NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Woensdag 4 Januari 1888. No. 1380. ABONNEMENTSPRIJS: HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERT EU TIEN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. DATJBE Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 3 Januari. De plotseling ingevallen dooi maakte het voor Maandag aange kondigde tweede avondfeest en eene schoonrijderij voor heden c p de baan der Haarlemsche IJsclub ondoenlijk beide zijn thans voor onbepaalden tijd uitgesteld. In het afgeloopen jaar zijn door de politie alhier opgemaakt 464 processen-verbaal wegens zwaardere misdrijven enz. en 731 wegens po- litie-overtrediDgen, waaronder 443 ter zake van dronkenschap. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagbl.: 1 timmermaDsaankomeling. Ingekomen aanvragen van werk gevers 1 letterzettersaankomeliDg. Vanwege de te Houtrijk en Po- lanen bestaande afdeeling der Holl. Maatschappij van Landbouw zal in de eerste helft der maand Februari aldaar eene tentoonstelling bij wijze van beurs gehouden worden van zaaigranen en andere producten. Ten Raadhuize van Leiden had Maandag de openbare herverhuring plaats van het grasgewas langs de Haarlemmertrekvaart, in 5 percee- len, van den aanslag af tot aan den steenen paal op Halfweg. Van al de perceelen is bij afmij ning huurder geworden de heer W. Van Schie te Noordwijkerhout, voor f193 'sj'aars. Maandag verscheen de vijfde jaargang van Halverhout Zwart's aide to the Harbour of IJmuiden ,d the North Sea Canal for 1888.» Dit voor de vaart op Amsterdam door het Noordzeekanaal zoo nut tige boekje bevat den tijd van hoog en laag water, de opgave der sig nalen voor de waterhoogte van de haven te IJmuiden, benevens vele zeer nuttige en noodzakelijke aan wijzingen voor gezagvoerders van schepen betreffende de vaart op het Kanaal naar Amsterdam. Eene uitslaande kaart geeft een duidelijk overzicht en aanwijzing van de ligging der hoofden en het aandoen en binnenzeilen der haven van IJmuiden, terwijl tevens de aanleg der tweede sluis, welke ten noorden van de bestaande zal ge maakt worden, benevens het plan eener haven voor visschersvaartui- gen daarop staat geschetst. LETTEREN EN KUNST. De HollnncLche Opera te Amsterdam heeft Weber's //Freischütz" in studie ge nomen. Mr. J. N. Yan Hall vertaalde, zooals men weet, den tekst. De heer Willem van Zuylen is thans in zooverre hersteld dat hij zich voorge nomen heeft, in de 2e helft van deze maRnd weder ten tooneele te verschijnen. Rosier Faassen heeft een nieuw too- neelstuk voltooid, getiteld //Malle-Anne" (4 bedrijven). Het zal waarschijnlijk nog dezen winter door het Rotterdamsche ge zelschap worden opgevoerd. Betsy Perk heeft een drama geschreven //Kapitein llahol" dat te Antwerpen zal worden opgevoerd. Den len Januari heeft de heer C. van Riet, te Katendrecht, ontslag genomen als mede-redacteur van //Het Schoolblad," uitgegeven te Groningen, waaraan hij bijna zestien jaar werkzaam was. Hij zal optre den als mede-redacteur van het //Niquwe Schoolblad," uitgegeven te Amsterdam, met den heer J. Versluijs. Bij Breitkopf is verschenen //Beet- hovens Werke, Supplement" bevattende 46 tot hier toe ougedrukte werken. Het Hoofdcomité van de aanstaande Internationale Muziektentoonstelling te Bologna heeft onzen landgenoot, den com ponist Eduard De Hartog, benoemd tot correspondeerend lid voor Nederland. Inhoud: Leeswijzer No. 16: Het lied van Marlborough, door W. Gosler. Pol De Mont, (vervolg en slot van blz. 210), door Hélène Swarth. Jenny Lindhaar leven en sterven, door An- tonia. Een wandeling door het Rijks museum, (vervolg van blaaz. 190). Boek bespreking Oblomow. De Ooievaar. Een Salonheld. Oom Frederik. De driftige kapitein Tie. Mina von Barn- helm. In en om den Schouwburg. Gedichten. Berichten. Inhoud van Tijdschriften. Nieuwe uitgaven.Ad vertentiën. Inhoud Nederlandsche Spec tator No. 63. Berichten en mededeelingen (mr. S. J. E. RauOudste keuren van Haarlem Louis D. Petit bekroond; A. Bredius, Meister werkeSchorers Familienblatt). Gijsbrecht Karei van Hogendorp in 1787 (slot), door Arnold Ising. Gymnasiaal onderwijs, door dr. H. W. Van der Mey. Eindelijk (Margadauts //Aldebaran"), door Theod. M. Tromp. Alphouse Daudet te Parijs, door Elize Knuttel-Fabius. Pluksel (van Meester Constantijn. Lief hebbers). Piaat: De eeuwige strijd. Inhoud Sempervireus no. 52: Vleeschetende planten, met een afbeel ding. Reinette Ananas. Ver af en ook nabij. Centropogou Lucianum. Schade door wild veroorzaakt. Alge- meene Vereeniging voor bloembollen-cul tuur te Haarlem. Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. A.fdeeling Groningen en Omstreken. Verschill. mededeelingen. Advertentiën. Alpha- betisch register der in dezen jaargang be sproken planten. LEGER EN VLOOT. Van eene verwisseling van het 3e regiment huzaren, in garnizoen te 's Hage, met het 2e regiment uit de provinciën Limburg en Brabant is afgezien. De bij het le reg. infanterie nieuw benoemde majoor J. A. P. Theunissen is, op zijn verzoek, nader overgeplaatst bij het 6e reg. van dat wapen. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 1 Jan. Gisterenavond brachten 5 beugers nog 70 tot 200 schelv. en 15 roggen ter afslag; schelv. gold f 25 het honderd en rog f 1.35 per stuk. 2 Jan. Heden kwamen van de groote visscherij binnen de sloepen//Avenir", sch. De Belt, //Saturnus", sch. Van Veelen; ogAdriana Lumina", sch. De Korte, //Per nis", sch. Mijeboom, //Eendracht", sch. Van der Steen, //Pionir*, sch. Buurveld, en //Haarlem", sch. De Gast, respectievel. met 4000, 3700, 3300, 3200, 2600, 2100 1100 schelv., die ter afslag f 17,50 a f23 het honderd opbrachten. Door 1 beuger werden 60 roggen aangevoerd, welke tegen f 1 per stuk werden afgeslagen. Tessel 1 Jan. De mossel vloot korde in de afgeloopen week de gewone hoeveel heid mosselen, ter verzending naar Lon den en Huil. Ook werd eene flinke partij alikruiken verscheept, van welke eene hoe veelheid naar België. De prijs der alikrui ken was f 2.50 per H.L. Bot gold 2 a 4 ct. per stuk; de vangst was bevredigend. Door de Noordzeevisschers werd van t 25 tot f 60 per schuit besomd. De paling vangst leverde zeer weinig op. De paling gold. van 20 tot 55 ct. per half kilogr. De garnalen vloot had ruime vangst en bracht 963 manden garnalen aan voor de kokerijen. Aan de visschers werd f3 50 per mand uitbetaald. De verzending der garnalen geschiedde naar Londen, Huil, Brussel en Parijs. Tessel, 2 Januari. Aan de Noordzee- visscherij wordt thans slechts door enkele schuiten van dit eiland deelgenomen. De vangst, door deze visschers in de afgeloo pen week elders ter markt gebracht, be stond uit 50 manden kleine schol en 20 manden scharren. Kleine schol gold f 3.20 a f 4, scharren fl a f 1.50 per mand. Scheveningeu, 2 Jan. De logger 72 //Scheveningen I1II, schipper M. van der Horst, te IJmuiden binnengeloopen, zond zijne versche visch naar hier, welke hedenavond in publieken afslag verkocht wordt. LAND- EN TUINBOUW. Blijkeus bericht van Zr. Ms. gezant te Berlijn, mag de iuvoer in Duitschland van alle niet tot de categorie van den wijnstok behoorende loten, struiken en andere ge wassen, afkomstig uit plantenschoien, tui nen en broeikassen, voortaau ook langs het koninklijk Pruisische tolkantoor aan het spoorwegstation teEmmerich geschieden. BINNENLAND. Bij Zr. Ms. besluit is de heer J. Cra mer, arts, met ingang van den llden de zer, benoemd tot officier van gezondheid der tweede klasse bij de zeemacht. Bij kon. besl. is met ingang van 7 Jan. 1888, aan J. C. Plomp, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als burge meester van Zuilen. Bij koninklijk besluit is goedgekeurd dat de burgemeester van Havelte, C. van der Wal, met ingang van 1 Januari 1888, is benoemd tot secretaris dier gemeente, Bovenstaande berichten zijn uit de St.- Ct.) Overwegende dat jhr. mr. G. L. M. H. Rays van Beerenbroek door de aanneming zijner benoeming tot vice-president der rechtbank te Maastricht het lidmaatschap van de Tweede Kamer van rechtswege heeft verloren, heeft de minister van Bin- nenlandsche Zaken bepaald dat ter vervulling der daardoor opengeval len plaats, eene verkiezing-zal plaats hebben in het kiesdistrict Maastricht op Dinsdag 17 Januari. Op zes-en-vijftigjarigen leeftijd is 31 December te 's Hage overle den mr. J. G. Rochussen, advocaat bij den Hoogen Raad der Nederlan den en tevens Rijksadvocaat. Bij de Haagsche balie stond hij hoog aan geschreven. Het stoffelijk overschot van den heer mr. A. Th. Heijligers, oud- referendaris bij het departement van Koloniën, werd Woensdagavond van Zutphen naar Arnhem overgebracht en uit laatstgemelde plaats naar Gotha vervoerd, alwaar het lijk Vrijdagochtend is aangekomen, en aldaar in de lijkoven verbrand. De directeur der Haagsche Be- grafenisvereeniging, de heer L. W. Hansen, die voor de overbrenging naar de plaats van crematie had gezorgd, was bij de verbranding tegenwoordig. Wedstrijden. Vanwege de Amsterdamsche Sport club werd Maandag op de terreinen achter het Rijks-Museum een wed strijd op schaatsen gehouden. De baan was tweemaal 800 M. lang. Vijftien personen dongen mede. De prijzen, bestaande in insignes, werden als volgt gewonnen: lste prijs Jurrien, die in 3,58s/s min., 2de prijs Broekmeijer van Haarlem, die in 4,9 min. de baan aflegde. Het diploma verwierf de heer Pan der van Haarlem, die in 4,59V( min. de baan aflegde. Het Amsterdamsche Leo-Co- mité werd in staat gesteld heden en morgen eene extra uitdeeling aan de armen te doen plaats hebben. De Pauselijke internuntius Mgr. Rinaldini zal morgen (Woensdag) naar Amsterdam komen ter bijwo ning van het feestmaal, dat ter vie- .ing van 's Pausen gouden priester feest aan Z. Excellentie zal worden aangeboden. Het Leo-comité heeft van dit feestmaal veel werk ge maakt, o. a. door een prachtig uit gevoerd menu, naar eene teekening van Jos. Cuypers op de ateliers der firma L. Kervel Co. vervaardigd. Het feest zal worden verhoogd door eene hulde den H. Jubilaris gebracht in den vorm van eene allegorische groep, voorstellende de Godgeleerd heid, Charitas, de Staatkunde, de Historie en de Poëzie. In de laatstgehouden jaarver gadering der Maatschappij voor den Werkenden Stand te Amsterdam, werden de candidaten voor het lid maatschap van het hoofdbestuur door dat college voorgedragen, nl. het aftredend lid W. B. G. Molkenboer en de heer L. J. Jansen in de plaats des heeren H. J. F. Mirandolle, die PHUILLETO 3NT. 1221 XL* HOOFDSTUK. Het tantalusgenot. Ah! ging de Canadees voort, de kano van schors ]iöf de boomstam.... 1 Laat dat verwijderd voorwerp toch rusten, ter liefde ^'in God! riep Fabiaan, aan een koortsachtig ongeduld n prooi, uit; wat hebben wij ons daar ongerust over j maken? Vraag eens aan een matroos, die op den uitkijk zit, (!'f hij zich op eene onbekende zee over klippen moet ver- ntrusten. Welnu! als ik het u moet zeggen, kan die zwarte assa eene boot van schors zijn en God geve, dat zij hier iet eenige dier schuimers uit de woestijn ontscheept, zooals er zoovelen in deze streken zijn. Goed! de boot verdwijnt m den nevel. De ruiters, de ruitersantwoordde Fabiaan met offe stem. Wat de drie andere ruiters betreft, ik ken ze niet. Er is er een bij, wiens gestalte recht en lenig is; wat een prachtig paard berijdt hij. Een kastanjebruin paard, gouden galons aan den hoed, een edel gelaat. Juist. Dat is Pedro Diaz. Groote Godhernam Bois-Rosé, er is er een onder hen, die zich met de flarden van zijn mantel gekleed schijnt te hebben. Dat is Oroche, zeide Fabiaan. Maar het zou laf zijn ons niet te vertoonen, nu God ons don Antomo bijna alleen toezendt. Geduld, zeide Pepe, - ik heb er evenveel belang bij hem niet te laten ontsnappen; maar overhaasting kan alles bederven. Wanneer men vijftien jaren gewacht heeft, kan men nog wel eene minuut langer wachten. Zijn zij alleen, Bois-Rosé, of ziet gij in de verte nog ds rest van hun geleide? Het zand dwarrelt daar ginds, maar dat veroorzaakt de wind; zij zijn alleen! Daar houden zij stil alsof zij zich willen oriënteeren. Zij kijken naar alle kanten rond. Daar stijgt de man met den versleten mantel van het paard en richt zich naar den gordel van wilgen. Ja, zeide Fabiaan, zij hebben goede redenen om den weg te kennen. Maar is er onder hen geen man bekleed met een gamuza, en die een appelgrauw paard be rijdt. Indien hij er bij is, is dat Cuchillo. Die is er niet bij, hernam de jagermaar kijk, de man met den mantel bukt zicht, hij raapt zand op. Hij opent de gordijn van lianen, hij verdwijnt achter de haag O! de schelm heeft de goudmijn gevonden, aidus ging de jager voort, - maar ik zou mij al zeer bedriegen, als wij hem zoo aanstonds niet den aftocht doen blazen. Er heerschte een oogenblik stilte, gedurende hetwelk de drie jagers hun adem inhielden. De jager zette weldra zijn onderzoek voort. Mij dunkt dat het water van het meer in beweging is, zeide hij. Ah! de man met den mantel is huiten de omheining gekomen, hij spreekt met een zijner makkers en beiden beginnen als gekken te springen; de vreugde maakt hen dol, zelden hebben deze lieden, die slechts goud zoeken, eene goudaar gevonden gelijk deze; maar zij zijn alleen en het oogenblik is gekomen, waarop wij hen moe ten doen zien, dat deze schat ons alleen toebehoort. Wij kunnen christenen niet dooden zooals honden of Apachen, hetgeen hetzelfde is; wij zullen hen dus aanmanen zich op genade of ongenade over te geven. Dit zeggende, Btond Bois-Rosé langzaam op, evenals de arend, die alvorens zijne krachtige vleugels in hun geheele wijdte te ontplooien, deze schudt en daarmede klapwiekt. Door het onderzoek der omgeving, die geheel verlaten scheen, gerustgesteld, hadden Oroche en Baraja, die weder te paard waren gestegen, aan don Estevan en Pedro, die achter waren gebleven, een teeken gegeven om zich bij hen te komen voegen. Alhoewel verblind door het schitterend gezicht der Goud vallei, hadden de twee verkenners zich niet kunnen ver gissen in de indrukken die door Cuchillo op het zand waren achtergelaten. Zij wachtten op de aankomst van hun

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1