V8.6 XLI» HOOFDSTUK. zoo welwillend optreden in dezen kring was hem een blijk dat dit van alle kanten op hoogen prijs gesteld werd. Hierna leverde de heer Stamperius van Amsterdam een betoog hoe wenschelijk het ware, eene afscheiding van het voor bereidend onderwijs van de lagere school tot stand te brengen, ten nutte van beide takken van onderricht. Hij zou eene ge heel zelfstandige bewaarschool wenschen, met daarvoor goed berekend vrouwelijk personeel en de oprichting en instandhou ding vau bewaarscholen aan het particu lier iuitiatief overlaten. Verschillende sprekers voerden over dit onderwerp het woord, meest in den geest van het door den heer Stamperius te berde gebrachte. Aangestipt moet worden, d der sprekers het bewaarschol.vozen van staatswege zou wenschen gert^öld te zien. Ten slotte vereeuigde men zich in hoofd zaak met het door den inleider uitgespro ken denkbeeld, om lager- vau voorberei dend onderwijs te scheiden, waarna de vergadering gesloten werd. De uitslag der examens voor boek houden en handelscorrespondentie voor de praktijk, vanwege de vereeniging van lee raren in het boekhouden te Amsterdam, op 20, 21 en 22 December jl. gehouden, is als volgt: boekhouden 29 cand.; niet opgekomen 7; geslaagd 11, de hh. D. Reerink, J. J. Lefèvro, J. B. Kamperdijk, P. Cuijpers, J. G. Beers, P. Tauja Jr., H. Figi, W. 11. Gartsen, G. J. van Tu bergen en mej. A. C. Ie Pluc, allen va Amsterdam, en de heer J. H. Rosenboom van 's-Hage. Voor handelscorrespondentie hadden zich geen candidaten aangemeld. De examens werden afgenomen ten over staan fan de hh. 11. J. Middendorp Jr., E. J. L. Plate en mr. F. S. van Nierop, leden der commissie van toezicht. deel viel moge het bewijs zijn, dat de aanwezigen het gesprokene voel den en waardeerden. Met een woord van dank, hij monde van den heer Brutel de la Rivière tot den spreker gericht, werd de vergadering gesloten. Den heer Hillen zij een tot weerziens toege- wenscht. Tijdens de vergadering was de Almanak der Vereeniging voor 1888 tegen geringen prijs verkrijgbaar gesteld. Wij brengen onzen lezers in her innering dat reeds morgen (Zaterdag) de telegrafische Nieuwjaarskaarten, die voor tien cents hier verkrijgbaar zijn, aan het telegraafkantoor kun nen worden aangeboden, waarna zij dien dag worden overgeseind om op den Nieuwjaarsdag te worden be steld. De ijsbaau der Haarlemscbe ijs- club zal heden avond electrisch wor den verlicht; tevens zal er muziek zijn van de Haarlemscbe schutterij. In eene Donderdagavond gehou den vergadering is de politieke ver eeniging, waarvan wij in ons num mer van Maandag j.l. melding maak ten, geconstitueerd en het reglement, opgesteld door de heeren W. Meijer, W. Gosler en R. Luijten, aangeno men. Een voorloopig comité is be noemd. Het doel dezer vereeniging, die den naam zal dragen van «Sociaal belang», is het bevorderen van de belangen des volks in vooruitstre venden zin. Arrondlssements-Kcchtbank TE HAARLEM zitting van 29 December 1887. Nog werden behandeld de volgende zaken T. de B. Haarlemmermeer, weerspannig heid Requisitoir 14 dagen hechtenis. P. V. Wz. Purmerend, beleediging en mis handeling. Requisitoir f50 subsidiair 14 dagen hechtenis. J. K. en P. B.IJmuideu,mishandeling. Requisitoir f10 subs. 5 dageu hechtenis. P. D. Beverwijk, diefstal. Requisitoir 8 maanden gevangenisstraf. J. D. Beverwijk, mishandeling. Requisi toir 8 dagen gevangenisstraf. J. E. beleediging en bedreiging. Requisi toir 14 dageu gevangenisstraf. P. K. beleediging en mishandeling. Re quisitoir 5 dagen gevangenisstraf. C. bedelen te Aalsmeer. Requisitoir 6 dagen hechtenis. Het Requisitoir tegen C. V. en J. Y. te Spaarndam, aanranding van de eerbaarheid van een 10-jarig meisje, is 4 maanden ge vangenisstraf. In vervolg op de behandeling van de zaak vau de drie jougeus, die schoenen hadden gestolen uit den uitverkoop van L. Zwartser en H. Mok, werd gehoord de dienstbode A. M. Teunissen, die de jon gens heeft zien wegloopen. Na gedachten- wisseling tusscheu den verdediger en den officier van just., besluit de rechtb. uit spraak te doen op 3 Jan. e. k. De uitspraak over de zaken behandeld in ons nummer van 22 dezer, luidt als volgt A. v. E. wed. J. V. diefst., 1 m. gevstr. C. v. d. B. alhier, mishandeling, vrij- gespr. W. B., A. V. en J. K. te Assendelft, wederspannigheid, ieder 14 dageu gevstr. T. de J. te Alkemade verwonding, 14 dagen gevstr. J. v. d. G. te Alkemade mish. f10 of 5 d. hecht. G. J. de V. te Zaandam wederspannig heid f 15 of 10 d., en 1 5 of 2 d. h. M. G. huisvr. v. H. A. te Beverwijk be leediging f 10 of 3 dagen hecht. M. D. te Beverwijk, het rijden in een steeg in verboden richting, fl of 1 d. h. J. G. Velsen beleediging f 1 of 1 d. h. A. v. E. Velsen beleediging f 10 of 5 d. h. P. H. C. v. V. Velsen diefstal f 3 of 1 d. h. J. H. H. Velsen diefstal f 25 of 10 d. h. B. M. Haarlemmermeer mish. f 15 of 10 dagen hechtenis. T. Z. Jzn. Zandvoort wederspannigh. 7 dagen gev. str. en f5 of 3 d. h. T. Z. Czu. Zandvoort zaakbeschadiging f 10 of 5 d. h. Ingekomen aanvragen vau werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagbl.1 meubelmaker, 1 hovenier eu bloe mist, 1 loopknecht, 1 pakhuis- of winkelknecht, 1 timmermansaanko- meling. Ingekomen aanvragen van werk gevers: 1 schildersleerling, 1 schoen makersjongen. Het aantal kiezers in de Haar lemmermeer zal volgens de nieuwe lijsten bedragen 940. Op Dinsdag 3 Januari a. s. wordt de Chr. school te Hoofddorp geopend. Bij deze gelegenheid hoopt als feestredenaar op te treden ds. Piersondirecteur der Heldring- gestichten te Zetten, als spreker wel bekend. Als eene bizonderheid meldt men ons uit de Haarlemmermeer dat de visschers in dienst van W. Spaargaren op eene der waterplas sen ouder Aalsmeer een zalm heb ben gevangen van 19 halve Ned. ponden. LETTEREN EN KUNST,! Sardou schrijft een operatekst //Mon tezuma." Massenet zal dien componeeren en het werk zal in 1889 in de Parijsche Opera worden opgevoerd, na Saint-Saëns' //Ascanio"- LEGER EN VLOOT. De minister van Oorlog heeft, ter vol doening aan het koninklijk besluit van 16 dezer betreffende de militieplichtigen voor de lichting van 1888, een programma vastgesteld, dat iu de //Staatscourant" vau 23 dezer is opgenomen. Het luidt als volgt De lotelingeu die vóór hunne iulijving met gunstig gevolg een examen afleggen worden, voor zoover zij daartoe geschikt bevonden zijn en dit met de belangen van den dienst overeen te brengen is, ingelijfd bij het korps en ingedeeld in het garni zoen hunner keuze. Zij worden zooveel mogelijk bij elkander gehuisvest in de compagnieën en kunnen desverkiezende, zoo daartoe maar eenigszins gelegenheid is, met elkander, met de aspirant-onder officieren of met de aspirant-korporaals menage houden. Dit examen is: lc>. Het schrijven van eene goed lees bare hand. 2o. De kennis van de gronden der spel ling van de Nederlandsche taal, welke blijken moet uit eeu te vervaardigen opstel. 3o. De vier hoofdbewerkingen der re kenkunde met geheele getallen. 4o. De keunis van het Nederlandsche stelsel van maten en gewichten. 5o. Eenige bekendheid met de vader- landsche geschiedenis. 6o. Voldoende kennis der aardrijkskunde van Nederland. Het examen zal in de provincie Noord- Holland gehouden worden te Amsterdam, Haarlem, Helder, Hoorn en Naarden. De loteliugen moeten zich vóór 20 Maart opgeven bij den commandeerenden officier van het gedeelte infanterie ter plaatse alwaar zij verlangen tot het examen te worden toegelaten. In de schriftelijke aanvrage behooren de lotelingeu te vermelden hun naam en voornameu, hunne woonplaats, het wapen of het korps waarbij en het garnizoen waarin zij bij voorkeur hunnen militie plicht wenschen te volbrengen. Vóór 26 Maart wordt hun daarop den dag, uur en plaats voor het afnemen vati het examen bepaald aangewezen, hetgeen op één dag moet zijn afgeloopen. Aan de lotelingeu, die vóór hunne in lijving door vrijwillige oefening in den wapenhandel voldoende praktische en the oretische militaire kennis hebben verkre gen, kan op aanvraag van ouders of voog den worden toegestaan buiten de kazerne te wonen. Zij deelen in de voorrechten hierboven omschreven, maar moeten, zoo zij geen leerling van het middelbaar of hoogor onderwijs zijn, het bovengenoemde examen afleggen. Zij, die geplaatst zijn bij de infanterie of vestiug-artülerie en binnen 3 maanden na hunne inlijving tot milicien-korporaal worden aangesteld, wordt de oefeniugstijd verminderd tot op 4 maanden. Zij zijn alsdan gehouden in hun 2e en in hun 3e dienstjaar, telkens 6 weken in werkelijken dienst door te brengen (van 1 Augustus tot 10 September). Loteliugen, die voor hunne iulijving zich eenige geoefendheid iu den wapen handel hebben eigen gemaakt en zoodra zij na hunne inlijving practisch eu theo retisch geschikt geoordeeld worden om in de compagnieschool over te gaan, wordt verlof toegekend tot 30 Juni 1888. De miliciens aan wie tie vergunning om buiten de kazerne te wonen wordt ver leend, storten 10 cents daags teu voor- deele der menage, welke door hunne af wezigheid auders schade zou lijden. ONDERWIJS. Woensdagmorgen werd te Amsterdam de gewone vergadering gehouden van de ge westelijke vereeuigingz/Noord-Holland" van het Nederlaudsch Onderwijzersgenootschap, onder voorzitting van den heer G. Kappen- burg Pz. Ter vergadering waren 16 af- deeliugen vertegenwoordigd. Besloten werd den Zaterdag vóór Pinksteren te bestem men voor de algemeene vergadering in 1888. Het bestuur stelde eene verschikkiug voor, waaraan de vergadering door ap plaus hare goedkeuring hechtte, waarbij den heer Kappenburg verzocht werd nog een jaar de voorzitterplaats te bekleeden. De heer Kappenburg verklaarde dit blijk van vertrouwen gaarne te willen aanvaar den. In de beide door aftreding ontstane vacatures werd voorzien door verkiezing van do heereu J. W. van Kykea eu P. H. vau der Ley. Thans werd aau do orde gebracht de behaudeling vau de vraag: //Welke ziju de oorzaken, dat zooveleu bij de akte-exa mens worden afgewezen?" Dit punt wn- c iugeleid door deu heer T. Terwey. had hier op het oog de onderwijzers- en ondervvijzeresseuexamens. Dit jaar onder wierpen 1100 zich aan het exameu die afgewezen werden; eu wanneer er nu on der hen 400 recidivisten waren, dan blijft er toch eeu aautal van 700 jongelieden van 18 jaren over, die iu hunne illusiëii teleurgesteld werden in één jaar. De tegenwoordige inrichting der exa mens wil spr. betoogen is voor een groot deel schuld dat er tal van jonge lieden wordeu afgewezen, zonder dat dit door het belang van het ouderwijs gevor derd wordt. Opmerking verdieneu hierbij de zoozeer uiteenloopende percentages in de verschil lende provinciën, eeu uitvloeisel van den evenzeer zoo uiteeuloopeuden maatstaf door de verschillende commissies gebezigd. Eeu nauwkeurig omschreven program, waar alle commissiën zich aan te houden zouden hebben, ware naar sprekers oor deel alleszins gewenscht. Verder zou de eenheid der examens bevorderd kunnen worden, indien de onderwerpen in de ver schillende vakkeu behandeld, uitvoerig in de examen-verslagen werden opgenomen. Iu elke provincie worden wel eens can didaten afgewezen, die, ware de commis sie vrij geweest, zeer zeker zouden zijn toegelaten. Een ander punt: de opleiding der aan staande ouderwijzers. Onze normaalinrich tingen zijn niet er op berekend om de mid- debnatigen voldoende op te leiden. Wij moeten breken met het een of het ander. Of de eischen vau het examen lager stel len, óf verandering brengen in de wijze van opleiding. Eene andere oorzaak van den slechten afloop der examens is het gebrek aan vol doenden aanleg en ontwikkeling bij de can didaten. Zij moeten geestelijk zóó ontwik keld ziju, dat de studie toch hun le vensdoel niet voor hen is een kwelling maar een lust. Thaus verschijnen tal van jongelieden voor de commissiën waarvan elk onbevooroordeeld onderwijzer zou moe ten getuigen, dat er niets van te maken is." Allen die met de opleiding van on derwijzers belast zijn, moeten streng toe zien of zij, die aan huuue leiding toever trouwd worden, wel voidoeude waarborgeu aanbieden, dat zij iu de onderwijzerswereld op hunne plaats zullen zijn. Bij de discussie die thaus volgde, vroeg de heer Scheffer, vau Middelie, of het niet mogelijk zou ziju dat de examen-commis sies ook rekening hielden met de cijfers voor vlijt en gedrag, door de kweekeliugen bij hunne voorbereiding verkregen. Een ander afgevaardigde meeude, dat de inleider over het hoofd heeft gezien, dat er ook in de examen-commissiëu som tijds personen zitting hebben, die der zake minder kundig ziju en dat hieraan ook voor eeu deel het groot aantal afwijzigiu- geu is te wijteu. De lieer Versluys verklaart examens voor ouderwijzer als toehoorder bijgewoond eu daar tal van vragen te hebben hooreu doen, die de candidaten onmogelijk goed konden beantwoorden, voornamelijk op het gebied der rekenkunde, vormleer eu paeda- gogiek. Bij die gelegenheid kreeg de heer Versluys den indruk dat de examinator niet kou beoordeelen of de candidaat al dan uiet geschikt was. Te bejammeren voud spr. het, dat terwijl allen het over zoovele punten eens zijn, iu die verkeerd heden geeue verandering wordt gebracht. Hij zou in overweging willen geven uit te spreken, dat de vergadering iustemt met de denkbeelden des heereu Terwey. eu op wijziging weuscht aan te dringen, van het koninklijk besluit betreffende de exa mens voor de hulpakte, gelijk die spreker bedoelde. Eeu auder spreker weuscht den grond slag der opleidiug breeder te maken, o. a. door het aantal studiejaren juist af te ba kenen tot drie, eu het laatste het vierde jaar te bestemmen voor eene grondige repetitie en komt er tegen op dat tie schuld van het groote aautal af- wijzigiugen geweten wordt aan de exameu- commissiën. Naar aanleiding van eene uitdrukking van eeu der sprekers, drukt de voorzitter er op, dat men voor examiuatoreu nooit te kundige peraoneu kuu nemeuhoe ge leerder zij ziju, zooveel te meer waarbor gen voor goed examen-afnemen zal men verkrijgen. De uitkomst dezer gedachteuwisseliug, over de inrichting der examens voor de hulpakte, is dat op voorstel vau den heer Terwey door de vergadering de wensche- lijkheid werd uitgesproken, dat dc eischen voor de examens in bizomlerheden beter en uitvoeriger ter algemeeue kennis z >u- den gebracht worden, eu dat meu bij het exameu voor de hulpakte op gelijke wijze als bij dat voor de hoofdakte, het compen satie-stelsel zou toepasseu. Van deze uiting der vergadering zaï, zoo werd tevens be sloten, door het bestuur aau de bevoegde autoriteit mededeeling gedaan wordeu. Van de rustpoos, die thaus volgde, werd gebruik gemaakt om kennis te nemen vau eene door den heer Stam te Amsterdam vervaardigde verzameling modellen van cartonnage-werk, als voorbeelden van prac- tisclie toepassing der vormleer bij het on derwijs in handenarbeid en o. a. ter ver vanging van het gebruikelijke figuurzagen. De keurige verzameling alles uit zoo genaamd houtbord vervaardigd maakte over het algemeen klaarblijkelijk eenen gunstigeu indruk. Na de pauze erlangde de heer P. M. Mees, van Haarlem, het woord voor eene //lezing" over den tijd der Rolands-sage, eu inzonderheid over het drama van Henri de Bornier: de dochter van Roeland. Op de meest boeiende wijze gaf de spreker eon overzicht van den inhoud van dit too- neelspel, toonde hij de schoonheden er van aan, en ontleende hij er eene krach tige opwekking aan tot bewondering en waardeeriug voor het schoone in het alge meen. Langdurige en welverdiende toe juichingen waren van de zijde van zijn gehoor het deel van den spreker; eene dankbetuiging vau den voorzitter voor zijn VISSCHERIJ. Nieuwe diep, 29 December. Negeu beukers brachten heden 30 tot 350 schel- visschen ter afslag, die f 42.50 het hon derd opbrachten. Het grootste gedeelte der heden uitgezeilde visschersvloot keerde nog niet uit zee terug. il 1 N N li I, A I). Bij beschikking van den minister van Staat, minister van Binnenlandscke Zaken, is aan D. G. de Vries eervol ontslag ver leend als tijdelijk opzichter vau rundvee ter standplaats Kliuge. (Stct.) De „Staatsct." bevat eene lijst van akten van den burgerlijken stand, opgemaakt door Nederlandsche consulaire ambtenaren, ingevolge art. 12 der wet van 25 Juli 1871 „(Staatsblad" no. 91), gedurende bet jaar 1886. Soortgelijke opgave zal in het ver volg telken jare, zoo mogelijk omstreeks de inaand December, in de „Staatscourant" worden geplaatst. De „Staatsct." bevat de statuten der naamlooze vennootschappen„Zorgvlied- sche Natuurboterfabriek" te Elsloo, gemeen te Ooststellingwerf; „Maatschappij voor oestercnltuur Eensgezindheid", te Goes; „Surinaamsche Exploitatie-maatschappij," te 's-Gravenhage„Karlasoera Cultuur maatschappij," te Amsterdam. De koninklijke familie i Donder dagnamiddag te 3,30 uur van het Loo in welstand te 's Hage terug gekeerd, aan het Rijnstation ver welkomd door de autoriteiten en eeDe juichende menigte. De Koning maakte met de Koningin en het Prinsesje in een open rijtuig den rit uaa. het paleis. Van H. K. H. prinses Wil- helmina, is bij de Amsterdamsche Maatschappij «Diamant werkers Wee- zenfonds» de jaarlijksche schenking van t 50 ingekomen. Het prinsesje wandelt en ver toont zich eiken dag in het open baar, ondanks al haar drukke be zigheden, zoo leest men in de Haag- sche Kroniek van het Bil. Iemand die het beter weten kau dan de beste wel ingelichte zijde, te worden, trad een persoon, tot nu toe onzichtbaar voor de beide partijen, zacht in het meer. Hij verwijderde be hoedzaam de drijvende bladen der waterlelies, vormde daar mede eene beschutting boven zijn hoofd en bleef onbeweeg lijk. Het meer verschool een onverwachten gast, maar des- zèlfs oppervlakte was niet van uitzicht veranderd. Die persoon was Cuchillo, die onreine jakhals, die door zijn oodlot geleid, op het grondgebied der leeuwen kwam jagen. ioös I Bi d Het tantalusgenot. Toen Cuchillo door ziju onstuimigen rit in de nabijheid der Nevel-Bergen was gekomen, hield hij opnieuw stil. De handiet had het uiterlijk der plaatsen, die hij reeds gezien had, niet vergeten, maar zijn door vrees en vreugde ver ontrust hart, het bloed dat hem naar het hoofd steeg, be namen aan zijn gezicht zijne gewone helderheid. Hij moest een oogenblik halt houden, om zich van de streek te ver gewissen. Eerst na verloop van eenige minuten kon hij een kal mer blik rondom zich werpen. Het was nog volkomen duister, toen hij niet ver van de pjramide aankwam, die zich van boven de Goudvallei ver hief; de vochtige dampen van het meer wikkelden de vallei en den stellen heuvel van het Indiaansche graf in een dichten sluier. Het dof geraas van den waterval, die hij zich herinnerde, was voor hem een teeken dat alle onzekerheid wegnam. Hij had niet veigelen, dat de waterval zich op geringen afstand der goudmijn in een afgrond stortte. Hij steeg toen van zijn paard om een oogenblik uit te rusten en den dag af te wachten; maar nauwelijks was hij gezeten of hij sprong op alsof hij door eene slang gebeten ware geworden. Door een noodlottig toeval had hij juist op dezelfde plaats stil gehouden waar hij Marcos Arellanos verslagen had. Eene herinnering snel als de bliksem, beschreef aan den ver schrikten geest van den bandiet deze doodelijke worsteling tot in de geringste bizonderheden. Het gevoel van vrees, da'. Cuchillo ondervond, was even wel van korten duur. Andere gedachten verdrongen lang zamerhand zijne sombere mijmeringen, en weldra dacht hij niet meer aan eene misdaad, die zich verwarde met al de misdaden waaraan hij zich schuldig had gemaakt. De eerste stralen van den dag overvielen Cuchillo, te midden der bedwelming, die de hebzucht hem in het hoofd deed stijgen. Alhoewel hij er bijna zeker van was, dat niemand hem uit het kamp had kunnen zien gaan en nog minder hem volgen, besloot hij de pyramide te beklimmen, die zich voor hem verhief en van de hoogte dier verhevenheid een on derzoekenden blik op de woestijn te werpen. Da beide pijnboomen, wier somber groen het graf van het Apachenopperhootd kroonde, schenen hem uitmuntend geplaatst om hem voor de oogen der Indianen, indien er zich toevallig in de nabuurschap ophielden, te verbergen en hij liep naar den voet der pyramide. Hij kon evenwel niet nalaten in 't voorbijgaan een begeerigen en tevens angstigen blik te werpen op de vallei met degoudsteenen. Eene plotselinge gedachte kwam een oogenblik zijne ver voering verdrijven. Zou de goudmijn nog altijd in den maagdelijken toestand verkeeren, waarin hij haar twee jaren geleden verlaten had? Een enkele blik stelde hem gerust. Niets was in het uiterlijk der «Goudvallei» veranderd; het waren altijd nog die schitterende stralenbundels, die de massa van het- kost bare metaal afwierp. De te midden van de onmetelijkheid der gloeiende zandwoestijnen van dorst versmachte reiziger ontdekt met niet meer vreugde de oasis, waar hij aan het frissche water zijn dorst kan stillen, als Cuchillo smaakte op het gezicht van de in de vallei verspreide stukken goud. (Wordt vervolfd.)

Haarlem's Dagblad | 1887 | | pagina 2