je spreken, waarop M. beklaagde een stok slag gaf, de G. beeft niet geslagen. Get. M. zegt dat de G. den stok nog in de band bad, toen bij M. weg reed. Toen beeft bij den stok naar den wagen geworpen. De voorzitter maakt getuige Leegwater opmerkzaam op bet gewicbt van den eed. Getuige blijft evenwel bij zijn verklaring volharden. Getuige J. H. Iiille, koopman te Wijde Wormer, verklaart te hebben geboord, dat beklaagde zeide: M. ik moet je spreken. Daarop beeft M. een stokslag gegeven aan de G. De laatste zeide: ik wou mijn hooi hebben, waarop beiden aan bet liooi in bet wagentje hebben getrokken. Hille zegt dat bet onmogelijk is, dat de G. Mun- nikbuis een slag beeft gegeven. De twee getuigen a charge, de Vries en Hellenberg, worden opmerkzaam gemaakt op de beteekenis van bun eed. Getuige J. Potgieser, arbeider te Wijde Wormer, verklaart dat M. tot hem beeft gezegd geef mij een bosje hooi, waarop P. gezegd beeft: ik mag bet goed van een ander niet weggeven. Daarop beeft M. een bosje genomen. Getuige verklaart ook, gezien te hebben dat M. den beklaagde een stok slag beeft gegeven. Getuige Simon Groot, koffiehuisbouder te P urmerend verklaart, dat bij op den 19en Nov. Munnikbuis tot de twee getui gen de Vries en Hellenberg, met wie bij in zijn koffiehuis zat, heeft hooren zeggen: je moet zeggen, dat ik niet geslagen heb. Getuige Munnikbuis zegt dit te kun nen ophelderen. Potgieser is namelijk bij de Vries gekomen en heeft gezegdje moet niet zeggen dat de G. geslagen heeft. Daar spraken wij over. Get. de Vries. Potgieser beeft dat in derdaad tot mij gezegd. Hij voegde er ook bij: Denk er om, we zijn met ons zessen!" Dit wordt door getuige Potgieser ontkend. Beklaagde volhardt bij zijne ver klaring, dat niet bij Munnikbuis, maar wel Munnikbuis hem geslagen heeft. Het requisitoir van den officier van jus titie luidt; schorsing van de zaak tot na der onderzoek en verdere oproeping van getuigen, daar duidelijk blijkt dat in deze zaak ter eene of ter andere zijde valscbe getuigenis is afgelegd. De verdediger van den beklaagde legt zich hierbij neer, na geprotesteerd te heb ben tegen de wijze van dagvaarding, in deze zaak gevolgd. J. D. W., woonachtig te Heemstede, beschuldigd van zijn bond zonder penning los te hebben laten roudloopen in Haarlem. Als getuigen treden op twee agenten van politie, die verklaren den bond opgevan gen en naar bet bureau van politie ge bracht te hebben. De beklaagde verklaart dat de bond nooit los loopt, en dat bij door een of ander toeval uit bet bek te Heemstede gekomen moet zijn. Plet requisitoir luidtf 6 boete, subsi diair 1 dag hechtenis. Uitspraak over 8 dagen. PLeden raiddag voortzetting. Als een bewijs, dat de verzending van bloembollen van Hillegom naar het buitenland zeer groot is, diene het volgende: Volgens eene schatting van den stationechef te Venenburg waren van daar verzonden ongeveer 600,000 K. G. kisten of manden. Rekent men elke kist op 100 K. G., dan zijn er dus 6000 ki6ten of manden per spoor vervoerd. Neemt men hierbij in aanmerking, dat nog niet de helft per spoor wordt verzonden, dan kan men ge-ust re kenen, dat er ongeveer 14,000 kis ten of manden alleen van hier naar het buitenland gaan. LETTEREN EN KUNST. Men schrijft ons uit Hilversum: Behalve de cantate van C. Andriessen, zal ook bij gelegenheid van bet Leo-feest de cantate van professor I. R. Land wor den uitgevoerd. Deze laatste feestzang zal opgeluisterd worden door tableaux vi- vants, waarvan de beer A. Brouwer, kunstschilder, de organisatie bereidwillig op zich genomen beeft. De prachtige collectie historieplaten en portretten, door den beer A. Ver Huell aan de stad Brielle in 1872 geschonken, is door dezelfden milden gever weer met eenige scboone en zeldzame portretten verrijkt, o. a. met een zeer fraai exem plaar van bet portret van Maximiliaan II, naar P. Soutman. De /.Société des Gens de Lettres" te Parijs, heeft haar 5 0-jarig bestaan gevierd met een feestmaal in bet hotel Continen tal. Ruim 200 personen namen daaraan deel, o. a. de oud-minister Goblet, die na Jules Claretie een toespraak hield. De Société beeft in 50 jaren 420.000 frs. uitgekeerd, zij verstrekt 127 pensioenen, verdeelt onder baar leden jaarlijks 400.000 frs. en beeft een kapitaal van ruim 2 millioen frs. InhoudvanDe Katholieke Illu stratie no. 20. Bruno (Humoreske, door W. J.) Goede vrienden (met gravure). De ingestorte toren van Geldrop (id.) De schipbreuk der //W. A. Scholten" (id.) Tijl Uilenspiegel (met portret.) Van alles, voor allen. Inhoud van de /Kindercourant", no. 5: Het zusje. Eene vertelling van mijn neefje. - Goocheltoeren en wouder- doozen. Raadsels. Uit bet jagers leven. Hét aardrijkskuudig spel. Geschiedenis van den dag. De jongelui ontvangen bij deze afleve ring de eerste helft van een almanak, die zij zei ven ineen kunnen zetten. LEGER EN VLQ0T. Het bestuur van den //Vereeniging ter beoefening van de krijgswetenschap" beeft ter kennis van de leden gebracht dat de ingekomen antwoorden op prijs vraag A van de beeren W. Hoogenboom en N. Bosboom door de Vereeniging zul len worden uitgegeven en aan ieder der leden een exemplaar franco zal worden toegezonden. Aan den derden inzender op deze prijsvraag onder bet motte Si vis pacem para bellurn" is bet antwoord terug gezonden. De gepensioneerde gen.-majoor P. H. Netscber heeft de benoeming tot voorzitter der Vereeniging aangenomen. Tot luitenant-kolonel bij bet le reg. inf. wordt benoemd de majoor J. L. Mul der, van bet 7e reg. van dat wapen. De 2e luit. P. M. Vogelsang, van bet 5e bat. 6e reg. inf. te Geertruiden- berg, wordt op 1 Januari a. s. overgepl. naar Breda. Vrijwillige oefening in den wapenhandel. In bet geheel hebben zich bij den bur gemeester van Deventer ingevolge de tot bun gerichte circulaire 39 jongelieden (aanstaande lotelingen) aangemeld, om vooraf in de exercitiën der infanterie ge oefend te worden. ONDERWIJS. Woensdag werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-uni versiteit te Leiden de beer L. A. O. Roll- maim, geb. te Serang (resid. Bantam), met acad. proefs. get.: Artikel 38, No. 2 R. O- Te Kampeu werden Dinsdag geëxami neerd 3 mannelijke candidaten als apothe kersbediende, afgewezen 2. Toegelaten de beer J. C. Rinuer, van Helder. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 13 December. Hedeu kwamen van de groole visscberij binnen de sloep //Presto II," scb. Zwartveld, met 3900 schelv. (waarvan 600 levende), 10 lev. en 25 doode kabelj., terwijl door 28 beugers 15 tot 150 schel v., 1 tot 3 ka belj. en 8 tot 20 roggen en door 12 kor- ders 26 tongen en 1 tot 3 mandjes kl. schol werden aangevoerd; schelv. van de sloep gold ter afslag f 28.50, van de beu gers f 48.50 a 54 het honderd, lev. ka belj. f 4.05 a 4.85, doode id. f 2.65, rog f 1.25, tong 60 c. per stuk en kl. schol f 4.45 per mandje. 14 Dec. Zes beugers brachten beden 30 tot 50 scbelv. aan, die tegen f 42 a f 44 het honderd werden afgeslagen. De overige schuiten keerden tot beden niet uit zee terug. Lemmer, 18 December. Heden was de vangst van haring op de Zuiderzee iets gunstiger, doch verre van voldoende, voor den tijd van bet jaar. Wegens slechte vangst stijgen de prijzen. Aan de bok- kingrookerijen alhier werden aangebracht 2600 stuks of 13 tal, die voor f5.50 per 200 stuks of tal, door de rookers werden genomen. Scbe veningen, 14 December.Eene partij schelviscb van Nieuwediep en IJmui- den aangevoerd, werd beden in publieken afslag verkocht. Groot soort gold f0,85 per stuk, middelsoort van f 0.20 tot f 0.30. It INN 15 N L A N I). Bij kon. besluit van 13 December is mr. S. L. Andreae, te Zuidborn, met in gang van 1 Januari 1888, opnieuw be noemd tot schoolopziener in bet arron dissement Zuidborn. Bij beschikking van den minister van Binnenlandscbe Zaken van 14 Dec. zijn voor bet jaar 1888 benoemd tot ad- sisteut aan de rijks-universiteit te Gronin gen, in bet ziekenhuis dr. E. Wiersma, W. G. van den Berg, H. Timmer en J. Rijenga; voor de anatomie dr. J. E. Al berts en J. L. Jonxis; voor de physiolo gic L. Wiersma Ezn; voor de scheikunde A. Lam; voor de natuurkunde L. H. Siertsema; voor de hygiene Cb. H. Ali Cohen; voor de artsenijbereidkunde en toxicologie J. van de Moer; tot adsisten- ten aan de Polytechnische school te Delft, voor de waterbouwkunde J. Kraus, al daar; voor de natuurkunde H. DoijerDz. aldaarvoor de werktuigleer en werktuig bouwkunde N. C. H. Verdam, aldaar; voor de bouwkunde G. Krommer, bouw kundig ingenieur te 's Gravenbage. De gewone audiëntie van den minis ter van Koloniën zal op Vrijdag 16 dezer niet plaats hebben. {Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ot.) De Stct. (no. 295) bevat de statuten der volgende vereenigingen, erkend vol gens de wet van 22 April 1855 (Stbl. no. 32): De Kerkelijke Kas, te Leeuwarden: De Kerkelijke Kas te Kuilenburg; De Kerkelijke Kas, te Sloterdijk; Academie van beeldende kunsten te 's Gravenbage. (Gewijzigde statuten.) De Stct. no. 294 bevat de statuten der volgende vereenigingen, erkend volgens de wet van 22 April 1855 (Stbl. no. 32): De Kerkelijke Kas, te HaastrechtDe Kerkelijke Kas, te Ede; De Kerkelijke Kas, te Koudekerk; Delftscbe IJsclub, te Delft, en gymnastiek-vereeniging Bato, te Rijp. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofd kiesdistrict Leiden zijn uitgebracht 2230 stemmen, volstrekte meerder- heip 1106. Kr moet eene herstem ming plaats hebben tusschen de heeren mr. P. J. Smeele die 817, en mr. P. L. F. Blnssé (lib.), die 695 verkreeg. Op mr. Th. Heems- (anti.) waren 668, op mr. Van Was- senaer (anti.) 29 stemmen uitge bracht. Door den geneeskundigen in specteur der landmacht zijn aan de verschillende garnizoenen, gelegen aan de voornaamste kruispunten der spoorwegen, en wel: Groningen, Zwolle, Zutfen, Arnhem, Nijmegen, Veuloo, Breda, Haarlem, Amersfoort, Utrecht, Amsterdam, Dordrecht, 's-Hertogenbosch en Gouda, ver- bandkisten gezonden, waarin zich het noodige bevindt, om bij even- tueele spoorwegongelukken de eerste hulp te verleenen. De chefs der militaire hospitalen in die garnizoe nen zijn gemachtigd, het in die kisten aanwezig materiaal te doen gebrui ken bij spoorwegongelukken en ook in andere ongevallen, waarbij het noodig mocht zijn. De door het Buma-leen in Friesland uitgeloofde prijs van f400 voor het beste plan van eene zuivel fabriek, is toegekend aan de heeren K. Tromp, directeur der gasfabriek en bouwkundige, en C. Treurniet, directeur der kaas- en roomboterfa briek te Bolsward. In de Woensdag gehouden zitting van den raad van Helder is door het nieuwbenoemde lid, den heer E. Franken, na heëediging, zit ting genomen. De begrooting van ontvangsten en uitgaven der ge meente voor het dienstjaar 1888 werd na discussie over onderschei dene posten goedgekeurd en vastge steld tot een bedrag van f 186,765.707s in ontvang en uitgaaf tot een ge lijk bedrag. Bij deze begrooting werden subsidiën toegekend aan het burgerlijk armbestuur ad f 8900; aan het algemeen weeshuis ad f 6600. Men schrijft ons uit Hilversum De heer Kraaijenhof, die in het begin van Mei zijn diamantslijperij van Blaricum naar deze gemeente heeft cvergebracht, laat thans aan den Noorderweg een nieuw gebouw zetten, waarin hij zijn zaak aan merkelijk zal uitbreiden. De badplaats Schiermonnikoog werd in den zomer van 1887 door ongeveer 800 badgasten bezocht, waarvan ruim 500 in het nieuwe badhotel veblijf hielden, terwijl de anderen in de beide logementen op het dorp hunnen intrek hadden ge nomen of bij de ingezetenen waren ingekwartierd. De leden van het Leidsche Studentenkorps hebben eene afdee- Ung opgericht van de Zuid-afrikaan- sche Vereeniging met 50 leden. In een der voornaamste gezin nen te Leiden had mevrouw opge merkt, dat de snippermand bij de schrijftafel van haar echtvriend wat heel sjofeltjes werd. Daarom wordt de oude in den St. Nicolaasnacht door een nieuwe vervangen. Om de bestemming op aanschouwelijke wijze aan te toonen, heeft de lieve geefster de mand gevuld met scheurpapier. Tusschen dat alles in legt mevrouw een keurige sigarenkoker, als tweede verrassing voor haar man. Terwijl de echtelieden nog in zoete rust verkeeren, is Jans, de dienst bode, reeds voor dag en dauw in de weer. Haar eerste werk is de kachels aan te maken. Toen eindelijk ook mijnheer en mevrouw zijn opgestaan, ziet me vrouw de snippermand ledig. Zij ijlt naar Jans en zegt: «Waar is dat papier toch geble ven, uit de snippermand?» «Wel», antwoordt de meid, met 't kalmste gezicht van de wereld, ade kachel wou niet best aan, ziet u, en toen heb ik er 't scheurpapier ingestopt, en toen ging 't best». Jans begrijpt tot heden nog niet goed, waarom mevrouw haar bij die mededeeling een «dom creatuur» heeft genoemd. Op de Dagelijkscha Groen markt te 's-Hage is Maandagavond een bejaard man door een vigi lante, waarin een heer gezeten was, overreden. De gewonde werd naar het commissariaat van politie ver voerd, waar hij de noodigste hulp ontving. De koetsier wilde doorgaan, doch daar men zijn hard rijden als de oorzaak van het ongeval be schouwde, werd hij met geweld van den bok gerukt en mede naar het politie-bnreel gebracht, waar proces verbaal tegen hem is opgemaakt. Eene dienstbode te Maasland prikte een zweer aan een harer vingers door en begaf zich vervol gens aan de waschtob. Het gevolg was dat zij bloedvergiftiging kreeg, die de amputatie van duim en voor sten vinger der linkerhand nood zakelijk maakte. Op de veemarkt te Rotterdam werd Dinsdag een rund door een onbekend persoon gestolen. Toen men dit ontdekte, was de man met de koe spoorloos verdwenen, De po litie doet ijverig onderzoek. De lucifersfabriek te Amers foort zal den 24n dezer hare werk zaamheden voor onbepaalden tijd staken. Met ingang van dien datum wordt het geheele personeel ont slagen, waardoor nagenoeg 100 per sonen werkloos worden, die anders een gemiddeld weekloon van f 5 ont vingen. Uit den Bildt wordt dd. 13 Dec. gemeld: Heden avond waren alhier alle koffiehuizen reeds ten acht uur gesloten, omdat het gerucht liep, dat tegen dien tijd eene tram met socialen zou aankomen. Het bleek echter dat de voorzorgen overbodig waren. Uit Nijmegen wordt aan de N. R. C. gemeld: Werd eenigen tijd geleden ge meld, dat vele werkloozen alhier thans werk zoeken in Duitschland, ook in de omliggende dorpen schijnt dit het geval te zijn. Althans Zondag jl. vertrokken uit de Ooijstreken 25, en uit de daaroverliggende Over- betuwsche dorpen ongeveer 40 lie den, meerendeels arbeiders in de steenfabrieken, naar Keulen. Aldaar worden zij werkzaam gesteld om bazalt stuk te kloppen voor wegen en kanaalglooiingen, waartoe zij zich voor hun vertrek van een bril moeten voorzieD. Met dezen arbeid verdienen zij, behalve kost, nog eene daghuur van f 1 h f 1.10. Behalve kosteloos vervoer naar de plaats van bestemming, hebben zij nog tot drie weken na hunne aan komst recht op vrij vervoer naar hunne haardsteden, indien hun het werk niet mocht bevallen in het vreemde land. Dagelijks komen ook uit Holland en andere streken van ons land ar beiders te dezer stede aan, om zich bij eenen alhier aanwezigen agent voor de werkzaamheden in Duitsch land te doen aanwerven. «Amor» heeft te Willemstad twee harten gewond; mag dit op zich zelf beschouwd geen vermel- dingswaardig feit genoemd worden, toch is, met het oog op de perso nen, waarop «Cupido» zijn pijltjes heeft afgeschoten, het onderhavige geval evenmin alledaagsch te noe men, als het onlangs te Rotterdam voltrokken huwelijk tusschen een 15-jarigen bruidegom en een 16- jarige bruid. Chamisao's „Seit icli ihn gesehen, //Glaub' ich blind zu sein „Wo icli bin uur blicke, „Sell' ich ihn allein." is zonder twijfel op de een en ze ventigjarige Anna Grootenboer van toepassing. „Glück ist nur die Liebe, i/Liebe nur ist Glück.» was gewis de leus van den even eens een en zeventigjarigen Jacob Driesprong, toen deze, met jeugdigen levenslust bezielde «ouwe luidjes», beiden aldaar woonachtig en gebo ren in het jaar '16, den tocht naar het stadhuis ondernamen, om aan gifte van hun voorgenomen huwe lijk te doen. Het was hun aan te zien, dat „Glücklich allein ist die Seele, die liebt Met vluggen tred en fiere houding hunne ingewanden geluisterd; hij heeft een nauwlettend oor geleend aan alle stemmen zijner gedachten; maar hij heeft de smeekingen van de krijgers van zijn volk niet gehoord. Goed! de bode zal getrouwelijk tot degenen, die hem afzanden, de woorden overbrengen, die hij zooeven gehoord heeft. De bode maakte zich gereed tot vertrek en trok nau wer den lederen riem om zijne lendenen aan, toen het op perhoofd hem bad hem behulpzaam te zijn om rechtop te gaan staan. De Apach gehoorzaamde. Eenmaal, alhoewel niet zonder moeite, op zijne beenen, en de pijn onderdruk kende, die hem zijn verpletterde schouder veroorzaakte, steunde de Zwarte Vogel op den arm van den bode. Het is goed, zeide het opperhoofd, de nachtelijke schildwachten te gaan ondervragen en, vergezeld en ondersteund door den Indiaan, richtte zich de Zwarte Vo gel met langzamen, alhoewel vrij vasten tred naar de ver schillende nog brandende vuren. Andere schildwachten hadden de eersten vervangen, die thans op hunne bisonshuid uitgestrekt, op hunne beurt slie pen. Van alle krijgers had alleen de Zwarte Vogel de oogen niet gesloten. De wachters waren op hun post, onbeweeg lijk als bronzen standbeelden. De eerste, over de gebeurtenissen van den nacht onder vraagd, antwoordde De mist is niet stiller dan de rivieren; de blanke krijgers, die aan het vuur ontsnapt zijn, zouden niet door zwemmen hebben kunnen ontvluchten, of zij moesten stom en stil zijn als de visschen onder water! Alle anderen antwoordden in gelijken zin. Het is goed, zeide de Indiaan, wiens oog van wreede vreugde schitterde. Daarna zich tot den bode wendende en hem het verhand van zijn schouder toonende, vervolgde de Zwarte Vogel: De wraak spreekt te sterk tot mijn oor dan dat het eene andere stem dan de hare hoore. Dat was eene nieuwe bevestiging van zijne weigering, die het opperhoofd aan den bode gaf. Deze voerde den Zwarten Vogel weer stilzwijgend naar zijn vuur terug. Ondanks deze tweede verzekering haastte de bode zich niet om te vertrekken; zijn oog scheen door den dichten nevel te willen dringen die boven de rivier hing. De sterkere wind, die het opgaan der zon voorafgaat, maakte er somtijds groote openingen in. Hoe scherp de Indiaan ook gekeken had, had hij niet door een dier ope ningen het eilandje kunnen ontdekken, dat het opperhoofd hem beschreven had. Een vermoeden, dat de waakzaamheid der wachters had kunnen verschalkt worden door eenige onbegrijpelijke oor zaken, kwam bij den bode op, want uit zijn oog straalde eene vreugde, die hij te vergeefs trachtte te ontveinzen. Ik heb gezegd dat ik mij eerst op weg zou begeven, als de zon was opgegaan. Deze woorden van den Indiaanschen bode waren het gevolg van het plotseling vermoeden, dat in hem opge komen was. De eerste stralen van den dag werden weldra helderder, en de dikke nevel, die boven de rivier hing, begon lang zamerhand op te trekkeB. Er dreven nog slechts eenige lichte wolkjes boven de oppervlakte der rivier, toen de Zwarte Vogel een kreet van teleurstelling en woede slaakte. Het eilandje was geheel verdwenende plaats, die het den vorigen avond in het midden van de rivier innam, was effen als een spiegel, niet één der waterplanten die het omzoomde, niet één der struiken die het omringde, verhief jch boven de oppervlakte der rivier. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2