NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. BEKICHT. De Goudvallei. 5e Jaargang. Dinsdag 10 Januari 1888. No. 1385. HAARLEM? DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, belialve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122 ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Roof dagenten voor Tiet Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangére G. L. 1 ATT BE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Aan onze Geabonneerden op „Humoristisch Weekblad" wordt bericht, dat hun dit voortaan zal ivor,den geleverd door den Heer W. F. VAN DE1NSE, Zijlstraat 86, op dezelfde conditiën als dit vroe ger door ons geschiedde. DE ADMINISTRATIE. Oplossing van Dainprnhleem No. Wit zet van 33 op 38. Zwart slaat 44 33. Wit zet i 40 i 45. Zwart slaat i 50 28. Wit zet i 8 13. Zwart slaat 25 34. Wit zet i 14 b 19. Zwart slaat 15 24. Wit slaat nu vau 18 tot 47 (4 stukken met een dam), haalt zelf dam en wint de partij. Goede oplossingen werden inge zonden door A. F. te Beverwijk; P. G. G. te Naardeu; A. de G. te Alkmaar; C. "de J. te Wormerveer; P. J. B. Hz., D. B., W. S. van B., J. H. D., K. L. P., R. v. P. en M. M. S. te Haarlem. DAMPROBLEEM No. 3 zullen wij opnemen in ons Nr. van 23 Ja nuari e. k. STADSNIEUWS. Haarlem, 9 Januari. Zaterdag 7 dezer gaf madame Agar, de beroemde tragédienne van de Comédie frau9aise te Parijs, eene voorstelling in den Schouwburg. Het programma behelsde //lphigénie" van Racine, tragedie in 8 bedrijven, le Oi~ metierè d'Eylau, gedicht van Victor Hugo, voorgedragen door madame Agar en Racineo blijspel Les Plaideurs. Een optreden van mad. Agar is nog altijd een merkwaardig feit. Wel is met de jaren de stem verminderd en wat rauw geworden (vooral in hartstochtelijke mo menten) maar dictie en mimiek maken hare persoonlijkheid de belangstelling van een kunstminnend publiek nog altijd waardig. Aan deze omstandigheid is het dan ook zonder twijfel toe te schrijven dat het pu bliek Zaterdag nog eenige belangstelling toonde voor Racine's drama. De zon van Agar ovordekte bet geheel met hare stra len in beeldspraak kan men zeggen, dat bet gedurende de twee eerste bedrijven op het tooneel donker was. Van de andere acteurs en actrices toch kan men niet veel meer zeggen dan dat zij middelmatig waren. Agamemnon was niets minder, dan een vorst, die ten prooi is aan allerlei hartstochten. Op zijn gelaat en in zijn stem althans was daarvan wei' nig of niets te bespeuren terwijl hij de woorden vaak onnoodig uitrekte. Eriphile was huilerig, «iet dramatisch eu haar persoon werkte niet mede tot den aard der rol, die zij te vervullen had. Ulysse vermocht evenmin eenigen indruk te maken, zijn uitspraak liet vaak te wen- schen over, hij sprak o. a. voortdurend van //peire" iu plaats van «père." Alleen Achille had goede oogenblikken, hij legde de meeste kracht aan den dag in het tooneel met Agamemnon, waarin hij dezen zijne wreedheid ten opzichte zijner dochter verwijt. lphigénie bezat voor hare rol noch het uiterlijk, noch het noodige talent, haar spel maakte zelfs in de meest gewichtige oogenblikken weinig indruk. Men kan zonder overdrijving zeggen, dat .Agar de uitvoering redde. Haar spel was bewonderenswaardig als altijd, waar zij verneemt dat haar echtgenoot haar dochter zal opofferen, waar zij hem tege moet treedt en hem zijn barbaarschheid verwijt, en waar zij hem lphigénie in de armen werpt, hem uittartend de beul van zijn eigen dochter te durven zijn. Enkele der haar omringende acteurs ontkwamen niet aan de klip der kadans, waarop men bij alexandrijnen zoo gemak kelijk verzeilt. Nog in het kostuum van Clytemnestre droeg Agar daarop Hugo's gedicht voor. Aangrijpend was de voordracht, nauwkeu rig en treffend de mimiek en wij zagen die soldaten op dat kerkhof, als schimmen rondwarend in mist en sneeuw, terwijl een onzichtbare kogel telkens en telkens weer een hunner nedervelt. Eigenaardig waren de kleine trekjes van humor, die Agar ons zelfs in dit hoogst dramatisch gedicht deed gevoelen. Het luisteren naar zulk een vers, voorgedragen met zulk een intensi teit, met zulk een stem, met zulk een actie, is echt, onvervalscht kunstgenot. Van Racine's //Plaideurs" maakten de spelers een grove klucht door op een Jan Klaassen-achtige manier in allerlei houdingen achter elkander over het too neel te loopen, en door onmogelijke ge zichten te trekken en kapriolen te maken. De indruk dien hun spel maakte was daarom nog dwazer, omdat wij hen een half uur te voren in zulke dramatische rollen hadden zien optreden. De held Achille was de //Souffleur" geworden, Agamemnon in den minnenden Léandre getransformeerd, de wanhopige Eriphile veranderd in de Comtesse. Ware mad. Agar niet opgetreden, men zou zich den gang naar den Schouwburg hebben mogen beklagen, thans heeft men door haar talentvol spel eenige oogen blikken van zuiver kunstgenot gesmaakt. De heer Leander Schlegel gaf Zaterdagavond in de bovenzaal der sociëteit «Vereeniging» zijn tweede séance voor kamermuziek. De con certgever bad zich de medewerking verzekerd van de heeren Jos. Cramer (viool) en Henri Bosmans (violon cel). Het programma bestond uit: «Trio voor piano, viool en violoncel Op. 70, no. 1» van von Beethoven; «Stücke im Volkston Op. 102» en «Adagio und Allegro Op. 70», voor piano en violoncel, van Schumann, en ten slotte nog een «Trio voor de genoemde instrumenten Op. 99» van Schubert. Een talrijk publiek vulde de zaal eu genoot met zeer veel bijval het keurig uitgevoerd pro gramma. Het tooneelgezelschap van de Am- sterdamsche Salon des Variétés, van Boas, Judels en van Biene, directie Kreukniet, Mutters en Co., gaf Zon dagavond in deu Schouwburg alhier eene buitengewoneVolksvoorstelling. Opgevoerd werd «Twee Wezen», groot-drama in 5 bedrijven. Zooals men verwachten kon, was de zaal flink bezet en werden de artisten naar eisch toegejuicht. De 2de luitenant Copes Van Has selt, van het 4de bataljon, te Lei den in garnizoenheeft verzocht om bij eventueele vacatures voor eene overplaatsing bij het 3de ba taljon alhier in aanmerking te wor den gebracht. De heer Johannes Casparus Hen- ning, wonende in de Frankestraat alhier, viert heden zijn 90sten ver jaardag. Te zijner eere hebben eenige be woners dier straat de Nederlandsche vlag uitgestoken. Het getal leden dier jonge vereeni ging moet reeds meer dan 70 be dragen. Voor de leden der Land- en tuin- bouwvereeniging te Aalsmeer trad als spreker op de heer Boomkamp, van Watergraafsmeer. Deze hield eene voordracht over het aanleggen van weiden, over eene goede vrucht opvolging en over groententeelt. Daar eenigen tijd geleden aldaar reeds bijeenkomsten waren gehouden van kweekers, ten einde op eenigs- zins groote schaal met het telen van groenten eenen aanvang te ne men, werd zijne rede met groote aandacht gevolgd. In het algemeen beschreef hij de wijze, waarop de bladgroenten, de wortelgroenten en de vruchten gekweekt moeten wor den, en gaf bovendien den raad zich, evenals te Zwijndrecht, te Veur en in het Westland, op de teelt van enkele soorten toe te leggen. Een dertigtal landgebruikers heb ben zich reeds verbonden, in het voorjaar met groententeelt te be ginnen. Blijkens achterstaande adverten tie, is door de Vereeniging aSociaal Belang» alhier, eene vergadering uitgeschreven, te houden op Vrijdag den 13en Januari a. s. LETTEREN EN KUNST. Te Amsterdam beeft zich eene com missie gevormd, om mevrouw Albregt- Engelman bij gelegenheid barer veertig jarige tooneel-loopbaan, welke zij den 16eu dezer deukt te vieren, een blijk van buide i te bieden. Men mag verwachten dat bare talrijke vereerders de commissie zul len ondersteunen. De commissie is samengesteld uit de beereu prof. Stokvis, Taco de Beer, Bou- berg Wilson, Joosten, Sangster, Van Har pen, Van der Horst, Van Erven Dorens en Caliscb. //Eigen Haard" opent den nieuwen jaargang met eene aflevering welke veel lezens- en bezienswaardigs bevat. Het bij blad behelst een opstel over Dertiendag of Driekoningon, bet boofdblad bet eerste gedeelte eener novelle //Een ruikertje violen en Hermes Trismegistus"door Eiore della Neve (mr. M. G. L. van Logbem), de portretten van den prins en de prinses von Wied, eene vertelling uit bet Indische oorlogsleven, door W. J., bet eerste ge deelte van eene biograpbie van generaal Krayeuhoff, door P. H. Craandijk, opge luisterd met drie illustraties van Cb. Ro- cbussen, eene goede reproductie van T. Offerraan's bekende schilderij wDe Raritei- lenkoopmau", eu eeu aardig schetsjeEen gelegenheidsdichter. De uitgever van Swinburne's laatste tooneelstuk //Locrine" verkocht voor Ame rika bet kopierecht aan de firma Wor- thington Co., te New-York. Om bet suc ces van zijne uitgaaf te vergrooten bood bij bet werk aan om als feuilleton in één der dagbladen te worden opgenomen voor 100 dollars. De //Evening Sun" kocht bet recht. De //New-York Times" werd daarop naijverig en gaf baren correspon dent in Londen last om van de oorspron kelijke uitgevers, mrs. Cbatto en Windus, aldaar, vooraf afgedrukte vellen machtig te worden, en dan bet tooneelstuk over te seiuen. De list gelukte ten koste vau een 2000 dollars voor het overkabelen; en voor bet werk in Engeland verschen was, prijkte bet in de kolommen van de //New- York Times." LEGER EN VLOOT. Zaterdag zijn te 's-Hage aangelcGttien de le luitenants J. E. Wrede, J.Briceen A. A. van Schilfgaarde, leeraren in de wapenleer aan de hoofdcursussen te 's Bosch en Kampen en aan de militaire school te Haarlem, die gedurende 14 dagen aan de normaalscbietscbool de inrichting en het gebruik der nieuwere soorten van repeteergeweren komen bestudeeren. In het afgeloopen jaar hebben zich bij den garnizoens-commandant te Maastricht 600 vrijwilligers aangemeld. Yan dezen wer den 100 voor bet leger in O.-I. en 60 voor dat bier te lande aangenomen, ter wijl 440 werden afgewezen. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 7 Jan. Dertig beu- gers brachten heden 30 tot 250 schelv., 20 tot 70 groote en 80 tot 170 kleiue roggen ten afslag, terwijl door 23 kor- ders 20 tot 40 tongen, 20 tot 50 bun- scbollen en 2 tot 10 m. kl. schol wer den aangev.; schelv. gold f 23 bet honderd, groote rog 88 c. a. t 1.06, kleine id. 14 c., tong 70 c., bunscbol 65 a 70 c. per stuk en kl. schol f2.15 a 2.65' mandje. T e s s e 1, 6 Jan. De garnalen vloot 1 sedert gisteren werkeloos aan den w uithoofde alle kokerijen de werkzaamhedt eensklaps hebben gestaakt. Nooit was d vangst zoo groot als in de laatste weken De markten in bet buitenland schijnen dientengevolge overvoerd te zijn gewor den. De kokers hebben belangrijke ver liezen geleden. Scbeveningen, 7 Jan. Van IJ- muiden werden hedennamiddag pl. m. 500 scbelvisscben aangevoerd, welke in publie- ken afslag van f 0.25 tot f0.35, naar ge lang van grootte en kwaliteit, per stuk opbrachten 127"i XLIIIs HOOFDSTUK. WAABIN DE JAKHALZEN HET DEEL VAN DEN BUIT DER LEEUWEN WILLEN. Daar vloeide hun hart van blijdschap over en de gevoe lens, die zij ondervonden, waren in het eerst al te hevig om gedurende de eerste oogenblikken een enkel woord met elkander te kunnen wisselen. "Veroorloof mij, signor Oroche, zeide Baraja, die het eerst het woord opnam, u geluk te wenschen van aan de karabijnen van die onhandelbare tijgerdooders ont snapt te zijn. Dit neem ik zooveel te liever aan, signor Baraja, om dat, indien u de schedel door een kogel verbrijzeld ware geworden (want die gevleesde duivels hebben een zwak om altijd op het hoofd te mikken) het u moeilijk zoude geweest zijn, mij uwe complimenten te doen aannemen, en omdat ik buitengewoon verheugd ben u levend te zien. In dit laatste deed Oroche een weinig aan de waarheid te kort. Zonder zich rekenschap te geven waarom, zou hij misschien liever alleen hebben willen blijven. De nabijheid van eeu schat doet gewoonlijk naar de eenzaamheid ver langen. Misschien waren de complimenten van Baraja niet min der oprecht dan die van Oroche, en wij betwijfelen of de gewoonte der tijgerjagers om altijd op het hoofd hunner vijanden te mikken, hen even spijtig hadde toegeschenen als aao den gambusino, indien deze hen tot doelwit hadde gediend. Het is overigens een feit, dat tengevolge eener ge lijkvormigheid van denkbeelden, als zijnde de bron hunner innige vriendschap, de twee schelmen eensklaps iu droome- rijen vervielen. De losbarsting eener karabijn, door den echo der bergen weerkaatst, brak hunne overpeinzingen af. Dat is het tweede geweerschot, dat de diepe rust dezer woestijnen beroert. Het eerste heeft den schedel van Diaz moeten verpletteren, en het zou heel droevig voor mij zijn te moeten denken, dat het tweede op dezelfde manier een einde heeft gemaakt aan de tochten van don Estevan, riep Oroche uit, die vrij slecht zijn levendig verlangen wist te ontveinzen om de eenige bezitter van het geheim der Goud vallei te blijven. Ik besef het, antwoordde Baraja verstrooid, deze woes tijnen zijn verschrikkelijk voor twee mannen, die zoo een zaam en verlaten zijn als wij thans zullen worden. Caramba! dacht Oroche, zou mij.n vriend Baraja, wat hij er ook van zegge, mij nog te veel hier vinden? Waarom laadt gij uwe karabijn, signor Oroche? vroeg Baraja onverwacht tot zijn vriend. Weet men wat in deze woestijnen kan gebeuren? Ziet gij, men moet op alles voorbereid zijn. Gij hebt gelijk, men weet nooit wat kan gebeuren Dit zeggende deed Baraja den haan van zijn geweer spelen en nam eene verdedigende houding aan. Welnu! Wat gaan wij thans doen? zeide Oroche. Zijn wij sterk genoeg om drie duivelsche jagers ui hunne 6terkte te verdrijven? Neen. Welnu, wij moeten naai de legerplaats terugkeeren, antwoordde Baraja, en talrijke terugkeeren om de hand te leggen op de overweldigers de schatten, die in de vallei ligg'uitgestald en die wij slecht hebben mogen zien. Laat ons dan zoo spoedig mogelijk vertrekken, rie' Oroche ongeduldig. Wij hebben geene minuut te verliezen, voegd Baraja et bij. Maar noch de een noch de ander verroerde zich eu u om de heel eenvoudige reden dat Oroche, zoo min als z vriend, er op gesteld was om den weg naai de Goudval te openen voor de roofzuchtige gieren, die zij in het ka, hadden achtergelaten. Zij dachten met reden dat de drie jagers, al moesten ieder hun gewicht in goud mededragen, altijd nog gen zouden overlaten voor dengene van beiden, die den ar zou overleven, dan wanneer de geheele troep avontuF door hen geleid, zich op deze rijke prooi zoude wer Beiden stelde zich bevende deze nog maagdelijke Gc vallei voor, met hare verblindende glansen, omgewoc

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1