BI N N15 N L I). BI11TBNLA i\ i). de maj. J. L. Mulder, «n tot majoor de kapt. J. A. P. Theunissen. beiden van het 7de regiment; tot kapitein, de le luit. O. Bakker, van het 4de regiment. Bij miuisterieele beschikking zijn de cadets D. van Geuns, van de infanterie hier te lande, en F. J. Backer, van de infan terie in Oost-Indië, beiden uit het le stu diejaar, onderling van bestemming ver wisseld. Bij dispositie van den minister van Oorlog is aan de korpsen de volgende mededeeling gedaan: Aangezien het geble ken is, dat in het meerendeel der garnizoenen het eten van capucijuers gewenscht wordt, zullen deze in het jaar 1888 weder ver strekt worden. Bij liet regiment grenadiers en jagers en de overige regimenten infanterie zijn dezer dagen ruim 500 miliciens van de lichting van dit jaar tot korporaal-mili cien bevorderd. Een tweehonderdtal dezer korporaals wordt verder voor den graad van sergeant-milicien opgeleid. De officier van gezondheid Se kl. J. Kuiper, tijdelijk gedetacheerd bij het kolo niaal werfdepot, keert 16 Jan. a. s. naar zijn garnizoen (Kampen) terug «u wordt vervangen door den officier van gezondheid ■2e. kl. J. J. Kinkel, van het 2e reg. hu zaren te Venloo. ONDERWIJS. Bij de geneeskundige staatsexamens te Amsterdam is Donderdag toegelaten voor het le gedeelte van het arts-examen de heer P. J. H. de Bruijne, doctorandus. Akte-examens (m. o.) te 's Hage. Hoogere wiskunde K. Y. geëxamineerd 21 en 22 Dec. 2 cand. 1 trok zich terug. Geslaagd de heer H. Schuitema uit Gro ningen. Boekhouden: geëx. 21 en 22 Dec. 3 cand.; 1 trok zich terug, 1 werd afge wezen' Geslaagd voor de huisakte de heor W. J. C. Kettler uit Kraliugen. Gymnas tiek: geëxamineerd op 22 Dec. 4 cand.; afgewezen 2, geslaagd de heeren W. A. Carpreau uit 's Hage en J. C. de Bruijn uit Boskoop. Bij het examen voor apothekersbe dienden te Kampen werden YVoensdag ge ëxamineerd 1 vrouwel. en 3 mannel. cau- diaten. Afgewezen 2 man nel. cand. Toe gelaten mej. R. G. P. II. Hartman, van Rotterdam, en de heer A. P. Guldenberg van Utrecht. De examens zijn hiermede afgeloopen. De eind-uitslag van het examen als apoth.-bedieude, te Kampen gehouden, is: geexamineerd werden 24 vrouwel. en 32 manuel. candidaten. Atgewezen 11 vrou welijke en 18 mannel.; toegelaten 13 vrouwel. en 14 mannel. VISSCHERIJ. Neuwediep, 22 December. Heden kwamen van de groote visscherij binnen de sloepen «Maria Cornelia,soli. v. d. Hoek, met 1000 schelv. (waarvan 700 le vende) en «Noordover, scli. Taal, met 1000 schelv. (waarvan 600 levende), terwijl door 50 beugers 30 tot 350 schelv. en door 22 korders 3 tot 12 mandjes kl. schol werden aangevoerdschelv. van de sloepen gold ten afslag f20.50 a f19, van de beugers f30.50 a f28 het honderd en kl. schol f3.80 a f3.10 per mandje. Bij kon. besluit van 21 Dec. zijn herbe noemd tot kantonrechter-plaatsvervanger: in het kanton Bolsward C. W. C. T. Visser; in het kanton Meppel mr. G. W. baron De Vos van Steenwijk; in het kanton Gul pen C. F. Lebret; in het kanton Hilver sum, jhr. mr. L. J. A. Schuurbeque Boeye, advocaat en candidaat-notaris te Hilversum. Bij kon. besluit van 21 Dec. is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Hee renveen, ter standplaats Heerenveen, M. A. J. Verkouteren, candidaat-notaris te Ss-Graveuhnge. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op Woensdag den 28sten dezer, des voormiddags te 11 uren. De gewone audiëntie van den mi nister van Justitie op Dinsdag 27 Dec. en die van den minister van Binnenland- sche Zaken op Zaterdag 24 December zul len niet plaats hebben. {Bovenstaande lerichten gijn nit de St.-Ct.) Keizerin Eugenie is Woensdag van Amsterdam naar Brussel ver trokken. De rechtbank te Bordeaux heeft uitspraak gedaan in de zaak der aanvaring van het Nederlaudsch stoomschip Sirius met het Engelsch stoomschip Durley, waarbij het laatstgemelde zonk. De Sirius werd veroordeeld tot schadevergoeding aan de reederij en de verschillende maatschappijen waarbij de Durley was verzekerd, alsmede in de kosten van het geding. alen heeft ten etadhuize te Amsterdam het voorschriftdat de „lodger" negen maanden het deel van het huis moet bewoond hebben, dat hem aanspraak op kiesrecht geeft, ais onaantastbaar aangenomen. Aan de Amst. werd een voorbeeld genoemd van een officier der ar tillerie, die gedurende vier jaren bij dezelfde familie op kamers heeft ge woond. Den len Mei verhuisde deze familie naar een huis van gelijke huurwaarde, op dezelfde gracht. De „lodger" huurde in de nieuwe wo ning weder kamers. Zijn biljet van aangifte werd niet aangenomen. Nader wordt gemeld omtrent den op den spoorweg nabij Amster dam dood gevonden man, dat het lichaam als het ware middendoor was gereden. Er schijnt aan zelf moord te moeten worden gedacht. Op het lijk werd gevonden een nommer van een weekblad, 4 centen en een ledige sigarenkoker. De Gemeenteraad van Mon nikendam overtuigd, dat het ver bod om met den wonderkuil te vis- schen, voorkomende in art. 8 der wet op de zeevisscherijen, aan de daar bestaande visscherij nadeel toebrengt, terwijl geene bewijzen voor de gunstige werking van dat artikel kunnen geleverd worden heeft per adres aan de leden der Tweede Kamer verzocht het voor stel van den minister (verlenging van het verbod met 2 jaren) te ver werpen. Het juiste getal der te Naarden vermiste iufanterie-patronen be draagt 15000, dat der hulzen 18000. De waarde van het gestolene be draagt ru m f1600. Terwijl twee mannen, gebroe ders Post, die op de Hei wonen, naar Hilversum waren gegaan, heb ben onbeschaamde dieven hun bed met toebehooren gestolen. Men is de daders nog niet op het spoor, 't Is niet alles in dit barre jaargetij van zijn bed beroofd te worden 1 -Donderdagavond omstreeks 11 uur brak er te Oostzaan een hevige brand uit in het statiooskoffiehuïs, tevens kruidenierswinkel, van C. Buis. De bewoners konden zich slechts met moeite redden. Oorzaak onbekend. Niets werd gered. Alles was verzekerd. In eene Woensdag door het bestuur van «Burgerpligt» te Hoorn gehouden vergadering, die door be langstellenden uit het geheele dis trict werd bijgewoond, is in beginsel besloten tot het oprichten van eene liberale centrale kiesvereenigmg voor het district Hoorn. Verder werd be paald, dat de verschillende kiesver- eenigingen afgevaardigden zullen zenden naar eene commissie, welke etn concept-reglement voor de cen trale kiesvereeniging zal ontwerpen. Aan het einde der samenkomst werd kortelijk van gedachten gewisseld over ds candidatuur voor Hoorn. In den avond van 21 dezer brandde door tot nu toe onbekende oorzaak de boerderij van den heer P. Wit te Heer-Hugowaard tot den grond toe af. Eene koe kwam in de vlammen om, terwijl verschei dene andere zeer hevige brandwon den bekwamen. Van den inboedel is het goud en zilver benevens eenige bedden gered. Alles was ver zekerd. Dit den Haag wordt aan het Hil. bericht dat daar sprake is van de oprichting eener Oostindische kiesvereeniging. Men wil door de stichting van zulk eene vereenigiug bevorderen, dat de belangen van Ned.-Indië in de Tweede Kamer beter dan tot dusverre worden be hartigd, ook in het moederland zelf. De wed. Snelli, geb, Akker man, te Rotterdam, heeft den 21 Dec. haren 103en verjaardag ge vierd. Een koetsier te Wijk-bij-Duur- stede, had door een misverstand het ongeluk carbolzuur te drinken. Zijn toestand is bedenkelijk. Geneeskun dige hulp werd dadelijk verleend. De keurmeesters van het vleesch te Arnhem deden Dinsdag eene par tij varkenskoppen in beslag nemen, waaraan meer wormen dan vleeech waren. Ofschoon de geur ondra gelijk was, moet de eigenaar, die de partij in consumtie wilde brengen, er niets van bemerkt hebben, dat de koppen niet fri»ch meer waren. Woensdagnacht heeft op de Oosterspoor bij de halte Stroe (Velu- we) eene botsing plaats gehad tus- schen twee goederentreinen. Eenige wagens zijn verbrijzeld, een deel der goederen is vernield, doch van het treinpersoneel is niemand ge wond. De weg was Donderdag ver sperd, zoodat de reizigers op de plaats waar het ongeluk is voorgevallen, van trein moesten verwisselen. De sneltrein uit Duitschland, die anders om 10.33 teAmsterd. aankomt, heeft door het ongeluk groot opont houd gehad en is eerst om 12,35 aangekomen. Een groot aantal werklieden is bezig den weg weder vrij te makeu. Men meldt uit 's-Hertogen- bosch, dat Woensdag op de paar denmarkt aldaar op aanwijzing van een Utrechtschen paardenkoopman door de politie een man is aange houden, dien hij herkende als den zelfde, die onlangs te Utrecht aan hem eene koe had verkocht, welke bleek met nog drie audere uit eene weide ontvreemd te zijn. Te Maasheeze is door onbe kende dieven Dinsdag nacht, door braak, eene som van ruim f 1820, aan verschillende muntspecie en pa pier, ontvreemd. De dieven moeten de richting van Weert ingeslageu hebben doch zijn, niettegenstaande de ijverigste nasporingen der maré- chaussées, niet achterhaald. Het vermoeden als zou de onderwijzer Lemmens, wiens lijk Maandag aan den weg naar Beek (Limb.) gevonden is, aac mis handeling gestorven zijn, heeft zich gelukkig niet bevestigd. De lijkschouwing heeft bewezen, dat hij eene flauwte heeft gehad en toen door de koude is bezweken. Woensdag namiddag heeft er een ongeluk plaats gehad in de bierbrouwerij van den heer Ditt- mann te Valkenburg. Een muur met stelling is omgevallen. Eén werkman, vader van acht kinderen, is onder het puin dood gebleven, terwijl twee werklieden gekwetst zijn. Een bende Zigeuners is gele gerd te Canne (België) in de nabij heid der grenzen. Aanhoudend wor den pogingen aangewend om ze op Nederlandsch grondgebied over te zetten, hetgeen door onzemaréchaus- sée wordt belet, die nacht en dag de grenzen bewaakt. PERS-NIEUWS. In De Volksvriend, Algemeen Week blad, uitgegeven door de Nederlaudsche Vereenigiug tot afschaffing van Sterken Drank,v leest men: „De Regeeriug schijnt nog van de te genwoordige Kamers der Stuten-Geueraal de goedkeuring te verlangen van een reeds op 8 Juni 11. te Madrid gesloten handels verdrag. Die goedkeuring ontmoet echter bedenkingen van verschillenden aard. Van den eenen kant wordt onze wijn-accijns aan een nieuwen band gelegd. Deze be draagt f 20 per honderd liter, doch met bepaling dat, wanneer de wijn meer al cohol bevat dan 21 liter per honderd liter (bij eene warmte van 15 graden van den bonderddeeligen thermometer), voor dien meerderen alcohol bovendien verschuldigd is de Rijksbelasting van het gedistilleerd, f 60 per Hi,. Bij het nieuwe tractaat nu verbindt zich de Nederl. Regeering, zoo lang deze overeeukomst van kracht blijft, geen hoogere rechten van Spaansche wij nen te hetfeu dan die „waaraan die wijnen thans onderworpen zijn en den in bedoelde „wijnen vervatten alcohol niet te belas- ten, indien de alcohol-graden de boven- „bedoeldo sterkte niet overtreffen". Niet alleen dus dat wij op vernederende voor waarden met Spanje contracteeren, in zoo ver (zonder dat Spanje ons eene bizondere gunst waarborgt)wij,die reeds alles aan allen gegeven hebben, nu nog aan Spanje onder verminderd recht den invoer van Malaga- rozijnen zouden toestaan en onder vermin derd recht (f 20 in plaats van f 26.67 per liL.) onze consumenten met „schadelijken", in Spanje door Spanje-zelf finaal geweerdeu Duitschen foesel-spiritus, zouden gaan ver- giftigeu. «Maar dat is iu lijnrechten strijd met de bekende bepalingen van het Nederl. Wetboek van Strafrecht en den geest van de Drankwet, en wat misschien wel over 't hoofd is gezien: het is niet over eenkomstig de onlangs door Spanje zelf genomen strenge maatregelen tot wering van schadelijke alcoholica, en tot verze kering van den uitvoer van volkomen on schadelijke wijnsoorten. «Had voor het minst het op 8 Juni 1887 te Madrid onderteekende handels- verdag niet, alvorens aan de Nederlaud sche Wetgevende Macht ter goedkeuring te worden onderworpen, moeten worden herzien in verband met het Spaansch Kon. besluit van 26 October 1887, waarvan dit weekblad in zijn No. van 17 Nov. de voornaamste artikelen uitvoerig heeft mede gedeeld?'' nwmmm. Ned. Herv. Kerk. Beroepen (toez.) naar Rede (cl. Arn hem) ds. L. H. F. A. Faure, te Wouden berg; te Haulerwijk ds. R. A. üamslé, te Wedde; te Middelburg ds. L. Heldring, ta Zand voort, en ds. C. B. Oorthuis, te Katwijk. België. Eene depêche, uit Zan zibar den 19eu December verzon den, geeft te verstaan, maar nog niet stellig officieeldat Stanley alle hinderpalen overwonnen en zich bij Einin-pacha te Wadelai aangesloten heeft, gelijk bij in 1871 er in slaagde Livingstone aan de oevers van het Tanganyka-meer terug te vinden. Aan de Beneden-CoDgo had men, den 21en November, nog niet het bericht van Stanley's aansluiting bij Emin-pacha ontvangen; maar de goeverneur-generaal van den Vrij staat, de heer Janssen, maakte zich niet bekommerd over het lot van de expeditie. Ock te Brussel, bij het Departe ment van den Congo-Staat, heeft men nog niet de bevestiging ont vangen van Stanley's komst te Wa delai. De Belgische troonopvolger, prins Boudewijn, zal in Mei een reis door Europa maken en de voor naamste hoofdsteden bezoeken, te beginnen met Weenen. Engeland. De lord-stadhouder van Ierland, markies van London derry, heeft zijn plan om in het dis trict Meath een drijfjacht te houden, opgegeven, daar overal op het land vergift is neergelegd en de Nationale liga verklaarde, dat zij door alle middelen het houden van een jacht door den onderkoning zou weten te verhinderen.* De Vereeniging van Engelsche journalisten hield te Londen haar jaarlijksche vergadering. Daarin werd o. a. betoogd, dat vertegen woordigers van dagbladen ten allen tijde, gelijk dat in Amerika (ook hier) het geval is, aan een of ander teeken voor de politie moeten ken baar zijn. Gevallen moeten zich niet kunnen voordoen, gelijk bij de on geregeldheden van het Trafalgar- plein, dat zij door de politie als op roermakers bejegend worden. De vergadering besloot de Regeering te verzoeken, de dagbladreporters van kaarten van bepaalde kleur te voorzien, die zij slechts zouden heb ben te vertooneD, om herkend te worden. Duitschland. Keizerin Augusta heeft een prijs van 8000 Mk. uit geloofd voor het beste model van een ambulance. Frankrijk. De socialist Krapot- kiue heeft in een bijeenkomst van 1500 personen in de «Salie Rivoli» te Parijs een voordracht gehouden, welke door de socialistische dag bladen met ongeduld verwacht was. Zijn onderwerp was de zedelijke invloed der gevangenissen op de ge vangenen. De leer, door dezen volksleider verkondigd, is dat de gevangenissen afgeschaft moeten worden en men de misdaden iu vrijheid moet laten plegen. Volgens hem zou de maat schappij zich voldoende beschermen door de ziekten van het hart, van de maag en de hersens te genezen, waardoor alle misdadigers aange tast zijn. Spreker besloot met te verzeke ren, dat de anarchie alleen in staat is de misdadigers en de kwaaddoe ners af te schaffen en de criminali teit in minder tijd dan de gevange nis te vernietigen. Hij verliet het spreekgestoelte na een driedubbel salvo van toejuichin gen. Een Italiaansche anarchist wilde daarop het woord nemen maar een groote verwarring ontstond en een pa niek maakte zich van de toehoorders meester. Eenige karaffen en andere voorwerpen werden stuk geworpen en een sterk gedrang volgde. De zitting werd toen opgeheven en de aanwezigen gingen zonder verdere wanorde uiteen. Aubertin is weer bij zijn zin nen en hij herinnert zich alles, alleen niet de reden waarom hij Ferry wilde vermoorden. Daar hij een dronkaard is, denkt men dat hij de daad beging in een aanval van delirium. Hij schrijft thans verzen in de gevangenis. Zwitserland. De Nationale Raad heeft een bedrag van 425,000 francs toegestaan voor deelneming van Zwitserland aan de tentoonstelling te Parijs in 1889. De nieuwe President van Zwit serland, Hertenstein, is een inge- opening van het kamp. Kreten van smart en razernij vermengden zich met het gehinnik der paarden en het gehuil der Indianen en vervul den de onverschrokkensten met aarzeling of schrik. Weldra bleven er geen andere paarden meer over dan die, welke in hun blinde vrees zich op de karren gestort hadden en op slag verdoofd waren gebleven; de andera galoppeerden reeds in de vlakte. Dit nieuwe onheil dat zich over de Mexikanen uitstortte stond echter op het punt een gunstiger wending voor hen te nemen. De Indianen, plotseling in den zadel gezeten, maakten zich gereed om dezen levenden voor hen vluchtenden buit te vervolgen. Eenige hunner snelden reeds de verspreide dieren achterna; ongelukkig voor de blanken, weerklonk de stem van den Zwarten Vogel. Een enkel woord zal thans de onverwachte tegenwoor digheid der wilden verklaren. De Apachen hadden tegen de Mexikanen van eene list gebruik gemaakt die alleen onverschrokken ruiters zooals zij zijn, kunnen ten uitvoer brengen. Met één been aan hun zadel hangende, het lichaam verborgen achter de zijden van hun paard, kunnen de Indianen aldus lan^e afstanden afleggen. De duisternis had deze krijgslist begunstigd en de avonturiers hadden in schijn niets andere gezien dan paarden, zonder de ruiters te bemerken, die hen menden. Evenals een stofwolk, die de wind voor zich uitdrijft en die zich in een nauwen doortocht stort dien hij ontmoet, wierpen zich de ruiters door de vrijgebleven opening. De grond dreunde weldra onder den galop van het gros der Indianen, die zich bij de eersten kwamen voegen, toen Go mez zijn dolk richtte op den naast hem zittenden Indiaan; maar de Antiloop voorkwam hem. Zijn mantel gleed aan zijne voeten en met een slag van de bijl die hij had ge grepen, kloofde hij het hoofd van den ongelukkigen goud- z:eker. Op hetzelfde oogenblik weerklonk aan den ingang van de tent van don Estevan een oorlogskreet, zoo onverwacht, zoo scherp, dat men zoude gezegd hebben dat hij ontsnapt was aan de keel van een duivel, eerder dan uit een men- schelijke borst. De Antiloop, want hij was het die het teeken tot het bloedbad had gegeven, sprong, zooals hij aan den Zwarten Vogel beloofd had, van de hoogte van den heuvel en wel als de bliksem, te midden der blanken. Een gehuil, hon derdmaal herhaald, beantwoordde terzelfder tijd den kreet van den bode. De blanken zijn zelfs geen honden, riep de Indiaan, wat hun moed betreft zijn het hazen en wat hun ver stand aaDgaat, stommerikken. Terwijl hij deze beleediging uitbraakte, had de Antiloop zijn aanloop voortgezet, en, vlug als het dier, welks naam hij droeg, overschreed hij met één sprong de verschansin gen en voegde zich bij zijne wilde gezellen. Eene vreeselijka verwarring heerschte meer dan ooit in het kamp der Mexikanen; in de duisternis stortte men ont steld tegen elkander aan; eenige trokken het mes tegen elkander, daar zij elkander wederkeerig voor vijanden hiel den het noodlottig uur had voor allen geslagen. Te vergeefs werden de Indianen met elkander opvolgende geweerschoten ontvangen; doch elk schot, door eene on zekere hand gelost, door een onvast oog gericht, raakte niemand. De Apachen, die al springende, met de lans en de knots in de hand voorwaarts schreden, verwaardigden zich zelf niet er op te antwoorden. Zestig paarden, vooruitgedreven met die wilde onstui migheid, die de Indiaansche rossen zoowel als hunne mees ters eigen is, wierpen zich binnen de verschansingen, evenals de golven van den Oceaan, die zich al kokende in een door den storm verbrijzeld schip storten. (Wordt zireolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2