NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Woensdag 28 December 1887. No. 1375. ABOHHEMEUTSFRIJS: ADVERTENTIES: It I N N K NI A N I). HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Génerale de Publicite Etrangere G. L. DJUBE êf Co., JOII. F. JONES, Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 27 December. Het wordt weer Nieuwjaar en dit brengt een overvloed van werk aan de posterijen. Indien bet publiek eenigszins wilde medewerken en de postadministratie zich met het volgende mocht kun nen vereenigen, dan zou de drukte ongetwijfeld heel wat minder druk kend worden. De administratie plaatse aan bet kantoor een bus met opschrift «JSTieuw- jaar,» waarin het publiek reeds nu 'alles kan werpen wat voor Nieuw jaar bestemd is en zij verzende dagelijks, waartoe de tijd bij den gewonen dienst wel zal te vinden zijn, den inhoud dier bus naar ieder der verschillende kantoren, waar alles, gesorteerd en afgestempeld, bewaard wordt tot Nieuwjaar. Dan zal men enkel dien dag een zeer drukke bestelling hebben echter o. i. een veel geringer be zwaar dan de behardelmg ten post kantore, welke dan oudejaarsavond nagenoeg geheel achter den rug kan zijn, als het publiek goed mede werkt door reeds nu zijn kaartjes enz. ter post te bezorgen. Naar wij vernemen zal eerstdaags bij voldoende deelneming de beer W. Meng, uit Ouwerschie, alhier eene antbropologieche voordracht houden. De inteekenlijst zal daarvoor weldra circuleeren. De zuivere opbreDgst der liefda digheidsvoorstelling, gegeven door de 6chutter8-onderofficiers-vereeniging «Hasselaar» alhier, bedraagt f 633,22. De naam van eeD der korporaals belast met de instructie der jonge lieden, die deelnemen aan de vrij willige oefeningen in den wapen handel is niet J. H. Huetink, maar J. H. HuetiDg. De aankondiging dat «Robert en Bertram» door het genootschap «Mel pomene en Thalia» Maandagavond als volksvoorstelling in den schouw burg alhier zou worden opgevoerd had velen bewogen om zich dien avond met de bijwoning van ge noemd afwisselend en geestig too- neelef.uk te amuseeren. Het was in de schouwburgzaal dan ook stamp- vól. De optredenden, die blijken ga ven hunne rollen bij uitstek machtig te zijngaven veel te genieten, waarvoor zij warme toejuichingen inoogstten. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Hagil: 1 meubelmaker, 1 hovenier en bloe mist, 1 loopknecht, 1 pakhuis- of winkelknecht, 1 timmermansaanko- melicg. Ingekomen aanvragen van werk gevers geene. Voor de aanstaande verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdi-trict Haarlemmermeer is door de vrijzinnige kiesvereeniging «Heemstede en Bennebroek» candi- daat gesteld jhr. J. B. van Merlen. De heer C. de Groot, predikant bij de cbr. geref. gemeente te Haar lemmermeer (Noordzijde) beeft bet beroep naar Waddinxveen aange nomen. De Raad der gemeente Sassen- heim heeft met algemeene stemmen afwijzend beschikt op een request van 38 ingezetenen om wederinvoe ring der kermis. Voor de bewaar-, naai- en brei- scbool te Abenes is voor de stich ting tot op heden ontvangen, aan buitengewone giften, de som van f2088,961/,. LETTEREN EN KUNST. Aan den heer Buzian, te 's Hiige, tijdelijk belast met het violoncel-onderwijs aan de muziekschool der Maatschappij voor toonkunst te Leiden, is tegen 1 Jan. a. s. eervol ontslag verleend, terwijl in zijne plaats als leeraar is benoemd de heer H. J. Wanna, te Leiden. De heer J. G. H. Maun, te Leiden, is voornemens gedurende den aanstaanden zomer op Seinpost te Scheveningeu eene serie klassieke concerten te geven, met medewerking van uitsluitend Nederland- sche solisten. De tooneelspeler Veltman viert op 29 December a. s. zijn 70sten verjaardag. Hij is sedert 41 jaren aan het tooneel ver bonden. Voor het Museum te Berlijn is een vlak landschap van Philips de Koninek (Am sterdam, 1619 tot 1689) aangekocht. Deze meester was in dat -Museum tot nog toe niet vertegenwoordigd. Bertram!, directeur van de Parijsche //Variétés", wordt directeur vau het Eden- theater. Hij zal daar de opera-comique, de operette en de féërie geven en in Febr. beginnen met La Fille de Mme. Angot, met Jeanne Granier als Clairette. In het Vaticnan is dezer dagen eene kist aangekomendie een der meesterstuk ken van Murillo, den Spaanschen Raphael, bevat. Het is een geschenk van de stad Sevilia, de geboorteplaats van den grooten schilder, aan den paus, bij gelegenheid van diens priester-jubileum. Het kunst werk zal waarschijnlijk naar het Vati- caansch museum worden overgebracht, dat reeds twee schilderijen van den beroem den schilder bezit. LEGER EN VLQOT. Bij kon. besl. van 22 Dec. is de heer J. C. Blonk, arts, benoemd en aan gesteld tot officier van gezondheid der 2e klasse bij het personeel van den gen. dienst van het leger in Ned.-Indië.. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Januari, aan den kolonel J. D. U. Ledel, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van militie-commissa ris in de provincie Utrecht. De majoor Le Bron de Vexela, die van het 3e reg. infanterie bij het regiment grenadiers en jagers is overgeplaatst, krijgt het bevel over het 2e bataljon grenadiers. De kapitein L. Breuder a Brandis van de normaal-schietschool te 's-Hage is «regens ziekte met verlof naar Italië vertrokken. De bij het le reg. infanterie nieuw benoemde kapitein C. Bakker wordt ge plaatst bij het 5e bat. van dat korps, in garnizoen te Helder. Het detachement van het 4e regiment vestingartillerie onder bevel van den Ie luiteuant Wafelbakker wordt met 2 Januari op het fort aan den Nieuwen Maasmond vervangen door een ander onder den le luitenant De Bruijne. Naar men verneemt zal de luitenant ter zee 2e klasse L. E. van Diggelen, dienende aan boord Zr. Ms. opleidings schip „Anna Paulowna," worden geplaatst als officier van politie bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord. ONDERWIJS. Bij de Koninklijke Militaire Acade mie te Breda kan tegen lo Maart a. s. worden geplaatst een leeraar in de natuur kunde. Het aanvankelijk traktement is f 2200 'sjaars, dat om de 4 jaren met f 200 wordt verhoogd, totdat het maxi mum van f 2800 is bereikt. Bij het Zaterdag te Utrecht gehou den examen ter verkrijging van de akte voor Fransch (m. o.). was de uitslag als volg: Geëx. voor akte A 6 vrouw. cand. Ge slaagd de dames M. E. van Riemsdijk te Arnhem, en M. M. Speekman te Gro ningen. Eene had zich onder het examen terug getrokken. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 23 December. Vijf en negentig beugers brachten heden 30 tot 300 schelv. en 1 tot 3 kabelj. ten afslag, terwijl door 7 borders 140 tongen, 1 tarbot en 5 tot 7 mandjes kl. schol werden aan gevoerd. Schelv. gold f28.50 a 22 het honderd, kabelj. f3.25 a 3.80, tong 67 cent per stuk, de tarbot f 10.50 en kl. schol f3,25 a 8.50 per mandje. Scheveningeu, 24 December. Van IJmuiden is de viscli van den logger 104 //Navigatie", schipper C. Westerduin, aldaar binnengeloopen, naar hier vervoerd. In publieken afslag werd eene bruto besom ming van f180 LAND- EN TDINBODW. Het hoofdbestuur der Holla idsche Maatschappij van landbouw heeft zich tot deu Haagschen gemeenteraad gewend met het verzoek, aan de in September aldaar van wege de Maatschappij ter gelegenheid van hare algemeene vergadering te houden tentoonstelling, eene subsidie van f 2000 toe te kennen. De tentoonstelling zal worden gehouden op het Malieveld, op een terrein van on geveer vijf hectaren, die bijna geheel ge vuld zullen worden met de gebouwen, stallen, inrichtingen der Maatschappij en de ingezonden werktuigen, terwijl in het midden een groote ring met tribune zal worden opgericht, waarin de bekroonde dieren dagelijks worden rondgeleid, en op één dag ook de aangespannen paarden. In de vergadering te Boskoop der Po- molog. Vereeniging is tot lid van het be stuur, in de plaats van wijlen den heer K. W. Ottolander, benoemd de heer P. Hooftman, en werden de aftredende laden de hh. C. de Vos, G. Boer en J. Wal- raad herkozen. De vergadering besloot adhaesie te schenken aan het adres uit Utrecht aan Z. M. den Kouing om openbare wegen in Nederland met vrucht- en andere hoo rnen te beplanten. Voorts werd besloten dat de Vereeniging het initiatief zou ne men om een huldeblijk te plaatsen op het graf van den heer Ottolander, waarvoor eene commissie werd benoemd om hieraan uitvoering te geven. Bij kon. besluit zijn benoemd tot be waarder der hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzente Eindhoven, F. Har- ting, thans te Almeloo; te Alraeloo, J. C. Bouman, thans ontvanger der registratie en domeinen te Terborg. Bij kou. besluit zijn benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen: te Zaandam W. E. Mousing, thans te Hulst; te Breda E. Groeneveld de Cock, thans te Winschoten; te Zaltbommel G. E. E. C. van der Schroeff, thans te Woerden. Bij kon. besl. van 8 Dec. is de heer V. H. O. Madsen. kapt. der art. van het Deensche leger, benoemd tot ridder der orde van Ren Nederl. Leeuw. Bij kon. besluit van 22 Dec. is aan den burgem. van Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, P. van Nijmegen Schone- gevel, toestemming verleend om tot 1 Mei 1888 te Workum te blijven wonen. Bij kon. besl. van 22 Dec. is de commissie van onderzoek in zake den aan leg van eene haven voor visschersschepen te Scheveningeu. ingesteld bij kon. besluit van 21 Mei 1886 no. 12, ontbonden, met dankbetuiging aan den voorzitter, de leden en den secretaris, voor de wijze, waarop zij zich van hunne taak hebben gekweten. Bij Zr. Ms. besluit is aan mr. G. Tripels, advocaat te Maastricht, verlof verleend tot het aannemen der versierse len van ridder dor Kroonorde, hem door Z. M. den Koning van Italië geschonken. Bovenstaande berichten zijn uit de St.- Ct.) De Koninklijke familie zal Don derdag 29 dezer in de residentie te- rugkeeren. Keizerin Eugenie heeft een gift doen toekomen aan het Blindeninsti tuut te Amsterdam, deels voor de instelling, deels om den verpleegden een aangenamen Kerstdag te be zorgen. Mr. Melvil baron van Lijnden heeft zijne benoeming tot lid van de Eerste Kamer aangenomen en zijne geloofsbrieven ingediend. Naar de Ingenieur verneemt, is het aantal Nederlandsche inge nieurs, dat zich in de Ver. Staten van Amerika eene carrière tracht te scheppen, weder met één vermeer derd, door het vertrek daarheen op 10 Dec. jl. van den civiel-ingenieur J. van der Hoek. Dit voorbeeld zal in het begin van 1888 ook gevolgd worden door den civiel-ingenieur E. J. J. Th. van Dreveldt. Verder is de civ.-ingenieur A. J. J. van Dre- FHUILLETO ONT. 1161 XXXIXe HOOFDSTUK. Het ijzer en het vuur. Evenals eeiiige uren te voren aan den ingang van de tent van don Estevan gezeten, schenen de Zwarte Vogel en de Antiloop twee geesten van verwoesting en moord zucht. Zij schenen met wellust hunne oogen te laten wei den over dit somber schouwspel des doodshunne ooren verlustigden zich in het gekerm, dat de laatste doodstrijd aan eenige gekwetsten ontrukte en zij snoven wellustig den flauwen walgelijken bloedreuk op, dien de grond uit wasemde. Een sombere en hier en daar door de weerkaatsing van het vuur rood gekleurde hemel bedekte dit doodsche schouwspel. De beide Indianen hadden de kalmte in hunne houding teruggekregen, alsof zoowel de een als de ander volkomen vreemd was geweest aan al hetgeen rondom hen was voor gevallen. Beiden zwegen stil*, de Antiloop brak het eerst het stilzwijgen af. Wat hoort de Zwarte Vogel thans? vroeg hij aan zijn makker. Twee stemmen, antwoordde het opperhoofd, die der koorts, welke het merg in mijne heenderen verteert en hem toeroept zich onder behandeling van den geneesheer van den stam te stellen. Hij hoort ook nog het geluid van drie krijgers uit het Noorden, die wegvluchten en de stem van een vriend, die tot het gewonde opperhoofd zegtEen vriend zal zich met uwe wraak belasten. Dat is goed, gaf de Antiloop eenvoudig ten ant woord, morgen zal ik met dertig onzer beste krijgers op hun spoor zijn. XJ> HOOFDSTUK. De goudvallei. Wij moeten thans terugkeeren tot den morgen van dien- zelfden dag, die zoo noodlottig was voor de Mexikanen, toen de drie jagers, wonderbaar op hun drijvend eilandje ont snapt, de Goudvallei zouden binnendringen. Het landsehap was nog eenigszins in het duister gehuld en liet de omtrekken er van nog slechts onduidelijk door schemeren. Langzamerhand verdwenen de sterren, de een na den ander, van den hemel. Afgescheiden van [den bergketen, in welks helling zich diepe spleten bevonden, verhief zich eene rots in den vorm van een kegel als een vooruitgeschoven bastion. Ter hoogte van zijn top wierp zich een waterval van den naburigen berg en viel met geraas in een onpeilbaren afgrond. Vóór deze rots duidde eene rij dwergachtige wilgen en katoen- boomen óf een alluviaansch terrein óf de nabijheid van een waterloop aan. Vervolgens vertoonde zich de onmetelijke vlakte van de delta, gevormd door de afwijking van de twee armen van den Rio Gila, die zich ten westen en ten oosten een dubbelen doorgang baant door den keten der Nevel-Bergen, in al zijne, sombere majesteit. Van den top tot den basis was deze delta bijna niet meer dan eene mijlmaar deze laatste, de basis, had eene bijna drievoudige uitgestrektheid. Intusschen begon het eerste morgenrood de duisternis van den nacht te verdrijven. Een voor een werden de toppen der bergen zichtbaar. Eene nog twijfelachtige helderheid drong langzamerhand in de engte van de amphiteatersgewijze gelegen heuvelen binnen. Het werd elk oogenblik helderder. Op het plat der rots strekten twee pijnbooneD, evenals twee zichtbaar ge worden schimmen, hunne krachtige wortels uit en negen hun gebogen stam en hun zwart gebladerte over den afgrond. Aan hun voet liet het geraamte van een paard, staande gehouden door verborgen banden, op zijne blanke beenderen de wilde versierselen zien waarmede het vroeger versierd was geweest. Stukken van-een zadel bedekten nog een ge deelte van zijne zijden. De toenemende helderheid van den dag verlichtte allengs nog akeliger zinnebeelden; op van afstand tot afstand op gerichte staken fladderden menschelijke scalpen in detr

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 1