veldt voor eenige jaren in dienst ge treden van eene Duitsche tabaks onderneming te Assalian (Sumatra's Oostkust) vopr het verrichten van opmetingen. Aan den heer J. Stasse, ge zagvoerder van de provinciale stoom boot Zeelandia is, bij besluit van Z. M. den Koning der Belgen, toe gekend het burgerkruis lste klasse wegens de krachtdadige hulp, door hem verleend aan den Belgischen loodsschoeuer no. 2, die tijdens den storm van 30 October 11., in de na bijheid van Borssele aan lagerwal geraakte en in gevaar verkeerde. De burgemeester vau Wage- niDgen ontving, namens Z. M. den Koning, f200 om gedurende den winter daarvoor aan behoeftigen werkt te verschaffen. 5— In het nieuwe turngebouw te Am sterdam, werd Zondag de jaarlijksche alge meen e vergadering gehouden van afgevaar digden van vereeuigiugen van het ,/Neder- landsch Gymnastiekverbond" De talrijk bezochte vergadering weid geleid door den voorzitter van den Bond, mr. D. Josephus Jitta, die mededeelde dat ook het afgeloopen jaar weder vau bloei en voorspoed getuigde, en dat het getal vereenigingen van den boud thans 132 bedraagt met 8096 ledeu, 84 buitenge wone en 6 eereleden. Uit het verslag van den penningmeester den heer V. C. Adrian bleek, dat de ont vangsten in 1887 hadden bedrageuf3442.S6 de uitgavon f2792.46, zoodat een batig saldo in kas is van f 648.38. De versla gen van secretaris en penningmeester wer den onder dankbetuiging der vergadering goedgekeurd. De begrooting voor 1888, die met het oog op de nog te behandelen wetswij ziging, slechts een voorloopig karakter kon hebben, werd in ontvangsten geraamd op f3850, de uitgaven op f3250, alzoo vermoedelijk saldo f 600. Hierna werden de wetswijzigingen aan de orde gesteld. Besloten werd tot het iudeelen der vereenigingen in gewesten. Bij art. 4, over de leden, werd goed ge vonden om ook /ondersteunde" leden te hebben. De art. 5, 6, 7, 8 over gewone, buitengewone, ondersteunde en eereleden lokten bijna geen verschil van gevoelen uit. Eeue belangrijke wijziging was op art. 13 voorgesteld. Het uitvoerig debat waar toe dit voorstel aanleiding gaf, bewoog zich om het belangrijk beginsel: verkie zing der afgevaardigden door de vereeni gingen of door de gewestelijke vergadering. Besloten werd om door een maatstaf, door eene bondsvergadering aan te geven, de afgevaardigden tot die vergadering door de vereenigingen te doen verkiezen". De artt. over de werkzaamheden en de taak van het Bondsbestuur werden met onbe duidende wijzigingen aaugeiiomen, zooals die door de wets-commissie waren voor gesteld. Een voorstel van „Kracht en Vriendschap" (Amsterdam) om te bepalen dat slechts één lid uit eene vereeniging deel mag uitmaken vau het dagel. bestuur van den bond, werd daarbij aangenomen. Het belaugrijk art. 17, dat de instelling van eene technische commissie van 3 tot 5 leden beoogt, door het bondsbestuur tel kens voor een jaar te benoemen, welke commissie het bondsbestuur bij de inrich ting van uitvoeringen zal adviseeren, werd aangenomen. De bepaling iu het volgend artikel, dat jongelieden, die den leeftijd van 18 jaren nog niet hebben bereikt, geen deel mogen nemen aan bonds- of gewestelijke uitvoe ringen werd krachtig bestreden door Den Haag; een amendement-Den Haag werd aangenomen, waardoor ook jongelieden op de Bondsfeesten mogen medewerken. Art. 19 regelt de geldelijke bijdrage van 50 cent van elk lid der Vereeniging en 5 pet. van het totaal bedrag der bijdrage van de ondersteunende leden aan de Bonds- kas. Het werd in dier voege gewijzigd, dat die heffing alleen de werkende leden zal betreffen. De overige artikelen, betreffende het or gaan, jaarlijksche verslagen, on derschei - dingsteokens en kleeding, wetswijzigingen en overgangsbepalingen, lokten weinig be langrijke discussie uit en werden meest alle zonder noemenswaardige wijziging, goed gekeurd. Vastgesteld werden de drie voorgestelde bondsverordeniugen, en wel eerst die, be vattende algemeene voorschriften en regle ment van orde voor de bondsvergaderingen. Daarin werd o. a. opgenomen de bepaling, dat de bondsvergadering in Januari zal worden gehouden; dat de afgevaardigden ter bondsvergadering gekozen worden door de vereenigingen. Bepaald werd, dat de jaarlijksche bonds vergadering zal plaats hebben in Januari, waarop vereenigingen van 30 leden 1, van 30 tot 80 leden 2, en daarboven 3 leden mogen afvaardigen. Een andere bondsverordening regelt de gewestelijke indeelingeu a. het Noor dergewest, omvattende de provinciën Gro ningen, Eriesland en Drente; b. het Mid dengewest, omvattende de provinciën Over- ijsel, Utrecht en een deel van Gelderland boven Rijn en Lek; c. het gewest Noord- Holland; d. het gewest Zuid-liolland en Zeeland; e. het Zuidergewest met Noor 1- Brabant, Limburg en de gemeenten be zuiden Lek en lliju van Gelderland. Bij acclamatie werden de heeren mr. Jitta, lugerman en Adrian tot dagelijksch Bondsbestuur herkozen. Als volgende vergaderplaats is Amster dam aangewezen. Besloten werd iu het volgend jaar geene bondsuitvoering te houden. Door de Amsterdamsche Bank wordt den 30sten dezer de inschrij ving opengesteld op 400 37s pCts. obligatien der gemeente Utrecht (van de leening van 1886, groot f 3,150,000 nom.), tegen den koers van 968/* pCt. Door wijlen mejuffrouw I. A. Ruyl, te Amsterdam, is, vrij van successierechten, doch onder verband van vruchtgebruik, een legaat van f 4000 besproken aan de Prins Alexan- der-Stichting te Bennekom. De socialisten hielden Zondag te Amsterdam eene openbare ver gadering in het Volkspark, waar als sprekers optraden W. H. Vliegen en C. Croll van's Hage enG. Ben- nink van Hengeloo. Daarna werd er eene soort van congres gehouden, dat niet publiek was. Van wege de KK. Vereen. «Het Indische Kruis» is op het graf vau Jacobus Mens te Amsterdam een gedenksteen geplaatst, die Zon- dag jl. plechtig aan de familie is overgedragen. De overdracht is geschied door den ouder-voorzitter der Vereeniging, den heer Leeuwendal,met eene korte flinke toespraak. Leendert Mens aanvaard de dat geschenk dankbaar, en in gevoelvolle woorden bracht hij ook namens zijne familie aan de Ver eeniging den warmsten dank voor de eer, zijnen overleden broeder be wezen. Het is een staand monument, vervaardigd door den heer I. P. Pennock, met het opschrift«Hier rust Jacobus Mens, overleden 2 Dec. 1887 in den ouderdom van 60 jaar.» De krans in het midden bevat de woordenKoninkl. Vereeniging.«Het Indische Kruis,» terwijl aan den voet prijkt: aBroeder vau den Ne- derlaudscheu Leeuw. Onze vriend rust zacht.» Wanneer de voorloopige werk zaamheden, ni. het maken der fun deering voor de ijzeren bekapping van het centraalstation te Amster dam ook bij het in werking brengen eener tweede Mahulton-stoomhei- machine, waartoe in deze week zal worden overgegaan, niet sneller vor deren dan tot heden het geval is, zoodat gemiddeld slechts 3 palen in twee dagen werden ingeslagen, dan zal de hoop om het station in den zomer van 1888 in gebruik te stel len wel ijdel blijken. Er moeten nl. 35 h 38 fundeeringen, ieder van 25 palen van 25 M. worden ingeslagen, zoodat, gaat het heien niet voor spoediger dan thaus, zelfs met twee machines, nog een klein jaar voor het heien alleen noodig zal zijn. Op de bovenzaal van «Café l'Espérance» op het Rokin te Am 6terdam, is een soort van speelbank geopend, die men echter gemeend heeft met een anderen naam te moe ten noemen. Ze heet «Billard des chasseurs.» Dat dit spel niets minder dan gewoon hazardspel is, blijkt uit de volgende mededeelmg van een proef nemer, die met 2 fischjes speelde en in vijf minuien fl verloor: dat zou bij een vollen avond spelens en met den vollen inzet van 6 fischjes een verlies kunnen worden van f 180. Een ander, die een serie van 10 partijen speelde, won in 10 minuten tijds f45. Wel moet het hoold der politie de vergunning voor dithasard- spel geweigerd hebben, doch daar er slechts met een soort van leg penningen (k 127s ct.) gespeeld wordt, schijnen er geen termen te bestaan tot tussehenkomst der po litie. Het is echter te hopen, dat men middelen viude tot spoedige wering van dit wanbedrijf. Voor 15 cents te zamen krijgt men thans, volgens de Amsterdam- sche correspondent der Nijm. Ct in het «Amsterdamsch Café» een glas bier, een bord erwtensoep, zuur kool, een gebakken forel en een stuk wiid of gevogelte. De vereeniging «Algemeen Kies- en Stemrecht» te Makkum heeft tot voorloopig candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer B. H. Heldt te Amsterdam. De gemeenteraad van Broek- in-Waterland heeft besloten de uit voering van de stoomtramplannen des heeren Sanders te Amsterdam te steunen door voor 10 jaar een jaarbijdrage van f 200 toe te zeggen. Zaterdagochtend te 6 uren werden de ingezetenen van Bever wijk gewekt door brandalarm. Ver moedelijk door het omvallen van eene petroleumlamp op deu hooi zolder, alwaar de bewoner bezig was het hooi voor de koeien naar beneden te werpen, stond het huis aan den Velserweg aldaar, bewoond door C. J. H., in den kortst moge lijken tijd in lichte laaie vlam. De brandweer, spoedig ter plaatse, wist den braud te bedwingen, waar door het huis gespaard bleef. De inboedel en het vee zijn gered. Hooi en stroo is alles verbrand. Alles was verzekerd. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. Er bestaat te Zaandijk onder het bestuur van eenige jonge dames eene bibliotheek voor kinderen, waar in den winter om de 14 dagen gratis boeken worden uitgereikt. Vau deze inrichting, die reeds 50 jaar bestaat, wordt dan ook druk gebruik ge maakt; maar daardoor is er ook hoog noodig verbetering en uitbreiding. Commissarissen hopen daarvoor geld te krijgen door het geven van een concert, dat 29 Dec. zal gegeven worden en waarvoor mevrouw Rib- bink-Van Lier en mejuffr. Mensinga uit Amsterdam, de heer Sicking uit Wormerveer, de heer Bronke uit Zaandijk en de zangvereeniging «Door eendracht bloeiende» aldaar,, medewerking hebben beloofd. De laatste van hen, die bij de ramp, welke Leiden den 12den Janu ari 1807 trof, onder de puinhoopen hebben gelegen, doch tot de weini gen hehoorde, die gered werden, is thans ook heengegaan. In den hoo- gen ouderdom toch van 95 jaren is Zaterdagnacht overleden mej.Mag- dalena de Vroede, weduwe van den heer J. Knotter. Het mocht haar alzoo niet gegeven zijn, nog tegen woordig te wezen bij het plaatsen van den gedenksteen in den walmuur van het Steenschuur, ter plaatse waar het rampzalige kruitschip lag, welke plechtigheid binnenkort zal plaats hebben. Alleen hare kinderen, klein- en achterkleinkinderen zullen daar nu getuigen van kunnen zijn. De heer H. L. Enthovec Lzn., lid der firma L. J. Eothoveu en Cie. te 's-Hage, is door Z. M. den ko ning der Belgen benoemd tot ridder der Leopoldsorde. Baye, de voorzUt-r van de Haagsche afdeeling van den soci aal democratischen bond, is Maan dag in den vroegen ochtend uit de gevangenis nabij Scheveningen ont slagen, waar hij een maand had doorgebracht wegens een lasterlijk artikel in Recht voor Allen. Een 100tal partijgenooten haalden hem at. Te Overschie is Maandagmor gen te 8 uur een hevige brand uit gebroken in een der jeneverstokerijen van den heer Meyer aldaar. Het ge heele gebouw is iu de asch gelegd. Alles was verzekerd. Iu tegenspraak met de bewe ring dat de locaal-treinen Dordrecht- Gonnchem met lo Januari worden opgeheven, wordt bericht dat van opheffing geen sprake is, daar deze treinen wèl aan de verwachting be antwoorden. OvervloedVoor de betrek king van tweeden klerk bij het bu reau van politie te Arnhem hebben zich 207 personen aangemeld. Op de algemeene vergadering van de Maatschappij tot exploitatie van eene vélocipèdebaan te Nijme gen, is besloten het concept contract met den Algemeenen Nederlaud- schen Wielrijdersbond met aan te nemen, maar de> toestand te laten zooals die vroeger was. De Maat schappij zal in overleg met genoem den Bond, voor hare rekening, zoo wel de baan als het daarbij behoo- rend getimmerte, in orde doen bren gen, terwijl degroote bondswedstrij den zullen worden geregeld door den A. N. W. bond, doch voor rekening en risico van eerstgenoemde baan plaats hebben. Daar de kas der Maat schappij op het oogenblik die uit gaven niet gedoogde, werd staande de vergadering het bij de groote bondswedstrijden eventueel te ont stane tekort, voor eene belangrijke som gedekt. Uit Tiel wordt gemeld, dat de notaris S. te W. tot een gevan genisstraf van een jaar is veroor deeld. Dezer dagen werden door den daglooner te Kerk Avezaath, bij het omspitten van den grond, vier zil veren Romeinsche munten gevonden. Het lijk van den landbouwer J. J. te Maastricht, die alleen woon de, is met brandwonden overdekt naast de kachel gevonden. Het schijnt dat hij in braud is geraakt, terwijl hij in slaap was gevallen. Door de maréchaussée van Val kenburg (Limb.) werd gevankelijk naar Maastricht overgebracht een Duitscher, Gieles genaamd, afkom stig van Caub a/d Rijn, eeo gewe zen matroos. Deze persoon is de zelfde, die de huisvrouw Erijns tus- schen Maastricht en Berg-Terblijt aanviel en van haar geld beroofde. Eenige jongelieden waren te Sonnega op het kerkhof bezig met het zoogenaamde St. Thomas luiden. De gemeenteveldwachter de V. ver bood hun dit, waarna zij op de vlucht gingen. Ten einde hun nog verder vrees aan te jagen, schoot hij zijn revolver in de lucht af. Hij schijnt echter niet hoog genoeg te hebben aangelegd, althans de kogel trof een der jongelieden in den hals, aan de linkerzijde, zoodat de gewonde niet buiten levensgevaar verkeert. De veldwachter is in zijne betrek king geschorst. De zwaar gewonde landbou wer Vent te Ouna heeft bij de con frontatie, de beide in hechtenis ge nomen boerenknechts als zijne aan vallers herkend. De politie te Deventer bracht Zaterdag een armoedig troepje Duit sche „artisten", 12 manneD, 2 vrou wen en 7 kinderen, over de grenzen. Te Deventer is een weduwe van 70 jaren wegens openbare dron kenschap in arir.-t genomen. In de voiige week overleed te Tjerkgaast (Er.) Sietse Gerbens, een landbouwer, van wien men verhaalt, dat hij belangrijke sommen op ver schillende plaatsen had uitgezet. Bij zijnen dood vond men op zijn borst eenen sleutel, die moest dienen tot opening van een houten kistje, dat door hem nog nooit geopend was en veel geld zou moeten bevatten. Ziin aanzienlijk vermogen komt hoofdzakelijk ten bate van twee verre bloedverwanten. Te Stadskanaal is uit het water opgehaald het lijk vau P. Meenes. Naar zijn dood wordt een onderzoek ingesteld, daar op het lijk gevonden kwetsuren een geweldadigeu dood doen onderstellen. WETGEVENDE MACHTc Het ontwerp tot wijziging der kieswet, waarbij, gelijk men weet, ter bevordering van liet gemak der kiezers maatregelen zijn getroffen, nl. dat behalve de leden van deu gemeenteraad ook kiezers kunnen worden benoemd tot stemopuemers en dus veel meer bureaux gevormd, om de kiezers gelegenheid te geven tot stemmen, is door aanneming van een amendement van den heer van Kerkwijk zoodanig gewijzigd dat vacatures voor die plaatsvervangende stem opuemers tusscbentijds kunnen worden aan gevuld en door aanneming van een amen dement van deu lieer Godin de Beaufort kunnen niet alleen in gemeenten boven de 40.000 zielen, maar ook in andere ge meenten op die wijze de verkiezingen wor den vergemakkelijkt. Bij de uitbreiding van de vrijstellingen voor de grondbelasting tot schoolgebouwen en onderwijzerswoningen van vereenigin gen met rechtspersoonlijkheid, is bepaald dat de eigendommen, toebehoorende aan instellingen en vereenigingeu, die rechts persoonlijkheid bezitten, van Januari 1888 van grondbelasting vrij zijn. Tot particuliere scholen strekt zich de vrijstelling niet uit. Ten slotte nam de Kamer nog een hoogstbelangrijke beslissing voor de Zui derzee visschers. Het voorstel van den heer Reekers, om het verbod tot het visschen met den wonderkuil op de Zuiderzee de finitief op te heffen, is na eenige discusie met 42 tegen 20 stemmen aangenomen, terwijl het Regeeringsvoorstel, om dat ver bod nog 2 jaar te bestendigen, is verwor pen met 40 tegen 20 stemmen. De heer Reekers zal zelf dit wetsvoor stel iu de Eerste Kamer verdedigen; dit is een nieuwigheid, die de nieuwe Grond wet meebrengt. De Kamer is uiteengegaan om hoogst waarschijnlijk iu 't begin van Februari nog eens bijeen te komen voor de verkiezingen. morgenwind; deze afschuwelijke zegeteekenen verrieden het graf van een barbaarsch krijger. Inderdaad, een Indiaansch opperhoofd, vroeger door zijne heldendaden beroemd, rustte op den top der pyramiden. In zijn graf rustende, heerschte hij, evenals de geest der verwoesting, over deze vlakten, waar zoo menigmaal zijn oorlogskreet had weerklonken en die hij op dat strijdros, waarvan het gebeente naast hem rustte, doorkruist had. Roofvogels, die boven dit graf rondvlogen, deden hunne scherpe kreten hooren, alsof zij dengene hadden willen wek ken, die voor altijd sliep en wiens verstijfde hand nooit weer hunne bloedige feestmalen zou toebereiden. Eenige minuten later kleurde zich de horizon aan den gezichtseinder; weldra drong de eerste zonnestraal door en spoedig overstroomden golven van lichtstralen de diepten der valleien. De dag was aangebroken in al zijn glans; maar een sluier van dampen onttrok de beuvelenmassa nog aan het gezicht. Door den morgenwind als eene drijvende draperie opgeheven, verdeelden zich die dampen langzamerhand. Boven het graf van het Indiaansch opperhoofd en achter het doorzichtig gebeente van het strijdros wierp de waterval een vochtig stof rond, waarin zich zonder ophouden al de kleuren van den regenboog weerkaatsten. Aan den voet der pyramide vertoonde zich eindelijk een nauwe vallei, aan de eene zijde ingesloten door puntige rotsen, langs welke draperieën van groen hingen, van den anderen kant door een stilstaand meer, dat nauwelijks onder den mantel van waterplanten, waarmede het bedekt was, zichtbaar was en in het midden door den gordel van wilgen en katoen- boomen, waarvan wij reeds gesproken hebben: dit was de «Goudvallei». Op het eerste gezicht bood dit geheel aan de blikken niets aan dan de sombere en grillige versiering eener wilde natuur; maar het onderzoekende oog van den gambusino had weldra de tallooze schatten weten te raden, welke die vallei verborg. Niets verried nog in deze verlaten plaatsen de tegen woordigheid van bezielde wezens, toen drie mannen, tot nu toe door de oneffenheden van het terrein verborgen, dicht bij de Goudvallei verschenen. Alle drie schenen verwonderde en bijna vreesachtige blik ken rondom zich te werpen. Indien de duivel ergens ter wereld een optrekje heeft, zeide Pepe, zijne beide gezellen tegenhoudende en hun den nevelensluier wijzende, die den keten van bergen bedekte, moet dit zeker onder deze wilde engten zijn. Indien het waar is, en hieraan kan men niet twij felen, dat het goud de grootste misdaden op aarde doet begaan, dan is het eer aan te nemen, dat de geest des kwaads deze Goudvallei die volgens het zeggen van uon Fabiaan onmetelijke schatten bevat, voor zijne woning heeft uitgekozen. Gij hebt gelijk, antwoordde Fabiaan, wiens hou ding plechtstatig en wiens gezicht bleek was, het is hier, misschien op de plaats waar ik thans sta, dat de on gelukkige Marcos Arellanos door den man die hem verge zelde, is vermoord geworden. Ach! indien deze plaatsen konden spreken, zou ik den naam kennen van hem wien ik wraak gezworen heb; maar de wind en de regen hebben de sporen van de voetstappen van het slachtoffer zoowel als die van den moordenaar uitgewischt en de stem der woestijn is stom gebleven. Wordt vervolfé.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2