BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. volbrachten zij hunne eerste wan deling naar de plaats, waar het huwelijksbootje lag vastgemeerd. De bruid was gelukkig; zij ver langde naar het oogenblik, waarop haar huwelijk met Kobus, «der Herr- lichste von Allen», voltrokken en van hen getuigd kon worden wZwei Seelen und ein Gedaiike, //Zwei Herzen und ein Schlag!" Te Rosendaal hebben zich bij eenige kinderen na het gebruik van gekleurd suikergoed, vergiftigings verschijnselen voorgedaan. De po litie stelde een onderzoek naar het verdachte snoepgoed in en een schei kundige constateerde schadelijke be- standdeelen. Bij een paar varkens te Zaam- slag, die altijd flink hadden gegeten en waarbij zich nooit eenig ziekte verschijnsel had vertoond, eD, toen ze geslacht en geopend waren, bij de ingewanden niets bijzonders was op te merken, bleek het vet voor een grootste deel verteerd te zijn, terwij 1 het overgeblevene een vreemde hooggele kleur had; de speklaag was ongemeen dun. Zelfs een des kundige wist het verschijnsel niet te verklaren. In het Weerdingerveen kwam een onbekend persoon dezer dagen eiken avond de huizen bezoeken, en bleef beurtelings in een der hui zen «preeken», omdat de lieden daar zeer ver van de kerkdorpen afwo nen, en zulke «preekers» er geen zeldzaamheid zijn. Deze «oefenaar», zooals hij door sommigen genoemd wordt, preekte echter liefst eiken avond, en zat daarna aan bij den huiselijken maaltijd. Het bleek echter den bewoners, dat het hem meer om den spijs, dan om het heil der zielen te doen was, en men be schouwde hem aldra als een soort oplichter. Hij werd nu «met ge weld» van daar verdreven. Met stok ken en knuppels wierpen de be woners hem na. Hij is in westelijke richting verdwenen. De wed. van Stijn te Schoon- rewoerd, die de vorige week haar 95sten verjaardag vierde, telt nu met haar gezin 306 jaren. Zij is 95, hare twee zoons zijn 73 en 70 en hare dochter is 68 jaar. Het besje mag nog bogen op eene goede gezondheid, maar de steun van haren ouderdom is aan het ziekbed ge- kuisterd, zoodat zij thans min of meer in hulpbehoevenden toestand verkeert. Nabij onze grenzen, en wel te Breijel, zijn drie valsche munters door de Pruisische politie betrapt op het vervaardigen van valsche munt. Zij hadden hunne werkplaats onder den grond WETGEVENDE MACHT, Bij liet algemeen debat over het leger onderwijs wees de heer Sanders op de noodzakelijkheid tot herziening van Lager en Middelbaar onderwijs om hun onder ling verband en met het oog op het so ciale stelsel. De heer Z a a i j e r kwam sterk op tegen het raadsbesluit van Wij mbrid- seradeel, waarbij de leeftijd der school gaande kinderen beperkt is tot 12 jaar. Hij betoogde dat de bepaling van de mi nima- en maxima-leeftijden niet aan plaat selijke besturen mocht worden overge laten. FINANCIEELS MEDEDEEL1NGEN. Volgens het Weekblad, voor incourante fond sen van Broekman Honders zijn in de week, eindigende 13 dezer, verhandeld de volgende fondsen Aand. Mpij tot exploitatie van het American Hotel tot95 pet. Obl. Maatsch. tot Exploitatie van de Brakke Grond, Hyp. leening tot 99 Aand. Ned. Bouw-Maatschappij tot .ƒ190 Pndhr. Ned. Hyp.b. in liq. tot lOO'/a Obk Oost-Java Cultuur-Maats, tot 105 Aand. De Palemhang-Mpij tot. 570 Aand. Panorama-Maatschappij tot12'/4 u Aand. Verkooplokaal «Frascatiw tot 99 u Aand. Batjan Mpij 's-Hage tot. 45 Aand. Groninger Waterleiding tot 104 Aand. Rott. Hypoth.b. voor Ned. tot. ƒ210 Scrip. Boxtel-Wezel Spoorw. (van le Hyp. Obl.) tot3 V2 Aand. Kon. Ned. Locaal Spooiweg- Mpij te Apeldoorn tot 19 Aand. W.-Friesche Tramw.-Mpij tot15 Va Aand. Ned.-Amer. Stoomv.-Mpij tot. 67Vs Aand. Mpij voor Meel- en Broodfa brieken tot100 Aand. Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft tot130 Obl. Vrije Gemeente Amsterdam tot. 68 Obl. Des Moines Fort Dodge Spoorw. (Income) le hyp. tot54 Aand N iederi beiniscbe Dampfschlepp- schiff. Gesellsch. tot30 -/^ Aand le Ned. Verzek.-Mpij tegen invaliditeit en ongelukken, te 's Hage tot90 KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Ds. L. E. Schuller tot Peursum, te Alkmaar, heeft het beroep naar de Ned. herv. gemeente te Amsterdam aangenomen, terwijl ds. E. A. G. van Hoogenhuyze, te Dordrecht, daarvoor bedankt heeft. KOLONIËN. BATAVIA, 4 November. Tot kanselier bij het Eransche consu laat te Batavia is benoemd de heer Tul- gence, in dezelfde betrekking werkzaam bij het Eransche consulaat-generaal te Amsterdam. De raad van onderzoek te Welte vreden in de zaak van luitenant K. heeft dezen officier met algemeene stemmen vrij gesproken van het hem ten laste gelegde en hem derhalve waardig geoordeeld in het leger te blijven dienen. In het vervolg zullen de leden der plaatselijke, Europeesche en inlandsche schoolcommissiën worden benoemd en ont slagen door de hoofden van gewestelijk bestuur op voordracht der schoolcommissie. De ordonnantie, die dit bepaalt, is in de z/Javasche Ct." opgenomen. Prins Henri de Bourbon, graaf De Bardi, met zijne gemalin en gevolg, kwa men den 31 n October per st. //Celebes,-/ ter reede Samarang. De ads.-resident v/d politie Blume en de havenmeester Roelofs begaven zich met twee havensloepen naar boord. Aan den boom werd het gezelschap opgewacht door den regent van Samarang en den contro leur Van der Linde. In twee rijtuigen reed men naar het residentiehuis. Aldaar waren 14 kamers voor het gezelschap in gereedheid gebracht. Deu volgenden ochtend woonde het ge zelschap de mis bij in de roorasch-katho- lieke kerk, waar alles voor eene plechtige ontvangst in gereedheid was gebracht. Woensdag, 2 November, vertrekt het gezelschap naar Solo. De ,/Deli Cfc." van 22 dezer bevat bet volgende bericht: Volgens vrij vertrouwbare berichten staan verschillende Atjehsche benden, onder Nja Makam en anderen klaar om Edi aan te vallen; de Atjehers der Gedei al daar zijn door de vijandelijke Atjehers ge waarschuwd, dat zij zich tegen den 25en dezer gereed hadden te houden. De Radja van Edi, Toekoe Cliei, te Penang ver toevende, is met den meesten spoed naar Edi afgereisd, daar het blijkt dat alle kwaadwilligen (berichten zeggen duizenden) van Groot-Atjeh zich bij Edi geconcen treerd hebben. BATAVIA, 8 November. Volgens telegrafisch bezicht van Penang is den 6 en November des ochtends de benteng te Edi door tachtig Atjehers aan gevallen. Zij werden afgeslagen, Toekoe Aboe en vijftig anderen werden gedood, terwijl aan onze zijde slechts één fourier gewond werd. De //Deli Ct." schrijft hieromtrent: De berichten welke den 8en November te Penang var. Edi kwamen, zijn niet ge ruststellend. Eene bende Atjehers, naar schatting 80 man sterk, schijnt achter het Chineesche kamp in den vroegen och tend van den 6en eenen aauval op de benting te hebben willen wagen. Tot eenen aanval kwam het echter niet. Vooraf ge waarschuwd, rukte een deel der bezetting uit en vuurde op de aanvallers, die 51 dooden achterlieten, onder welke een der aanvoerders, zekere Toekoe Aboe. Van onze zijde werd een fourier ernstig aan de pols verwond. Behalve verschillende andere wapens, vond men ook vier Beau- montgeweren bij de gesneuvelde Atjehers. In de onmiddellijke nabijheid onzer ves tiging moeten volgens vrij vertrouwbare berichten veel Atjehers zitten, en onte vreden onderdanen van den Radjah zou den zich bij hen aangesloten hebben. De Chineezen te Edi brengen hunne families en kostbaarheden naar Penang in veilig heid; algemeen gelooft men, dat er zeer ernstige tijden zullen aanbreken. Men be weert, dat onder de aanvallers op den 6en verschillende niet-Atjehers schuilden. De Atjeh-corresp. van de //Locomo tief" schrijft dd. 31 Oct. o. a. De vijand toont steeds ons overal te willen alarmeeren en schade te berokkenen. Het schieten op de komende en ver trekkende treinen is aan de orde van den dag, ook het beschieten van de verschil lende posten op ongelegen uren zoowel bij dag als bij nacht. Van Lamdjamoe tot aan Kota Pohama wordt men steeds beschoten. Ook de blok huizen Kota Paganie en Sabang nabij Oleh-leh krijgen steeds eene schietbeurt. Eene andere plaag dan de berri-berri hebben wij thans te bestrijden, en wel de pokkeu. Deze ziekte brak uit iu de benteng Roempit, van waar reeds vier lijders naar het hospitaal zijn getransporteerd. Tot heden heeft die ziekte zich slechts tot die versterking bepaald, terwijl bij den vijand buiten onze linie velen aan die ziekte overleden zijn. Van de overzeesche posten Analaboe eu Edi valt er weinig te schrijven, alleen dat zij thans eeue ongekende rust geuieten. Segli daarentegen schijnt, na eenige dagen rust te hebben gehad, wederom het brandpunt te zijn van 's vijands vuur. Dagelijks wordt die post beschoten door den vijand uit Kota Breh, Kota Mebedil eu van het zeestrand beoosteu de kogel vangers, met geweren en donderbussen, terwijl op deu 12en October jl. uitPakan Soth een kanonschot viel, welks projectiel gelukkig in de lagune ter linkerzijde van de versterking viel. De oostboot, de stoomer //Japara", die gisterenavond op de ree van Oleh-leh kwam, bracht ons eenen inspecteur van de cavalerie mede, luitenant-kolonel Mar tens, en den luitenant-adjudant Van Jeve- ren, zoo ook pl. m. 150 onder-officieren en soldaten, om morgen vroeg weder een aantal berri-berri lijders naar Batavia over te voeren. Den 4en November jl. hield de te Bandong gevestigde Landbouwvereeniging eene vergadering. Als eerste punt van overweging was aan de orde de verlaging van spoorweg vrachten. Volgens schriftelijke mededeeling van een der leden werd tengevolge van het onlangs gewijzigde spoorwegtarief voor het traject Buitenzorg-Tjitjalengka 5 cent meer betaald per 100 kg. kinabast dan vroe ger, namelijk f2.93, tegen vroeger f 2.87. Een ander ingekomen schrijven berichtte, dat een der kinaplanters iu de nabijheid van Bandoeng sedert eenigen tijd met voordeel zijn product over Cheribon per kar afvoerde; op 8000 kg. bast bad hij op deze wijze f70 miuder uitgegeven, dan hij bij vervoer per spoor zou hebben moeten betalen. Verder werd nog aangevoerd, dat de tarieven voor vrachtgoedereu op de Wes ter- eu Oosterlijnen niet onbelangrijk ver schillen. Bij gelijke afstanden en vrachten betaalt men op de eerste f2.93, op de laatste f2.20. Naar aanleiding van een en ander wordt besloten een rekest tot de regeering te richten tot verlaging der spoorwegvrach ten en gelijkstelling der tarieven op de Ooster- en Westerlijueu. Daarna werd gesproken over het be richt, dat de minister van Koloniën zich niet had kunnen vereenigen met de voor stellen der regeering alhier tot verlaging van erfpachtscanon en hoofdgelden. De vergadering bejammerde zeer deze zienswijze van den minister, te meer daar het bestaan der planters hoe lauger hoe moeilijker wordt, eu de kinaprijzen in de laatste maauden met ongeveer V3 zijn gedaald. Naar aanleiding hiervan werd besloten, zoowel hier als in Nederland, door rekes ten en laugs anderen weg, pogingen te doen ten einde de gewenschte verlaging te verkrijgen. Met het oog op het belang dat de plan ters er bij hebben, nauwkeurig en vooral spoedig op de hoogte te zijn van den stand der kinamarkt, werd aau het be stuur opgedragen, het noodige te doen, ten einde telegrafisch bericht te ontvangen uit Europa van deu prijs der unit op de kinaveiliugen. Eindelijk is de regeering verlost van de zoo moeilijke benoeming van eenen regent te Pasoeroean. En inderdaad schijnt het, volgens bekomen informatie, eene zeer gelukkige keus te zijn wolke zij ge daan heeft in eenen der jongere zonen van den ouden Pangeran, vroeger wedhono van Kediri eu sedert 6 of 7 jaren regent van Banjoewangie. (Bat. Hbl.) Een toeschouwer maakt met veel ingenomenheid gewag van de op het Ko ningsplein door de gezamenlijke troepen van Weltevreden en mr. Cornelis gehou den manoeuvre eu prijst de flinkheid en de orde, waarmede de verschillende bewe gingen werden uitgeroerd. De geheele oefening werd gecomman deerd en geleid door overste Van der Up- wich, terwijl de kolonel toezicht over het geheel hield. Deze laatste liet de troepen na de exercitie voor zich defileeren. Jam mer, dat de korpsen dadelijk na het sta ken van de oefening naar hunne kwartie ren terugkeerden en nog niet eerst door eenen marsch de gemeente overtuigden, dat Batavia zoo heel slecht niet iu zijne soldaten zit. Drie complete bataljons in fanterie, een flink en voltallig escadron cavalerie, zoomede eenige batterijen vormen geen onaardig geheel. De //Deli Ct." schrijft: Omtrent de Rajahkwestie vernemen wij uit Padang, dat de Rajahs weder in groo- ten getale van de bergen terugkomen en in de hoven-kampongs hun onderkomen zoeken. Volgens liet bestuur met zeer vredelievende bedoelingen, volgens de plan ters met minder goede voornemens. Wie in deze gelijk heeft, zal de toekomst moe ten leeren. De tuchtiging welke hun ge worden is, zal hen natuurlijk tot voor zichtigheid aansporen, maar dat de ge heele zaak //gedaan" is, wil er ook bij ons niet in. De Rajalis vochten voor //af schudding van het juk der Maleiers" en voor dat doel oorlog voerende kunneu zij naar onze meening onder alle Battakstam- men steeds partijgangers vinden. Een paar kwaadwilligen of ontevredenen zijn dan maar noodig, en het lieve leventje begint weer. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. Geuuwd: J. H. L. Schneiders en L. E. van Dijck, Magelang. - N. ten Broek en C. D. H. van Blomraestein, Solok. BevallenG. A. Green-v. d. Bossche, d., Batavia. - B. Blumenthal, z., Boeloe-Tjïna. - M. II. C. v. d. Haagen-Coelen, d., Medan. - C. M. Wilson-Verheij, d., Soerabuja. - A. G. Henny- jkv. De Serrière, z., Salatiga. - Kuipers, d.' Solo. - E. M. Meijer-Ranucft, z., Magelang. Overleden a. Wijnveldt, 65 j. Batavia. - E. A. Green, 4 d., Batavia. - Jozef Koperberg, 46 j., Probolinggo. - J. Ferwerda, 19 m., Malang. Ml LIT AIR DEPARTEMENT Verleend: Een tweejarig verlof naar Neder land, wegens ziekte aan den kapt. der art. P. H. Opzoomer; een tweej. verlof naar Nederland wegens twaalf jaren onafgebr. dienst in N.-I., aan den kapt. der inf. M. W. C. van den Brandeler. Een tweej. verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den kapt. der inf. F. G. Smits. België. De Moniteur be pat eene lange lijst van veroordeelden, we gens de gebeurtenissen van Maart 1886 in het Henegouwsche, aan wie eene belangrijke vermindering of geheele kwijtschelding der straf is toegekend. Daarop komen ook voor de twee hoofdleiders de beweging, O. Falleur en X Schmidt, wier tucht huisstraf van 20 jaren verminderd is tot een bedrag van 7 jaar en 6 maanden. Duitschland. Particuliere tele grammen uit San Remo meldeD, dat dr. Mackenzie daarheen geroepen is omdat er zich verschijnselen heb ben voorgedaan, die bewijzen dat in den laatsten tijd de ontsteking in de keel van den Kroonprins eeuigs- zins toegenomen is. De Rijksdag heeft bij de ver dere beraadslaging over het wets ontwerp betreffende de graanrechten de tarieven goedgekeurd voor: ha ver (3 mark), boekweit en peulvruch ten (2 mark), gerst (2.25 mark), mout (4 mark), maïs (2 mark), alles overeenkomstig het voorstel der re geering. Voorts werd voor stijfsel in poeder het recht op 12l/s> voor macaroni op lo1/^ eu voor meel soorten op lO'/s mark gesteid. De Rijksdag verhoogde verder het recht op gist tot 65 mark, en heeft met groote meerderheid het recht voor raps en raapzaad verworpen. Heden zou artikel 2, betreffende den datum van het in werking treden der rechten, in behandeling komen. Frankrijk. De regeering is vast besloten de kwestie van vertrouwen te stellen bij de ueraadslaging over de credietwet. De uiterste en de radicale lin kerzijde hebben in hare partijver- gaderingeu eene motie aangenomen, waarbij te kennen wordt gegeven, dat zij geen enkelen maatregel zul len goedkeuren, waaruit kau wor den afgeleid dat zij vertrouwen stel len in bet kabinet. De Temps meldt, dat generaal San Marzano, bevelhebber der Itali- aansche troepen te Massowah, eene versterking van 30,000 man heeft aangevraagd. Servië. Volgens bericht uit Bel grado beeft koning Milan, in ant woord op het adres der Skupsch tina, gezegd, dat hij dit antwoord niet kon aannemen. Oostenrijk zou onmiddellijk ophelderingen hebben gevraagd. Bovendien maakt de zin snede omtrent de amnestie inbreuk op de rechten der kroon, en de ko- niDg is niet van zins van zijne prae- rogatieven afstand te doen. Hij noo- digde de Skupschtina uit, zich te wijden aan de binnenlandsche be langen, aan de zorg voor een goed beheer der financiën en voor eene goede staatkunde. De koning zou trouw de Skupschtina in deze rich ting steunen, maar onvermijdelijk tot ontbinding moeten overgaan, iiidien zij aan zaken raakt, welke de koning niet aangetast wil zien. RECLAMES Miet alleen voor de zinkingen des monds, des strottenhoofds en der longen, maar ook tegen de slijmen, de verstopping en de aambeien, zijn de pastillen van Soden, op dewelke de dokters en de leekeo de beste getuigenissen geven, van een goed ge bruik. Men kan deze pastillen bekomen bij alle apothekers voor 60 cents de doos. 't Is door de grootste geneeskundige waarde van deze, dat Mijnheer de llr. Jaquesmoux door ondervinding bewezen beeft, dat men kan getuigen dat de mineraal pastillen van Soden zeer goed zijn, zoo wel voor de aandoeningen des monds als van de maag. Men moet ze zoo veel te meer achten, als zij een middel zijn dat vol strekt waardig is aanbevolen te worden, lie pas tillen, die door bun bizondere geneeswaarde door de zieken gezocht worden, zijn tot het getal van 200,000 doozeu in twee maanden iu geheel Duitschland verkocht geworden. De Prins van Wales heeft te Londen een tentoonstelling geopend van de leerlingen der ambachtsschool in het East-End. Deze inrichting wordt nog uitgebreid er zal o. a. een groote zwemplaats aan worden toegevoegd. Aan giften ontbreekt het niet. Het lakenkoopersgild gat 40.000 pd. st., na reeds vroeger 20.000 pd. te hebben geschonken. De commissie van liefdadigheid geeft 2500 pd. 's jaars. Het voorbeeld vindt navolging en de ijzerkoopersvereeni- ging wil 20.000 pd. st. per jaar geven voor een dergelijke inrichting op een andere plaats in Londen. 1700 leerlingen werden in twee maanden tijds aangenomen. Het Britsch Museum te Lon den heeft den troon ten geschenke gekregen van de Egyptische Konin gin Hatafua, die 1600 jaar voor Christus regeerde; dat is, zegt men, het oudste wat op dit gebied nog overgebleven is. Zaterdag heeft een vreeselijke orkaan de Orcadische- en Shetland- eilanden geteisterd. Tal van vis- schersschuiten hebben in het nood weer geleden en 22 visschers vonden hun dood in de golven. Een Leipziger type, algemeen bemind in die stad en onder den naam van de „poppendokteres" bij groot en klein, bij arm en rijk be kend, is overleden. Deze dame, mevr. Schneider-Schmidt, hield zich na den dood van haar man en kind uitsluitend bezig met het repareeren van gebroken poppen. Nabij de grenzen van het groothertogdom Baden verkoopen Zwitsersche bakkers groote boe veelheden brood aan de Duitsche grensbewoners. Zij hebben een groot debiet, daar het Duitsche brood door de verhooging der graanrechten zeer in prijs gestegen is, en bovendien bet Zwitsersche brood van betere kwaliteit mag heeten. In de «Bon Marcbé» te Parijs zal een marmeren borstbeeld ge plaatst worden van mevrouw Bou- cicaut. Mme Boucicaut heeft aan de geëmployeerden van de Bon Marché, die van 1 dag tot 3 jaar in functie waren elk 1000 frs; aan hen die 3 tot 5 jaren dienst hadden elk 3000; aan hen die 10 jaren dienst hadden elk 5000 frs. vermaakt, aan al de overigen (1100 in getal) elk 10.000 frs. Ook de werklieden, de schoon maaksters, de nachtwakers werden bedacht. In het geheel kan men de giften aan de employés en bedienden enz. op 16 millioen frs. schatten. Bovendien vermaakte mme. Bouci caut aan de armen van Parijs 210,000 frs.; 1 millioen frs. voor een gesticht voor rustende beambten te Fontenoy, evenveel aan l'Oeuvrede St. Nicolas, 2,645.000 frs. voor ge stichten op te richten te Rouaan, te Rijssel en te Chalons; honderddui zend tot vijfmaal honderdduizend frank aan alle kerkelijke gezindten en aan vele instellingen van liefda digheid aan den aartsbisschop van Parijs 300.000 frs.; talrijke legaten aan vrienden en familieleden. De rest van haar vermogen is bestemd voor een hospitaal te Parijs. De begrafenis had plaats onder een ontzaglijken toevloed van men- schen. Uit alle hoeken van Frankrijk waren kransen en bouquetten ge zonden. Achter de lijkkoets gingen ter weerszijde 35 «chefs de comp- toir» van de Bon Marché, kransen dragendeachter de familie kwamen 30 bedienden, die kransen droegen. Het geheele personeel van de ma gazijnen woonde de begrafenis bij, alsmede gedelegeerden van de ver- eenigingen en steden, die mme. Bou cicaut had bedacht. Het lijk werd begraven op het kerkhof Montpar- nasse. Op het graf werden verschil lende redevoeringen gehouden, o. a. door den afgev. Loranchet. De rechtbank te Nizza behan delde onlangs een zonderling geval. In Augustus jl. kwam iemand bij den tandarts Lemourier, met verzoek hem een kies te trekken. De tand meester deed dit zonder pijn en na afloop der operatie nam de patiënt een sigaar uit zijn koker en vroeg een lucifer. De tandmeester gaf die, maar da delijk riep de patiënt, zekere Roux, die bleek een rechercheur te zijn «Deze lucifers zijn contrabande. Ik maak proces-verbaal tegen u op.» Hij gaf een teeken en een col lega, zekere Poncelli, die in een zijkamer had gewacht, trad binnen om als getuige het proces-verbaal te teekenen. De tandmeester kwam op tegen het proces-verbaal, daar hij meende dat de rechercheurs geen recht had den bij hem binnen te dringen om hem te bekeuren. De rechtbank beaamde dit, maar besliste aan den anderen kant dat de tandmeester hen vrijwillig had binnen gelaten en zelf een lueifer had gegeven. Ieder der partijen werd veroor deeld de helft der boeten te dragen, terwijl de lucifers in beslag werden genomen.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3