proefschrift, get.„Bijdrage tot de geschie denis van de verhouding tusschen den staat en de christelijke kerkgenootschappen in Nederl. Oost-Indië." Akte-examens middelbaar onderwijs te 's-Gravenhage. Hoogere wiskunde K V. Geëxamineerd 19 en 20 Dec. 2 Candida- ten, 1 teruggetrokken. Geslaagd de heer Gh. Krediet, uit Breda. GymnastiekGe ëxamineerd 20 Dec. 3 candidaten, 1 terug getrokken. Geslaagd de heeren J. J. de Ruiter, uit Dordrecht, B. Nieuwenhuis, uit Deventer. Nederl. taal- en letterkunde 20 Dec., 1 opgekomen candidaat afgewezen. Bij het Dinsdag te Utrecht gehouden examen ter verkrijging van de akte voor Franscli (M. O.) was de uitslag als volgt Geëx. voor akte A 3 maun, c-and. Ge slaagd de heer C. Timmermans, tijdelijk te Lausanne. Afgewezen 1onder het exa men teruggetreden 1. Te Kampen werden Dinsdag geëxa mineerd 3 vrouwel. candidaten voor apoth.- bediende, afgewew. 2; toegelaten mej. J. J. Immink, van Leeuwarden. VISSCHERIJ. IJ m u i d e n, 19 Dec. Heden kwamen aan de markt van de korvisscherij 2 Eng. kotters, met besomming van f 200 en van de beugvisscherij 2 Hollandsche sloepen, met besomming van f 900 tot 550. Prijzen waren: Eng. tong f 80 per kist; sclielv. f 25, f 30 tot f 50 per 100. Niewediep, 20 December. Negen beugers brachten heden 60 tot 350 sclielv. en enkele kabelj. ten afslag, terwijl door 7 korders 4 tot 8 mandjes kl. schol wer den aangevoerd; schelv. gold 63 a 57.50 het honderd, kabelj. 5.30 per stuk enkl. schol f 4.25 a 4.40 per mandje. Tessel, 19 December. Door de Noordzeevisschers van hier werden in dr: afgeloopen week elders slechts ter markt gebracht 150 manden kleine schol en 40 manden schar. Kleine schol gold f3.50 a 4 en schar f 1 per mand. Door onstui mig weer kon slechts een paar dagen wor den gevischl. Lemmer, 19 Dec. Heden was de visscherij naar haring op de Zuiderzee zeer slecht; aan de bokkiugrookerijen werden nog geen 200 stuks aangebracht, die tot f 5.50 per tal werden afgezet. 151 N X H N I, A N I). Bij kon. besluit is de heer H. Benja mins erkend en toegelaten als consul van Italië te Paramaribo. Bij Zr. Ms. besluit is aan jhr. mr. C. J. Speelman, op zijn daartoe gedaan ver zoek, met ingang van 1 Januari a. s., eerv. ontsl. verl. als president der arr.-rechtb. te Leeuwarden, met dankbetuiging voor de diensten, door hem in verschillende rech terlijke betrekkingen bewezen. Bij Zr. Ms. besluit is aan mr. R. Bin- kes, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Januari a.s., eervol ontslag verleend als griffier der arr.-rechlbank te Leeuwarden, met dankbetuiging voor de door hem in rechterlijke betrekkingen be wezen diensten. (Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Gt.) De Stct. (uo. 299) bevat] de statu ten der volgende vereeuigingen, erkend volgens de wet van 22 April 1855 (Stbl. no. 32): De Kerkelijke kas, te Vlissingen; de Kerkelijke kas, te Rijnsater woud e; de Kerkelijke kas, te Oudshoorn; Hulpver- eeniging voor christelijk nationaal school onderwijs, te Gerkesklooster en Stroobos, gemeente Achtkarspelen, (wijziging der statuten) Yereeniging tot opneming en opvoeding van verwaarloosde weezen, te Anna-Paulownapolder; Vereenigiug tot bevordering van christelijk onderwijs, te Randwijk. Miss Saxton Winter goever- nante van prinses Wilhelmina, is weder op het Loo teruggekeerd. Ereule De Cock is dienteügevolge van daar vertrokken. De vergoeding van uitgaven, welke ten laste van de staatsbe- grooting voor 1888 worden gedaan ten behoeve van Nederlandsch-In- dië, in verband met de vaststelling van eenen regel aangaande de ver goeding van de rijksuitgaven, door het bezit van N. I. veroorzaakt, is voorgesteld tot een bedrag van 4 millioen gulden. In het nieuwe koninklijk be sluit omtrent de toepassing van het recht van gratie na opgelegde straf fen, worden in hoofdzaak de for maliteiten geregeld, die bij de ver zoeken en de beschikkingen daarop moeten worden m acht genomen. Yan de vroegere regeling, die van het jaar 1856 dagteekent, wijkt het besluit o.a. in twee belangrijke op zichten af. Er wordt nu niet meer melding gemaakt van eenen bijzonderen „Raad van gratie'', dien Z. M. kan bijeenroepen in gewichtige gevallen. Iu de tweede plaats wordt nu ook het geval geregeld, dat de Koning „het geraden oordeelt gratie te ver- leeneu, zonder dat een daartoe strek kend verzoek is ingediend.» De Lonuensche correspondent van de N. R. C. schrijft: In de Zondagavond gehouden le denvergadering der «Nederlandsche Vereenigmg» is, op voorstel des be- stuurs, besloten den Lord-mayor het eerelidmaatschap der Vereeniging aau te bieden. Dit aanbieden zal schriftelijk geschieden, en de desbe treffende brief den Lord Poorter- meester vermoedelijk heden wor den overhandigd door de heeren James Labouchère en H. Koekkoek Jr., leden van het bestuur. Bij den secretaris zijn ingekomen de zestien deelen der vertaling van Shakespeare door dr. Burgersdijk, een geschenk des vertalers, waarvoor hem de dank der N. V. zal worden gebracht. Een aantal binnenleden en buiten leden zijn weder toegetreden, onder hen een Zuid-Afrikaander. De jaarlijksche algemeene ver gadering van het Nederlandsche Gymnastiek-verbond zal op 25 Dec. gehouden worden in het nieuwe Tumgebouw, te Amsterdam. O. a. zal ter tafel komen het ontwerp van eeue nieuwe Bondswet en van drie daarop gegronde verordeningen, in gediend door de in de vorige week benoemde commissie. Bij de verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad, van Amster dam, ter voorziening in den vaca- ture-Kerdijk, waren heden uitge bracht 949 stemmen, waarvan 28 van onwaarde. Van de 921 stem men verkreeg mr. J. C. de Vries er 884, die dus tot raadslid is gekozen. Omtrent hetHollandsche markt plein, dat op de tentoonstelling te Brussel in het aaustaande jaar zal verrijden, deelt men aan Avond post mede, dat dit plein, speciaal voor de Hollandsche inzenders be stemd, eene oppervlakte zal beslaan van 9000 vierkante meter, waarop 32 woningen zullen worden gebouwd, die voor een gedeelte zullen zijn verhuurd. Niet enkel Hollanders, maar ook representanten van buiten- landsche firma's in Nederland zullen daar worden toegelaten, terwijl de producten op dat marktplein aan gevoerd, zullen mededingen naar de bekroningen, zonder dat het noodig is, dat ook op de tentoonstelling zelve wordt geëxposeerd. Eenige der te Amsterdam gebruikte gebouwen, zooals de vischafslag, de Waag, de Haan en Sleutels, zullen ook te Brussel verrijzen. Ook de karakteristieke gevel van het stad huis te Goes zal op deze tentoon stelling prijken. Door de commissie, die zich te Helder gevormd heeft voor het geven van een bewijs van waardee ring aan de zeelieden, die de be manning van de Renown redde is bijeengebracht f 734,58. Deze som zal onder hen verdeeld worden naar evenredigheid van het aantal keeren, dat zij met de reddingboot mee ge weest zijn. De schipper krijgt dus 4 aandeelen en zoo vervolgens. Naar het Dgbl. van Z.-H. ver neemt zal de commissie voor de Landbouw-enquête den 9n of den 16n Januari aanstaande hare ver gaderingen weder beginnen. De voorhoede van het «Leger des Heils» is in de residentie aan gekomen. Maandagmiddag werd het offici eel orgaan «De Heilssoldaat» inde straten rondgevent. Daaruit verneemt men o. a. dat kolonelThurman, van Afrika, Neder land zal bezoeken met één Kaffer en drie Afrikaansche officieren. De bussen 11. Zondag voorde schipbreukelingen van de Argo op den Scheveningschen weg geplaatst, bleken bij de opening in te houden f 21.93. Aanstaanden Zondag worden zij weder geplaatst. Naar de Schied. Ct. verneemt, heeft de heer B. J. vau der Most, onderofficier bij het korps kon. scherp schutters te Schiedam, op het schut- ter-concours, gehouden te Marseille van 11 tot 18 dezer, den derden prijs behaald met 44 punten: de af stand was 250 meter (10 witte rozen.) Bij het uitreiken der prijzen werd een driewerf Vive la Rollandeaan geheven. Een landbouwer uit Maasland werd Maandag aan het centraal station te Rotterdam door een «heer» staande gehouden en gevraagd of hij hem aardappelen zou kunnen leveren. Men besloot het gesprek verder in een nabijzijude kroeg voort- tezetten. Daar ging men tevens, met nog eenige andere personen, een partijtje «kaarten» met het ge volg dat de boer f 105 verloor. Nog altijd loopen sommige lieden er in I Naar de cellulaire gevangenis te Rotterdam is overgebracht een voormalig agent van politie aldaar. Deze had een knecht, die voor zijn baas, een veehandelaar, een rund op de markt moest verkoopen, be schonken weten te maken en een kwitantie doen teekenen van de koopsom, welke de schuldige niet had voldaan. Deze begaf zich daarop naar den stalhouder, want het beest was gestald en verwijderde zich er mede. Onder Nieuwerkerk werd hij met het gestolene aangehouden. Een voerman te Nijmegen is door den kantonrechter aldaar ver oordeeld tot f 10 boete wegens straat schenderij, op grond van art. 424 Strafw., omdat hij niet voor een mar cheerenden troep soldaten wilde uit wijken. Eene algemeene wettelijke voor ziening in deze schijnt gewenscht, daar de justitie te Schoonhoven en Utrecht eene andere opvatting heeft en in soortgelijke gevallen den voerman gelijk gaf. Te Dorst bij Breda vertoende zich dezer dagen iemand, die zich uitgaf als opzichter van de vernieu wingen aan den spoorweg. Hij zocht een goed kosthuis op en wenschte, zooals hij zeide, 14 dagen vooruit zijn kostgeld, ad f5.50 per week te betalen. Na zich te goed gedaan te hebben vertrok hij na een nacht logies voor het eerst naar adelijn» en moet nog terugkomen. Hij zag er deftig gekleed uit. Te Venloo is een 10 aren groote in volle werking zijnde ijzer gieterij met alle materialen, ma chinerieën en p. m. 70.000 Ned. ponden oud en nieuw ijzer, gelegen te Blerik, in veiling gebracht, waarop slechts een bod van f2000 werd gedaan. Op twee plaatsèn bij Deventer is uitmuntend water gevonden voor het maken van een waterleiding. In de gemeente Opsterland wonen twee broeders, die tweelingen zijn. Zij zijn 72 jaren oud en ge huwd met twee vrouwen, die zusters zijn. Beide echtparen hebben even veel kinderen, evenveel jongens en meisjes. De namen dar kinderen van het ééue echtpaar zijn dezelfde als die der kinderen van het andere. Van ïedér der beide huisgezinnen zijn evenveel kinderen overleden, die dezelfde namen droegen. Beiden hebben nu nog evenveel kinderen met dezelfde namen. Zeker zeldzaam! De teelt van aal- en kruisbes sen en aardbeziën neemt in de veen koloniën aanmerkelijk toe, zoodat te Stadskanaal een fabriek zal ge sticht worden tot het maken van vruchtenw n, sappen en geleien. WETGEVENDE MAGHTC De Eerste Kamer heeft Maandagavond hare werkzaamheden hervat. Verschillende door de Tweede Kamer aan genomen wetsontwerpen, zoomede de Indi sche begrootiug en enkele hoofdstukken der Staatsbegrootiug, werden naar al de op nieuw samengestelde afdeelingen verzouden. Bij het algemeen debat over hoofdstuk Waterstaat, in de zitting der Tweede Ka mer van Dinsdag, kwam de vraag ter sprake of baksteen of bazalt zal gebruikt worden bij den aanleg van Rijkswerken. In 1884 nam de Kamer een besluit dat bui- tenlandsche steen alleen zou voorgeschreven worden, als de aard van het werken het belang der schatkist het eischten. De minister is voornemens het gebruik van inlandscben baksteen voor te schrijven, en hij kwam er rond voor uit, dat hij zich daartoe ver plicht gevoelde in zijn kwaliteit vau mi nister van Nijverheid. De steenbakkerijen toch geven aan 70 a 80.000 menscheu brood en de baksteen is even goed, en goedkooper dan basalt. Toejuiching deed hem deze verklaring van de zijde van den heer Kolkman verwerven, maar de bee- reu v a n d e r S1 e ij d e n, va n K e r k w ij k en Ver uiers van der Loeff waren lang niet voldaan. Zij wilden den minister binden aan het vroegere Kamerbesluit en betoogden, dat kon blijken, dat het belang der schatkist bij 't gebruik van baksteen gebaat was, als van elk bestek gevraagd werd opgave van prijs bij gebruik van basalt en bij dat van baksteen. Dan ,kou men 't onderscheid zien. De minister beweerde dat dit reeds eenmaal gebeurd was en dat toen het voordeel van baksteen was gebleken. De heeren meenden dat één geval geen voldoende bewijs was en vreesden dat als de steen fabrikanten wisten, dat al toos hun fabrikaat zou gebruikt worden, zij er misbruik van zouden maken om den prijs te verhoogen. De minister deelde die vrees niet. De heer Larncombe San ders beval aan, bij aanbestedingen den binnenland- scheu aannemer te gunnen, ook al was de prijs iets hooger dan van den buitenland- schen inschrijver. De minister ging gaarne op dien aandrang in, maar de heer Van Houten kwam tegen deze soort van protectie ernstig op. Hij verheugde zich over de stichting der vereeniging van protectionisten omdat nu bleek hoe ongegrond hun eischen waren. Zij konden niet aantoonen dat ons tegen woordig handelsstelsel noodig is, terwijl elders de bescherming weinig vruchten aflevert. Alleen wilde hij, dat bij tarief herziening beter onderscheid zou gemaakt worden tusschen grondstof en halffabri kaat, overeenkomstig de eischen van de vooruitstrevende nijverheid. In dit algemeen debat verklaarde de minister nog dat in het aanstaande voorjaar de herziening der AlgemeeneVoor» waarden van de aanbesteding gereed zou komen. De onderdeeleu gaven weinig aanleiding tot debat. Met den Rotterdamschen water weg vordert het goed en het Merwedekanaal vordert flink, al zullen duur en kosten de raming verre overschrijden. Een plan tot verbetering van het Hellegat is voorbe reid. Aan verbetering der Hunse wil de minister geen steun geven, tenzij eerst een waterschap gevormd worde. Antwoordende op het Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp be treffende de hulpleden voor de stembu- reaux, verklaart de Regeering de voorge dragen uitbreiding voldoende te achten. Ook is het h. i. niet noodig avonduren voor de stemming beschikbaar te stellen, //hetgeen misschien in bewogen tijden be denkelijk kon zijn". Daar de bedoeling alleen is te zorgen voor behoorlijke samen stelling der stembureaux, daar waar een groote toevloed van kiezers is te wachten, is de maatregel niet noodig voor de plat telandsgemeenten. De Regeering heeft alsnog eene wijzi ging van art. 37 der Kieswet voorge dragen, opdat de stembriefjes ook per post kunnen worden rondgezonden. FINANCIEEIE MEDEOEELINGEN. Volgens liet Weekblad voor incourante fond sen van Broekman Houders zijn in de week, eindigende 20 dezer, verhandeld de volgende fondsen: Obl. Leeuwarden tot1007/8 pet. Aaud. .Djember Tabak-Mpij tot 135-140 ObL Oost-Java Cultuur-Maats, tot105 Aand De Palembang-Mpij tot 570 Aand. Panorama-Maatschappij tot14l/2 Aand. Deïi-Batavia Mpij te Batavia tot 465 incl. Aand. Goudsche AVaterleid.-Maatsch. te Gouda tot114 n Aand. Rott. Hypoth.b. voor Ned. tot. ƒ210 Scrip. Boxtel-Wezel Spoorw. (van le Hyp. Obl.) tot37a Aand. Ned.-Amer. Stoomv.-Mpij tot. 663/^ Aand. W.-Friesche Tramw.-Mpij tot, 16-74 Aand Niedenheinische Dampfschlepp- schiff. Gesellsch. tot3074*81 RECHTSZAKEN. Ofschoon de rechtbank te Amster dam Anna Burger, beklaagd van bet ver oorzaken vau den dood van Wilhelmina Meier, door het wegschoppen eener bran dende petroleummachine,vrijgesproken heeft van het veroorzaken van den dood, is zij wegens het veroorzaken van zwaar licha melijk letsel toch veroordeeld, doch in plaats van 3 maanden, zoonis geëischt was, werden haar 8 dagen hechtenis opgelegd. - In de laatste zitting stond voor het kantongerecht te Nijmegen terecht de ar beidersvrouw L., die, als gewone boerin vermomd, op de markt aldaar eene als boter gekleurde vetmassa te koop had aangeboden voor zuivere room- of natuur boter. De eisch van het O. M. was f25 boete of 5 dagen gevangenisstraf. Den bekenden wonderdokter Sirie, te Wageniugeu, werd Maandag voor het kantongerecht aldaar, wegens het onbe voegd uitoefenen der geneeskunde als be drijf en het afleveren vau medicijnen aan W. B., te Arnhem na reeds vroeger voor eenzelfde feit te zijn veroordeeld eene boete van f60 opgelegd of 2 maanden hechtenis. Terstond gaf Sirie te kennen, dat hij vau dit vonnis in hooger beroep kwam. KERKNIEUWS. Ned. Ilerv. Kerk. In de Maandagavond gehouden ver gadering van den kerkeraad der Ned. herv. gemeente te Utrecht werd, wegens het be danken van de onlangs naar hier beroepen ds. J. H. L. Roozemeijer, pred. te Arnhem, opsieuw een drietal opgemaakt, bestaande uit de heeren -. ds. L. Heldring, te Zand- voort; ds. Daubanton, te Heemstede, en ds. L. H. E. A. Faure H.Ez., te Wou denberg. KOLONIËN. BATAVIA, 15 November. Iu Iiefc verkort verslag iu (le „Javasche Courant" over September, van Sumatra's Westkust, wordt gemeld dat do rust in Troemou, Toba eu Silingdong niet werd gestoordverder wareu handel eu scheep- vaart vrij levendig en nam de veeziekte Hij zal den dood afwaehteD, onbeweeglijk, de oogen op zijne vijanden gevestigd en hij zal om hun toorn en hunne messen lachen. Het was juist een kostbaar leven, dat de bode voor zijn volk wilde bewaren en hij drong nog met meer vuur aan. De Antiloop, antwoordde hij, zal evenals de Zwarte Vogel om de woede zijner vijandeu lachen. Hij zal tegenover hunne slagen eene even sterke ziel plaatsen; maar hij zal de hulp hebben eener kracht, die door geene wonde is verzwakt. Terwijl de beide Apachen alzoo in edelmoedigheid wed ijverden, teiden de Mexikanen met doodelijke onrust alle minuten die verliepen, zonder dat don Estevan terugkeerde. Niemand onder hen verlangde evenwel vuriger naar die terugkomst dan Gomez, die ondanks zijne grootspraak, niets zoozeer vreesde dan zich tegenover de beide Indianen te bevinden als onderhandelaar of als opperhoofd. Eene naargeestige stilte heerschte in het kamp, toen men na verloop van een uur ongeveer den Zwarten Vogel uit de tent zag komen, den heuvel afdalen en zich tot de groep wenden, waarvan Gomez deel uitmaakte. Mijne krijgers, zeide de Indiaan, zijn ook on geduldig om uit den mond van hun opperhoofd de vredes voorstellen en de vriendschap der blanken te vernemen. De Zwarte Vogel zal aanstonds onder zijne vrienden terugkee- ren; hij laat zijn makker in hun midden. Gaat, zeide Gomez met dien majestueusen ernst, dien hij in tegenwoordigheid zijner makkers wist aan te nemen. De Indiaan vertrok zooals hij gekomen was, zonder het hoofd om te wenden, zonder het minste blijk van nieuws gierigheid te geven. Na zich bij de vier krijgers die hem wachtten, gevoegd te hebben, onderhield hij zich eenige oogenblikken met hen. Hij scheen met den vinger op de tent te wijzen aan welker ingang de bode onbeweeglijk en ernstig als een standbeeld gezeten was. Na verloop van eenige minuten zagen de blanken, die al deze bewegingen met het oog volgden, een der Apachen zich in galop verwijderen. De andere Indianen bleven op den grond zitten met den teugel hunner paarden in de handen. De tijd verliep intusschen. De zon was aan den gezicht einder verdwenen. Eenige wolken wier schitterende kleu ren begonnen te verbleeken, kondigden het vallen van den nacht aan. Don Estevan, Diaz, Baraja en Oroche, van wie de Mexi kanen elk oogenblik de namen herhaalden, werden nog altijd te vergeefs verwacht. De nacht die reeds zijn sluier over het landschap uitstrekte, verdubbelde de ongerustheid in het kamp. De Indianen zijn veranderlijk en grillig; eon plotselinge aanval kon volgen op deze vredesvoorstellen, die slechts in onbepaalde vormen waren uitgedrukt. Gomez bestreed die onrust. Wat hebt gij te vreezen, zoolang de Indiaan onder ons zal blijven Is zijne gerustheid voor u niet een teeken van de oprechtheid zijuer bedoelingen De Zwarte gedaante van den Antiloop was nog ondanks den nacht voor het oog zich'baar. De bode was niet van houding veranderd; ware het dag geweest dan had men enkel kunnen zien dat hij een wetnig het hoofd boog alsof hij nauwlettender wilde luisteren naar de geruchten, die de stilte der woestijn zoude kunnen verstoren. Die stilte was indrukwekkend. Deze groote golvende vlakten door een zwarten hemel overdekt, waaraan de eene ster na de andere zichtbaar werd, waren stom evenals hij. Wanneer de duisternis den glans der zon verdringt, eerst dan neemt de woestijn een karakter van wilder majesteit aan, en de nacht was daar met zijn stoet van verschrik kingen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2