ding kan waarborgen en daaromtrent den Eaad te rapporteeren. Met algemeeue stemmen wordt dit voor stel aangenomen. Nu moet ook de datum, vermeld in 't 3e lid aan 't voorstel van B. 011 W. wor den gewijzigd. De Voorzitter stelde voor dien te bepalen op 1 Maart, de heer De Kanter op 31 Maart. Over 'tvoorstel- De Kanter staakten de stemmen, zoodat de volgende vergadering in dezen zal moeten beslissen, en de gekeele zaak in 't nieuwe jaar weer aan de orde komt. Verder wordt besloten tot verhuur van grond in de Raamsteeg voor één jaar aan J. van Willes; tot uitbetaling vanf21,60 aan de weduwe A. W. Leuven, wegens in 1886 geleverde teekenbenoodigdheden voor de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus. Aangehouden wordt de benoeming van eeu leeraar in het teekeuen voor de vaca ture Goteling Vinnis. Op de lijst van aanbeveliug komen voor de hh. J. Z. van Dijck te Brielle, J. E. i O. de Man te Almeloo en H. J. de Vries te Amsterdam. Benoemd zijn: tot ouderwijzer aan de opleidingsschool voor jongens de heer K. J. Ja Ti se, id. aan de tusschenschool de heer C. J. O. A. Nuijs. Tot lid der commissie van toezicht op de gemeente gymnastiek-, scherm- en dans school de heer P. Dyserinck. Tot regent over de bewaarschool van het Barbara-Gasthuis mr. Joh. Enschedé. Tot lid der commissie van toezicht op het stedelijk museum de heer H. J Scholten. Id. op de scholen voor het middelbaar onderwijs de hh. C. Druyvestein, F. G. H. N. Haitsma Muiier en D. André de la Porte. Tot lid der commissie, bedoeld bij art. 40 der gas-overeenkomst, de heer Sueltjes_ Aan den onderwijzer J. Schaafstal, die om redenen van gezondheid een verlof van 6 a 9 maanden verzocht, onder verband van het stellen van een plaatsvervanger op eigen kosten, werd dit verleend en daarna de vergadering gesloten. Het Woensdagavond door de Haar - lemsche Mannen - Zangvereeniging «Crescendo» gegeven concert mocht zich weder in de onverdeelde be langstelling der leden verheugen en vandaar een opkomst als men slechts kou wenschen. Het maakte een aan- genamen indruk, dat op het pro gramma zooveel nieuws prijkte, en deze indruk werd nog versterkt door de zuivere en geacheveerde uitvoe ring der nieuwe stukken, hetgeen zeker wel mag pleiten voor ernstige studie en goede leiding. De koor- nummers bestonden uit «Die Quelle in der Wuste» en «Saogers Giück» van Niels W. Gade, «Lebensweis- heit» en «Frühlingsnahen» van den zelfde, terwijl het eerste gedeelte werd besloten met aPsalm VIII» van R. Hol; met dit nummer en bet welbekende schoone «des Hee- ren Huis» van J. C. Boers, dat de tweede afdeeling slootbehaalde «Crescendo» den 4den prijs in de hoogste afdeeling van den onlangs te Utrecht gehouden zangwedstrijd. Last not least dient vermelding dat de vereeniging een tweetal compo sities uitvoerde van den directeur, den heer N. H. Andriessen «Marif- jaeren» en «Nimmer Nacht» (Noor- sche zangen), welke blijkens het applaus bizonder in den smaak der toehoorders vielen. Straalde uit eene vorige compositie van den heer A., nl. «Columbus», forsche inspiratie, in deze nummers waren de zachte overgangen bij den somtijds half fluisterenden zang, gepaard aan het lieflijke, dat in beider melodien ligt opgesloten, het bewijs dat de com ponist op excellente wijze rekening had gehouden met de krachten zij ner vereeniging, en door er mede te woekeren, thans sommige gedeelten tot eene ongeëvenaarde schoonheid wist op te voeren. Nogmaals moe ten wij herhalen dat, ook vooral met deze stukjes, de vereeniging het be wijs leverde van met zeldzaam goe den uitslag gestudeerd te hebben. Eene enkele opmerking mogen wij echter niet achterwege laten. Met den besten wil ter wereld wil zij ons niet in de pen blijven. Het is nl. de uitspraak van enkele con sonanten in den Duitschen tekst, die vooral in het eerstgenoemde koor nummer opvallend slecht waseen euvel dat wij zelden vroeger hebben opgemerkt, en met bescheidenheid geven wij de vereeniging in beden king om de uitspraak van de z en de g Duitsch en niet Hollandsch te doen zijn; «flösse» en aGenösse», i mag ook niet klinken als afleuse» en «Geneuse». De gasten der vereeniging waren voor dit concert de heer J. M. Orelio (bariton) en Chr. Timmner (viool), beiden van Amsterdam. De heer Orelio deed zijne intrede met «scène en aria uit het concertdrama Al- brecht Beiling,» van Brandts Buys en zoug vervolgens het lied: «Hoe zalig nog een kind te zijn», uit de opera «Czaar en Scheepstimmerman» van Lörtzing. Zij, die reeds het voor recht smaakten met dezen zanger ken nis te maken, zuilen ook thans met zekere voorliefde geluisterd hebbeu naar hetgeen hij ten gehoore bracht. In de scène en aria werden wij reeds terstond geboeid door het machtige geluid dat hij ontwikkelde. De keuze van dit nummer mag als bij uitstek passend voor den heer O. worden genoemd. Met klimmende kracht zette hij zijne stem uit of daalde daarmede af tot fluisterende tonen alnaarmate het karakter der compositie dit eischte. De passage: «De droeve broederstrijd bezoedelt deze landen I «Ja ik wil sterven!.,.. God, Die mijne bede hoort.» was overschoon. Hoewel de heer O. er een bui tengewoon succes mede behaalde, moeten wij ons toch de opmerking veroorloven dat de overdrijving bij den laatsten regei: «Dan wil ik zoo gaarne uw kind weder zijn» niet gewenscht was voor hendie meer op een schoone uitvoering letten dan op het vervaarlijke ge luid, dat de heer O. vermag voo.t te brengen; dit en de somtijds niet al te zuivere uitspraak der vocalen waren de eenige vlekjes. De terugroeping, waaraan de heer O. welwillend gevolg gaf en het laatste couplet herhaalde, was o. i. volkomen gerechtvaardigd. Na de pauze zong hij nog «Zes loverkens» van W. F. G. Nicolaï, een zestal aardige Vlaamsche liedekens, waar mede ook veel succes werd behaald. Vooral «het Hexken» werd zeer toe gejuicht; op «stormachtig» verlangen werd dit door hem gebisseerd. Het deed ons mede genoegen bij deze gelegenheid de kennismaking te her nieuwen met den heer Timmner, van wiens talenten wij reeds vroe ger gelegenheid hadden melding te maken. De keuze van zij ue stukken was voor eene gelegenheid als deze uitstekend, vooral de schalksche bal lade en polonaise van Vieuxtemps lokte veel toejuichingen uit. De rijke toon van zijn instrument kon in alle opzichten den toets der zuiverheid doorstaan, hetgeen veel van de voor dracht vergoedde, waarin nu en dan wat meer vuur en gevoel te wen- schen waren geweest. Besluiten wij met den «Vierten im Bunde», den heer Tibbe uit Amster dam, geluk te wenschen met zijn uitmuntend accompagnementdat voorzeker een voorname factor was in het goede slagen der door hem begeleide nummers. «Crescendo» heeft eer van dezen avond Het denkbeeld om door middel van eene zoogenaamde «sneeuwbal collecte», waaronder verstaan wordt eene collecte waarbij één persoon begint met 4 andere aan te werven, die elk een klein bedrag, b. v. 10 cents, storten en ieder dezer op zijne beurt weder 4 andere deelnemers opspoort, welke hetzelfde doen, enz., waardoor men met betrekkelijk wei nig moeite en in korten tijd een aan zienlijke som bijeenbrengt, is hier ter stede reeds in toepassing ge bracht ter verkrijging van de noo- dige gelden om aan een aantal oe- hoeftige kinderen gedurende de win termaanden eenige malen per week warm voedsel te verstrekken. Het is ons aangenaam dit te kun nen vermelden, te aaugenamer nog om dat dit oorspronkelijk denkbeeld reeds in een artikel, voorkomende in ons nummer van 26 October 11., is aangegeven. Het zaadkorreltje, destijds door ons gestrooid, schijnt dus in vrucht bare aarde te zijn gevallen. Hier ter stede is eene vrouw be vallen van haar derde tweeling. De eerste is overleden, de laatste ver keert in blakendeu welstand. Arro»dI§$cineiits-3tccIitbank TE HAAULEM zitting van 29 December 1887. Vrouw F. de W. te Haarlemmermeer, beschuldigd van vrouw M. Thuis, te heb ben gescholden voor weer.... schurk.'-' Genoemde getuige verklaart dat be klaagde haar dit woord heeft toegevoegd eu dat zij niet voor de eerste maal aldus door haar uitgescholden is. Bökl. beweert deze woorden te hebben gezegd tot haar zoontje. De getuigenis van vrouw de W. wordt door twee getuigen bevestigd. De officier van justitie requireert f 10 boete, subsidair 6 dageu hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. D. K. en v. S. beschuldigd van 3 paar schoenen te hebben ontvreemd uit den uitverkoop van H. Zwartser en L. Mok door middel van braak. Getuigen H. Zwartser en L. Mok doelen mede, dat zij die schoenen herkennen als aan hen toebehoorende, en uit liunue éta lage in de Jansstraat ontvreemd. Als getuigen treden nog op twee agen ten van politie, waarvan de een verklaart twee paar van de schoenen ten huize van een hunner te hebben gevonden. De beklaagden bekennen volmondig en verklaren de sehoeneu te hebben gestolen om ze aan te wenden tot eigen gebruik. Het requisitoir luidt 2 maanden gevan genisstraf voor ieder. De verdediger wijst op het vroeger goed gedrag en de jeugd van beklaagden en tavens op de geringe waarde van het ont vreemde. Hij doet uitkomen dat de ver leidelijke advertenties en aanplakbiljetten zeer zeker de aanleiding zijn geweest dat de beklaagden zich aan den diefstal heb ben schuldig gemaakt. Wat den beklaagde K. betreft acht hij de schuld volstrekt niet overtuigend en wettig bewezen en concludeert mitsdien voor dezen tot vrijspraak. De behandeling van deze zaak wordt geschorst, zoodat de subs, officier van jus titie nog een getuige wil oproepen, die de schuld van bekl. R. staven zal. B. B. te Ben nebroek, beschuldigd van uit den winkel van mej. van Andel aldaar een fleschje Eau de Cologne te hebben weggenomen op den avond van 8 Dec. Als getuige treedt op de veldwachter van Bennebroek die verklaart dat bekl. hem op zijn vraag bekend heeft de flescli te hebben weggenomen en tevens gevraagd of hij de zaak niet kon afkoopen door te betalen wat er uit het fleschje gebruikt was. Petronella van Andel verklaart dat bekl. met een makker een poos alleen in den winkel is geweest, dat zij wel heeft gezien dat hij aan het fleschje heeft geroken, maar niet dat hij het heeft meegenomen. Bekl. verklaart het fleschje te hebben meegenomen met het plan het des avonds terug te brengen. Hij wilde uit de grap ziju kameraden wat eau de cologne laten ruiken. De verdediger mr. Macdonald vraagt of de moeder van getuige de gewoonte had een fleschje eau de cologne in den winkel te hebben om de klanten daarvan te pre senteeren. Getuige autwoordt bevestigend. Het requisitoir luidt f30 boete, subs. 12 dageu hechtenis. De verdediger vraagt verlof om thans nog 2 getuigen a décharge voor te doen brengen, die pas aangekomen zijn. Dit wordt door de rechtbank toegestaan. Dit zijn de tegenwoordige en vorige patroon van beklaagde, die beiden verklaren dat deze een oppassend werkman is, op wien niets aan te merken valt. De verdediger wijst er op, dat bekl. zeer gunstig bekend staat, dat de daad moet worden genoemd jongensachtige on bezonnenheid en concludeert mitsdien tot een zeer lichte straf. Uitspraak over 14 dagen. A. O. te Lisse, beschuldigd een doode gans te hebben weggenomen en verkocht. Get. Riggel, landbouwer, en Blauw, bloe mist, verklaren de gans geschoten en aan een boom opgehangen te hebben om die later te komen halen. Bij hun terugkomst was zij echter verdwenen. Getuige Grietje Vreeker, dienstbode bij den burgemeester te Lisse, verklaart dat de vrouw vau bekl. de gaus te koop heeft aangeboden. Beklaagde zegt, de gans aan den boom te hebben gevonden. Requisitoir: 1 dag gevangenisstraf en de kt-sten van het geding. Uitspraak over 14 dagen. Wordt overgegaan tot eene zitting met gesloten deuren, ter behandeling van de zaak van J. V. en C. V. te Spaarndam. Vervolg der zitting in ons nummer van morgen. Men schrijft ons uit Houtrijk en Polanen In de Woensdagavond gehouden vergadering der Nuts atdeeliug al hier, trad als spreker op mr. F. A. Eggers, van Amsterdam. Spreker had tot onderwerp geko zen «Volksleiders». Deze redevoering, alsmede die van den heer dr. G. J. Brutel de la Rivière, die een schets over «de ge laatkunde» ten beste gaf, werden met belangstelling aangehoord. Met leedwezen werd heden de tijding vernomen, dat het dochtertje van Van Tol, te Abenes, dat zich onlangs zoo ernstig aan de kachel in de school heeft gebrand, na een langdurig lijden aan de gevolgen is overleden. LETTEREN EN KUNST. Binnenkort zal mevrouw Albregt Engelman, thans verbonden aan het gezel schap van het Grand-Théatre Van Lier te Amsterdam, hare 40-jarige loopbaan als tooneelspeelster herdenken. In eene Woensdag gehouden vergade ring van het bestuur der Utrechtsche Man- neuzangvereenigiug met de deelnemers in het waarborgfonds voor eeu eventueel te kort in de kosten van den onlangs ge houden zangerswodstrijd, is mededeeling gedaan dat dit tekort bedraagt 60 pet! Daniël De Lange is ziek. Inhoud Hollandsche Lelie No. 26. Oude en nieuwe jaar. De gedachte eens mans over de vrouw. Een oude Spiegel. Brieven van Maxime aan zijn vriend Fidelio. Versjes. Vervolg Roman. Mededeeiingen. Corres pondentie. Inhoud van de Portefeuille no. 49De kleine Trommelslager, uit het Noorsch van Kristoffer Janson, door C. Eykman, met illustraties van J. Scheidel Jr. Jack T. Grein, Oost en West. De Venus vau Milo. Kunstliteratuur. Louis Bouwmeester, met twee portret ten. Nederl. Weldadigheidziu. A. Reyding. Eene Nederlandscbe Standaard uitgave. Muzikaal Overzicht. Mu zikale Kroniek. Maurits van Lee, La Belgique par Camille Lemonnier. Na vijftig jaar, door Hildebrand. De roem der Vlaamsche Academie.Parijsche Kro niek. Josef in Dothan. LESER EN VLOOT. Bij kon. besluit van 24 dezer is de met verlof hier te lande aanwezige officier van gezondheid lste klasse van het leger in Ned.-Iudië P. A. Klein, wegens ziekte met ingang van 1 Januari, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toeken ning van pensioen. Bij kou. besluit van 26 dezer is dr. C. Grebe de Haan, arts, benoemd en aange steld tot officier van gezondheid der 2de klasse bij het personeel van den genees kundigen dienst van het leger in Neder- landsch-Indië. Bij kon. besluit van 27 dezer is de met verlof hier te hinde aanwezige 2e-luit.- kwartiermeester van liet leger in Ned.- Iudie J. R. Mack, ter zake van lichaams gebreken, met ingang van 1 Jan., eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. De majoor J. C. Santbagens, van het le reg. infanterie te Leeuwarden, die op 1 Jan. e. k. wordt overgeplaatst bij het 7e regiment van dat wapen, wordt belast met het bevel van het le bat. van het korps te Amsterdam in garnizoen. De majoor L. J. Mulder, van het le reg. inf., die benoemd is tot luit. kol. bij het lo reg. van dat wapen, wordt be last met het hevel van het 4e van laatst gemeld korps te Leeuwarden, in garnizoen. - De luit. jhr. P. G. Siberg, van het 3e reg. inf., is wegens ziekte, op verzoek, op non-activiteit gesteld. De le luit. der inf. C. A. Muller, se dert 1 October gedetacheerd bij de artil lerie te Goriuchem, zal met 1 Januari a. s. weder naar zijn garnizoen te 's-Bosch te- rugkeeren. Met het bevel van het detachement militairen te Veen huizen zal met 2 Jan. e. k. worden belast de 2e luit. der infan terie F. G. Hoffman, te Leeuwarden, ter vervanging van den 2e luit. A. Be«k, die met gemelden datum naar laatstgemeld garnizoen terugkeert. De nieuwbenoemde officieren van gezondheid zullen in het vervolg, onmid dellijk na hun benoeming, te Utrecbt een cursus volgen in de oorlogschirurgie, den ambulancedienst, het transport van zieken en g« wonden, de leger verpleging, de ad ministratieve reglementen etc. De officier van gezondheid der 2e klas se A. C. M. van Moorsel, van het le regi ment infanterie te Leeuwarden, thans gede tacheerd aan 's rijks hospitaal te Amster dam, wordt 16 Januari a. s. overgeplaatst bij het 2e regiment huzaren. ONDERWIJS. Bij beschikking van den minister van Binuenlaiulsche Zaken van 28 dezer, zijn voor het jaar 1888 benoemd tot adsistent bij de rijks-universiteit te Leiden voor de sterrenkunde W. Massiukvoor de scheikunde dr. ld. W. Bakhuis Roozeboom, G. Hensgen, dr. P. van Romburgh eu K. H. M. van der Zandevoor de natuur kunde dr. Sissinghvoor de zoölogie dr. H, W. de Graaf; voor de botanie dr. J. M. Jansein het ziekenhuis dr. G. A. de Geus, C. L. Rümke, P. de Jong, W. de Jong, C. Metziar eu W. J. van Stoc- kum voor de physiologie dr. M. O. Dek huizen en C. Le Nobelvoor de patho logische anatomie dr. D. E. Siegenbeek van Heukelom. Bij beschikking van den minister van Biuuenlandsche Zaken van 28 dezer, is voor het jaar 1888 benoemd tot prosector Pepe antwoordde niet. Zijn verwilderd oog bleet alleen nu en dan begeerig op deze goudmassa staren om dan heimelijk een onheilspellenden blik te werpen op ï'abiaan, die hen die hem omriDgden, niet meer scheen te zien, en op Bois-Rosé, die onbeweeglijk was in zijne geliefkoosde hou ding, den arm op den loop zijner karabijn en die op het gezicht dier schatten den jongeling, die de hemel hem had weergegeven, met nog teederder blikken gadesloeg. De Spanjaard had aan den eenen kant voor zich zijn ouden makker in gevaren: in honderd verschillende ont moetingen hadden beiden gezamenlijk hun oorlogskreet ge uit gelijk die wapenbroeders der oude ridderschap, die altijd onder dezelfde banier streden; koude, honger, dorst, alles was hun gemeenschappelijk deel geweest; hunne dagen ■waren voorbij gegaan onder dezelfde zon, hunne nachten onder denzelfden sterrenhemel. Aan den anderen kant was het kind door zijne schuld wees, zijne wroeging van twintig jaren, de liefde, het leven van zijn eenigen vriend in deze wereld; maar de duivel der hebzucht die hem het hart ver teerde, wischte al die herinneringen uit het verleden uit: in zijne oogen waren deze twee mannen thans te veel. Eene rilling van schrik beroerde het lichaam van Pepe, toen deze gedachten bij hem opkwamen. Een hardnek kige strijd ontstond in zijn binnenste, een strijd tusschen de neigingen uit zijne jeugd en de edeler gevoe'ens die het schouwspel der natuur, waarin de men6ch zich dichter bij God gevoelt, had ontwikkeld, maar deze vreeselijke wor steling was kort; de grensbeambte van weleer was eens klaps verdwenen en toen Pepe zich rekenschap kon geven van zijne afschuwelijke gedachten, behield de edele natuur die hij teruggekregen had, de overhand: de oude mensch was in hem voor altijd overwonnen; er bleef niets anders over dan de gast der bosschen, gelouterd door het berouw en de afzondering. De knie nog steeds ter aarde gebogen, had Pepe de oogen gesloten; een heimelijke traan, die voor zijne beide makkers zoowel als den strijd waaruit hij zegevierend te voorschijn trad, verborgen was gebleven, ontsnapte zijne oogleden en rolde over zijne gebronsde wang. Signor graat de Mediana, riep hij opstaande uit, gij zijt vau af heden een rijk en machtig heer, want al dit goud behoort u alleen! Dit zeggende, ontdekte hij zijn hoofd en boog eerbiedig voor dengene die hem voortaan niets meer te vergeven had. God behoede, riep Fabiaan getroffen uit, dat gij dit goud niet met mij zoudet deelen, na onze gevaren ge deeld te hebbenI Wat zegt gij er van Bois-Rosé? Ver heugt het u niet in uw ouderdom een rijk en machtig heer te worden? Maar voortdurend en rustig op den loop zijner karabijn geleund, stelde Bois-Rosé, ongevoelig voor zooveel rijkdom men, als de rots die zich boven hen verhief, zich tevreden met het hoofd te schudden, terwijl een glimlach van onbe schrijfelijke teederheid voor Fabiaan getuigde van het eenige belang, dat hij bij dit wonderbaar schouwspel had. Ik denk zooals mijn vriend Pepe, gaf de Canadees eindelijk ten antwoord, wat zal ik doen met die goede ren, welke de geheele wereld najaagt? Indien dit goud voor ons eene onschatbare waarde heeft, is dit omdat het u moet toebehooren; het bezit van den minste dezer steeuen zou aan zijne oogen zoowel als aan de mijne de waarde van den dienst ontnemen, welken wij u hebben kunnen bewijzen. Maar het oogenblik is thans gekomen om te handelen, niet om te praten; één diDg is zeker, wij zijn niet alleen in de woestijn. (Wordt vervolfd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2