BUITENLAND. tot 8 mandjes kleine schol ten afslag, tong gold 70 cent per stuk, en kleine schol f2.70 a 2.80 per mandje. BIN NIS NL AN D. De minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop van dit en het volgende jaar 80 kommiezen der vierde klasse der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen kunnen worden aangesteld op eene bezol diging wegens traktement en toelage vau f 480 's jaars. (St.-Cf.) De r/Staatscouiant" van 13 Januari bevat een staat, openbaar gemaakt door den minister van Financiën, welke aanwijst het bediag van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigen dommen in iedere provincie, volgens de uit komsten der kadastrale leggers op 20 October 1886, de verminderingen en vermeerderingen, welke die bedragen in het jaar 1887, overeen komstig de bepalingen van de tweede afdeeling der cerstgemelde wet, hebben ondergaan, en het te heffen bedrag der belasting in 1888 op de ongebouwde eigendommen in iedere provincie Naar wij vernemenis een ■wetsontwerphoudende bekrachti ging van eene onderhandsche over eenkomst van de regeering met de maatschappij „Nederland" en de „Rotterdamsche Lloyd", bij den Raad van Slate in behandeling. (IV, R. C.) Naar wij vernemen, zulleu eenige Iudische heeren te Amster dam zich vereenigen, om de koloniale industrie op de wereld-tentoonstel- liDg te Parijs in 1889 behoorlijk te doen vertegenwoordigen. Ook de kunstenaars maken daartoe reeds toebereidselen. Men schrijft ons uit Zaandam Zondagavond omstreeks half zeven werd hier onverwachts de brandklok geluid.In den stal van den landbouwer Hoorn in de Oostzijde was een brand uitgebroken, welke zich in den aan vang vrij ernstig liet aanzien. Door het snel en krachtig optreden der brandweer was evenwel het gevaar spoedig bedwongen. Het vee uit den stal heeft men kunnen redden, en een groot gedeelte van het woon huis is behouden. Omtrent de oor zaak van den brand kan nog niets met zekerheid worden medegedeeld. Alida Pruimers, «oude Da», het a weesmeisje» van het Burger weeshuis te Amsterdam die voor twee maanden haar honderdsten verjaardag vierde, of liever beleefde, overleed plotseling, maar kalm, in den nacht van Dinsdag op Woens dag jl. De ruim honderdjarige werd Zaterdag hegraven. De lijkstoet werd voorafgegaan door drie vol wassen weesjongens, terwijl ter zijde van den lijkwagen zestien jongens liepen als slippendragers. De school jongens, ten getale van zestien, volgden, terwijl de stoet besloten werd door twee suppoosten en den weesvader der jongens van het weeshuis. De geheele plechtigheid was een voudig, maar bracht toch een hoogst gunstigen indruk teweeg. Op de Westerbegraafplaats, waarheen de lijkstoet zich door de straten van Am sterdam, waar hij zeer de aandacht trok, begaf, werd door den wees vader den jongens namens regenten van het gesticht dank betuigd voor deze laatste eer der overledene bewezen. De Vereeniging voor Levens verzekering zal Donderdag den 19 dezer te Amsterdam eene bijeen komst houden in het gebouw Felix Meritis. Punten van behandeling zijn Mededeelingen van het bestuur Voortzetting der beraadslaging over wettelijke regeling van het bedrijf der levensverzekering. Punt 11$, dat in de vorige vergadering niet be handeld werd luidende: II. Op wel ken grondslag moet die regeling berusten i. op dien van toezicht op de uitoefening van wege den Btaat of van wege den polishouder? In te leiden door den heer A. S. van Reesema. Bij de oproeping voor de volgen de vergaderingenwelke van vier tot vier weken, 16 Februari, 15 Maart enz., zullen gehouden worden, zul len de verdere punten, welke be handeld moeten worden, achtereen volgens medegedeeld worden. {Ven. b.) De verleende concessie voor den aanleg van eene telephoon te Leiden kon niet aanvaard worden, omdat eene goede plaats voor het centraal bureel nog niet was ge vonden. Het L. D. verneemt, dat thans tusschen de firma Ribbink, van Bork Co. en het dagelijksch bestuur over eene gemeeute-localiteit voor dat doel onderhandeld wordt Door een koetsier van de alg. exped.-onderneming Van Gend Loos te 's-Hage is een bedrag van pl. m, f100 ontvreemd. De dader is voorvluchtig. De firma Van Maenen Scharper te Rotterdam, kooplieden in koffie en suiker, heeft Vrijdag jl. hare betalingen gestaakt. Het pas sief moet f300,000 bedragen. Woensdag jl. zou te Nijmegen een huwelijk worden voltrokken tus schen eenen baron en eene smids dochter aldaar. Om de bekendheid die beiden genieten, verkeerde de stad reeds eenige dagen te voren in groote opgewondenheid, die tot eene uitbarsting oversloeg op den huwe lijksdag. Bruid en bruidegom had den zich voorgenomen den weg naar het stadhuis te voet af te leggen, doch zij hadden nog geen 200 schre den gedaan, of zij moesten door de joelende, schreeuwende en tierende menigte, die hen achtervolgde, in allerijl bij eenen rijtuigverhuurder invluchten. In een z.g. dokterskoetsje werd het paar alstoen naar het stadhuis gebracht, doch daar hadden zich duizenden verzameld, die zich vóór en in het raadhuis verdrongen, en de trouwlustigen met hoera's ont vingen, zoodat de burgemeester zich genoodzaakt zag den toegang tot de trouwkamer af te laten zetten. Niet tegenstaande een groot aantal po litieagenten voor het stadhuis had postgevat, werd het verkeer aldaar totaal gestremd. Na het einde der trouwplechtig heid spoedde de menschenmassa zich al joelende en tierende naar de wo ning der bruid, alwaar het rijtuigje met de jonggehuwden met zulk een oorverdoovend gegil ontvangen werd dat het paard bijna op hol ging, doch gelukkig nog bijtijds gegre pen werd, terwijl het rijtuig met bruid en bruidegom haast omsloeg. Bejaarde lieden herinneren zich niet, ooit te Nijmegen zulk een schan daal te hebben bijgewoond. Tot laat in den avond verdron gen zich nog hoopen volk voor het huis der bruid, doch de politie hand haafde aldaar flink de orde. Naar men zegt, hebben de ouders der bruid ruim één uur op het stad huis in vrijwillige gevangenschap doorgebracht, uit vrees voor het te hoop geloopen gepeupel. Bij gelegenheid van eene hout- vetkooping op het land «Eikenhorst», tusschen Vucht en Bokstel, vond men, in eene sloot vastgevroren, het lijk van een sedert weken vermisten gepensioneerde uit Bokstel. De man, die aan vallende ziekte leed, ie waarschijnlijk tengevolge daarvan te water geraakt. Te Bergen-op-Zoom is eene locomotief op de spoorlijn van den heer Wittouck gederailleerd, juist toen zij den straatweg gepasseerd was. Persoonlijke ongelukken heb ben niet plaats gehad, doch door dien het gevaarte ruim 1/s M. was uitgeweken en zeer diep in het zand zat, heeft men den geheelen dag moeten werken om de machine in de lijn te brengen. De ingezetenen van Heiukens- zand zijn jaren lang beet genomen door eene vrouw, die met eene om zwachtelde hand bedelde. Toen, na haar dood, de hand van de doeken ontdaan werd, bleek het, dat ze gezond was geweest evenals de andere. Een milicien der 4e compag nie van het bataljon infanterie, in garnizoen te Vlissingen, werd Vrij dag plotseling zoodanig ongesteld dat hij per raderbrancard naar het militair hospitaal moest worden ver voerd, waar hij reeds des namid dags overleed. Volgens de loopende geruchten moet genoemde milicien daags te voren eene niet onbelangrijke hoe veelheid van de, 'bij massa's in den laatsten tijd rondgevent wordende, vijgen van het te Westkapelie ge strande schip genuttigd hebben. Vrijdagavond is te Hasselt aan boord van schipper Wentink brand ontstaan doordien de petroleumlamp van de zoldering viel. Schipper Ad miraal, die op het geschreeuw der vrouw toeschoot, heeft haar eu hare kinderen nog tijdig op den wal kun nen brengen, en door spoedig aan gebrachte hulp was de brand in het schip weldra gebluscht. POSTERIJEN EN TELEGRAPHIE. In de maand April of Mei zal een ver gelijkend onderzoek plaats vinden van ad- spiranten voor de betrekking van surnu merair bij liet vak der posterijen, waartoe twaalf plaatsen ter vervulling worden open gesteld. Een volgend examen zal eerst in 1889 worden gehouden, zoodat gedurende 1888 slechts één examen zal plaats vinden. Zie verder „Staatsct/' van 14 dezer. RECHTSZAKEN. Onlangs werd door eene vrouw te Gas tel bij de rijkspolitie aangifte gedaan, dat zij door drie personen op den openbaren weg was aangerand, op den grond gewor pen en haar een gouden halsslot was ont stolen. Die aangifte bleek later, na onder zoek, valsch te zijn. De rechtbank te Breda heeft deze valsche aanklaagster thans veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf c. e., en wel wegens het doen van eene aangifte of klachte dat een strafbaar feit is gepleegd, wetende dat dit niet is ge pleegd. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Men schrijft ons uit Velsen: De nieuwe kerk der doleerenden zal Woensdag 18 Jan a. s. worden ingewijd. Al« spreker zal optreden de heer T. Josso van Amsterdam. Beroepen te Stavoren ds. G. J. An- tiuk, te Eestrumte Thesinge ds. J. Faber, te Haarlemte 's Gravendeel ds. J. W. H. Kalkman, te Monsterte Haarlem (do- leerende) ds. J. Sleewijk Visser, te Rijs- oord. KOLONIËN. BATAVIA, 13 December. Omtrent de expeditie naar Poeloe-Bras bevat het officieele verslag in de «Jav. Cou rant" van 14 tot 27 Nov. het volgende, dat de bevestigiug bevat van de reeds met de vorige mail aangebrachte particuliere berichten: De vijandelijke benden, welke in d6n nacht van 9 op 10 Nov. en volgende da gen van uit de IV eu VI Moekims naar Poeloe-Bras overgestoken wareu eu aldaar op de Zuidkust hier en daar onbeduidende versterkingen hadden opgeworpen, waag den het niet voor de tegen haar uitgezon den troepenmacht stand te houden, maar weken uit naar het bergachtig, zwaar be groeid terrein. Met het oog op de invallende regens en de houding van den vijand keerden de troepen den 19en November naar Groot Atjek terug. Bij hunne lauding op Poeloe-Brase n bij latere kleine beschietingen kregen wij 9 gewonden, waarvan vijf zeer licht, terwijl twee overleden. Volgens ingekomen berichten zouden de verliezen van den vijand vier dooden en ongeveer zeventien gewonden bedragen hebben. Den 26sten Nov. was, waarschijnlijk tengevolge der hevige regens, het grootste gedeelte der vijandelijke benden, gebruik makende van de duistere nachten, naar de IV eu VI Moekims teruggekeerd. Tegen onze etablissementen en den vuur toren werd niets noemenswaards onder nomen, wel werd den 15den en den 25sten November de waterleiding, die naar de versterking voert, door kwaadwilligen be schadigd, doch de schade kon dadelijk weder worden hersteld. Verder komt daarin voor: Te Edi worden nog wel nu eu dan verontrustende tijdingen vernomen, o. a. den 12den Nov. jl. dat een voornemen zoude bestaau om onze versterking in brand te steken en dat een bloedprijs zou zijn uitgeloofd op de hoofden van den Radja van dat landschap en van deu luitenant der Ckineezen te Edi; doch de rust werd er uiet verstoord. De priester T. Sech Osman van Semali, die de gemoederen der bende, die den laatsten aanval op de versterking te Edi deed, tot fanatisme hadjopgezweept eu haar eene zeer gemakkelijke overwinniug had voorspeld, nam, bevreesd voor de wraak der overgeblevenen, de vlaclit. De hoofden van Rigas, Melaboeh en Lagen, zoomede die van Tjoenda, Bajoe eu Nizam, bevonden zich te Kotta Radja. In de laatste dagen van den verslagtijd viel er nogal regen. De berri-berri buiten beschouwing ge laten, was de gezondheidstoestand gunstig. Het ziektecijfer was iets hooger, het sterf tecijfer laag. De stand der berri-berri was even gun stig als gedurende den vorigen verslagtijd. c— Van Atjeh schrijft men aan het //Bat. Iibl. Het is wel te begrijpen, dat de tijding van het mislukken van den tocht naar Poeloe Bras een onaangeuamen iudruk heeft gemaakt op hen, die in andere stre ken vau den Archipel gevestigd, zich geen goed denkbeeld van dat eiland kunnen makeu. Doch wie eene kaart ter hand neemt, de grillige omtrekken en de in verhou ding tot de oppervlakte zeer lange kust lijn aanschouwt, die bovendien weet, dat het inwendige van het eiland eene ge duchte wildernis vol ravijnen, gaten en spelonken is, die zal begrijpen, dat ook met het oog op het volslagen gemis aan wegen, het opzoeken en verjagen van een zich zorgvuldig verborgen hebbenden vijand uiterst moeilijk is. Bovendien begunstigen de vele en diepe kreken het ontsnappen uitermate, terwijl om de geheele kustlijn af te sluiten, wel een twaalftal oorlogsschepen zouden iioo- dig zijn. In de vorige week heeft de Raad van Iudië vier dagen achtereen zitting gehouden, des Zaterdags tot twee uur, om te beraadslagen over hetgeen er tegen Lombok gedaan moet worden. De com mandanten van land- en zeemacht woon den die zittingen bij. Vier oorlogsschepen liggen nog voor Ampenan, het vijfde bracht tijding naar Soerabnja, eu tenge volge van die tijding pleegde men raad. Het door den kapitein Breier samen gestelde verslag omtrent zijn detacheering naar Engelsch-Indië, zal als Januari-afle- vering aan de inteekenaren op het #ïnd. Mil. Tijdschrift" gezonden worden en on geveer 180 pagina's beslaan. Het geheel wordt opgejuisterd door tal van platen, teekeningen eu plannen. Op de kust van Nieuw Guinea, in de nabijheid van de Humboldt-baai, is in het begin van November een ongeluk voorgevallen, dat aan twee menschen het leven kostte, en waaraan de heer De Clercq, resident van Ternate, ternauwer nood ontsnapte. Zr. Ms. stoomschip //Java» bevond zich namelijk in de nabijheid der kust, en een der sloepen, die waar in de resident zich bevond, door de hooge branding om, zoodat alles wat er zich iu bevond te water geraakte. Bij deze gelegenheid verdronken een Europeesch matroos en een Papoea. De resident werd, na zich langen tijd in het water te hebben bevonden, meer dood dan levend op het droge gebracht. Van geachte zijde wordt aan het z/Bat. Hbl." medegedeeld, dat hetgeen onlangs werd gemeld omtrent de te Soe- rabaja onder Europeanen heersohendo ar moede, nog beneden de werkelijkheid is. Ook de resident moet, zegt men, van meening zijn, dat op den duur door werk verschaffing aan den nood zal moeten wor den tegemoet gekomen. Van liefdadigiieid, gelijk bij brand of watersnood, is geen spraak. De slachtoffers der tegenwoordige //malaise" zijn geen behoeftigen in den gewonen zin des woords, die de bekwaamheid of de kracht missen om door een of ander middel van bestaau in hun onderhoud te voorzien, maar men schen, die door een samenloop van om standigheden tijdelijk van hun middel van bestaan verstoken zijn. Bij de firma J. Daer.dels Co, te Batavia, is eene som van f 10,874.84 ge stolen uit de brandkamer, waarvau de sloten der eerste en tweede deur zijn ge forceerd. Van buiteubraak is geen spoor, zoodat men vermoedt, dat de dief of die ven zich iu het kantoor hebben laten op sluiten, dan wel door de toko van den heer Hall, welks dak gerepareerd wordt, ziju binnengekomen. Eene huiszoeking bij het inlaudsch personeel heeft tot niets geleid. Voor den graaf en de gravin de Bardi is te Soerabaja een krokodillen- jacht georganiseerd op de kali Tangi even bezuiden Grissik. Verscheidene personen, ouder wie de resident en de regent, na men daaraan deel. Drie krokodillen ziju ge zien, waarvau twee geschoten. De le luitenant der art. F., die door den krijgsraad veroordeeld was tot zeven dagen gevangenisstraf, is bij senten tie van het hoog militair gerechtshof, dd. 9 December 1887, vrijgesproken van de tegen hem ingebrachte beschuldiging. Den lOen December 13 de nacht dienst ingevoerd voor de telegraafkanto ren te Weltevreden, Cheribon, Samarang, Soerabaja en Tjilatjap, eu zulks in ver band met den toestand op Lombok. TrouioGeboorte- Doodberichten. Gehuwd: A. Schadée met A. G. Gehrung, Kapahiang. - H. C. P. de Bruiju met M. A. Engelbrecht, Serang Bevallen: a. J. Knegtmans-Bik, z.,Kramat. - Permis Levyssohn, z., Semaraug. - Kimmijser- Dom, z., Djokjakarta. Overleden: H. Schrok, 9 j., Batavis. - K. L. Brouwer, 27 j., Soerabaja. - W. Fasolt, Anjer. - R. Jansen, 35 j., Soerabaja. - J. F. H. van Oordt, 38 j., Macassar. - A. J. Bie3- baar. Madioeu. CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend-. Een tweejarig verlof naar Europa wegens ziekte, aan den contr. 2e kl. L. Kreischer België. De vaste schuld van het koninkrijk bedraagt op het oogen blik 1916 millioen fr., waarvan 1184 miliioen in 31/, pet. rente, 509 mil lioen iu 3 pet. en 221 millioen in 21/» pet. rente. Deze schuld veiljischt eene jaarlijksche rentebetaling van hunner het recht verkocht om op eene verboden kust te landen. Ik heb mij het verwijt te doen de medeplichtige van dien man geweest te zijn; ik ontving van h'em den prijs voor mijne schuldige zwakheid. Den volgenden morgen hadden de gravin de Mediana en haar jonge zoon 's nachts hun kasteel verlaten. De gravin was vermoord; de jonge graaf kwam niet meer te voorschijn. Weinig tijda daarna hood de oom van het kind zich aan; hij eischte de goederen en de titels van zijn neef op; alles werd hem gegeven. Ik had gemeend bij de eene of andere list behulpzaam te zijn geweest; ik had een moord begunstigd. Ik heb voor de rechters aan den nieuwen graaf de Mediana deze misdaad verweten; vijf jaren op de galeien van Ceuta zijn de belooning geweest mijner stoutheid. Thans, verre van een rechtbank uit bedorven rechters samengesteld, voor het aangezicht van God, die ons ziet, beschuldig ik andermaal den man, die hier aanwezig is, den ontweldiger van den titel van graaf de Mediana, van den moord op de gravin; hij was een der drie mannen, die des nachts door inklimming in het kasteel, dat de moeder van don Fabiaan niet meer mocht terugzien, waren binnenge drongen. Dat de moordenaar mij logenstraffe. Ik heb niets meer te zeggen. Gij hoort het, zeide Fabiaan, wat hebt gij voor uwe verdediging te antwoorden? Op het oogenblik waarop Fabiaan deze vraag voleindde, deed zich een angstkreet hooren van de zijde, waar de watermassa in de diepte van den afgrond stortte. Allen hieven op hetzelfde oogenblik de oogen op in die richting en door den doorzichtigen sluier van den waterval schenen zij eene menschelijke gedaante te zien, die een oogenblik boven den afgrond zweefde en al vallende eene zwarte lijn beschreefd. Indien de toeschouwers van dit vreeselijk oogenblik het bestaan van het blok goud hadden gekend, zouden zij het niet meer teruggevonden hebben op de plaats waar de rots het gedurende zooveel tijd had vastgehouden; het was verdwenen en hij die het droeg, was er mede in den af grond verzwolgen. Een doodsche stilte volgde op den kreet, die zich zooeven had doen hooren, terwijl onder den mist der Nevel Bergen doffe losbarstingen door den echo herhaald werden. Het tooneel was in overeenstemming met de acteurs. Zwarte gieren zweefden boven hunne hoofden, alsof zij eene aanstaande prooi riekten of bet lijk betreurden van dengene, dien de afgrond had verzwolgen; hunne scherpe kreten vermengden zich met het verwijderd gerommel der heuvelen. Toen zij eenigszins bekomen waren van de verwondering die een schouwspel, waarop geen hunner bedacht was, ver oorzaakt had, herhaalde Fabiaan: Wat bebt gij tot uwe verdediging in te brengen? Een hevige worsteling ontstond iu de ziel van de Median a tusschen ziju geweten en zijn hoogmoed. Zijn trots behield de overhand. Niets, antwoordde don Antonio. Niets! hernam Fabiaan, maar gij begrijpt mis schien den verschrikkelijken plicht niet, die mij thans te vervullen overblijft? Ik begrijp hem. En ik, riep Fabiaan met verheffing van stem, ik zal hem weten te vervullen; en toch, alhoewel het bloed mijner moeder om wraak schreeuwt, tracht u te ontlasten, en ik zal uwe woorden zegenen. Zweer mij bij den naam van de Mediana dien wij beiden dragen, op uwe eer, bij het heil uwer ziel, dat gij niet schuldig zijt en ik zal ge lukkig zijn u te gelooven. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2