BUITENLAND. Het laat zich thans aanzien, dat de aannemers ver voor den volgens be stek bepaalden tijd van oplevering gereed zullen zijn en bijgevolg een niet onaanzienlijk bedrag aan premie zullen genieten. Den len Februari wordt reeds aanbesteed het voltooien van de overkapping, waarvan de raming f144.200 is. Een hevige brand brak Zater dagmorgen te 11 uur uit in de wo ning van den landbouwer R., gelegen in den IJpolder onder Oostzaan. Huis en inboedel zijn totaal verbrand, doch waren verzekerd. Twee in het huis aanwezige kinderen werden door den vader met groote moeite gered. Uit de gemeente Ouddorp ver trokken in het afgeloopen jaar op eene bevolking van 2650 zielen niet minder dan 264 personen naar Ame rika, waaronder 53 hoofden van ge zinnen. - Alle behoeftigen te Edam zijn aan het werk gezet. Ruim honderd hoofden van gezinnen zijn dagelijks bezig. Hier is men aan het hout hakken, ginds aan grondwerk, el ders verbetert men de wegen. Bo vendien zijn nog eeuige personen aan het spinnen, en zijn arme we duwen en ouden van dagen aan het naaien van dassen, zakken enz. Door een testamentaire dispositie van zeke ren heer Van Wallendal, is het mogelijk de kosten vaa een en ander te bestrijden. Te Schagen zal Donderdag 26 Januari a. s. een vergadering vau het Nederlandsch Paarden- Stamboek, afdeeliug Noord-Holland, gehouden worden. Eene commissie uit den Tes- selschen gemeenteraad kwam Zon dag de haven van het eiland inspec- teeren, ten einde zich te kunnen overtuigen, dat de verbetering dier haven geen langer uitstel kan velen. De vaartuigen toch liggen zoo op eengehoopt, dat bij eenen brand alles vernield zou worden wat de haven bevat. Soms ziet de post- stoomboot zich genoopt buiten te ankeren. Ongeveer 14 vaartuigen van hier vertoeven nog elders en kunnen niet meer in de haven wor den opgenomen. Het is dringend noodig dat de regeering de belan gen der eilanders in deze met kracht ter harte neme. Een landbouwer op Tessel heeft in een rattenklem een levenden valk gevangen. Deze zonderlinge vangst heeft zich als volgt toege dragenDe valk ontstal den boer voortdurend hoendersde boer legde onder de klem de overblijfselen van een hoen, en dekte deze met eenige veeren. De roover liet zich verschal ken, geraakte met een zijner pooten in de klem en zit nu achter de tralies. Er was Zondag te Amsterdam weer een ouderwetsche brand te zien, welke, ten spijt van de brandweer, den geheelen namiddag aanhield. Om drie uren begon de Jan Van der Ileyie met verschillende stoom spuiten te werken en 's avonds te negen uren werkten zij nog even lustig door. De nieuwsgierigen, die genoeg gezien hadden, giogen heen, maar aüderen kwamen weer in hun plaats en zoo was het in de nabij heid van het brandende huis 's avonds nog bijna even druk als 's middags, toen het vuur zich vertoonde. Het perceel, waar de brand uit brak staat op de Heerengracht, dicht bij de Leidschegracht, bijna vlak tegenover de Beulingstraat. Het is een groot heerenhuis, dat onbe woond was, maar waarin reeds sedert Mei werd gewerkt, ten einde het te verbouwen en inwendig in ts richten. De arbeid was reeds bijna gereed, zoodat het huis weldra zou betrok ken worden. Het huis zelf brandde bijna ge heel uit, zoodat de schade zeker zeer aanzienlijk zal wezen. De groote spiegelruiten op de eerste verdie ping bezweken weldra door de hitte en sprongen met een zwareu slag uiteen. Een der brandwachts werd door een dier zware scherven aan het hoofd gewond, een ander door de koude bevangen. De Leidsche Courant meldt In den afgeloopen nacht tegen 2 uur kondigde een verward gegil langs het Rapenburg aan dat er iets ongewoons aan do hand was. Bij nader onderzoek bleek het ge gil te komen uit de Kolfmakersteeg bij de Kaiserstraat. Een bewoner hield eene kloppartij op de lichamen van zijne tegenstanders waarmtê hij in twist was geraakt. Zijn klop- instrument bewees hem daarbij niet onbelangrijke diensten, zooals ons maar al te duidelijk bleek o. a. uit den zwaar bebloeden hals van een der strijdenden, die zich, met een agent die aan de zaak een einde had gemaakt, naar het politiebureau begaf. Het gegil kwam zooals de lezer begrijpen zal voort uit lieve vrouwenkelen. Eenige officieren van verschil lende wapens hebben ts 'a-Hage eene coöperatieve bouwmaatschappij opgericht, waartoe gronden in de onmiddellijke nabijheid der Scheve- ningsche boschjes zijn aangekocht. Daarop zullen villa's worden ge bouwd, die f 400 5 f 600 jaarlijks aan den bewoner zullen kosten, al naar gelang der grootte, en binnen 25 jaar het eigendom zullen zijn van de bewoners. De deelnemers zuilen naar eigen verkiezing kunnen bouwen. Het doel is gezond en goed koop te wonen. Heden viert de heer F. C. Zdlesen te 's-Hage zijn 80n ver jaardag. De heer Zillesen, die vroeger te Amsterdam woonde, heeft als zee officier een eervolle loopbaan achter zich. Hij is de laatst overgebleven officier van hen, die op de Schelde een boot gecommandeerd hebben onder het opperbevel van Koopman, gedurende de Belgische omwente ling; hij was tegenwoordig bij de beschieting en de belegering der Citadel van Antwerpen. In Den Haag is een blaadje ver schenen, ouder den aanbevelenswaar- digen naam Anarchist«orgaan van goddeloozen, haveloozen en re- geeringloozen». Het blad is gratis verkrijgbaar en wordt kosteloos toe gezonden aan ieder die het verlangt, omdat men op het blad zoo mm mogelijk «den vloek van het eigen dom» wil doen rusten I Omtrent waarschuwingen tegen oplichters doet iemand aan de Raag- sche Ct. mededeelmg van eene Duit- 6che methode. «In DuitBchland zegt hij houden de Rijksbank en al hare filialen en agenturen een register van alle solide firma's. Komt nu iemand informeeren naar een ver dachte firma, dan wordt niet ge zegd, dat deze niet solied is, maar alleen geantwoord, dat zij op het register niet voorkomt.» De koetsier van de expeditie onderneming v. G. L. te 's-Hage, die jl. Zaterdag met een bedrag van f 100, aan zijn kantoor toebe- hoorende, aan den loop is gegaan, werd Zondag te Leiden gearresteerd en is Maandag naar het Huis van Arrest te 's Hage overgebracht. De f100 waren grootendeels verteerd. In het Gereformeerd Burger weeshuis aan de Goudsche Wagen straat te Rotterdam bevindt zich een verpleegde, genaamd W. Henne- kamp, die reeds 60 jaren lang in dat gesticht verblijf houdt. Zeven dagen geleden viel deze vrouw in eenen diepen slaap, en sedert slaapt zij onafgebroken voort. Dezer dagen werd te Rotter dam iemand die betere dagen had gekend, aangenaam verrast door een gift van f 2000 uit België. De af zender was iemand, wien bovenge noemde vroeger veel goed had ge daan, en die thans in België fortuin heeft gemaakt. Hij had den toestand van zijn vroegeren weldoener ver nomen, en betoonde op deze wijze zijn daukbaarheid. In een gedeelte van wijk C., te Utrecht, ontstond Zondagavond een opstootje, door toedoen van een persoon, die zich oproerig aanstelde, door anti-vaderlandslievende uit drukkingen en liederen te doen hoo- ren. Hij werd dadelijk omsingeld door eene menigte, zoowel mannen als vrouwen, die hem met stokken en andere voorwerpen dreigden, en er waren reeds slagen gevallen, toen hij eindelijk hulp kreeg van eeuige personen, die niet zien konden, dat er mishandelingen werdeu ge pleegd, waarna hij de vlucht nam. Behalve zekere A. G. te Deu- tichem schijnt er nog iemand mede plichtig te zijn aan de handelingen met dynamiet-patronen aldaar ge pleegd in December j.l. Het is H. G-, broeder van eerstgenoemde, die zich in de gevangenis bevindt we gens eene vroegere veroordeeling. Men vermoedt dat na expiratie van zijnen shaftijd zijne invrijheidstel ling nog wat zal worden vertraagd. Den rijksveldwachter Wijck mans te Meersen viel dezer dagen een flinke belooning voor ijverige plichtsbetrachting ten deel. De minister van justitie heeft hem eene gratificatie van f 50 toegekend voor zijn gedrag in den nacht van 2 op 3 Juli 1887, toen hij met nog twee andere rijksveld wachters in het Simmelderveld drie personeu op jachtovertreding be trapte en een hunner in hechtenis nam. Wijckmaus kreeg bij die ge legenheid van een der stroopers een schot aan de hand, waardoor hem de duim der rechterhand bijna ge heel werd verbrijzeld. Door de politie te Harderwijk is de hand gelegd op een complot van 6 5 7 jeugdige dieveggen, tus- schen 12 en 15 jaar, die sedert ge- ruimen hunne praktijken uitoefenden in verschillende winkels dier stad. Zij legden het, om hun doel te be reiken, op verschillende wijze listig aan. Meestal gingen twee vaD haar een winkel binnen, en terwijl de eene een kleinigheid ter waarde van een paar centen te koop vroeg, maakte de andere zich den tijd, dat de winkelier bezig was het gevraag de te krijgen, ten nutte, om haastig 't een of ander weg te kapen. De gestolen goederen werden aan ver schillende ingezetenen verkocht. Door goed geluk overmoedigliepen ze eindelijk in de val, terwijl ze een gestolen paar nieuwe schoenen te koop aanboden. Snoeplust schijnt de drijfveer te zijn geweest. Bij eenen personeelen wedstrijd in het kegelen te Nijmegen zijn in 8 worpen (alle hout tellende) 67 punten geworpen, voorzeker iets bi- zonders. De brutaliteit der zoutsmok- kelaars gaat tegenwoordig zeer ver in Noord-Brabant. Velen hunner zijn gewoon hunne smokkelwaar bij kleine winkeliers van de hand te zetten, en dit geschiedt altijd tus- schen licht en donker ten einde daardoor uit de handen van politie of ambtenaren te kunnen blijven. Van deze gelegenheid profiteerende, werd nu Zondag te Breda een per soon, in plaats van een zak met zout, een zak met zand gevuld iu de handen gestopt, waarvoor hij den smokkelaar f8 had uitbetaald, on der toezegging dat hij den anderen dag nog wat brood kon komen halen. Doch al wie kwam, de zoutsmok keiaar bleef weg en de winkelier liep er voor f8 in. De heer V. R. te 's-Bosch, die in een belangrijke handelszaak betrokken is, is sedert eenige dagen vandaar vertrokken zonder dat men weet waarheen. Men spreekt van een groot tekort. Weder valt een vreeselijkspoor wegongeluk te vermelden. Een overweg nabij het station Herenthals (lijn AntwerpenGlad- bach) wordt bewaakt door den baan wachter, tevens baanwerker, Peters. Tijdens zijne afwezigheid werd de dienst waargenomen door zijne twin tigjarige dochter. Toen zij dezer dagen volgens gewoonte den dienst verrichtte, bemerkte zij, tot haren schrik, dat haar tweejarig zusje zich op de lijn bevond en de trein haar reeds dicht was genaderd. Zonder zich te bedenken snelde zij het kind te hulp en had nog even den tijd het van de rails te stooten. Zij zelve werd echter door de locomotief ge grepen en door den in vollen vaart zijnden trein overreden. Haar deer lijk verminkt lijk is later gevonden. Een jong meisje te Veenklooster lag ernstig ziek aan de mazelen, hare moeder, die gedurende eenige uren de woning zoude verlaten, legde een drietal warme steeneu onder de de kens en dekte haar kind goed toe. Doch slechts korten tijd had de moe der de woning verlaten, of de buren hoorden een treurig hulpgeschrei en ontdekten bij het binnentreden rook in de bedstede. De kleedereu van het kind en het beddegoed had den vlam gevat door de steeneu die hoogstwaarschijnlijk te heet waren geweest, en alleen aan de gepaste hulp van eene buurvrouw, die het eerst op het geschrei toeschoot, was het te danken, dat het kind niet levend verbrandde, eu de woning, waarin de vlam van het brandende bedd goed door eenige buren spoedig gebluscht werd, ge spaard bleef. Maandagnacht is de boeren woning van den landbouwer Jansen, in de buurtschap Dieze onder de gemeente Zwolle, afgebrand. De vrouw werd wakker door het ge- bulk van eene der koeienop staande, ontdekte men dat het dak niet ver van den schoorsteen in brand stond. Half naakt had men den tijd nog, de 10 koeien op stal los te snijden, en geholpen door buren, politie en brandweer, werd het grootste gedeelte van den inboe del ook gered. Een en ander was niet hoog verzekerd. Door spoedige werking eener brandspuit bleef de naast het huis staande groote gevulde hooiberg be houden. De bij het onheil te Ruiner- wold gewonde conducteurs Da Jong en Stroobos hebben, als geheel her steld, het acad. ziekenhuis te Gro ningen verlaten. De firma Van Heek Co. te Enschede moet van plan zijn binnen kort over te gaan tot het bouwen eener stoomkatoenbleekerij onder de gemeente Lonneker, ten dienste hun ner vervaardigde manufacturen. De werklieden van verschil lende fabrieken te Almeloo hebben besloten,bij inteekening hunne werk- stakende kameraads te ondersteu nen. Niemand heeft zich daaraan onttrokken; de wekelijksche bedra gen loopen uiteen van fl.20 tot f0.50. Zaterdagmiddag hielden on geveer 300 personen eenen optocht door de stad, onder het zingen van de bekende oproerige liederen. Zondag werd door den bur gemeester van Almeloo bij aanplak king ter kennis van de fabrieksar beiders gebracht, dat de eigenaars vau de werkstakende fabrieken ge negen zijn gedurende drie weken tegen het vroegere loon te laten werken en dat zij, die geuegen zijn zich weder aan het werk te bege ven, Maandagochtend te acht uren aan de fabriek moeten zijn, zullende de goedgezinden op den sleun der politie kunnen rekenen. De fabrieksarbeiders weigeren echter op deze voorwaarde het werk te hervatten. Te Enschedé ging de land bouwer S. met zijn zoon naar het bosch om boomen te hakken. De vader wilde den zoon wiizen, waar hij den boom hakken moest, terwijl de zoon den bijl ophaalde en bij ongeluk zijn vader een duim afhakte. De oude toren te Geldrop, die dieigde om te val.en, is door de genie met behulp van dynamiet on schadelijk gemaakt. De toren stortte in zonder ongelukken of schade te veroorzaken. Te 's Heer-Hendrikskiuderen hebben eenige kinderen door het onvoorzichtig spelen met lucifers brand doen ontstaan in de schuur van den vrachtrijder C D. aldaar. De inboedel verbrandde geheel, het in de schuur aanwezige vee en het aangrenzende woonhuis bleven ge spaard. Te Meppel keerde Zaterdag avond schipper P. Zwiers van eene bijeenkomst van het «Leger des Heils» naar boord terug, stapte de plank mis en verdweeu in het ka naal. Ofschoon spoedig hulp op daagde, had hij het leven reeds verloren, toen men hem op het droge bracht. RECHTSZAKEN. De rechtbank te 's Hage veroordeelde Maandag den gewezen koetsier van de douairière v. Z. v. N. aldaar, wegens valschheid in geschriften 3 maal gepleegd en verduistering 2 maal gepleegd, tot 2 jaren gevangenisstraf. Twee maanden wer den in vermindering gebracht wegens reeds ondergaan voorarrest. De arrond.-rechtbank te Maastricht heeft Maandag in hooger beroep bevestigd het vonnis van den kantonrechter te Gul pen, waarbij H. B., oud-burgemeester en lid van den gemeenteraad van Sleuaken, tor zake van wildstrooperij, tot eene boete van f 20, subs. 4 dagen hechtenis, is ver oordeeld. Engeland. Naar de Standard verneemt, wordt er tusschen Eoge- bare stof vau den mannelijken palmboom over een grooten afstand toe te voerenGod, die aan den wind, die verwoest, aan den stroom die vernielt, aan den vogel die been en weer trekt, het vreemde zaadkorreltje toevertrouwt om het neer te leggen op honderd mijlen afstand van de plaats waar het is voortgebrachtkan Hij niet even gemakkelijk twee naar zijn evenbeeld geschapen schepsels op elkanders weg voeren? Diaz zweeg een oogenblik; daarna, niets wetende in te brengen tegen de warme woorden van den Canadees, aan wiens openhartig gelaat en overtuigende woorden hij geen weerstand kon bieden, keerde hij zich tot Pepe: Hebt gij, vroeg hij, in den pleegzoon van den gambusino Arellanos den zoon van de gravin de Mediana herkend? Men moest daarvoor nooit zijne moeder gezien hebben om hem te herkennen, gaf Pepe ten antwoord; dat de hertog van Armada ons overigens logenstraffe. Don Antonio, die te trotsch was om te liegen, kon de waarheid niet loochenen zonder zich in het oog zijner rech ters te verlagen, zonder het eenige verdedigingsmiddel te vernietigen tot hetwelk zijn trots en de geheime wensch zijns harten hem toestonden zijne toevlucht te nemen. Het is waar, zeide hij, die man is van mijn bloed; ik zou zulks niet kunnen ontkennen zonder mijne lippen met eene leugen te bezoedelen. De leugen is de dochter der lafheid. Diaz boog het hoofd, hernam zijne plaats en zeide niets meer. Gij hebt het gehoord, zeide Fabiaan, ik ben wel de zoon van die vrouw die door den man, die hier tegen woordig is, vermoord is geworden. Ik heb dus het recht mij te wreken. Wat zegt thans de wet der woestijn? Oog om oog, zeide Bois-Rosé. Tand om tand, voegde Pepe er bij. Bloed voor bloed, voleindde Fabiaan, leven om leven. Daarna stond hij op, en zich tot don Antonio wendende, sprak hij langzaam deze woordenGij hebt bloed ge stort en den dood gegeven; u zal geschieden zooals gij anderen gedaan hebt; God heeft zulks gezegd, en wil het. Fabiaan trok zijn dolkmes uit de scheede; de zon wierp stroomen van licht over de onmetelijke woestijn en de voor werpen wierpen een langen schaduw af. Een helle straal flikkerde van het ontbloote lemmet in de hand van den jongsten der twee Mediana's. Fabiaan stak het wapen met de punt in het zand. De schaduw van het dolkmes overtrof zijne lengt. De zon, riep hij uit, zal de oogenblikken be palen welke gij nog te leven hebt. Wanneer deze schaduw verdwenen zal zijn, zult gij voor God verschijnen, en mijne moeder zal gewroken zijn 1 Eene doodsche stilte volgde op de laatste woorden van Fabiaan, die aan de hevigste gemoedsbeweging ten prooi, zich op zijne plaats liet nedervallen. Bois-Rosé en Pepe waren blijven zitten; rechters en ver oordeelden waren onbeweeglijk. Toen begreep Diaz dat alles gedaan was; hij wilde de voltrekking van het vonnis niet bijwonen. Hij naderde den hertog van Armada, boog een knie voor hem, nam zijne hand en kuste die. Ik zal voor het heil uwer ziel bidden, zeide hij met zachte, bewogen stem. Signor hertog de Mediana, ontslaat gij mij van mijn eed? Ja, - gaf don Antonio met vaste stem ten antwoord; ga en dat God u voor uwe getrouwheid zegene. De edele avonturier verwijderde zich stilzwijgend. Zijn paard was niet ver van daar gebleven. Diaz had het spoedig bereikt en het bij den teugel ne mende, verwijderde hij zich langzaam in de richting van den tweesprong der rivier. (Wordt verruigd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2