fcij de auatomie aan de rijks-universiteit te Leiden G. H. van Dissel. De heer L. Adriaanse, van Helder, ver kreeg voor eenige dagen, na afgelegd exa men, aan de Vrije Universiteit den graad van candidatus theologiae, cum laude. Door de plaatselijke schoolcommissiën van 'a Gravenhage, Rotterdam, Leiden, Schiedam, Dordrecht en eenige andere voorname gemeenten is een adresbeweging op het getouw gezet, om aan de regeering te verzoeken, dat zij zal overgaan tot een wettelijke regeling van het bewaarschool- onderwijs. Bij het op 27 en 28 Dec. teUtrecht ge houden examen ter verkrijging van de akte voor Eransch (M. O.), was de uit slag als volgtgeëxamineerd voor akte B (letterk. gedeelte) 2 mannel. cand. Ge slaagd de heer E. Th. Borle te Arnhem afgewezen 1. Voor akte A. I vrouwel. en 3 manuel. Geslaagd de heer L. Bochardt te Viauen de overige afgewezen. VISSCHERIJ. Ni eu wed iep, 28 December. We gens het onstuimige weer konden de kust- visschers heden hun bedrijf niet uitoefenen. Slechts 3 korders brachten 7 mandjes kl. schol ten afsfag, welke f 6 per mandje opbrachten. Scheven in gen, 28 December. Van IJmuiden werden heden morgen twee kleine partijen verschc visch aangevoerd; de prij zen van heden zijn voor schelvisch van f0.30 tot 0.40, tongen van f 0.45 a, 0.55, kleine tongen van f 0.25 a 0.30. Lemmer27 Dec. Van Zaterdag tot en met heden was de visscherij naar haring op de Zuiderzee buitengewoon ongunstig. De visscliers kwamen met eeue vangst van 14 a. 20 stuks uit zee terug. Aan de bok kingrokerijen alhier bedroeg de totale aan voer in genoemde dagen nog geen 400 stuks, die werden afgezet tot f 6 per 200 stuks. LANDBOUW EN VEETEELT. Naar aan de //Laudb.-Crt." wordt me degedeeld, is dezer dagen de stier /Mar kies" S. T. no. 1208 van het Rundvee- Stamboek aangekocht door den heer Da lebont, mr. smid te Burgh op het eiland Schouwen, om dien te zenden naar ziju zoon in Zuid-Afrika. It I N N li I. 1). Bij "kon. besluit rail den 23sten dezer is F. A. J. baron De Smetli van Alphen, gezantschapssecretaris 2e kl., op zijn ver zoek, gesteld in disponibliteit, buiten be zwaar van 's rijks schatkist. Bij kon. besluit van 27 dezer is met ingang van 16 Jan., aan jhr. mr. W. Th. Gevers Deynoot, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arrondissement Delft. Bij kon. besluit van tleu 26sten dezer is mr. I,. IV. A. Besier, referendaris-ad viseur bij het Muntcollege aangewezen, om gedurende het jaar 18Q8, in geval van afwezigheid van een der leden van het Muntcoliege, diens plaats te vervullen bij de behandeling der onderwerpen, bedoelt bij de artt. 3, 7 en 10 dor wet van 1 Juni 1850 (Stbl. no. 25.) Bij kon. besluit van 24 dezer is de beer J. C. Bouman, laatstelijk inspecteur van financiën in Ned.-Iudië, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van I Februari eervol uit 's lands dienst ontslagen. De minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat 's Kijks Museum te Amsterdam op Zondag 1 Jan. 1888 voor het publiek zal gesloten zijn. Bovenstaande berichtea zijn uit de St.-Ct.) Aan het departement van Ma rine werd Woensdag- aanbesteed de levering vau 6000 KG. witte zeep. Minste inschrijfster was de firma Sanders eD Co. te Leiden voor f 26.80 per 1000 KG. Voor het jaar 1888 is het hoofdbestuur der Ned. Maatschappij van geneeskunde vastge teld als volgt: prof. C. A. Pekelharing, pre sident, dr. A. W. C. Berns, vice- president, prof. A. A. G. Guge, se cretaris, dr. A. Mijulieff, vice-secre- taris, dr. M. Juda, penningmeester, dr. C. E. Daniels, bibliothecaris, prof. J. E. v. Iterson J. Az. dr. J. J. Aghina, dr. A. W. Tresling, dr. J. Baart de la Faille, dr. L. Th. van Kleef. Alles wat betrekking heeft op het beraamde wetenschappelijk on derzoek der Key-eilandeu door het aardrijkskundig genootschap ont worpen, is thans geregeld. De heer R. P. Posthumes Meijes, luit. ter zee 2e kl., zal belast worden met het topographisch en hydrographisch onderzoek, de heer Cl. J. M. Wert- heim met het geologisch, het agro- nomiscb, en zoover hem tijd en gelegenheid daartoe beschikbaar blijven, het verdere natuurhistorisch onderzoek. De expeditie zal den 21n Januari a. s. per Conrad van Amsterdam vertrekken naar Batavia, en verder met een der stoomschepen van de Ned. Indische Stoomvaart-maatsch. naar Key-Doela (omstreeks medio Maart heeft het vertrek uit Batavia plaats.) Betreffende het onderzoek dar Soenda-eilanden kunnen nog geen nadere mededeelingen geschieden. Er loopen opnieuw geruchten, dat de Nederl. Afrika-reiziger Schu- ver nog in leven zou zijn. De noo- dige stappen worden gedaan om daaromtrent zekerheid te verkrijgen. De hulp van onzen minister van Buitenlandsche Zaken en van de Eugelsche regeering is daartoe in geroepen. Naar het Bbl. uit goede bron verneemt, heeft de Trausvaalsche regeering weer aanvraag gedaan om Hollandsche telegrafisten te verkrij gen; verscheidene ambtenaren heb ben zich bereid verklaard aan die oproeping gehoor te geven. Welhaast kan wederom een rapport van B. en W. van Am sterdam in zake de beurskwestie worden tegemoetgezien en wel naar aanleiding van het advies der Kamer van koophandel, waarin het laatst aangeboden gemeenteplan de finitief werd afgekeurd. Aan de af- deeling der publieke werken moet men druk bezig zijn het plan om te werken. Gelijk men weet, wa6 het plan reeds eene omwerking van een vorig. Driehonderd gulden wordt uit geloofd aan hem of haar, die een jongen van 14 jaar, zwart uitzicht, zwart haar, tengere lichaamsbouw, gekleed met blauwe w-nterpaletot, korte broek, rijglaarzen eu blauwe pet, aan zijn ouders te Amsterdam terugbrengt; en 100 gulden beloo ning worden uitgeloofd aan dien- gene, welke voldoende inlichtingen over hem kan verschaffen. Men adresseere zich aan het bureau vau politie 2e sectie, Oudebrug te Am sterdam. Te Helder is eene centrale R. K. kiesvereeniging opgericht. Reeds staande de vergadering traden 141 kiezers toe. O. a. werd besloten, dr. Schaep- mau uit te nood'gen eene voordracht te komen houden. Woensdagavond omstreeks half zeven ontstond er brand in het ma gazijn van vernissen en verfwaren vau de firma HerLt en Helder, op de Hoogewoerd te Leiden, welke zoo spoedig toenam, dat in een oogen- blik het geheele magazijn en de werkplaats in lichte laaie stonden. Het was een schoon doch vreeselijk schouwspel. Hoog verhieven de vlam men, in welke men verschillende kleuren zag, zich in de lucht, ter wijl een dichte vonkenregen op de naastbijgelegen huizen neerdaalde. Duizenden sloegeD, op den Nieuwen Rijn staande, zonder eenig gerucht te maken, het indrukwekkend too- ueel gade. Door het krachtig optreden der brandweer wist men den brand tot het aangetaste perceel, dat geheel uitgebrand is, te beperken. De tram- dienst op de Hoogewoerd was ge staakt. Van de Hoogewoerdsbrug tot aan het station had de dienst geregeld plaats. Wedstrijden. lu de dea 22en dezer gehouden ver gadering van do „IJsclub" te Westzaau is o. a. besloteu, ijs en weder dienende, dezen winter te houden eene schoonrijderij voor jongens en eene voor meisjes en te vens leden voor de „IJsclub" aan te ne- nemen tegen een minimum van 50 cents. Woensdag had zekere J. R. te Enkhuizen het ongeluk, onder het snoeien uit een boom te vallen. Per draagbaar is de ongelukkige naar zijne woning overgebracht waar onmiddellijk geneeskundige bulp werd verleend. Men zegt dat hij den ruggegraat heeft gebroken. De vergadering van vrijzin nige kiezers, Woensdag te Uitgeest op uitnoodiging van Krommenie en Assendelft gehouden, was talrijk bezocht, en 13 van de 19 gemeen ten, waaruit dit zeer verspreid lig gend district bestaat, waren verte genwoordigd. De uitslag van de ge- dachtenwisseling was, dat eene cen trale liberale kiesvereeniging is op gericht in het district, en dat sta tuten, bestuur enz., in eene volgende vergadering zullen worden vastge steld. Met het oog op den zeer ernstigen strijd die in dit district zal worden gevoerd, was men algemeen van meening, dat in alle gemeenten waar kiesvereenigingen ontbreken, locale comitó's dienen werkzaam te zijn. Bij de herstemming in het kiesdistrict Leiden, ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer, zijn uitgebracht 2076 stemmen van onwaarde 23. Gekozen mr. P. L. F. Blussé (lib.) met 1113 stemmen. De heer mr. Smeele (r. k.) kreeg 938 stemmen. Op de buitenplaats «Oud-Wul ven» te Houten, bij Utrecht, werd op een dezer dagen aldaar gehou den houtverkooping, één esschen- boom verkocht voor de som van tweehonderd cachtig gulden. Wel een bewijs dat goed hout goed geld waard is. Door het gemeentebestuur te Ootmarsum is Woensdag gerechte lijk beslag gelegd op den belang rijkeu inboedel van den aannemer van het kanaal Almeloo-Northom, die, zooals men weet, in alle stilte vertrokken was. Woensdag werden uit Bergen- op-Zoom verzondeu duizend stuks prachtige zware koroesters, verpakt in een mooi, daarvoor expresselijk vervaardigd fust. Deze oesters zijn een geschenk voor den pans ter gelegenheid van zijn jubilé. Bij advertentie wordt de ou- derhandsche inschrijving aangekon digd voor den bouw van zes villa's (drie dubbele) op het Duin te Vlis- siugen. Deze villa's zullen in het aanstaand seizoen gereed moeten zijn en geplaatst worden aan de zuid zijde van het Grand-Hóiel der maat schappij vau gronden, welke ook den bouw dezer villa's op zich neemt. Door het flink gedrag van den machinist eener reserve-locomotief, die om de tramlijn Heertnveen-Gor- redijk vrij van sneeuw te maken Dinsdagmorgen te 4 uren de lijn opreed, is een muzikant, De Jong, van een wissen dood gered. Deze had zich in beschonken toestand op de rails te slapen gelegd. Gelukkig werd de machinist hem bij tijds gewaar, remde eu maakte den man wakker. Gelukkig was dadelijk de nachtwacht bij de hand, die den beschonkene in het cachot bracht. WETGEVENDE MACHT, De eerste beëedigiug van leden der Eerste Kamer, volgens de nieuwe Grondwet, had Woensdag in dat college plaats. Vroeger geschiedde deze beëedigiug door den Ko- ning. De heer R. Melvill baron van Lijnden, in Utrecht benoemd, legde de gevorderde eedeu in handen van den voorzitter af en nam vervolgens zitting. Daarna tot behandeling der aan de orde gestelde ontwerpeu overgaande besloot de Kamer om deze tot heden (Donderdag) uit te stellen. De zitting werd geschorst r m den leden gelegenheid te geven zich met het afdee- liugs-onderzoek bezig te houden van eenige pas ingekomen kleine ontwerpen eu hoofd stukkeu 1, 7 A eu de wet op de middelen der Staatsbegrootiug. Toen tegen 4 uur de zitting was her opend, werden die kleine ontwerpen op de agenda gezet voor heden na de dan reeds aan de orde gestelde eu verder besloten Vrijdag 10 uur de Indische begrooting te behandelen en daarna de bovengenoemde 3 deelen der Staatsbegrootiug. Vrijdag denkt de Eerste Kamer dus te scheiden om ua Nieuwjaar terug te komen voor de overige hoofdstukken der Staats begrootiug. FINANCIEELE MEDEDEELINGEN. Volgens het Weekblad voor incourante fond sen van Broekman Houders zijn in de week, eindigende 27 dezer, verhandeld de volgende fondsen: Aand. Amst.-Deli Comp. (1879) tot 560 pet. Obl. Maatsch. tot Exploitatie van de Brakke Grond, Ilyp. leening tot 99 Aand. Djember Tabak-Mpij tot. 140 Aand. bied. Bouw-Maatschappij tot ƒ200 Aand. Ontvang- en Betaalkas tot. 112 Aand. De Palembang-Mpij tot 567Va Aand. Billiton-Mpij, lc rubriek to 's-Hage tot3500 Aand. Deli-Batavia Mpij te Batavia (1875) tot400 Id. id. id. (1887) tot 300-325 Aand. Goudsche \Vaterleid.-Maatsck. te Gouda tot114 Aand. Rott. Hypoth.b. voor Ned. tot. ƒ210 Aand. Kon. Ned. Locaal Spooiweg- Mpij te Apeldoorn tot 19 Aand. Ned.-Amer. Stoomv.-Mpij tot. 65 Aand. Ned. Gist- cu Spiritusfabriek tc Delft tot1343/4 Aand. Mpij «Felix Mcritis» tot 60 Obl. Natura Artis Magistra tot 100'7s Cert. Granada Hectares tot. 157/8 Obl. Leavenworth Bridge Cy. Hyp. tot 29 Aand. Vennootschap Nederland tot 85 RECHTSZAKEN. De uitspraak van het Hof te Amster dam in zake het O. M. tegen den heer S. alhier, wegens namaak van Catz-elixer, is niet volledig medegedeeld. Het Hof heeft evenals de rechtbank al hier het uitsluitend recht der firma Catz en Zoon op dat merk erkend. Alleen ech ter de omstandigheid, dat het merk nog geen zes maanden gedeponeerd was, heeft de vrijspraak van den heer S. ten gevolge gehad. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen bij de chr. ger. gemeente te Baarn c. a. ds. M. van Minnen te Utrecht. Bedankt voor Weesp door ds. E. Kijftenbelt, te Hoevelaken. KOLONIËN. BATAVIA, 22 November. Het //Bat. Hbl." verkeert volgens haar mailoverzicht van 8 November in de mee ning, dat het krasse optreden in Padang te omschrijven is als partijtrekken van het goevernemeut voor de particuliere landbouw ondernemers en de Maleiers tegen de Bat taks. Dit is eene verkeerde opinie, wat de particuliere industrie betreft. Deze heeft hoegenaamd geen schuld aan de expeditie; het is geheel onjuist te meeuen, dat de Bat- tak vorsten ongenegen zijn hun land voor de Europeesche industrie te openen. In tegendeel, zij zijn meer genegen tot uit gifte vau gronden dan het bestuur tot goedkeuren. De schuurbrauden uitgezon derd, heeft de industrie op de Oostkust in de laatste jaren nooit klachten over de Bataks aangeheven, en ook in Padang is niettegenstaande alles dat er heeft plaats gevonden, nu nog de verhouding tusschen Rajahs en planters niet bepaald vijandig te noemen. De industrie (lraa ;t dus niet de schuld vau de moeilijkheden. Dat het goevernementeel //liebiiugeln" met de Ma leiers de oorzaak is van de ontevredenheid der Battaks, hebben wij reeds zoo menig maal betoogd, dat wij het niet noodig achten er op terug te komen. (Deli Ct.) B li 11 E L A i\ l>. België. Te Luik werd een mee ting gehouden, om te proiesteeren tegen het streven der Viamingauten. Dereux, president van de «Associa tion libérale», leidde de vergadering, die door 10.000 personen werd bij gewoond eu er werd een motie aan genomen, waarbij de onlangs aan genomen wet, ten uadeeie van de Waalsche officieren, werd gegispt, en de Waalsche afgevaardigden werden aangemaand niet mede te werken tot wetten, welke verdeeld heid tusschen Vlamingen en Walen kunnen verwekken. Duitschland. De Vereeniging tegen drankmisbruik in Duitschland heeft aan den Rijksdag een adres ge zonden, waarin aangedrongen wordt op het maken van een strenge wet op de openbare dronkenschap. Von Albedyll, de chef van het militair kabinet te Berlijn, is plot seling ziek geworden. Engeland. Men verzekert uit de beste bron, dat de reis van Lord Randolph Churchill naar St. Peters burg, in geenerlei verband staat met de politiek van Lord Salisbury. Aan Churchill is vanwege de Engelsche regeering geene missie opgedragen. Zijne aanwezigheid te St. Petersburg wordt dan ook te Londen niet offi cieel erkend. Italië. Het water van den Tiber, dat tengevolge van de hevige regen buien de laatste dagen sterk rees, is thans weder aan het zakken. De lagere streken in de nabijheid van Rome staan echter nog onder water, hetgeen zeer belemmerend voor het verkeer is en groote schade ver oorzaakt. De hertog van Norfolk over handigde den Paus het geschenk van Koningin Victoriaeen gouden drinkkan met schotel voor de vie ring van de mis. De Koning van Wurtemburg zond een gouden kruis. Rusland. De minister van On derwijs, Delianoff. heeft zijn ontslag gevraagd; de Czaar heeft dat niet aangenomen, maar hij weigerde den minister te ontvangen. De studen ten te Petersburg dringen aan op het aftreden van den rector der U- niversiteit. Turkije. In de vorige week heeft de ambassadeur van Radowitz aan Kiamilpacha officieel medegedeeld, dat Duitschland actieven militairen bijstand aan Oostenrijk zou verlee- nen, indien het laatste rijk door Rusland mocht worden geprovoceerd. Noord-Amerika (V. S.) De werkstaking onder het personeel van den Philadelphia-Readingspoorweg is geëindigd. Het geschil, dat tus schen de Maatschappij en de be ambten is ontstaan, zal door scheids rechters uitgemaakt worden. GEMENGD NIEUWS. Een Londensch metselaar is tot 5 jaar dwangarbeid veroordeeld wegens het verwonden van twee politie-agenten bij de jongste onge regeldheden. Een eigenaardig jubilé werd onlangs gevierd door den Duitschen vorst Karl Trauttmannsdorff. Deze had zijn vijftigduizeudsteu haas ge schoten. In het geheel schoot hij, sedert Aug. 1853, 147,569 stuks wild. O! hoe zoudeu de Nederlandsche boeren, warmoeziers, boomkweekers en bloembollentelers jubelen, als er ook hier te laude vele zulke jagers werden aangetroffen; waut van on derscheidene kanten, met name uit Zeeland eu van de Veluwe, doen zich vele eu gegronde klachten hooren over de groote en voortdu rende schade die door het wild aan den land- en tuinbouw wordt toe gebracht. Het Duitsche stoomschip Union vac Schiedam naar Charlestown, is op 10 Eug. mijlen van Flambou- rougn Head op zee in braud ge raakt. Vier mau der ekwipage '/ijn met het schroefstoomschip Allermash geland. De gezagvoerder en z s man konden, doordat de boot van de Allermash beschadigd, werd, niet afgehaald worden. De booten van de Union waren verbrand, doch an dere stoomschepen zullen vermoede lijk de opvarenden gered hebben. De leerliugen van bijna alle scholen te San Remo hebben op den eersten Kerstdag den kroon prins van Duitschlaud een serenade gebracht op villa Zirio. Zij zongen een fraai kerstlied. Een nieuwe Napoleon! De En gelsche regeering heeft het plan, den onttroonden Kafferkoning Ja Ja te iuterneeren op St. Helena. Een verschrikkelijk drama viel dezer dagen te Card ff voor. L. 1. Vrijdagavond, ten 10 ure, waren de schrijnwerker Francis, zijne vrouw en huune 8 kinderen slapen gegaan, na zich overtuigd te hebben, dat alle vuur en licht uitgedoofd was. Te middernacht werd een voor bijganger vlammen gewaar op de benedenverdieping; hij gaf het alarm, doch twee minuten later sloegeu de vuurtongen reeds naar buiten. Francis, door het gerucht wak ker gemaakt, sproug door eene val licht, waaruit zijne vrouw hem, een voor een, drie kindereu in de armen wierp. Meer kon hij niet, want, alsdan viel hij bewusteloos neer, en, toen hij weer tot zichzelven kwam, was hij van zijn verstand beroofd, men moest hem naar een gasthuis bren gen. Nog twee andere kinderen konden zich zeiven reddenwat de vrouw en de drie overige kinderen aan gaat, zij werden door den rook ver stikt, en verbrand teruggevonden. Men weet niet, waaraan de brand kan toegeschreven worden. Dr. Hansen, conservator aan het museum te Bergen, in Noor wegen, gaat een reis ondernemen dwars door Groenlaud. Als bewo ner van Noordelijk Europa is hij geoefend in het gebruik van sneeuw schaatsen. Bewoners van Lapland leggen per dag op sneeuwschaatsen 200 h 250 kilometer weegs af. Daar gelaten dat de heer Hansen de Lap landers in dit opzicht niet evenaart, voert hij op den langen tocht mede levensmiddelen,tenten, instrumenten, hondeD, die voor de sleden worden gespannen, geleiders enz., zoodat vermoedelijk niet meer dan 40 kilo meter per dag afgelegd zullen kun nen worden. Aan de Oostkust van Groenland, bij kaap Dan, zal de tocht worden aangevangen. De meeste bezwaren zal de expeditie ondervinden in de kuststreek. Is men eenmaal tot het hoogland genaderd, dat zich 1560 meter boven den spiegel1 der zee verheft, dan zal de expeditie vaste sneeuw vinden en in ijlende vaart over de blinkende baan snellen. i De bewering dat het verblijf in 1 het barre Groenland gedurende eeni- gen tijd alleen voor Eskimo's en Laplanders niet doodelijk is, heeft Nordenskjöld voldoende gelogen straft. Niet minder dan 31 dagen heeft hij in het binnenland van Groenland doorgebracht. Naar de berekening van den heer Hansen zal zijn tocht ongeveer 20 dagen reizens vorderen.

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 3