NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Vrijdag 6 Januari 1888. No. 1382. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Eleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en couraRtiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangére G. L. DAUBE df Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3lbis Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 5 Januari. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier heeft in hare Dins dag gehouden vergadering voor het het jaar 1888 tot haren voorzitter benoemd den heer mr. R. H. J. Gal- landat Huet en tot diens plaatsver vanger den heer Th. Figee. In diezelfde vergadering is tevens be sloten, geene adhaesie te geven aan het adres van het hoofdbestuur der Vereenig. «Vooruit», aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht, strekkende om boekhouders en an dere kantoorbedienden van het pa tentrecht vrij te stellen. GEMEENTERAAD. ïergadering van Woensdag 4 Januari 1888. Deze eerste zitting werd bijgewoond door 22 leden. De hh. Smits en '1 Hooft waren verhinderd tegenwoordig te zijn. Dit de lezing der notulen bleek den Voorzitter, dat bij zich in de vorige vergadering had schuldig gemaakt aan een verzuim, n.l. dank te betuigen aan de hh. mr. J. de Clercq van Weel eD mr. H. Enschedé, die als leden der commissie vau toezicht op de scholen voor raiddel- baar onderwijs op 1 Januari j.l. als zoo danig moesten aftreden en niet herkies baar waren. Alsnog kweet hij zich van dien plicht, met verzoek daarvan in de notulen melding te maken. Hierna spreekt hij, met het oog op de aanvang van het jaar 1888, zijne harte lijkste weuschen uit voor de leden van den Raad en voor de gemeente. De ge meente bloeit, zoo vervolgt hij, en haar bestuur vervult nevens de leden van den Raad met ijver en toewijding de taak hun toevertrouwd. Nochtans zijn er drie be langrijke punten tot heden niet tot eene goede oplossing gekomen. In de eerste plaats is de bestaande rechtsverhouding tusschen de gemeente en de Duinwater maatschappij van dien aard, dat in de behoefte van goed drinkwater niet kan worden voorzienten tweede deelt Haar lem nog niet in de voordeelen, die het Kanaal van Amsterdam naar de Noordzee voor de gemeente opleveren kan en eiu- delijk wordt nog steeds verlangend uitge zien naar de totstandkoming van veilige wegen over den spoorjveg. Spreker hoopt, dat deze zaken, die van zoo grootbelang voor de gemeente zijn, in de eerste plaats haar beslag mogen krijgen. Verder deelt hij mede, dat de gemeente rekening over 1886 door Gr. S. is goed gekeurd en dat van de firma Enschedé ten geschenke is ontvangen een boekwerk, handelende over de stedelijke keuren van HaarleTn. Dit boek, bewerkt door de hh. Mr. A. J. Enschedé en C. J. Gonnet, is een typographisch kunstwerk en volgens den Voorzitter de lezing overwaardig, waarom hij den leden van den Raad nadruk kelijk aanbeveelt, er kennis mede te maken. Nu komt aan de orde het amesulement van den heer van der Steur, waarover in de vorige zitting de stemmen staakten en waarbij wordt voorgesteld, de trappen in de nieuwe school aau do Leidsche Vaart van hout te maken. Alvoreus daarover te stemmen, doet de V oorzitter mededeeliug van de inlich tingen door den architect der gemeente verstrekt omtrent het verschil in de kos ten vau houten en ijzeren trappen. Dit verschil blijkt in zijn geheel f 122 voor de beide ontworpen trappen te bedragen. Met 11 tegen 10 stemmen wordt het amende ment verworpen. Een gelijk lot trof het amendement van den heer 't H o o f t, die voorgesteld had de trappen van steen te maken. Door de verwerping van beide amendementen zal de nieuwe schóól ijzeren trappen verkrijgen, gelijk in 't oorspronke lijke bouwplan wordt aangegeven. 't Amendement van den heer De Kan ter, strekkende om den datum, voor wel ken het bestuur der sociëteit //Trouw moet Blijcken" nieuwe voorstellen omtrent de huur van den grond in den Haarlemmerhout kan indienen,vasttestellen,vindt een gunstiger onthaal. Met 13 tegen 9 stemmen wordt het aangenomen en alzoo bovenbedoelden datum vastgesteld op 31 Maart e. k. Aan twee aanvragen tot in huur beko men van eene toonbank in de //Vleesch- hal" kon niet worden voldaan, wegens ge brek aan banken. B. en W. steldeu mits dien, na gehouden overleg met de com missie van fabricage, voor, om de banken, tot dusverre per dag verhuurd, per maand te verhuren, twee losse tafels te doen maken voor eene verhuring per dag en voor deze laatste met inbegrip van twee snijtafels eene som van f 44 beschikbaar te stellen op den post//buitengewone uitgaven." De raad neemt het voorstel zonder hoofdelijke stemming aan. Eveuzoo wordt besloten tot het aanbrengen van een stang met katrol aan den gevel van //de Vleesch- lial", op de Groote Markt, ten einde den slagers gelegenheid te verschaffen het vleesch uit de voertuigen op te takelen. Bovengenoemde som van f 44 wordt dien tengevolge met f 40 verhoogd. De jaarlijksche huur van een gedeelte gemeentegrond aan den Zijlweg, afgestaan aan J. Boeree, wordt verminderd tot f 13,44, dewijl gebleken is, dat deopper- vlaktO niet 178.2 maar 134.4 M. bedraagt. Na daartoe te zijn aangezocht, hebben regenten van het hofje //de Groene Tuin" zich bereid verklaard de aan hunne instel ling toebelioorende perceelen aan de Lange Poellaan ter gezamenlijke groote van 4,9 A., aan de gemeente te verkoopeu voor f1700. B. en W. meenden den Raad te moeten voorstellen dien koop te sluiten, omdat daardoor de gelegenheid zal ontstaan de Bakkerstraat over hare geheele breedte in westelijke richting te verlengen en zoodoende die straat te maken tot eene hoofdver binding van het Spaarne met den Kleinen Houtweg. Zonder hoofdelijke stemming wordt deze voordracht aangenomen. Op het adres van het bestuur der Cric ketclub //Rood en Wit", houdende verzoek om een gebouwtje, in de nabijheid van de Koekamp te mogen plaatsen, wordt gunstig beschikt, mits eene jaarlijksche recognitie worde betaald van f 10. Voor de plaatsing van dit gebouwtje zal door B. en W. worden aangewezen een stukje gronds, gelegen tusschen de villa's van de hh. F. W. van Eeden en Jb. van Ek Jr. Het voorstel van B. en W. omtrent de gedane opzeggingen van verhuurde ge meente-eigendommen werd naar de com missie van Financiën gezonden. De heer de Kanter zeide dat de huur prijzen van verscheidene dier perceelen niet overeenkomstig den thans bestaauden eenheidsprijs waren bepaald; voor sommige werd slechts de helft van dien prijs be taald en daar hem uit de desbetreffende stukken niet was gebleken, dat er bezwa ren tegeu de opzegging bestaan, meende hij dat deze moest hebben plaats gehad. De Voorzitter brengt in 't midden, dat 't moeilijk gaat voor alle verhuurde perceelen gelijke prijzen te bedingen, daar hunne ligging eu de bizondere omstandig heden waarin zij verkeeren, onderling veel verschillen. De heer de Kan ter blijft er evenwel op a iadriugen, dat men trachten zal zoo veel mogelijk tegen den nu vastgestelden huurprijs te verhuren; hij ziet niet in, waarom b. v. een gedeelte van den grond in 't Heerenhek aan den heer Mooy wordt gelaten voor 6 ets. per cA., terwijl de huur van een ander gedeelte onlangs is verhoogd tot den vastgestelden prijs van 10 ets. per cA. De heer Enschedé is'tin hoofdzaak met den vorigen spreker eens en wil ook eenstemmigheid in dit opzicht trachten te verkrijgen. De heer M a c a r heeft uit de discussie opgemerkt, dat de Voorzitter zich niet van elk perceel klaar kan voorstellen, wat de reden van niet-opzegging is geweest en sommige leden beter op de hoogte der zaak schijnen te zijn. Hij wenscht daarom daarom voorlichting verzoeken van de commissie van Financiën, opdat een goed en billijk besluit genomen worde. Met algemeen e stemmen wordt alzoo besloten. Het gewijzigde //reglement van orde voor de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Haarlem" waartegen indertijd bij den Raad eenige bedenkingen waren ge rezen, was opnieuw ter goedkeuring aan geboden. Bijna was de gevraagde goed keuring verleend. Bijna.... want juist in 't gedeeltelijk nieuwe artikel 25 luidende: //Alle van de Kamer uitgaande 3tukken worden namens haar, door den Voorzitter en den secretaris ge- teekend. Zij worden voor zoover zulks door de Kamer dienstig wordt ge oordeeld, door middel der dag- of weekbladen openbaar gemaakt. Dit kan ook geschieden ten opzichte van al hetgeen in de vergaderingen der Kamer behandeld wordt." en dat de Kamer gaarne onveranderd wenschte te behouden, wilde de heer de Kanter aehter de voorlaatste zinsnede ge voegd zien "voor zoover zulks zonder kosten voor de gemeente kan geschieden." Niettegenstaande de verzekering van den lieer Gallandat Huet, voorzitter der Kamer, dat men niet bevreesd behoefde te zijn, dat het publiekmaken van ver slagen der Kamer der gemeente geld zou kosten en 't hier geene nieuwe zaak gold, maar eene die herhaaldelijk was voorge komen, zonder dat ooit geld in rekening was gebracht, achtte de vergadering het raadzaam, de bijvoeging door den heer De Kanter voorgesteld, in 't reglement op te nemen. Bij de stemming verklaarde zich 14 leden voor, 8 tegen't amendement- De Kan ter. (Tegen stemden de hh. Figee, Hes- huijsen, Sneltjes, Lode wij ks, H uet, Van dor Poll, de ClercqvanWeel en Stolp.) Een adres van de Kamer van Koophan del en Fabrieken hield hierop de verga dering nog geruimen tijd bezig. Sedert 1874 genoot die Kamer eene jaarlijksche toelage van f 300 uit de ge meentekas. Kon zij vroeger met dat be drag de noodzakelijke uitgaven dekken, in de beide laatste jaren was dit niet het geval. De werkzaamheden der Kamer zijn in de laatste jaren aanmerkelijk toegeno men en hielden gelijken tred met den aan groei der bevolking. Van de f 300 der gemeente ontvangt de secretaris f175, zoo dat de Kamer slechts over f 125 beschik ken kan. Met 't oog op een en ander ver zocht de Kamer eene verhooging der jaar lijksche toelage met f 200. B. en W. adviseerden evenwel, het ver zoek van de hand te wijzen. Zij voerden daarvoor aan, dat blijkens de jaarversla gen der Kamer, hare werkzaamheden niet zoo zeer zijn uitgebreid; het getal uitge brachte adviezen van 18751880 vari eerde van 5 tot 13 'sjaars. Al geven die cijfers nu geen juist beeld van den om vang der werkzaamheden door de Kamer verricht, evenmin kunnen B. en W. daarin aanleiding vinden om eene verhooging der gemeentelijke bijdrage voor te stellen. De heer Figee betreurt het zeer, dat B. eu W. het verzoek der Kamer niet wenschen te steunen. Nijverheid en Han del bloeien niet; er bestaat dus reden dien bloei te doen herleven. Daartoe kan de Kamer bijdragen. B. en W. gronden hun afwijzend advies op het aantal ad viezen, door de Kamer sedert 1875 tel- kenjare uitgebracht, maar erkennen, dat die cijfers geen juist beeld van de werk zaamheden der Kamer geven. Ook voeren zij aan, dat Leeuwardeu en Zwolle ook maar f 300 's jaars subsidie verleenen, Tilburg en Alkmaar respectievelijk f176 en 100. Spreker stelt daartegenover, dat Arnhem en Groningen f 700, Leiden f 476, Maastricht f 480, Middelburg f 450 e» Utrecht f 800 aan hunne Kamers geven, terwijl Dordrecht zelfs f 1000 alleen voor den secretaris verleent. Hij zou gaarne wenschen, dat de Kamer in staat werd gesteld hare plichten naar behooren waar te nemen en dringt daarom op inwilliging van 't verzoek aan. De heer Huet steunt den wensch van den heer Figée. Hij wijst er op, dat de Kamer in den laatsten tijd financieel ach teruit gaat, en schrijft dit, behalve aan de meerdere werkzaamheden, toe aan 't feit (hij meent dit wel in 't publiek te mogen zeggen) dat de vroegere voorzitter, de heer Dyserinck, veel kosten uit eigen middelen vergoedde, 't Komt dikwijls voor, dat men zich in betrekking moet stellen met cor- poratiën buiten de gemeente. De vroegere voorzitter deed dit buiten bezwaar van d© geldmiddelen der Kamer. De bevolking van Haarlem bedraagt thans ongeveer 20,000 zielen meer dan in 1874. Er komen veel meer zaken voor en van ander ka rakter dan vroeger. Wenscht men nu dege lijke adviezen van de Kamer, dan stelle men haar in de gelegenheid om te onder zoeken. De Kamer wil aan dien wensch voldoen en verzoekt daarom de verhooging. De heer Stoel, die nu 't woord ver krijgt, verklaart, dat hij nu iets van 't nut der Kamer heeft vernomen. Hij heeft daar naar wel eens gevraagd eu kreeg toen ten antwoord//Die Kamer kost meer, dan hij waard is! 't Nut der Kamer begrijpt hij evenwel uog niet." De heer Figee vindt deze ontboezeming van den heer Stoel wel wat kras en zou wel willen vragen; welk industrieel heeft de heer Stoel aldus geantwoord? Een industrieel was 't niet, die mij dat antwoord gaf, zegt de heer Stoel. De heer Macaré zou 't betreuren, in dien er geen protest uit den Raad opging tegen 't gezegde van den heer Stoel. Hij wijst daarom op 't degelijk advies door de Kamer van K. en F. uitgebracht in zake de overwegen van den spoorweg en brengt in herinnering, dat bij raadsbesluit van 28 December jl., voor acht dagen dus, nog advies is gevraagd aan die Kamer om trent 't verzoek van den heer Bohl c. s. FHUILLETO HST. 1241 XLIe HOOFDSTUK. De gevangene. Maar Diaz bleef onbeweeglijk als een ruiterstandbeeld; weldra daarna naderde de bekwame ruiter don Estevan, zonder dat men bemerkte dat bij zijn paard zijn been of zijn hand deed gevoelen. Toen zijn knie die van den Span jaard raakte, hernam hij zijne eerste onbeweeglijkheid. Daar, zonder dat zijne lippen schenen te bewegen en den blik naar den Canadeeschen jager gekeerd, vond hij een middel om zijn aanvoerder in het oor te fluisteren: Houd u stevig in den zadel.... houd uw paard in.... en laat mij begaan. De oude karabinier volgde gedurende dien tijd met een waakzaam oog de verschillende bewegingen zijner tegen standers. Don Estevan gaf met de hand een teeken alsof hij een uitstel wilde vragen. Oroche, Baraja, zeide hij hun met eene stem, luid genoeg, om op het plat der rots verstaan te worden, het kamp heeft al zijne verdedigers noodig; schaart u aan de zijde van den edelen en dapperen Diaz, die voortaan uw aanvoerder zal zijngij zult tot de mannen, die ik aanvoerde, zeggen, dat dit mijn laatste wil is. Oroche en Baraja luisterden met schijnbare besluiteloos heid naar de bevelen van don Estevanmaar in het diepst hunner ziel dachten de beide avonturiers dat, alhoewel het een vreeselijk hartzeer was hunne handen niet te kunnen dompelen in de bijna aan hunne voeten uitgestalde goud- brokken, het echter beter was zich op genade en ongenade over te geven en het leven te behouden in de hoop van den een of anderen dag naar de Goudvallei terug te ko men. Zij waren dus besloten om zich niet te laten dooden indien zulks mogelijk was en beiden, hoewel zij zich daar over niet verstaan hadden, wilden ten minste zoolang mo gelijk fatsoenshalve den schijn van edele aarreling rekken. Ik zou durven wedden, zeide Pepe, dat die schurk, die met de hand in zijn lange haren woelt alsof hij er een afkeer van had, het hazenpad te kiezen, nog nooit, evenals zijn makker met het lederen vest, met meer haast aan de bevelen van zijn aanvoerder gehoorzaamd zal hebben. Maar, bij alle duivelsI is dat niet een der beide schelmen, die in het bosch bij de hacienda op ons gescho ten hebben? Ik weet het niet, antwoordde Bois-Rosé, ik was er te ver af om hun gelaat te herkennen; maar wat geeft dat? Op dit oogenblik gaf Baraja op zijne beurt een teeken met de hand. Wij weten alleen te gehoorzamen aan de bevelen van onzen aanvoerder, zeide hij, en hoeveel het onzen trots ook moge kosten, wij kapituleeren. De geschiedenis is vol kapitulaties, voegde Oroche er bij, en ik weet niet dat men onteerd wordt door zich aan den vijand over te geven, wanneer het lot der wapenen aan een der partijen beslist is. Wij verzoeken u dus, signor don Fabiaan, zoowel als aan uwe beide vrienden, onze af- scheidsbetuigingen aan te nemen. Zonder dat zij den verachtelijken blik schenen op te mer ken, dieu Diaz hun toezond, wuifden de beide waardige kameraden met hunne hoeden en wendden den teugel hun ner paarden en verwijderden zich, toen de karabijn van Pepe op de hoogte der rots losbarstte. Con mil rayos! riep de oude karabinier met don derende stem, is er dan overeengekomen, dat gij u met wapenen en bagage zoudt terugtrekken? Dat hadden wij zoo begrepen, schreeuwde Oroche, zou het u in het tegenovergestelde geval dan behagen om onze wapenen te komen halen? Werpt ze in het gindsche meer en pakt u weg, antwoordde Pepe. Goed, zeide Baraja, die zijne karabijn met een hand vastgreep alsof hij ze verre van zich wilde werpen, maar haar snel aan den schouder bracht en op den top der rots vuurde. Ziet gij! riep Pepe op spottenden toon en zender eenige beweging te willen maken uit, toen Oroche op zijn

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1