NIEUWS- EN ADV ERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Donderdag 12 Januari 1888. No. 1387. ABOHHEltEÏITSPRIJS: S TADSNTEU S. 111 NIV 15 V L A V I). HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangere G. L. TATJBE Co., JO 11. F. JONES, Suer., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. Haarlem, 11 Januari. De leden der NutsafdeeÜDg alhier waren Dinsdagavond in de gelegen heid in de groo-e zaal der sociëteit «de Kroon» als spreker te hooreu den heer J. C. van den Berg, van Heerenveen. Spreker had zich tot onderwerp gekozen «Mirabeau en zijne ver houding tot de Fransche revolutie». Met veel talent schilderde hij den levensloop van dezen grooten rede naar, beginnende met de geschiede nis zijner kinderjaren en eindigende met hem te beschrijven in de kracht van den naannelijken leeftijd, zijue kortstondige staatkundige rol spe lende. Het zoude ons te ver voeren in al de bizonderheden te treden, die spreker zijn toehoorders uit het veelbewogen leven van Mirabeau mededeelde; zeker is het echter, dat wij diens in waarheid tragischeu persooD, zooals spreker dien schil derde, helder voor oogen hadden en zijDe op zoo veelomvattende en in drukwekkende wijze voorgedragen levensgeschiedenis veel verduidelijkte van hergeen ons in de beoordeeling zijner dadeü, zoowel in zijn parti culier als in zijn staatkundig leveü, tot minder rechtvaardige gevolg trekkingen zuu kunnen leiden. Ook aan de geschiedenis der Fransche Revolutie na de pauze behandeld werd door spreker niet te kort gedaan. In kernachti- gen trant werd deze door hem be handeld en Mirabeau met haar in verband gebracht. Spreker gaf den toestand weder, waaronder Frank rijk^ derde stand in het laatst der vorige eeuw onder het bestuur van een go dig, maar kortzichtig vorst zuchtte, en toonde aan dat Mira beau wellicht de eenige had kunnen zijn, die het staatkundig evenwicht had kunnen herstellen, ware hij niet op zoovele hiuderpaleu gestuit, ter wijl de dood de uitvoering van het plan, toen hij ten slotte daartoe werd gemachtigd, verhinderde. Met hem daalde ten grave een man, die, aanbeden door het volk, verre boven dit verheven was en wiens zeldzame begaafdheid men nog ten huidigen dagt terecht be wondert. Hiermede eindigde spreker zijne met veel belangstelling aaügehooi de voordracht. Waar men poogt liefdadigheid te bewijzen tot verzachting van armoede en bijstand in ziekte, zijn wij steeds bereid dit edel streven te steunen. Met voldoening vestigen wij daarom de aandacht onzer lezers op de wel- dadigheidsvoorstelling ten voordeele der «Lsraelietische liefdadigheidsver- eeniging» alhier, waarvan men de bizonderheden in achterstaande aan kondiging vindt vermeld. Moge dit beroep op den welda digheidszin van vele onzer stadge- nooten niet ijdel zijn! De desbetref feude inteekeningsüjst zal weldra ciiculeeren. Den 25en Januari a. s. zal door het teeken-college «Kunst zij ons doel», op de bovenzaal der sociëteit «Vereeniging» eene kunstbeschou wing voor de leden worden gegeven van den inhoud der portefeuille van «Pulchri Studio», te 's-Hage. Te 's-Hage is Maandag overleden de heer .T. W. Weyeriiian. die tot in 1876 gedurende eene reeks van jaren hoofd geweest is van de open bare kostelooze school lett. B. al hier. De overledene beoefende met groote liefde de geschiedenis vooral van Haarlem en was een verzame laar van zeldzame oude kaarten, teekeningen, handschriften enz. Hij was geboren te 's Hage, den lOeu November 1810, had aan den veld tocht in 1830 deelgenomen en was deswege gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. Het weekblad De Ingenieur be vat een ingezonden stuk van den heer L. M. J. Immink, ingen.-ad- ministrateur der «Noord-Zuid-Hol- landsche Stoomtramweg-Maatschap pij HaarlemLeiden», in hetwelk de aandacht wordt gevestigd op de tegenwoordige regeling van het tol tarief op 's rijks groote wegen. Ten aanzien der genoemde Maatschappij, wier lijn over 19.2 kiloin. lengte op den rijksweg van 's-Gravenhage naar Haarlem ligt, op welk ge deelte zich 4 rijkstollen (onder Ooegstgeest, Sasseuheim, Lisse en Hillegom) bevinden, deeld de schrij ver mede dat deze 4 tollen vóór den aanleg van den stoomtramweg gezamenlijk voor f 5455 per jaar verpacht, en na dien aanleg voor f3030, in 1882 f5030 en in 1886, ten gevolge van wijziging in het toltarief voor tramwegen, f 4305 hebben opgebracht. Den 26sten No vember 1887 nu bracht de ver pachting in het geheel f8110 op, d. i. dus f2655 meer dan vóór den aanleg van den tramweg, en f 8110, f 3030 en f 5080 meer dan waarop de Staat in 1881, na den aanleg van de stoomtram, heeft vermeend te mogen rekenen. Van de som vau f8110 heeft, naar de heer Immink verder mede deelt, zijue maatschappij in 1887 f4991.73 betaald. Dat bedrag, zegt hij, zou, «zonder dat de Staat na deel ondervindt, met f 2655 kunnen verminderd worden, en dus tot on geveer de helft kunnen worden te ruggebracht; terwijl dan nog, ook door de mindere onderhoudskosten van den rijksweg, de toestand, ten gevolge van den aanleg van den tramweg, voor den Staat voordee- 'iger i< geworden. «Wanneer bedacht wordt, dat het in 1887 betaalde tolgeld ongeveer 2 pet. bedraagt van het aandeel kapitaal, dan zal meer dan vroeger begrepen worden, dat eene herzie ning van het toltarief dringend noodig is». LETTEREN EN KUNST. Een verrassend bericht wordt aan het //Vaderland" uit Arasterdam medege deeld Het gezelschap van den Parkschouw burg zou Verdi's //Otello" iu studie nemen (Otello-Pauwels, Jago-Orelio, Desdemona- mevr. Culp-Kiehl). h Wij plaatsen het echter slechts onder reserve. He uitgever van de partituur toch, Ricordi te Milaan, is zeer duur, zoo zelfs, dat men te Nizzavanhet monteeren van Verdi's laatste werk moest afzien. Maar misschien liet hij van zijn eischeü wat vallen voor Amsterdammis schien wordt de heer He Groot door den steun van kunstvrienden iu staat gesteld, zich het recht van opvoering te verzeke ren. Er is nog een derde mogelijkheid: namelijk dat de Amsterdamsche directie tot de opvoering overgaat, zonder zich om den uitgever te bekommeren." Een in Engeland welbekend auteur, George Meredith, schrijft een roman //The journalist". Inhoud Nederlandse he Spec tator No. 1. He Nederlandsche opera. Proloog. Berichten en mededeelingen (Akademiebericht; enz) Wijsbegeerte van den godsdienst, door dr. H. J. Betz. Een //Marinerequiem", door A. Weru- méus Buning. Na vijftig jaar (1 Jan. 1847). Fragment, door Florentijn. Pluksel (Zangvogels; naturalistische ro mans.) Briefwisseliug vau dr. J. W. Beek. Plaat: Programma van He Ne derlandsche opera. LEGER EN VLOOT. Tc Brussel is in den ouderdom van 66 jaren overleden de gepensionneerde ko lonel M. M. Westenberg, oud-comman dant van het 4e reg. inf. He luitenant ter zee der 1ste klasse A. L. van der Moolen wordt met 1 Februari a. s. geplaatst bij den marine-torpedo- dienst te Willemsoord. He luitenant ter zee der 2de klasse J W. Termijtelen en de officier van admi nistratie der le klasse I. F. van Gels dorp, uit Oost-Indië in Nederland terug gekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Bij het wapen der inf. ontbreken thans niet minder dan 96 luitenants. VISSCHERIJ. Zand voort 10 Januari He bomschuit Zandvoort's Welvaren", die Woensdag den 4deu dezer was afgevaren, bracht heden morgen zeer veel visch aan. He besom ming beliep f 105 de visch was vrij duur. Nieuwediep, 10 Januari. Heden kwam van de groote visscherij binnen de sloep //Festina Lente", sch. Verschoor, met 1200 schelv., waarvan 300 levende, terwijl door 10 korders 6 tot 14 mand jes kl. schol werden aangevoerd; schelv. gold ter afslag f20.50 het honderd en kl. schol f2.35 a 2.50 per mandje. He Belgische sloep //Sint-Michel", sch. Albert, besomde voor 100 tongen, 5 tarbotten en een partijtje rog, schelvisch en kabelj. f258.50 ou de kotter //Christine", sch. Smit, voor 114 tongen en een partijtje schol, tarbot, schelv. en rog f129. Tessel, 9 Januari. Hoor de Noord- zeevisschers werden in de afgeloopeu week elders tor markt gebracht 23 manden groote schol, een partijtje tongen, 60 mandeu kl. schol en 30 manden scharren. He prijzen aan den afslag waren als volgt groote schol 50 a 60 ct., tongen 60 a 75 et. p. s.kl. schol f 1.50 a f 4, scharren f 1 per mand. Scheveningen, 10 Jau. He log gers vau hier: L. 111 //Catharina," sch. Gerrit Bal; L. 76 «Zes Gebroeders," sch. Maarten Vrolijk; L. 104 //Navigatie," sch. C. Westerduin, te IJmuiden binnen, zon den hunne versche visch naar hier en maakten daarvoor van f 150 tot f 320 ruwe besomming. VEETEELT. Z. M. heeft gunstig beschikt op een verzoek van eenige ingezetenen van Ter schelling, die eene commissie vormen tot het houden eener veetentoonstelling, om eene verloting te mogen houden van voor werpen, op die tentoonstelling aaa te koopen. Men hoopt door krachtige middelen, door belooningen enz. de landbouwers te bewegeu voor de veredeling der rassen te zorgen. Misschien is het minder bekend, dat het rundveeras daar zeer fijn is en dat de schoonste rijpaarden worden aangekweekt uit de daar gewonnen veulens, waaronder ook een beroemde harddraver voorkwam. Bij Zr. Ms. besluit zijn benoemd: tot voorzitter van het college van regenten over de gevangenissen te Leeuwarden mr. B. W. N. Servatius, lid van het col lege; tot lid van gemeld college van re- geuten jhr. mr. F. van Panhuys, advo caat-generaal bij het gerechtshof te Leeu warden. (St. Ct.) H. M. de Koningin heeft Dins dagavond voor de eerste maal eenige dames uit den Haag ter audiëntie ontvangen. De afdeelingen van de Eerste Kamer der Staten Generaal zijn Dinsdag bijeengekomen tot het on derzoeken van het wetsvoorstel van den heer Reekers en de nog aan hangige begrootingswetten. Naar men verneemt, zullen de verkiezingen voor de Tweede Ka mer hoogstwaarschijnlijk 20 Maart plaats hebben. De Tweede Kamer zal omstreeks 8 Februari bijeenkomen. De heer A. A, Vorsterman van Oijen ontving dezer dagen van Koning Oscar II van Zweden de groote medaille van verdiensten in memoriamwegens zijne naspo ringen betrekkelijk het geslacht van Hugo de Groot en het huis Oranje- Nassau. De pensioenwet voor weduwen en weezen van rijksambtenaren en beambten, niet behoorende lot de departementen van Algemeen Be stuur, is, 't werd reeds gemeld, zoo goed als gereed. De hoofdstrekking is om ook de nagelaten betrekkingen der niet FHUILLBTO KT. 128'i XLIII. HOOFDSTUK. WAARIN DE JAKHALZEN HET DEEL VAN DEN BUIT DER LEEUWEN WILLEN. Baraja vestigde op zijn gezel een spottenden blik. Ontken het niet, signor Oroche, zij hij, gij wilt mij alleen op het pad laten vooruit gaan om mij van ach teren een karabijnschot toe te dienen. Och kom! welke reden hebt gij om zulks te veron derstellen? gaf Oroche ten antwoord. Wel, parbleu! de wensch, dien ik zelf had om mij van u te ontdoen. Uwe openhartigheid beschaamt mij, hernam de gambusino met de lange haren. Ja, ook ik heb vreeselijk moorddadige gedachten gehad; maar bij rijper nadenken zag ik in, dat wanneer ik u gedood zou hebben, ik er tegen dien razenden Canadees niet beter op zou geworden zijn en ik gaf mijn plan op. En ik ook. Laat ons open kaart spelen, vervolgde Oroche; wij zullen niet naar het kamp terugkeeren en ons in deze bergen in hinderlaag leggen. Dezen nacht zal zich wel de eene of andere gelegenheid voordoen om ons van deze vreemdelingen, als zij zullen slapen, te ontdoen. Wat don Estevan en Diaz aangaat, wij hebben helaas alle reden om te gelooven dat een ontijdige dood een einde aan hun loopbaan heeft gemaakt. Daar wij alsdan nog maar met ons tweeën de schatteu der Goudvallei hebben te deelen, zal het niet meer noodig zijn elkander van kant te maken, foei toch; menschen zoo rijk als wij znlleu zijn, moeten integendeel hun leven zoo lang mogelijk trachten te rek ken. Ten bewijze mijner openhariigheid ga ik het eerst vooruit. Ik verzoek om die eer, riep Baraja. Ik sta er op om u een bewijs van mijn berouw te geven. Ik verlang niets vuriger, dan dat gij het verkeerde van mijn gedrag vergeet. De twee schelmen drongen zooveel te sterker aan als zij meer dan ooit den lust gevoelden om zich van elkander te ontdoen; zij stelden alleen de uitvoering van hun voorne men tot een nader tijdstip uit. Zonder wantrouwen te toonen en zonder zelfs het hoofd om te draaien, ging Oroche eindelijk het eerst vooruit. Eensklaps hield Oroche zijn paard zoo ruw in, dat het paard van Baraja er achter tegen aanstiet. Wat is dat? vroeg deze zacht tot Oroche, die met vooruitstarende Ougen met de hand stilte gebood. Baraja behoefde zijne vraag niet meer te herhalen. Te midden der grijsachtige en nauwelijks doorzichtige dampen verscheen een man, de haren druipende van water, de kleederen met modder besmeurd, plat op den buik uit gestrekt liggende en de geheele breedte van het pad inner-, mende. Was het een Indiaan of een blanke? was hij levend of was het slechts een lijk? Dat kon Oroche niet onderscheiden. Tot overmaat vau ramp, bevond zich op de plaats waar de beide gelukzoekers etil hadden moeten houden, aan de eene zijde van het pad een dier afgronden waarvan wij zoo even spraken, aan de andere zijde eene steile heiling die een man te paard niet toeliet om te zwenken. Verschr:kt en te gelijkertijd verwonderd van in deze woestijn, waar de arenden en de berggeiten alleen hun ver blijf moesten hebben, een menschelijk wezen te ontmoeten, aarzelde Oroche voort te gaan. Met ongerustheid 6loeg hij de vreemde verschijning gade. Het hoofd van dien man kwam boven den afgrond uit en toen de mist even optrok, kon hij hem een oogenblik onderscheiden; zijne armen ondersteunden zijn lichaam en hij hield zich bezig met een voorwerp onder zijne oogen gade te slaan. De waterval donderde op deze plaats luid genoeg om de stem van O oche te verdooven. Het is Cuchillo, riep hij uit zonder zich naar zijn makker om te keereD. Cuchillo! herhaalde Baraja verwonderd, en wat duivel doet die daar? Ik weet het niet. Jaag hem een kogel in 't lijf, dat zal een dier zeld-

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1