LEBER EN VLOOT. Bij kon. besluit is de heer J. A. A. Dool, arts, benoemd tot officier van ge zondheid 2e kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Nederl.-Iiulië. Blijkens bij het departement van Ma rine ontvangen telegrammen, zijn Zr. Ms. schroefstoomschepen /Zilveren Kruis" en /.-Sommelsdijk", respectievelijk onder bevel van den kapitein ter zee J. C. Joekes en den kapitein-luitenant ter zee J. E. M. Lange, beide tot voortzetting der reis, in den namiddag van 24 dezer van Monte video en St. Thomas vertrokken. Aan boord dier bodems was alles wel. De tot repeteergeweren getransfor meerde Beaumont-geweren zullen met 1 Februari bij de korpsen moeten worden ontvangen. Elke divisie krijgt 40 geweren, en wel 20 volgens het stelsel Manulieher en 20 volgens dat van Vitali. Tevens zullen de noodige patroontas- schen worden uitgereikt, zoodat ieder man 3 tasschen aan den koppel heeft, en wel eene tasch voor 6 pakjes patronen (voor het mngazijnvuur) vóór aan de linkerzijde van de koppelplaat, een taschje (de oud model vetzak) voor aau de rechterzijde van die plaat, en de bestaande patroon- tasch met l vrij lange passauteu van ach teren aan den koppel, lil deze 8 tasschen kunnen alsdan 100 patronen worden ge borgen, zoodat het ondoelmatige meevoe ren van de patronen in den ransel vervalt. De gepensioneerde kolonels Vogel en Ledel zullen met Januari a. s. op hun verzoek eervot ontheven worden van de betrekking van militie-commissaris, onder scheidenlijk te Leiden en te Utrecht. De bij het le reg. inf. benoemde luit. kol. J. L. Mulder krijgt het bevel over het 4e bat. van dat reg., in garnizoen te Leeuwarden. De bij den staf der inf. be noemde kapt. G-. A. Meinderma blijtt werkzaam bij het departement van Oorlog te 's-llage. De kapitein-luitenant J. H. Bakkert van de le milit. afdeeling, wordt gedeta cheerd aan het departement van Oorlog. De le luitenant E. H. Boele is overgeplaatst van het 3e bij het 5e regi ment infanterie. Aan den majoor J. A. P. Theunissen wordt het bevel over het 3e bat. le reg. infant, te Groningen opgedragen. De majoor J. C. Santhageus wordt, naar men verneemt, overgeplaatst van het le bij het 7e reg. inf. De tot adjudant benoemde le luit. E. H. Gerritsen, zal die functie vervullen bij het 2e bataljon 4e regiment infanterie te Leiden. De nieuwbenoemde officiereu van gezondheid zullen in het vervolg, onmid dellijk na hunne benoeming, te Utrecht eenen cursus volgen in de oorlogschirur- gie, den ambulancedienst, het transport van zieken en gewonden, de leger verple ging, de administratieve reglementen enz. De officier van gezondheid M. Straub, van het le regiment vesting-artillerie, i3 door den inspecteur van den geneeskun digen dienst, te rekenen van 1 Januari, overgeplaatst bij het militair hospitaal te Utrecht, terwijl de officier vati gezondheid B. 11L. vau Olst van het mil. hospitaal is overgeplaatst bij genoemd regiment vesting-artillerie. De luit.-kolonel der inf. van het O.-I. leger J. W. van Son, met verlof hier te lande, zal den 17'cn Maart a. s. per stoom schip //Prinses Amalia" naar Indië terug- keeren. De le luit. Deegeuaar van het 2e reg. infanterie heeft wegens ziekte verzocht op non-activiteit gesteld te worden. De le luit. E. E. Delprat is van het 3e reg. vesting-art. te Gorinchem overge plaatst bij het 4e reg. te Helder. De le luit. der inf. C. A. Muller, sedert 1 October gedetacheerd bij de ar tillerie te Gorinchem, zal met 1 Januari a. s. weder naar zijn garnizoen te 's-Bosch terugkeeren. De cadetten H. W. K. Vertholen de Salve de Bruneton van de art. hier te lande en W. H. baron van Heerdt van de cavalerie hier te lande, hebben bij min. beschikking onderling van bestemming verwisseld. ONDERWIJS. Bij het Zaterdag en Dinsdag te Utrecht gehouden examen ter verkrijging van de akte voor Erausch (M. O.), was de uitslag als volgt: Geëxamineerd voor akte A 4 vrouw, cand. Geslaagd raej. A. H. M. C. van Erckelens te Maastricht. Afgewezen 3. Niet opgekomen 2. Voor akte A (letterk. ged.) niet opgeko men 1 mann. cand. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 27 December. Door 7 beugers werden heden 30 tot 100 schelv. en 1 tot 5 kabelj. aangevoerd, terwijl een korder tarbot ter afslag bracht; schelv. f 40.50 a 42,50 het honderd. Tessel 25 December, Door de mos- selvissckers kon in de afgeloopen week de gewone bezending mosselen naar Huil en Londen worden verscheept. Naar Belgie werd een partijtje alikruiken afgezonden. De prijs was hier t 2.25 per HL. Voor bot werd 3 a 4 ct. per stuk betaald; de verzending had plaats naar Amsterdam. De botvangst was middelmatig. Paling werd zeer weinig gerangen en gold 20 a 55 ets. per V„ KG. De Noordzeevisschers konden door on gestadig weer slechts een paar dagen vis- schen en besomden van f 20 tot f 40 per schuit. De garnalenvloot ving 713 manden garnalen voor do kokerijen. Aan de vis- schers werd f 3 a 3.50 per mand betaald. De garnalen werden afgezonden naar Hull, Londen, Brussel en Parijs. i: i. i). Bij kon. besluit zijn verleend de vol gende pensioenen; lo. aan C. J. Hackly, gewezen bewaar der in het huis van bewaring te Alkmaar, ten bedrage van f 254 'sjaars: 2o. aan J. Veraart, gewezen bewaarder 2e kl. in het huis van bewaring te Maas tricht, ten bedrage van f 207 'sjaars. Bij Zr. Ms. besluit is, met ingang van 1 Jan. 1888, benoemd tot pres. der arr.-rechtbank te Leeuwarden mr. B. W. N. Servatius, thans adv.-gen. bij het j rechtshof aldaar. Bij Zr. Ms. besluit is, met ingang van 1 Jan. 1888, benoemd tot vice-pres. der arr.-rechtb. te Maastricht jhr. mr. G. L. M. H. Ruvs van Beerenbroek, thans rechter in gemeld college. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot kautonrechter te Delft mr. C. Sternberg, thans kantonr. te Brielle. Bij Zr. Ms. besluit is aan mr. E. J. B. C. ridder De Stuers, op zijn daar toe gedaan verzoek, eervol ontslag verl. als rechter-plaatsvervanger in de arr.-reckt- bar.k te Maastricht. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Januari 1888 lo. aan jlir. mr. W. Röell, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als adjunct-commies bij het departement van binnenl. zaken; 2o. tot adjunct-com mies bij voormeld departement benoemd mr. J. E. Boddaert, advocaat bij den Hoo- gen Raad der Nederlanden. Bij koninklijk besluit zijn, met ingang van 1 Januari 1888, benoemd: lo. tot burgemeester der gemeente Hengelo (Over- ijsel) J. Hora Adema, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als burge meester der gemeente Aalten, en 2o. tot burgemeester der gemeente Steenwijk, T. M. Wentliolt, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeeute Diepenheim. Bij Zr. Ms. besluit is de commis saris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden te Oostmahorn, C. A. Boom gaard, op zijn verzoek, wegens meer dan vijf en zestigjarigen leeftijd, met ingang van den eersten Januari a. s., eervol uit zijne betrekking ontslagen, behoudens aan spraak op pensioen. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Eebruari 1888, benoemd tot directeur van het rijkstelegraafkantoor te 's Graven- hage K. van Asperen, thans in gelijkt betrekking te Dordrecht. De gewone audiëntie van den minis ter van Financiën zal op Donderdag 2£ December a. s. niet plaats hebben. Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) Z. M. de Koning heeft den kamerheer in buitengewonen dienst A. N. J. M. baron vao Brienen van de Groote Lindt in bijzondere zen ding naar Rome afgevaardigd, ten einde den paus met de viering van zijn gouden priesterfeest de persoon lijke gelukwenschingen van Z. M. over te brengen en eenen eigenbandi- gen brief van Z. M. te overhandigen. De heer van Brienen heeft zich reeds naar Rome begeven, ter ver vulling van de hem opgedragen taak. De rang van chef van het Mili taire Huis des Konings, door het optreden van vice-admiraal jhr. v. Capellen als diensd^end chef thans open, zal vooralsnog niet worden vervuld. Het Rijk heeft voor f 2500 een gemeentegebouwteEdam aangekocht voor post- en telegraafkantoor. Tot rijksschatters voor de perso- neele belasting dienst 1887/88 zijn alsnog benoemd de hh. I. van Cam- pen en C J. Cramer te Haarlem, K. Draak en K. Wieringa te Pur- merend. D. I. J. Poll, F. H. Rui- gers en G. M. Honkoop te Alkmaar. De heer P. Smidt van Gelder, lid van de bekende papierhande laarsfirma Yau Gelder en Zonen, is te Apeldoorn overleden. De aandeelhouders der Maat schappij tot exploitatie van Veestal len en Veetransport hebben tot di recteur verkozen den heer A. J. Verbeek van der Sande te Dordrecht, met verklaring dat de mededirecteur baron Taets van Amerongen niet langer als zoodanig werkzaam blijft. De heeren jhr. mr. Huydecoper van Maarseveen en mr. D. J. H. Van Eeden hebben als commissarissen bedankt, doch zijn herkozen. Voor de thans nog bestaande vacatures komen de heeren Gerlach en Becker, beiden oudhoofdambtenaren bij de Staatsspoorwegen, in aanmerking. Te Groningen heeft zich een comité gevormd om propaganda te maken voor de zaak, door de beken de vergadering van Nederlandsche industrieelen aan de orde gesteld ten nutte van den nationalen arbeid. Het Rijksmuseum te Amster dam werd op de beide Kerstdagen door 10,712 personen bezocht. Meu schrijft ons Zaterdag, 24 Dec. jl., had in liet Nieuwe Turngebouvr te Amsterdam eene uitvoering plaats van de Amsterd. voor werkersklasse (samengesteld uit de voor turners der diverse Amsterd. Gymn. ver- eenigingen.) De voorzitter der A. V., de lieer J. Kok, heette den aanwezigen welkom, wees op het heugelijk feit, dat dit voor de eerste maal in een eigen turngebouw geschiedde en deed opmerken hoeveel de A. V. had bij gedragen lot bevordering van een krachtig leven in de zaak der Gymnastiek, daarbij hulde brengende aan het onvermoeid stre ven van 2 leden, de hh. K. Muller en B. C. M. Mantz, en de overige leden aanspo rende door trouwere opkomst te toonen dit te waardeeren. Seriën oefeningen aau brug, ringen, rek en bok-rek werden daarop tot algemeen genoegen afgewerkt. Het gaan naar en het komen van de werktuigen lieten echter van allen veel te wenschen over. Slechts twee heeren, Mantz bovengenoemd en van den Berg, maakten daarop eene loffelijke uit zondering door de netheid, waarmede alles tot in de fijnste puntjes werd afgewerkt. Het was overigens voor allen een leer zame en genotvolle avond. Onze correspondent zendt ons nog de volgende, niet in ons verslag van de ver gadering der vereenigingen van het Ned. Gymn, Verbond voorkomende bizonderhe- den Zondag d. a. v., des morgen ten 10 ure, kwamen de afgevaardigden der Gymn. Vereen., leden van het N. G. V., bijeen. Het was zeker wel een der meest gewich tige vergaderingen, waarvan de annalen van het N. G. V. gewagen. De concept-bondswet, opgemaakt ter vervanging van de tot dusrerre vigeerende wet, waarvan eene diep ingrijpende reor ganisatie het gevolg zou zijn, moest wor- deu behandeld met de massa daarop inge diende amendementen. Tot dusverre was het verbond één lichaam, aan welks hoofd het bondsbestuur stond, bestaande uit voorzitter, secretaris, penningmeester en vijf bondscommissarissen. De steeds toe nemende uitbreiding van het verbond en daaruit voortvloeiende vermeerdering van werkzaamheden, maakten eene decentrali satie gewenscht, waarin door de concept- wet werd voorzien. Nadat de voorzitter, de heer mr. D. Joseplius Jitta, de vergadering had geopend en gewezen op het hooge belang der te voeren besprekingen, daarbij tevens de wenschelijkheid betoogende van niet al te wijdloopige discussiën, kwamen eerst de gewone werkzaamheden aan de orde. Daarop werd aan de orde gesteld de artikelsgewijze behandeling van de con- cept-Bondswet verdeeld in lo. Bondswet, bevattende in 25 artike len de statuten, waarop de Koninklijke goedkeuring moet worden aangevraagd. 2o. Bondsverordening, bevattende 10 artikelen, regelende de gewestelijke in deeling. 3o. Bondsverordening, regelende in 12 artikelen de inrichting en werking van het Bondsbestuur. 4o. Bondsverordening, in 18 artikelen algemeene voorschriften en een reglement van orde voor de Bondsvergadering be vattende. Aan het hoofd van ieder der 5 gewes ten, waarin het verbond werd verdeeld staat een bestuur van vijf leden, waarvan de voorzitter tevens lid van het bondsbe stuur is, terwijl de overige 3 leden, die te Amsterdam woonachtig moeten zijn, het dagel. bestuur vormen van het Verbond. (Voorzitter, secretaris en penningmeester), Hevig werd die indeeling namens vele Vereenigingen door den voorzitter van //Olympia" vau Zutfen, den heer Vrugt- man, bestreden. Het mocht niet baten. Met 82 tegen 59 stemmen werd zij aan genomen. Een ander gewichtig punt: De wijze van afvaardiging, zooals die in de concept-bondswet was voorgesteld, werd niet aangenomen. Met 95 tegen 41 stemmen werden die amendementen aangenomen, waardoor aan iedere vereenigiug het recht verzekerd blijtt, zijne afgevaardigden te zenden en wel naar den volgenden maatstaf Per vereen, van 29 leden of minder 1 afgev. ii ii ii 30-79 a a a 2 r, ii n 80 w en meer 3 De Bondswet werd met 88 tegen 28 stemmen en bloc goedgekeurd. De Bondsverordeuingen als huishoude lijk reglement behoefdeu eene dergelijke goedkeuring niet. Binnen 3 maanden moeten nu de ge westelijke vergaderingen plaats vinden ter verkiezing hunner respectievelijke bestu ren, waaruit het bondsbestuur moet wor den geassumeerd. Daarna was aan de orde de verkiezing van 3 leden van het bondsbestuur (te zamen het dagel. bestuur vormende). Het oude bestuur werd bij acclamatie herkozen en bestaat dus thans weder uit de hh. mr. D. Josephus Jitta, voorzitter, K. Ingerman, secretaris, en P. C. Adrian, penningmeester. De vergadering werd daarop gesloten na de gebruikelijke rondvraag of iemaud nog iets in het belang van het verbond had, waarop een welsprekend stilzwijgen volgde: zeker ten bewijze, dat iedereen doordrongen was, nu lang genoeg in het bondsbelang te hebben vergaderd Din?dag werd bij den horlo gemaker F. B. te Enkhuizen een twintigtal horloges ontvreemd. De dader is nog onbekeud. Dinsdag ochtend is er brand ontstaan in de bakkerij van C. Co- belens, te Monnikendam, met het gevolg, dat zij geheel eene prooi der vlammen werd. Het huis dat aan de bakkerij grensde, is gespaard gebleven. Alles is, naar men ver neemt, verzekerd. Op het aanplakbord bij de R. K. kerk in 't Veld (gemeente Nieuwe Niedorp) was in de vorige week de volgende aankondiging ge plaatst LEES DIT! Een ieder wordt vriendelijk ver- zogt die de laste betaalt van 24 Guldens, dit te onderzoeke bij de rijksontvanger en dan moet U aan- melde op het raadhuis ieder in zijn Gemeente voor de 21ste December. Namens het bestuur. Kiesvereennigen. Eene juffrouw, die zich Maan dagavond per tram naar het Hol- landsche spoorstation te 's-Hage be gaf, bleek bij aankomst aldaar sla pende te ziju en wel zóó, dat het niet mocht gelukken haar te wek ken. Zij bracht den nacht steeds slapende door in eene der wacht kamers van het station, en is Dins dagochtend in denzelfden toestand naar het stedelijk ziekenhuis ver voerd, alwaar zij nog slaapt. Dinsdagnacht is er brand ont staan in het gebouw der keizerlijke Russische legatie in de Lange Voor hout te 's-Hage. Door de spoedige hulp der brandweer was men het vuur weldra meester, doch de be neden-voorkamer, waar het bureau der legatie gevestigd is, werd met haren kostbaren inhoud van antieke kantoormeubelen eene prooi der vlammen. Men meent te kunnen aannemen dat te Rotterdam ongeveer 4000 personen van het kiesrecht uitge sloten blijven, omdat zij, hoewel aangeslagen voor eene huurwaarde van meer dan flOÖ, hunnen belas tingaanslag over het vorig jaar, we gens onvermogen of om andere re denen, niet hebben betaald. Zekere D. de Vries is, op ver zoek van den officier van justitie bij de rechtbank te Haarlem, te Venendaal aangehouden en gevan kelijk naar Arnhem overgebracht. Dat een koe op het dak klimt mag zeker wel iets merkwaardigs genoemd worden. En toch heeft op de bouwhoeve van Gr. P. m het land van Kuik (N.Br.) een koe dezer dagen zulk een sterken toer verricht. In een buitenkooi van een varkenshok terechtgekomen, kroop het dier op de knieën op het lage dak en wist er eveneens met de achterpooten op te schuiven, 't Was onmogelijk haar er af te krijgen en zij ware mis schien op de vorst van het huis ge klauterd, indien zij, gelukkig of ongelukkig, niet beproefd had te gaan staan. Daardoor trapte zij door het strooien dak en viel er vervol geheel en al door en kwam in het varkenshok terecht, zonder zichzelve of een van de varkens te kwetsen. Die koe is ongetwijfeld voor kun stenares in de wieg gelegd. Indien Carré het wist, hij kocht ze stellig voor zijn paardenspel! De gemeenteraad te Franeker heeft afwijzend beschikt op een ver zoek van het centraal bestuur van den Frieschen IJsbond om maatre gelen tegen het vernielen van ijs banen, vermits sluiting van bruggen enz. belemmering voor den handel kan teweeg brengen. Op de veemarkt te Leeuwar den is Vrijdag jl. alweder een schan delijk bedrog gepleegd. Een veekoop man, die van een boer eenen stier had gekocht, zonder te betalen, wist het dier op behendige wijze aan een Ik wantrouw alles wat mij op deze geheimzin nige plaats omringt, hernam Bois-Rosé. Die kreet, welken wij zooeven gehoord hebben, verraadt de tegen woordigheid van een menschelijk schepsel: blank of rood, het is te vreezen. Laat mij alvorens te scheiden het terrein rondom ons eens onderzoeken. Alle drie bnkten zich ter aarde en trachtten met hunne geoefende oogen op de oppervlakte van den grond als in een geopend boek te lezen. Wat zeide ik u, riep de Canadees het eerst uit, ziehier den indruk van de voeten van een blanke, en ik zou zweren, dat hij eenige minuten geleden nog hier was. Inderdaad, voetstappen van een mensch waren op het zand afgeteekend en een dezer had de wilde porseleinplant vertreden, waaraan de stengels zich zacht de een na den ander weer ophieven. Deze sporen richtten zich naar de haag katoenboomen. In alle geval, hij is alleen, zeide Fabiaan. En hij wendde zich naar den gordel van groen, toen Bois-Rosé hem tegenhield. Laat mij begaan; deze ondoordringbare haag kan den vijand verbergen. Maar neen, voegde hij er bij, de man van wien wij hier de voetstappen zien, heeft slechts de maagdelijke ranken te verwijderen, die zich in de boomen verwarren, om een blik in deze plaats te werpen. Dit zeggende verwijderde Bois-Rosé ook de takken en het warnet van planten, dat hen aaneenstrengelde, maar na een kort onderzoek, waarvan het resultaat niet6 bizonders opleverde, trok hij zich terug en liet de gordijn van groen zich weer uit zichzelf sluiten. De jager volgde de indrukken; maar verder werd de grond kalkachtiger en waren .de voetsporen niet meer zichtbaar. Wij zullen eens om die kegelvormige rots trekken, hernam Bois-Rosé, misschien zal het terrein ons daar meer zeggen. Kom Pepe; Fabiaan, wacht ons hier. De beide jagers verwijderden zichFabiaan bleef alleen achter en in gedachten verdiept. Die Goudvallei, welker verovering hij gedroomd had in een tijd toen zijn hart zulke zoete verwachtingen koesterde, die Goudvallei was daar ergens dicht bij hem. Die droom, dien hij vroeger slechts voor een hensenschim aanzag, was thans werkelijk heid geworden; en Fabiaan was ongelukkiger dan op het tijdstip waarop de liefde, die nog hoopt, hem nog in zijne armoede toelachte. Zoo verwijdert het geluk zich altijd op het oogenblik waarop men het schijnt te bereiken. Somtijds luistert de reiziger in de stilte der bosschen op lettend naar de welluidende tonen van den cencoutlé (spot vogel) om geen enkele dier tonen te verliezen. Hij gaat behoedzaam voorwaarts naar de plaats waar de vogel, on der het gebladerte verborgen, zijne zuivere akkoorden doet hooren. IJdele hoop, de reiziger kan vrij voorwaarts gaan, de gevleugelde zanger ontvlucht hem, zijn stem doet zich altijd op verren afstand hooren en hij zelf is altijd on zichtbaar. Zoo hoort de mensch dikwijls in de verte naar de stem men, die hem van geluk zingen. Door hare bekoorlijkheid verleid, snelt hij tot haar, maar zij vluchten steeds op zijne nadering en zijn leven gaat in het najagen daarvan voorbij, zonder ooit dat geluk te kunnen bereiken, hetwelk bedrie- gelijke stemmen hem beloofden. Wat Fabiaan aangaat, voor hem was het geluk niet meer in de Goudvallei te vinden; het was nergens meer. Geene verwijderde stem zong thans nog in de eenzaamheid van zijn leven; de reiziger had geen doel meer na te jagen, geen vluchtend maar altijd geliefd beeld met de hoop het ein delijk in zijne armen te kunnen drukken. Fabiaan verkeerde in een dier oogenblikken, die God ge lukkig zelden in het leven laat voorkomen, gedurende welke alles duister is evenals op de zee, wanneer de vuurtoren^ die den zeeman tot gids dient, uitgedoofd is. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2