leges-trekkende ambtenaren, niet geheel onverzorgd te laten. De pensioenregeling zou voor de 'nieuwe Categorie van weduwen nog al afwijken van de thans geldende voor de ambtenaren bij het hoofd bestuur. Het toe te kennen weduwenpen- sioen zou minder bedragen dan de helft van het tractement van den overleden ambtenaar, gelijk thans aau de weduwen gewaarborgd is, voor wie de nieuwe regeling niet zal terugwerken. De ambtenaren, die vóór het in werking treden der nieuwe wet leges trokken, zouden in het genot daarvan blijven. Maar voor alle ambtenaren, na in voering der nieuwe wet in 's Rijks dienst getreden, zouden de leges worden afgeschaft. Dit moeten de hoofdtrekken zijn van de nieuwe regeling, welke even wel door de verdere behandeling hij deu Ministerraad en den Raai van State, nog verandering kunnen ondergaan, zoodat het bovenver melde met de noodige reserve wordt medegedeeld. Avondpost.1 Wij lezen in de Haagsche Crt.: Een Nederlandsch Wilson-geschie denisje in duodecimo. Een ambtenaar aan een departs ment maakte van zijne positie ge bruik om een blad, waarbij hij be trokken is, van eene mededeeling te voorzien, die hij in zijne betrek king, dus onder ambtsgeheim vernam. Het berichtje op zichzelf is onbe kend maar het beginsel is te ge wichtig, om het feil onopgemerkt te laten voorbijgaan. W ilsonnerij moet van Nederland verre blijven, wis en zeker. Het gebrek aan geneeskuc hulp doet zich in Noord-Holland nog steeds gevoelen. Te Anna-Paulowna heelt zich. niettegenstaande f1700 toelage wordt aangeboden, nog geen geneeskundige gevestigd. Ook andere, zelfs welvarende dor pen in Noord-Holland zoeken, niet tegenstaande behoorlijke toelagen te vergeefs eenen geoeesheer. De opbrengst van het perso nenvervoer der Noord-Zuid-Holland sche Stoomtramweg-Maatschappij (HaarlemLeiden) bedroeg in de maand Dec. 11. f4876.91, het goe derenvervoer f 376.817s en aan di versen f 411.77, zijnde over het to taal f 6.53 per dagkilometer, tegen f5.78 in December 1886. De directie der Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingmaatsch. heeft f460 ter beschikking van de plaat selijke commissie te Nieuwediep ge steld, om te worden uitgekeerd aan de bemanning der reddingsboot, als belooning voor de met veel gevaar volbrachte redding der opvarenden van het in December jl. veronge lukte Duitsche barkschip Renown. Volgens de Ned. Sport is de bij vele paardenliefhebbers bekende fraaie zwarte hengst vau den direc teur der Fransche manége te Am sterdam gekocht door de beroemde schoolrijderes uit bet circus Carré, mej. Elvina Guerra. Zij zou voornemens zijn, nog voor haar vertrek den hengst aan het publiek, zij het dan ook slechts in gewone dressuur, voor te stellen. Dinsdagavond omtreeks 7 uur ontstond er brand in eene dames- kleedkamer van het theater Frascati in de Plantage te Amsterdam. De brand werd wel spoedig gebluscht, doch tengevolge daarvan kon de voorstelling te g uren niet doorgaan. De werkzaamheden aan het badhuis te Baaru worden met kracht voortgezet, zoodat er 's avonds met electrisch licht gewerkt wordt. Maandagavond had er echter een treffend ongeluk plaats. Een met selaar viel van den steiger, 64 voet hoog, en kwam op den rug terecht. Zwaar gekneusd is hij naar zijne woning gebracht. Zijn toestand was Dinsdagochtend zeer zorgwekkend. Heden werd de dienst der spoorbooten tusschen Enkhuizen en Stavoren heropend. Janmaats hulp. Tijdens de straten te Deu Helder buitenge woon glad waren, sukkelde eene oude arme vrouw, die een pond rijst in een winkel had gehaald, huiswaarts. Op den hoek van een steeg gleed het moedertje uit en stortte ter aarde. Bij den val scheur de de zak, waarin de rijst was, zoodat de inhoud links en rechts tusschen de sneeuw verspreid lag. Een matroos, die 't oude mensch zag scharrelen, hielp haar op de been. De arme jammerde nog meer om het verlies van de rijst dan om haar val. Toen zij wilde probeeren de rijst korrels op te rapen, riep haar hel per: «Ben je bed zal je die rom mel opzoeken Hier, koop wat an ders. Met die woorden drukte hij de arme ziel een gulden in de hand en gleed ijlings langs den gladden weg voort, eer de verheugde oude hem nog haar dank had kunnen brengen. Dinsdagochtend te 10 uren ontsliep de oudste inwoner van den Haag, de heer C. Enthoven. In het laatste der vorige maand was hij zijn 103e levensjaar ingetreden. Hij was een der weinig overgebleven oud-strijders van 1813-1815, die met het Zilveren Kruis versierd waren. Misleid door de zware mist, die reeds den ganschen dag had geheerscht, is Zondagavond de stoom tram die te 10.30 van den Haag naar Delft vertrok, den wissel op den Haas-weg ter hoogte der Che mische Verffabriek van den heer Van Gelder gepasseerd zonder dit te bemerken. Plotseling bevond hij zich voor den naar den Haag gaan den tram en een botsing was on vermijdelijk. De locomotief derail leerde en aau de wagens werd nogal schade toegebracht, zoodat een tweetal tijdelijk buiten dieDstisge steld. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. Een boertje uit Stompwijk heeft zich Maandag in een herberg te 's-Hage weer eens door zooge naamde kwartjesvinders laten beet nemen voor f 25. Maandagavond is de boeren hofstede van D. de Lijster, te IJsel- monde, geheel afgebrand. Door spoe dig aangebrachte hulp wist men de koeien te redden, maar 9 paarden een 70-tal kippen en een bok kwa men in de vlammen om. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Oorzaak onbekend. Alles was ver zekerd Dinsdagmorgen had de wissel wachter Smits aan het station te Utrecht, terwijl hij bezig was met rangeeren, het ongeluk tusschen de buffers van wagens te geraken, waardoor hij ernstig gekneusd werd, Uit Almeloo wordt gemeld Wegens loonsvermindering is er Gebr. Scholten. Joelende troepen trokken gisteren avond door de stad, en eenige ruiten werden verbrijzeld. De burgemeester heeft samenscho lingen verboden. Aangaande deze werkstaking meldt de Zm. Ct.Maandagochtend werd in de stoomkatoenweverijen der firma's Gebr. Scholten Co. en H. en B. Scholten de arbeiders eene vermindering van weefloon aangezegd, hoedanige vermindering reeds voor eenigen tijd in andere fabrieken had plaatsgevonden. Wel werd iu beide genoemde fabrieken des namiddags de arbeid he. vat, maar tusschentijds afgebroken bij H. en B. Scholten, toen aau het verzoek om het vroegere loon weder te ontvangen, niet werd voldaan. Een defect aan de machine in de fabriek van Gebr. Scholten en Co., deed de werkzaamheden aldaar sta ken. Van het volk van beide fa brieken vereenigden zich 's avonds zeer velen, die de stad voortdurend doortrokken, meest socialistische lie deren zingende.Bijenkeleingezetenen werden ruiten ingeworpen, na welke baldadigheden de burgemeester na eene vruchtelooze aanmaning aan de menigte om uiteen te gaan, eene charge door de politie en rijksveld wacht met de sabel deed maken, die een gewenscht gevolg had. De avond en nacht zijn verder vrij rustig voor bijgegaan. Enkele werklieden heb ben in de fabriek van H. B. Scholten deu arbeid Dinsdagmorgen hervat; velen loopen weder langi de straten. De rijkspolitie werd Dinsdag ver sterkt. De opbrengst der inschrijvin gen en collecte voor het verstrekken van warm voedsel aan kinderen van onvermogenden te Deventer is ruim f 1500. Dinsdag is daarmede een aauvang gemaakt. Ruim 40 kinde ren waren aan den di6ch. Zij wer den bediend door de echtgenooteu der meest respectabele ingezetenen. Een der jongeheeren Dorhout Mees, die bij het spoorwegongeluk te Ruinerwold gekneusd werd en te Meppel ten huize van den heer Smeenge werd verpleegd, is zoover hersteld, dat hij Zondag zijne fa milie te Grouingen zoude gaan be zoeken. Omtrent deu toestand van zijnen broeder, die naar Grouingen is ge bracht, kan men gelukkig mededee lea, dat die zeer bevredigend is, ja gunstig te noemen. De toestand van den heer mr. E Oosting te Assen is bij voortduring redelijk goed. De patient heeft geen koorts. Zaterdag ontving hij eene be leefdheids visite van den halte-chef van Ruinerwold. Het te Ruinerwold beschadigde en half verbrijzelde materieel Zaterdagmorgen per extra trein naar Zwolle vervoerd en naar de centrale werkplaats der staatsspoorwege. overgebracht. PD. C Bedankt voor het beroep naar Waver- veen (cl. Utrecht) door den heer C. J. van Arkel, cand. te Utrecht; naar Hollandscheveld door ds. J. W. H. Kalk man, te Monster; naar Tolen door ds. J. A. van Boven, te Oost-Souburg c. a.; naar de chr. ger. gein. te Baarn c. a. door ds. M. van Minneu, te Utrecht. RECHTSZAKEN. De zaak tegen mr. Dumouliu, welke 17 dezer voor het hof te Amsterdam in appel zou behandeld worden, is wegens ongesteldheid van den verdediger, mr. Ph A. Haas, uitgesteld. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen bij de doleerende kerk te Ylaardingen ds. A. van Schelven Sr., te Amsterdam; bij de chr. ger. gemeente te Doesburg ds. D. van Brummec, eene werkstaking ontstaan bij de1 Dordrecht. KOLONIËN. BATAVIA, B December. De heer van den Gheijn, gewezen redacteur van de //Soerab. Ct.," is plotse ling krankzinuig geworden. Door den resident der Preanger re- geutschappen is het voorstel gedaan om den adjunct-directeur der goevernemeuts kiua-ouderneming in dat gewest, iustede van Baudong, Lembaug als standplaats aau te wijzen, en tevens om het schei kundig laboratorium vau genoemde onder- nemiug naar laatstgemelde plaats over te brengen. Iu de afdeeling Tjaringin van de residentie Bantam wemelt het zoo van tijgers, dat vele inwoners naar Tebak ver huizen. Het komt voor dat een tijger zich door het dak van de verspreid liggende inlandsche woningen toegang verschaft en zoo zijn prooi zoekt; een Europeesch amb tenaar ontkwam ternauwernood aan een grooten koningstijger. Bij de regeeriu; bestaat het voornemen, de premie op het dooden van die ondiereu te verhoogeu. Graaf de Bardi heeft bij de voor hem georganiseerde jachten in Bilitar en Kediri dezelfde onbekrompen vrijgevigheid getoond, die zijne geheele reis over Java kenmerkt. De jacht in het Bilitarscke ul. is een der bosschen op de Kloet, bij de oudheden van Pannatarran, heeft hem f 1000 ge kost. Daarvoor kwamen 2000 inlanders op, om gedurende 4 uren te drijvou eu ikele dagen te voren eenige panggougs(ver- hoogde bamboetribuues) iu de sawah op te richten. Deze menscheu, die an Iers hoogstens 30 a 85 cents per dag kunnen verdienen (op de ondernemingen) hebben dus een buiten kansje gehad. Bovendien was aan den re gent, bij wien bet gezelschap vertoefde, wijn, sigaren enz. verstrekt, om hem niet op onkosten te jagen. Te Paree (afd. Kediri) is de jacht ge organiseerd door den schatrijken gepensio neerden kapitein Chinees van Kediri, op zijne suikerfabriek Kwarassau. Het gezel schap heeft daar den geheelen dag door gebracht, daar de regens de jacht ver hinderden. Niettemin schonk de prins f 250, die op last van den resident van Kediri door (leii controleur ouder de hoof den, welke aan de voorbereiding hadden meegedaan, werden verdeeld. Behalve iu Kediri heeft de prins op Java nog twee groote jachten gehouden, n.l. te Solo en te Bendoeug, en bij beide gelegenheden heeft hij de diensten der bevolking op de meest onbekrompen wijze beloond. De „Deli Ct." meldt nit Padaug (Oostkust Sumatra): De berichten welke wij ontvingen, lui' den, dat meer en meer Bajahs van de bergen retourneeren. Of het doel is de verlaten ladangs te bewerken, dan wel om zich weer voor goed in het land te ves tigen, is moeilijk te zeggen. Het bestuur heeft de verwachting dat het laatste beuren zal, en dat de les welke zij ont vangen hebben meer, dan voldoende zal zijn geweest om hen te kalmeeren. De planters zien het terugkeeren door een minder rooskleurigen bril. lutusscken is de stoorabarkas „Bengkalis" naar Padang vertrokken om het militair detachement, dat nog altijd op Tebing-Tiuggi vertoefde, naar Deli terug te voeren. Wij vernemen dat de regeering de aan den heer Eaes qq. den heer Ereiwald te Amsterdam door den sultan van Siak verleende tin-concessie iu dat rijk in zijn geheel, namelijk tot de door den conces sionaris verlangde uitgestrektheid van on geveer honderd en zestig duizend bouvvs heeft goedgekeurd. De goedkeuring werd reeds in de maand Augustus van dit jaar op machtiging der regeering door den resident van Sumatra's Oostkust verleend, behoudens de nadere sanctie der regeering omtrent de grenzen en uitgestrektheid. die de regeering aanvankelijk op niet meir dan honderdduizend bouws wilde gesteld zien. De krachtige ondersteuning door den concessionaris van den resident Scherer en de hoogere autoriteiten die over de zaak moesten adviseeren, ondervonden, heeft de regeering overtuigd, datergeene bezwaren bestonden deze goedkeuring ook aan de aangevraagde uitgestrektheid te hechten. (Deli Ct.) Met eene gewisse zekerheid maken ieder jaar Chineesche zeeroovers hunne verschijning op de oostkust van Sumatra. Thans is luidens berichten uit Penang weder eene prauw met verdachte bedoe lingen naar Deli overgestoken, en uit een of ander kunstlandschap zullen wij dus binnenkort er wel meer van liooren. Een paar flinke snelstoomeude goevernements- booten, die zulke onbeschaamde bezoekers opjagen en in den grond zouden kunnen boren, bezit de Oostkust niet. De oude „Ternate" wil wel, docb kau niet. Toch zoude men mogen verwachten, dat de re geering tegen die jaarlijks terugkeerende zeerooverij in een druk bezocht vaarwater passende maatregelen zoude nemen, maar het is of men in sommige regeer in gskriu- gen opzettelijk de oogen sluit voor de internationale verwikkelingen, welke er uit kunnen voortspruiten, nu nog daargelaten de wapensmokkelarij, welke door eene be tere surveillance ter zee gefnuikt zoude worden. (Deli Ct.) BATAVIA 9 December. Het volgende is ontleend aan eene par ticuliere correspondentie van de „Java- Bode", gedagteekend Kota-Radja, 28 November Den 19en dezer kwam de expeditionaire macht van Poeloe Bras terug. Het was reeds laat iu deu avond voordat de troe pen gedebarkeerd waren, en geheel nacht, toen de manschappen per stoomtram te Kota-Radja arriveerden. Tijdens de troepen naar Poeloe Bras waren, werd het garnizoen te Kota-Radja versterkt door eene compagnie, welke sa mengesteld was uit detachementen van de bentings der linie. Deze compagnie heette tevens reserve colonne en was bestemd om, zoo noodig, ter versterking naar Poeloe Bras gezonden te worden. Toen de expeditie van Poeloe Bras teruggekeerd was, werd de reservecolonne weer ontbonden en keerden officieren en manschappen naar huune bentings terug. Merkwaardig was het, dat na aankomst van de troepen in den kraton, deze in het kampement Nesoeli hevig beschoten werden door eene beide Atjehers, welke zich ter hoogte van het kerkhof achter den spoordijk had opgesteld. Dit was zeker een welkomstgroet voor diegenen, welke behouden terug waren gekomen; gelukkig was het eene onschul dige begroeting; wel vlogeu eenige kogels door de officierswoningen eu de kazernes in de Soerabajawijk, doch zonder iemand te treffen. Intussehen heeft de expeditie, zooa'ls wel te verwachten was, weinig succes gehad. Do vijand had zich te Lampoejang eenigszins versterkt eu hier en daar loop graven aangelegd. Het debarkemeut der troepen te Poeloe Bras leverde, tengevolge van het slechte weder, zeer vele moeilijkheden op. Het duurde dan ook eenige dagen voor dat alles goed en wel aan den wal was. Bij het ageeren werden de troepen steeds op groote afstanden beschoten, en het mocht hun niet gelukken, met den vijand handgemeen te geraken. Voor den soldaat was dit natuurlijk zeer ontmoedigend; het slechte weder en de doorgestane vermoeie nissen brachten niet weinig het hunne bij om de geestdrift wat uit te dooven. Niettegenstaande al deze misères hebben onze soldaten zich flink gehouden eu de goeverneur heeft dau ook bij commmde- mentsorder, officiereu en manschappen be dankt voor hunne plichtsbetrachting. Be halve in de zestig zieken, werden ook twee gesneuvelden en eenige gewondeu hier per goeveruementsstoomer aange bracht. Vau de zwaar gewonden zijn se dert ook nog eenigen in het hospitaal alhier overleden. Te Poeloe Bras bleef ter versterking zame dingen zijn, welke hij niet zal gestolen hebben. Ja, gaf Oroche hierop ten antwoord, opdat de losbarsting aan den Canadees verrade, dat wij hier zijn. Het kwam niet in zijne gedachten op, dat hij zich zoo doende ongewapend op genade en ongenade aan zijn vriend zou overgeven. Op dit oogenblik verdikten de dampen opnieuw en Cu- chillo verdween achter een gordijn van mist. Gedurende eenige oogenblikken konden de beide gelukzoekers elkander nauwelijks onderscheiden. Het werd gevaarlijk, zelfs onmogelijk, vooruit te gaan, zonder zich bloot te stellen in de diepte van den afgrond te storten; voor het overige wilden de beide goudzoekers in geen geval hunne tegenwoordigheid aan Cuchillo verraden. Na verloop van eenige oogenblikken, gedurende welke het gezicht van den afgrond en het doffe geraas van den waterval hem duizelig maakten, maakte een windvlaag opnieuw eene opening in den dichten nevel. Ah! Goddank! riep Oroche, die schelm van een Cuchillo is verdwenen. De weg was thans vrij van hinderpalen en de eenzaam heid was weer volkomen geworden. De weg, die op deze plaats thans breed genoeg was, stond hun toe tusschen den afgrond en de steile rotshelling te voet te gaan en zonder elkander hunne indrukken mede te deelen, stegen Oroche en Baraja terzelfdertijd van het paard. Wat gaat gij beginnen? vroeg de eerste. Dat weet gij, parbleu, ook welwijl gij mij navolgt, antwoordde Baraja, ik ga eens beproeven of ik niet datgene kau zien, waarnaar Cuchillo straks zoo-hardnekkig bleef staren. Dat moet iets zeer belangwekkends zijn, in dien ik mij niet bedrieg. Pas op, deze rotsen zijn duivels glad. Heb geen vrees en doe maar net zooals ik! Dit zeggende, ging Baraja op de knieën liggen om hoven den afgrond stelling te nemen. Op zes schreden afstand van de zijde van den berg donderde de waterval; boven zijn gapenden afgrond vormde het voetpad een soort natuurlijk gewelf. Oroche nam zijn paard bij den teugel en ging naar den anderen kant van het gewelf. Hij meende dat het voorzichtig was zich van zijn mak ker te verwijderen en eenige oogenblikken daarna wierpen beiden, onzichtbaar voor elkander, plat ter aarde liggende en het hoold over den afgrond gebogen, nieuwsgierige blik ken onder zich. Een zelfde schouwspel trof hen gelijkertijd en deed op nieuw bij beiden de moorddadige plannen, die een oogen blik geleden uitgesteld waren, opkomen. Het glinsterende goudblok tusschen den waterval en de rots, welke aan Cuchillo een rauwen kreet ontlokt had, was op het punt hun een dergelijken te ontrukken; maar zij moesten het zich ontveinzen en zich inhouden. Dit ging niet zonder eene bovenmeuschelijke poging. Vastgehecht in de rots, wierp het betooverende blok glin sterende stralen en scheen de hand des menschen uit te noodigen om dezen wonderbaren schat der natuur niet door den gapenden afgrond te laten verzwelgen. Baraja was de eerste om zich aan de duizeling te ont rukken die hem dit schouwspel veroorzaakte; want zijn hart kromp ineen bij de gedachte dat het kostbare metaal elk oogenblik in den afgrond kon rollen, evenals de rijpe vrucht die van den oranjeboom valt. Oroche draalde niet om ziju makker na te volgen en beiden stonden bijna terzelfder tijd weer rechtop, onzeker over hetgeen zij moesten doen en van elkander gescheiden door het gewelf waaruit de waterval donderend ontsnapte. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2