Begrafenissen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. BERICHT. De Goudvallei. Maandag 9 Januari 1888. No. 1384. Dit Nimmer Maat lit twee Men. 5e Jaargang. HAARLEMS DAGBLAD ABONNEltEHTSFRUS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Génerale de Publicise Etrangere G. L. BAJJBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Het doet ons genoegen te kunnen mededeelendat mij in de ge legenheid zijn gesteld van tijd tot tijd schetsen uit Insulinde in ons blad op te nemenmelke, naar mij ver trouwenin den smaak onzer lezers zullen vallen. De Redactie. VAN GEMEENTEWEG!. BURGEMEESTER en WETHOUDERS 9an Haarlem maken belanghebben den opmerkzaam, dat desverlangd van gemeentewege wordt gezorgd voor het vervoeren van lijken van het sterfhuis naar de he graafplaats en wel tegen betaling van ƒ14,wegens het lijk van een per soon boven 12 jaren; 4,wegens het lijk van een kind tusschen 5 en 12 jaren 3,wegens het lijk van een kind beueden 5 jaren. De begrafenis geschiedt op de volgende wijze van het lijk van een persoon bo ven 12 jaren met eene met twee paarden bespannen lijkkoets, voor zien van roef en kleed en onder geleide van één onder-opzichter en zes lijkbezorgers; van het lijk van een kind tus schen 5 en 12 jaren, met eene lijk koets met één paard en onder ge leide van één onderopzichter en twee lijkbezorgers; van het lijk van een kind bene den 5 jaren, met eeoe lijkkoets met één paard en onder geleide van één onder opzichter en één lijkbezorger. Voor iederen onder-opzichter of lijkbezorger, hoven gemeld getal ver langd wordende, wordt 1,in rekening gebracht. Nadere inlichtingen zijn te ver krijgen ter GemeeDte-Secretarie. Haarlem, 5 Jan. 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd E. A. JORDENS. I)e Secretaris A. A. LAND. ggf- Aan onze Geabonneerden op „Humoristisch Weekblad" wordt berichtdat hun dit voortaan zal morden geleverd door den Heer W. F. VAN DE1NSE, Zijlstraat 86, op dezelfde conditiën als dit vroe ger door ons geschiedde. DE ADMINISTRATIE. STADSNIEUW S. Haarlem, 7 Januari. De bevolking dezer gemeeDte be liep op l Januari des vorigen jaars 21,967 mannelijke en 25,387 vrou welijke personen. Alhier hebben zich metterwoon gevestigd 1630 manne lijke en 1940 vrouwelijke personen en zijn van hier vertrokken 1400 mannelijke en 1599 vrouwelijke per sonen. Geboren werden 891 jongens en 816 meisjes. Overleden zijn 484 mannelijke en 451 vrouwelijke personen. Op 1 Januari jl. bedroeg de bevolking alzoo 22,604 mannen en 26,093 vrouwen; totaal 48,697. De sterkte van het garnizoen en de bevolking der gevangenis zijn hieronder niet begrepen. Er werden 324 huwelij ken gesloten. In het afgeloopen jaar hebben op de gemeentelijke begraafplaats 984 begrafenissen plaats gehad. In andere gemeenten uit deze stad 40. Van de schilderijen van Frans Hals op het Raadhuis alhier, zijn in het afgeloopen jaar door 24 bui- tenlandsche kunstschilders copieën genomen. Het bestuur der IJsclub «Haar lem en Omstreken» maakt bekend dat alle berichten omtrent de Ijs baan zullen worden aangeplakt in het voorportaal van de sociëteit «Trouw moet Blijken» en in den sigarenwinkel van den heer Voet, in de Kruisstraat. Zoolang de baan geopend is zal dit in de tramwagens zijn aange kondigd. Bij de Spaarbank van het Nuts- departement alhier zijn in 1887 in gebracht 5410 posten tot een bedrag van f 138.144,86® en terugbetaald 2904 posten tot een bedrag van f 183 348.22. In de eerste helft des jaars werd, ten gevolge van de eenigszins ver beterde geldmarkt op sommige tijd stippen, omstreeks f 2000 meer rente ontvangen dan sedert Juli 1885 het geval was geweest, zoodat de rente voor de deelhebbers met pCt. kon worden verhoogd en op 2®/« pCt. gebracht. In de laatste zes maanden echter was de koers van het geld weder doorgaanslager, wes halve de over dit tijdvak op de reke ningen der deelhebbers bij te schrij ven rente weder op 2'/= pCt moest worden bepaald. In het geheel werd het te goed der deelhebbers toch nog met ruim f 18000 rente ver meerderd. In de laatste 10 jaren te zamen ontvingen de deelhebbers in de spaar bank op die wijze f 195,000 aan rente. Van hoeveel belang het is kan men nagaaD, als men slechts wil bedenken dat 30 a 40 arbeidersge zinnen er in die tien jaren van heb ben kunnen bestaau. Het reservefonds der spaarbank is in 1887 met f500 vooruitgegaan. De geheele reserve bedraagt nu omstreeks f 45,600 of ruim 6 pCt. van hetgeen de deelhebbers heb ben te vorderen, wat ten naastebij f739,700 bedraagt. Het kapitaal der spaarbank be draagt totaal f 785.331,67 en is op solide wijze belegd in hypotheken, fondsen enz. Hedenmorgen te 12 uur had te Overveen na den gebruikelijken lijk dienst in de kerk, onder grooten toevloed van belangstellenden, de plechtige teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer F. T. Frankemölle, in leven R. K. geestelijke alhier. Heden avond wordt in de Lange Veerstraat no. 8 een nieuw bierhuis geopend. Het vroegere gebouw is daartoe in betrekkelijk korten tijd ingericht en thans ontwaart men een sierlijken gevel van drie ver diepingen, waarvan de onderste tot «bierhalle» is ingericht en in welke men het beroemde Münchener Spa- tenbrau zal kunnen genieten, waar toe het navolgend gevleugeld woord uitnoodigt, dat. met sierlijke letters op het even sierlijk beschilderde groote middenraam te lezen staat: „Wanderer mit voller Tasche Tritt ein und triuk ein Flasche". Men behoeft nu echter juist niet met «voller Tasche» binnen te tredeD, want men betaalt er voor een glas 15 cents en voor de liter 20 cents. De bedieniog geschiedt door «kell- nerinnen», iets nieuws op dit ge bied in onze Spaame-stad. De eigenaar der «Bierhalle» maakt dit door het volgende op den wand geschilderd vers bekend „üurch Kellnerinnen wird hier servirt, Fürwahr dies klingt euch neu; Mein Wunsch, dass ihr sie respectirt Auch euer Wahlspruch sei". Men weet dus meteen waaraan men zich te houden heeft. De waard zal voor een flinke bediening zorgen en daarvan zullen zich de echte liefhebbers kunnen overtuigen, want een ander vers op den wand vertelt: „Nicht jeder hat Verstand von Bier Wer es hst, der komme hier". Nog dient vermelding dat men behalve bier ook wijnen, vermouth madera, sherry enz. kan verkrijgen. Als men dan op zijn gemak ge zeten is en den blik eens door de gezellige «kueipe» laat gaan, wordt de opmerkzaamheid getroffen door de fraaie plafond- en muurschilde ringen, het werk van onzen stadge noot den decorateur Brinkman. Het loont mede der moeite het gebouw van buiten eens op te nemen; het front trekt door zijne fraaiheid nog al de aandacht. Dit, alsmede de veranderingen, welke inwendig zijn aangebracht, het keurige buf fet enz. zijn het werk van den heer Muller, architect alhier. Beiden mo gen aanspraak maken op een woord van lof voor hunnen degelijken ar beid. De gevel maakt in de Lange Veerstraat een flink figuur en ver hoogt niet weinig het fraaie aan zien dezer straat, in welke gedu rende de laatste jaren reeds zoo vele huizen werden gemoderni seerd. De Bierhalle «Münchener Spaten- brau» zij een flink bestaan toege- wenschtl Een hier woonachtig jongmensch is met zijn meisje door het ijs in de Ringvaart om de Haarlemmermeer gezakt en niet dan met groote moeite en na bijna een half uur in het wak te hebben doorgebracht, gered geworden. Gedep. Staten van Zuid-Holland keurden het besluit van den raad der gemeente Hillegom tot weder invoering der kermis goed. LETTEREN EN KUNST. Het Leo-concert te Amsterdam is goed afgeloopen. Het begon met de Jubel- ouverture, daarna kwamen VerhuUt's Te Deum en Zweers' Leo-cantate; na de pauze stukken van Guilmant, Mailly, Viotta, Mendelssohn, Heinze, Haydn; Handels „Halleluja" was het slotnummer. „Het Ned. Tooneel" is van plan, zegt men, Gogols „Revisor" op te voeren. De Leidsche Zangvereeniging, direc teur de heer W. van Iperen, die verleden jaar Massenets „Eve" uitvoerde, zal weldra zijn //Marie-Magdeleine" ten gehoore bren gen met medewerking van mile. Clary, Lestellier en Tricot. Massenet zal zelf een repetitie leiden. In April zal het 25 jaren geleden zijn, dat Conrad Behrens het eerst als zanger optrad. Hij zal dit jubilé vieren door drie voorstellingen, een te Rotterdam, een te 3s-Hage en een te Amsterdam, waarvoor Ernst Yan Dijck zijn medewerking heeft J. Tot mede-redacteur van het „School blad," uitgevers Noordhoff en Smit te Gro ningen, is benoemd de heer C. H. Den Hertog, hoofd eener school, te Amsterdam. Wij ontvingen het eerste nummer van „Jong Holland, geïllustreerd weekblad voor jougelui," onder hoofdredactie van den zoo bekenden schrijver J. Hendrik van Balen. Uitgevers zijn de heeren Brinkman en v. d. Meulen te Arasterdam. De illustraties zijn zeer goed en het blad ziet er netjes uit; de schrijvers hebben hun sporen op het veld, dat zij bewerken, reeds verdiend er is dus alle kans dat //Jong Holland» opgang zal maken. FHDILLETO JNT. 1261 XLII. HOOFDSTUK. De gevangene. Indien na eene hardnekkige vervolging, gedurende lange dagen, te midden van voortdurend aangroeiende ge varen, het wapengeluk u eindelijk den roover van uw naam en den moordenaar uwer moeder in handen deed vallen, zoudt gij dan de zoo even door u aangehaalde wet op hem toepassen Ik zou mij schuldig gelooven jegens God en de men- schen, als ik het niet deed. Welnu, Diaz, hernam Fabiaan met verheffing van stem, men heeft mij mijn naam en mijn fortuin ontno men en mijne moeder vermoorduit de diepte van den af grond, waarin men mij heeft doen vallen, heb ik sedert kort de hoogte kunnen meten vanwaar men mij gestort heeft, ik heb den moordenaar mijner moeder en den roover van mijn naam vervolgd; het wapengeluk heett hem in mijne handen doen vallen, en ziedaar, daar is hij. Een wolk van droefheid verduisterde de oogen van den avonturier op het gezicht van den aanvoerder, wiens vonnis hij onwetend had uitgesproken, want het gevoel der onver biddelijke rechtvaardigheid, dat God in het hart des men- schen heeft gegrift, zeide hem dat don Estevan zijn lot verdiend had, indien Fabiaan hem niet onrechtvaardig be schuldigde. Diaz boog treurig het hoofd, onderdrukte een zucht en bleef zwijgen. Terwijl deze gebeurtenissen te midden der onmetelijke woestijn, de eenige getuige hunner vervulling, voorvielen, hadden de acteurs van het drama dat zou gespeeld wor den, kunnen zien hoe Cuchillo behoedzaam het bladeren dak, dat zijn hoofd bedekte, ophief, hoe hij een begeerigen blik wierp op de Goudvallei en hoe hij druipende van wa ter uit het meer kroop gelijk een dier booze geesten, die volgens het bijgel of der Indianen in deze sombere bergen hunne woning hebben opgeslagen. Maar het ernstige der omstandigheden nam de geheele oplettendheid van Diaz zoowel als van Bois-Rosé en zijne beide makkers in beslag. XLIIL HOOFDSTUK. waarin de jakhalzen het deel van den buit der leeuwen willen. Te midden der vreeselijke tooneelen, die voorgevallen zijn, hadden Fabiaan, Bois-Rosé en de Spaansche jager gedu rende eenige oogenblikken geheel en al de verdwijning van Baraja en Oroche vergeten. Men heeft voldoende de geheime gedachten kunnen raden, die in het hart der beide deugnieten ontkiemden, eenigen tijd voor de catastrophe, waaraan zij de scheiding van hunne gezeilen te danken hadden; het is dan ook gemakkelijk hun wederkeerige gesteldheid van toen af te gissen, als zij zich alleen zouden bevinden. Het eerste karabijnschot, dat zij op hunne vlucht hoorden, (het was dat hetwelk het paard van don Estevan met zijne beide ruiters neervelde) had in hun hart een blijden weer klank. Een der bezitters van het wonderbare geheim was zonder twijfel voor altijd stom gemaakt. De andere zou waarschijnlijk ook weldra zijn geheim naar eene betere wereld brengen, alwaar men geen zorg meer heeft voor het goud der aarde. Toen beiden zich achter de steile rotsen, die aan de west kant de omheining der Goudvallei vormden, in veiligheid zagen, hadden zij geen tijd laten verloren gaan om zich van de plaats te verwijderen, die hun bijna zoo noodlottig geworden was. Die rotsenketen liep zacht hellende in de vlakte af en sloot zich aan bij de Nevel-Bergen. Deze soort wal volgende, viel het den beiden avonturiers gemakkelijk de ongenaakbare engten der Sierra te berei ken. Spoedig daarna hielden zij halt in eene diepe vallei, waarin zij zich, dank de boven hunne hoofden hangende wolken, volkomen in veiligheid bevonden. {Wordt vervolfd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1