68 jaar lang verpleegde van genoemd gesticht. Cornelia Vos, oud 80 jaar, (oud-vrijwilliger van 1830) en Cor nelia Schilder, 78 jaar, te Rotterdam, vieren 19 Januari hun vijftigjarig huwelijksfeest. De oudjes verkeeren in geen ruime omstandigheden. Hun woonplaats is een armoedig zolderkamertje. In de maand Februari zullen te Dordrecht de aldaar wonende oud studenten der Leidsche academie zich nog eens feestelijk vereenigen. In de afdeeling Utrecht van den Nederl. Protestantenbond trad Maaudagavond de heer F. Lieftinck, lid der Tweede Kamer der Staten- Generaal, als spreker op en hield eene rede over «het ware individu alisme en de wijze hoe dit door zelfkennis en zelf waardeering is te verkrijgen.» Een talrijk gehoor volgde den begaafden spreker met gespan nen aandacht. Door een noodlottig toeval kwam de spoorwegarbeider H. A. te Deutichem Dinsdagochtend onder eenen aankomenden trein, die hem gedeeltelijk over rug en borst reed, waardoor hij ernstig verwond werd, zoodat zijn toestand zeer bedenke lijk is. Door de onderafd. Deutichem van de Geld. Overijselsche Maats, van Landbouw zal een adres ge richt worden tot de Tweede Kamer met verzoek invoerrechten te heffen op granen, meel enz. Geen gebrekVoor de betrek king van klerk ter gemeente-secre tarie te Deventer, jaarwedde f500, hebben zich ruim 60 sollicitanten aangemeld. Deze week is een ploeg werk lieden uit Breda en omstreken naar Mühlheim, aan den Rijn, vertrok ken om aldaar aan waterwerken te arbeiden. Een correspondentie uit Alme- loo behelst dat de sympathie, die de ingezetenen voor de werkstakers hadden, eenigszins is bekoeld door de mededeeling van de firma Gebr. Scholten, dat de werklieden gemak kelijk het oude weekloon konden verdienen omdat de nieuwe machi nes, die pas waren aangeschaft, «vlugger» loopen, en tevens dat zij evenveel loon uitbetaalden als de andere fabrikanten. Een commissie, bestaande uit de heereu Boelen, burgemeester; mr. van Laer, pres. v. d. Rechtb.; H. Stork, agent der Ned. bank; M. Mulder, rechter en mr. van Engelen, heeft deze bewe ring onderzocht en bekend gemaakt dat de fabrikanten de waarheid ge sproken hebben. Op voorstel dezer comm. hebben Gebr. S. nu den werklieden voorgesteld drie weken op het vroegere loon te werken om de proef te nemen (zooals wij reeds berichtten). Nu dezen dit geweigerd hebben zal de sympathie van Alme- loo's ingezetenen, die bleek uit de groote giften aan de werkstakers, wel verminderen. Na beslaglegging op den in boedel van den heer D. K., den verdwenen aannemer van het kanaal AlmelooNordhorn, is dit thans ook met de door hem achtergelaten gel den geschied. Men heeft een scheikundig onderzoek ingesteld naar de vijgen, die de lading uitmaakten van het gestrande schip te Vlissingen, en van welke een milicien er een aantal had genuttigd, tengevolge waarvan hij gestorven zou zijn. Aan de vij gen mankeerde niets. Het «Reddingsleger» zal, naar men verneemt, te Assen voorgoed zijne tenten opslaan. Eene groote zaal is gehuurd, waarin wekelijks driemaal de oefe ningen zullen piaats hebben onder leiding van den heer Van Urk van Steen wijk. Ter gelegenheid der Dinsdag te Zwolle gehouden 25ste vergadering der schippersvereeniging «Schut- tevaer», waarin alle afdeelingen op twee na waren vertegenwoordigd, is een bezoek gebracht aan de laatste rustplaats van den stichter der ver- eeniging, die zijnen naam draagt. Eenige woorden van hulde, door den voorzitter der vereeniging, W. U. de Jong, gebracht aan de nagedach tenis van den heer Schuttevaer, wer den door den secretaris, den heer Van Tussenbroek, voorgelezen. Alle op de agenda gebrachte stukken, ten getale van 35, zijn afgehandeld, commissoriaal gemaakt of ter be handeling van het hoofdbestuur ge geven. Het laatste, dat in behandeling kwam, was de bepaling der plaats alwaar de eerstvolgende vergadering zal gehouden worden; waaromtrent ten slotte aan den voorzitter, we gens zijnen hoogen leeftijd, de vrij heid werd gegeven, intijds die plaats aan te wijzen. Twee meisjes van 8 en 13 jaren, te Dewerken, zijn Dinsdagmiddag door het ijs gezakt en verdronken. Tegen kwaadwilligen, die de stoomtram JoureHeerenveeu her haaldelijk deden ontsporen, is door de politie proces-verbaal opgemaakt (art. 164 W. v. S). Uit Groningen wordt gemeld dat in het voorjaar een tweetal jon gelui, vroeger in eene voorname stad in Gelderlaud woonachtig en voor eenige jaren naar de Trans vaal vertrokken, als zeer gefortu neerde menschen in ons land we- derkeeren. De geschiedenis is van beide on geveer gelijk; zij werkten eerst bij eenen boer, kregen later aandeel in het land, en toen dit land goudhou- deud bleek te zijn, werd het aan eene maatschappij tot ontginning verkocht, met behoud van een zeker aandeel in du rijke opbrengst. De hoofdsom, die elk voor zich uitbe taald kreeg, loopt tusschen de 2 en 3 ton gouds. Voor de waarheid van het boven staande wordt ingestaan, de namen der gefortuneerden zijn bekend en het mag te hunner eere gezegd worden,dat zij in de allereerste plaats gezorgd hebben, dat hun bejaarde ouders, die het niet al te breed in de wereld hadden, hun laatste levens dagen kunnen slijten op een wijze, die hun vroeger vreemd was. WETGEVENDE MACHT» EERSTE KAMER STAAT3BEGU00TING. Algemeene beschouwingen. Terwijl eenige leden nog betwijfelen of deze begrootingsoutwerpen wel uitsluitend beschouwd moeten worden als credietwet- ten, was de groote meerderheid der leden van meening dat in de bestaande omstan digheden staatkundige beschouwingen mis plaatst zouden zijn. Eenige leden betreur den dat tijdens haar vijfjarig bestuur de Keg. zoo weinig had doen blijken van haar inzichten omtrent de organisatie der leveude strijdkrachten; anderen achtten dit ver klaarbaar met 't oog op de Grondwets herziening, maar vertrouwen dat de Reg. nu met dubbele krachtsinspannning aan dit onderwerp zou arbeiden. Ook voor financieele beschouwingen omtrent het be leid der Regeering achtte men 't oogen- blik minder geschikt, ofschoon sommigen verklaarden niet te deelen de denkbeelden omtrent tariefshervorming van den minister van Financiën en de protectionistische nei gingen van den minister van Waterstaat. Men betreurde 't gemis aan een ernstig streven naar bezuiniging bij deze Regeeriug, en haar stelsel van splitsing der uitgaven. Eindelijk keurden eenige leden de licht vaardigheid der Regeering af bij de con versie van 1886, die veel te kostbaar ge weest was, terwijl ook der vertegenwoor diging niet het volle licht verschaft was; andere leden bestreden dit gevoelen. Men vroeg of tijdig aan de belastingontvangers voorschriften zijn gegeven om de aanslag biljetten voor de grondbelasting, dienst jaar 1888, met spoed rechtstreeks toe te zenden aan de aanvragers met 't oog op den termijn vuil 18 Januari in art. 73 der kieswet gesteld. Op een spoedige re- geiing der grensscheiding tusschen Neder- landscb- en Fransch Guyana werd aange drongen. Een krachtig optreden bij het buitenland ten behoeve van de belangen van onze veeteelt werd noodig geacht, in 't bizonder om intrekking te verkrijgen van 't verbod van invoer van schapen in België en van den invoer van vee in En geland. Men wenschto te weten de uitkomst der bemoeiingen bij België tot handhaving der rechten van Nederland, ten aanzien van de verplichte heffing van loodsgelden op de Schelde. Een overeenkomst met België tot gemeenschappelijke afwering van Zigeuners werd gevveuscht, evenals inter nationale regeling van noodseinen en sein lichten, ten einde de gevolgen van aan varingen te verminderen. Sommige leden drongen aan op partieele herziening onzer wetboeken. Het koninkl. besluit van 13 Dec. jl. omtrent het recht van gratie scheen, 'gens sommigen, niet op een juist be ginsel te berusten. Er werd gevraagd of ft,niet mogelijk zou zijn den noodlottigen handel in buitenlandsche loten en premie- loten te keer te gaau. Eenige leden keur den het gebruikmaken van Rijksveldwach ters voor 't beteekenen van exploiteu af. Een inspectie der opvoedingsgestichten scheen raadzaam. Eenige leden meenden dat de nieuwe gevangenissen, b.v. te Arn hem en Breda, nogal te wcnschen over laten. Dringend noodig werd een horzie- ning der gemeentewet geacht, vooral om de geldmiddelen naar de behoeften van elke gemeente te kunnen inrichten. RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Amsterdam, éde kamer, stond Diusdns; terecht in hooger beroep H. J. P. Hillebrand, van beroep lantaarnopsteker. Gelijk vroeger medege deeld werd, werd hij door de rechtbank veroordeeld tot 45 dagen gevangenisstraf, op grond dat hij den heer J. Backer, di recteur van het Grootboek, tot tweemaal toe een straatschandaal zou berokkend hebben en hem bij die gelegenheid toe gevoegd; //dief"! en: //jij hebt ons geld jij speelt meneer van onze centen en je moet me verantwoording doenik zal je niet met rust laten en je altijd volgen, ook naar het Grootboek." Het betreft de thans wel bekende kwestie van het zg. Romboutsfonils. Met de veroordeeling niet tevreden, teekeude bekl. hooger beroep tegen haar aan. Het Openbaar Ministerie requireerde bij monde van den adv.-gen. mr. Op ten Noort bevestiging van het vonnis der rechtbank. De verdediger, mr. W. A. Paap, trachtte allereerst aan te toouen, dat een gedeelte der ten laste gelegde feiten on juist is. Voorts sprak hij een met rede nen omkleed woord van clementie, dat hij motiveert door verschillende feiten, die in zake het Rombouts-fonds, zouden hebben plaats gehad; feiten waaruit onontwikkelde lieden als beklaagde eu zijne familieleden al heel licht konden opmakeu, dat er iets niet in den haak was: o. a. legde pleiter aan het hof over een door den heer Bac ker geschreveu en ouderteekend stuk, waarin deze verklaart dat hij den 16en Juni 1876 de administratie van het fonds aan mr. P. A. Brugmans heeft overge dragen, zoomede een stuk afkomstig van het kantor r van eenen notaris aldaar, waaruit blijkt dat die voordracht eerst op 2 April 1887 heeft plaats gevonden. De rechtbank, burgerlijke kamer te 's Hage heeft Dinsdag eene uitspraak ge geven op de vordering door de naaml. vennootschap de maatschappij //Seinpost" te Scheveningen, ingesteld tegen drie lui tenants der huzaren tot vergoeding van de schade, die de onderneming beweert te hebben geleden, tengevolge van de wan ordelijkheden, welke in den afgeloopen zomer in de tooueelzaal voorvielen. De rechtbank heeft op de hoofdzaak nog geen vonnis gegeven, maar de eische- resse het bewijs opgelegd van het bestaan der wanordelijkheden en van de daardoor berokkende schade, met bepaling dat de maatschappij den lOen April tot het le veren van die bewijzen in de gelegenheid zal worden gesteld. KERKN1EÜWS. Israël, kerk. Te Harliugen heeft de Israëlietische ge meente het 75jarig bestaan barer synagoge feestelijk herdacht. WEEZEN EN ARMENZORG. De commissie te Egmond aan Zee, die zich belast had met de inzameling van gelden voor de nagelaten betrekkingen van slachtoffers der bekende zeeramp in het afgeloopen jaar, heeft in zooverre hare taak volbracht dat zij, met hartelijke dankzegging aan de vele en milde gevers, over een voldoende som te beschikken heeft om gedurende 7 a 8 jaren in de behoeften dier nagelaten betrekkingen ruim schoots te kunnen voorzien. Het is haar eene blijde en bemoedigende gedachte dat door zoo veler krachtigen steun den 20 weduwen en weezen gedurende geruimen tijd een onbezorgde toekomst kan wórden verzekerd. Het totaal bedrag, dat op de Nutsspaarbank is geplaatst, rentende 3 pCt. is bruto groot f 7579,89l/a- li U IT EN L A M). België. Als een bewijs dat de Vlaamsche beweging in België veld wint, diene dat drie leden van den gemeenteraad van Brussel in het Vlaamsch den gevorderden ambts eed hebben afgelegd. Den 29en dezer maand zal te Brussel een Vlaamsche landdag wor den gehoudeD, tot bijwoning waar van alle Vlamingen, onverschillig van welke staatkundige kleur, wor den uitgenoodigd, met het doel om door het Vlaamsche laüd een ver zoekschrift aan de Kamers te doen richten, inhoudende, dat nog in deze zitting het wets-ontwerp worde af daaD, indertijd ingediend door den heer Coremans (afgevaardigde van Autwerpen) en Devigne (afgevaar digde van Gent), waarbij de wet van 1873, omtrent het gebruik van het Vlaamsch in het strafproces, aangevuld en uitgebreid wordt. De uitnoodiging tot het bijwonen van dezen landdag gaat uit van de hee- ren dr. Kops en Goffin, beiden leden van den Brusselschen gemeenteraad. Engeland. Wanneer de Iersche leden van 't Parlement, die nu in de gevangenis zuchten, ontslagen worden, wacht hun een feestelijke ontvangst. Meer dan honderd corporatiën zul len hen verwelkomen en een banket aanbieden. Verder zullen te Birming ham en op andere plaatsen in En geland groote demonstratiëa bij deze gelegenheid worden gehouden. Gladstone vierde dezer dagen onder talrijke blijken van belang stelling zijn 78en verjaardag. In zijn tegenwoordige verblijfplaats, Flo rence, werden hem vele adressen gezonden. Renter seint van heden uit Lon den: De correspondent van de Times te St. Petersburg meldt, dat de ver mindering van de in werkelijken dienst zijnde soldaten der keizerlij ke garde zich bepaalt tot het naar huis zenden van een duizendtal manschappen. De vredelievende be- teekenis van dezen maatregel wordt daardoor verminderd. De Times verneemt uit Weenen, dat de vredelievende verklaring van den Czaar daar geen grooten indruk maakt. Men acht het in Ruslands belang de vrees voor oorlog te doen bedaren, ten einde een leening te kunnen sluiten. Duitschland. In een correspon dentie uit Berlijn wordt iets mede gedeeld over den sociaal-democraat, afgevaardigde voor den Rijksdag, Wilhelm Hasenclever, die, zooals men weet, in deze functie wegens waanzin moet worden vervangen. Hij was de leider zijner partij, maar niet voor die taak berekend. Zijn sterke stem hielp hem om de volksmeetings te beheerschen en zijne uitingen in de soc. dem. bladen waren zeer heftig; maar hij kon beter boksen dan argumenteeren. Eerst uit Berlijn verbannen, ging hij naar Halle a. S. maar ook daar werd hij verwijderd en begaf zich vervolgens naar Deseau. Toen reeds was zijn zenuwgestel geschokt. Hij zal thans zonder twijfel wor den vervangen door zijn partijgenoot Liebknecht. In een telegram van dr. Schweinfurt te Caïro aan Le Mow. géogr. te Brussel gezonden, spreekt hij het bericht van de Vossische Ztg. tegen, volgens hetwelk hij tijding van Stanley zou hebben ontvangen, Frankrijk. Ongeveer 4000 perso nen waren Zaterdag te St. Etienne bijeen, om opden Boulevard Jules Ja- nin de driemaandelijksche revue van generaal Boulanger bij te wonen. Maar de «generaal van de parade» kwam niet. Rusland. Het aantal geruststel lende verklaringen omtrent het be houd van den vrede, door de ver schillende gekroonde hoofden van Europa van tijd tot tijd gegeven, is weder met één vermeerderd. De Czaar, die in alle gewichtige poli tieke aangelegenheden in Europa zulk een overwegende rol speelt, heeft volgens een Reuter-telegram uit St. Petersburg, in een rescript aan den goeverneur van Moskou zijn hoopvol vertrouwen uitgespro ken, dat de vrede ook in dit en de volgende jaren de gelegenheid zal schenken om alle krachten aan de ontwikkeling der binnenlandsche welvaart te wijden. Moge het zoo zijn! Oostenrijk - Hongarije. Ook hier te lande wordt ijverig de fa bricatie van repeteergeweren ten be hoeve van het leger voortgezet. Te Pesth is een naamlooze vennoot schap „Hongaarsche geweerfabriek" opgericht, met een kapitaal aan 300,000 fl., waarin het Mannlicher- geweer zal worden aangemaakt. Mannlicher, de ingenieur die het nieuwe stelsel heeft uitgevonden heeft zitting in den raad van bestuur. Een bestelling van 180,000 geweren is reeds aangenomen. Waarschijn lijk zal de Hongaarsche landweer ermede bewapend worden. Italië.De minister-president Crispi heeft eene circulaire rondgezonden aan de verschillende kabinetten, be helzende de mededeeling dat de orde te Rome tijdens het pauselijk jubileum niet verstoord is gewor den, in weerwil van de pogingen daartoe aangewend door de vreemde pelgrims, die der eenheid van Italië vijandig gezind zijn. Men zegt dat Misschien—had deze hem gezegd,misschien zal die God welken gij lastert, u in het diepste eener woestijn, waar nog nooit een menschenvoet is doorgedrongen, een beschuldiger, een getuige, een rechter en een beul doen vinden. Een geluid van krakende takken deed zich eensklaps hooren. Een man wienB kleederen van water dropen en met mod der bemorst waren, trad uit de omheining der katoenboo- menhet was Cuchillo. De schelm naderde met schaamtelooze houding, alhoewel hij eenigszins scheen te hinken. Geen der vier mannen, die zoo diep in hunne vreeselijke overpeinzingen verzonken waren, liet op dat gezicht eenige verwondering blijkeD. Caramba! gij verwachttet mij dus, riep hij uit, en ik die het onaangenaamste bad, dat ik ooit genomen heb, moest rekken in de vrees van u allen eene verwon dering te veroorzaken, waardoor mijne eigenliefde zou ge leden hebben (Cuchillo sprak niet van zijn onderzoekings tocht op den berg). Maar het water van dat meer is zoo koud, dat ik om er niet van koude in te sterven, een grooter gevaar zou getrotseerd hebben dan dat om mij weder bij vroegere vrienden te voegen. Voeg daar nog bij dat ik aan mijn been eene oude wonde weder voelde opengaan, die ik.... zeer lang geleden.... in mijn jeugd ontvangen heb. Signor don Estevan, don Tiburcio, ik ben uw onderdanige dienaar. Een diep stilzwijgen begroette deze woorden. Cuchillo gevoelde wel dat hij de rol van den haas speelde, die onder de tanden van de jachthonden eene toevlucht komt zoeken; maar met behulp zijner onbeschaamdheid trachtte hij eene meer dan onzekere positie te regelen. Alleen de oude jager wierp op Fabiaan een blik, die naar de reden scheen te vragen van de indringende tus- schenkomst van dien persoon met dat onbeschaamd en on heilspellend uiterlijk. Het is Cuchillo, zeide Fabiaan, op den blik van Bois-Roeé antwoordende. Cuchillo, uw onwaardige dienaar, hernam de schelm 'n die uwe heldendaden gezien heeft, signor tijgerjager. Maar, dacht Cuchillo, het is zeker dat mijne tegen woordigheid hun minder aangenaam is, dan ik zou geloofd hebben. Hij voelde zijne onbeschaamdheid op deze koele ontvangst spoedig verdubbelen en toen hij de strenge houding van allen zag, zeide hij op luiden toon: Maar waarachtig, ik zie dat gij met zaken bezig zijt en ik misschien onbescheiden ben; ik trek mij terug; er zijn oogenblikken waarin men niet gestoord wenscht te wor den; ik weet zulks bij ondervinding. Dit zeggende maakte Cuchillo eene beweging alsof hij een tweede maal door de groene omheining der Goudvallei wilde dringen; maar de barsche stem van Bois-Roré weer hield hem. Bij het heil uwer ziel, blijf hier, signor Cuchillo, zeide hem de jager. De reus zal van mijne verstandelijke hulpmiddelen hebben hooren spreken, zeide Cuchillo tot zich zeiven; zij hebben mij noodig. Alles wel beschouwd, deel ik liever met hen dan niets te hebbenmaar één ding is zeker, deze «Goudvallei» is betooverd. Gij staat mij zulks toe, signor Canadees, hernam hij, zich tot den jager wen dende; en op het gezicht van zijn aanvoerder eene ver wondering veinzende, welke hij niet gevoelde, zeide hij: Ik heb Een gebiedende wenk van Fabiaan sneed hem het woord af. Stilte, zeide hij, verstoor de laatste gedachten van een christen niet die gaat sterven 1 Zooals wij gezegd hebben, wierp de in de aarde geplante dolk geen schaduw meer af. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2