J* LEBER EN VLOOT. In net afgeloopen kwartaal werden bij de instructie-compagnie te Schoonhoven in dienst gesteld 39 volontairsovergenomen van de pupillenschool 8 en van het 8e regiment infanterie 1; totaal 48. De com pagnie werd verlaten door 39 roUntairs, daarvan vertrokken 18 als korporaal naar de regimenten vesting-artillerie, 8 naar het korps pontonniers, 3 naar het instruc tie-bataljon eu 10 als kanonnier naar de regimenten vesting-artillerie. De officier van gezondheid Ie klasse van het O.-I. leger L. Marcus, met verlof hier te lande, zal 7 April per stoomschip ^,Samarang" naar Iudië terugkeeren en te Marseille scheep gaan. ONDERWIJS. Door de staatscommissie te Leiden is tot arts benoemd (le gedeelte) de heer C. H. Hille. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 6 Januari. Acht kor- ders brachten heden 23 tongen, 60 bun schollen, 10 roggen en 2 tot 8 mandjes kleine schol ter afslagtong gold 70 cent, bunschol 50 cent, rog f 1 per stuk en kleine schol f2.50 a f 2.35 per mandje. Scheveningcn, 6 Jan. DeSchev. logger 97 „Klasina," schipper Arie Bal, te IJrauiden binnen, zond zijne versche waar hier en maakte eene netto besomming van f 250. Per nis, 6 Januari. Binnen te 1J- muiden de sloep „Festina Lente," stuur man A. Verschoor, met f 400 netto be somming aan versche visch. IHNNIÏN I. A N I). Bij Zr. Ms. besluit van 5 Jan. is aan mr. P. L. F. van Voorst Vader, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid ©n voorzitter van het college van regenten over het huis van bewaring te Harderwijk, onder dankbetuiging voor de in die be trekking bewezm diensten, en is benoemd tot lid en vo<rzitter van gemeld college van regenten nir. H. J. Westra, kanton rechter te Harderwijk. Bij Zr. Ms. besluit van 6 Jan. is be noemd tot griffier der arrondissements rechtbank te Tiel mr. J. ten Bosch, than3 substituut-griffier bij gemelde rechtbank. Bij kon. besl. van 6 Jan. is aan mr. A. J. Hoest en P. J. Moet, beiden te 's Gravenhage, op hun verzoek, eervol ont slag verl. als lid van den geneeskundigen raad voor Z.-Holland. Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ci.) Het koninklijk gezin zal naar men verneemteven als andere ja- reu tot na Paschen in de residen tie vertoeven; den 9n April zullen HH. MM. het paleis Het Loo» be trekken, om den lOn Mei naar Wil- dungen op reis te gaan, in welke badplaats zij tot einde Juni of half Juli verblijf zullen houden. (Dgbl. v. Z. H.) De minister van Justitie heeft bij circulaire bekend gemaakt dat, van af 1 Januari jl., kunnen wor den ondergaan a. gevangenisstraffen tot een maxi mum van 5 jaren, in de strafgevan genissen te Breda, Arnhem, 's-Hage, Rotterdam, Amsterdam, Utrecht en Groningen. i. gevangenisstraffen van minder dan één jaar in de strafgevangenissen te Zutfen, Goes, Appingedam, welke laatste uitsluitend is bestemd voor vrouwen, Alkmaar, Snoek en De venter en in de hulpstrafgevange nissen te Tiel, Dordrecht, Winscho ten Assen, Maastricht en Roermond c. gevangenisstraffen tot een maxi mum van zes maanden in de hulp strafgevangenis te Almeloo. d. gevangenisstraffen tot een maxi- IIAARLE1NIER BALLETJES. Ben Zaterdagavondpraatje. xix. Als ik u zeg, dat het overal slap is, waarde lezer, zult gij niet antwoorden dat ik u wat nieuws vertel. De kleine winke lier en de groote koopman, de bakker en fa slager en ieder dien gij maar opnoe men wilt zingt mee in het koor//Wat is de tijd toch slecht en wat is de malaise groot!" Alleen de asch- en vuilnis-op haler en de doodgraver doen niet mee. Deze inleiding moet dieoen om u niet al te zeer te verrassen met de tijding dat ik het ook slap heb en aangezien er, vol gens de levens-filosofie van velen, geen beter remedie tegen verdriet is dan ver maak te zoeken, besloot ik met het mooie weer maar eens een wandeling door de stad te doen in gezelschap van een zwij genden makker, mijn stok, die mij dik wijls zeer dienstig is om nieuwsgierige mum van drie maanden in de hulp- strafgevangeniuaen te Haarlem en ZwoUe. e. gevangenisstraffen tot een maxi mum van ééne maand in de hulp- strafgevangen. te Zieriksee, Leeu warden en Heerenveen. Voorts deelt de min. mede dat in de hulphuizen van verzekering te Arnhem, 's-Hage, Rotterdam, Am sterdam, Alkmaar, Utrecht en Gro ningen, alleen mogen opgenomen worden preventief gevangenen en oordeelden tot hechtenis of detentie, aan wie is vergund hunne straf in afzondering te ondergaan. Het Hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van Landbouw, den minister van Binnenlandsche Zaken dank zeggende voor den post van f 20,000 op de begrooting tot onder- steuing van het landbouw-onderwijs, heeft die gelegenheid aangegrepen om in zijn adres te wijzen op de krachtige pogingen sinds jaren ge daan, om eene vakschool voor zuivel bereiding te stichten en te onder houden. «In 1885», schrijft het Hoofdbe stuur, «is zelfs, na het opmaken van eeue leerhoeve, een formeel finan cieel plan opgemaakt, waarop toe zegging van geldelijken steun was verkregen van de provincie Zuid- Holland op f3000 jaarlijks, van de kas der Hollandsche Maatsch. van Landbouw van f1500 jaarlijks, en van verscheidene belanghebbenden tot een bedrag van f 20,000 voor de stichtingskosten. „Wij hebben echter gemeend de zaak toen niet te moeten onderne men, omdat het ons wensehelijk voorkwam, dat een hoeve met gras land aan de school verbonden worde, zooals in het plan was opgenomen, en waarvoor geen genoegzame bij dragen waren ontvangen. „Indien wij thans van het Rijk eene bijdrage van f 5000 voor stichtingskosten kunnen verkrijgen en f3000 voor het jaarlijksch on derhoud, willen wij nogmaals be proeven de onderneming tot stand te brengen. «Aan de leerhoeve zal geen in ternaat verbonden zijn. Zij zal wor den gevestigd in eene streek van Zuid-Holland, waar de zuivelberei ding als hoofdbedrijf wordt uit geoefend. «De jongelieden zullen geheel in het bedrijf worden opgevoed en zei ven moeten werken, en van de tbeorie alleen leeren het waarom, dat zij iedere handeling verrichten onder verschillende omstandigheden. «De gelegenheid tot onderricht zal openstaan voor 12 tot 16 jon gelieden. «Het zou misschien wensehelijk kunnen zijn den cursus die op drie jaren is gesteld te verkorten, en de vrouwelijke leerlingen als boter- maaksters eene eereplaats op de leer hoeve toe te kennen. «Het schoolgeld kan zeer laag worden gesteld». Ten slotte verzoekt het Hoofdbe stuur om genoemd Rijkssubsidie, terwijl het dan geene moeite zal sparen om het kapitaal, voor de onderneming benoodigd, spoedig bij een te brengen. De Raad van toezicht op de spoorwegdiensten heeft Vrijdag aau den minister van Waterstaat een verslag ingezonden van de uitkom sten van een onderzoek, ter plaatse ingesteld, na het spoorwegongeluk te Ruinerwold. In afwachting vau andere opnemingen kon er nog geen honden van mijn pantalon af te houden. Daar ik van rustige straten houd, wan delde ik door de Jansstraat, bewonderde en passant de kunststukken van sommige ijs-acrobaten („amateurs" zou de Sport zeggen) en arriveerde zoo aan de kwestie van den dag, „overweg Jansweg», die tegenwoordig zoo druk wordt besproken en zeker nog nog wel drukker besproken zou worden zoo het muisje niet een staartje van een ton droeg. Ziet ge wel? alweer de malaise. Als de zaken bloeiden, kon de burgerij nog wel wat meer belasting betalen en zou die halve ton wel gevon den kunnen worden. Maar op dit oogen- blik is een ton voor de gemeente levenskwestie. Toen ik bij den overweg kwam stonden daar tien menschen, groot en klein, eu vier karren te wachten totdat de barrière zich weer verheffen en hen doorlaten zou. Een goederentrein was nl. juist aan het rangeeren. Spoedig reed die weer een eind verder en verhieven zich de slagboomen aau beide zijden, van welk oogenblik per sonen en karren gebruik maakten om ten spoedigste de rails over te steken voor de trein wêer terugkwam. Van den ande- concl. worden aangenomen, omtrent de naaste oorzaak van de ramp. Het hoofdbestuur der Schip persvereniging «Schuttevaer» heeft thans bepaald vastgesteld, dat het 25 jarig bestaan der Vereeuiging te Zwolle feestelijk zal worden ge vierd op Dinsdag 17 Januari a. s. bij gelegendheid der 25e algemee- ne vergadering. Op dien dag is het juist «8 jaren geleden, dat wijlen de stichter, W. J. Schuttevaer, ge boren is. Hoofdbestuur en afge vaardigden zijn voornemens op dien dag een bezoek te brengen aan het graf van den stichter. Naar de Wereldburger ver neemt, is een Nederlandsch mijn ingenieur, de heer J. Hulshoff, laatst te Berlijn woonachtig, laatst leden Donderdag met de Union- lijn naar Zuid-Afrika vertrokken, om voor rekening van een Neder landsch consortium de Trausvaal- sche goudvelden te gaan onderzoe ken en daarover rapport uit te bren gen. Men schrijft ons uit Alkmaar: Den 3en dezer had alhier een treu rig ongeval plaats.Een lief, aanvallig meisje, circa 3 jaar oud, werd eenige oogenblikken alleen in de kame gelaten, waar de meid juist een bak met kokend water gevuld had om daarmede haar werk te verrichten. Van die gelegenheid gebruik ma kende klom de kleine op eene stoof en wist zoo de bak te bereiken met het ongelukkige gevolg, dat de bak omviel en het kind het heete vocht over het lichaam kreeg. De kleine is den volgenden dag na hevig lijden aan de gevolgen be zweken. Een timmerman, werkzaam aan de overkapping van het stati ons-emplacement teEnkhuizen, heeft het ongeluk gehad door de gladheid, van de overkapping naar beneden te vallen. Hij werd per draagbaar naar zijne woning overgebracht, waar geueeskundige hulp werd ver leend. De politie te 's-Hage heeft een zoogenaamd bureau voor betrek kingen ontdekt. De directeur, M. ge naamd, wonende aan de Rijswijk- sche straat aldaar, maakte er zijn werk van in de couranten een ad vertentie te plaatsen, waarin werd aangeboden personen een betrekking als «blank» officier in Oost of West te verschaffen. Daarvoor nam hij dan een z. g. inschrijvingsgeld aan, maar later bleek dan, dat van de geheele zaak niets waar was. Meer malen maakte hij kennis met de justitie. De politie heeft van het ge beurde proces - verbaal opgemaakt, ter vervolging van deze soort van oplichterij of bedrog. Het stedelijk museum van schil derijen en oudheden in de Lakeuhal te Leiden is gedurende het jaar 1887 bezocht door 16.281 personen, van wie 12,593 kosteloos en 3688 be- talendeu. Tot controleur aan de gemeente gasfabriek te Leiden is benoemd de adjudant-onderofficier Franse, van het regiment grenadiers en jagers. Drie kinderen, die den plas te Hillegersberg, ter hoogte van de brug in den straatweg, wilden over steken, zijn door het ijs gezakt. Met veel moeite zijn zij, met behulp van stokken enzer uit gehaald. Een hunner gaf geene teekenan van le ven meerdoch door de hulp van eenen geneeskundigedie juist voorbijkwam, mocht men er in sla- ren kant kwamen twaalf personen plus twee karren, volgens Bartjes dus te zameu makende twee en twintig menschen en vijf karren. Flang, daar gingen de slagboomen weer naar omlaag. Een meubelwagen, die haas tig kwam aanrijden, moest blijven staau, want reeds rolde het ijzeren gevaarte met zijn nasleep rammelend en zuchtend het hek voorbij. Reeds verzamelde zich weder eene wachtende schare voor de barrières aan weerszijden en het scheen mij toe, alsof de meesten een „wat-zal-ik-er-aan- doen" gezicht zett'en, waaruit ik opmaakte dat die in de naburige straten woonden en aan de overweg- geduldoefening dus wel gewoon waren. Anderen liepen heen en weer of liefkoosden het plaveisel met de hakken hunner laarzen. Het gezelschap bestond nu uit negen personen, een rijtuig en een handkar, die weer gezamenlijk over de rails liepen toen, na een minuut wachtens, de slagboom weer omhoog rees. „Nu komt er een half uurtje pauze, meneer", zeide de wachter, die zijn ma chinerie vastmaakte eu zeker wel bemerkt had dat ik met aandacht het rangeeren van menschen en spoorwagens had gade gen ook bij deze het leven weder op te wekken. Het l'/ï jarig kindje van J K. te Dordrecht, dat in den nacht van oude- op nieuwejaar zulke ver schrikkelijke brandwonden bekwam, tijdens de ouders buitens huis feest vierden, is Vrijdag naar het Gast huis overgebrachtwaar het ver koolde beentje is afgezet. Een Eiburger visscher ging met zijn vier zoons uit, om wat spiering te bemachtigen. Niet ver van Harderwijk werd door een on gelukkig toeval het ijs gespleten, en het geheele gezin verdween in de diepte. Te Utrecht is door eenige hee- ren eene harddraverijvereeniging op gericht, ten doel hebbende des zo mers harddraverijen uit te schrijven met paard en sjees en des winters met paard en slede. Men hoopt op medewerking van gemeentebestuur en burgerij. Als curiositeit is door deze ver- eeniging, in Noord-Holland aange kocht een antieke slede, waarin plaats is voor 16 personen. Men wil, dat deze slede heeft dienst ge daan bij de vlucht van Napoleon I uit Rusland, dit is echter een «menzegt»; dat het echter een antiek vervoermiddel is bewijst de slede zelve door haar eerbiedwaar dig uiterlijk. Men denkt haar te ge bruiken bij sledevaarten als anders zins. De persoon H., die door een pistoolschot den burgemeester van Beek heeft verwond, heeft zich Vrij dag vrijwillig ter beschikking der justitie te Maastricht gesteld, die echter geene termen heeft gevon den hem aan te houden. De zaak schijnt dan ook geheel op eeoe vergissing te berusten en H. heeft geenszins de bedoeling gehad hem, die te zijner beveiliging tegen even- tueele aanrandiug was gekomen, eenig leed te doen. De wond van deu burgemeester schijnt gelukkig niet gevaarlijk te zijn, de kogel is boven de lies ingedrongen en door de zijde gegaan. Treuriger is het gesteld met de vrouw van den bur gemeester, die door den schrik on tijd g is bevallen en wier toestand bezorgdheid inboezemt. Te Beerta is bij eenen twist tusschen door drank opgewonden boerenknechten, zekere M. v. d. L. ernstig gewond. Hij had eene won de, loopende van het linkeroor over de wang naar den mondhoek, ter wijl ook de rechterzijde van het hoofd ernstig verwond is door sla gen met eene gebroken flesch. Dinsdag vond men een zeven tigjarig alleenwonend man te Bruus- sum dood in zijne woning. Aan zijnen hals werden eenige verwon dingen waargenomen. De gedachte, dat hier eene misdaad gepleegd is, is derhalve niet geheel buitenge sloten. Te Hollandscheveld, bij Hoo- geveen, is voor eenige dagen de 70- jarige weduwe Vos in het vuur ge vallen en met erge brandwonden bedekt, ten gevolge waarvan zij thans is overleden. Donderdag avond omstreeks 9 uur ontstond te Leeuwarden een felle brand in het achterhuis van deu heer S.commissionair op de Waeze. De brand was ontstaan op de slaapkamer waar een 21/» jarig kindje te rust lag, doch dat nog tij dig uit bet reeds brandende ledi- geslagen, „'t is eeu heel werkje zoo vnn zes uur 's morgens tot twaalf uur 's avonds!" „Hoeveel personen passeeren hier onge veer wel?» De wachter haalde de schouders op. „Dat weet ik niet, ieder oogenblik gaat de slagboom neer." „En gebeurt er nooit een ongeluk," vroeg ik verder. „Nooit heb ik er nog een gezien," ant woordde hij „en toch kan het verschrik kelijk druk wezen, vooral 's middags als de ambachtslui en de schoolkinderen er over gaan, hou ik mijn hart soms vast. Maar de machinisten van rangeerende lo comotieven rijden langzaam eu kijken goed uit.» Ik zei den man goedendag en ging ver der. Deze was dus geen voorstander van het tons-plan. Maar welke kruide nier zal gaan zeggen, dat de menschen maar liever water moeten driuken in plaats van zijn koffie? „Waarom?" zoo dacht ik bij mijzelf, „bouwt de Maatschappij hier niet een brug over de rails heen, zooals dat te Am sterdam bij het Rijnstation is gedaan? Rijtuigen eu karren zouden daarmee niet kantje kon worden gered. De brand weer, die spoedig ter plaatse was, mocht er in slagen den brand bin nen een uur meester te worden, zoodat de belendende panden geheel! gespaard bleven. De brand is ver moedelijk ontstaan door het plaat sen van linnen bij de brandende kachel. W. V. uit Megen, onlangs uit het tuchthuis te Leeuwarden ont slagen, waar hij vijf jaren wegens diefstal had doorgebracht, is nu on der Wansum wegens oplichting aan gehouden en naar de gevangenis te Roermond overgebracht. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk, Volgens de thans verschenen jaar verslagen is voor het Fonds tot verbete ring der schraalste predikantstraktementen in de Ned. Herv. kerk in 1886 ontvan gen f 11,176.9472, uitgaven f11,109.69Va, snldo f 67.15. Voor het Fonds voor nood lijdende kerken en personen werd, met in begrip van twee legaten, groot f 6000 van mej. M. M. Snouck van Loosen, teEnk huizen, en één van f 500 van mej. de wed. G. van Schouten, te Nieuwer-Am- stel, ontvangen f 44,011.3473, uitgaven f 43,834.9179, batig saldo f 176.43. De ontvangsten der algemeene kas zijn ge weest, mot inbegrip van afschrijving van een kapitaal, groot f 16.000 nom. 37e pet. N. W. S., de som van f 84,009.14 en de «itgaven f 83,590.80V3, saldo f418.337i. De bijdragen voor het hulp-pensioenfonds bleven nog zoo gering, dat men de toe lagen aan emerituspredikanten, tot een bedrag van hoogstens f 100 'sjaars heeft kunnen opvoeren. BUITENLAND. Engeland. De ex-Keizerin Eu- génie zal noch te Chislehurst, noch te Faro borough tegenwoordig zijn bij het plechtig overbrengen van het stoffelijk overschot van haar man en haar zoon op a.s. Maandag, Napoleons sterfdag. Te Kansurk zijn drie leden van de afdeeling der Nationale Liga tot 6 maanden gevangenis veroor deeld, omdat zij geweigerd hadden een inwoner aldaar verschillende be- noodigdheden te leveren. Rusland. De Times verneemt uit Petersburg, dat de geheime rechtbank acht revolutionnairen ver oordeelde. Eene bijzondere commis sie stelt een onderzoek in naar de studenten-onlusten en neemt alle studenten in verhoor; waarschijnlijk zullen 400 van hen gestraft worden. Te Berlijn loopt het gerucht dat onder de Russische troepen, bij de grens van Gallicië gelegerd, de typhus is uitgebroken. Bij honderdtallen zouden de sol daten door de vreeselijke ziekte weggemaaid worden. Zwitserland. Volgens de jongste opgaven bestaat het Zwitsersche leger uit 100,000 man, van 20 tot 32 jaar oud, met 20,000 paarden, 280 Krupp veldkanonnen en 22 stuks berggeschut. De infanterie is gewa pend met het Wetterli-repeteerge- weer. De landweer, waaronder alle mannen van 32 tot 43 jaren begre pen zijn, is 80,000 man sterk en heeft bijna dezelfde organisatie als het actieve leger. Noord-Amerika (V. S.) Het lid Adams heeft in de Kamer van Washington zijn vroeger aangekon digd voorstel tot wering van ge- gebaat zijn en toch moeten wachten, maar voor personen zou het eene groote verbe tering wezen, en tevens strekken om hunne spieren lenig te houden, hetgeen in deze tijd nu er zooveel aan gymnastiek wordt gedaan, zeker ook wel wat gewicht in de weegschaal legt. u'\ Is raar," zeide een kennis van mij, toen ik hem dit idee mededeelde, //zoodra de menschen niet genoeg bezigheid vinden in zaken waar ze verstand van hebben, gaan ze liefhebberen over onderwerpen waar ze geen verstand van hebben!" //Ja, maar die ton zie je, die zit mij zoo dwars in de maag!" zeide ik, wik zie nu al tegen het onzalige uur op waarin mijn aanslagbiljet mij zal worden thuis gebracht. Hoeveel te erger zal het niet wezen als de Raad het plan goedkeurt." z/Dat leegloopen is niet goed voor je," antwoordde mijn kennis. „Ga houthakken als Gladstone, of sloten maken als Lode- wijk XVI, maar verbeeld je niet dat je verstand hebt van overwegen, bruggen of viaducten" Fidelio.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2