NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Donderdag 19 Januari 1888. No. 1393. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiëu worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangere G. L. DATJBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. STADSNIEUW S. Haarlem, 18 Januari. Volgens de heden vastgestelde kie zerslijsten zijn hier ter stede 2767 kie zers voor deTweede Kamer,2761 voor de Provinciale Staten en 2751 voor den Gemeenteraad, onder de laatste zijn begrepen 52 kamerbewoners. Volgens de vorige kiezerslijsten wa ren deze getallen resp. 1362, 1358 en 2098. Hoewel de nieuwe kiesvereeniging «Sociaal belang» alhier, reeds een vrij groot aantal leden telt, hebben toch een aantal leden van den voor eenigen tijd ontbonden «Vrij zinnige kiesvereeniging» zich nog niet bij haar aangesloten. Men ver wacht dat dezen zich tot een audere kiesvereeniging zullen constitueeren. Heden morgen werd de ijsbaan onder Overveen weder geopend. Het ijs is prachtig, zeer glad en hard en veel gezonder dan de vorige maal. De vroolijke zonneschijn was oor zaak,dat het er hedenmiddag krioelde van rijders. Veel gevroren heeft het vandaag niet. Het is voor de talrijke liefhebbers van een echt Hollandsch vermaak te hopen, dat de sneeuw, die in de lucht zit, er nog maar wat inblijft en dat een Noordoosten windje de gelegenheid nog eenigen tijd verlengt. De provincie Noord-Holland heeft een groot verlies geleden door het afsterven van jhr. Frederik van Tets, lid der Prov. Staten, die Maandag na ongeveer twee maanden aan het ziekbed te zijn gekluisterd, op zijn buitenverblijf «Eindenhout»onder Heemstede, overleed. Op 19 Maart werd hij te Haar lem geboren. Na op jeugdigen leef tijd den veldtocht in België als vrijwilliger te hebben medegemaakt, werd hij aangesteld tot controleur bij het buitengewoon zegel, welke betrekking hij spoedig daarna wis selde met die van commies bij het provinciaal bestuur, belast met de afdeeling Waterstaat. Toen later deze betrekking door de invoering der provinciale wet werd opgeheven, werd van Tets tot lid der Staten verkozen. Hij nam zitting in Sep tember 1850 en werd den 14en Juli 1852 tot lid van Gedeputeerde Sta ten benoemdwelke betrekking bij tot November 1881 bleef beklee- den, toen hij zijn ontslag indiende, en, ofschoon later herkozen, niet we der op zijn besluit terugkwam. Uit Houtrijk en Polaneu wordt gemeld dat Maandag daar, bij een onderzoek ten huize van den heer H., tusschen het lijfgoed van de dienstbode J. B. eenige coupons N. W. S. werden aangetroffen, die in October jl. ontvreemd waren gewor den ten nadeele van mr. v. N. v. M. te Leeuwarden, alwaar zij destijds in dienst was. De justitie heeft daar in aanleiding gevonden, genoemde dienstbode in verzekerde bewaring te nemen. Zij is Dinsdagmorgen ge vankelijk naar Leeuwarden gevoerd. Naar het schijnt had zij den sleu tel der brandkast haars meesters weten te bemachtigen om daaruit de coupons weg te nemen, waarvan zij er reeds een paar te Leeuwarden te gelde gemaakt had. LETTEREN EN KUNST. Be eerste opvoeringen van //Het Proefschot" (Freischütz, vertaling mr. J. N. v. Hall) hebben te Amsterdam blijk baar goed voldaan. Prof. Joachim trad Zaterdagavond te Amsterdam weder op in de soiree voor kamermuziek van Toonkunst aldaar. Het euvel aan zijne linkerhand schijnt thans geheel hersteld te zijn. Francois Coppée is Dinsdag inden Haag gekomen en zal aldaar eene conférence houden. Het Engelsche gezelschap, dat //The Mikado" vertoonde, komt 1 Febr. in het Grand Theatre te Amsterdam terug. Dan zal ook worden opgevoerd de operette //Pa tience", die reeds te Berlijn en elders zoo veel bijval vond. Inhoud//Hollandsche Lelie" No. 29Ondergaande Zon. Brieven van Maxime. Twee Vrienden. Vervolg Roman. Inhoud van de //Leeswijzer": Palet en Penceel, XXI, (Moderne Kunst in het Panorama), door J. Winkler Prins. Het lied van Marlborough, door W. Gosler. Hooft's Warenaer en Molière's Avare, door G. Hoogervecht. Nogeens, letterkundige kritiek, door G. H. Priem. FeuilletonJenny Lindhaar leven en streven, door Antonia. Boekbe spreking. Poëzie: The favorite spot, by Miss C. C. ter Reehorst. LEGER EH VLQOT. Het doel der dezer dagen voor de oefenin gen der infanterie ingevoerde instructie vuren is, om aan kader en manschappen verschillende zaken, die huil bij het schie ten geleerd worden, aanschouwelijk voor te stellentevens worden deze vuren dienstbaar gemaakt aan het vormen van onderwijzers in het schieten. Deze schietproeven moeten bij voorkeur wordeu geleid door officieren, die met vrucht eenen cursus bij de normaal schietschool te 's Hage hebben doorloo- pen. Men zal daarbij aanschouwelijk moeteu aantoonen: den invloed van een verkeerd gebruik der ricktmiddelenhet verschil tusschen het schieten met en zonder ba jonet op het geweer den invloed van eene rammelende bajonet op de trefkans; het bestrijkend zijn van één of meer banen voor eenige oorlogsdoelenden invloed van den toestand van den dampkring op het schieten; de spreiding der schoten op sommige afstanden, om daaruit de tref kans van het geweer op verschillende oor logsdoelen aanschouwelijk voor te stellen; de noodzakelijkheid, dat elk schutter voor het juistheidsschot zijn geweer moet ken nen; den invloed van hulpmikpunten, gelegen op verschillende hoogten en op verschillende afstanden, op het t« gebrui ken vizier. Verder kan de onderwijzer eenig denk beeld geven van de waarde van grond soorten, hout, steen enz. als dekking, door het indringingsvermogen van den kogel in een en ander te laten zien. Het invoeren van deze instructievuren, waarvoor per compagnie infanterie over 400 patronen in elk schietjaar kan wor den beschikt, mag een stap iti de goede richting worden genoemd. In Duitschland zijn deze vuren al tal van jaren in ge bruik. Het transformeer«n van 120 Beau- mont-geweren tot de stelsels van Maun- licher en Vitali, zal waarschijnlijk einde Maart te Delft afgeloopen zijn, zoodat in April 20 stuks van elke soort ter beproe ving kan worden uitgereikt aan de korpsen waar de divisie-generaals resideeren. Er is voorgesteld, om van elke compagnie, waarbij de beproeving zal plaats hebben, een officier voor eenige dagen t« deta- cheeren aan de normaalschietschool, ten einde vooraf op de hoogte van inrichting en ballistiek gebracht te worden. VISSCHERIJ. Nieuwe diep, 17 Januari. Heden kwamen van dc groote visscherij binnen de sloepen //Maria Cornelia," schipper v. d. Hoek, en //Willem de Zwijger," scli. v. d. Hoek. beide met 700 schelv., waarvan 200 levende, en 20 kabelj., terwijl door 2 korders 7 mandjes kl. schol werden aangevoerd. Schelv. gold f 21 a f 25.50 het honderd, kabelj. f 2.45 a f 2.50 per stuk, en kl. schol f 3.60 a f 2 per m. Scheve ningen, 17 Jan.VanIJmui- den was heden eene partij schelvisch aan gevoerd, welke in publieken afslag van 15 cent tot 25 cent per stuk opbrachten. LANDBOUW EN VEETEELT. Iu de den 16enJan. te Alkmaar gehou den vergadering van de afdeeling Alkmaar der Hollandsche Maatschappij van Land bouw werd besloten de jaarlijksche Paasch- tentoonstelling van rijstieren, melkvee en vet rundvee te houden op Vrijdag 23 Maart a. s. en de gevraagde inzendingen uit te breiden tot vette kalveren, rammen en koppels van 4 fokschapen. Het pro gramma zal spoedig gratis worden ver krijgbaar gesteld. Dl N N U N L N D. Voor Nederland bestaat tot 28 Febr. gelegenheid tot aangeven van inzendingen voorde in dit jaar te houden tentoonstelling in Mel bourne, aan den secretaris der Lon- densehe commissie J. Castel Hoey Esq., C. M. G. 8. Victoria Mansion Westminster Londen. De belangen der Nederl. inzenders worden be hartigd door den waar», consul- generaal Alex. Gray te Sydney en den vice-coutul J. Zevenboom te Melbourne. Het bestuur van den Broeker meerpolder heeft aan bet college der zes Noord-Hollandsche steden eene som van f2000 aangeboden, als bijdrage in de kosten tot verla ging der gevaarlijke Pelzerbrug nabij bet dorp Broek-in-Waterland. De heer C. W. Verloop, in genieur-werktuigkundige van de NederlaudscheRhijuspoorweg-maat- tchappij, vertegenwoordigt deze op de a. s zomerdienst-conferentie, 18 dezer te Frankfort te houden. Een opzichter bij de Staats spoorwegen, de heer J. Mulder, heeft Zaterdag proeven genomen met een nieuwe soort van knalsignalen met buskruit gevuld, die met een zwaren slag ontploffen als de locomotief er over heen gaat en dus in mist uit stekend als noodsein kunnen dienst doen. De proeven gelukten zeer goed. Van alle kanten komen thans weder berichten omtrent het ijs. De rsbanen worden weder in gereed heid gebracht en de schaatsen voor den dag gehaald. Verschillende le den van het diplomatieke corps in den Haag woonden Dinsdag te Slik kerveer, op de bekende ijsbaan, een feest bij. De kunstmatige ijsbanen van de Amsterdameche sportclub achter bet Rijksmuseum en van de Amsterdamscbe ijeclub, bij de van Baeriestraat te Amsterdam, wérden Dinsdag weder, onder begunstiging van prachtig weder, vrij druk bere den Te Amsterdam ie Maandag overleden mr. Herman J. van Len- nep, lid van Gedep. Staten der pro vincie Noord-Holland, vroeger wet houder dier gemeente. De stoombootdienst Harlingen- Amsterdam met de stoomboot Mi nister Fock is Maandag, door het ijs in de Zuiderzee, gestaakt. Te Anna-Pauwlowna is eene kiesvereeniging op liberalen grond slag tot stand genomen. Ook de dienst der spoorbooten Holland an Friesland tusschen Enk huizen en Stavoren, is Dinsdag we gens het vele drijfijs geetaakt moe ten worden. De booten hebben elkan der halverwege ontmoet, en na de passagiers te hebben overgedragen, zijn zij teruggekeerd. Er zijn tot dusverre geen lief hebbers voor de betrekking van geneeskundige op het eiland Ame land. Jaarwedde f 1200. De Prins-Hendrik-stichting te Egmond aan Zee neemt steeds in belangrijkheid toe. Het getal ver pleegden is reeds tot 60 geklommen. Dezer dagen is besloten in het ge sticht belangrijke verbeteringen aan te brengen, vooral wat de verwar ming betreft. Dinsdag verscheen bij Gebr. Belinfante te 'sHage no. 1 van Kunstnijverheidofficieel orgaan van het uitvoerend comité voor de natio nale tentoonstelling van Oude en Nieuwe Kunstnijverheid, dit jaar te 's Hage te houden. De Coöperatieve Bakkerij te 's-Hage beeft naar Almeloo een groot aantal brooden verzonden om die onder de werkstakers aldaar uit te deelen. De vrouw, die te Rotterdam in het Gereformeerde weeshuis zeven dagen achtereen heeft geslapen is Maandagmiddag overleden. Zij was PHUILLBTO KT. 1341 XLVe HOOFDSTUK. De kechtek. De zon vervolgde intusschen haar eeuwigdurende baan. De schaduwen werden allengs korter, de zwarte gieren vlogen reeds rond boven de hoofden der vier acteurs van het vreeselijk drama, waarvan de ontknooping naderde; uit den gordel der Nevel-Bergen hoorde men bij tusschen- poozen verwijderde losbarstingen als van een naderend onweer rommelen. Bleek maar gelaten, was de ongelukkige graaf de Me diana blijven staan; in diep gepeins verzonken, scheen hij niet te bemerken, dat de schaduw steeds afnam. Zijn inwendige trots intusschen steeg nog en hij be hield een hardnekkig stilzwijgen. Signor graaf de Mediana, hernam Fabiaan, die nog eene laatste poging wilde beproeven, binnen vijf minu ten zal het dolkmes geeu schaduw meer afwerpen. Ik heb niets over het verledene te zeggen, ant woordde don Antonio, ik heb mij enkel nog bezig te houden met het lot van mijn naam. Vergis u thans niet in den zin der woo:den, welke gij zult booren; on der welke gedaante de dood zich ook aan mij vertoone, heeft bij niets afschrikwekkends voor mij. Ik luiste', zeide Fabiaan zacht. Gij zijt nog jong, Fabiaan, hernam Mediana, het vergoten bloed zal er slechts te langer om op u drukken. Fabiaan liet een angstigen zucht ontsnappen. Waarom reeds zoo vroegtijdig het leven te bezoedelen, dat gij nauwelijks begint? Waarom den weg niet vol gen, dien eene onverwachte gunst der Voorzienigheid voor u opent? Gisteren waart gij arm, zonder familie; God heeft u terzelfder tijd eene familie en den rijkdom doen terug vinden. Het erfdeel van uw naam is in mijne handen niet in waarde verminderd; gedurende twintig jaren heb ik den naam der Mediaua's met de grootste eer in Spanje gedragen, en ik ben bereid u dien af te staan met al den glans, dien ik er aan kan bijvoegen. Herneem dus een goed dat ik u met vreugde, met geluk afsta, want mijn afge zonderd, eenzaam leven, drukte mij zwaar; maar koop het niet door eene misdaad, welke eene hersenschimmige recht vaardigheid niet zou verontschuldigen, welke gij uw geheele leven zoudt beweenen. De rechter, die op zijn rechterstoel zetelt, heeft het recht niet om naar de inspraak van zijn hart te luisteren. Sterk door zijn geweten en door den dienst dien hij aau de maatschappij bewijst, kan hij den schuldige beklagen; maar zijn plicht gebiedt dat hij hem veroordeele. In deze woestijnen vertegenwoordigen deze twee mannen en ik de menschelijke gerechtigheid. Ontzenuw de beschuldigingen, die tegen u ingebracht zijn, don Antonio, en gij zult niet de gelukkigste van ons beiden zijn; want ik beschuldig slechts bevende, maar zonder mij te kannen onttrekken aan de noodlottige zending, welke God mij oplegt. Denk er wel aan, Fabiaan, en overweeg wel, dat ik u geen vergeving verzoek, maar alleen dat gij vergete; doet gij dit laatste, dan zal bet slechts aan u liggen om in den zoon, dien ik zal aannemen, een Mediana te worden, de erfgenaam van een vorstenhuis; na mijn dood zullen mijne titels voor altijd uitsterven. Op deze woorden overtoog eene docdelijke bleekheid het voorhoofd van den jongel'ng; maar weerstand biedende aan den trots die in het diepst zijns harten opwelde, sloot Fa biaan het oor voor die stem, welke hem een zoo rijk aan deel voorstelde in de menschelijke grootheden, even alsof hij slechts den zachten adem des winds gehoord had, die in het gebladerte der wilgen ruischte. Och! Mediana, waarom moest gij mijne moeder doo- den? riep Fabiaan uit, terwijl hij zijn gelaat met beide banden bedekte; daarna wierp hij een blik op het in het zand gestoken dolkmes en voegde er op plechtigen toon bijSignor hertog van Armade, de dolk geeft geene schaduw meer. Don Antonio rilde ondanks zich zeiven; herinnerde hij zich toen de profetische bedreiging, welke de gravin de Mediana hem twintig jaar geleden had doen hooren

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1