HH. MM. de Koning en de Koningin zullen, naar het Vil. v. Z.-H. verneemt, lot Mei aanstaande in de residentie vertoeven, met uit zondering van de week na Paschen, die, zooals gewoonlijk, voor een be zoek aan de hoofdstad is bestemd. De heer mr. J. P. Smeele, die gedurende eenigen tijd lid der Tweede Kamer was voor Leiden, nadat hij zijne betrekking van procureur-ge neraal in Curasao daarvoor had ne- dergelegd, is overleden. Bij de jongste verkiezing te Leiden kwam hij in herstemming met den heer P. L. F. Blussé, doch werd niet herkozen. De inschrijvingen voor de 3 pCt. leening van 1 millioen, ten behoeve van een nieuw burgerzie kenhuis te Amsterdam, bedragen thans ongeveer f 600.000. Mej. S. Genis, hoofdverpleeg ster aan de krankzinnigen-afdeeling in het Buitengasthuis te Amsterdam, heeft hare betrekking, die zij ge durende zeven jaren met de meest mogelijke toewijding vervulde, neer gelegd, om zich aan het hoofd te stellen van het herstellingsoord voor zenuwlijders „Jachtlust" te DeBildt, bij Utrecht. Vele waren de blijken van sym pathie en hartelijke vriendschap, die zij bij haar vertrek mocht ontvan gen. De directeur, de heer J. Van Deventer Szn., zijne echtgenoote en de adj.-directrice mejuffrouw Reijn- vaan boden haar een fraai geschenk voor de theetafel aan, met in fraaie lijst vervat gecalligrapheerd schrij ven. De commissie voor de gasthuizen vereerde haar een pendule en can- delabres. Van de hoofd- en andere verpleegsters en verplegers ontving zij geschenken. Woensdagavond laat werd aan de politie bericht, dat te Amsterdam inbraak was gepleegd in het pak huis «De Pelikaan», Lauriergr. 109. Eenige agenten begaven zich der waarts. Zij vonden de deur open staan en zagen, dat eenige personen zich op hunne komst naar boven begaven. De agenten volgden, en een der daders viel hun in handen op de le verdieping. Deze werd ter stond naar den politiepost op de Lauriergracht overgebracht. Hij is genaamd Bastiaan de Vries. De andere inbrekers wisten het dak te bereiken, waarvan een hun ner is gevallen of gesprongen op een zinken plat, met het gevolg, dat hij zoodanig werd verwond, dat hij per raderbaar naar het Binnen gasthuis moest vervoerd worden, waar hij bewusteloos is aangeko men. Hij is in dien toestand geble ven, zoodat nog niet bekend is wie hij is. Een derde is over eenige daken gevlucht tot aan een perceel, waar hij door een openstaand keu kenraam naar binnen is gekomen. Hier is hij aangehouden en eveneens naar den politiepost op de Laurier gracht overgebracht. Hij weigert zich bekend te maken. Men zegt dat een vierde ontvlucht is. De aan gehoudenen zijn naar het bureau der vierde sectie overgebracht. In het pakhuis is koffie en indigo opgeslagen. De inbrekers waren op de zolders aan den arbeid met licht, dat hen verried. De agenten waren van lantaarns voorzien bij de jacht door het gebouw, en werden bij gestaan door omwonenden. Na het schrijven van het boven staande vernemen we nog, dat deze bende dieven dezelfde is, die in den afgeloopen zomer het pakhuis «De Arend», aan de Prinsengracht, heb ben opengebroken en daaruit tabak gestolen. Hij die in het Gasthuis werd opgenomen is een van de te dier zake veroordeelden, met name Kiesouw. Deze verkeert in beden- kelijken toestand. Hbl In de Barberstraat te Amster dam is door de politie een 8 jarige jongen gevonden, die door zijne ou ders, wonende in de Engelsche steeg, was uitgezonden om lucifers te ver- koopen, en nu reeds drie nachten rondzwierf, omdat hij niet naar huis durfde gaanaangezien hij nog geen 50 cent had ontvangen. Men schrijft ons uit Alkmaar: De soirée den 4n dezer alhier ge houden ten voordeele van een op te richten r. k. oude mannen- en vrouwenhuis, kan in alle opzichten uitmuntend geslaagd worden ge noemd. Een zee- talrijk publiek gaf meermalen met warmte blijk van zijne ingenomenheid met hetgeen werd uitgevoerd, wat de dames, die zich ook ditmaal met de ineen zetting van het zoo moeielijk geheel hebben belast, de overtuiging mag geschonken hebben, dat zij niet min der dan de vorige malen in hunne belangelooze pogingen, om het nut tige aan het aangename te verbin den bij uitstek zijn geslaagd. De arbeider J. W. te Ilpendam is Woensdagavond in het Noord- Hollandsch kanaal gevallen en ver dronken. Zijn lijk is nog niet ge vonden. Misbruik van sterken drank is ook hier weder de oorzaak van het ongeval. Te Zaandam is eene nieuwe liberale kiesvereeniging opgericht, genaamd «Kiesrecht en Kiesplicht». In de statuten is het volgend pro gramma opgenomengelijkmatige uitbreiding van het kiesrechtaf schaffing van de plaatsvervanging bij de nationale militie hervorming van ons belastingstelsel, speciaal afschaffing van accijnzen en hervor ming van de patentbelastinguit breiding en verbetering van de wet ten op sociaal gebied scheiding van Kerk en Staathandhaving van het vrijhandelstelsel, dus afschaffing van die weinige inkomende rechten, die wij thans nog hebben. Het bestuur bestaat uit de heeren mr. L. M. Straatman, presidentW. J. Manssen, secretarisA. Pelt, J. C. van Wessem Az. en J. Simonsz. In den wedstrijd, door de afd. Leiden c. a. der Maatschappij t./b. der Bouwkunst uitgeschreven, naar «een ontwerp van een gevel voor een heerenhuis»zijn zeven ant woorden ingekomen. De jury vond over 't algemeen het ingeleverde werk zoo verdienstelijk, dat eene volledige bekroning niet kon worden uitgereikt, zoodat besloten werd aan vervaardigers der teekeningen onder de motto's: Passer en Driehoek» (geteekend), «No. 1056» en «Lug- dunum Batavorum» ieder een getuig schrift uit te reiken en de geldelijke prijzen en premién gelijkelijk te verdeelen onder de bekroonde heeren W. Fontein, D. Komen en P. M. J. Van Oerle. Van eene korte afwezigheid der moeder gebruik makende, heeft het driejarige zoontje van den werk man K., te Barendrecht, Donder dagochtend een doosje lueifers we ten te bemachtigen en zijne kleertjes aan het branden gemaakt, zoodat de moeder haar zoontje in deernis- waardigen toestand terugvond. Te Arkel vermaakten zich Don derdagmiddag drie jongelieden met schaatsenrijden op de Linge; plot seling echter zonk een hunner, J. J. Sprado, uit het naburige Spijk, in de diepte weg, en werd anderhalf uur later levenloos opgehaald. Het onderzoek in zake het on geluk te Holterhoek fEibergen) heeft aan het licht gebracht, dat de man, die bij ongeluk zijnen buurman heeft doodgeschoten, niet krankzin nig is geworden, maar zeer aan droefgeestigheid lijdende is. Omtrent den aanslag op het leven van den burgemeester Lem mers te Beek wordt nader bericht, dat de vermoedelijke dader, zekere Hellendach, geene bedoeling had om hem te treffen, maar enkel het schot loste om eenige personen, die een opstootje hadden verwekt, bang te maken. De burgemeester, die juist ter plaatse was om de zaak te onderzoeken, kreeg het schot in den buik. Ten nadeele van eenen arbei der te Driesum heeft men uit een kabinet een gouden oorijzer, een dito halsslot en eenige kleedingstukken ontvreemd. De vrouw van den ar beider bevond zich in de werkplaats bij het huis, en toen zij de woning binnengegaan was, had zij in de kamer eenen man ontmoet, die tegen haar aangeloopen was, maar dien zij door de duisternis niet goed ge zien had. Het kabinet had toen opengestaan. Te Zundert ïs door een vier tal personen jacht gemaakt op een wild varken. Met groote moeite kre gen zij 't dier onder schot, en tot hunne voldoening velden zij het neêr. Dat het geen «katje was om zonder handschoenen aan te pakken» bleek daaruit, dat het zwijn onder 't vuren, woedend op een der jagers afging, en hem in de sneeuw deed tuimelen. De jager kwam overigens met den schrik vrij. Het dier had een gewicht van 70 kilogram en was 1,40 M. lang. Te Oosterbeek hebben de slagers concurrentie gekregen. Thans is aldaar door den heer Hirschman eene vleeschhal geopend. De prijzen zijn aanmerkelijk lager gesteld dan die van de andere slagers, zoodat niet alleen de meergegoeden, maar ook de mindere man voortaan tegen billijke prijzen eerste kwaliteit vleesch kun nen bekomen. De lijkschouwing van den tien jarigen knaap te 's-Boscb, die door de mishandeling van zijnen vader heette overleden te zijn, heeft aan het licht gebracht, dat de jongen aan de gevolgen eener hartkwaal is gestorven. Zekere Strijk, een 20-jarig ar beider te Maarn, heeft zich door het onvoorzichtig omgaan met een pistool bij het nieuwjaarsschieten twee vingers van de linkerhand af geschoten. De jeugdige V., te Apeldoorn, schoot een pistool af, bet wapen sprong en een gedeelte van zijn hand werd verbrijzeld. Te Sittard en in de omstreken wordt door de politie een streng onderzoek ingesteld naar zekeren Van der Zanden uit Brussel, die zich voor eenigen tijd aldaar heeft op gehouden en in betrekking stond tot een meisje uit Broek-Sittard, waarmede hij voorgaf in het huwe lijk te willen treden. Van der Zan den wordt verdacht van in België moord en verschillende diefstallen te hebben gepleegd. Eene vrouw, waarmede hij vroeger in betrek king stond en een ander persoon, die men meent zijn medeplichtige te wezen, zijn te Parijs aange houden. Waarom te G., een dorpje in Limburg, geene presentiegelden meer aan de leden van het Dagelijksch bestuur worden uitbetaald. Een der wethouders komt 's avonds in be schonken toestand thuis. Mè Kobus», vraagt de vrouw, «wie kumst dich zaat (beschonken) te zien?» Kobus. Veer hubbe geld present gekrege en dat koste veer toch neet mét nao hoes bringe en noe hubbe ver mèr beer (bieri dao- veur gedronke. De vrouw. „Ick zal dich beer drinken." Fluks gaat zij naar den burgemeester en weet van hem te verkrijgen, dat voortaan geene presentiegelden meer zullen worden uitbetaald. Naar men verneemt, is te Wesel een Duitscher op heeterdaad betrapt bij het stelen van visitekaartjes uit een winkel. Toen hij, aangehouden zijnde, werd gevisiteerd, zijn er 11 horloges bij hem gevonden. Hij moet bekend hebben, deze horloges in ons land ergens in de buurt van Groenloo te hebben ontvreemd. Het is heel wel mogelijk, dat men den inbreker bij den horlogemaker Rik- kert te Terborg te pakken heeft. Enkele bijzonderheden omtrent het spoorwegongeluk bij Ruinerwold ontleenen wij nog aan de Asser Ct. Door personen, die in den trein uit Holland zaten, is opgemerkt, dat ook de machinist van dien trein even voor de botsing nog met alle kracht heeft geremd. Niettegenstaande dus beide machinisten remden, is eene botsing niet kunnen worden voor komen; de gevolgen evenwel, hoe treurig ook, zijn daardoor zeker niet zoo erg geworden, als het geval zoude geweest zijn, wanneer de trei nen in volle vaart op elk&ar waren geloopen. Tengevolge van den schok, waar door de machines als kaartenhuisjes in elkander zijn geschoven, is het vuur in aanraking gekomen met brandbare stoffen. Er ontstond brand, waardoor van de eene locomotief alles, wat branden wilde, verbrandde, en het overige geheel door de vlam men is zwart geblaakt. Onder hen, die ongedeerd thuis zijn gekomen, behooren eenige per sonen uit Hoogeveen en een tiental met Kerstverlof naar Kampen te rugkeerende militairen. Van de drie in één compartiment zich bevonden hebbende leerlingen van de hoog. burgersch. te Meppel, (twee jongeheeren Dorhout Mees en de jongeheer de Block van Scheltin ga, allen van Groningen) is alleen een der jongeheeren Mees ernstig gewond. De beide anderen hebben weinig letsel bekomen. In den trein bevonden zich nog enkele andere Meppeler passagiers, die allen met den schrik vrijkwamen. Uit Groningen schrijft men nog: Omtrent de gekwetsten de Jonge, Stroobos en Sprenger, allen conduc teurs, den machinist-leerling Tim mer en den heer Koch, allen hier in het ziekenhuis verpleegd wordende, kan ik melden dat hun toestand vrij geruststellend is; alleen de con ducteur Sprenger moet inwendig nog al gekneusd zijn en dan ook veel pijn hebben. Een der jongeheeren Mees is hier Woensdagavond van Meppel aange komen; hij heeft eenen onrustigen nacht gehad en zijn toestand schijnt nog niet zonder gevaar te zijn. Door het springen van eenen wielband der machine ondervond Dinsdagochtend de sneltrein van Kampen, die om 9.25 v.m. te Zwolle moest arriveeren, tusschen Kampen en Mastenbroek ruim één uur vertra ging, en moest dientengevolge een hulptrein van Zwolle ontboden wor den om de reizigers naar daar te vervoeren. De aansluitingen met den trein naar Utrecht en den sneltrein naar Zutfen werden gemist. Uit Kampen kwam eene machine om het ledige materieel op te halen. Ontsporingverdere beschadiging aan materieel en weg of persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Bij de verhuring van schip persknechten Donderdag naar de jaarlijksche gewoonte in de stads herberg te Meppel gehouden, ging het niet zeer levendig toe. Voor de bekwaamste knechten werd van f240 tot hoogstens f300 (met den kost) besteed. Vele schippers wachten echter met het huren van knechten tot de tijd van varen gekomen is, wetende dat zij dan zeer goed te recht kunnen. Onder de verdere uitbreiding van het spoorwegstation te Leeu warden in dit jaar is niet begrepen eene overkapping van het perron. Burg. en Weth. hebben zich thans tot den minister van Waterstaat gewend met een adres, waarin, met het oog op de groote noodzakelijk heid eener overkapping, wordt ver zocht, haar alsnog onder de te ma ken werken te doen opnemen. RECHTSZAKEN. Te Maastricht stonden voor de arron- dissements-rechtbank terecht drie beklaag den, beschuldigd van te hebben medege- holpeu tot ontvoering van een 17jarig meisje. Dit meisje, Anna Moonen gehee- ten, was op 2jarigen leeftijd door de moe der, die weduwe was geworden, aan eene tante toevertrouwd, die het als haar eigen kind grootbracht. Toen de moeder her trouwde, eischte zij haar kind terug, waartegen aanvankelijk bezwaar werd ge maakt, doch dat later werd toegegeven. In de ouderlijke woning had het meisje, volgens hare verklaring, weinig vreugde. Zij werd streDg bewaakt, mocht enkel onder geleide uitgaan en had te kampen tegen onzedelijke bedoelingen van haren stiefvader. Dit deed haar besluiten het huis van hare moeder te ontvluchten i zich te Luik bij eene bloedverwante van hare pleegmoeder te vestigen, waarin zij door de drie beschuldigden, ontler welke de pleegmoeder, werd geholpen. Het O. M. zag in die medehulp van dc beklaagden een strafbaar feit en requi- reerde voor ieder hunner 14 dagen ge vangenisstraf. Mr. Haex, voor de drie beklaagden optredende, wees op de moreele zijde der zaak en op het gemis van elk wettig en overtuigend bewijs van schuld. Uitspraak over 8 dagen. H. B. uit Venlo, die onlangs staande de zitting der rechtbank te Roermond werd in hechtenis genomen, als verdacht van het afleggen eener valsche getuigenis, is Woensdag door dezelfde rechtbank, voor dit feit veroordeeld tot 9 maanden ge vangenisstraf. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Het is der Ned. Ger. kerk (dolee- rende) te Abenes (Haarlemmermeer) gelukt een stuk grond te koopen, om daarop een kerkgebouw te stichten, waartoe zij reeds vergunning heeft ligt, antwoordde de Mexikaan hijgende en met het oog don Estevan aanwijzende, die bevende van woede op het zand uitgestrekt lag. Vraag niet om zijn lot te deelen, gaf Pepe somber ten antwoord, de dagen van dien man zijn geteld. Hoe het ook zijn moge, ik wil het deelen, her nam Diaz, te vergeefs beproevende tegen de meerdere kracht van den Spaanschen jager te worstelen, ik neem van u geen genade aan. Spot niet met onzen toorn, riep Pepe, wiens hevige hartstochten opgewekt waren, ik ben met gewoon mij nen vijanden tweemaal genade aan te bieden. Ik weet het middel om hem genade te doen aanne men, zeide Fabiaan, die het mes van Diaz opraapte. Maak hem los, Pepe; met een man die een hart heeft als Diaz, is er altijd een middel te vinden om elkander te verstaan. De toon van Fabiaan duldde geen tegenspraak, en de armen openende, ontdeed Pepe den Mexikaan van den ijzeren band, die hem omkneld hield. Verwonderd, maar met verachtelijken blik, sloeg Diaz beurtelings zijne vlammende oogen op zijne drie tegen standers. Kijk, Diaz, aldus ging Fabiaan voort, zijne ka rabijn van zich werpende, neem uw wapen terug en wil mij aanhooren. Deze woorden zeggende met eene houding van waardig heid, die den avonturier trof, reikte Fabiaan hem het dolk mes over, en trad ongewapend en zijne borst blootgevend, op hem toe. Diaz nam zijn mes terug, maar zijn tegenpartij had hem goed beoordeeld. De heldhaftige eenvoud van Fabiaan had zijn toorn doen bedaren. Ik luister naar u, zeide hij, den dolk aan zijne voeten latende vallen. Goed, zeide Fabiaan met een glimlach, die hem het hart van Diaz deed winnen, ik wist dat het zoo zoude zijn. En hij hernam weldra: Gij plaatstuon wetend tusschen de misdaad en de rechtvaardige wraak die haar vervolgt. Weet gij wie de man is voor wiens behoud gij uw leven blootstelde en wie zij zijn die het uwe edel moedig willen sparen? Weet gij of wij niet het recht heb ben aan den aanvoerder, dien gij ongetwijfeld kent onder den naam van don Estevan Arechiza, een vreeselijke reken schap te vragen van het verledene, dat gij niet kent? Ant woord in al de oprechtheid van uw geweten op de vragen, die ik u zal stellen en beslis dan aan wiens zijde zich de rechtvaardigheid en het goed recht bevinden. Over deze taal verwonderd, luisterde Diaz stilzwijgend en Fabiaan vervolgde aldus: Indien het toeval u had doen geboren worden in eene bevoorrechte klasse, erfgenaam eener groote fortuin, drager van een luisterrijken naam en dat een man om u dat for tuin en dien naam te ontnemen en ze zich toe te eigenen, u buiten uw weten geworpen had onder de menigte men- schen, die in het zweet huns aanschijns dagelijks hun brood moeten verdienen, zoudt gij de vriend van dien man zijn? Ik zou zijn vijand zijn, gaf Diaz ten antwoord. Indien deze man, vervolgde Fabiaan, om tot zelfs de herinnering uit te wisschen aan hetgeen de geboorte van u gemaakt heeft, uwe moeder vermoord had, wat zou hij verdiend hebben? De straf der wedervergelding. Tand om tand, bloed voor bloed. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2