het lokaal gegaan, doch to«n een anderen kant geloopen. Later hoorde hij y. d. G. roepen: Ik heb ze al, Tan Heek. Getuige heeft daarop aan L. gevraagd: Heb je het gedaan? L. heeft ontkend. Get. heeft nie mand gezien, behalve bekl. en drie get.; Waasdorp was er niet. De verdediger vraagt of er niet te Al- kemade groote spanning bestaat tussehen twee partijen, waarbij L. vooral groote hevigheid aan den dag legt? Van Heek. Ja, dat is waar. Het requisitoir luidt, gevangenisstraf van 5 dagen, benevens de kosten rau het geding. De verdediger vindt de conclusie van het O. M. buitengewoon streng. Hij acht het vreemd, dat de getuigen die alles zoo precies weten, niet begrijpen waarom v.d.G. L. heeft gegrepen, ook vreemd dat een hun ner niet wist of het mistig was. Van H., die onbezoldigd rijksveldwachter is, zegt dat het mistig was. Get. Waasdorp is later opgedoken. Deze mishandeling is een ge volg vau een partijstrijd, die met de groot ste verbittering van beide zijdeu wordt gestreden. Ik verzoek derhalve een geld boete, daar gevangenisstraf veel te zwaar is. De Officier van justitie wil dezen aanval op de getuigen niet stilzwijgend laten voorbijgaan. Het is te begrijpen, dat men na een poos vergeten heeft of het mistig was. Ik vind het voor de rust der gemeente Alkemade wenschelijk gevange nisstraf te stellen. De verdediger, zegt: ik zal kort zijn. Ik blijf er bij vol harden, dat het vreemd is dat getuigen zich niets herinneren van wat kan strek ken tot verlichting vau den beklaagde. Ik houd vol dat de straf te zwaar is. Er is provocatie geweest. De partij, die tegen de doleerendeu is, heeft telkens getracht de godsdienstoefening te verstoren. Uitspraak over 8 dagen. C. v. d. B. 20 jaar alhier, beschuldigd in den nacht van 19 op 20 Nov. den surveill. agent vau politie in do Smede- straat een vuistslag te hebben toegebracht. Get. A. de Klerk, agent v. pol. alhier verklaart bij een standje Marcus de Leeuw medegenomen en toen op eens een vuist slag gekregen te hebben. Den dader heeft hij niet herkend, deze liep hard weg. Bekl., v. d. B., ontkent. Besch. Koele, agent v. pol. alhier, zegt dat hij achter de Klerk is aangekomen en hem een slag heeft zien geven door beklaagde, die daarop weg liep. Toen heeft de K. de Leeuw losgelaten en is men den dader nageloopen. Y. d. B. verklaart niet geslagen te hebben. D. Teekens verklaart dat hij niet heeft gezien dat v. d. B. heeft geslagen. Het is onmogelijk dat hij dien klap heeft toegebracht. Get. M. bevestigt de verklaring van Teekens, dat v. d. B. den slag niet heeft kunnen toebrengen, omdat hij bij hen in de Morinnesteeg stond. J. Pols bevestigt de verklaring van de vorige getuigen. Agent Koele houdt zijne aanklacht vol. Het requistoir luidt: 5 dagen gevange nisstraf en de kosten van 't geding. Uitspraak over 8 dagen. Joh. Graaumau, arbeider, beschuldigd van op 15 Nov. de wed. M. Duym ge scholden voor afzetster enz. Beschuld. verklaart dat vrouw D. ge zegd heeftjou groote schelmsmeerlap en dat hij toen in drilt misschien terug gescholden heeft. Mr. Enschedé, de verdediger, vraagt of vrouw D. begonnen is. Vrouw D. Neen, ik kan niet schelden. Wed. G. verklaart dat bekl. wed. D. scheldwoorden heeft toegevoegd, maar kan niet zeggen of zij begonnen is. Vrouw D. heeft ook gescholden doch get. heeft niet gehoord wat. Vrouw V. verklaart dat bekl. vrouw D. heeft uitgescholden. Niet gehoord dat vrouw D. schold. Get. A. Broekhuizen, veldwachter, Velsen. De verdediger mr. Enschedé vraagt naar antecedenten Broekhuizen verklaart daar op van bekl. niets kwaads te weten. Het requisitoir luidt f3 boete subs. 1 dag hecht, en veroordeeling in de kosten. De verdediger wijst op verzachtende om standigheden; bekl. is geprovoceerd door een voorafgaand tooneel in de herberg. Daar zijne antecedenten gunstig zijn ver-' zoekt hij de minste boete. Uitspraak over 8 dagen. Wed. A. V., koopvrouw alhier, beschul digd van uit het logement van Barends een zakje met geld te hebben gestolen. Get. van Eldik, schilder, verklaart dat hij vergeten heeft het geld mee naar boven te nemen en het op de bestekamer achter gelaten vanwaar het den volgenden mor gen verdwenen was. Bekl. zegt het zakje gevonden te hebben voor de deur van het logement en een rijksdaalder ervan verteerd te hebben. Get. J. de Vos verklaart dat bekl. des avonds in de herberg was en een rijks daalder aan de juffrouw gaf. Deze zeide: dien houd ik, want dat geld heb je gevonden. Bekl. ging daarop achteraan zitten, haalde een zakje met geld uit haar kous en wierp het onder de bank, daarna raapte de loge menthouder het op. Bekl. zegt, dat dit onwaar is en zij het geld niet in haar kous verborgen heeft. Getuige de Vos zegt dat bekl. heeft ge zegd dat geld heb ik bespaard. Get. L. Schneider verklaart dat bekl. ontkend heeft dat het geld van haar was, toen het onder de bank lag, terwijl hij even te voren in de steeg had gezien dat bekl. het zakje in de hand had. Het requisitoir luidt: gevangenisstraf van 3 maanden en in de kosten van het geding- Uitspraak over 8 dagen. W. B., J. K. en V. te Assendelft, be schuldigd van aan Dunnebier en Oorver, agenten van politie te Assendelft, schop pen en vuistslagen te hebben gegeven, toen zij B. naar huis wilden brengen om dat hij ramoer maakte, waarop K. en V. tussehen beide kwamen. Get. Dunnebier en Oorver bevestigen deze beschuldiging. De beklaagden zijn niet aanwezig. Het requisitoir luidt: 14 dagen gevan genisstraf voor ieder, bij verstek. Uitspraak over 8 dagen. G. J. de W. te IJniuiden, beschuldigd van te Zaandam aan de beschermpalen van den loopbrug een baggermolen met een ket ting te hebben vastgelegd en dien niet te hebben willen losmaken op bevel van den brugwachter. Get. JSchoone, brugwachter, verklaart dat bekl. zijn baggermolen aan een ketting heeft vastgelegd en dat hij dien niet wilde losmaken en hem heeft uitgescholden. Bekl. zegt dat get. S. hem eerst heeft gescholden en dat hij niet wist dat get. brugwachter was. De tweede brugwachter bevestigt de verklaring van Schoone. De subs. off. v. just, requireert f5, boete subs. 2 dagen hechtenis wegens over treding van politie-verordening en f 15, boete subs. 10 dagen hechtenis wegens eenvoudige beleedigiug van een ambtenaar in functie. T. de J. Roelofarendsveen, arbeider, be schuldigd van op 18 Nov. Akerboom met een scherp werktuig te hebben ver wond. Getuige Akerboom verklaart, dat bekl. hem met een mes aan den duim heeft verwond. Bekl. heeft toen ruzie ge zocht over een meisje van een kameraad. Bekl. was eenigszins dronken. Besch. zegt dat er geen ruzie is ge weest, en dat hij get. niet heeft aangeraakt. Get. li. v. Veen en Lamie bevestigen de verklaring van get. Akerboom. Besch. zegt dat v. Veen er niet dicht bij was en het niet heeft kunnen zien. De smbs. off. v. just, requireert gevan genisstraf van 1 maand en veroordeeliug iu de kosten van het geding. Uitspraak over 8 dagen. (Veroulg in ons blad van morgen,) Van een 80-jarig persoon te Haar lemmermeer werd dezer dagen uit een gesloten kist ontvreemd een blikken koker, bevattende een effect, eenige papieren en ongeveer 70 gul den aan zilvergeld. De koker met papieren en effect heeft men opge- vischt uit de Ringvaart. Het zilver geld was echter verdwenen. Van dezen diefstal wordt verdacht een O. I. militair, die sedert de vermissing van genoemd voorwerp verdwenen is. Bij de rijkstelegraaf is verplaatst met 1 Dec. de telegrafist 2e kl. K. Cox, van Amsterdam naar IJmuiden. LETTEREN EN KUNST. Ernst Van Dijck, die Vrijdag te Am sterdam optreedt, zal Maandag aldaar voor de tweede maal «Lohengrin" geven, Woens dag voor de tweede maal te Botterdam en zich daarna nog in een concert te Am sterdam doen hooren met medewerking van het Paleis-orkest en van mejuffrouw Bettaque. Naar het «N.v.d.D." verneemt, zullen de artikelen van den heer J. H. Hessels over de uitvinding der boekdrukkunst, in het Engelsch, vereenigd en onder den titel «Haarlem the birthplace of printing not Mentz" verschenen, ook in eene Holland- sche vertaling het licht zien. Bij de //Vereeuigde Tooneelisten" te Rotterdam is thans het «grand succes" van het Parijsche «Gymiiase", «l'Abbé Constantin", getrokken uit Halévy's ro man, in studie. De heer A. J. Gaiilard te Kampen heeft de benoeming tot tweedeu feestdirecteur bij het in 1888 te Arnhem te houden Nederlandsche Zangersfeest aangenomen. Jozef Hofmanu is ook te New-York de «rage". Telkens als hij optreedt, is het Metropolitan Opera House stampvol en elke week moet hij een extra-concert geven. Het gezelschap van het Walhall- theater te Berliju, directeur de heer Sclie- renberg, zal volgens de «N. R. Ct." iu Januari of Eebruari een kunstreis maken door Nederland. Inhoud «Holiandsche Lelie." Gemoedsstemming. Brieveu van Maxime aan zijn vriend Eidelio. Oude jongejuffrouwen. Mededeeliugen. Bi bliographic. Vervolg Roman. Aan beveling. Inhoud «Portefeuille." De Parijsche schilderscholen (met tien illu stration). f Philippe Rousseau. Mr. H. Viotta, Muzikale Literatuur I. V. O. N., Muzikale Kroniek. Boekbespre kingen. De Henry Irving Shakspere". Louis Bouwmeester, 18621887. A., Het tooneel in de hoofdstad (De pil len vau den duivel. De vrouw van Papa, Juffrouw Grovelin.) LEGER EN VLQOT. De artt. 181, 183 en 184 van hoofd stuk «Defensie" der nieuwe Grondwet luiden als volgt Art. 181. Tot bescherming der belan gen van den Staat is er eene zee- en eene landmacht, bestaande uit vrijwillig die nenden en uit dienstplichtigen. De wet regelt de verplichte krijgsdienst, zij regelt ook de verplichtingen die aan hen, die niet tot de zee- of landmacht beliooren, ten aanzien van 's lands ver dediging opgelegd kunnen worden. Art. 183. De dienstplichtigen ter zee zijn bestemd om te dienen in en bulten Europa. Aan de dienst, door hen in de Koloniën en bezittingen iu andere wereld- deelen te vervullen, worden door de wet voordeelen verbonden. Art. 184. De dienstplichtigen te land mogen niet dan met hunne toestemming naar de Koloniën en bezittingen van het Rijk in andere werelddeelen worden ge zonden. Vooral art. 183 verdient ten zeerste de aandacht voor die dienstplichtigen, welke zich, ten einde een korteren diensttijd te hebben, voor den zeedienst zouden aan melden. De proeven, welke bij het 4e bataljon van het 7e regiment infanterie te Amster dam zijn genomen met patroongordels en patroonbandeliers, zijn gestaakt met het oog op de invoering van een repeteerge weer en van nieuwe daarbij behoorende patroontasschen. De luit.-kol. T. Ongerboer van het reg. grenadiers en jagers, die den militai ren dienst met pensioen verlaat, zal be noemd worden tot militie-commissaris te Utrecht. Naar men verneemt, wordt de kap.- intendant B. C. Vermyne na 1 Januari werkzaam gesteld op het bureau van den hoofd-inteudant. De le luitenant-adjudant P. W. We ber, van het 4e regiment inf, te Leiden, wordt op 1 Januari eervol uit zijne betrek king van adjudant ontheven en op dien datum gedetacheerd bij de militaire ver kenningen te 's-Hage. Voorts worden op denzelfden datum bij de militaire verken ningen gedetacheerd de 2e luitenants J. L. Leijde van het 5e bataljon 6e regim. inf. uit Geertruidenberg en C. M. Phaff van het 3e bataljon 8e regiment inf. uit Arnhem. De officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemacht J. Vorstman wordt met den len Januari a. s. geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord. De adelborst der le klasse A. J. Loke, dienende aau boord van Zr. Ms. schroef- stoomschip «Vau Galen," wordt met den 27sten dezer overgeplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, en vervangen door den adelborst der 1ste klasse A. M. W. Bussemakers. ONDERWIJS. De gym. onderw. vereeniging «Noord- Holland" zal hare algemeene vergadering houden op Donderdag 29 dezer in «Maison Stroucken" te Amsterdam. De volgende onderwerpen worden alsdan behandeld lo. Het nut en gebruik der staafoefenin- gen; 2o. Een en ander over meisjes-gym - nastiek; 3o. Nomenclatuur der toestel oefeningen 4o. Orde-oefeningen met meis jes; 6o. Zijn centraalturninrichtingeu voor het schoolonderwijs in groote sleden wel gewenscht? Te Sloten (N.-H.) is eene afdeeling ge vormd van het Nederlaudsch-Onderwijzers- Genootschap, aanvankelijk bestaande uit 15 leden. Bij het Woensdag te Utrecht gehoudeu examen ter verkrijging van de akte voor Eransch (M. O.), was de uitslag als volgt Geëx. voor akte A., 3 vrouw. cand. Geslaagd de dames M. Bertalot te Apel doorn, en M. E. Bertholet te Beverwijk. Afgewezen 1. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 21 Dec. Zeventigbeu- gers brachten heden 30 tot 500 sclielv. en 2 tot 10 kabelj. ter afslag, terwijl door 24 korders 4 tot 11 mandjes kl. schol werden aangevoerd; schelv. gold f30 a 33 het honderd, kabelj. f4,10 per stuk en kl. schol f3,50 a 3,85 per mandje. 15 INN E N L A NI). Z. M. heeft de polis-voorwaarden en het tarief 1 van de Verzekeringsbank «Kos mos" te Zeist goedgekeurd. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Slenaken, A. van Melsentot burge meester van Arkel, T. W. C. Merkens, secretaris dier gemeente, en tot burge meester van Vries, C. P. Ebbinge Wubben, secretaris dier gemeente. De gewone audiëntie van den mi nister van Koloniën zal op Vrijdag 23 December, en die van den minister van Binnenlandsche Zaken op Zaterdag 24 December a. s. niet plaats hebben. Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) Bij de uitlegging aan de regeling vau de kiesbevoegdheid gegeven zal het waarschijnlijk niet lang meer duren of we lezen advertantién van ongeveer den volgenden inhoud Te gen September a. s. te huur aan geboden een gemeubileerde kamer met slaapkamer, gas- en duinwater leiding, afzonderlijk privaat en „kies recht." Verscheidene boekhandelaren van Nederland hebben besloten aan de Internationale Wereldtentoonstel ling te Brussel in 1888 te houden, deel te nemen en zullen een col lectieve tentoonstelling vormen van alle in Nederland uitgegeven werken. Door de directie der Neder landsche Rhijnspoorwegmaatschap. werd Woensdag aan den hoofdcon ducteur M. Ackema een diploma in lijst, met een geschenk in geld, uit gereikt wegens 25 jarigen trouwen dienst bij genoemde Maatschappij. Het hoofdbestuur van Vooruit, vereeniging van handels- en kantoor bedienden, te Amsterdam, zal een adres richten tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ter verkrijging van ontheffing van patentbelasting voor den kantoorbediende. Het inslaan der 25 meter lange heipalen voor de fundeering der ijze ren bekapping van het centraal station te Amsterdam wordt dage lijks met afwisselend geluk voort gezet. Dinsdag en Woensdag waren de vorderingen gering; telkens kon maar één paal met 120 slagen in de minuut door de zware machine worden ingeslagen. Het metaleu hei blok of de stoomhamer wordt nau welijks een halven meter opgehe ven, en daar de slagen zoo snel op volgen, blijft de paal tot in de diepte steeds eene trilling behouden, waarop de mogelijkheid van het inslaan dezer lange palen berust. Van 12 December tot heden werden 16 palen nog altijd in denzelfden put of liever rondom de bestaande fundeering, de eerste aan de west zijde van het station, ingeheid. Met nog 6 palen is deze eerste fuudee- ring voor twee spanten gereed. Daar op wordt dan weder een zware hou ten bodem voor het metselwerk gelegd. Iu de diamantslijperij van den heer Barendz, Nieuwe Achtergracht te Amsterdam, welk gebouw des nachts onbewaakt is, is Woensdag nacht eene belangrijke partij edele gesteenten uit den dopper ontvreemd, ter waarde van ongeveer f 10,000. De dieven hebben zich waarschijn lijk laten insluiten, en zijn vertrok ken, nadat de deur voor de arbei ders weder was geopend. Op de lijn van den Rijnspoor weg tussehen Schollen- en Omval- brug te Amsterdam is een man dood op den weg gevonden. Het lijk was zwaar verminkt. De ongelukkige ia waarschijnlijk door den sneltrein, die 5.15 n. m. van Amsterdam naar Utrecht vertrekt, overreden. Voor de betrekking van con cierge aan het raadhuis te Nieuwer- Amstel (salaris f500 en vrije wo ning) hadden zich ongeveer 300 gehuwde paren aangemeld. Door de kiesvereeuiging «Bar- singerhorn,» iu de gemeente van dien naam, is eene uitnoodiging gericht to t de liberale kiesvereenigingen in het district Alkmaar, om zich vóór 1 Januari a.s. bij den secretaris van bovengenoemde kiesvereeniging aan te melden, ten einde eene centrali satie der kiesvereenigingen in be doeld district te verkrijgen. Uit goede bron verneemt het L. D. dat de heeren Ribbink, Van Bork Co. de Leidsche telephoon- concessie zullen aanvaarden zoodra eene geschikte plaats voor het cen- traal-bureau is gevonden. Het plan van aanleg wordt gereedgemaakt en zal weldra bij het gemeentebestuur van Leiden worden ingeleverd. - Volgens de Avondpost is tot directrice van het diaconessenhuis te 's-Hage benoemd mejonkvrouwe Elout van Soeterwoude, die deze betrekking voorloopig voor een half jaar moet aangenomen hebben. Door een vermogende dame te Utrecht is in de Verlengde Wei straat aldaar een terrein gekocht, waarop een kerk voor het Leger des Heils zal gesticht worden. De Nederlandsche Bell Tele- phoon-maatschappij zal het terrein van de IJsclub te Kralingen aan haar centraal-bureau telephonisch verbinden. Een koud zweet brak uit op het voorhoofd van Gomez hij de gedachte aan dit onvergeeflijk verzuim. Zijn eenige troost was te denken dat de vlucht der In dianen geene trouweloosheid verborg, wijl het opperhoofd in gijzeling bleef. Hij besloot intusschen hem meer van nabij te doen bewaken. Een opperhoofd moet niet alleen te midden zijner vrienden blijven en ik ga aan zes onzer manschappen het hevel geven vau zich bij hem te houden zooals het betaamt. Zij zullen naar het verhaal zijner krijgstochten luisteren. Gome;:, verliet den Antiloop zonder den verachtelijken glimlach van den Indiaan te zien en hij gaf aan zes zijner kameraden bevel om zich rondom den bode neer te zetten, en hem bij den minsten schijn van verraad te doorsteken. De Mexikaan begon zich aan het bevelen te gewennen. Een oogenblik dacht hij er aan om zijne kortzichtigheid, die een zoo geduchte hulp voor de Indianen geworden was, te herstellen door eene afdeeling uit te zenden om houtvoor- raad te gaan halen; maar dan had hij zijnen troep te veel verzwakt en hij verwierp dit denkbeeld 6poedig. Het kamp bleef thans in de diepste duisternis gedompeld. Deze duisternis was niet alleen een gevaar voor de avon turiers zeiven; missehien ook waren degenen, wier afwezig heid hen zoo verontrustte, verdwaald en het licht der vuren zou hun thans ontbreken om weer den rechten weg terug te vinden. De gedachten van den mensch strekken zich slechts uit tot de tooneelen waarvan hij omringd is en de duisternis die overal heerschte, de witte dampen die lang zaam uit de aarde opstegen en de sterren als met een sluier bedekten, droegen er toe bij om de gedachten van de bezetters van het kamp nog somberder te maken. Zij begonnen te twijfelen of hun aanvoerder en zijne drie ge zellen ooit nog onder hen zouden terugkeeren. In dergelijk geval is de afstand van de vrees tot de werkelijkheid niet groot, en weldra werden dan ook don Estevan en zijn escorte als verloren beschouwd. De met zachte stem gevoerde gesprekken werden afge broken iedereen hield zijne ongerustheid voor zich en zoo wel in het kamp als in de onmetelijke vlakte heerschte eene droefgeestige stilte. Weldra verstoorde echter een onbestemd gerucht deze indrukwekkende kalmte. Men meende in de verte een ge hinnik van paarden te hooren. Gomez, die de nadering van eenig gevaar vermoedde, haastte zich ditmaal uit zichzel- ven om zich tot den Indiaanschen bode te begeven, dien hij werkelijk voor een opperhoofd hield. Te midden van hen die door Gomez met zijne bewaking belast waren, behield de Antiloop steeds zijne zelfde koel bloedigheid. De ooren van een blanke, zeide de Mexikaan, zich tot den Apach wendende, zijn niet zoo scherp als die van den Indiaan. Zou het opperhoofd kunnen zeggen of dat het gehinnik van de paarden zijner boden is, dat zich daar ginds in de vlakte doet hooren? De Indiaan luisterde eenige oogenblikken met opmerk zaamheid. Dat zijn de boden, antwoordde hij, zij komen vernemen of het opperhoofd met de tweeloopige karabijn en dat welke men Pedro Diaz noemt, eindelijk terugge keerd zijn. De Indianen weten misschien beter dan de blanken, dat die twee opperhoofden nooit weer zullen terugkomen; maar indien zij ditmaal geen vrede willen sluiten met den- gene dien zijne kameraden als plaatsvervanger gekozen hebben, is dit een bewijs, dat zij den oorlog wenschen. Goed! zeide de Indiaan. De Zwarte Vogel is een geducht opperhoofd, die een ander niet vraagt wat hij moet zeggen of doen. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2