B II U K N L A X1). I GEMENGD NIEUWS. van hot garnizoen een detachement onder berel van kapitein Benschop achter. Een groot deel van de vijandelijke bende bevindt zich nog te Poeloe Bras, de an deren schijnen reeds met hunne prauwen naar het vasteland teruggekeerd te zijn. Hoe lang de vijand op Bras zal blijven wie zal het zeggen en het is zonder eene behoorlijke blokkeering ook best mogelijk, dat hij weer in volle staatsie aftrekt. De heer Bihourd, gewezen resident- generaal in Tonkin, zal op de terugreis naar Frankrijk vermoedelijk Java be zoeken. Hij is vergezeld van zijn gewezen chef- de-cabiuet. Door de regeering is aan den minis ter van Koloniën voorgesteld eene uit breiding der gasverlichting van de stad Batavia. De weg van den Dierentuin naar Pe- gansaan komt in aanmerking om met gas te worden verlicht. De Raad van justitie te Batavia heeft de behandeling der zaak van den beklaagde G. B. H. F., gewezen zoutverkoop-pak- huismeester te Pontianak, ten einde ge bracht. De eisch van den officier van justitie was 7 jaren tuchthuis en f 400 boete. Uitspraak over 8 dagen. De zitting heeft 4 dagen geduurd. CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend: Een tweejarig verlof naar Neder land, we?ens ziekte, aan den comm. 1ste kl. bij den post en telegraafdienst L. A. Bouman en en aan den hulpprediker bij de inlaudsche chris tengemeente te Koemelemboeai (Menado) J.Boddé. Duitschland. De Keizer is Maan dag- te bed gebleven en wordt min der daor pijn gekweld. Hij beeft een redelijken nacht gehad. Volgens de Vossische Zeitung heeft de keizer op de nieuwjaars recepiie te kennen gegeven, dat er uit San Remo zeer gunstige berich ten zijn ontvangen, dat de grootste vrees is geweken en er gegronde hoop bestaat, dat de Kroonprins in het voorjaar te Berlijn terugkeert. Volgens de National Zeitung worden er bij de mogendheden bin nen kort stappen te gemoet gezien, om prins Ferdinand uit Bulgarije te verwijderen. Reuter seint van heden uit Berlijn De keizer ontving gister middag gedurende een half uur be zoek van Prins Wilhelm. Geduren de den namiddag was de toestand des keizers bevredigend, maar in den afgeloopen nacht werd de slaap meermalen gestoord. Frankrijk. Tot nu toe hebben zich 9000 Franschen aangemeld als exposanten op de wereldtentoonstel ling van 1889. De termijn van aan vrage tot deelneming is gesteld tot 1 Februari a. s. Mén kan, te oor- deelen naar den gang van zaken bij vroegere tentoonstellingen, verwach ten dat de meeste aanvragen gedu rende deze maand zullen inkomen. Op de tentoonstelling van 1867 was het aantal Fransche exposan ten 15,969, op die van 1878 25,872. Dit laatste cijfer Jrau echter volgens een der bladen niet tot maatstaf dienen, daar het hoofdbestuur der tentoonstelling van 1878 het aantal exposanten kunstmatig vermeerderd heeft. In 1867 telde de tentoonstelling 36,963 vreemde exposanten in 1878 was het cijfer gedaald tot 26,963. Hierbij valt echter op te merken dat in laatstgenoemd jaar Du>tsch- land, Turkije eu Brazilië zich van deelneming onthoudeu hebben. Dinsdag is de nieuwe zitiinc van Kamer en SeDaat geopend. De Kamer koos Floquet tot voor zitter met 256 tegen 151, Delaforge. Lefèvre, Casimir Périer en Deville' tot ondervoorzitters met 247, 232 184 en 183 stemmen. Italië. De Fransche gezant bij het Vaticaan heeft aan kardinaal Kampolla, 's Pausen staatssecretaris vanwege den president der Republiek het grootkruis van het Legioen van eer overhandigd. De tentoonstelling van het Vatikaau werd Zondag door 10.000 pelgrims bezocht. IVlen verhaalt, dat de Amerikaan- sche novellist Crawford zich als zanger van de Sixtijnsche kapel verkleedde, om de ontvangst van de pelgrims bij te wonen. Vorst Colonna zond den Paus zijn holmeester Donati, om hem een kost baar geschenk aan te bieden. Voor den Paus gekomen, viel Doi ati dood neer; hij was door een beroerte getroffen. Maandag is te Rome op plech- wijze de 10de her unenngsdag van den dood van Victor Emanu el gevierd. De couranten versche nen voor het meereudeel met rouw rand. Aan de koninklijke familie in het Quirinaal werden serenades ge - bracht, waarbij treurmuziek ge speeld werd. De koning liet aan de manifestanten zijn dank betuigen maar verscheen niet op het balkon van het paleis. De akademie van wetenschap pen van Turijn heeft den prijs- Brescia (12000 francs) aan Pasteur toegekend. SpaDje. De Kamer van afge vaardigden heeft het voorstel tot het heffen van een surtaxe op de granen verworpen met 135 slemm. tegen 60. De regeering zou van haren consul op San Domingo eene dé pêche ontvangen hebben volgens welke de vrijbuiters op Cuba eene expeditie voorbereidden. Het is waarschijnlijk, dat de Regeering twee oorlogsschepen naar San Domingo zal zenden, op ver zoek van den Spaanschen consul om zijne diplomatieke actie !e on dersteunen. Reuter seint van heden uit Madrid: De Senaat heeft met 87 tegen 50 stemmen geweigerd de voorstellen der protectionisten als dringend te beschouwen. De Kamer maakte een aanvang met de behandeling van het adres en verklaarde zich tegen de ver pachting der douane-rechten op het eiland Cuba. Zweden. De koningin van Zwe den heeft de feestdagen van kerst mis en nieuwjaar in het paleis te Stockholm doorgebracht en zich daarna weder naar Ulriksdal bege ven. Op het einde der maand ver trekt H. M., onder begeleiding van prins Oscar, naar de reeds vroeger door haar bezochte badplaats Bourne- month, ;n het zuiden van Euge- laud, waar het zachte klimaat baar toestaat, hare dagelijksche ritjes te paard in de open lucht voort te zetten. Koning Oscar zal in het voorjaar eene reis naar Italië en Portugal ondernemen en op de te rugreis iu het laatst vau Met zijue geinalm afhalen. Rusland. Van verschillende zij den wordt bevestigddat wel i< waar de reservisten van de Rus sische gardecorpsen eerder met ver lof zijn gegaanhetgeen door de Russische militaire attaché's aan de buitenlaudsche regeeringen werd medegedeelddoch dat tegelijker tijd de vertegenwoordigers van Rus land henbeu kennis gegeven dat ingevolge vroeger genomen beschik kingen nog twee Russische divisiën infanterie verplaatst worden naar Ruslands westelijke grens. Ondanks de verbetering in de diplomatieke betrekkingen, blijft voor het overige de militaire toebtand even gespan nen. De Russische regeering is voor nemens de tot dusver bestaande gunstige bepalingen op den uitvoer van sprit te veranderen iu eene zuivere uitvoerpremie van 22 mark per hectoliter sprit van 100 pet. Deze maatregel is voornamelijk te gen de Duitsche graanrechten ge richt, met het doel om het in groote hoeveelheden opgeschuurde graan tot de uitvoer van spiritualiën te bezigen. Bulgarije. Reuter seint van heden uit Sofia: Van officieele zijde wordt het tegengesproken, dat tusschen prins Ferdinand eu den keizer van Oos tenrijk bij de intrede van het nieuwe jaar telegrammen zijn gewisseld. China. De verwoestingen, door de Hoaug-Ho of Gele rivier in China aangericht, gaan elke beschrijving te boven. De dijk, welke den stroom bedwong, werd 28 Sept. weggesla gen en gedurende meer dan twee maanden stortte zich het water der groote eu snelvlietende rivier niet in de zee uit, maar in het groote dal, dat volgens de overlevering vroeger een binnenlandsch meer was, doch door groote kunstwerken werd drooggemaakt en in vrucht baar land herschapen. De over stroomde vlakte is ongeveer zoo groot als Nederland en was bijna even dicht bevolkt; de slachtoffers zijn dan ook niet hij duizenden of tienduizenden, doch bij honderddui zenden te tellen. Is hjt mogelijk om het verloren terrein te herwinnen, dan zullen daarmede in elk geval nog jaren gemoeid zijn. Noord-Amerika (V. S.) Uit de jongste kabelberichten, te Parijs en Londen ontvangen, blijkt, dat de sedert eenige dagen door de (iridders van den arbeid» op den Philadelphia- en Reading-spoorweg bevolen werkstaking als mislukt moet worden beschouwd. De 6poor wegbeheerders willen volstrekt geen notitie nemen van de eischen der iridders»; de autoriteiten hebben maatregelen genomen om geweld pleging tegen te gaau, en er mel den zich voortdurend genoeg per sonen aan om de plaatsen der werk stakers te vervullen. De lust tot trouwen is in Ne derland in vergelijking met andere staten gering. Volgens de bijdra gen van het Statistisch instituut zijn in Nederlandop 1000 zielen der gemiddelde bevolking, in 1885 slechts 6,94 huwelijken gesloten. In datzelfde jaar bedroeg dat aantal op 1000 zielen in Saksen 9,26, in Pruisen 8,18, in Italië 7,92', in Frank rijk 7,45, in Engeland 7,18. In Beie ren, Schotland en Ierland kwamen echter nog miDder huwelijken voor; in Ierland zelfs slechts 4,33 per 1000. In alle rijken daalde de nup- tialiteit belangrijk sinds 1873sinds 1879 echter is zij in ettelijke lan den weer min of meer gestegen. Ten onzent echter daalde zij steeds van 8,57 in 1873 tot 7,77 in 1878, tot 7.14 iu 1882 en tol 6,94 pet in 1886. De Damenzeilung weet on getwijfeld luit goede bron I» het volgende mede te deelen Jeanne Marie Lorette, de moor denares van den Japanschen gezant Sakourada, heeft op weg naar de ge vangenis te Arnhem den volgenden brief aan Koningin Emma geschre ven «Uwe Majesteit! schoon eene misdadige, ben ik nochtans eene vrouw kom tusscheubeide, dat mijn lang blond haar niet worde afge knipt. Denk er aan, dat ik geen spiegel heb, geeue toiletbenoodigd- heden, niets dat mij aan mijn vroe ger leven herinnert. Wanneer mijne lange haren mij gelaten worden, zal ik nog in mijne gevange nis weten, dat ik jong en schoon ben.» KoniDgin Emma stond, altijd volgens het genoemde blad, het verzuek niet alleen toe, maar ver kreeg voor de «ongelukkige jouge vrouw» eene strafvermindering van drie jaar. Oudejaar te Londen. Op Oudejaarsavond verzamelde zich eene groote menigte buiten de St. Pauls Cathedraal te Louden om «het oude jaar uit en het nieuwe in te zien gaan». Reeds te 11 ure was het er vol en toen kort vóór middernacht te klokken vroolijk luidden, was het er zwart van men- schen. Nu en dan begon er een in de menigte «Auld Lang Syne» (het Schotsche volkslied) te zingen, waar mede dan de geheele menigte in stemde. Even voor 12 uur hielden de klokken stil om de groote klok in de gelegenheid te stellen zich te doen hooren. De menigte luisterde aandachtig tot de laatste slag ge vallen was en barstte daarop in luid gejuich uit. Het gejuich duurde een paar minuten eu daarop verspreidde zich de menigte in alle richtingen, na nog een vers van «God save the Queen» te hebben gezongen. Overeenkomstig het gebruik in Engeland, werden in vele kerken in Londen dien avond zoogenaamde Watch-Services» gehouden, o. a. ook in Spurgeon's «Metropolitan Tabernacle». Het behoeft dus nau welijks gezegd te worden, dat de straten van Londen in alle wijken er dien avond zeer geanimeerd uit zagen. Io de loop van de maand Mei a. s. zal te Berlijn een internationale jachtten toonstelling geopend worden. Zij zal ook eene tentoonstelling van honden omvatteD, een van wapenen en een van boek- en plaatwerken, welke op de jager-6port betrekking hebben. Ook schijnt het plan te bestaan, een grooten jachtwedstrijd iu de om streken van Berlijn te organiseeren. Sarcey verhaalt in la France de volgende aardige anecdote: «Een jong dichter had een blij spel in verzen aan mijn oordeel on derworpen. Ik las in dien tijd nog handschriften. Ik nam kennis van het gewrocht des jongen dichters en toen hij terugkwam zeide ik hem op de verschoonendste wijze, dat zijn Btuk volstrekt niets beteekende, dat er niets van te maken was en dat hij verstandig zou doen met een ander vak te kiezen. Het is goed mijnheer zeide hij bleek en de tanden op elkaar geklemd. Hij frommelde zijn handschrift woedend in den zak en ging heen, bijna zonder groeten. «Vier of vijf jaren later ontving ik een vat wijn met een brief, welke in hoofzaak luidde als volgt: Mijn heer! Ik ben u mijn vermogen ver schuldigd. Gij hebt mij gelukkig afgebracht van het tooneel, waar van ik hoegenaamd geen verstand had. Ik was de zoou van een groot handelaar in wijnenik ben in mijns vaders handel gegaan, ik heb dien uitgebreid, ik beu rijkik heb wijn gaarden gekochtde wijn dien ik u zend is van eigen druiven en ik sta er voor in. En opdat gij geloo- ven moogt, dat de toezending geene slimmigheid is om uwe klaudisie te krijgen, teekeu ik mijde voormalige schrijver van «Theogenes». Zijn wijn was voortreffelijk. Een journalist, Charles Sulley, te Battersea, had de verkeerde ge woonte in bed te rooken. Dezer da gen nu vatte zijn bedgordijn vlam; in een oogenblik stond alles in brand en toen men hulp wilde verleenen, was Sulley reeds gestikt. Nadat Sarah Bernhardt er leeuwtjes op na is gaan houden, wordt zij gedurig door allerlei dwaze aanbiedingen van dierentemmers lastig gevallen. Een onzer landge- nooten, die te Parijs dat gevaarlijke baantje uitoefent, heeft haar, naar men zegt, zijue gansche menagerie te koop aangeboden voor 60,000 fra. Zij /ou in staat zijn het aanbod aan te nemen! Sommige chanteuses zijn erg bijgeloovig. Tot dezulken behoort ook Adeline Patti, die erg gelooft in het «kwade oog.» Patti wil nooit zingen, waar een scheel man op de piano begeleidt. Zij draagt altijd een armband of collier van kostbare steenen, om het kwade oog te ont gaan van personen, die haar ben.j- den. Zij beweert, dat Offenbach, die het kwade oog bezat, ongeluk bracht waar hij kwam: de Opeta iu de Rue Pepetier brandde af, toen hij 's avonds door die straat was ge gaan; Emma Livry verbrandde in het eenige ballet, dat Offenbach daar liet opvoeren, en Mme Berthe- lier stierf, terwijl zij de «Vie Pari- sienue» speelde, waarvoor hij de muziek componeerde. Twee vermetele schelmen heb ben Woensdagavond te Parijs dief stal pogen te begaan onder de meest ondenkbare omstandigheden. Beiden, net gekleed, melden zich aan bij een oude dame, meurouw B.die iu haar woninh iu de Rue Clichy van haar renten leefde. Een van hen droeg een bundel papieren on der den arm. Hij zeide de de poli tiecommissaris der wijk te zijn en kwam een huiszoeking doenom den schoonzoon der dame te vinden, tegen wieu eene vervolhinh was in gesteld. De dame vroeg verbaasd waarvan men haar schoonzoon be schuldigd had, maar de gewaande commis aris verklaarde, dat dit een ambtsgeheim was en begon ter stond zijn huiszoeking, terwijl zijn medeplichtige in de rol van secre taris aanteekeniugen scheen te ma ken, Mevrouw B. moest, op bevel van den gewaauden commissaris, al haar kasten opensluitentot zelfs haar ladetafel, schoon zij de opmerking maakte, dat zich daar toch onmo gelijk een man kon hebben ver borgen. De beide spitsboeven vonden ech ter niet wat zij zochten en na be leefde verontschuldiging voor den aanegedanen overlast, vortrokken zij. Eenigen tijd later kwam de schoonzoon van mevrouw B. thuis. Hij begreep terstond, dat men hier met dieven te doen had, die ge hoopt hadden geld of juweeleu te vinden en zich van deze zouden hebben meester gemaakt, desnoods door het plegen van een moord. Het gerechtelijk onderzoek van het lijk van den te Boulogne gevonden M'Neill heeft tot geen stellige uitkomst geleid. Sommige medici schrijven de wonden aan het hoofd toe aan geweld en denken, dat nadat die werden toegebracht, M'Neill door onderdompeling in de zee stikte. Volgens aDderen is het mogelijk, dat de overledene over- bootd viel tusschen den dokmuur en een schip. De Fransche politie ontving van een anonymus twee banknoten, gevonden bij de plek waar het lijk lag. Te Villenouvelle schoot een notaris, die zijn clienten had opge licht en door de politie werd ach tervolgd, zich een kogel door den mond; als door een wonder echter bracht die hem geen letsel toe en men denkt dat de kogel in zijn maag terecht gekomen is. Een in Italië bekende zange res Ba-ra. die vooral als Aïda uit muntte, heeft zich in den kelder vau haar huis opgesloten en laten doodhongeren. Zij liet een brief ach ter, waarin zij zeide, dat zij zich den dood gaf, omdat zij te dik was ge worden om op het tooneel te blijven. De Paus heeft naar men uit Rome bericht niet minder dan 14,000 paar pantoffels gekregen I Uit Bucharest wordt aan de Temps gemeld, dat het materieel voor de artillerie, door Krupp ge- leverd, in 247 bagagewagens ver voerd moest worden. Voor het trau.-porteeren der ge pantserde torens, in de fariek van Grusou te Bückau Maagdenburg vervaardigd, waren 480 wagens noodig. Door de Transvaalsche Re geering was de uitzending verzocht van een twaalftal telegrafisten. Meer dan dit aautal ambtenaren hebben z,ch reeds voor plaatsing aange meld o. a. van de kantoren te Am sterdam de heeren Paff, Froger, Weenink, Valks en Buitenburg. De Japanners hebben op Nieuw jaar de gewoonte hunne huizen op eigenaardige wijze te versieren. Ze tooien hun woningen met takken en twijgen van verschillende boomsoor ten. Ieder van deze heeft eene zin nebeeldige beteekenis. De tak v&i den dai-dai drukt den wensch uit, dat de naam der familie vau ge slacht tot geslacht meer schitterend moge worden. De bamboe is het symbool der bestendigheid, daar zijn hout niet van kleur verandert. De pijnboom doelt op een blijvend ge luk. De pruimeboom, die ook in het koude jaargetijde bloeit, moet de menschen aansporen in droeve dagen niet te morren, maar op betere tij den te hopen. VAH.IA. Tante ontving een brief van een studeerenden neef, waarin deze be richtte dat hij haar zeer gaarne eens zou komen opzoeken, maar dat hij het geld voor de reis niet had. „O", schreef hij, «als tante-lief me maar vijftig gulden zou willen zen den.» Tante - lief schreef terug „Mijn waarde neef, hier zijn vijf- en-twintig gulden voor de terug reis; ge kunt u de moeite voor de heenreis besparen." JammerU ziet, mijnheer, het huis ligt vlak bij de mastbosschen; de heerlijke geur der dennen komt als van zelf in uw kamers. Is er een van uw kinderen ook tering achtig? O neen, volstrekt niet. Dat is werkelijk jammer, met het oog op de gezondheid van de plaats, weet u? MARKTBERICHTEN, Haarlem, 11 Jan. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt: 7 kooien f200 a 150, 23 nuchtere kalveren f 10 a 4, 34 schapen 20 h 16, 8 Lammeren f8 a 0 Graskalf f 0 a 0 Pinken f 0,a 0,1 Stier f 60 a 7 Paarden f a 0 Biggen 0, 0 Vet Kalf f—a f— Amsterdam, 11 Jan. De prfjzen der Aardappelen waren als volgt: Geld. Blauwe f 1,75 a 1,80, dito Kralen f 0. 4 0,Zeeuwsche Flakkeesche f 1,80 a 2,do. Blauwe f 1,70 a 1,80, do Poters f 1,10 a 1,20, Prui sische Hamburger f 2,60 a 2,70, id. Zaaiers f 0, a 0,Saksische Jammen f 0,a 0,Frie- «che Fraueker Jammen fl,75 a 1,85, do. En- gelache f 1,25 a 1,35, dito Dokkumer Jammen f 1,80 a 2,Zeeuwsche Spuische Jammen f 1,90 a 2,50, allen per Hl. Aangevoerd 0 versehe ladingen. Handel flauw. Suiker: Biet iets vaster, Geraffineerd onver anderd. Petroleum stijgende. Loco f 9,15 E. April f8,85 E. Scpt.'Dec. f9,E. consumptie f 10,25. Nobel dito loco f8,65 E., Febr. f8,65 E., Maart/April f8,50 E, Consumtie t'9.50. Tarwe op levering onveranderd, Maart f190, Mei f191. Noteering van de Commissie voor den'Graan- haadol. Rogge op levering voorjaar onveranderd, najaar lager, Maart f 105, Mei f 105 Oct. f 109 108. Noteerine van Menne Thole. Koolzaad, Raap- en Lijnolie zonder handel. Schiedam, 19 Jan. Moutwijn f9,Jenever f 14,50, A mst. Proef f 15,75 Spoeling-Beurt f 1,20, dito Commissie f 1,60.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 3