kerknieuws. kokerijen. Aan de risschers werd gemid deld f3 per mand uitbetaald. De verzen ding der garnalen bad plaats naar Londen en Huil, benevens naar Brussel en Parijs. Pernis 3 Jan. Binnen te IJmuiden de sloep //Jacoba Maria," stuurman M. Noordzij, met 2000 schelvisschen. JACHT. Van de Yeluwe meldt men: De jacht op klein wild in Gelderland is heden gesloten. Behalve op de groote landgoederen, waar veel wild werd aange troffen, was ook het vrije veld ruimer van wild voorzien dan verleden jaar, zoo dat de broodjagers, die ook daar hun be drijf hebben moeten uitoefenen, geen slecht jachtjaar hebben gehad. Behalve hazen werden ook eene menigte konijnen gescho ten, die tegen ferme prijzen naar de Hol- landsche plaatsen zijn gezonden; ook vliegend wild was voldoende voorhanden. Thans wordt nog besteed voor hazen fl,60 a f2 en voor konijnen f0,35 a f 0.45 per stuk. KINNEN li A N I). Z. M. heeft benoemd tot voorzitter van het college van regenten over de strafge vangenis te Deventer mr. A. J. Dijekmees- ter, lid van het college, en tot lid van dat college mr. M. E. Kranenburg, secre taris der gemeente Deventer. Z. M. heeft aan mr. L. H. Browne, op verzoek, eervol ontslag verleend als kan- tonrechter-plaatsvervanger in het kanton Rotterdam no. 1. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. Almeloo, ter standplaats de gem. Borne. W. Permentier, cand.-not. te Didani. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Leeuwarden, m. R. E. L. van Alphen, thans griffier bij het kanton gerecht te Groeuloo. Z. M. heeft benoemd tot adspiraut-inge- nieur van den rijks-waterstaat H. M. Hen- ket, E. L. Ortt en A. B. Mariukelle. {Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.J Prinses Wilhelmina heeft met Nieuwjaar te 'sHage haar eersten kerkgang gedaan. H. M. de Koningin had haar in de Kloosterkerk aan haar zijde. Op dit feit werd door den voor ganger, ds. Kuottnerue, ia zijne preek gewezen. Het gebouw genaamd DeVrede op Rapenburg te Amsterdam, is met den geheelen inventaris verkocht. Het zal worden ingericht voor en ten behoeve van het Leger des Heils, dat daarin zoowel opleidingsschool, vergaderzaal als anderszins zal ves tigen. Een uiterst fraai bewerkt voor werp in zilver is door het personeel der firn.a Laudré en Glinderman te Amsterdam aangeboden aan den heer J. D. Laudré, bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan der firma. Gedurende 1887 werden te Amsterdam 7067 personen wegens dronkenschap en 105 zakkenrollers gearresteerd, 675 diefstallen werden aangegeven, vertoefden 6384 nacht- verblijvers aan de politieposten, vie len 637 verwondingen voor, 693 ziektegevallen kwamen voor op den openbaren weg, waarvan 40 met plotselingen dood, 80 personen ver dronken en 4026 honden werden op gevangen. De omuibusmaatschappij vervoerde 9,950,371 personen, tegen 9,844,528 in het vorige jaar. Men schrijft ons uit Zaandam Het kerkgebouw der doopsgezinde gemeente, Westzijde, is in den nacht van Zaterdag op Zondag aan een groot, reeds dreigend gevaar ont komen. Na den oudejaarsavond gods dienstoefening is er vermoedelijk een nog gloeiende lucifer of nog bran dende sigaar in den turfbak onder den schoorsteen in de consistorie kamer geworpen, en heeft zich dat weinige vuur aan de turven mede gedeeld. Tenminste toen de koster den volgenden morgen reeds bijtijds in de kerk kwam en de kamer opende, vond hij daar een groot gat in den vloer gebrand, waardoor de ijzeren turfbak, die geheel in gloed stond, was weggezonken. De vijftig turven, welke zich in den bak be vonden, waren reeds tot kleine kool tjes vergaan. Waarschijnlijk is het aan het haren kleed, dat op den vloer lag, te danken, dat het vuur zoolang is blijven smeulen en de vloer geen vlam heeft gevat. Men schrijft ons uit Alkmaar Maandagavond zes uur begaven zich ruim twintig arresleden met heeren en dames in optocht naar de naburige gemeente Bergen, om al daar een bal te houden. Het oorspronkelijke plan om den tocht met geïllumineerde sleden te doen, moest, voor zoover den tocht door de stad betrof, op bevel van hoogerhand achterwege blijven, maar buiten was het ontsteken der lampions geoorloofd. De stoet werd voorafgegaan door eene groote slede met muzikanten, die door hunne vrolijke muziek de opgewekte stem ming verhoogden. Op Nieuwjaarsdag begaf te Broek in Waterland de landbouwer B. zich met vijf huisgenooten per rijtuig naar de kerk. Het rijtuig geraakte te water. De vrouw van den boer werd levenloos opgehaald. In ruimen getale waren Dins dag in het voor de kookschool be stemde gebouw aan de stille Veer kade te 's-Hage de dames opgeko men tot het volgen van de eerste der voordrachten van mevr. Alting Mees over het doel en den invloed van kookscholen. In de Koediefstraat te 's-Hage is Dinsdagochtend een oud vrouwtje, algemeen aldaar bekend onder den naam van «Kattebet», vanwege hare voorliefde voor dit dierensoort, dood op haar kamertje gevonden. Ver moedelijk is zij door verstikking omgekomen. Zij lag met het hoofd voorover op de tafel en had eene stoof met vuur onder de voeten. Toen men het lijk naar het gast huis vervoerde, hief een harer poes jes, die aan de overzijde der 6traat in eene dakgoot had plaats genomen, een vervaarlijk «miauw» aan. Mejuffr. C. H. Meijwert, direc trice in het rijksopvoedingsgesticht te Montfoort heeft haar 25 jarig jubilé gevierd als beambte bij het gevangeniswezen, en ontving onder vele blijken van belangstelling ge schenken, zoowel van regenten als van het damescomité tot zedelijke verbetering van gevangenen, en ook van de onder haar werkzaam zijnde beambten. In verschillende toespra ken werd aan de jubilarisse hulde gebracht. Te Apeldoorn kregen twee broeders, die te veel sterken drank hadden gedronken, twist, die zoo boog liep, dat de jongste een mes greep en daarmede den oudste een steek in het hoofd en een snede over de hand toebracht. Der 70 jarige moeder, die tusschen beiden sprong, werd de duim gedeeltelijk afgesne den en zij ontving een zware ver wonding over den rechterarm. Heel kundige hulp werd dadelijk inge roepen. Tegen den dader is proces verbaal opgemaakt. Kras! Te Ooltgensplaat heeft de 93 jarige geneeskundige, de heer Hers, op oudejaarsdag nog met goed gevolg verloskundige hulp verleend. Een kapper, te 's Hage woon achtig, meldde zich 11. Donderdag bij den passantenmeester te Zeven bergen tot het verkrijgen van on derstand aan. Deze zond hem naar de maréchaussée. die hem vrij nacht verblijf bezorgde in de gevangenis te Breda, daar hij gesignaleerd stond in het Algemeen Politieblad Uit Raamsdonk wordt van 2 Januari gemeld: Gisterenavond zijn de gewone deugnieten weder eens aan het snij den geweest. Zekere Corn. Staps alhier, die zijne dochter, welke door een paar straatjongens werd mis handeld, ter hulp kwam, werd door de zoogenaamde «snijersclub» aan gegrepen, gesneden, gebeten en ge slagen, zoodanig, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. In het zoogenaamde dorp is bij eene suijpartij een persoon zoodanig gewond geworden, dat men vreest, dat hij het leven er bij zal in schieten. Dat er onder de vrouwen, die te Veenhuizen verpleegd worden, nog altijd zeer gevaarlijke zijn, bleek Maandag, toen er een met een mes gewapend op een bewaarster toe schoot onder den uitroep: «Je zult onder mijn voeten stervenGeluk kig wist de bewaarster zich door de vlucht te redden. Men had echter nog heel wat moeite om de woeste verpleegde onschadelijk te maken. Een Spoorwegramp. Uit Meppel wordt gemeld: Maandagavond zou de sneltrein Mep pelGroningen, een half uur te laat ver trokken, in plaats van te Echten, te Koe- kange wisselen met den laatsten trein van Groningen. Laatstgenoemde trein passeerde echter Koekauge eu bleef stilhouden, naar gezegd wordt omstreeks 1000 meter voor het station Ruiuerwold. De sneltrein zag eerst het gevaar, toen het te laat was. Er werd hevig geremd, doch een geweldige botsing was niet meer te verhinderen. De beide locomotieven eu vier wagens zijn vernield. De machinist van den sneltrein, Yan der Linden, uit Groningen, werd vreeselijk verminkt en is Maandagnacht in het ziekenhuis te Meppel overleden. De hoofdconducteur Baring en de conducteur Rosenberg, beiden uit Zwolle, vreeselijk verminkt, bleven op de plaats dood. Noch acht andere personen zijn zwaar gewond, en vele hebben lichte kneuzingen bekomen. Extra-treinen brachten reizigers eu ge wonden verder. De spoorwegarts dr. Stoffels was spoe dig op de plaats des ouheils, en later kwamen er meer geneeskundigen uit Mep pel, Ruiuerwold en De Wijk. De schade aan het materieel wordt be groot op honderd vijftig duizend gulden. Van andere haud wordt ons, mede uit Meppel gemeld: De trein uit Groningen poogde te stop pen en kreeg daardoor de grootste schade, De heer mr. Oosting uit Assen werd bij dit ongeluk verminkt. De jongeheer Dorhout Mees uit Groningen, leerling der hoogere burgerschool te Meppel, is vreese lijk en gevaarlijk verwond; zijn broeder en zijn vriend Block van Scheltinga werden slechts een weinig gedeerd. Sommige reizigers moesten uit hun ver blijf gezaagd worden, waartoe voor één ruim drie uren noodig was. De wachtkamer leverde als hospitaal een treurigen aanblik. Dokter Stoffels uit Meppel kweet zich uitstekend; alle lof komt dezen arts toe. Uit Groningen meldt men ons, dat al daar Dinsdagmorgen in het ziekenhuis werden opgenomen drie conducteurs, waarvan een zwaar gewond, en een leer ling-machinist, benevens een particulier persoon. In het geheel worden vermeld vijf zwaar eu dertieu lichtgekwetsten en 2 dooden. Heelkundigen van Groningen zijn naar Hoogeveen vertrokken. Nader wordt omtrent dit spoorweg ongeluk uit Meppel gemeld: De botsing van den trein Groningen Meppel met den sneltrein MeppelGro ningen had vijf minuten voorbij het sta tion Ruinerwold plaats. Het signaal tus schen Meppel en Ruinerwold stond op //onveilig", eu de trein uit Groningen was nog niet op het wisselspoor te Rui nerwold. De sneltrein had het //onveilig" echter niet gezien. De stationchef te Rui nerwold had nog met lantaarns gewenkt, maar de sneltrein ging door en reed tegen den trein uit Groningen. Vijf rijtuigen zijn verbrijzeld. De machinist v. d. Linde is nog naar het station geloopeu. Zijn lichaam was verbrand. Enkele reizigers zijn uit den trein gesprongen; twee kinderen zijn op eenen teuder behouden gebleven. Er zijn nu 6 dooden. Van andere zijde meldt men Tot de passagiers van den van Meppel komenden sneltrein behoorden de rechter bij den rechtbank te Assen mr. E. Oos ting en de substituut-officier van justitie bij die rechtbauk mr. W. C. A. Scholten, die beiden in denzelfde coupé le klasse, in den waggon achter den bagagewagen, waren gezeten. De heer Scholten bleef bij de botsing ongedeerddoch van den heer Oosting werden beide beeuen gebro ken. Nadat hij iu het station Ruinerwold behoorlijk verbonden was, werd hij met den van Groningen ontboden trein, die omstreeks 2 Va uur 's nachts van Ruinerwold vertrok, naar Assen vervoerd. Door den substituut-officier mr Scholten werd op de plaats van het onheil dadelijk een onderzoek naar de oorzaak van het gebeurde ingesteld. Volgens het beweren van den stationchef van Ruiuerwold was de machinist van den van Meppel komen den trein, die zelf zwaar gekwetst werd, doorgespoord, niettegenstaande het seiu op onveilig stond. Uit Groningen verneemt men nog, dat de machinist-leerling Timmer, van den trein GroningenZwolle door ontsnapten stoom zware brandwonden bekwam. In het academisch ziekenhuis te Groningen bevinden zich thans drie zwaar gewonde conducteurs, De Jonge, Stroobos en Spreu- ger, de genoemde machinist-leerling en een passagier Koch, die een been gebroken heeft. De zoon van den commissaris des Ko- niugs van Groningen, jhr. Van Panhuis, zat in hetzelfde compartiment met den jongeheer Dorhout Mees, maar bleef on gedeerd. De toestand der patiënten iu het zieken huis te Groningen is naar omstandigheden gunstig. (N. R. C. Maandag middag zouden eeni- ge paren, die zich met schaatsen rijden vermaakten onder eenen draai ponder, over de Hoofdvaart te Sinilde liggende, doorgaan. Eéne der jonge dochters bukte niet voldoende, zij kwam met zulk eene vaart met den vonder in aanraking, dat hare her senpan gescheurd werd. Haar toe stand doet het ergste vreezen. Een landbouwer iu Friesland heeft een aardige manier om bede laars te weren in practijk gebracht. In t begin van den winter gaf hij eiken bedelaar een dubbeltje, met verzoek om de volgende week negen centen terug te brengen. Van de aldus beweldadigden kwam er een volgende week geen terug, zoodat de landbouwer voor een betrekkelijk kleine som gedurende het geheeie winterseizoen van de lastige vragerij ontslagen was. Ned. Herv. Kerk. Het kerkelijke geschil te Leiderdorp werd Dinsdag voor de Haagsche recht bank bepleit. Voor de Ned. Herv. gemeente trad op mr. F. Was, advocaat te Leiden, die ont ruiming vorderde, nameus de gemeente, van pastorie en tuin, thans nog in bezit van den doleerenden predikant. De Ned. Herv. gemeente aldaar, betoogde hij, ii eigenares der pastorie en heeft het recht die op te vorderen van dien houder, dus ook van gedaagde. Een bizonder recht dat deze beweert te hebben bestaat niet, daar gedaagde geen wettig predikant meer was, toen de pastorie bij exploit werd terugge vorderd. Het besluit der synode van 22 Juli 188fi bewijst, dat ged. geen predikant te Leiderdorp meer was. Overigens is de kerkeraad onbevoegd om de geheeie ge meente aan de synodale hiërarchie te ont trekken. Pleiter eischte dus toewijzing der revindicatie van de pastorie en tuin. Het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Rotterdam heeft uit het drietal in de vacature-De Geer benoemd ds. J. H. Suetfilage, pred. te Haarlem. Beroepente Utrecht ds. E. Dauban- ton, te Heemstede. BUITENLAND. Engeland. Naar het heet, heeft de regeering besloten de Nationale L'ga in de graafschappen Dublin en Meath, benevens de iCentral Exe cutive League» te Dublin te onder drukken. De Times heeft Maandag haar honderdjarig bestaan gevierd. De eigenaars, de uitgevers en de redactie ontvingen vele gelukwenschen, ook uit het buitenlaud. Alle avondbla den te Louden wijdden artikelen aan dit eeuwfeest. Zaterdag of Maandag zal het stoffelijk overschot van Napoleon III en van zijn zoon van Chislehurst uaar Farnborough worden over gebracht. Naar men uit Rome aan de Daily Chronicle meldt, zendt Mon- siguor Persicode buitengewone Pauselijke legant in Ierland dage lijks berichten aan het Vaticaan af. De organen der Homerule - partij laten m de laatste weken echter al meer en meer doorschemeren, dat zij niet ingenomen zijn met de wijze, waarop de prelaat zijne zending meent te moeten opvatten. Duitschland. De Pruisische Landdag is bij koninklijk besluit tegen den 14en Januari as. bij eengeroepen. De Nordd. AUg. Ztg. ver klaart, dat zij de mededeeling van een Zuid-duitsch blad omtrent het voornemen tot instelling van een regentschap, voor het geval dat keizer Wilüelm plotseling kwam te overlijden, bestempelen kan met den naam van deugen», waaraan elke grondslag van waarheid ontbreekt. Italië. In de rede, welke de Paus richtte tot de leden der commissiën uit de dioceeseu, zeide de Paus, na zijn dank te hebben betuigd, dat als Italië in oorlog blijft met het Pausdom, het daardoor zal verzwakt worden en moeilijkheden eu verzet zonder tal ontmoeten zal. De Itali anen die aan de zijde des Pausen staan, behartigen de ware belangen des vaderlands. Het is een laag en onwaardig streven, het Pausdom in de vrije uitoefening zijner taak be lemmeringen in den weg te willen leggen en nimmer zullen de katho lieken dat dulden. Voor de nieuwjaarsplechtigheif was de St. Pieterskerk te Rome schil terend versierd met rood zijdon be hangsel en bloemfestoenen, en sckitte reiul verlicht. Zes tribunes waren opge richt voor het corps diplomatique, dé Malteezer ridders, den Romeinscheu adel hebben met uw aanvoerder en dat gij moet besluiten, ik zeg niet om hem aan ons over te leveren, maar om hem door ons gevangen te laten nemen. Trekt u dus goedschiks terug, indien gij niet wil, dat wij u als Apachen of jaguars be handelen. Nooit! riep Diaz, wij zullen nooit dergelijke lafheid begaan! Gij waart de eerst aangekomenen, hetzij zoo, wij zullen u de plaats laten; maar don Estevan zal zich evenals wij met alle krijgsmanseer terugtrekken. Dat weigeren wij, riep Pepe op zijne beurt, wij moeten hem hebben dien gij don Estevan noemt. Verzet u niet tegen Gods rechtvaardigheid, voegde Fabiaan er bij, uwe zaak kan niet die van dien man zijn. Wij geven u vijf minuten om na te denken, waarna onze karabijnen en ons goed recht tusschen ons zullen beslissen. Zeg eens, signor don Tiburcio, riep Oroche tot Fabiaan zal het ons voor het geval dat wij goedschiks zouden toestemmen om ons terug te trekken, niet geoor loofd zijn een gedeelte van dit goud mede te dragen? De maat van een hoed voor ieder! vervolgde Baraja. Geen korrel, gaf Pepe ten antwoord. Dit goud behoort aan don Fabiaan alleen. En wie is die gelukkige sterveling dien gij don Fabiaan noemt? vroeg Oroche. is hij, antwoordde Bois-Rosé, op Tiburcio Hier wijzende. Eere wien eere toekomt, zeide Oroche, Fabiaan groetende met eene uitdrukking van haat en nijd, welke dit fabelachtig fortuin in hem opwekte. Pepe maakte van een oogenblik van stilte, die op deze laatste woorden van den gambu6ino met de lange haren volgde, gebruik om zacht tot den Canadees te zeggen: Uwe edelmoedigdeid kan ons duur te staan komen, Bois-Rosé. Door deze wraakzuchtige gieren naar het kamp te laten terugkeeren, halen wij ons de geheeie bende op den hals, want het schijnt, dat de Indianen door hen verslagen zijn geworden; luister dus naar hetgeen ik u zeg: deze lieden moeten hier niet van daan gaan. God geve dat zij er niet in toestemmen om terug te trekken; daarom ook weiger ik hnn den minsten goudkorrel te laten medenemen. Gij hebt misschien gelijk, antwoordde Bois-Rosé nadenkend; maar zij hebben mijn woord en ik zal het niet intrekken. Pepe had zich niet vergist. De wankelende trouw van Oroche en Baraja zou niet lang stand hebben gehouden bij het gezicht van den wonderbaren schat, dien zij ontdekt hadden, indien hun toegestaan ware geworden er hun deel van te nemen en de weigering van den Spanjaard wekte hij de avonturiers een aanval van razernij op, die hun jegens hun aanvoerder trouw deed blijven. Liever sterven dan een haarbreed teruggaan! riep Oroche verwoed uit. Goedl zeide Pepe. Gij hebt slechts twee minuten meer om tot een besluit te komen, - schreeuwde Bois-Rosé, wiens karabijn zich beurtelings op de drie ruiters richtte, geloof mij, laat ons eene noodelooze bloedstorting vermijden; thans is het nog tijd. Trekt dus terug, de tijd dringt. Het hoofd omhoog geheven, behield de Mediana een somber stilzwijgen. Onwankelbaar in zijne gevoelens van ridderlijke eer, raadpleegde Diaz, die besloten was om met den aanvoer der, wiens leven voor de wedergeboorte zijns lauds zoo kostbaar was, don Estevan met den blik. Keer naar het kamp terug, zeide de Spaansche signor, laat een man aan zijn lot over wiens leven voor uwe zaak voortaan nutteloos is en gij zult terugkomen om mijn dood te wreken. (Wordt vervolfd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2