NIEUWS EN ADV ERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang:. Donderdag 5 Januari 1888. No. 1381. HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangére G. L. DAJJBE Co., JOH. F. JONESStier., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. STADSNIEUW S. Haarlem, 4 Januari. De beide gemeenteambtenaren F. C. Misset en J. Koper, die op 1 dezer respectievelijk hunne 40- en 25-ja- rige loopbaan vierden, hebben vele blijken van belangstelling mogen ondervinden; o. a. werd hun door den gemeenteraad eene gratificatie geschonken. In den afgeloopen nacht is hier ter stede overleden de heer F. T. Frankemölle, sedert 3843 pastoor der 1 R. K. parochie van den H. Domini- cus, aan het Spaarne. Door zijn hoo- gen leeftijd had hij in het vorige jaar zijn kerkelijk ambtwaarin hij veel goeds heeft verricht en dik werf tot leniging van het lot der armen bijdroegnedergelegd. De stichting van het nieuwe fraaie kerk gebouw dier parochie ishoofdzake- ijk aan zijn initiatief en medewer king te danken. Aan het gereformeerde weeshuis alhier is door wijlen mejuffrouw de wed. W. Webbekes eene som van f500 gelegateerd, vrij van succes sierechten. De directeur van de Vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte alhier, heeft over December van het vorige jaar weder belangrijke giften ontvangen, als door ds. Escher alhier van N. N. te H. f200, P. L. alhier f100 en van K. te Amsterdam f1000, en nog giften van f 25, f 5 en minder bedrag. Een merkwaardig boek is dezer dagen verschenen. Het is een Keurboek der stad Haarlem, bewerkt door de heeren mr. A. J. En schedé en C. J. Gonnet en uitgegeven door de firma's Joh. Enschedé en Zonen alhier en Marlinus Nijhoff te 's-Hage. In 1879, zoo wordt in het prospectus mede gedeeld, vormde zich eene Vereeniging tot uitgaaf der bronnen van het oude vader- landsche recht, die zich hoofdzakelijk zou ghouden met het bekend maken van de oude, tot nu toe onder het stof begra ven stedelijke keurboeken, en zagen dan ook reeds de keurboekeu van Dordrecht, Delft en Leiden, met ophelderingen, het licht. Het spreekt van zelf, dat de tweede stemhebbende stad van Holland, Haarlem, niet werd uit het oog verloren. Doch de archivaris van Haarlem, mr. A. J. Enschedé, was toen reeds lang bezig met de oudste keuren der stad tot 1500 te verzamelen en te drukken, niet in den trant en vorm als de Vereeniging had aangenonen, maar zooals hij, medeeigenaar van het Huis Joh. Enschedé en Zonen dat voor een go- denkstuk van voorvaderlijke rechtsspraak en rechtsbedeeling passend achtte, en met de typografische hulpmiddelen, die hem ten dienste stonden, kon uitvoeren. Dat werk, waaraan vele jaren arbeid zijn be steed, is thans voltooid. Het is gedrukt met de letters van de Nederlandsche incunabelen der 15e eeuw, die het handschrift van dien tijd naboot sten. Die letter moet omstreeks 1480 ge sneden zijn en is dezelfde, welke in 1778 voor den beroemd geworden herdruk van het //Tractaat der nadere Unie van Utrecht" werd gebruikt. Die letter heeft eene geschiedenis. De voorrede van het Keurboek meldt ons daarvan het volgende: In 1496 drukten de Collatiebroeders te Gouda de //Devote ghetiden van den Leven eude passie Jhesu Christ" (Campbell, Annales p. 315) er mede; in 1499 dienden de kapitalen aan P. Van Os te Breda voor cijfers, eu in 1496 werd de kleinere soort door H. Eckert van Homburg te Delft en door P. van Os, toen to Zwolle, bij hun uitgaver. gebruikt. Haar geschiedenis laat zich verder gere geld vervolgen, sedert Hendrik Cornelisse, omstreeks den aanvang der 16e eeuw, eerst te Antwerpen en vervolgeus te Delft, waar hij zijn drukkerij vestigde, zich van haar bediende. Van hem ging zij over op zijn zoon Cornelis Hendriks, lettersnijder; van dezen op Aelbrecht Hendricx, die in 1582 ordinaris drukker der Staten van Holland werdvervolgens op diens schoon zoon liillebrant Jacobz Van Wouw, wiens weduwe en erfgenatnen de zaak geruimen tijd aanhielden. Van hen kocht ze in* 1670, nevens de matrijzen, Christ, van Dijk, stempelsnijder en directeur der lettergie terij van Daniel Elsevier te Amsterdam, van wiens opvolgers zij eindelijk, in 1767, overging in het bezit der firma Joh. En schedé en Zonen, waaraan zij heden ten dage nog toebehoort. Zoowel het //Niewsblad voor den Boek handel" als de //Ned. Spectator" prijzen de uitvoering van dit werk zeer, „een werk", zegt het prospectus, „dat als rechts bron en rechtsboek een trouw beeld geeft van het beheer eener aanzienlijke stad in de middeneeuweu, en dat als proeve van drukkunst in den geest terugvoert naar den tijd, waarin werk werd geleverd, dat ons nu wel verbaasd doet staan, maar dat, naar de bewijzen, die men er hier van aanbiedt, minstens wel geëvenaard kan worden." Dinsdagnamiddag heeft ten huize van den wagenmaker Knipper in de Groote Houtstraat alhier een begin van brand plaats gehad, ontstaan doordat een 4-jarig kind, dat eenige oogenblikken zonder toezicht in de achterkamer was gelaten,met vuur uit de kachel had gespeeld. Het behang sel en eenige andere voorwerpen stonden reeds in vlam, toen de brand ontdekt werd, die door de knechts en de buren is gebluscht. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen een bier huishouder wegens het verkoopen van sterken drank in het klein zonder vergunning. Men meldt ons uit Haarlemmer meer Dinsdag jl., des voorm. ten elf ure, had de inwijding der chr. school te Hoofddorp plaats. Reeds een uur vroeger waren de ouders met de kinderen, die als leer lingen waren ingeschreven, in het nette schoolgebouw aanwezig, al waar ze werden opgewacht door het hoofd der fcchooi alsmede door de commissie. Vervolgens gingen allen naar het gebouw der hervormde kerk, alwaar reeds eenige belangstellenden tegen woordig waren. Als feestredenaar trad op ds. PiersoD, directeur der Heldringgestichten te Zetten, die in eenvoudige doch boeiende woor den tot de vergaderde menigte sprak. Na het eindigen der feestrede gingen de kinderen met hunne ouders naar het nieuwe schoollokaal, al waar de kleinen werden onthaald en nog menig hartelijk woord, zoo wel tot ouders als tot kinderen werd gesproken. Naar men verneemt zijn reeds 80 leerlingen voor die school inge schreven. LETTEREN EN KUNST. Het 16e deel van dr. Jan Ten Brinks Literarische Studiën en Critieken is bij den uitgever Sijtkoff te Leiden verschenen. Aan de vijfhonderd eerste nieuwe abonné's op den 5en jaargang van „De Leeswijzer" zal gratis worden uitgereikt een roman- en novellen-bibliotheek, in formaat en omvang van het blad, alle veertien dagen verschijnende, met deels oorspronkelijke, deels vertaalde romans en novellen. Men ontvangt dan voor den ge ringen prijs van f3,50 pl. m. 2000 (twee duizend) pagina's gewoon boekformaat. Bij voldoende deelneming zal van deze roman- en novellen-bibliotheek 15 Mei a. s. het eerste nummer het licht zien. Te Berlijn zal de acteur Denicke een eigenaardig jubilé vieren; hij trad sedert 1853 5000 maal op in denzelfden schouwburg aldaar. Yoor het wintersemester zijn bij de Academie van beeldende kunsteu te Mün- chen ingeschreven 413 leerlingen, waaron der 79 uit Oostenrijk, 34 uit Amerika, 16 uit Zwitserland, 10 uit Rusland, 3 uit Griekenland, 2 uit Engeland, 2 uit Azië, 1 uit Noorwegen, Turkije, Servië, Rumenië en Luxemburg. Inhoud van de Portefeuille No. 40Eacsimilés van teekeningen door mid del van houtgravure. (Met plaat.) Aan boord, met teekening van J. C. Hoynck van Papendrecht. f Francois Bon vin. E. Rittner Bos, kunstliteratuur. Keizer Karei en het Rijk der Nederlan den. Twaalf zangen in middeleeuwschen versbouw, door Julius de Geyter, Ilde zang. Von, Muzikale Kroniek. Ger- braud, Euterpe en de Traviata. Auti- critiek. Kleio, Verhalen en Schetsen door A. M. Kollewijn Nz., 4de deel. De S. N., Eene waarschuwing. Goed koop Schouwburgbezoek. A., Costu mes op 't Tooneel. Tooneelnieuws uit België. A., Het Tooneel in d© Hoofd stad. Inhoud van de Verzekering s- bode: Ziekteverzekering, door den heer M. Henriquez Pimentel. Onaan tastbaarheid van polissen. Voorgangers en Leidslieden. (Rehuel Lobatto.) Rechtspraak (Binnenlandsche.) Berich ten. Brandverzekering. Literatuur. Wetenschappelijke Bijdragen. In gezonden. Laatste Berichten. Cor- LEGER EN VLOOT. Z. M. heeft den gepens. kapitein der inf. van het leger in Ned.-Indie L. J. F. B. Hamers, op verzoek, eervol ontslagen uit zijne betrekking van kapt.-adj. bij het kol. milit. invalidenhuis op Bronbeek, met toekenning van den tit. rang van majoor. Het contingent aanvullingstroepen voor het Indische leger, dat in den loop van het jaar 1888 zal worden uitgezon den, is voorloopig vastgesteld als volgt: Infanterie: 115 onderofficieren, 50 kor poraals en 4 stafhoornblazers. Cavalerie4 wachtmeesters, 6 korporaals en 72 cavaleristen. Artillerie3 ouderofficieren-vuurwerkers, 6 sergeanten, 6 korporaals en 229 solda ten. (Voor de eene helft te leveren door de bereden- en voor de andere door de vesting-artillerie). Genie: 5 korporaals en 27 soldaten. Administratie: 20 soldaten-schrijvers. Met inbegrip van deze militairen zal het geheele contingent vooreerst tot een getal van 2000 onderofficieren en minde ren worden uitgezonden. Naar Suriname voorts 85 infanteristen en naar Cura9ao 44. Op 1 Januari waren op den artille rie-cursus te Delft geplaatst 14 leerlingen van het 3e, 22 van het 2e en 15 van het 1ste studiejaar. De dirigeerend off. v. gez. 2e kl. J. M. Engelhart is in aanmerking gebracht voor chef van den militairen geneeskundigen dienst in het Se district, standplaats Utrecht. De luitenant ter zee der 2de klasse M. H. E. Sachse, dienende aan boord Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met den 16en dezer op non-activiteit gesteld en vervangen door den luitenant ter zee der 2e klasse W. van Voss. De 2e luit. Geij van Pittius, van het 2e regiment vesting-artillerie te Amsterdam, wordt met 1 Februari a. s. voor 3 maanden gedetacheerd te Delft en aldaar belast met het toezicht op het keeren van buskruit. De 2e luit. der infanterie van het O.-I. leger J. J. Stolk zal 20 dezer per stoomschip //Conrad" naar Indië ver trekken. ONDERWIJS. Tot leden der pl. schoolcomm. te Haarlemmermeer zijn in de jongste raads vergadering herbenoemd de heeren P. S. Zijlmans en P. Koppes. Naar wij uit goede bron vernemen, is aan dr. M. Treub, directeur van 's lands plantentuin te Buitenzorg, een professo raat in botanie en directoraat van een botanischen tuin aan eene groote buiten- land8che universiteit aangeboden. (A.) VISSCHERI j. Nieuwediep, 3 Januari. Heden kwa men van de groote visscherij binnen de sloepen //Hendrika Adriana", sch. Koster, //Presto II", sch. Zwartveld en //Burge meester de Jong", sch. Bronder, respec tievelijk met 5000, 5000 en 2000 schelv.; de beide eerste hadden hunne vangst reeds te IJmuiden afgeslagen, om alhier te leve ren, de schelv. van de laatste gold f 21 het honderd. Door den kotter HD 63 werden 200 tongen, 130 bunschollen en een partijtje schelvisch, kabeljouw en rog aangevoerd, waarvoor f 180 werd besomd, Tessel, 3 Januari. Door de garna- lenvisschers zijn in de maand December 2709 manden garnalen gevangen voor de FBUILLETO 3NT. 1231 XL. HOOFDSTUK. Het tantalusgenot. Gij zult hem hebbeD, hernam de Canadees koel bloedig. Wacht, zeide Pedro Diaz, ik zal door een ge weerschot een einde maken aan dat onderhoud. Neen, riep de Mediana hem tegenhoudende uit, laat ons eerst eens zien tot hoever de dwaasheid van dien vreemdeling gaat. En wie onder ons, vriend, riep hij op spottenden toon uit, is het, wien gij de wet der woestijn wilt leeren? Aan u, riep Fabiaan uit, die zich eensklaps op hetzelfde oogenblik vertoonde waarop ook Pepe zich aan zijne zijde oprichtte. Ah! altijd gijl antwoordde de Mediana met eene van woede en verbazing verstikte stem. Ea ik ben het die u sedert veertien dagen voet voor voet volg, riep Pepe, en die God dank zeg, ein delijk eene oude rekening van meer dan vijftien jaren met u te kunnen vereffenen. Wie zijt gij vroeg don Estevan, terwijl hij te ver geefs zocht te raden met wien hij te doen had. Zoodanig hadden de jaren en de kleeding, welkehij droeg, den ouden grensbeambte veranderd. Pepe de Slaper, die niet zooals gij zijn verblijf in de gevangenis van Ceuta vergeten heeft. Op dien Daam, die hem de bedreiging van Fabiaan bij de brug van den Salto de Agua verklaarde, verloor don Estevan eensklaps de uitdrukking van minachting, die tot nu toe op zijn gelaat zichtbaar was geweest. Een plotseling voorgevoel waarschuwde hem, dat zijne gelukssler onderging. Hij wierp een vreesachtigen blik rondom zich. De steile rotsen, die van den eenen kant de omheining der Goudvallei vormden, konden hem tegen het vuur der jagers, die meester van de hoogte waren, beschermen. Een korte afstand scheidde hem er van, en een oogenblik ried de voorzichtigheid hem aan, naar die schuilplaats te snellen; maar zijn trots kwam daartegen in opstand en deed hem op zijn plaats blijven. Welnu! wreek u dan op een vijand, die de vlucht veracht! riep de adellijke Spanjaard op trotschen toon tot Pepe. Heeft men u niet gezegd, hernam deze laatste koeltjes, dat wij u alleen levend in handen willen hebben XLIe HOOFDSTUK. de gevangene. Gedurende zijne geheele krijgsmans- en zeemansloophaan had de hertog van Armada nog nooit zulk vreeselijs ge vaar geloopen als dat hetwelk hem thans bedreigde. De vlakte bood hem geen beschutting aan tegen de ka rabijnen van den Canadeeschen jager en den Spanjaard. Wat waren de vuurwapenen in de onbekwame handen zij ner ruiters tegen de gegroefde loopen met dubbele draag kracht der hunne, behandeld door twee schutters, wier oog onfeilbaar was en wier arm nooit beetde? Deze geduchte tegenstanders hadden daarenboven nog het voordeel eener unverwinnelijke stelling en de schietgaten der rotsen, waar achter zij verschanst waren. Als een der ruiters ééne be weging, één teeken van vijandelijkheid maakte, dan was het met minstens twee hunner gedaan. Don Antonio ontveinsde zich de uitgestrektheid van het gevaar niet waaraan hij blootgesteld was; maar om hem recht te laten wedervaren, moeten wij zeggen dat zijn moed niet verzwakte. Deze toestand kon evenwel niet lang du ren; allen gevoelden het, zoowel boven op de rots als in de vlakte. Kom aan, laat ons er een einde aan maken, riep met donderende stem de Canadees, wiens edelmoedigheid er een afkeer van had om van zijne voordeeliger stelling gebruik te maken en die er zich eene gewetenswroeging van maakte bloed te storten, wanneer men zulks konde vermijden. Gij hebt allen gehoord, dat wij alleen te doen

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1