nieur van naam. Hij ie van Zurieh afkomstig. Zijn jaarlijks tractement als] President 13.500 fr. Italië. Ook de Senaat heeft het wetsontwerp aangenomen, waarbij de regeering gemachtigd wordt de tractaten van handel en scheepvaart, die zij sluiten mocht met Frankrijk, Spanje en Zwitserland, voorloopig voor zes maanden in werking te brengen. De Senaat heeft het ontwerp met algemeene stemmen goedgekeurd op vier na. Spanje. De werkstakingen te Bar celona zijn geëindigd. De werklie den gaven toe. Reuter seint van heden uit Ma drid De Senaat heeft het antwoord op de troonrede met 141 tegen 74 stemmen goedgekeurd. Rumenië. Reuter seint van he den uit BucharestDe Kamer heeft een krediet van 10,000,000 francs toegestaan voor den aankoop van 100,000 magazijngeweren met de daarvoor noodige ammunitie. Bulgarije. Reuter seint van heden uit Sofia Het gerucht, dat prins Ferdinand afstand heeft gedaan van den troon, werd in omloop gebracht door de zelfde personen, die het gerucht ver spreidden betreffende het uitbreken eener omwenteling te Sofia. De prins zal alleen op uitdrukkelijk verlangen van het Bulgaarsche volk den troon verlaten. GEMENGD NIEUWS. De berichten over het vinden van goud in Noord-Wales worden bevestigd. De gelukkige vinder, Morgau, had vier jaren lang er naar gezocht, terwijl hij bij zijn werk steeds een vast plan volgde. Eerst den lln Juni van dit jaar vond hij een goudader, ter breedte van 200 voet; sedert dien tijd werkte men geregeld voort. Enkele klompen kwarts werden te voorschijn ge bracht, die zelfs 20 tot 40 pCt. goud bevatten. Het goud is van de beste kwaliteit, doch het komt er slechts op aan het op de goedkoopste wijze en met het gerinste verlies af te scheiden. Morgan gelooft dat in Wa les nog meer goud te vinden is en laat op verschillende plaatsen het onderzoek voortzetten. Het geheele terrein, dat hij bezit, is bijna 4000 bunder groot. Het land, dat daaraan grenst, is gekocht door een syndicaat van bankiers, onder leiding, naar men meent, van baron Rothschild. Een vakman bericht omtrent deze goudvelden Uit de westelijke schacht zijn thans ongeveer 500 tonnen gesteente naar de oppervlakte gebracht, dat bleek te bestaan uit zuiver goud, lood- en zinkerts, ijzerpyriet, een weinig koperpyriet en mangaan. Ook loopen aders zwarte lei door het gesteente. Het is niet mogelijk den goudrijkdom ook maar bij bena dering te bepalen, daar vele blok ken, die aan de oppervlakte geen goud vertoonen, inwendig zeer goud rijk kunnen zijn. Naar The Liverpool Post ver neemt, heeft een firma te Liverpool, handelende in oud-ijzer, het reuzen- stoomschip Great Eastern gekocht om het voor oud-ijzer te verkoopen. De firma betaalde slechts 16,100 pd. st. voor den 692 voet langen, 83 voet breeden en 60 voet hoogen kolossus. Eenigen tijd geleden werd een bootsman uit Engeland naar Indië gezonden, waar hij op een kanon neerboot zou worden geplaatst. Bij zijn aankomst bleek het, dat zijn omvang hem verhinderde door de luik-opening heen te komen. Wat deden de militaire autoriteiten Zij lieten de opening ongetwijfeld wij der maken Het kwam niet bij hen opzij zonden den zwaarlijvigen bootsman naar Engeland terug en ontboden in zijne plaats een ander van bescheidener afmetingen. Het hof van Cork heeft dr. Cross, die zijn vrouw, de moeder van zijn vijf kinderen, met arseni cum en strychnine vergiftigde, om de goevernante tot vrouw te kunnen nemen, ter dood veroordeeld. De te Bath overleden luite nant-kolonel Nash vermaakte aan de klokkenluiders van de abdij al daar jaarlijks 10 pd. et., op voor waarde dat zij op den dag van zijn huwelijk van 's morgens tot'a avonds -8 uren de doodsklok zullen luiden en het carillon zullen bespelen op zijn sterfdag, die hem van het hu welijk en het leven verloste. Daar de bokspartij tusschen Smit en Kilrain ongeveer twee uren heeft geduurd zonder resultaat op te leveren, is de door hen aange gane weddenschap nietig verklaard. Ongeveer 80 genoodigden woon den den strijd bij de prijs der plaat sen bedroeg de eerbiedwaardige som van 625 francs. Voor eenige jaren werd om streeks de Kerstdagen de algemeene verontwaardiging gewekt door eene vreeselijke misdaad, gepleegd tegen een meisje van 13 jaren, uit Molen beek, Marie Waischaert geheeten, welker verminkt lijk in eenen kolen- zak gevonden werd. Ondanks het ijverigste onderzoek der justitie en de herhaalde aanhouding van ver dachte personen, kon de schuldige niet worden opgespoord. Thans ech ter is zekere jean Pierre Roets, die enkele dagen vóór de misdaad naar Reims vertrokken heette, maar ge lijk thans blijkt, sedert landlooper is geweest, in hechtenis genomen tengevolge van uitdrukkingen door hem in eene kroeg gebezigd, welke aanleiding geven hem van het ple gen der vreeselijke misdaad te ver denken. Hij ontkeDt alles; maar en kele bezwarende getuigenissen zijn er tegen hem afgelegd, welke de justitie in het vermoeden bevestigen, dat zij eindelijk op deu waren schul dige de hand gelegd heeft. - De diefstal van den Brussel- schen ambtenaar Baudet blijkt zoo erg niet te zijn als men eerst dacht. Het blijkt dat hij 1185 obligatiën en daaronder twee met 100.000 en 24.000 fr. uitgelote, had ontvreemd. Men heeft een groot deel dezer stukken teruggevonden en ook zoo als bekend is vrij wat geld en ju- weelen, zoodat de geheele veroor zaakte schade ten hoogste 25.000 fr. beloopt. Ook de vader van Baudet, indertijd kassier te Haine St. Pierre, is wegens een voor meer dan drie jaren gepleegden diefstal van 15.000 fr. veroordeeld, maar men heeft hem nooit in handen kunnen krijgen. Jozef Dandoczy, zoo wordt aau de Pester Lloyd, uit Klausenburg bericht, was de meest begaafde leer ling van het conservatoire. Hij was een zigeuner van geboorte eu had dus van huis uit eene neiging tot het snarenspel. De jongeling hield hartstochtelijk veel van zijne viool en van de muziek, de goddelijke muziek, maar niet van de zigeuner- muziek, en dat was zijn ongeluk. Hij was doorgedrongen in de heer lijke werken van de groote meesters en hij moest straatdeuntjes spelen in de herbergen. Jozef Dandoczy, die een kunstenaar had willen wor den en die er ook den aanleg voor had, werd het leven moede. Twee maal reeds had hij gepoogd, zich het leven te benemen, maar in beide gevallen werd hem verhinderd aan zijn voornemen gevolg te geven. Nu had hij weer een paar maanden lang als speelman rondgezworven in herbergen en kroegen, waar de lieden schreeuwden en vloekten en zongen, terwijl hij de heerlijkste melodieën aan zijn speeltuig wist te ontlokken en zij alleen smaak had den in leelijke, banale straatdeunen. De jonge man met zijn kunstenaars- idealen kon het niet langer verdra gen. Hij sloot zich op in zijn klein, armoedig zolderkamertje en speelde daar uren lang op zijne viool wilde en zonderlinge fantasieën. Plotseling werd het daarna stil, en toen men eenigen tijd later eens ging zien, vond men den ongeluk kige met een touw om den hals hangen. Hij had zich van het leven beroofd, omdat hij slechts een speel man kon zijn. Een rijke bankier te Berlijn heeft de schouwburgdirectie aldaar een proces aangedaan, om een be drag van zestig pfennig. Aanleiding gaf het volgende. De bankier be zocht onlangs den schouwburg met zijne vrouw en nam twee plaatsen in de loge. Deze waren zoo slecht, dat zij niets van de voorstelling konden zien, of zij hadden op hun stoelen moeten staan. De bankier en zijn vrouw gingen dus aan het loket hun plaatsen verwisselen. De schouwburg was echter uitverkocht, maar na lang over en weer praten kreeg de bankier zijn geld terug. Hij eischte nu ook de teruggave van het geld voor het programma eu de garderobe, hetgeen hem echter rondweg werd geweigerd. Hierop diende de bankier eene aanklacht tegen de directie in, waarbij hij uitging van de stelling, dat hij al leen zijn goed in bewaring gegeven en een programma gekocht had om de voorstelling bij te wonen, en wanneer hem dit, buiten zijn schuld onmogelijk werd gemaakt, het be drag, dat hij voor een en ander had besteed, hem moest worden geres titueerd. Te Altenburg zijn twee huizen ingezakt door het springen van een der hoofdbuizen van de waterleiding. Herhaalde malen is er reeds op gewezen hoe nadeelig het kan zijn flesschen schoon te maken met ha gelkorrels. Zeer licht kan daardoor loodvergiftiging ontstaan. Een beter middel om flesschen te reinigen, wordt nu te München in den handel gebracht, nl. de zoogenaamde émail- hagel, kleine porceleinachtige ko geltjes, die niet alleen even hard zijn ais de looden hagelkorreltjes, maar tevens vrij zijn vau alle voor de gezondheid schadelijke bestand- deelen. De ruwe oppervlakte van den émailhagel doet zonder het glas te beschadigen, een zoo sterke wrij ving ontstaan, dat zelfs de meest verontreinigde flesschen nog veel sneller dan met gewonen hagel ge heel schoon gemaakt worden. Het is voldoende, wanneer men de fles schen voor de helft vult met één deel émailhagel en twee deelen water en ze dan ste-k schudt; wordt de flesch met koud of warm water niet schoon genoeg, dan kan men soda, loog of een andere oplossende vloeistof gebruiken, want de émail hagel wordt niet door alkaliën aan getast. De kosten behoeven van het gebruik van het middel niet af te schrikken, daar de émailhagel zeer goedkoop is. Een zeer ruim en rijk met de prachtigste stalaktiten bedekt druip steenhol is in de streek Saverland, a/d Warstein-Hirschberger straat weg, bij het uitvoeren van werk zaamheden langs den weg ontdekt. Het inwendige is samengesteld uit talrijke rotskamers. In de dieper in den berg liggende holen vond men iu grooten getale overblijfselen van dieren, vermoedelijk van diluvialen oorsprong. Bij verder voortgezet on derzoek werd nog een tweede druip steengrot ontdekt, die de eerste in omvang nagenoeg evenaart en even eens met de heerlijkste stalaktiten- formaties prijkt. In dit tweede hol heeft men, behalve diluviale dier- overblijfselen, ook den schedel en de beenderen van een mensch ge vonden. Een ander druipsteengewelf is onlangs in de nijbijheid van Stein- bach iu de Opper-Pfaltz ontdekt. Een schacht, ongeveer 1 meter in het vierkant, waarlangs men met ladders afdaalt, leidt 40 meter diep naar het hol, dat zich ver uitstrekt en zich verdeelt in verscheidene ka mere, rijk aan de prachtige druipsteen formaties van phantastischen vorm. Dit gewelf moet de grot te Krot- tensee en eenige druipsteengewelven in de Frankische Schweiz in luister evenaren. Ondanks alle voorzorgen der politie, heeft op een eiland in de Seine, bij Rouaan, eene bokspartij plaats gehad tusschen twee Engel- schen, Kilraine en Smith. Het ge vecht bleef onbeslist. Te Parijs is een markies, ge wezen officier, ridder van het Legioen van Eer, met een paar medeplichti gen in hechtenis genomen; hij had een oude dame op listige wijze een som van 52,000 frs. afhandig weten te maken en het geld te Londen in twee maanden tijds met zijn maitres doorgebracht. Te Bordeaux werd dezer dagen eene weldadigheids-bazar gehouden. Onder de verkoopsters was ook eene jonge, schoone dame, die onder de aanwezigen weinig kennissen had, een reden, waarom zij slechte zaken maakte. Zij verbeeldde zich nu, dat hare collega's haar spottend aanke ken en werd bij de gedachte, dat men zich om haar vroolijk maakte, zoo in haar eergevoel gekrenkt, dat zij des avonds te huis gekomen een kleinen Spaanschen dolk nam, dien haar echtgenoot haar eens van een reis had medegebracht, en zich doorstak. Een dolle hond heeft te Saint- Germain een man gedood. Twee per sonen gingen naar huis, toen zij eens klaps een grooten hond zagen aan komen. Het dier vliegt regelrecht op den een, Poulet genaamd, aan, springt hem naar de keel, werpt hem ter aarde en begint hem letterlijk het gelaat te verslinden. De vriend had geen ander wapen dan een schoen, waarmede hij het dier op den kop sloeg, dat echter zijn prooi niet losliet. Eerst een kwartier later sloeg het wilde dier op de vlucht. Pou let verkeerde in deerniswaardigen toestand. De rechterwang was ge heel weg, een oog puilde uit het hoofd en zijn lippen waren met een enkelen knauw weggerukt. De ongelukkige werd onmiddellijk naar Pasteur vervoerd, maar onder weg reeds gaf hij den geest. De hond is den volgenden dag gedood en toen bleek, dat hij dol was. De zoon van Sarah Bernhardt zal de volgende week in het huwe lijk treden, met prinses Thérèse Virginie Clotilde Jablonoweki. De aanstaande mevrouw Bern hardt is van moederskant een ach terkleindochter van Lucien Buona parte. Giovanni Succi, de vaster, zal een nieuw aan het spiritisme gewijd dagblad, onder den titel 11 Corriere Spiritico te Florence uitgeven. Als deze courant niet vooruitgaat zal Succi nog altijd genoeg verdienen om zich volgens zijn methode te voeden! Studenten in Rusland. Se dert de keizer een der concerten had bijgewoond van de Studenten- Vereeniging te Moskou waren deze in de oude Czarenstad populair ge worden, en ook bij het laatste con cert was de groote zaal met een talrijk en uitgelezen publieb gevuld. Onder de aanwezigen bevond zich ook de inspecteur van het hooger onderwijs, de heer Brysgaloff. Juist toen tweede afdeeling van het con cert een aanvaDg zou nemen, trad de student in de rechten SiDjawsky op hem ioe en gaf hem onverwacht een oorvijg, terwijl hij uitriep «Dat is uit naam van al de studenten Die klap kwam zoo goed aan, dat de inspecteur van de been raakte. Na te zijn opgestaan, verliet hij doodsbleek, tusschen een paar vrien den, de zaal. Sinjawsky liet zich zonder tegenstand in hechtenis ne men. Brysgaloff, die de studenten in hun handel en wandel moet con- troleeren, heeft zich bij hen niet bemind weten te maken. Hij trad steeds ruw en streng tegen hen op, hetgeen hem echter niet euvel te duiden is, daar de Russische stu denten zich over het algemeen ken merken door eene tuchteloosheid, die alle palen te bniten gaat. Den volgenden dag liet de cura tor der universiteit, graaf Kapnist, de studenten in de Aula bijeenko men, maar toen hij begon het voor gevallene, afkeurend te bespreken, ontstond zulk een tumult dat de graaf zonder zijn toesoraak te kun nen voltooien, de zaal verlaten moest. Daarop schoolden de studenten samen, maar werden door de politie uiteengedren waarbij een aantal in hechtenis werden genomen. Ook hebben verscheiden arresta ties van studenten plaats gehad in een naburige stad, waar een land- bouw-academie is. Deze studenten, omstreeks dertig in getal, zullen het nog harder te verantwoorden hebben dnn hunne collega's te Mos kou, daar zij een nihilistische sa menzwering vormden. Toen zij naar de gevangenis werden geleid, waren zij in zeer opgewonden stemming en riepen zij de voorbijgangers toe, hen te helpen en te redden. Het Russische officieele regee- ringsblad geeft het verhaal van het stranden van een Russisch schip de Benjaminden 2den dezer, ter hoogte van Libau. De wind woei hevig uit het Noord-Oosten. De be manning van het reddingstation van Libau heeft, na uren lang vruch teloos beproefd te hebben eene ver binding van het schip met den wal tot stand te brengen, het scheeps volk van de Benjamin, dat uitge put van vermoeienis was, door mid del van eene reddingsboot aan wal gebracht. Het schip, dat van Schot land kwam en bestemd was naar Riga, is in den avond van dien zelf den dag door de golven uiteenge slagen. Uit Myslowitz schrijft men aan de Oh. Kreui. Ztg.: «De Russische grensbeambten hebben dezer dagen door hun ruwe handelwijze de al gemeene verontwaardiging gaande gemaakt. t Een Pooische Jood wilde onlangs vier kan spiritus te Myslowitz over de Russische grenzen Posen binnen- smokkelen. Hij viel in de handen van een kozak, die met een pistool- schot eenige collega's waarschuwde, welke zich weldra bij hem voegden. Nu werd de arme smokkelaar door de soldaten met de kolven hunner geweren zoo geslagen, dat hij er bijna dood onder bleef. Ten slotte werd hij naar het tolkantoor ge sleept, waar hij door een hooger geplaatst ambtenaar nog tegen het onderlijf moet zijn geschopt. Hierop werd hij naar Sosnowice en van daar naar de gevangenis te Beudrin ge transporteerd». Aan boord van het stoomschip Bellona, waarop zich vierhonderd passagiers, meest Grieken, bevon den, ontstond bij het eiland Imbros een pauiek, veroorzaakt door een valsch alarm van braud. De ver schrikte passagiers maakten zich van de booten meester, welke zij te wa ter lieten en waarvau er een ter stond onderstboven sloeg, waardoor 47 personen verdronken. In de ver warring werden vele personen dood gedrukt. Met veel moeite slaagden de gezagvoerder en ekwipage er in de passagiers te overtuigen, dat er hoegenaamd geen gevaar bestond. Men is naderhand tot de overtui ging gekomen, dat het alarm van brand opzettelijk was verspreid om de kajuit te kunnen plunderen In de verwarring hadden eenige schur ken deze opengebroken en ruim 2000 pd. st. aan contanten gestolen. Algemeene aandacht trok on langs een vlot op de Zuid-arm der Chicago-rivier. Daarop stond e en twee verdiepingen hoog huis, dat in zijn geheel stroomafwaarts werd vervoerd. Reeds meermalen werd, ook bij ons te lande, gewezen op het gevaar van het uitkloppen vau klee deren en karpetten, somtijds afkom stig uit ziekenkamers, voor de ver spreiding van besmettelijke ziekten. Ten einde dit gevaar te ontkomen werd te Parijs een gesloten centri- fugaaltoestel geconstrueerd door de politieprefectuur, dat aau de gestelde eischen voldoet. Spoedig bleek echter dat de in de toestel vergaderde stof tot veloutee- reu van behangselpapier en tot vul ling van kussens werd aangewend, zoodat thans de prefectuur heeft moe ten voorschrijven, dat die stofóf ver nietigd óf door stoom of zwaveldam pen moet worden ontsmet. Drukwerk te copiëeren. Om drukwerk te copiëereD, kan men, volgens het Politechnisch Notizblatt, elk zacht papier bezigen, waarvan men de oppervlakte met eene op lossing van azijnzuurijzer bevoch tigt. Men brengt dit papier met het origineel onder een gewone copiëer- pers. Oude druk kau overgebracht wor den op ongelijmd papier, hetwelk met eene zwakke oplossing van zwavelzuur-ijzer, vermengd met eene oplossing van suikerstroop, bevoch tigd is. De Academie voor de weer kundige luchtvaart heeft, wegens de thans zoo goed als buiten allen twijfel zijnde verongelukking van Lhoste en Mangot, die den 13n No vember met de Arago waren opge stegen, besloten het jaarlijksche feest in deze maand ten teekeu van rouw achterwege te laten. Er was met de beide luchtreizi gers nog een persoon opgestegen, Archdéacon genaamd. Maar nadat zij drie uren in het luchtruim had den rondgezworven, bevonden zij zich, door een sterken zuidoosten wind voortgedreven, boven Quille- boeuf. Door de nabijheid der zee werd er besloten neer te dalen. Zoo werd gedaan, maar met het voor nemen om na een ontbijt gebruikt te hebben, weer wat ballast in te nemen en vervolgens weer op te stijgen. Lhoste vond het vervelend eene zoo korte luchtreis te maken, en de wind dreef naar de Engelsche kust. De lust om in het luchtruim te zweven was Archdéacon echter vergaan. Hij liet dus de beide rei zigers alleen opstijgen en zoo bleef hij in het teven gespaard. VARIA. Van de spaarzaamheid des Duit- schen keizers heeft men reeds vele staaltjes verteld, het volgende is

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3