Een talrijk gehoor volgde Maan dagavond in „Weten en Werken" de voordracht van den heer Scholten uit Amsterdam, die de aandacht in hoogen mate wist te boeien met een schets uit bet zeemansleven, getiteld: „de Zeevader van Jan Matters" en eene novelle van Beekman, getiteld: „de Klokken van Delft". De naam van den heer Scholten heeft onder de leden van „Weten en Werken" zulk een goeden klank, dat het voorzeker daaraan wel is toe te schrijven, dat zoo velen zich verdrongen in de zaal, welke haast te klein was om allen te bevatten. De verwachting werd geenszins teleurgesteld. Afwisselend in luim en ernst, wist spreker den inhoud van beide onderhoudende verhalen derwijze weer te geven, dat men als 't ware de personen voor de oogen had en de toestanden mede door leefde. Eea woord van warme hulde zij hem daarvoor gebracht. De toehoorders toonden hunne dank baarheid door den spreker luide toe te juichen. De waardeering van zijne talenten moge een bewijs vinden in hunne overgroote opkomst. Moge de heer Scholten nog vele malen in „W. en W." optreden. Blijkens het rapport van den heer N. van der Sleen aan de Vereeniging tot bevordering der Volksgezondheid was het gehalte der melk, geleverd door de Haarl. Melk-Inrichting gedurende de maand Nov., als volgt: Soortelijk v Vaste gewicht. stoffen. Maximum 1.038 3.5 pet. 12.6 pet. Minimum 1.029 3.2 11.4 Gemiddeld 1.0318 3.33 12.34 Door de Nederl. Bell-Telphoon- Maatschappij is aan hare geabon- neerden alhier de volgende circu laire toegezonden: ,/Wij hebben het genoegen u mede te deelen, dat ons bij besluit van Z. M. den Koning, d.d. 7 December 1887 no. 15, vergunning is verleend tot het in telepho- nische verbinding brengen van ons cen- traal-bureau te Haarlem met het centraal- bureau te Amsterdam. Naar aanleiding van dit besluit ver- leenen wij aan onze geabonneerden te Haarlem tot wederopzegging kosteloos de bevoegdheid tot het aanvragen van tele- phonische verbinding met geabonneerden onzer maatschappij aangesloten aan ons centraal-bureau te Amsterdam en zulks onder de voorwaarden door ons vastge steld of vast te stellen en tegen betaling van het tarief goedgekeurd bij bovengenoemd koninklijk be«luit. Volgens dit tarief zal voor elk gesprek van hoogstens 5 minuten f0.50 moeten worden voldaan. Wordt de oproeping niet beantwoord, dan is de helft van dit bedrag verschuldigd. De geabonneerden die een veelvuldig gebruik van de telephonische verbinding Haarlem-Amsterdam weuschen te makeu, kuunen van die betaliug per gesprek worden vrijgesteld, tegen vooruit betaling van f90 per jaar en per aange sloten perceel. De geabonneerden die van de bevoegd heid tot het oproepen van geabonneerden wenschen gebruik te maken, worden ver zocht het bijgaande biljette willen on derteekenen en aan ons adres te Haarlem in te zenden. Na ontvangst van dit biljet zal hun een contract, regelende de voor waarden waaronder het gebruik der tele- phoonverbioding HaarlemAmsterdam zal worden vorguud, ter teekeniug worden aangeboden. Is dit contract geteekend door ons terug ontvangen en aan de voorwaarden daariu gesteld voldaan, dan zullen de geabon neerden tot het gebruik der intercommu nale verbinding worden toegelaten. Wij vertrouwen den dienst tusschen l) Dit biljet is bij de circulaire gevoegd. Haarlem en Amsterdam in Januari 1888' te kunnen openen. Officieele gidsen bevattende de namen der in Amsterdam toegetreden geabonneer den, zullen zoo spoedig mogelijk tegen be taling van f 0.50 per exemplaar worden verkrijgbaar gesteld. Voor bet tot stand brengen dezer inter communale telephonische verbinding heb ben wij aanzienlijke uitgaven gedaan en zijn belangrijke financieel© verplichtiugen tegenover 's Rijks schatkist door ons aan vaard. Wij vertrouwen echter dat de aan sluiting aan handel en nijverheid der ge meenten, die met elkander in telephonische verbinding worden gebracht, ten goede zal komen en dat ook menig geabonneerde, die slechts enkele raaien de intercommu nale lijn wenscht te gebruiken, de opening van dezen dienst zal waardeeren." Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau vau Haarlem?s Dagll1 meubelmaker, 1 hovenier en bloe mist, 1 loopknecht, 1 pakhuis- of winkelknecht. Ingekomen aanvragen van werk gevers: geene. Men meldt ons: Als een bewijs dat er voor bet openbaar onderwijs in de Haarlem mermeer nog al wat wordt gedaan, dient dat bij eene ontvangst van ongeveer f 6000, er dit jaar ruim f30000 zal uitgegeven worden. Alleen de traktementen der hoof den, onderwijzers en onderwijzeres sen bedragen ongeveer f 25500. LETTEREN EN KUNST. Van de Arti-tentoonstelling te Amster dam zijn na sluiting nog verkochtMesdag //Binnenvallen van visscharsschepente Scheveningen, f5000; Stortenbeker: //Warm weer," f750. Het voortbestaan der Duitsche Opera te Rotterdam is weder voor een jaar verzekerd. De financieele commissie deelt mede, dat, evenals het vorige jaar, de heer Ed. Matthes, administrateur der Opera, zich bereid heeft verklaard om de som, welke nog aan de gevraagde f 25,000 subsidie ontbreekt, te plaatsen. LEGER EN VLOOT. Bij koninklijk besluit is, bij het perso neel van den geneeskuudigen dienst der landmacht, benoemd tot reserve-officier van gezondheid 2de klasse, de burgergenees- kundige P. H. H. Hillen, arts te Blerik. Per stoomschip //Batavia" zal 14 Januari van Rotterdam naar Batavia ver trekken een detachement aanvullingstroe pen, sterk 60 mindereu en 3 onderoffi cieren, onder bevel van den lsten luit. der infanterie H. M. baron Collot d'Es- cury en medegeleide van de 2e luits. K. H. Westendorp en W. Smits. ONDERWIJS. De minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de betrekking van leeraar in de Fran- sche taal en letterkunde aan de rijks- hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te 's-Hertogenbosck te vervullen is. Jaar wedde f1800. Zij, die voor deze betrekking in aan merking wenschen te komen, gelieven zich vóór of uiterlijk op 31 December a. saan te melden bij den inspecteur van middel baar ouderwijs dr. W. B. J. van Eyk, te 's-Gravenhage. Maandag werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-uni versiteit te Leiden, de heer C. J. Prins, geboren te Beverwijk, met acad. proefs. get. //Artikel 268 Wetboek van Strafrecht." Uit Krommenie wordt gemeld: Zooals eeuigeu tijd geleden gemeld is, heeft een gedeelte van het ouderwijzend personeel in deze gemeente Gedeputeerden Staten van Noord-Holland verzocht, dat deze hunne goedkeuring zouden onthouden aan een raadsbesluit, waarbij hun, zonder dat zij bij hunne aanstelling daartoe ver plicht waren, het herhalingsonderwijs wordt opgedragen. Zij meenden, ook op grond van verschillende circulaires van den mi nister van Binnenlandsche Zaken, die op dracht niet te behoeven te volvoereH zon der billijke belooning daarvoor. Gedepu teerde Staten evenwel hebben adressanten te kennen gegeven, dat zij, gelet op het advies van den schoolopziener in het district Hoorn, geen termen hebben gevonden hunne goedkeuring aan het beklaagde raadsbesluit te onthouden, en dat het besluit slechts die onderwijzers betreft, wier jaarwedde f650 bedraagt. De heer D. Dekker, hoofd der school te Beemster, hoopt 4 Januari a. s. zijne 25-jarige ambtsvervulling als zoodanig te herdenken. Bij het 17 en 19 December te Utrecht gehouden examen ter verkrijging van de akte voor Franseh (M. O.) was de uitslag als volgt: Geëx. voor akte A 3 manu. cand. Afgewezen 2. Geslaagd de heer W. van Steeuderen, te Baarn. Bij het Zaterdag te Utrecht gehou den examen ter verkrijging van de akte voor Eugelsch (m. o.) was de uitslag als volgt: Geëx. voor akte A 2 vrouw. caud. Bei den afgewezen. Geëx. voor akte B 1 vrouw. caud. Ge slaagd mej. J. R. Peaux, te Wijk aan Zee. Akte-examens middelbaar onderwijs te 's-Hage op 17 December. Nederl. taal-en letterkunde: opgekomen 2 vrouwel. cand.; geslaagd de dames J. C. Landré en E. J. R. Bakhuizen van den Brink, beiden uit Amsterdam. Wiskunde K: geëx. op 16 en 17 Dec. 4 cand., 1 trok zich terug; ge slaagd de dames C. J. Rijke uit Leiden, E. M. Ph. Gerritsen uit 's-Hage, M. C. Ber denis van Berlekom uit Zwolle. Boekhou den geëx. 3 cand., 1 afgewezengeslaagd de heeren L. C. de Bruiju en W. T. Klaare, beiden uit Rotterdam. Gymnastiek: geëex. 4 cand., 2 trokken zich terug; ge slaagd de heeren R. Brouwer uit Leeu warden en J. Nieuwenhuis uit Grijpskerk. Mechanica K II: 3 cand., geslaagd de heer D. A. van der Harst uit Leiden. Na tuurkunde K III. 3 cand., geslaagd de heeren D. A. van der Harst uit Leiden en S. L. van Oss uit Werkendam. Natuur lijke historie K IV, 3 cand., 2 teruggetr., 1 afgewezen. Akte-exumens middelbaar onderwijs te 's-Hage, 19 December. Gymnastiekge ëxamineerd 3 candidaten geslaagd de heer G. A. Schuitemaker, uit Wormerveer. Aan de universiteit te Berlijn is bevor derd tot doctor in de geneeskunde en de chirurgie de heer J. C. J. 'C. Smits, geb. te Arnhem, op een proefschr. get. z/Vergleichende Beurtheilung der verschie- deneu Methoden des Steinschnitts bei Matmern". Door collatoren van het Sint Chris- tophori-leen tot Oldehove is in eene te Leeuwarden gehouden vergadering tot be neficiant van het opengevallen leen met 447 van de 472 geldige stemmen gekozeu de 13jarige Sjuk Hotze Brongersma, leer ling (Ier H. B. school te Haarlem. VISSCHERIJ. Nieuwe diep, 19 December. Heden kwam van de groote visscherij biuneu de sloep //Watergeus", sch. De Gast, 500 schelv. (waarvan 100 levende), die ter af slag f 33.50 het honderd opbrachten. Door het aanhoudend stormweer was van de sloep veel vischwant verloren gegaan. Tessel, 18 Dec. Door de mossel vloot werdeu, wegens onbestendige weersgesteld heid, in de afgeloopeu week mindere par tijen mosselen verzonden dan de gewone bezending bedraagt. De Noordzeevisschers besomden van f30 tot f65 per schuit. Voor de rookerijen had geen aanvoer plaats. Met de paling visscherij ging het slecht. De paling gold van van 20 tot 55 cents per Va KG. Bot gold gemiddeld 3 c. per stuk. De verzending van bot had plaats naar Amsterdam. De garnalenvisschers vin gen 149 manden garnalen voor de rooke rijen. De prijs was van f2 tot f3 per mand. De gerookte garnalen werden ver zonden naar Huil, Londen, Parijs en Brussel. Lemmer, 18 Dec. Iu de laatste dagen bleef de aanvoer van Zuiderzeebot te dezer plaatste van weiuig beteekenis. De visschers gaau dan ook allen naar zee ter haring- visscherij, zoodat de vangst zich bepaalt tot enkele, in de haringnetten enz. gevan gen. De kwaliteit der bot is zeer onvol doende en zij heeft voor het tegenwoordige ook geen waarde. Maandag werden aan de bokkingroke rijen alhier aangebracht 5 tal of 1000 stuks Zuiderzeeharing, die werdeu afgezet voor f5,50 per 200 stuks of tal. BINIVI!IVLA i\l). Bij kon. besluit is benoemd tot kan tonrechter te Berlikum, mr. W. Kolff, thans griffier bij het kantongerecht te Leeu warden. Bij kon. besluit is J. Ph. Wesselink be noemd tot burgemeester der gemeente Maas sluis, met gelijktijdige toekenning van eer vol ontslag als burgemeester van de gem. Brouwershaven. Bij kou. besluit is aan D. Ingeman, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Groningen. Bij koninklijk besluit is mr. J. T. Buys, te Leiden, op nieuw voor den tijd van drie jaren benoemd tot secretaris van het college voor de zeevisscherijen. De heeren M. Stiunes en A. Holtkott, bij koninklijk besluit respectievelijk be noemd tot consul der Nederlanden te Müklheim a/R. eu tot vice-consul der Ne derlanden te Ruhrort, zijn als zoodanig door de Duitsche regeering erkend. De gewone audiëntie van deu minister van Financiën en die van den minister van Waterstaat, handel en nijverheid, zullen Donderdag 22 dezer niet plaats hebben. Die van den minister van Marine zal op Vrijdag 23 dezer, in stede van te elf uren, ten half elf ure plaats hebben. {Bovenstaande bericht en zijn uit de St.- Ct.) 29 opzichters, die bij den aan leg der staatsspoorwegen zijn werk zaam geweest, hebben aanschrijving ontvangen, dat zij met primo Ja nuari a.s. definitief uit hunne be trekking zijn ontslagen. Bij de politie te Amsterdam zijn Zaterdag drie valsche rijks daalders en een valsche gulden ge deponeerd. Men schrijft ons uit Beverwijk De buitengewone voorstelling, Maandag 19 Dec. door den heer Royaards met medewerking van mej. Roelofsen, leerlinge der too- neelschool en den heer H. Schwab, artist van de Kon. Vereeniging «Het Nederlandsch Tooneel,«gegeven,kan in alle opzichten als geslaagd be schouwd worden. De solisten, de heeren H. Wal ters (viool) en Th. C. de Maaré, die begeleid door mevr. Stoetz of den heer L. T. BercheDhoff, voor afwis seling de aanwezigen op enkele solonummers onthaalden, brachten er veel toe bij om de avond een avond van kunstgenot te doen zijn. Men schrijft ons uit Velsen In onze afdeeüng van het Nut trad Maandagavond als spreker op de heer F. Henny van Utrecht. Zijne novelle: «De Plaaggeesten» en een viertal gedichten voldeden zoo goed, dat de heer Henny in de aan wezigen een aandachtig en dank baar gehoor vond. De heer J. Latenstein te Zaan dijk, die in de laatste vergadering van den gemeenteraad tot wethou der werd gekozen, heeft voor die benoeming bedankt. De burgemeester van Uitgeest, de heer A. van Nienes, tevens secre taris der gemeente, vierde dezer da gen zijn 25-jarig jubilé als secre taris. Door den Raad werd hem een prachtig geschenk vereerd. Te Helder had Zondag eene vergadering plaats van kiezers uit de gemeenten Helder, Tessel, Zijps, Anna Paulowna, enz., allen behoo- rende tot het nieuw gevormde hoofd kiesdistrict Helder. Deze vergadering werd geleid door den heer T. Mooij, voorzitter der kiesvereeniging Hel der, en was bijeengeroepen tot het oprichten eener Centrale Liberale Kiesvereeniging in het hoofdkies district Helder. Een vrij groot aan tal belangstellenden was ter verga dering tegenwoordig. Besloten werd eene centrale vereeniging op te rich ten. De door het voorloopig comité voorgestelde ontwerpstatuten werden vervolgens goedgekeurd. Deze ver eeniging stelt zich ten doei: het stel len en aanbevelen van candidaten van vrijzinnige richting voor het lidmaatschap der Tweede Kamer en het bespreken van algemeene be langen van het kiesdistrict. Zij heeft haren hoofdzetel te Helder. Er tra den reeds onmiddellijk ruim 50 leden toe. - De hoogbejaarde Seiden Strie ker, een der laatst geredden van het in de vorige week verongelukte Duitsche barkschip Renomn, die sedert 8 dagen in het hospitaal der Marine te Nieuwediep werd ver pleegd, is aldaar aan de gevolgen van uitputting en ontbering be zweken. Met zekerheid wordt nu ge meld dat de Nationale Ivolfwedstrijd in 1888 niet te Zevenhuizen, maar te Gouda zal worden gehouden. Een man, die Maandag voor de rechtbank te 'sHage wegens bede larij terecht stond, en tegen wien het Openb. Min 5 dagen hechtenis en 6 maanden opzending naar eene rijkswerkinrichting vorderde, deed den rechter het verzoek «om er asjeblieft nog een jaartje bij te doen!» De rechtbank gaf echter geen ge hoor aan dien wensch, en veroor deelde den beklaagde tot de gevor derde straf. Zondag is de Argo, die van Lowestoft door de bomschuit Sch. 153 was afgehaald, te Scheveningen binnengekomen. Veel zeevolk be vond zich Maandag aan het strand om het schip te bekijken, waaraan de bekomen doch voorloopig herstelde averij zeer duidelijk zichtbaar is. Naar men aan de Delftsche Ct. mededeelt, heeft het volgende too- neel Vrijdagavond in de kazerne aan de Paardenmarkt te Delft plaats gehad. Een infanterist van de le compagnie, die in opgewonden stem ming te huis kwam, werd door den sergeant er op gewezen, dat hij een kwartier over zijn tijd was. Hij werd hierover zoo woedend, dat hij den sergeant bij de keel greep en, niet dan met groote moeite, van dezen werd afgetrokken. Nadat hij op zijn bed was gelegd, meende men dat hij wel spoedig tot bedaren zou ko men en inslapen; maar in stede daarvan ontwaakte zijne woede op nieuw. Hij nam een geweer en stak daar mede naar een militair, die op zijn kribbe lag, gelukkig zonder hem te raken. Daarna nam hij achtereen volgens een zestiental geweren van den wand, en sloeg daarmede links en rechts op de kribben en op den grond, zoodat er niet veel heels meer van overbleef. Eindelijk had hij uit gewoed en legde hij zich andermaal op zijne kribbe neder, van welk oogen blik men gebruik maakte om hem te boeien en naar de provoost te brengen. De Dordtsche Ct. meldt: Jl. Zaterdag, tegen middernacht, werd de kapitein der sleepboot Maria Antonia, welke op eene der scheeps timmerwerven aan de Lijnbaan te Dordrecht ter reparatie ligt, bij zijn Waarom een Indiaan, die ter goeder trouw is, te willen bedriegen Gomez bedriegt nooit iemand, antwoordde de Mexi- kaan stamelende, zooals ik u gezegd heb, ben ik het opperhoofd, het eenige opperhoofd. De Zwarte Vogel gaf aan den Antiloop een teeken. De bode vestigde op zijn beurt zijn blik op den avonturier, dien hij geheel beschaamd wilde maken. Het eenige opperhoofd, zegt gij? de meester dezer linnen hut, de krijger met de sterrevlag, die op het dek wappert? Dat ben ik, zeide de Mexikaan. Ik heb een leugen gehoord, riep de Zwarte Vo gel ditmaal met donderende stem uit, een opperhoofd zooals ik, wil er geen twee hooren. Veinzende de rol van verzoening te spelen, stelde de An tiloop zich tusschen den toorn van het Indiaansche opper hoofd en den onaangenamen toestand van den Mexikaan; hij weerhield den Zwarten Vogel, die besloten scheen op te staan en plotseling het onderhoud af te breken; daarna zich tot Gomez wendende, zeide hij De blanke krijger heeft zijne vrienden, de Indianen willen zich verheugen of hunne scherpzinnigheid op de proef stellenhij weet wel dat hij niet het opperhoofd is met de f\faeaieé®ige karabijn, met de zwarte glanzende haren, met deu gekrulden knevel, met de hooge gestalte, met de breede schouders. - De Indiaan gaf het signalement van don Es- tevan. Hij weet wel, dat deze linnen tent niet de zijne is, evenmin als zijn naam een naam is dien de echo onzer woestijnen heeft herhaald. Die naam is die van een ander opperhoofd. Dat opperhoofd is nietig als mijn broeder; maar zijne gestalte is het dubbele van de zijne; zijn lichaam is lenig als de stam van den ijzerboom. Wie is die krijger? vroeg Gomez om tijd te win nen en zijne verwarde gedachten te kuunen verzamelen. Dat opperhoofd is diegene, die gisterenavond hier de Tijgerkat gedood heeft, vervolgde de bode, terwijl hij de plaats aanwees waar de Indiaan onder de lans van Diaz was bezweken. Zijn naam is Pedro Diazonze kinderen hebben hem dikwijls bevende genoemd. Zijn de twee krij gers, waarvan ik zooeven gesproken heb, niet uwe opper hoofden en is de waarheid niet op mijne lippen. Wat kon de arme Gomez, verpletterd onder het gewicht van de waarheid van de door den Indiaan geschetste per sonen, doen? Overwonnen door de vrees van eene vreedzame onder handeling afgebroken te zien, kon hij niets anders doen dan zich onderwerpen en erkennen dat de trouwelooze bode de waarheid sprak. Dat deed hij dan ook. Had hij evenwel den vlammenden blik opgemerkt dien de beide wilden met elkander wisselden, dan had hij on getwijfeld elke woordenwisseling afgebroken. De Zwarte Vogel onderdrukte evenwel aanstonds de wreede vreugde, die hij den Antiloop liet blijken; daarna op Gomez een strengen blik werpende, zeide hij Waarom een titel onrechtmatig in bezit nemen, die de uwe niet is? Alleen met het opperhoofd met de twee- loopige karabijn en met het opperhoofd met het lichaam van ijzerhout wil ik woorden van vrede wisselen. Waar zijn zij beiden. Beiden hebben zich met een gedeelte der onzen ver wijderd om jaeht te maken op de wilde ossen, om onze soldaten te voeden, antwoordde Gomez met genoegzame tegenwoordigheid van geest; maar hij had met al te be hendige tegenstanders te doen. De Antiloop en de Zwarte Vogel zullen hunne terug komst afwachten, hernam de Indiaan op beslisten toon, tot op dat oogenblik zal de mond der twee krijgers stom zijn. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2