NIEUWS- EN ADVEBTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Donderdag 22 December 1887. No. 1371. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADS1VIE D W S. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blïid verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiëil worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Koof dagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Eirangère G. L. DJ.UBE <f Co., JOK. F. JONGS, Sucr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. Haarlem, 21 December. De Yereeuiging //Schuttevaer" afd, Haar lem Meld gisteren eene vergadering in het lokaal van den heer Prinsen in de Wijde Appelaarsteeg. Opgekomen waren 15 leden. Daar de president verhinderd was te compareeren, leidde de secretaris de vergadering. De notulen der vorige vergadering wer den gelezen en goedgekeurd, terwijl de penningmeester rekening en verantwoor ding deed, die door den aanwezigen com missaris werd nagezien en goedgekeurd Wordt besloten: lo. Aan het hoofdbestuur te verzoeken, zich te wenden tot de Kamer van Koop handel met de mededeeling, dat niet vol doende is voldaan aan het eertijds gedaan verzoek, om het Spaarne langs de wallen uit te diepen. Alleen is dit geschied van de Nieuwegracht af tot aan den //Phenix" toe. De K. v. K. kan alsdan een desbe treffend rekest aan den Gemeenteraad indienen 2o. Op dezelfde wijze te trachten, ver mindering van haven- en kaaigeld te ver krijgen, daar dit, volgens vele leden, in Haarlem veel hooger is dan elders, b.v. in Leiden, Schiedam, Utrecht, Amsterdam, en Alkmaar. Ook wordt nog gewezen op het feit, dat het bruggeld in Haarlem beduidend verhoogd is. Waar men vroeger voor 18 ets. door de stad kon varen betaalt men thans 35 ets. De onbillijkheid vau de heffing van bruggeld in het algemeen wordt besproken. De heer Figee merkt op, dat dit geen gemeentelijke maar een lands zaak is. Haarlem alleen kan het bruggeld niet afschaffen, dat moet een Begeerings- maatregel worden, die op het geheele land van toepassing is. In Frankrijk, deelt spr. mede, bestaat geen bruggeld meer. 3o. Op de aanstaande algemeeue ver gadering de vraag ter sprake te brengen waarom het peil zoo laag wordt gehou den, het tegenwoordig peil verschilt 15 a 20 cM. bij het vroegere; dit is zeer be lemmerend voor de scheepvaart, vooral bij de tegenwoordige ondiepte van het Spaarne. 4o. Aan den gemeenteraad te verzoeken, dat hij den havenmeester gelaste dichter bij het water te gaan wonen, daar het thans zoo bezwaarlijk is hem te gaan raadplegen. 5o. Aan de Eegeering te doen verzoeken, door middel van het hoofdbestuur, om op de sluis te Leidscheudam een licht te plaatsen. 6o. Yoortaan eene vergadering te hou den, zes weken voor de gemeente-begroo ting wordt ingediend. Wordt overgegaan tot de benoeming van een penningmeester en van een commis saris, in de plaats der aftredenden (de heeren Planije en Thomas.) De heer Planije wordt herkozen als penningmeester, de heer Blansert benoemd tot commissaris. 7o. Dit jaar twee afgevaardigden te zenden naar de Algem. Vergadering te Zwolle. Hiertoe worden benoemd de hee ren Hopman en Peltenburg. De voorzitter sluit de vergadering. De leden der E. K. Leesvereeniging woonden Maandagavond met hunne dames in grooten getale de tweede lezing in dezen winter bij, welke werd gehouden door mr. A. H. M. van Berckel, lid van de Tweede Kamer. Spreker had tot onderwerp gekozen //de vrouw". In de eerste plaats wijdde hij uit over den toestand der vrouw tijdens het heidendom, toen zij meer als slavin dan als gelijke ran den man werd be handeld; hoofdzakelijk was dit het geval bij de oude Grieken en Eomeinen. Ver volgens liet spr. een blik slaan op de vrouw in de middeleeuwen, en kwam ten slotte tot hare positie in den hedendaag- schen tijd, waarbij hij vooral op het ver keerde der allengs meer toenemende eman cipatie wees. In de ontwikkeling zijner beschouwingen over den toestand der vrouw voor en na het christendom, betoogde spr. dat eerst in de laatste periode de vrouw *in wer kelijkheid de hanr toekomende plaats ia de maatschappij had ingenomen. Van sla vin werd zij de gezellin en hulpe van den man. Spreker hing een schoon beeld op van die heldinnen, welke haar leven wijden aan opvoeding der jeugd, ziekenverpleging en zoovele andere liefdadige doeleinden. Tot de beschouwing van de vrouw in de 19e eeuw komende, maakte spreker een vergelijking tusschen de verschillende landaarden. Tegen de overdreven eischen der voor vechtsters der emancipatie trok hij sterk te velde. Politieke rechten moeteu niet aan de vrouw worden verleend; spreker zette hieromtrent zijne denkbeelden uiteen; maar de vrouw, die in den edelsten zin des woords hare roeping gepaard aan een zuiver gevoel van plicht getrouw blijft, verdient de hulde, die haar als christelijke vrouw toekomt. Met een welgemeend woord voor zijne boeiende en belangwekkende voordracht, dankte de waarn. president, mgr. J. A. van den Akker, den spreker, namens de aanwezigen, die het niet aan toejuiching voor het gehoorde lieten ontbreken. De jongelieden der verschillende onderwiis-iurichtingen alhier, die zich ingevolge de beschikking van den minister van Oorlog hebben aangemeld tot deelneming aan de vrijwillige oefeningen in den wapen handel, bevonden zich Maandagmid dag, ongeveer 90 in getal, te vier ure in de infanterie-kazerne alhier. Toen men verzameld was, hield de garnizoenskommandant, de heer J. A. K. H. W. Yogel, een toespraak, waarin hij er op wees, van hoe groot belang het was zich in den wapenhandel te bekwamen, nu men aan den vooravond stond van de in voering van den algemeenen dienst plicht. Er was echter een ding, zeide hij, dat noodzakelijk was om die oefe ningen tot een doeltreffend einde te brengen, en dit was onvoorwaarde lijke gehoorzaamheid aan de in structeurs; strenge tucht. Het was hem aangenaam te zien, dat er in deze oefeningen zooveel belangstel ling getoond werd. De 2e luitenant Menningh, die zich welwillend met de leiding der oefeningen heeft belast, wordt daarin bijgestaan door 9 onderofficieren. Hij deelde de aanwezigen in afdee- lingen van 11 k 12 man in, doch vond het wenschelijk, vooral met het oog op de naderende kerstvacantie, op 9 Januari a. s. met de oefeningen te begiunen. Op dien datum zullen dan de dagelijksche oefeningen op den Doelen aanvangen. Naar wij vernemen is er tot heden nog niets officieels bekend of de toe komstige dienstplichtigen, die aan de vrijwillige oefeningen in den wapen handel deelnemen, daardoor verkor ting van hunnen diensttijd of andere voordeelen zullen genieten. De kinderen der bewaarschool te Hoofddorp zullen a. s. Zaterdag, daartoe in staat gesteld door giften der ingezetenen,kerstgeschenken ont vangen, waarbij de kerstboom niet ontbreken zal. Maandag a. s. zullen ook de kin deren der Zondagsschool met hunne onderwijzeressen en onderwijzers feest vieren. Bij deze gelegenheid zal eene uitdeeling plaats hebben, waarbij de armen vooral niet ver geten worden. Men schrijft ons uit Houtrijk en Polanea Nog nooit heeft de beetwortel suikerfabriek «Holland» alhier, zoo vlug gewerkt als in deze campagne. Iu den tijd van bijna 15 weken is er 15Va millioen K. G. beetwor telen verwerkt. Het suikergehalte was over 't al gemeen boven het middelmatige. Een en ander maakt dat de fabriek in deze campagne voordeelig heeft ge werkt. Door de politie alhier is aan gehouden en naar Plaarlem over gebracht zekere H. Brandhoff, die zich in deze omstreken aan de vol gende bedriegerij heeft schuldig ge maakt. Yoor rekening van een winkelier te Haarlem verkocht hij loten voor eene te houden verloting van dekens en andere goederen. De opbrengst dezer loten, welke hij voor f0.50, f0.40 of f0.25 verkocht, heeft hij verteerd, en bovendien de hem toe vertrouwde goederen verkocht. Op deze wijze zijn ongeveer 120 personen door hem opgelicht. LETTEREN EN KUNST. De Arti-tentoonstelling te Amsterdam werd in liet geheel door 6452 betalende personen bezocht. Het totaal aantal door particulieren aangekochte schilderijen be draagt 40. Uit het verslag van den Baad van Beheer der Kon. Vereen. //Het Nederl. Tooneel" blijkt, dat de financieele uitkom sten van het tooneeljaar 1886/87 zeer on gunstig zijn geweest. De winst- en verliesrekening geeft over dat tijdvak een verlies aan van f 11,173, dat met de verliezen der 4 voorafgaande jaren 1882/86 ad f 65,330, een totaal maakt van f76,503. De uitgever Brinkman te Amsterdam zal uitgeven een Geïllustreerd Bouwkun dig Woordenboek, onder hoofdredactie van Th. G. Schill en D. H. Haverkamp, ingenieur-architecten te Amsterdam, met medewerking van den kapitein-ingenieur W. Badon Ghyben, den ingenieur bij de marine C. L. Loder C.Lzn. en andere specialiteiten. Het werk zal worden uit gegeven in 4 a 6 deelen in lexicon-for maat met illustraties en chromoplaten. Wij twijfelen niet, of deze uitgave zal velen welkom ziju. Te Amsterdam bij M. M. Olivier ver scheen de tweede, vermeerderde en ver beterde druk van//Handboek tot de prac- tische kennis der voornaamste boomen, heesters en conifeeren, voor den vrijen grond geschikt, door C. De Vos, oud- boomkweeker.Dit practisch ingerichte boekske zal velen welkom zijn, die belang stellen in hetgeen er groeit en zich daar van eenige kennis willen eigen maken, zonder breed e wetenschappelijke uitwei dingen. Omtrent de onregelmatigheden in het Pesther museum wordt medegedeeld, dat een jong beambte een aantal gouden mun ten, eenig in haar soort, had beleend. De directeur heeft ze echter voor meer dan 1000 florijnen weten in te lossen en ze zijn dus nu weer in 't museum terug. Inhoud van Eigen Haard: Twee zusters, door Adolphina. Zr.Ms. ramschip Buffel (met eene teekening van J. C. Leich.) Carré's nieuwe circus (met teekening van J. C. Greive jr.) Voorheen en thans? De Botterdam sclie //Kunstkroniek" bevat een uitvoerig opstel over Louis Bouwmeester, door den heer S. J. Bou- berg Wilson, directeur der Amsterdamsche Tooueelschool. LEGER EN VLOOT. De commandant van het regiment grenadiers en jagers heeft toegestaan, dat de miliciens, die 1 Januari een verlof van 14 dagen bekomen, reeds den 31en Dec. zoo tijdig vertrekken, dat zij het nieuw jaarsfeest te hunnent kunnen vieren. De le luit. Ten Eaa vnn het reg. grenadiers en jagers, de 2e luit. jhr. Ge vers Deynoot van het 8e reg. inf., en de 2e luit. Kist van liet O.-I. leger, thans gedetacheerd aan den geweerwinkel te Delft, worden met 31 December van die detacheering ontheven, ten einde van 1 Januari tot 81 Maart eenen cursus te vol gen aan de normaal-schietschool te 's-IIage. De le luit. G. E. D. van Doesburgh, van het le regiment vesting-artillerie, is benoemd tot luitenant voor het materieel in het artillerie-magazijn te Woerden. De onlangs tot 2e luitenant bij het 5e regiment infanterie benoemde sergeant K. A, A. von Steijger, die aanvankelijk te Nijmegen was geplaatst, is nader in gedeeld bij het 2e bat. van dat reg., in garnizoen te Grave. Naar men verneemt, is het in wor ding zijnde muziekkorps van het korps genietroepen te Utrecht reeds zoo ver ge vorderd, dat het te verwachten is, dat men het reeds met 's Konings verjaardag, 19 Februari, zal kunnen hooren. Het korps is geheel samengesteld uit onderofficieren, korporaals en manschappen van de genie. ONDERWIJS. De Senaat der universiteit van Am sterdam heeft voor het studiejaar 1887/88 benoemd tot zijne assessoren de hoog leeraren mr. L. de Hartog, dr. Th. Place, dr. A. Pierson en dr. P. D. Chantepie de la Saussaye. Dinsdag werd bevorderd tot doetor in de rechtswetenschap aan de rijksuni versiteit te Leiden de heer G. W. Uhlen- beck, geboren te Haarlem, met aead. PHUILLETO NT. 112( XXXVIII. HOOFDSTUK. Het ijzee en het vuüb. Inderdaad, de Indianen sloten verachtelijk de oogen, trok ken hunne mantels van buffelleer over de schouders em schenen zich niet meer over de tegenwoordigheid van hun gastheer te bekommeren. Hoe kwetsend dit besluit voor de eigenliefde van het voorgewend opperhoofd ook was, maakte het evenwel een einde aan zijne verlegenheid. Het gewicht van het hevel scheen hem al te zwaar en zijn geïmproviseerde rol al te moeilijk te vervullen, opdat hij er niet eenige verlichting door zoude gevoelen er van verlost te zijn, tot den terug keer van don Estevan en Diaz, die, dacht hij, spoedig moest plaats grijpen. Mijne broeders ginds zijn ongeduldig om de woorden van de Indiaansche opperhoofden te kennen, zeide Gomez, ik zal ze hun gaan overbrengen. Ga, antwoordde de Zwarte Vogel kortaf. Gomez liet zich dit niet ten tweeden male zeggen en hij daalde van den heuvel af, blijde als een scholier, die eene moeilijk taak heeft afgemaakt. Hij vertelde al de bizonderheden van zijn onderhoud, evenwel al datgene verzwijgende wat voor zijn trots kwetsend was geweest en hij schreef het alleen aan zijne vastberadenheid en geslepenheid toe, dat men het onschatbaar voordeel verkregen had, dat de beide wilden op de terug komst van don Estevan zouden wachten. De tijd verliep en beiden kwamen niet. In dien tusschentijd had er met zachte stem een leven dig gesprek plaats tusschen de beide in de tent van Arechiza gebleven Indianen. Sedert hij er zeker van was, dat het ware opperhoofd af wezig was, had de Zwarte Vogel een stoutmoedig plan ont worpen; alle gevaren die aan de uitvoering van zijn voor nemen verbonden waren, nam hij alleen voor zijne rekening. De Antiloop verzette er zich tegen, en begeerig naar die zelfde gevaren, wilde ook hij alleen ze trotseeren. Zie hier welk dit plan was. De eene of andere oorzaak, een toeval, eene te lange jacht zoude misschien de opperhoofden nog langer buiten het kamp houden als zij zeiven dachten. Men kon een ge deelte der Indianen in hinderlaag leggen om hen bij hunne terugkomst te overvallen. Indien die afwezigheid zich tot den nacht verlengde, zouden de Apachen, door den bode geleid, de blanken, door de afwezigheid van hun aanvoerder ontmoedigd, komen verrassen. Hunne nederlaag was zeker; de Zwarte Vogel stelde zich voor den Antiloop terug te zenden, en alleen achter te blijven om alle achterdocht te verdrijven en de waakzaamheid van de verdedigers van het kamp te ver schalken. Wel is waar zoude de krijger, wiens tegenwoordigheid hen een hoop op vrede gegeven had, die weldra door het bloedbad en den dood zou verdreven worden, dit zeker met zijn leven moeten boeten; maar wat beteekende de dood voor een Iudiaansch opperhoofd, wanneer zijn bloed nuttig kan zijn voor zijn volk De Antiloop keurde dit plan in alle deelen goed, maar hij zelf wilde blijven. Het deed er weinig toe of de stam een eenvoudig krijger zoude verliezen, indien hij daardoor een beroemd opperhoofd behield. Het was een edelmoedige strijd, die lang duurde. Het lichaam van den Zwarten Volgel zal genezen, zeide de Antiloop plechtig. Hij zal weldra voor zijn volk een sterk lichaam en eene groote ziel ten dienste heb ben. Indien het opperhoofd sterft, zal het geweeklaag der krijgers verscheiden dagen durenwie zal na den dood van den Antiloop zich nog herinneren, dat hij geleefd zal hebben? De Zwarte Vogel weigerde nog. Mijn lichaam is van ijzer, hernam de bode, de gom van den vijgeboon is niet veerkrachtiger dan de knie pezen van den Antiloop. In het oogenblik van het gevaar zal hij met één sprong de verschansingen der blanken over schrijden. Van de hoogte van dezen heuvel zal hij te mid den zijner krijgers springen. Wat zal de Zwarte Vogel met zijn verbrijzelden schouder, doen?

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1