Kïivmiwm. De algemeene Ned. Wielrijdersbond hield te Utrecht zijn algemeene vergade ring, onder voorzitterschap van den heer Edo J. Bergsma. Uit het financieel verslag bleek, dat de uitgaven bedroegen f 8353 en dat er een batig saldo bleef van f368,84. In het tweede verslag werd o. a. mede gedeeld, dat het ledental dit jaar was ge stegen tot 1435; met inbegrip der buiten gewone en kunstlievende leden is het totaal ledental 1728. Gedurende het afge- loopen jaar werden 21 toeren en wedstrij den uitgeschreven, waarvan enkelen veel succes hadden. De kampioenswedstrijden, op twee- en driewielers, werden beide te Amsterdam gehouden, en gewonnen resp. door de heeren E. Hart Nibbrig en E. Kiderlen. De heer W. Hoevenaar jr. bedankte als hoofdredacteur van het bondsorgaan wDe Kampioen'', en werd vervangen door den heer Edo J. Bergsma. Een outwerp-huureontract met de Mij. tot exploitatie van de wielrijdersbaan te Nijmegen, werd behandeld. Het bestuur werd gemachtigd, eene overeenkomst aan te gaan voor den tijd van drie jaren, te beginnen met 1 Januari 1888. Een tweetal personen, die in het Doornsche bosch zekeren S., koopman te Amerongen, aanhielden en hem van zijn geld beroofden, zijn gearresteerd er gevankelijk naar Utrecht overgebracht. Ter zake van ontvoering van eene gehuwde vrouw en haar kind is door de politie proces-verbaal op gemaakt tegen zekeren M. te Eede bij Venendaal. Naar men verneemt heeft Za terdagavond een ploegbaas van de suikerfabriek te Breda, zich met het geld, waarmede hij uitbetaling moest doen, uit de voeten gemaakt. Van gemeentewege zal te Til burg een overdekte vleeschmarkt worden gebouwd, waarvan de kos ten op f 25,000 zijn geraamd en waarin plaats moet zijn voor 24 stalletjes en 500 personen die ver- koopen. Maandag herdacht de heerL. F. G. Gemmeke, fungd. kwartier meester der divisie maréchaussée in Limburg, te Maastricht, den dag, waarop hij voor 40,jaren zijne mili taire loopbaan begon. Van officieren en manschappen mocht de jubilaris vele blijken van belangstelling ont vangen. Dinsdag tegen den avond werd eene vrouw, op den weg van Maas tricht naar Berg, door een persoon aangevallen en van hetgeen zij bij zich had beroofd. Woensdag mocht het aan twee inwoners van laatst genoemde plaats gelukken, eenen onbekende aan te houden en aan de justitie over te leveren. De ge arresteerde werd door de aangeval len vrouw als haar aanrander her kend, eD was nog in het bezit van de geroofde voorwerpen. Te Winschoten is een man van 65 jaren, die met zijne vrouw van gelijken leeftijd eene armen- kamer aldaar bewoonde, op treurige wijze aan het eind gekomen van zijn droevig bestaan. Het echtpaar had vaak onderlingen twist. Het ge volg daarvan was ook dat het hoofd der echtvereeniging dikwijls den nacht aan den haard bij een schamel vuur doorbracht Dien nacht schijnt hij ingedommeld van den stoel ge raakt en in het vuur gevallen te zijn. Te laat werd het lichaam van den ongelukkige, dat als het ware was geroosterd, door reddende han den gevonden, de man overleed eeni- ge uren later. Woensdagnacht heeft zekere K., te Schinnen, in de ouderlijke woning zijnen vader twee belang rijke verwondingen aan het gelaat toegebracht en zijne zuster zwaar aan de hand verwond. Gelukkig dat een buurman tot ontzet is toe gesneld. Door de maréchaussée van Sittard is proces-verbaal opgemaakt. Te Vijlen, gem. Vaals, is een 70-jarig landbouwer van den hooi zolder gevallen en aan de gevolgen van dien val overleden. Toen de werklieden van den heer Lemmens, aannemer te Beek (Limb.), zich Maandag ochtend naar hun werk te Bunde begaven, von den zij op den weg, ter plaatse ge naamd «Schoonesleen», het lijk van den hulponderwijzer aan de lagere school te Elsloo. De ongelukkige jongeling heette Lemmens, was te Elsloo geboren en pas 24 jaren oud. Onlangs slaagde hij bij het hoofd onderwijzers-examen. Uiterlijke sporen van geweld wa ren op het lijk niet waar te nemen. -"-Vermoedens, die doen twijfelen aan een natuurlijken dood, zijn begrepen in het feit dat men zijne overjas op circa 9 meter afstand vond lig gen, terwijl hij in het bezit was van eene portemonnaie, die totaal ledig was. Ook zijn hoofddeksel is niet gevonden. Zijn zilveren horloge werd nog bij hem gevonden. In zijn jas werd mede eene portefeuille, inhou dende eenige minnebrieven aange troffen, welke afkomstig waren van de dochter P. te Bunde, te wier huize hij 11. Zondagavond tot circa elf uur had vertoefd en waar hij eenige woordenwisseling met andere personen had gehad. Zijne woon plaats ligt op circa één uur afstand van Bunde verwijderd. De arme jongeling was de steun zijner ouders en had eenen armen blinden vader. De justitie heeft zich ter plaatse begeven. WETGEVENDE MACHT* In de korte namiddagzitting, (lie de Eerste Kamer Woensdag liield, werd medegedeeld, dat benoemd zijn tot voorzitters, (le hee ren Tak van Poortvliet, Blussé, Verheijen en Viruly, tot ondervoorzitters de hee ren Tienhoven, Storck, van Naamen en Hengst, tot rapporteurs over de Indische begrooting de heeren Schimmelpenniuck van der Oye, Storck, van Naamen en de Sitter en over een aantal andere ontwer pen de heeren Insinger, Sikkesz, Roëll en Blijdenstein. Een reeks van eenvoudige wetsvoor stellen zijn tegen Vrijdag 11 uur aan de orde gesteld. In de Tweede Kamer werd de post van f51.000 voor verbouwing van het depar tement van Marine, na discussie, met 34 tegen 30 stemmen verworpen. De behandeling van (len post: toezicht op de spoorwegdiensten gaf veel stof tot debat, doch was zonder eenig resultaat. Met 38 tegen 32 stemmen verwierp de Kamer een post van f 1200, die de Re- geering voor een aantal jaren voordroeg als afkoopsom van de tol voor een brug over de Donge te Geertruiden berg, waar voor de Erven van der Made concessie hebben, doch die onnoodig is geworden sedert een spoorwegbrug met voetbrug door den Staat gelegd is. De bezwaren goldeu vooral (len laten termijn waarop de regeering het voorstel had ingediend, zoo dat overweging was uitgesloten. Misschien zal de zaak nu nog bij de speciale wet worden behandeld. Heden werd de beraadslaging over hoofd stuk Waterstaat voortgezet. De Kamer hield een korte zitting in comité-generaal, ter behandeling van een zaak van huishondelijken aard. In den loop der zitting is met 48 tegen 22 stemmen een voorstel van den lieer v a n K e r k w ij k aangenomen om aanst. Vrijdag. 10 uur, niet, gelijk voorgesteld was, de wet op (len kiuderarbeid te onder zoeken, terwijl met 52 tegen 20 stemmen op voorstel van (len heer Gildemeester is besloten alsdan wel te onderzoeken het ontwerp tot aflossing der leening voor het Amsterd. Entropotdok. Ned. Ilerv. Kerk. Tot den Kerkeraad der Ilerv. gemeen te te Hoofddorp is door eenige personen schriftelijk het verzoek gericht om de refor matie ter hand te nemen. Naar men ver neemt heeft de Kerkeraad hierop afwijzend beschikt. Het kiescollege der Ned. herv. gem. te Rotterdam heeft, ter voorziening in de vacature-De Geer, nog voortdurende door het bedanken van dr. E. E. Daubanton, (le volgende nominatie opgemaakt: dr. J. Rieraens te Middelburg, ds. A. H. Roose te Woudsend en ds. J. M. Snethlage te Haarlem. WEEZEN EN ARMENZORG. Van wege de conferentie der Vereeni- ging van den H. Vincentius a Paulo te Hilversum heeft eene ruime uitdeeling van kleedingstukken aan schoolkinderen uit behoeftige gezinnen plaats gehad. B l' 1T EN LA N 1). Engeland. Op een tweede bijeen komst van de conferentie te Londen, onder voorzitterschap van lord Her- schell, over den toestand der armen, werd een motie aangenomen, waarin werd aangedrongen op den steun der regeering voor de emigratie ^au land bouwers naar de koloniën en om de emigratie van vreemde armen in Engeland tegen te houden. De suikerconferentie is met haar voorloopigen arbeid gereed. De verschil lende mogendheden zullen voor 1 Maart moeten beslissen of zij de ontwerp-conven- tie aannemen. Gelijk reeds bekend is, gaat deze uit van 't beginsel, dat alle suiker zal worden belast naar de voor comsum- tie bereide hoeveelheden. Aan 't zelfde systeem zullen worden onderworpen de fabrieken van glucose en van bereiding van suiker uit melasse. België echter krijgt vergunning het daar bestaande systeem te handhaven, echter met verlaging der rech ten van 45 tot 25 fr. en verhoogiug van het belastbaar bedrag van 1500 tot 1700 gram. Deze bepaling neemt Erankrijk slechts onder speciaal voorbehoud aan, terwijl Duitschland, Oostenrijk, Spanje Italië, Nederland en Rusland met dit spe ciaal voorbehoud genoegen nemen. Andere staten of koloniën en bezittingen der con- tracteerende partijen kunnen ook tot de conventie toetreden, al nemen zij dit stel sel van belasting niet aan, voor geval zij geen belasting leggen op suiker of zich verbinden bij den uitvoer geenerlei premie of restitutie te geven aan ruwe of geraf fineerde suiker. De bepalingen der conventie gelden voor de Britsche koloniën behalve Oost-Indië, Canada, Newfoundland, de Kaapkolonië, Natal, Nieuw Zuid-Wales, Victoria, Queensland, Tasmanië, Zuid- Australie, West-Australië, Nieuw-Zeelaud. Doch de Britsche Regeering kan ook deze koloniën doen toetreden, gelijk ook andere Staten dan de contracteerende kunnen toe treden. (Oontracteerende partijen zijn: Duitschland, Oostenrijk, België, Dene marken, Spanje, Erankrijk, Groot-Brittau- nië, Italië, Nederland, Rusland en Zweden.) Reuter seint vau heden uit Lon den:-De limes deelt m een hoofd artikel mede, dat de Eogelsche re geering' zich tot zekere hoogte bij het drievoudig vredesverbond heeft aangesloten, en Italië en Oostenrijk het recht heeft verleend op den steun harer zeemacht te rekenen. De Times noemt dat «een wet tegen een verstandige schikking». Aan de Times wordt uit Constau- tinopel gemeld, dat de Porte haar troepen in Macedonië en Rumelië versterkt. Frankrijk. De ministers zijn druk bezig met de wijzigingen te overpein zen, welke zij in hun begrootingen zouden kunnen breDgeu. De minister van Financiën richt zijn onderzoek vooral in naar de voorstellen be treffende de hervorming van de be lasting op de alcoholische dranken. De nieuwe minister van Oorlog is voornemens in het begin vau Januari degrenzeu in oostelijk Frank rijk te bezoeken. De minister begeeft zich eerst naar Naucy, daarop naar Belfort en zou door de Vogeezen terugkeeren. Zijn afwezigheid van Parijs zou een week duren. Op voorstel vau den geueralen staf heeft de minister aan de over heden aan de grenzen elke topo grafische studie in hun respectieve streken doen verbiedennoch de agenten der spoorwegmaatschap pijen, noch die der mijnmaatschap- pijen zullen daar voortaan aautee- keningen kunnen maken. Het blad Paris meldt, dat prins Ferdinand van Bulgarije zijn ontslag genomen heeft als vorst van dat land Duitschland. Reuter seint van heden uit Berlijn Hofraad dokter Telschow is van zijn reis naar San Remo te Berlijn teruggekeerd en deelt het Berliner TageblaU het volgende over den toe stand van den kroonprins mede: »De patieut ziet er best uitende algemeene toestand is zoo buiten gewoon gunstig, dat deze volstrekt geen aanleiding geeft tot ongerust- hsid. De stem moet wel is waar uog gespaard, maar is toch, wat sterkte en klank betreft, aanmer kelijk vooruitgegaan.» De kroonprins verzocht Telschow driügend, terstond na zijn terugkeer te Berlijn dit bericht over zijn ge zondheid algemeen bekend te ma ken, ten einde verdere verontrus tende berichten te voorkomen. Italië. De paus heeft aan kar dinaal Parocchivicaris-generaal voor het diocees Rome, eeu brief geschreven, waarin hij zegt dat hij, gewoon jaarlijks ter gelegenheid van Kerstmis eene gift af te zonderen voor de armen te Rome, dit jaar, nu Kerstmis samenvalt met zijn ju bileum, de gift wil verhoogen en thans 140,000 lire voor de armen bestemt. Portugal. De hertogin van Bra- gauza, die de vorige week ontijdig bevallen is, bevindt zich in een toe stand, die eenige bezorgdheid wekt. Hare moeder, de gravin van Parijs, is haastig te Parijs gekomen, om van daar naar Lissabon te vertrekken. Rusland. De Now. Wremja zegt, dat na de militaire beschou wingen over het artikel der Invalide in de Kolnische Zeitungde Russische burgers zich slechts geruster en vei liger achten, onverschillig of er al dan niet aan de Kolnische geant woord zal worden. Noord-Amerika. (V. S.) Het stoffelijk overschot van de te Chi cago ter dood gebrachte anarchisten en van Licgg, die zich in de ge vangenis doodschoot, is in een ge meenschappelijk graf begraven.1200 personen woonden de plechtigheid bijalles liep ordelijk af. RECLAMES De pijnen zijn zoo groot, de kuur is' ZOO eenvoudig. Voor al de genen die ten gevolge vau gedurend zittende be zigheden en van storing der onderbuik, aangetast zijn door eene aandoening gewoonlijk bekend onder den naam van aambeien en die men op eene verkeerde wijze beschouwt, gelijk een na tuurverschijnsel noodig te onderhonden, i3 de zekere hulp dicht bij. De rationeele genezing en de verzachting van dit pijnlijk ongemak gebeurd alleenlijk door eene oplossende kuur en is zacht laxeorond, die zich iu de mineraal pastil len van Sollen vertoonen, die het onge mak op eene krachtige en onfeilbare wijze bestrijden. Degene die eene waarlijkc verlichting i en de genezing zoekt, zal zich overtuigen door eene proef van de uitmuntende werking der pas tillen, die men verkoopt in alle apotheken voor 60 cents de doos. GEMENGD NIEUWS. Waar de Engelschen al geen reclame vau maken 1 Onder de zeer verschillende elementen welke de overheid te Londen een handje helpen in het aanteekening houden van de werkloozen te Londen, behoortook de Waterbury- horloges -vereeuiging», die langs dezen weg beproeft recla me voor haar fabrikaat te maken. De agenten van deze vereeuiging hebben in negen dagen reeds 13,664 werkloozen opgeschreven, van wie 29,246 personen voor hun levens onderhoud afhankelijk zijn. Natuur lijk worden aan deze werkloozen geen Waterbury-horloges uitgereikt. Het zou allerminst zaak zijn voor de vereeniging om de Londensche lombardhuizen binnen geen tijd met hare horloges gevuld te zien. Maar zij weet zeer goed dat de naam der vereeniging nu op aller tongen en in alle couranten gratis verschijnt, dat zij hoogelijk geprezen wordt en men onwillekeurig ook de hor loges Waterbury tot in de wolken gaat verheffen. Te Tunis is eene zangeres, Lucie Rousseau, gevangen genomen. Zij was vóór Joséphiue Grac het liefje van Chaplain, den militair, die voor eene som gelds aan Duitsch land heeft beloofd het een Lebel- geweer met eenige daarvoor ge schikte patronen over te leveren, eu die, naar het heet, tot die leve ring ook is overgegaan, althans tot de levering van patronen. Lucie Rousseau is als medeplichtige in verzekerde bewaring genomen. Zij wordt gezegd in geheime briefwis seling gebleven te zijn met Chktelain en voorts heimelijk brieven geschre ven te hebben aan een Duitscber. Te Tunis heeft zij een anderen naam aangenomen, dien van Lucy Ga- brielle. Naar men zegt, zijn er nog meer personen in die zaak betrokken. Een dezer heeft zich uit de voeten ge maakt en wordt nuijverigopgespoord. Hoe Sadi-Carnot een politi cus werd, verhaalt de Siècle. Voor eenige jaren leefde te Nolay een brave, beminnenswaardige grijs aard, die de bewoners en de lieden uit den omtrek door zijn spel op de clarinet dikwerf aangenaam bezig hield. De knapste jongens en meis jes uit de streek dansten naar het pijpen van den ouden klarinettist en op geen bal ontbrak hij. Hij werd eindelijk zoo populair, dat zijn naam twintig mijlen in het rond bij elk kind bekend was. Gamot, die destijds te Nolay ver toefde, liet den geliefden muzikant bij zich komen. De grijsaard kwam met zijn clarinet onder den arm. Carnot ontving hem vriendelijk en hierdoor aangemoedigd, vroeg de oude man «Mijnheer, waarom wilt ge niet onze afgevaardigde wor den?» «Mijn beste vriend, ik houd mij niet met politiek bezig en ik denk aan geen mandaat.» «Men heeft niet vergeten, dat de groote Carnot hier geboren is, en als zijn kleinzoon genegen is om onze belangen te behartigen, dan zal hij ons gelukkig maken. Sta mij toe, dat ik u aanbeveel.» «Neen, neen, onder geen voor waarde.» «Ja, ja, we zullen u toch kiezen 1» en de muzikant vertrok met zijn clarinet. Hij reisde de ge heels streek door en overal predikte hij de candidatuur-Carnot. De heer Carnot werd tot afgevaardigde ge kozen en thans is hij president der republiek. Mevrouw Anna Kingsford, doctores in de medicijnen aan de Parijsche faculteit, heeft aan den Volksbond tegen de Vivisectie f 1200 geschonken, welke som besteed moet worden om den veldtocht tegen de vivisectie voort te zetten. Mr. Ered. Seton, de vermaarde jager, begaf zich in November jl. met eenige Engelsche vrienden naar Mashona-land, Zuid-Afrika, op de leeuwenjacht, vergezeld van eene lijfwacht van 150 Matabele-krijgers onder eenen Indua. De taak der zwarte krijgslieden was nog eene andere dan eenvoudig als gidsen te fungeeren. Zij hadden in last de gangen van de blanke nimrods te bewaken, te verhinderen, dat zij de eigenlijke jachtgronden verlieten, en vooral te beletten dat zij eene po ging deden om goud te zoeken. Maar juist deze verboden vrucht werd het jachtgezelschap te sterk. Men liet de leeuwen leeuwen en maakte gezamenlijk een uitstapje naar de noordelijke goudvelden, waarbij onderweg naar goud ge zocht werd.Daardelnduanalatig bleef dit te verhinderen, nam een zijner lieden, meer con-cieutieus en de gevolgen duchtende, den terugweg aan en onderrichtte Lo Bengulo, den Koning van Matabeleland, van hetgeen gebeurd was. Onmiddellijk zond zijn zwarte majesteit een regi ment af om aan de ongehoorzame krijgers de onvermijdelijke straf te voltrekken. Een afgezant des ko- nings haalde het jachtgezelschap en het escorte in en kondigde den in boorlingen aan, dat zij allen ter dood veroordeeld waren. Het vonnis werd onmiddellijk voltrokken. Alle 150 inlanders stierven zonder mor ren. Ieder deliukwent kreeg twee speersteken en een knodsslag. De Engelschen liet men met eene waarschuwing huns weegs gaan. - De Franpche munt heeft bij wijze van proef geldstukken van Dlkkel doen slaan, .v aarvan de rand, in plaats van rond, uit twintig kleine vlakken bestaat, waarvan de hoeken dienen moeten om elke verwarring van de'nieuwe munt met de zilve ren muntstukken gemakkelijk te onderscheiden. Een Italiaansch afgevaardigde had zijne kaart, die hem als zoo danig recht gaf op vrij vervoer langs de spoorwegen, aan een ander ver kocht. Hij wordt voor dit feit ge rechtelijk vervolgd. ■VABLIA. De getuige. Een oude stuka door werd als getuige voor de recht bank gedagvaard. De verdediger van den beklaagde trachtte den ge tuige op allerlei wijze in verwarring te brengen. Je heet M., niet waar? Ja. Ben je Frederik M., die wegens diefstal onder verzachtende omstan digheden veroordeeld werd? Neen; die ben ik niet. -r Ben je soms die Frederik M., die wegens oplichterij tot twee ja ren tuchthuisstraf veroordeeld werd? Neen, die M. ben ik ook niet. Was je in 't geheel nog niet in 't tuchthuis? Jawel; al tweemaal. Hoe lang den eersten keer? Een achtermiddig. Een achtermiddag? En de tweede maal? Ruim een uur. Ik moet uwe aandacht er op vestigen, dat al uwe verklaringen overeenkomstig de waarheid moeten zijn - die zijn onder eede. Wan neer gij zoo korten tijd in het tucht huis waart, wat hadt ge dan gedaan? Ik heb een cel gewit voor een advocaat, die zijn cliënt be drogen had. De pleiter vroeg niet verder. MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 22 Dec. De prezen der Aardappelen waren als volgt: Geld. Blauwe f 1,50 a 1,75, dito Kralen f0. a 0,Zeeuwsche Flakkeesche fl,60a2,do. Blauwe f 1,50 a 1,65, do Poters f 1,10 a 1,20, Prui sische Hamburger f 2,50 a 2,70, id. Zaaiers f0, a 0,Saksische Jammen f 2,40 a 2,50, Frie- sche Franeker Jammen f 1,65 a 1,80, do. En gelsche f 1,20 a 1,30, dito Dokkumer Jammen f 1,80 a 2,Zeeuwsche Spuische Jammen f 1,70 a 2,50, allen per Hl. Aangevoerd 0 versche ladingen. Handel flauw. Suiker: Biet willig. Geraffineerd vast. Petroleum. Loco 8,45 E- Jan./Maart f8,40 E. April/Juni f8,30 E. Sept./Dec. f 8,50 E. con sumptie f9,75 E. Nobel dito loco f8,10 E., Jan./Maart f8,10 E. Consumtic f9. Tarwe op levering onveranderd. Maart f192, Mei f193. Rogge prijshoudend, per 2100 Kg. a o. z. k. 121/2 Pd. O. Taganrog f115, 117 Pd. N. Pe tersburger f109. Noteering van de Commissie voor den Graan handel. Rogge op levering iets lager, Maart f106, 107, 106, Mei f106.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3