GEMENGD NIEUWS. DAÜIPROBLEEÜ1 \o. 2. ling en rijtuigeD, burean enz. aan wezig. De Grieksche Regeering heelt de concessie voor 40 jaar verleend. Engeland. Er was te Dover een manifestatie van liberalen georgani seerd ter eere van Gladstone. Bij het Dovor Priorj Station werden sneeuw ballen geworpen op het rijtuig waar in Gladstone stapte, en een vijandige demonstratie werd beproefd, zegt de Daily Newsmaar deze werd spoe dig gesmoord door een uitbarsting van toejuichingen. De ex-premier hield te Dover een redevoering die 1 uur en 25 m. duurde; hij zag er goed uit en zijn stem klonk krach tig. In zijn redevoering sprak hij de hoop uit, dat Engeland zich niet zou laten betrekken in eenigen Euro- peeachen twist, tenzij de eer, de plicht en de belaugen van Engeland dat vorderden. Wat den vrijhandel aangaat, meende hij dat de liberalen in deze zaak niet op de regeering konden vertrouwen, maar op de massa van het volk moesten steu nen. Van Ierland sprekend, ontkende hij dat het aan de liberalen te wij ten was, dat Ierland zooveel tijd aan het Pa lement had gekost; de minderheid was machteloos gemaakt door de Regeering en zoo men in de volgende zitting denzelfden weg insloeg zouden de resultaten nog slechter zijn. Rusland. Graaf Cheremetieff, maarschalk van den adel te Moskou, had een audiëntie bij den Czaar; hij kwam op tegen de houding der autoriteiten tijdens de onlusten aan de Universiteit en betoogdj, dat de feiten zich geheel anders hadden toegedragen dan het officieel relaas vermeldde. De Czaar heeft een enquête gelast. Servië. Koning Milan heeft het ontslag vau het ministerie Ristics aangenomen. Gelijk de Times uit Weenen verneemt, gelooft men daar, dat het ministerie Ristics in Servië zal wor den vervangen door een ministerie ouder leiding van den heer Cris- titsch, met opdracht terstond over te gaan tot ontbinding der Schupt- scbina. Bulgarije. Bij het uiteengaan der Sobranje zeide prins Ferdinand den afgevaardigden dank voor hun vaderlandslievende werkzaamheid waardoor zij hadden getoond, dat Bulgarije ziine verplichtingen weet na te komen en zijn rechten weet te verdedigen. Turkije. UitConstantinopel wordt aan The Daily News geseind dat de Porte zich ongerust maakt over de Russische en Oostenrijksche wape ning. «De regeering overweegt, op last van den Sultan, net plan, 50,000 nan onder de wapenen te roepen, im deels naar Bulgarije, deels naar irzerum gezonden te worden. Rus and blijft de Porte aanzetten tegen Bulgarije, waartoe de Russische am bassadeur thans de kwestie der ach erstallige krijgsschatting aan Rus- 'and bezigt. Nelidoff beeft der Porte iangekondigd, dat Rusland even tueel waarborgen in Klein-Azié zal moeten eischen, tenzij het achter stallige dadelijk worde aangezuiverd. De Porte is echter zonder middelen le legersoldijen blijven onbetaald, lerwijl het bestelde geschut ook slechts gedeeltelijk is betaald.» Koningin Victoria heeft nog een prachtig jubilé-geschenk gekre gen uit Zuid-Afrika: een ivoren kistje met struisvogelveeren er om heende deksel is versierd met fili graan goud en diamanten. Het is aan 't licht gekomen dat de in 1886 overleden kassier Willi ams van de spaarbank te Cardiff (Engeland) in de 36 jaar, die hrj kassier was, steeds gestolen heeft van de aan de bank vertrouwde gel den. Hij wist de boeken met zoo veel overleg en studie te verval- schen dat men nooit de vervalschin- gen opmerkte. De commissie van toe zicht, ondtr voorzitterschap van mar kies de Bute, schijnt bij haar toe zicht steeds zeer nonchalant te werk zijn gegaan, zoodat een proces te gen den markies niet onwaarschijn lijk wordt geacht. Te Nottingham heeft in de kazerne van het Leger des Heils" eergisteren een gasontploffing plaats gehad. Zekere William Hainton was zoo dom met een brandende kaars naar het lek te zoeken en de ont ploffing volgde. Hainton werd 12 voet in de hoogte geworpen. Al de ruiten in het gebouw barstten en Haitons beide beenen werden ern stig gewond. Nog vijf heilssoldaten werden gekwetst. Generaal Booth was juist in die stad. Bij het vieren van een huwe lijk te Northampton dronken de gasten thee uit een ouden koperen trekpot. Allen vertoonden ernstige verschijnselen van vergiftiging; ge lukkig werd door spoedig aange brachte geneeskundige hulp het ge vaar afgewend, maar het duurde eenige dagen alvorens de zieken waren hersteld. Te Bajreuth is de grafkapel voor Liszt voltooid. De kosten be droegen 4000 Mk. Een zonderlinge zelfmoord. Te Frakenburg, bij Berlijn is dezer dagen het lijk gevonden van een man van 30 jaar, geheel naakt. Na bij het lijk werden de kleederen von den ongelukkige gevonden. De man, bekend als een rijk handelaar te Berlijn, had besloten een einde aan zijn leven te maken en kleedde zich daartoe midden in den nacht geheel uit in het open veld, terwijl het een steen dik vroor, natuurlijk met het gevolg dat hij door de koude stierf. Een steenkolenmijn bij Conis- borough is door een orand zwaar geteisterd. De werktuigen der arbei ders zijn vernield en de schade wordt geschat op 20,000 pd. st. 1500 per sonen zijn hierdoor werkeloos ge maakt. Het Institut Pasteur te Parijs, waarvoor reeds meer dan 2 millioen frs. bijeengebracht is, zal uit vier afdeelingeu bestaan: de eerste voor hondsdolheid, directeur Grancher; de tweede voor de inentingen, be halve die voor hondsdolheid, direc teur Chamberland; de derde voor algemeene bacteriologie, directeur Duclaux; de vierde voor medische bacteriologie, directeur Roux. Baron Rothschild te Weenen heeft van den Keizer van Oostenrijk een eigenaardig kerstgeschenk ge kregen. Hij is namelijk met zijne familie hoffahig geworden. Het be sluit zal hem dezer dagen door den opper-ceremoniemeesterwordenover- handigd. De Oostenrijksche hofetiquette kent twee soorten van Hoffahigkeit. De eerste bezitten alle personen, die eene decoratie of een bepaald ambt bekleedende tweede, welke van intiemer aard is, hebben slethts zij die op een der ontvangst-dagen van de keizerin aan haar door de groot meesteres zijn voorgesteld. Daarop hebben alle heereu aanspraak, die tot de eerste, tweede en derde rang- klassen bebooren, dat wil zeggen ministers, generaals, diplomaten enz. Voor de dames is het geheel wat anders dezen werden tot vóór kor ten tijd eerst dan als Hoffahig be schouwd, als zij 16 kwartieren in haar wapen hebben. Sedert twee jaren zijn die strenge bepalingen echter gewijzigd en kunnen ook de echtgenooten van hoogwaardigheids bekleeders, zelfs al zijn zij niet van adel, bij de Keizerin worden toege laten. Thans is het echter de eerste keer dat deze eer aan een Joodschen bankier te beurt valt, waaruit spotvo gels reeds hebben afgeleid, dat de Oostenrijksche Regeering zeker van Rothschild geld noodig heeft. De smokkelhandel in diaman ten wordt in Amerika op groote schaal gedreven. Trouwens, wie er zich mede bezighouden, «verdienen» er ongeveer 10 pet. mede. Een tijd lang kwamen te New-York diaman ten aan, welke door dames werden gesmokkeld. Men onderzocht op het nauwkeurigst alle vrouwen, die er een beroep van maakten voortdu rend tusschen Europa en Amerika heen en weer te reizen, maar men vond niets. Eindelijk nam een ge heim politie-agent de toevlucht tot de hofmeesteres eener stoomboot; zij was aanvankelijk niet gelukkiger. Op zekeren dag eehter vond zij bij het opruimen eener hut een val- schen tand, die hol en buitengewoon licht was en bovendien zeer fijn be werkt. Daar zijzelve valsche tanden had, viel deze haar des te meer in het oog. Zij nam het gevonden voor werp en toonde dit aan den agent; deze ging er mede naar een beroemd tandmeester en zoo kwam het uit, dat men in de laatste maanden een buitengewoon groot aantal derge lijke holle tanden had besteld. Toen de eerstvolgende boot aan kwam, werden verscheidene verdach te dames gevisiteerd en nu k wam alles aan het licht; in de holle tanden waren kostbare brillanten verborgen. Twee zusters hadden er 13 in haar gebit. I j de Vereenigde Staten zijn dia manten een modeartikel: «iedereen» draagt ze. Er zijn dames, die bij feestelijke gelegenheden voor meer dan f 100,000 aan diamanten op hare kleeren dragen. Maar ook menige aanzienlijke da me maakte er geene gewetenszaak van diamanten uit Europa mee te brengen en de douane te ontduiken er zijn smokkelaarsters van beroep, maar nog veel meer toevallige smok kelaarsters. Eene rijke dame be roemde er zich iu h.t opeubaar op, dat zij voor ongeveer 200,000 gul den aau diamauteu met het beste gevolg had mgesmokkeld; zij had holle hakken aan hare bottines laten maken en daarin haren schat ver borgen. Eenige maanden later wer den holle hakken eene geliefkoosde bergplaats, maar de douanen kwa men er door een barbier, aan wien een klant dit lachend verteld had, spoedig achter. Daarop kwamen de koffers met dubbelen bodem aan de beurt; reistasschen met geheime zak ken, revolvers, waarvan de kolf hol was en toiletnécessaires met geheime bergplaatsen. Eene Hollandsche vrouw, welke onlangs naar Amerika overstak, zocht naar den sleutel van haar koffer en verzocht den beambte on derwijl haar kind vast te houden zij gaf hem tevens den rammelaar, dan was de kleine stil. Later kwam het uit, dat de rammelaar vol groote diamanten zat, zoodat de kommies zelf den schat in handen had gehou den. Een machinist vau eene fa briek te Berkley (Vereenigde Staten) heeft onlangs zijne vrouw met eene bijl gedood en vervolgens het lijk verbrand. De man is overleden aau eene wonde aan den hals, die hij zich bij zijne aanhouding had toe gebracht. Voor zijn dood heeft bij eene verklaring afgelegd, dat hij 70 jaar oud was, voor de derde maal gehuwd, zijne eerste vrouw met een stok doodgeslagen an toen in den tuin begraven, zijne tweede vrouw het hoofd met een steen verbrijzeld en zijne derde vrouw op bovengemelde wijze van het leven beroofd heeft. Coquelin gaf te Constantino- pel een voorstelling aan boord van het jacht van Vanderbilt, voor den rijken Amerikaan en zijn echtge- noote als eenige toehoorders. Hij kreeg daarvoor 3000 dollars. Het Chineesche goevernement heeft aan een Belgischen ingenieur den aanleg toevertrouwd van een telephonieche verbinding tusschen Tien-Tsin en Hongkong. Sedert eenigen tijd worden onder den naam van coniferen siga retten in den handel gebracht, waar bij zich in 't mondstuk een propje van groene plantenvezels bevindt. Dit propje zou de eigenschap bezit ten om uit den rook de nicotine en de andere schadelijke stoffen af te zonderen. Blijkens proeven door dr Schweiszinger genomen, is de wer king van deze coniferenpropjes even wel in hooge mate overschat; ja de schadelijke stoffen, die zij opnemen, zijn zoo weinig dat men ze gerust even nutteloos kan noemen als de vroeger vaak aangewende watten- proppen. Trouwens, het is zeer twij felachtig of de tabaksrook wel ni cotine bevat; het grootste deel van de nicotine toch is omgezet en er zouden dus nog slechts geringe sporen van aanwezig kunnen zijn. De bedwelmende werking van ta baksrook moet toegeschreven woi den aan de aanwezigheid van pyriij i dine, lutiqine enz., alsook van blauv zuur. Kat in den zak. «Geef di dame een kus, kinderen», voegdl de heer Dribbelpoot zijn kleine: toe, «dat is de nieuwe moeder, di ik beloofd heb mede te brengen. «Pa», riep Kareltje, de tweed moeder, eene dame van veertigjaa eens goed opuemende, «daar heb ben ze je mee gefopt, die is lanj niet nieuw meer!» VAHIA. Weet gij, lieveling, zuchtte! een jonge man, aan de voeten vat zijn uitverkorei e neerknielende, weel Bi gij, wat mij het naast aan 't harte, ligt? Ik weet bet niet zeker, ant-' woordde zij vriendelijk, maar met dit koude weder zal het misschien uw flanellen ondervest zijn. Zooveel proza was hem te veel, Het engagement werd verbroken. Te nauwe laarzen hebben ook wel iets goeds. Ze doen iemand een boel andere misere vergeten. in ir e it r. ;e A Heer. Voortaan moet je zor gen, dat mijne kleeren beter worden schoongemaakt, of denk je, dat ik kost en loon betaal om zoo slecht te worden bediend? Dienstmaagd. En ik verzoek mijnheer voortaan een anderen toon aan te slaan, of denkt u soms, data! u tot uwe echtgenoote spreekt? 111 |1, Hoe kan men aller oogen op n zich vestigen? Door in het gelukkig bezit van een paar krakende laarzen, te laat te komen op een concert. j-i Jl Wat zie je er van avond we der prachtig uit, Ottiliesprak de jeugdige echtgenoot, 't Is maar jam mer dat het zooveel geld kost! Ach wat, liefste man, klonk het antwoord, daar geef ik niets om, als het jou maar gelukkig maakt! ZWART. genum merd in de vak ken waar de stuk ken kun nen staan. 46 47 48 49 50 41 42 43 44 1 45 36 37 38 39 40 31 32 33 34 1 35 26 27 28 1 29 30 21 22 23 24 1 25 16 17 18 1 19 20 11 12 13 14 1 15 7 8 1 9 10 1 2 3 4 1 5 WIT. De stand van het spel is als volgt A. (Wit) 4, 8, 9, 14, 18, 29, 33, 34 en 40. B. (Zwart) 15, 25, 30, 32, 44, 49 en 50, d. 20 en 42. Hoe moet Wit spelen om te winnen? Oplossingen worden ingewacht tot 5 Januari e. k. ten einde die te vermelden in ons nummer van Maandag 9 Januari. DE REDACTIE. Dan tqt bezinning komende, ziet hij haar aan, lang en strak alsof hij hare gedachten wil doorgronden en met een hartstochtelijkheid die haar een stap doet achteruittreden, valt hij op het gras aan hare voeten en mompelt met ge smoorde stem: «O neen, o neen, zeg dat niet. Dat kan zoo niet zijn! Zeg dat ge mij niet lief hebt, zeg dat ge mij haat, ik zal het dragen en hopen, hopen dat gij nog van gedachten veranderen kunt, maar zeg niet dat gij een ander lief hebt, een ander, die u niet kan liefhebben zooals ik. Neem die martel-ng weg, dat kan ik niet dragen!» Marie staart op het zwartlokkig hoofd dat voor haar ligt op het gras en dat de oogen niet durft opheffen, uit vrees van in de hare de bevestiging te lezen van de weinige woorden die hem zoo deden ontstellen. «Ik wist het!» zegt ze als in zichzelf. «O, waarom heb ik het niet vroeger gezegd!» Er gaat een schok door het lichaam van den jongen man die geknield ligt voor haar. Hij staat op, bleek als een doode, en met zulk een duidelijk sprekende wanhoop in de oogen, dat Marie schrikt als hij haar aanziet. «Vergeef mij,» zegt hij, «ik weet het nu. Ik heb u wel licht leed gedaan door te openbaren wat in mij omgaat. Ik leb daaraan verkeerd gedaan, tegenover u en.... tegenover lien ander, die recht op u heeft.» En met duidelijk zicht bare inspanning gaat hij voort: «Eén enkele vraag nog: zijt gij reeds lang verloofd?» «Sedert enkele maanden!» antwoordt zij. «Het is een Hollander, een speelgenoot mijner jeugd.» Het treft Giovanni dat zij zoo zacht spreekt en zoo zon der eenigen geestdrift, nu zij spreekt over haar aanstaanden echtgenoot. En een plotseling vermoeden komt bij hem op, een vermoeden dat hem het hart doet bonzen. «Een enkele vraag nog. Oh, een enkele slechts!» «Nog meer vragen!» mompelt het meisje, zich afwendend. «Ga niet voort, zwijg!» «Marie! beantwoord mij deze vraag nog, ik bid, ik smeek er u om. Hebt gij hem lief?» Zij aarzelt, terwijl hare boezem van ingehouden aandoe ning hijgt. Daarop droppelen zilte tranen uit de blauwe oogen. «Wat zijt gij wreed! o, wat zijt gij wreed!» «Schrei niet, schrei niet. Ben ik wreed geweest? O, gij weet, gij moet weten dat ik liever mijn tong afbijten dan er u mede kwetsen zou. Marie,» en hij zinkt aan hare voeten neder, «gij hebt hem niet lief, ik zie het in uw oogen, ik hoor het in uw stem. Zoo gij hem bemindet zou uw oog fonkelen, uw stem beven, uw hoofd fier zich heffen. Maar gij stort tranen! Marie, heb medelijden met u zelf. Werp uw leven niet weg. Zoo gij mij niet liefhebben kunt, ik zal er in berusten, maar ik zou de gedachte niet kunnen verdragen, dat gij uw bestaan hadt verbonden aan iemand dien gij niet lief hebt. Stoot mij weg, zeg dat gij ,mij haat, maar heb medelijden met uzelf en met uw toekomst «Ik kan niet, ik mag niet,» fluisterde Marie met half- verstikte stem. «O, zoo gij wist, zoo gij wist «Marie, zeg mij welk geheim u kweltl w?We band u aan hem kluistert! Schenk mij uw vertrouwen: misschien kan ik het noodlot afwenden van uw dierbaar hoofd.» Zij schudt treurig het hoofd, terwijl haar boezem hevig zwoegt. «Neen, dat kan niemand, ook gij niet. Ja, ik wil u vertrouwen, gij moogt weten welk een onverbreekbare keten mij bindt aan een man, dien ik niet liefheb en dien ik nooit liefhebben zal. Gij zult het weten omdat ik u vertrouw «Ik dank u daarvoor,» zeide hij, opstaande uit zijn knie lende houding. En daarop met zachter stem: «Ge zult mij hier niet weer zien, omdat ik weet dat het u verdriet doet.» (Wordt vervolgd.) Ter drukkerij van Haarlem'* Dagalad.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 4