NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Dinsdag 20 December 1887. JSo. 1369. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentie» worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Génerale de Pnblicite Btrangére G. I. DA UB E 8p Co., JOII. F. JONESSucr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 19 December. Burgemeester en Wethouders van deze gemeente doen te weten, dat zij, die in 1878 het recht hebben hekomen om in eene grafstede voor een bepaalden tijd, en wel voor tien achtereenvolgende jaren, bij uitslui ting van anderen, lijken te begraven, zich voor de verkrijging van een nieuwen termijn van tien jaren, binnen drie maanden tia den verval dag hebben te vervoegen ter Ge meente-Secretarie ter betaling van een bedrag van tien gulden. Bij gebreke van dien is bet recht vervallen en komt de grafstede weder geheel ter beschikking van de gemeente. Burgemeester en Wethouders de zer gemeente noodigen de verschil lende belanghebbenden uit, die over het loopende jaar 1887 eenige le- verantiën of werkzaamheden ten dienste der gemeente gedaan hebben, om, voor zoover zij niet deden, hunne vorderingen in de eerste helft der maand Januari aanstaande, verge zeld van de afgegeven orderbiljet ten, in te zenden ter secretarie der gemeente of aan den ambtenaar, die de order heeft gegeven. Het formulier tot aangifte voor plaatsing op de kiezerslijsten, dat men zich koste loos ter secretarie alhier kan verschaffen, is als volgt opgesteld: //Gemeente Haarlem. Aangifte voor plaatsing op de kiezerslijsten. Model A. (Vijfde lid van art. 7 in verband met art. 1 lett. c der kieswet.) De ondergeteekende (1).... (hoofd van een gezin of alleen wonend persoon) verklaart dat hij sedert (2).... in huur en sedert (B)bewoond beeft en nog bewoont een gedeelte van het perceel dezer gemeente (4)waarvoor (5).... als inwonend eigenaar (of eerste huurder) in de personeele belas ting naar eene huurwaarde van (6)is aangeslagen. Meenende dat voor bedoeld gedeelte, bestaande uit (7)bij schatting eene huurwaarde zal bepaald worden, waarvoor bij aanslag in de belasting op het perso neel (drie eerste grondslagen) volle belas ting zou verschuldigd zijn, verzoekt hij geplaatst te worden op de lijst of lijsten der kiezers voor (8) Te Haarlem, den 188 Aanwijzing voor de invulling der aangifte: (1) Naam en voornamen. (2) Dag waarop de schriftelijk of mondeling gesloten huur is ingegaan. (3) Dag waarop het gedeelte betrokken is. (4) Wijk, nummer, buurt, straat enz. (5) Naam van den aangesla gene. (6) Bedrag. (De aanslag in //hoofdsom wegens de huurwaarde'-' volgens het aanslagbiljet twin tig maal genomen.) (7) Aanwijzing van het gedeelte. (Aantal vertrekken, voor- of achterka mer, alcove enz.) (8) den Gemeenteraad, de Provinciale Staten, de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal. (9) Onderteekening, Op kamers wonende personen, z. g. //lod gers", die aan de voorwaarden vol doen, waaronder zij kiesgerechtigd worden, kunnen alsnog vóór 21 December a.s. bovenomschreven formulier ter gemeente secretarie afhalen en, volgens de aanwij zingen ingevuld, inleveren. Reeds tal van personen hebben hiervan gebruik gemaakt en nog steeds staat het ter secretarie niet stil met aanvragen, terwijl ook velen zich aldaar om inlichtingen vervoegen. Gedurende de maand Januari 1888 zal de Kaasmarkt niet gehou den worden zullende die weder een aanvang nemen den eersten Woens dag in de maand Februari. Hedenmorgen te elf ure hield de Algem. vereeniging voor Bloembol len-cultuur, te Haarlem hare 67e vergadering in de bovenzaal van de Vereeniging. Al de afdeelingen (vijftien in ge tal) waren vertegenwoordigd, door wie te zamen 42 stemmen werden uitgebracht. De voorzitter deelde mede dat zich onder deze 15 een nieuwe afdeeling bevond, n.l. Ben- nebroek-Vogelenzang met 23 leden, en brengt tevens hulde aan de op richters, de heeren Plamet en Bar- naart, door wier krachtig initiatief deze nieuwe afdeeling tot stand ge komen is. Wordt overgegaan tot de lezing van de notulen der 65e en 66e al- gemeene vergaderingen. Daar geen aanmerking wordt gemaakt, ver klaart de voorzitter deze voor goed gekeurd onder dankzegging aan den secretaris. Aan de erde is lo. De verkiezing van twee leden van het hoofdbestuur, die beide her kiesbaar zijn, t. w. de heeren J. Polman Mooy en J. H. van Wa- veren. Beide heeren worden herkozen en nemen de benoeming aan, waarna de voorzitter de vergadering met de gedane keuze gelukwenscht. 2o. Benoeming van de commissie tot het nazien van de rekening en verantwoording. Aan de beurt zijn de afd. Lisse, Noordwijk en Benne- broekVogelenzang, dien verzocht wordt spoedig hunne gedelegeerden daartoe te benoemen. 3o. Verslag van de algem. verg. der Ned. Maatschappij voor tuin bouw en plantkunde, te Apeldoorn, op 15 Sept. 1887, uit te brengen door den heer Joh. M. de Breuk. Deze deelt mede dat genoemde mpij. thans 1700 leden telt, [dat ver der de tentoonstelling te Amsterdam zou opgeleverd hebben een nadeelig saldo van f12,000, indien dit tekort niet ware gedekt door eene bijdrage van f12,000 van den voorzitter. De afd. Groningen diende het voorstel in, dat de Mpij. verzoeken zou om regelmatiger en lager vracht prijzen voor het vervoer. Het praead- vies luidde, hieraan te voldoen; con form werd besloten. Nog kwam ter sprake het halfjaarl. diploma voor de leden. Dit werd aan de afd. overgelaten. In plaats van den heer Visser, voorz.,die niet herkiesbaar was, werd benoemd ds heer W. Baron Golt- stein. Aan den aftredenden voorzitter werd, met een fraaie rede, door den heer Koster een geschenk overhan digd. De voorzitter dankt den heer De Breuk voor zijn verslag en stelt voor een half uur te pauseeren. (Vervolg der vergadering in ons volgend nummer.) De afdeeling «Haarlem» van het Ned. Onder wijzers-Genootschap hield Zaterdagavond in het Nutsgebouw hare laatste vergadering van dit jaar. Die vergadering droeg het ge- wenschte karakter het nuttige was gepaard aan het aangename. De heer dr. E. v. d. Ven, eere voorzitter der afdeeling, verklaarde op eenvoudige en duidelijke wijze "e aswenteling der aarde» de voor zitter, de heer Van der Ley, was stellig de tolk der vergadering, toen hij den begaafden spreker dankte voor zijne bereidwilligheid en den wensch uitsprak, dat de afdeeling nog dikwijls blijken van zijne toe wijding mocht ontvangen. Onder leiding van denheer Schmöl- ling werden door een gemengd koor eenige liederen gezongen, de heer Schmölling speelde op de violoncel «Adelaide» van Von Beethoven, de heer O verbeek droeg een fragment voor uit «Begga» van J. van Beers en de heer Weeren zong «Mignon» en «Opferlied» van Von Beethoven. Warme toejuichingen bewezen, dat men ten zeerste het streven, om de laatste vergadering in dit jaar door eigen krachten zoo aantrekkelijk mo gelijk te maken, waardeerde. Een woord van lof komt in het bizonder toe aan den heerSchmöl- ling voor zijne verdienstelijke leiding. Moge de afdeeling «Haarlem», die reeds bijna honderd leden telt, blij ven bloeien Voor de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel hebben zich, naar men verneemt, alhier aangemeld van het Gymnasium 30, de beide Hoogere Burgerscholen 30 en uit den burgerstand 24 jongelieden. Ondanks de zeer bezwarende voorwaarden verbonden aan het ver krijgen der machtiging aan de Telephoonmaatschappij te Amster dam, verleend bij koninlijk besluit, waarbij de verbinding van hare cen- traalbureau's aldaar met die te Zaan dam en Haarlem is mogelijk ge maakt, verneemt het Hbl. dat deze vergunning door de Maatschappij toch zal worden aanvaard. Voor deze iuter-communale verbindingen zullen door de Telephoonmaatscliappij ge leidingen van bronsdraad worden gespannen tusscben Amsterdam, Haarlem en Zaandrm. Het rechtstreeksch verkeer met de kulp- bureelen zoowel als met het centraal-bureau zal door opzettelijk daartoe aan te leggen bronzen geleidingen met de inter-commu- nale lijnen geschieden. Bij het koninklijk besluit zijn tevens de tarieven vastgesteld, waaronder het gebruik dezer lijnen zal zijn geoorloofd. In over eenstemming met hetgeen daaromtrent in andere landen is bepaald, zal voor elk ge- iprek van hoogstens 5 minuten door den aanvrager der verbinding f 0.50 moet worden betaald. Wordt aan de oproeping van het cen- traalbureau door den opgeroepene geetr rolg gevolg gegeven, dan wordt den aanvrager slechts de helft van dat bedrag in rekening gebracht. Voor hen, die een veelvuldig gebruik der nieuwe verbinding denkeu te maken. zal de gelegenheid worden opengesteld, tegen storting van eene som in eens, zich het onbeperkt gebruik der lijnen te ver zekeren, met dien verstande, dat hunne aanvragen met die per keer betalende aan vragers, naar volgorde van aanvrage, wor den behandeld. Dit abonnement is in het koninklijk be sluit gesteld op f50 per jaar voor Amster dam, en f90 per jaar voor Haarlem en Zaandam. De dienst zal waarschijnlijk reeds in Ja nuari kunnen worden geopend. Ook zullen woldra de op dit ontwerp betrekking heb bende circulaires de^Telephoonmaatschappij worden verspreid. De wijze, waarop de telephonische ge meenschap tusschen Amsterdam en Haar lem en Amsterdam en Zaandam zal wor den geregeld, is vollediger dan de soort gelijke verbinding, die oulaDgs tusschen Parijs en Brussel is tot stand gekomen. Immers kunnen hier de geabonneerden der verschillende telefo-nnetten rechtstreeks met elkander in gesprek treden, terwijl het gebruik der geleiding Parijs—Brussel slechts mogelijk is uit twee daarvoor te Parijs en te Brussel aangewezen publieke stations. Ook te Amsterdam zullen voor het ge bruik van de niet aangesloten personen publieke stations worden opengesteld, al waar tegen het boven aangegeven tarief de gelegenheid tot het spreken met aan gesloten geabonneerden, zoowel in Haar lem als in Zaandam, wordt gegeven. De tooneelvereenig-ing «Door In spanning: Uitspanning» gaf Zondag avond in den goed bezetten schouw burg alhier«Lucretia Borgia», treur spel in 4 bedrijven, gevolgd door «De Bloedzuigers», blijspel in één bedrijf. Warme toejuichingen vielen deu optredenden door hun flink spel te beurt. Aan een der dames dilettanten, die de titelrol in eerst genoemd stuk vervulde, werden een krans en een paar prachtige vazen als huldeblijk aangeboden. De onlangs opgerichte tooneelver- eeniging «Excelsior» alhier, gaf Zon dagavond in het café «Rozenprieel» hare openingsvoorstelling met «Fer- nand de Speler», gevolgd door ern stige en luimige voordrachten. Tot slot speelde men «Zonder geld op reis». Het in goeden getale opge komen publiek genoot blijkbaar van deze uitvoering, die met een geani meerd bal, waaraan zoowel de leden der vereeniging als de bezoekers deelnamen, werd besloten. Wij wen- FHUILLETO KT. llO'i XXXVIII» HOOFDSTUK. De parlementair. Op twee karabijnschoten afstand van het kamp gekomen, verwijderde de ruiter met de witte vlag zich van de groep ruiters; de anderen hadden stil gehouden. Na nog eenige oogenblikken voortgereden te hebben, hield ook de parle mentair stil en wuifde met de vlag. Een der gelukzoekers, afkomstig uit het grensstadje Tu- bac, had vroeger eenige betrekkingen aangeknoopt gehad met de Apacban-etammen en hij kende genoeg van hunne taal om het half Indiaansch, half Spaansch dialect, dat op de grenzen in gebruik is, te verstaan en te spreken. Het was een klein en mager man, die in de oogen der Indianen, die evenals alle barbaren hartstochtelijke bewon deraars zijn van uitwendige schoonheid, al heel slecht het hoogste gezag kon voorstellen. Zijn afkeer om zich met die taak te belasten was dan ook zeer groot, hij moest ze evenwel aannemen. In het belang hunner veiligheid en voor den gelukkigen afloop van het onderhoud dat plaats zou grijpen, moesten de avonturiers niet van hun aanvoerder beroofd schijnen. EeD zakdoek, vroeger wit, diende om van zijn kant de parlementaire vlag voor te stellen. De avonturier, wiens naam Gomez was, trad hevig aan gedaan buiten de verschansingen om zich naar den Indiaan te begeven, wiens vastberaden houding een sterk contrast maakte met de vreesachtige houding van den geïmprovi- seerden aanvoerder der blanken. Op het gezicht der bebloede windsels, die een der schouders van den krijger omwikkel den, stelde hij zich spoedig weer gerust. Aan dit teeken heeft men ongetwijfeld den Zwarten Vogel herkend. De Mexikaan en de Indiaan groetten elkander en de Zwarte Vogel nam het eerst het woord op. Het zijn twee opperhoofden, die zonder twijfel met elkander gaan spreken? vroeg de Indiaan beleefd. De Mexikaan antwoordde niet minder beleefd; maar een zekere onrust logenstrafte een weinig zijne bewering. In een nietig lichaam huisvest somtijds een groote ziel, zeide de Indiaan, mijn blanke broeder moet een groot opperhoofd zijn. Er lag meer spotternij dan oprechtheid in deze dubbel zinnige woorden|; maar de toon, waarop de Indiaan sprak, bewees genoegzaam, dat hij zoo spoedig niet geheel en al geloof sloeg aan de woorden van zijn bezoeker. De Zwarte Vogel wierp op Gomez een blik|, die tot in het diepst zijner ziel scheen te willen doordringen. De Mexikaan kon dien onderzoekenden en vreeselijken blik niet verdragen; hij sloeg de oogen neer, toen de In diaan hernam Mijn broeder liegt niet, wanneer hij zich voor een op perhoofd uitgeeft, maar bet kamp der blanken bevat er on getwijfeld verscbeidenen en bij is een der hunnen. Ik ben de eenige, antwoordde de aanvoerder zicht baar verlegen. Op het gezicht van een opperhoofd oogenschijnlijk zoo weinig te vreezen, gevoelde de Zwarte Vogel dat hij het gemakkelijk af zoude kunnen met een armen duivel die zoo onbekwaam was om met hem in sluwheid en vastbe radenheid te worstelen en zijn oog schitterde van een nog onheilspellender glans. Hij besloot zich van de waarheid der woorden van den gewaanden aanvoerder te vergewissen. De woorden die ik overbreng, zeide hij, zijn woorden van vrede; alle krijgers van het Zuiden moeten rondom mij staan om ze te hooren. De Indianen zouden den afgezant der blanken ontvangen rondom bet vuur van den raad; hij zou tot in de tent van het opperhoofd kun nen doordringen. Waarom zou dus het opperhoofd der blan ken alzoo den Indiaan, die tot hem komt, op een afstand van zijn kamp honden? Gomez aarzelde; het stiet hem tegen de horst den wolf in den schaapsstal te brengen. De Zwarte Vogel zag deze aarzeling, zijne wenkbrauwen fronsten zich, een wolk, nog somberder dan die, welke, als zij zich van electriciteit ont last, verduistert, overtoog het voorhoofd van den Indiaan, wiens oogen flikkerden als de bliksemstralen, die uit die wolk ontsnappen. Het opperhoofd der Apachen is geen opperhoofd dat

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1