schen dat de jeugdige vereeniging haar streven bekroond moge zien. Eene niet onaardige kwestie werd in de laatste zitting van het kantongereeht alhier in het voordeel van den verhuur der beslist; de vraag nl., of onder het genot eener woning moet worden begre pen niet alleen het gebruik der in die wo ning zich bevindende waterleiding, maar ook het vrij gebruik van het door de buizen van die waterleiding vloeiende wa ter. Het eerste wel, het tweede niet be sliste de kantonrechter, daar dat water niet is het eigendom van den verhuur der maar van eene particuliere Maatschappij, die tegen betaling dat water levert aan hem, die daarvan gebruik wil maken, en daaruit volgt dat de verhuurder over dit water geeue vrije beschikking heeft, en het niet kan worden beschouwd als door bestemming tot het verhuurde te behooren. Een huurder had namelijk den ver huurder laten dagvaarden tot terugbeta ling van f 11.60, die de huurder, wilde hij den watertoevoer niet afgesneden zien, had moeten betalen aan de Duinwater- maatschappij voor 3 maanden duinwater. Hij was 1 Mei in de woning gekomen, en er was tusschen hem en denverhuur der nooit uitdrukkelijk gesproken over de vraag wie het abonnement zou betalen, zoodat hij, de huurder, meende dat het onder den huurprijs begrepen was, de ver huurder daarentegen dat de huurder, zoo als bij dergelijke huizen (van eenen huur prijs van f600) gebruikelijk is, dit extra aan de Duinwatermaatschappij zou beta len. De kantonrechter ontzegde den eiscker zijne vordering, en veroordeelde hem in de kosten. Door de politie alhier zijn aan gehouden en naar het huis van be waring overgebracht drie knapen, die zich door inbraak en inklimming toegang hadden verschaft tot het perceel Jansstraat 87, waarin tijde lijk uitverkoop van schoenen en laarzen wordt gehouden, en daaruit eenige paren bottines hadden ont vreemd. Ook is aangehouden een 25-jarige metselaarsknecht, die een ledig pe troleumvat had gestolen en verkocht. Deze persoon heeft reeds meermalen wegens diefstal gevangenisstraf on dergaan. De 60-jarige metselaar A. van der Putten, woonachtig in de Rozen straat alhier, is Zaterdagavond bij bet gebruik van zijn avondmaal in een stukje vleescb, dat hem in de keel bleef zitten, gestikt. Jhr. van Tets, te Heemstede, lid der Prov. Staten en oud-gedepu teerde van N. Holland, is weer ern stig ongesteld. De campagne aan de beetwortel suikerfabriek «Holland» te Houtrijk en Polanen is Zaterdag geëindigd. In het geheel is verwerkt bijna ÏÖ1/* millioen kilogram beetwortelen. LETTEREN EN KUNST. Het programma van de uitvoering op 21 Dec. a. s. der Afd. Amersfoort van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst luidt als volgt: Amicitia. Morgenhymne, Niels W. Gade; Zigeunerleben, R. Schumann; Dolorosa (liedoren voor alt), A. JensenDer Ritter vou den Krauzen, Th. H. H. Verliey; Lied en Lente (vrouwenkoren), Richard Hol; Das Smgenthal, L. E. Brandts Buys; Klavier-Soli van Chopin, Hellen en Schu mann. Solistenmej. M. E. Yan Driel, Klavier en dilettanten. Directeurde heer M. W. Petri. Bij wHet Ned. Toon eel" is ter op voering aangenomen //Zijn Model", oor spronkelijk tooneelspel in 4 bedrijven door M. B. Mendes da Costa. In de eerste dagen van Januari zal de violist Joachim zich onder behandeling van dr. Mezger stellen, wegens een spoor van stijfheid ia den vierden (voor een' violist derden) vinger der linkerhand. De mail brengt het bericht dat me vrouw de weduwe Koorders, geb. Boeke, den 7n November op BOjarigen leeftijd te Salatiga is overleden. Zij was hier te lande wel bekend door hare, meest vertaalde, letterkundige bijdragen aan verscheidene tijdschriften. Zij huwde ongeveer vijf-en- twintig jaren geleden den nog niet ver geten dr. D. Koorders en leefde na diens overlijden eerst eenige jaren te Haarlem. Elora della Neve werkt volgens den //Leeswijzer" aan den tekst voor eene Hollandsche opera, //Brinio", naar aanleiding van van Lennep's bekend ver haal uit //Onze Voorouders." Door Sedelmeyer is uitgegeven eene gravure naar Munkaczy's Gekruisten Chris tus, vervaardigd door Köpping, die vier jaren aan dit werk besteedde. De gravure wordt hoogelijk geroemd. Inhoud Huisvrouw: Weldadig heid. Gepraeserveard en gecoudenseerd voedsel, door dr. S. Sr. Coronel. Het Slöjd-systeem. Recepten voor Visch- gerechten. Berichten uit de vrouwen wereld. Allerlei. Ingezonden. Inhoud Gids voor den Onder- wijzer. Ah. 1. J. Geluk, Lezen qu lezen is twee. Dr. H. Bos, Het maken van dierkundige verzamelingen door den onderwijzer IV. J. Scheltens, Kleinig heden (opmerkingen en wenken bij de studie van taal- en letterkunde.) No. 51 69. Dr. E. G. Groneman, Eigen waarnemingen, te doen door den onder wijzer. XX. LEGER E?J VLOOT. Z. M. beeft aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat C. Henninger, van het kol. werfdepot, vergunning ver leend tot het dragen van de heriunerings- medaille voor het deelnemen aan de Eran- sche expeditie in Tonkin, China en An- iram. Door de commissie voor den aan koop van lersche paarden ten dienste van het leger zijn weder een aantal paarden, bestemd voor Amersfoort, aangekocht, welke in deze week te Rotterdam zullen aankomen. Door het hoofdbestuur vau den Ne- derlandschen scliutterijkader-bond zijn twee prijsvragen uitgeschrevenA. Geef eene beschrijving van militaire tucht en ge hoorzaamheid; B. Verklaar uwe gedach ten omtrent de vraag: //Wat zal van de schutterijen iu tijd van oorlog kunnen gevorderd worden? Tot het beantwoorden van vraag A. worden alle leden van den Bond uitge- noodigd, die voorheen nooit in het leger gediend hebben, terwijl vraag B. gesteld is voor die gewone leden, welke bij een der wapens van bet leger als onderofficier of korporaal gediend hebben. De antwoorden moeten door het achut- terijkader gelezen en begrepen kunnen worden en dus eenvoudig eu duidelijk zijn; ze moeten vóór 1 April bij den voorzitter van bet hoofdbestuur inkomen. Vrijwillige oefeniDg ia den wapenhandel. Te Leiden Lebben zich veertien leerlin gen van hoogere burgerschool en gymna sium opgegeven om volgens de gunstige beschikking van den minister van Oorlog, in den wapenhandel te worden geoefend. De oefeningen zullen iu overleg met de directeuren dier inrichtingen van onder wijs eerst na de Kerstvacantie aauvangen. Tot bijwoning der oefeningen voor a. s. dienstplichtigen der militie hebben zich te Arasterdam reeds 500 jongelieden aangemeld. De leerlingen van het gymnasium en de openbare middelbare scholen aldaar zullen zich voortaan 8 uren 's weeks prac- tisch oefenen op de Groote Koopmans beurs. De officier van gezondheid 2e klasse J. Nord van het 7e reg. inf. te Amster dam, is overgeplaatst naar het militair hospitaal te Delft, en de officier van gez. 2e kl. H. J. M. Boonacker, van het 4e reg. inf. te Nijmegen, naar het 7e reg. te Amsterdam. Z. M. heeft den oud-officier-machinist le kl. bij de Kon. Ned. marine A. Elaes, die met 1 Januari aftreedt als lid der commissie, bedoeld in artikel 3 der wet van 28 Mei 1869 (Stbl. no. 97), met ingang van dien datum, opnieuw als zoo danig benoemd. ONDERWIJS. Tot doctor in de geneeskunde aan 's rijks universiteit te Utrecht is gepromo veerd de heer C. A. L. J. Boudewijnse, geb. te Middelburg, met proefschrift get.,/Over de werking van calomel en cinnaber op het slijmvlies van maag en darmen." Te Utrecht zijn geslaagd bij het eerste natuurkundig ex. de heeren: J. M. van Olst en L. B. Ubbens. Do geneeskundige staatscommissie te Groningen verleende in hare zitting van Vrijdag het diploma voor het lste gedeelte van het practische artsexamen aan den kand.-arts S. W. van Hettinga Tromp. De heer W. A. Heckman legde met goed gevolg het tweede natuurkundig ex amen af. Aan de universiteit te Groningen is tot doctor in de rechtswetenschap bevor derd de heer J. L. Erima, geboren te Ter- horne, na verdediging van een proefschrift get: //Eenige opmerkingen over de be voegdheid van den gefailleerde." Aan de universiteit te Groningen is met goed gevolg het 2e natuurkundig examen afgelegd door den heer P. R. Strikwerda. VISSDHERIJ. Nieuw en diep. 17 December Van de groote vissclierij kwam heden binnen de sloep //Saturnus", seh. van Veelen, met 2460 schelv. (waarvan 800 levende), die ter afslag f24.50 't honderd opbrachten. De kustvisschers konden door liet storm achtige weer hun bedrijf niet uitoefenen. Sche veningen, 17 December. Van Nieuwediep en IJmuiden zijn enkele par tijen verschc visch aangevoerd, doch veel te weinig om in de consumtie te voorzien vandaar dat ze niet iu publieken afslag- gebracht, maar voor eigen handel werden gehouden. Voor tongen werd f0,60 en f0,70 gegeven; schelvisch gold van f 0.30 tot f 0.50 per stuk. Lemmer, 16 December. Heden werd voor het eerst sedert eenige dagen aan den afslag alhier, eeue partij schelvisch aangebracht van zeer goede kwaliteit, welke dan ook vlug koopers voud. Prijs was echter niet hoog: gemiddeld kon geen 20 cent per stuk bedongen wordeu. Aan de bokking-rookerijen alhier wer den op heden aangevoerd, 600 stuks of 3 tal Zuiderzee-haring, welke werden af gezet voor f5,50 per 200 stuks of tal. tU N N E l N Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot notaris' binnen het arrondissement Win schoten, ter standplaats de gemeente Wedde, J. A. Rodi, candidaat-notaris te Schiedam. Bij beschikking van den minister van Financiën is met ingang van 1 Janu ari a, s. eervol uit zijne betrekking van deurwaarder der directe belastingen te Zwolle ontslagen de heer B. Teune, en in diens plaats benoemd de heer M. Rober, thans deurwaarder der directe belastingen bij de 2e afdeeling te 's-Gravenhage. {Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Gt.) De verpachting der tollen op de Rijkswegen in Noord-Holland, die met 1 Mei 1888 uit de loopende pacht komen, zal waarschijnlijk nog in het laatst van deze maand plaats hebben. Door het Kon. Nederlandsch Handelsmu *eum is weder een natio nale wedstrijd van meubelfabrikan ten uitgeschreven. Verklaringen van deelneming wordeu ingewacht vóór 31 December. Naar aanleiding van daarom trent hier te lande geopperde denk beelden schrijft men aan de Amh. Ct. In Westphalen en de Rijnprovincie heeft de Regeering al voor jaren proeven genomen met het planten van vruchtboomen langs de hoofd wegen. De resultaten zijn echter verre van schitterend. Daarbij is het eene verschrikkelijk leelijke beplanting; want de boomen zien er allen even verwaaid en ont takeld uit. Ze hebben te veei te lijden van den wind, en in het vlakke Holland is dat nog erger. In den lossen Hollandsehen bodem waaien ze, zoo niet geheel om, dan toch allemaal scheef. Het in Augustus j.l. te Nij megen gehouden XVIIe Nederland- sche algemeen zangersfeest heeft geene gunstige financieele resultaten opgeleverd, zoodat de gemeente, die voor f2500 in het waarborgkapitaal had deelgenomen, in het tekort van dat feest voor f1472 heeft bij te dragen, terwijl de aandeelhouders in dat waarborgfonds op hunne aan- deelen k f10 f5.89 verloren. Ook de pachters van de buffetten op het zangersfeest leden een aan zienlijk verlies. Door den heer W. H. Ter Meulen, ondernemer op het wrak der Lulineis een circulaire ver spreid, waarin hij zijn oud plan over het zandduiken op de Lutine we der ter sprake brengt en deskundigen en belangstellenden uitnoodigt, hem hun opmerkingen per briefkaart mede te deelen. Het plan van den zandduiker wordt in deze circulaire in hoofdtrekken geschetst; 't was iu 1867 reeds gereed, doch kon toen niet in toepassing worden gebracht, door de onbevaarbaarheid der Lu- tine-bank. Dit laatste bezwaar is thans echter opgeheven. Te Zijpe is eene vrijzinnige kiesvereeniging opgericht voor de verkiezing van Leden van de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den gemeenteraad. Voor de verkiezin van leden voor de Tweede Kamer zal men trachten samen te werken met andere kiesvereenigingen in het district. Tot bestuursleden werden geko zen H. van Calcar, P. Stadt, A. Zijp Jr.. W. Jimmink eu K. A. Kaan. Door de Provinciale Staten van Utrecht werd Zaterdag ter ver vanging van jhr. mr. P. J. Elout van Soeterwoude, tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Geueraal gekozen mr. R. Melvil baron van Lijnden. Donderdag den 22en dezer zal te Amsterdam in „Felix Meritis" eene ver gadering van de Vereeniging voor Levens verzekering worden gehouden. Punten van behandeling zijn in hoofdzaak: Beraadslaging over wettelijke regeling van het bedrijf der levensverzekering. I. Is eene wettelijke regeling van het bedrijf der levensverzekering wenschelijk? zoo ja, waarom? Iu te leiden door den heer mr. H. Goeman Borgesius. II. Op welken grondslag moet die rege ling rusten? a. op dien van concessie vau regeeringswege bij de oprichting te ver- leenen? In te leiden door den heer jhr. mr. C. Hartsen Jbz. is. op dien van toezicht op de uitoefe ning? van wege den staat of van wege den polishouder? In te leiden door den heer A. S. Van Reeseraa. Uit hoofde van den omvang en der belangrijkheid van dit onderwerp heeft het bestuur gemeend, het in onderdeelen te moeten splitsen, en voor deze vergade ring niet anders ais de bovenstaande pun ten aan de orde te moeten stellen. Bij de oproeping voor de volgende ver gaderingen, die van vier tot vier weken, 19 Januari, 16 Februari enz., zullen ge houden worden, zullen de verdere punten welke behandeld moeten worden, achter eenvolgens medegedeeld worden. (Verz.-bode.) Het stond Zaterdag ter stads drukkerij te Amsterdam niet stil met aanvrage van formulieren ten einde schatting te verzoeken voor de kiesbevoegdheid. De Leidsche afdeeling van het Alg. Ned. Werkliedenverbond heeft eene coöperatieve winkelvereeniging (Eigen Hulp) opgericht, die weldra zal wordeu geopend in een daartoe opgericht winkelhuis in de Nieuw- straat, bij den Burg. Aan het politiebureau te Am sterdam is een 8jarig meisje gebracht, wier vader, een schipper, tijdens zij op school was, is vertrokken, zonder dat zij weet waarheen. Vrijdagnacht is te Naarden in een alleen staand kantoor op eene bloemkweekerij aan den Bussum- merweg te Naarden ingebroken en zijn daaruit, behalve enkele klee- dingstukken, ontvreemd eenige boe ken, waaronder zeer kostbare op het bloemkweekersvak betrekking heb bende, alsmede 2 paar bottines en een f/aaie passerdoos, alles te zamen ter waarde van ongeveer 100 gulden. - Met de stoombootreederij tot het sleepen van schepen te Nieuwediep (directeur de heer A. D. Zur Miihlen), c. s., is door assuradeuren accoord gemaakt, tot het bergen der lading uit het Duitsche schip Renomn voor 45 pCt. Uit 'sGravenhage meldt men een zeldzaam feit. Daar verscheen ten stadhuize een paartje om te trouwen, vergezeld van de wederzijdsche ouders en ge tuigen. Bij het opmaken van de acte bleek, dat bruid en bruidegom, vader en moeder van beide zijden en de vier getuigen allen in de zelfde intellectueele conditie ver keerden geeu van de tien deel nemers aan de trouw-plechtigheid had het iu de schrijfkunst verder gebracht dan met een kruisje te kunnen teekenen Tegen zes personen te Delft, die Vrijdagavond tijdens eene come- die-voorstelling de orde verstoorden, is proces verbaal opgemaakt. De versterkiug van de spoor wegbrug over de Maas te Dordrecht zal, in afwachting der beslissing omtrent de vraag wie de kosten van dat werk moet dragen, worden op gedragen aan de firma A.. F. Smul ders te Utrecht. Zekere S. uit Amerongen is Vrijdagavond op den straatweg tus schen Leersum en Doorn aangerand door 2 personen, die hem al zijn geld, ten bedrage van f 7, afnamen. Da daders, twee polderwerkers, zijn reeds door de politie in verzekerde bewaring genomen. Aan B. en W. der gemeente Arnhem is machtiging verstrekt tot het verleenen van vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein aan de als rechtspersoon erken de vereeniging «IJsclub Arnhem», nochtans onder voorwaarde, dat daar van alleen zal mogen worden ge bruik gemaakt, wanneer de aange legde ijsbaan voor schaatsenrijders wordt gebezigd. Voor het vacante notariaat te Wageningen hebben zich meer dan 100 sollicitanten aangemeld. Te Nijmegen is de treinpoetser P. Schonenberg door een trein, toen deze het station binnenkwam, over reden. Aan hoofd en beenen deer lijk verwond, is zijn toestand zeer Op de hoeve Keverberg onder Venendaal is een boerenknecht tus schen de dorschmachine geraakt. Een been werd den jongeling let terlijk verbrijzeld. Zijn toestand is hopeloos. men op een afstand zijner hut moet houden. De eene zijner handen houdt deu oorlog, de andere hand den vrede, welke van beide zal hij moeten openen? Deze bedreiging en de toon waarop zij geuit werd, maakten den Mexikaan nog vreesachtiger. Hij stond op het punt te antwoorden, dat hij zijne makkers ging raadplegen, maar hij hield zich nog tijdig in. De geslepen Indiaan ging op kalmer toon, maar waaruit toch eenigen spot sprak, voort. Een enkele mijner krijgers zal mij vergezellen. Zijn de blanken zoo weinig talrijk dat zij twee krijgers te duch ten hebben? Is hun kamp niet versterkt, zijn hunne kara- rabijnen niet in goeden staat, hebben zij geen overvloed van kruit en lood? Door de diplomatieke behendigheid van den Indiaan om den tuin geleid, gevoelde de arme Gomez dat hij aan den parlementair niet langer den toegang tot het kamp konde weigeren zonder zich bloot te stellen aan het gevaar, van den eenen kant zijne hoop op vrede vernietigd te zien, en van den anderen kant zonder een mistrouwen te toonen, dat de gunstige meening die de Indiaan over hunne hulp middelen uitte, zoude logenstraffen. Dat mijn roode broeder een makker uitkieze, maar een enkele, zeide hij. De Zwarte Vogel wilde niet meer hebben. Indien de ge lukzoeker door zich voor het opperhoofd der blanken uit te geven de waarheid sprak, deed het gezond verstand van den rooden krijger hem door den aanvoerder raden hoe zijne soldaten konden zijnindien hij loog, zoude hij ten minste het werkelijk opperhoofd zien en hij zou daarna zijn plan van aanval vaststellen. In onze Europeesche oorlogen is een parlementair altijd heilig omdat zijn hart met zijn mond in overeenstemming is; maar onder de wilde volken dient een vredesvoorstel bijna altijd om eene aanstaande trouweloosheid te ver mommen. De Indiaan gaf een teeken en degene zijner krijgers, die daarop voorwaarts kwam, was niemand anders dan de Antiloop, de bode dien wij gezien hebben, een even be hendig diplomaat als hij, wien hij het bevel over het volk had komen aanbieden. De bode was daarenboven de eenige van alle Apachen die het ware opperhoofd, don Estevan, dien hij niet meer moest terugvinden, kende. De twee Indianen volgden Gomez, terwijl zij zachtjes de volgende woorden wisselden Wat is een met de huid eens leeuws bedekte jak hals? zeide de bode. Dat is dat leugenachtig opperhoofd dat het oog van den Zwarten Vogel wil bedriegen; maar het oog van den Zwarten Vogel had reeds onder zijne huid gezien, ant woordde het sluwe opperhoofd. En beiden traden in het kamp evenals het ijzer en het vuur die in hunne verwoestingen vereenigd zijn. XXXVDG HOOFDSTUK. Hei ijzes en het vuuk. De schildering der zeden in de woestijn, die wij beproef den te schetsen, ware niet volkomen geweest, indien wij er niet bijgevoegd hadden de droevige ontkuooping van eene dier avontuurlijke expedities, reeds zoo dikwijls door de Mexikaansche goudzoekers beproefd. Volgens onze meening is alleen het Auglo-Amerikaan- sche ras sterk genoeg om zij 't in minderen getale, tegen de Indiaausche sluwheid en barbaarschheid te worstelen. Het Canadeesche ras is de eenige mededinger daarmede in held haftige daden,in onuitputtelijke hulpmiddelen; Bois Rosé heeft er het bewijs van gegeven; maar de afstammelingen der Spanjaarden zijn, behoudens enkele uitzonderingen, te zwak voor de vreeselijke vijanden van allerlei soort, honger en dorst uitgezonderd, waaraan zij in de woestijnen der nieuwe wereld blootgesteld zijn. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2