W 1 N N K N L N I). INGEZONDEN. STADSNIEUWS. HAARLEMMER HALLETJES. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken ontheven uit de betrekking van adjudant, en in zijne plaats tot adjudant bij het korps benoemd de le luitenant E. H. Gerritsen. De kapitein G. Feenstra is in acti viteit hersteld en ingedeeld bij het3ereg.' infanterie. ONDERWIJS. Bij het Donderdag te Utrecht ge houden examen ter verkrijging van de akte voor Fransch (M. O.), was de uit slag als volgt: Geëx. voor akte A 8 vrouw. cand. Ge slaagd de dames G. L. Nauta te Arnhem, en J. G. Loke te Zwolle. Geëx. voor akte B (letterk. gedeelte) 2 vrouw. cand. Geslaagd mej. L. L. Lebot te Neuchatel. VISSCHERIJ. Enkhuizen, 22 Dec. Gedurende deze weeek was de vischvangst gering. Er werd aangevoerd en aan den afslag ver kocht ruim 3000 pond kleine schol, prijs van f8 tot f 8.50 per 50 kilo; 5 a 6 manden scharren, prijs van f 0.80 tot f 1.25 per m. Haring werd weinig of niet aangebracht. Onder voorzitterschap van dr. A. H. A. van Rooyen van Eukhuizen had Don derdag te Hoorn eene bijeenkomst plaats van verschillende personen uit het kies district Enkhuizen. Doel washet ont werpen van statuten voor de Centrale Kies- vereeniging. Behoudens redactie, zijn deze samengesteld en zullen nu in eene vol gende bijeenkomst van de Centrale Kies- vereeniging behandeld worden. Het is te verwachten, dat het ontwerp onveranderd zal worden aangenomen, aangezien daartoe medegewerkt hebben de hh. Kooiman uit Andijk, Schuurman uil Hoogcarspel, Beek uit Medemblik, dr. Spaanders uit Abbekerk, Zijp uit Twisk, Van der Hoeven uit Hoog woud, rar. Duker uit Beuuingbroek, dr. van Balen Blanken uit Spanbroek, Bree- baart uit Winkel, allen voorzitters van kiesvereenigiugen, die reeds bestonden of in de laatste dagen opgericht zijn, om eene centrale kiesvereeniging te kunnen vor men. De grondslag van dezo laatste is, dat alle stemmen in de verschillende vereeni- gingen op candidaten uitgebracht, door een bureau, dat verder als bestuur zal fun- geereu, worden ontvangen en door het bureau, zoodra op een car.didaat uitge bracht is de volstrekte meerderheid van stemmen, zij het ook eerst na herhaalde stemming in de verschillende kiesvereni gingen, deze door de Yereeniging als can- didaat zal aanbevolen worden. De heer Egmond uit Enkhuizen nam den post van secretaris waar. De samenstelling van dit district is al zeer ongelukkig, daar de plaats, waar ieder het gemakkelijkst kan komen, Hoorn is, gelegen buiten het district, terwijl de noordelijke en westelijke grens ongeveer vier uur daarvan verwijderd is. De aanwerving van soldaten door het «Leger des Heils», neemt te Amsterdam in den laatsten tijd niet zoo sterk toe als in den be ginne. Zelfs komt het voor dat er vele met «paspoort» gaan. Hieronder zijn er die weder eene afzonderlijke gods dienstige vereeniging hebben ge vormd, wier vergaderingen gehou den worden in een lokaal in de Yon Zesenstraat. Deze sectie komt meer die der doleerenden nader. Onder de leden zijn ook enkele on derofficieren. Te Venendaal hebben de ar beiders der weverij van de Venen- daalscbe stoomspinnerij en weverij een fonds opgericht om bij ziekte uitkeeringen. te doen. WETGEVENDE MACHT* lil de verdere behandeling van hoofdstuk Waterstaat merkte de heer van der Goes op dat het beter was wat minder mooie stations te bouwen en wat meer te letten op hetgeen werkelijk in 't belang van het spoorwegverkeer is. //Sedert het nieuwe uet van spoorwegen bij bet oude is gekomen brengen ze aan den Staat slechts 9/10 percent op, dus nog minder dan vroeger, toen het ruim één procent was, wat op zich zelf waarlijk geen hooge rente kan genoemd worden. Een centraal station te Amsterdam in oud Holland- schen stijl of een kostbare voetbrug te Geldermalsen waren niet noodig, wel daar entegen een spoorweghaven te Zuidbroek en een verbinding van de haven en het station te Delfzijl." Met 42 tegen 27 stemmen werd de post voor onvoorziene uitgaven aangenomen. Voor een hemel-brug, over de rails te Geldermalsen werd met 38 tegen 27 stem men slechts f 20,000 toegestaan, terwijl er f35,000 voor was uitgetrokken. De uitbreiding der werkplaatsen te Til burg, op f120.000 geraamd, werd met 42 tegen 26 stemmen verminderd tot f 20.000. De herstellingswerken aan het centraal station te Amsterdam schijnen nu te vor deren en de nieuwe deelen van het viaduct zullen nu tegelijkertijd met de overkapping worden bewerkt onder opzicht van de in genieurs der Staatsspoorwegen. De geheele spoorwegbegrootiug werd met 64 togen 3 stemmen aangenomen. Voor de landbouw, proefstations werd eene memorie-post aangenomen zonder aan duiding van een bepaald aantal dier in richtingen. Het is nu een motie geworden, waarvan de Regeering in den loop van dit jaar gevolg deukt te geven door indiening van haar voorstellen. Verder deelde de minister bij de af- deeling Posterijen mede, dat het port naar In die zal worden verlaagd. Een uniforme verlaging tot 15 cents per 15 gram voor gefrankeerde en tot 30 cents voor on gefrankeerde brieven, onverschillig langs welken weg verzonden. De verhooging van 't maximum-gewicht van couranten binnenslands, wat zoozeer in 't belang der kleiue pers zou zijn, en de verlaging van het port naar België, zouden door deu minister nader met den hoofddirecteur der posterijen wordeu over wogen. Tengevolge van overneming van een voor gesteld amendement is de toekenning van pensioen aan ontslagen spoorwegambtena ren slechts voor 1 jaar toegestaan en de f 2000 voor onderstand aan tijdelijk per soneel vervallen, met de bedoeling, dat omtrent het lot der spoorwegambtenaren later afzonderlijke voorstellen zullen wor den gedaan. Hoofdstuk Waterstaat is aangenomen met 52 tegen 1 stem. Bij de behandeling der Surinaamsche begrooting drongen de heeren Schim- melpenninck van der Oye en Keuchenius aan op wegneming der belemmeringen tegen de immigratie van Javanen naar Suriname. Volgens den mi nister hadden de Javanen er tegen om de lange reis naar Suriname te onderne men en als ze het wel mochten verlangen dan moest men waarborgen nemen dat zij niet misleid werden. Na aanneming der Surinaamsche be- grootiug met algemeene stemmen werd hoofdstuk Koloniën der Staatsbegrooting aangenomen met 61 tegen 2 stemmen, (tegen de heeren Keuchenius en van Gen nep) en daarna hoofdstuk XI en de wet op de middelen eenparig, op den heer Keuchenius na. Hiermede was de behandeling der Staats begrooting afgeloopen. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Mijnheer de Redacteur Zooeven las ik in het ochtendblad van het ,7 Handelsblad" het verslag van het Jubilé-feest van den heer Louis Boumees- ter. Vele en aanzienlijke geschenken zijn hem aangeboden, niet alleen door ver schillende corporatiën, maar ook door de kunstminnende bevolking der hoofdstad. Wel verdiend zijn dan ook de lauweren van deu gevierden acteur, die gedurende 25 jaren zooveel te genieten gaf. Geen wonder dan ook, dat het Amsterdamsche publiek dit wist te waardeeren. Wat echter zal nu in andere plaatsen van ons land gedaan worden, waar de heer Boumeester Haarlem, 24 December. Hier ter stede stelt men zich voor eene kiesvereeniging in radicale rich ting in het leven te roepen. Het initiatief daartoe is uitgegaan van de heeren W. Meyer, W. Gosler en R. Luyten. Dezer dagen is eene vergadering gehouden onder presidentschap van den heer L. E. Gerdessen. Er moet voorgesteld zijn de contributie te bepalen op 50 cents, terwijl verschil lende namen als «Vooruitgang,» «Volksbelang» enz. zijn aanbevolen. Vrijdag bezocht de generaal-ma- joor J. H. Kromhout, inspecteur der genie, vergezeld van zijn adjudant, deze gemeente, tot het inspecteeren der kazernegebouwen. Zijn Excel lentie werd rondgeleid door den luitenant kolonel J. A. K. H. W. Vogel en den majoor der genie P. C. Kool. Het bestuur der Zangvereeniging der Mij. tot Bevordering der Toon kunst alhier maakt bekend, dat de eerstvolgende repetitie niet Maan dag 26 December maar Donderdag 29 December a. 8. ten 8 uur zal worden gehouden. Blijkens achterstaande adverten tie zal hier ter stede de jubilé-voor- stelling van den heer Louis Bouw meester den 29en December plaats hebben. De liefdadigheids voorstelling van de vereeniging «Melpomene en Tha lia» zal den 5en Januari a.s. alhier plaats hebben. Voor de betrekking van leeraar in het teekenen aan de Hoogere Burgerschool en aan de Burger avondschool alhier, zijn door Burgr. en Weths. aan den Raad aanbevolen J. Z. van Dijck te Brielle, J. E. C. de Man te Almelo en H. J. de Vries te Amsterdam. Op de voordracht van Burgemees ter en Wethouders van Schiedam, in overleg met den arrondissements- school-opziener, tot benoeming van eene onderwijzeres le kl. aan de openbare meisjesschool aldaar, zijn geplaatst. I. Mej. M. W. van Grasstek te Hillegom. II. Mej. J. J. Buijêing Damstée te Veleen. De benoeming is aangehouden tot de volgende vergadering van den gemeenteraad. LETTEREN EN KUNST. Donderdagavond had de eerste uitvoe- TXDg plaats der Dordrechtsche afdeeling van Toonkunst, onder leiding van den heer W. Kes en met het bekende Utrecht- sche orkest van den heer Coenen. Ten gehoore werden gebrachtSehiller's /Triumph der Liebe" van den heer H. Vink, een stnk overvloeiend van melodi sche schoonheden, en Schiller's „Taucher", een met groot talent in Wagner's stijl geschreven werk van den heer W. Kes. Solisten, koor en orkest kweten zich dapper van hun taak. Het in zeer grooten getale opgekomen publiek toonde zich recht dankbaar, en bracht welverdiende ovatiën aan de beide begaafde Dordrechtsche componisten. LEGER EN VLOOT. Bij het 4e regiment infanterie wordt de le luitenant-adjudant P. W. Weber, die met ingang van 2 Januari e. k. tijde lijk gedetacheerd wordt bij de militaire verkenningen, op gemelden datum eervol Esn Zaterdagavondpraatjë. XVII. Hebt gij wel eens een zitting van de Arrondissements-Rechtbank bijgewoond, ge achte lezer? Niet? Welnu, dan inviteer ik u, eens met mij mede te gaan op dezen Donderdagmorgen. De rechtbank zal straf zaken behandelen en ik heb een gereser veerde plaats, achter de bank der advo- kateu, waar we warm, maar ruim zullen zitten. Dat troepje volk dat ge voor de deur ziet is //publiek". Publiek heeft niet veel omhanden, ziet ge, en komt zich hier nu amuseeren met de kleinere of grootere kibbelarijen van het menschdom, in dit geval speciaal van dat gedeelte dat zich ophoudt binnen de grenzen van het arron dissement Haarlem. Wij gaan dwars door publiek heenhet gebouw binnen. De wacht hebbende agent schijnt aan onzen fantasie- hoed te kunnen zien dat we gereserveerde plaats hebben en haat ons binnen, waarna hij onmiddellijk weer pal staat als een geduchte slagboom, die publiek belet, bin nen te dringen. In de vestibule staan overal kleine groepjes menschen, drie of vier man sterk, die zachtjes met elkander praten en daar bij allen een zoo ernstig gezicht zetten, alsof zij verwachten dat de officier van justitie, die daar juist de trap afkomt, hen zal veroordeelen «tot de koorde, tot de dood er op volgt". De deurwaarder, met een penning aan een oranjelint om den hals, roept allen op die gedagvaard zijn, beveelt de beschuldigden plaats te nemen op de bank die in het portaal naast een zandbak staat (geen luxe in dit gebouw) en loodst hen, die als getuigen zullen optreden, naar een klein kamertje dat vervuld is van de schittering der blin kende helmen en knoopen van als getui gen opgeroepen politie-agenten en rijks veldwachters. Willen we er binnengaan? we zijn wel geen getuigen, maar de majoor van de rijksveldwacht die daar binnen aan de tafel zit te schrijven, is een hup- sche vent, die onze nieuwsgierigheid wel zal toelaten. Of staat de tabaksrook u niet aan, die in blauwachtige wolkeu voor de ramen zweeft en met lange halen de deur uittrekt? Goed, dan zullen we hier maar wachten op de koude steenenwe zullen de personen daarbinnen straks toch successievelijk zien verschijnen. Daar klinkt een bel, de deurwaarder gaat de kamer binnen waar de ledeii der rechtbank vergaderd zijn en roept als hij er weer uitkomt tot den agent iu de deur: publiek! en als bedoeld publiek met veel geraas de deur komt iustommelen, zoo dicht op elkaar als een troep schapen, roept hij er bij: //klompen uit! en geen tabakspruimen, versta je?" Daarna brengt hij ons de gang in en doet een deur voor ons open. Wij stappen met een zeker ge voel van ontzag naar binnen en nemen plaats, liefst niet te dicht bij de kachel want die brandt fel, en niet le dicht bij de deur, want die tocht. Daarin moet ge u echter schikken, waarde lezer, want er zullen aanstonds wel personen komen die zich heel wat minder op hun gemak zul len gevoelen dan gij of ik. Achter ons klinkt een dof gebrom, ver tegenwoordigend het discours van het pu bliek, dat zich zoo vast tegen de balu- zijn jubileum wenscht te vieren. Mij dunkt zeer veel. Donderdag a. s. den 29en De cember, zal ook Haarlem de eer genieten, den heer Boumeester in een zijner voor naamste rollen, namelijk Lode wijk XI, te zien optreden, waarmede hij ook hier zijn 25-jarige kunstenaarsloopbaan hoopt te vieren, 't Is dan ook te wenschen, dat de Haarlerasche liefhebbers der Muze niet ten achter zullen blijven dien artist de eer toe te kennen, die hem zoo dubbel toe komt en van hun kant blijken zullen ge ven, dat ook Haarlem een bekwamen artist die ook hier zooveel te genieten gaf, weet te waardeeren. M. K. België. De ex-keizerin Eugenie is reeds uit Brussel vertrokken. Zij ontving een bezoek van Victor Na- poleoD, die twee uren bij haar bleef. Engeland. De handelingen van de suikercouferentie te Londen zul len over eenige dagen worden ge publiceerd. De vreemde gedelegeer den hebben L-mden reeds verlaten. Frankrijk. Reuter seint van heden uit Parijs: De Répuilique francaise verneemt uit Weenen, dat in politieke kringen bijzonder de aandacht is gevestigd op den toestand in Servië. De open bare meening verkeert daar iu zulk een staat van opgewondenheid, dat men als ontknoopiug of een staats greep of een omwenteling verwacht. Italië. De Paus zal 50.000 toegang- kaarten geven voor de jubüé-mis ra de Pieterkerk. Te Rome worden na Kerstmis 200 vreemde bisschoppen verwacht. De Koning van Portugal zond den Paus een gouden kelk voor zijn jubilé. Rusland. De te St.-Petersburg verschijnende Beurscourant meent te kunnen verzekeren, dat geen bui tengewoon krediet door den minister van Oorlog gevraagd is. Alle uit gaven voor het leger, waaronder ook de onderhoudskosten der troe pen, hebben in de laatste weken de raming niet overtroffen. Men verwacht, dat de minis ter van Onderwijs Delyanofï zal af treden, wegens de ongeregeldheden aan verscheidene Russische Univer siteiten en dat deCzaar de nieuwe Uni- versiteitsreglementeu wijzigen zal. Reuter seint van lieden uit Rome De Tiber wast met ontzet tende snelheid. Men vreest voor eene overstrooming van het lager gelegen gedeelte der stad. KER KNÜEUWS. Ned. Herv. Kerk. Uit Vreeswijk wordt gemeld: Reeds eenigeu tijd geleden vernam men, dat eenige gemeente- eu kerkeraadsleden der Nederd. herv. gemeente alhier voor nemens waren zich aan te sluiten bij de doleereude kerk. Thans schijnt dit plan tot een beging van uitvoering te zijn ge komen. In eene kerkeraadszitting heeft één der ouderlingen den predikant ds. J. E. van Toorenenberg gevraagd of deze bereid was de reformatie der kerk ter hand te nemen. De predikant weigerde aan dit verzoek te voldoen. Daarop verklaarde genoemde ou derling, «dat hij, met zijn geestverwanten onder de kerkeraadsleden, elders de ver gadering zou voortzetten en daar zelf zou trachten tot stand te brengen, wat de pre dikant hier weigerde." Gevolgd door den anderen ouderling verliet hij daarop de vergadering, zoodat deze slechts kon voortgezet worden met den predikant en de beide diakenen. STÖQMVAARTBERICHTEN. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 23 Dec. voorm. 11 uur strade heeft aangepakt, dat het te ver wonderen is hoe deze het nog uithoudt. Bedoeld, gebrom wordt echter door den mijoor van de rijksveldwacht met een kort: //stilte" bedwongen en als daaraan gehoorzaamd is, gaat de deur links open en zien wij de leden van de rechtbank ver schijnen, de president voorop, terwijl de griffier de rij sluit. Als zij gezeten zijn, wordt de baret af gezet, de plooien van de toga wat gemak kelijker geschikt en noemt de president den deurwaarder de eerste zaak die behan deld zal worden. De //eerste zaak" komt binnen en blijkt te bestaan uit een oud kaalhoofdig man netje, dat als beschuldigde naar het lin kereinde wordt geboegseerd; een manhaf tig stappende burgerjuffrouw, die aan klaagster is er. twee dito's die getuigen zijn. De officier van justitie leest het proces verbaal, waaruit blijkt dat beklaagde de manhaftige juffrouw heeft gescholden voor „oud varkeu" //afzetster," en //leelijk dier," waarop de aldus betitelde de handen in de zijde zet, alsof zij deze beleedigingen nogmaals ondergaat. De eerste getuige wordt opgeroepen, Dungeness en werd heden te Amsterdam ver wacht. Het stoomschip Natal, met Chineesche en Indische mails, naar Marseille, arriveerde 22 Dec. te Suez. De mails kunnen 29 Dec. aldaar ver wacht worden. Het stoomschip Noord-JBraband, van Rotter dam naar Java, vertrok 23 Dec. van Suez. TE HAARLEM. Zondag en Maandag 25 en 26 December 1887. Eerste Kerstdag. Collecte voor de school voor on- en minver mogenden in alle beurten, behalve Namiddagbeurt en Kinderkerk. Groot6 Kerk. Voormiddag 10 ure, Snethlage. Nam. 2 ure, Smeding. 2e tekst. 's Avonds 6 ure, Barger, Engelenzang. 2e Kerstd. Voorin. 10 ure, Smeding. 4e tekst. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, G. J. Brutel de la Rivière, pred. te Houtrijk en Polanen. 2e Kerstd. Voorm. 10 ure, Escher. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. 2e Kerstd. Voorm. 10 ure, Moeton. JSakenesser Kerk. Voorm. 10 ure (voor de kinderen), Escher. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijke Gereformeerde Gemeente Gedempto Oude Gracht. Voormiddag 10 ure, 's Avonds 5 ure, Mulder. 2e Kerstd. Voorm. 10 ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Schotel. 2e Kerstd. Voorm. 10 ure, Schotel. 's Avonds 5 ure, Openbaar Kerstfeest met de kinderen der Zondagschool. Luthersche Kerk, Voorm. 10 ure, Mees. 's Avonds 6 ure, Poolman. Engelenzang. 2e Kerstd. Voorm. 10 ure, Pool nan. Halfjaarl. collecte voor het weeshuis. Kerk der I ereenigde Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, Craandyk. 's Avonds 6 ure, de Lanoy. 2e Kerstd. Voorm. 10 ure, de Vries. Remonstrante Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Met medewerking van het Zangkoor. Collecte voor het lieinonstr Broederschap. 2e Kerstd. Voorm. 10 ure, Tideman. Voor de kinderen. Broedergemeente. Voormiddag 10 ure, Weiss. Gemeente van Gedoopte Christenen. Lokaal Groot Heiligland 26. Voorm. 10 ure prediking. Bewaarschool Lokaal Oranjestraat. Dinsdagavond 8 ure, Snethlage. Bijbellezing. Lokaal Jongelings- V ereemging Lange Annastraat. Donderdagavond 8 ure Barger. Bijbellezing. Matth. 12 14 vv. Nedard. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma, pred. te Spaarndam. 2e Kerstd. Voorm. 10 ure, J. H. Gunning, pred. te Gouda. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. 's Avonds 6Va ure. J. C. Boon. Gezang van liet Kerkelijk Zangkoor. 2e Kerstd. Nam 2 ure, K. A. Gonlag. Kinderfeest met Kerstboom. Evang. Luthersche Kerk Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. 2e Kerstd. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure. J. Sepp. 2e Kerstd. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Arael. 's Avonds 67s ure, J. C. Heldring, pred. te Velsen. 2e Kerstd. Voorm. 10 uzs, J. D. van Arkel. Ilecmssede. Voorm. 10 ure, F. E. Daubanton. 2e Kerstd. Voorm. 10 ure, F. E. Daubanton. lllllegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Fest. 's Avonds 6 nre, M. Buchli Fest. 2e Kerstd. Voorm. 10 ure, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. J. Brutel de la Rivière, pred. te Haarlem, 's Avonds 6 ure, G. J. Brutel de la Rivière. 2e Kerstd. Voorm. 10 ure,G. J. Brutel de la Rivière. Santpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. 2e Kerstd. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet Spaarndam. Voorm. 10 ure, geen dienst. 2e Kerstd. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 10 ure, D. J. C. Heldring. 's Avonds 61JS ure, J. D. van Arkel, pred. te Bloemendaal. 2e Kerstd. Voorm. 10 ure, D. J. C. Heldring. ?s Avonds, geen dienst. Zandvoort. Voorm. 10 ure, L. Heldring. 2e Kerstd. Voorm. 10 ure, L. Heldring. terwijl de anderen weer de deur uit gaan. z/Hoe is je naam vraagt de president." //Jannetje Jansen, Ed.Achtb." //Geboren teHaarlem Ed.Achtb. //Woonplaats?"" Ook Haarlem,Ed.Achtb." //Ouderdom? //Vandaag 54 jaar, Ed.Achtb. De geheele rechtbank begint te glim lachen eu kijkt naar de getuige die haar verjaardag viert met een bezoek aan de rechtzaal. Stem uit 't publiek(half luid) //Sfcrak- kies trakteert ze op sokkela!" //Stilte!" roept de majoor van de rijks veldwacht, die zooeven op zijn knevel moest bijten om niet te lachen. z/Je kent den beschuldigde?" gaat de president voort, met het overschot van den glimlach nog op het gelaat. z/Ja, edelachtbare"" antwoordt de jarige dame, den beklaagde een nijdigen blik toewerpend. z/Er bestaat geen dienst- of familiebe trekking tusschen u en hem?" //Neen", edelachtbare. z/Als getuige zijt gij dus bereid, den eed te doen om de waarheid en niets dan de waarheid te zeggen? Steek dan op de

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2