LAND- EN TUINBOUW. Te Boskoop lieeffc zicli eene commissie gevormd, bestaande uit de heeren An tb. Koster, voorzitter, P. van Nes Az., secre taris, C. van Kleef, penningmeester, G. Boer en C. Wezelenburg, welke zicb ten doel stelt op bet graf van den onlangs overleden beer K. I. W. Ottolander een gedenkteeken te plaatsen, ter waardeering van de vele diensten, door bem aan den tuinbouw bewezen. De commissie roept daartoe de mede werking in van alle vrouwen en mannen, bier en in bet buitenland, die den beer Ottolander persoonlijk of uit zijne werken mochten leeren kennen. B I Pi N E N L A D. In de „Staats-Couraut" zijn opgenomen de statuten, met liet besluit der konink lijke bewilliging, van de naamlooze ven nootschap wtramwegmaatschappij Venloo- Tegelen-Steyl," te Venloo. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog en die van den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid zullen den 12en Jan. a. s. niet plaats hebben. (Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.J Bij Koninklijk besluit vau 19 Dec. 1887 zijn aangewezen de per- ceelen, welke onteigend moeten worden voor het maken van een gemeenschappelijk station te Schie dam, ten behoeve van den spoor weg van Rotterdam naar Maas sluis. Den 5en Januari 1888 is te Brussel door de gevolmachtigden van Nederland en België eene ver klaring ouderteekend nopens de grensregeling tusschen die beide landen in het kanaal van Gent naar Terceuzen. Iu eene Zaterdagmiddag ge houden vergadering van aandeel houders in de vereeniging ter be vordering van handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Zuid-Alrika, werd in de plaats van den heer D. H. Schmuell die als commissaris ontslag had gevraagd als zooda nig gekozen de heer H. N. Teding van Berkhout. De plaatselijke commissie der Noord- en Zuid-Hollandsche red dingmaatschappij te Nieuwediep heeft uit Bremen een bedrag van f590 ontvangen, aldaar bijeenge bracht ten voordeele van de redders der opvarenden van het veronge lukte Duitsche schip Renomn. Door een der leden van de commissie, den heer J. A. Snoek, is van deze som f 325 aan de equipage van de sleepboot Hercules en f265 aan de 1 emanning der reddingboot uitge- keeYd. Zaterdagavond is ten huize van den heer A. C. Wertheim te Am sterdam voorzitter van het hoofd bestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, aan den afgetre den secretaris mr. Kerdijk een hul deblijk aangeboden door de leden van het vorige en het nieuwbe noemde hoofdbestuur. Dit huldeblijk bestaat uit een fraai bronzen beeld van Barbédien- ne, den «denker» voorstellende. Het volgende wordt ons uit Naarden gemeld: In een vlaag van woede over eene onaangename behandeling zij ner huisgenooten, zijn door een koop man in oud ijzer, beenderen enz. alhier, belangrijke onthullingen ge daan 1 in zake den in den laatsten tijd veel besproken diefstal van scherpe patronen. In de maand September des vori- gen jaars reeds, moet hij, volgens zijne verklaring aan den rijks-veld wachter, niet minder dan 10000 pa tronen en 8000 hulzen hebben ge kocht van een milicien-korporaal, die destijds in het patronenmagazijn werkzaam was. Na de kogels en het kruit van de hulzen te hebben ver wijderd, heeft hij deze drie bestand- deelen, ieder afzonderlijk, verkocht te Amsterdam en te Huizen. In laatstgenoemde plaats is aan het door hem opgegeven adres werkelijk eene groote hoeveelheid buskruit gevonden en in beslag genomen. Deze bekentenis maakt aan de wel wat overdreven vrees voor het in verkeerde handen komen der patro nen een einde. Zondagochtend is de briquet- tenfabriek te Bussum door brand bijna geheel vernield. Oorzaak on bekend. De verwarming van stoomtram wagens met kacheltjes, zooals die o. a. geschiedt op de lijn's Graven- hageScheveningen van de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschapp. wordt thans ook toegepast in de waggons van die Maatschappij op de tramlijn 's HageDelft. Uit Rijswijk wordt aan de N. Rolt. Ct. gemeld: Een tuinbaas op een der buitens alhier schoot eenen reiger neer. Hij gelastte zijnen tuinjongen het in de weide gevallen dier te halen. De re'ger bleek niet dood te zijn en pikie één der oogen van den jon gen uit. Geneeskundige hulp vermocht wel het oog binnen de kas te brengen, maar het licht is voorgoed er uit verdwenen. Bij de woning van den landbou wer v. d. V. had zich onlangs een tal vreemde eenden vertoond. De landbouwer v. d. L., wethouder al hier, beweerde dat het zijne eenden waren en haalde, bijgestaan door den veldwachter, de eenden terug. Den volgenden dag verzocht de tuin der K. ook den bijstand des veld wachters, om dezelfde eenden terug te halen, wijl ze hem toebehoorden. V. d. L. weigerde de eenden terug te geven. Hoe dat verschil te beslechten? Bij de mijne (zegt de eene partij) was er één met een krom pootje; bij de onze ook, zegt v. d. L. Zijn de uwe «kwakers»? wordt er ge vraagd. Het antwoord is toestem mend. De mijne niet. De wijsheid schiet hier te kort, zelfs die van Salomo werd niet toe gepast, hoewel het zonder bloedver gieten had kunnen geschieden. Het was een even getal eenden. Of er nu eene rechtszaak van zal komen, of eenige ornithologen zullen worden uitgenoodigd als scheidsrechters op te treden en een degelijk advies over de kwakers uit te brengen, is mij nog niet bekend. Door de politie te Delft is aan gehouden J. M. E., wed. G. J., ver dacht van diefstal van eene hoe veelheid wascbgoed uit de gang eener woning aan de Oranje-plan tage aldaar. hrrr! Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat in't zwembassin te Gouda nog eiken dag door drie heeren een bad wordt genomen. Heden vertrok uit Utrecht een detachement genietroepen, onder be vel van kapitein J. C. Gijsberti Hodenpijl, naar Geldrop, ongeveer U/a uur van Eindhoven gelegen. In Geldrop bevindt zich een oude toren, waarvan in het jaar 1400 reeds gesproken werd. De kerk, die vroeger tegen den toren aanstond, schijnt daaraan tot steun gediend te hebben, want nu men onlangs die kerk heeft afgebroken, is on verwachts een stuk van den toren naar beneden gestort, gelukkig zon der ongevallen te veroorzaken. Een gedeelte van den toren is echter blijven staan en wel een piek, hoog 40 meter, die elk oogenblik op de omwonenden kan neerstorten. Ten einde dit gevaar af te wen den, is de hulp van de genietroepen ingeroepen, en zal dynamiet gebe zigd worden. Wijl de rondom den toren staande huizen moeten ge spaard blijven, zal getracht worden den toren, in eene bepaalde rich ting, tusschen de huizen te laten vallen, waartoe door kapitein Gijs berti reeds een voorloopig onder- zoek gedaan is. De toren is 10 M. lang en 10 M. breed, terwijl de muren ruim 2 M. dik zijn. Te Bergen-op-Zoom hebben de pogingen, door de coöperatieve win- kelvereeniging «Eigen Hulp» in het werk gesteld tot oprichting eener eigen slachterij, zulk een gunstig onthaal ondervonden, dat weldra tot de exploitatie zal worden over gegaan. De drie suikerfabrieken te Ber gen-op-Zoom hebben de werkzaam heden gestaakt. Uit Zwolle wordt gemeldOp even plechtstatige wijze als Vrij dagmiddag de hoofdconducteur Ba- riuk op het nieuwe kerkhof, is Za terdag de conducteur 1ste kl. Ro zenberg op het r. k. kerkhof alhier ter aarde besteld. De lijkwagen werd door een 7ial koetsen met familie en vrienden benevens onderscheidene ambtenaren van de Exploitatie maatschappij gevolgd, terwijl 38 conducteurs dier maatschappij daar tevens bij tegenwoordig waren. Na afloop van den lijkdienst hield de heer T. van der Eist uit Groningen weder eene plechtige lijkrede. De belangstelling was buitengewoon groot. Ook te Groningen streeft men naar de oprichting van een alge meen slachthuis, hetwelk, naar het zich laat aanzien, spoedig op par ticulier initiatief zal tot stand ko men, daar de statuten reeds ter goedkeuring aan Z. M. den Koning zijn opgezonden. Het doel is het slachten buiten de kom der ge meente te doen plaats hebben. Run deren, varkens en schapen zullen voor eigen rekening of voor anderen kunnen worden geslacht. Te Groningen zal van den 14den tot en met den 22sten de zer eene tentoonstelling plaats heb ben vanwege het departement van Groningen der Nederlandsche Maat schappij ter bevordering van Nij verheid. In de Ambachtsschool al daar zal eene groote verzameling platen uit het museum voor kunst nijverheid te Haarlem uitgestald worden, betrekking hebbende op de bouwkunst, meubelmakerij, smeed kunst, decoratieve en houtsnijkunst. Er zal zooveel mogelijk gelegen heid worden gegeven tot schetsen en kopieëren. De toegangsprijs be draagt vóór 2 uur 10, na dien tijd 25 cent. Doorloopende kaarten kos ten eveneens 25 cent, terwijl op de beide Zondagen, 15 en 22 Jan., de toegang vrij zal zijn. De toestand van den heer Oos- ting te Assen, bij Ruinerwold ge kwetst, blijft bevredigend. Het rech terbeen is wel op twee plaatsen ge broken, maar het zetten schijnt goed gelukt te zijn, althans tot heden doen zich geen ongunstige verschijn selen voor. Ook voor den heer Koch bestaat geen reden het ergste te vreezen en bestaat de hoop, dat de beenen niet afgezet zullen behoeven te worden. Uit Tubbergen, in Overijsel, schrijft menTe Scheernhorn, na bij de Overijselsche grens gelegen, raakten eenige personen, die naar men verneemt, te veel sterken drank gebruikt haddenmet elkaar aan het vechten. Twee hunner vielen weldra dood ter aarde. Een ander is vreeselijk toegetakeld. PERS-NIEUWS. Omtrent het nieuwe ontwerp betrekke lijk den kinderarbeid schrijft «De Werk mansbode» (redacteur de heer Heldt) Hopen en verwachten wij van deze wet alles goeds. Zij zal op enkele punten be strijding vinden, vooral op het punt der talrijke uitzonderingen. Toch zijn deze allen niet te vermijden. En vraagt men wat beter is: alle uitzonderingen te rege len, of aan de Regeering over te laten ze te bepaleu in elk bizonder geval, dan valt voor dit laatste veel te zeggen. Een wet moet niet te veel regelen, d. i. te veel in bizouderheden treden; op haar handhaving moet men kunnen vertrou wen, anders deugt het er niet veel in den Staat. Zooals het wetsontwerp daar ligt, ge tuigt het van humaniteit. De Staat trekt zich het lot der kinderen van ons volk aan, waar zoovele sprekende bewijzen ge geven worden eener schandelijke verwaar- loozing door ouders en verplegers. De Staat heelt daartoe het volste recht uit een zedelijk, natuurlijk, maatschappelijk en zelfs staatkundig oogpunt. Hij beschermt niet alleen, maar bevordert ook de ont wikkeling der arbeidende kinderendat is weldoen. Vau veel belang moet worden geacht wie de personen zullen zijn met het toe zicht belast, want zooveel mogelijk dient ontduiking der wet, die niet zal uit blijven, tegengegaan te worden. RECHTSZAKEN. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft Zaterdag het Tonnis van 6 maanden ge vangenisstraf, den corrector Cohen vau de socialistische drukkerij //Excelsior", door de rechtbank aldaar wegens beleediging van Z. M. den Koning opgelegd, b e- vestigd. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. De heer J. Bruinwold Riedel J.Pz., pred. bij de Herv. gem. te Hoorn, be noemd tot algemeen secretaris der maat schappij //Tot nut van 't algemeen," zal den 15en Januari a. s. zijn predikambt nederleggen. In overleg met de besturen der ver schillende philanthropische inrichtingen van den heer J. van Dijk, te Deutichem, wendt de Ned. Herv. zendingsgemeonte aldaar pogingen aan, om als gestichtskerk te worden erkend, waartoe de eerste stappen reeds gedaan zijn, terwijl het voornemen bestaat deze inrichtingen, evenals de Hel dring-gestichten te Zetten, met de Herv. Kerk te vereenigen. Beroepen te Zuilen (cl. Amersfoort) en Ouderkerk aan de IJsel ds. E. A. La- zonder te Oldebroek (Geld.); te Gouda ds. J. D. van Arkel, te Bloemendaal. Bedankt voor het beroep naar Kat wijk aan Zee door ds. E. A. Lazonderte Oldenbroek (Geld.); naar Elburg (Geld.) door ds. J. G. Klomp, te 's-Graveland (cl. Amsterdam); naar Nieuwerki aan den IJsel door ds. P. Zegboer, Nieuw-Lekkerland c. a.; naar Held door ds. I. A. Prins, te Dokkum. BUITENLAND. Engeland. Reuter seint uit Lo den, dat m de diplomatieke kringi de toestand in Europa beschouw wordt als belangrijk opgeklaard het behoud van den vrede als voi het oogenblik verzekerd. Men zelfs niet laDger bedacht voor oo log in het voorjaar. De Daily Telegraph bevat ef heftig artikel tegen den aanleg va eene spoorwegbrug of tunnel tui schen Frankrijk en Engeland. Naar thans uit Londen won gemeld, bestaat er geen grond hoi genaamd voor het bericht van som mige Engelsche bladen, dat de re van den hertog van Norfolk nas Rome ten doel heeft, het overbrei gen eener nieuwe mededeeling di koningin. Hij is alleen belast nn het overhandigen van een adres va geluk wensching der R. K. Unie. Uit Weenen wordt aan de Timi gemeld, dat in Oost-Rumelië ongi regeldheden ontstaan zijnwaai schijnlijk door een inval van Mot tenegrijuen De Times merkte c dat Rusland misschien wel van de: gebeurtenis zich bedienen zal a bewijs, dat onder de bestaande n geering de orde in Bulgarije nit gehandhaafd kan worden. De koningin zal in den aan staanden zomer te Florence vertoe ven, alwaar reeds een paleis voo haar gehuurd zou zijn. Duitsehland. De keizer is ten gevolge vau herhaaldelijk gestoord nachtrust genoodzaakt zich than meer in acht te nemen. In zijne dankbetuiging op he nieuwjaarsadres van hetPotsdamme gemeentebestuur geeft de kroonprin de hoop te kenneu, den aanstaande! zomer, gelijk telken jare, in Potsdan te kunnen begroeten. Frankrijk. De Presidente publiek heeft zijue e<— |e receptie gehouden ijle 1200 persondT -ebt werd. Re publikeinen van" allerlei richting van Ribot tot Clémenceau, waret er met hunne echtgenooten versche nen. Ook Jules Ferry heeft er me: zijne echtgenoote zich laten vinden Aau de receptie was een dinei voorafgegaan,' waartoe onder ande ren de leden van het corps diplo matique genoodigd waren. i Spanje. Volgens den thans daar-j van verspreide circulaire zal de alge- meene tentoonstelling van landbouw, nijverheid en fraaie kunsten te Bar celona den 8sten April a. s. geopend worden. Aanvankelijk is bepaald dat zij zes maanden geopend zal blij ven. In geval die tijd verlengd wordt, dan zal het hoogstens voor twee maanden zijn. Bulgarije. Te Burgos heeft een troep Montenegrijnen, die met een Russisch schip aldaar van Odessa gekomen waren, getracht een bloe dig opstootje te veroorzaken, maar de Bulgaarsche gendarmes sloegen de aanranders terug. Rusland. Uit Weenen seint de cor respondent van de „Standard" het vol gende De keizer van Rusland heeft de bekende valsche diplomatieke stukken omstreeks half September 11. ontvangen van den ko- ontheiligd door hunne hebzuchtige makkers, slechts op hare bezoedelde oppervlakte het onzuivere spoor van hun door tocht achterlatende. Evenals de uitgehongerde jakhals het hoi van den leeuw bespiedt om de overblijfselen te verslin den die de laatste verafschuwt, wilden Oroche en Baraja, zon der het te bekennen, ieder de eenige zijn om van het ver trek des jagers, wier tegenwoordigheid zij beiden vreesden, gebruik te maken. Luister, zeide Baraja, ik zal openhartig met u zijn. Welke leugen gaat die schelm mij thans op de mouw spelden? zeide Oroche heel zacht tot zich zeiven. Ik ver wachtte niets minder van uwe rechtschapenheid, hernam hij op luiden toon. Gij vreest dat wij, als gij met mij naar het kamp terug keert, op onze vlucht ontdekt worden. Uwe scherpzinnigheid verwondert mij, gaf Oroche ten antwoord. Dat is heel natuurlijk, vervolgde Baraja op een oon van innemende goedhartigheid; twee mannen trek- cen meer de aandacht dan een enkele. Men leest niet duidelijker in de gedachten van een - mach, antwoordde op zijne beurt Oroche met zooveel "edwongenheid,^ dat Baraja er een oogenblik door ont was, f oo geheel en al mijne denkbeelden deelt, zult gij ook mijn raad deelen, merkte Baraja op. Ik doe het reeds zonder hem te kennenik stel nooit ten halve vertrouwen in mijne vrienden. Is het te zeggen, dat gij ze altijd geheel wantrouwt? Kom, kom 1 signor BarajaI riep Oroche uit, zich in de lompen hullende, welke hij mantel noemde en zich belee- digd houdende. Ik denk dus, dat, om met het minste gevaar van opge merkt te worden door de jagers, die altijd op het hoofd mikken, de legerplaats te bereiken, het 't voorzichtigst is ieder een verschillenden weg te nemen. Dat klinkt als goud, signor Baraja. Dat is de invloed van het terrein en ik haast mij u het voorbeeld te geven. Een oogenblik nog, zeide Oroche, en waar zullen wij vervolgens bij elkander komen Bij den tweesprong der rivier. De eerst aangekomene zal op den ander wachten. En moet hij lang op hem wachten vroeg Oroche met goed gespeelde naïviteit. Dat zal afhangen van het ongeduld van den eerst aangekomene en. van den graad van genegenheid, die hij voor zijn vriend zal hebben. -Verduiveld 1 hernam Oroche, dan zou ik, voor het ge val dat ik 't eerst zou aankomen en waarin bij ongeluk een val :n een afgrond of een kogel u zou beletteu bij mij te komen, veroordeeld zijn om ten eeuwigen dage te blij ven wachten. Deze overdreven toewijding uwerzijds verwondert mij niet, antwoordde Baraja op overtuigenden toon maar ik zou ze niet kunnen aannemen. Zelfs de vriendschap moet hare grenzeu hebben. Indien u zulks aanstaat, zullen wij een uur vaststellen, waarna De eerst aangekomene aan de legerplaats zal terug- keeren om zijn vriend te beweenen. Daarop sloegen de beide schelmen ieder een verschillen den weg in, bleven nog eenigen tijd voor elkander zicht baar en verdwenen daarna ieder te midden van den eeuwig- durenden mist der Nevel-Bergen. Toen Baraja den gambusino uit het gezicht verloren had, hield hij stil en onderzocht de streek. Het was niet om den kortsten weg te vinden om aan den tweesprong der rivier te komen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2