KINN li N I N I). Men meldt ons uit Haarlemmer meer: Door de ijsclub «Haarlemmer meer» zal bij vriezend weder, op 20 Januari a.s. eene hardrijderij op schaatsen worden gehouden, om le vensmiddelen, ten voordeele der ar men. Het ijs in de Haarlemmermeer is zeer slecht. Woensdag zakten ver scheidene personen er in de Hoofd en Kruisvaarten door, waarvau enke le met levensgevaar gered werden. Door de ijverige bemoeiingen van den brigadier der rijks veld wacht te Haarlemmermeer, is het eindelijk gelukt, den dader in handen te krij gen van den onlangs gepleegden diefstal, in eene slaapstee in deze gemeente. Dinsdag is alzoo gevankelijk naar Haarlem gebracht de persoon van J. S., uit Pruisen, vau beroep rei zend muzikant, sinds lang verdacht van diefstal ten nadeele van een logée in eene slaapsteê te Haarlemmerm. De verdachte had een blikken trom mel, waarin eene som gelds, een effect benevens papieren geborgen waren, medegenomen, den trommel geopend, zich het geld toe-eeigend en voorts den trommel met waarde in de Ringvaart geworpen, waaruit hij door de politie is opgehaald. De dader heeft reeds den brigadier zijn misdaad bekend. Woensdag j. 1. werd door den brigadier der rijksveldwaehtte Haarlemmermeer, een onderzoek in gesteld naar een diefstal van geld ontvreemd uit een kastje van eene dienstbode, in dienst bij den land bouwer J. K, te Hoofddorp. Bij onderzoek is gebleken dat J. D., in dienst bij voornoemden landbouwer, van de afwezigheid der dienstbode heeft gebruik gemaakt het kastje heeft geopenden het geld er uitgehaald. De verdachte heeft reeds aan voornoemden brigadier zijn misdaad bekend. LETTEREN EN KUNST. Burg. en Wetli. van Amsterdam stel len den gemeenteraad voor, de concessie tot liet bespelen van den Stadsschouwburg weder voor drie jaren (ingaande 1 Sept. 1888) te verleenen aan de Kon. Vereeni- giug //Het Nederlandscb Tooneel". De pachtsom blijft op f8000 bepaald. Ook overigens hebben de concessievoorwaarden geen noemenswaardige wijziging ondergaan. „La Tosca" het drama van Sardou, is nu in de Porte Saint Martin te Parij8 50 malen opgevoerd en heeft in ruim zeven weken een recette gegeven van 442.812 francs! Inhoud van Eigen Haard. Een ruikertje violen en Hermes Erisiue- gistus, door Eiore della Neve. (Mr. M. G. L. van Loghem). Vergezichten, (bij eene gravure naar H. Bource). Gene raal Krayenhoff, door P. H. Craandijk. Illustration van Ch. Eochussen. De verlegging van den Maasmond, door A. A. Beekman. LEGER EN VLOOT. Door den minister van Oorlog is be paald, dat bij streuge koude aan de po litiekamer- en provoost-arrestanten twee dekens verstrekt kunnen worden gedurende den nacht, en dat de korporaals en sol daten alsdan in de provoost ook gevulde stroozakken mogen hebben, zooals voor de politiekamer is voorgeschreven. Van de hand des heeren Nierstrasz, len luitenant van het reg. grenadiers en jagers, verschijnt eerstdaags een leiddraad voor het kader der infanterie bij de verschil lende dienstverrichtingen, welke bij het in staat van verdediging brengen van vestingen en forten en bij den vesting oorlog in het algemeen kunnen voorkomen. ONDERWIJS. De minister van binnenlandsche zaken is niet geneigd den termijn te verlengen, waarbinnen het wettelijk maximum vau ouderwijzers moet worden verkregen. LAND- EN TUINBOUW. Te Anna-Paulowna treedt met Maart a. s. eene nieuwe kaasfabriek in werking. Z. M. heeft benoemd tot substituut griffier bij de Arr.-Rechtb. te Tiel, mr. N. Van Hasselt, advocaat en procureur te Groningen, tevens werkzaam op het parket van den officier van justitie bij de Arr.-Rechtb. aldaar. De gewone audiëntie van den minister van Marine op Vrijdag 20 dezer zal, in stede van te elf uren, te half elf uur plaats hebbendie van den minister van Koloniën op Vrijdag 20 dezer en die vau den minister van Staat, minister van Bin nenlandsche Zaken op Zaterdag 21 dezer zullen niet plaats hebben. Bovenstaande berichten zijn uit de St.-Ct.) Z. M. benoemde den heer G. Ch. baron Snouckaert van Schau- burg, Zr. Ms. kamerheer en thesau rier, tot officier der orde van de Eikenkroon. Volgens een Haagscb blad zouden dezer dagen door den minister van Waterstaat uitnoodi- gingen zijn gericht tot eenige in genieurs van het stoomwezen, om zich te belasten met het verder on derzoek van fabrieken en werk plaatsen, door de enquête-commissie begonnen. Behalve jhr. G. F. van Tets, van wiens overlijden wij in ons vorig nummer melding maak ten, hebben de Provinciale Staten van Noord-Holland dezer dagen nog een hunner oudste en verdien stelijkste leden verloren, mr. Her man J. van Lennep, die tot aan zijn dood in hun midden zetelde. De beer Vau Lennep was vroeger geruimen tijd wethouder van Am sterdam en werd in Mei 1881 tot lid van Gedeputeerde Staten be noemd. Door den Commissaris des Konings is den werkstakers te Almeloo als uiterste concessie voor gesteld, nog vier weken op het oude loon te werken. Het voorstel werd door hen afgeslagen. Jhr. m r. G. L. M. H. Ru ij s van Beerenbroek is met 905 van de 955 stemmen tot lid der Tweede Kamer, in het kiesdistrict Maastricht gekozen. Door den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht is te Amsterdam een onderzoek ingesteld naar den toestand van een twintig tal slaapsteden en kosthuizen, waar omtrent aan den geneeskundigen Raad verslag is uitgebracht. De zin delijkheid bleek over 't algemeen voldoende; de ruimte liet veel te wenschen over. Vele der kamers en slaapzalen waren slechts 2 meter hoog en vaak is per hoofd slechts 6 Ms. lucht beschikbaar. In som mige slaapsteden is voor 100 per sonen plaatsmeerendeels echter voor 20 tot 40. Voorts zijn zolders, in afzonderlijke vertrekjes verdeeld of met beschotten voorzien, voor slaapgelegenheid ingericht. De meeste slaapsteden kunnen slechts wanneer gedurende den nacht de deuren en de ramen geopend blij ven, het aantal gasten waarvoor zij bestemd zijn, zonder nadeel berber gen. De prijs per nacht is in den regel 25 of 30 ct, met inbegrip van 2 maal koffie. In sommige slaapste den kan men echter ook voor 10 en 15 ct. per nacht onder dak ko men. J. Struijk, bankwerker bij de Rhijnspoorweg-maatschappij ontving Woensdag het diploma en een geschenk in geld wegens 25 jaren trouwen dienst. Het bestuur der Veree- niging tot Werk verschaffing te Hil versum, hield dezer dagen zitting, tot het inschrijven van hen, die zonder werk zijn en toch gaarne iets wilden verdienen. Het getal werkeloozen is groot. Aangezien de strenge vorst het uitvoeren van graaf werk beletzullen voorshands de werkzaamheden zich bepalen tot mattenmaken en het vervaardigen van huishoudelijke artikelen. De vr ij zinnige k i e s v e ?- eeu'ging te Wormerveer heeft een voorstel van twee barer ledenrom tot ontbinding over te gaan, verworpen» Een voorstel tot reorganisatie is aangenomen. Een drietal leden wer den benoemd om het bestuur in het volbrengen dezer taak ter zijde te staan. Zonderling werd men te Edam bij het binnentreden van een sedert geruimen tijd ledigstaand huisje verrast, door aldaar in de bedstede het lijk te vinden van een manspersoon. De overledene schijnt een jong man geweest te vijn en zal vermoedelijk in de leegstaande wo ning onderkomen gezocht hebben en daar een plotselingen dood ge storven zijn. De mogelijkheid, dat dit reeds eenige dagen geleden heeft plaats gehad, is niet buitengesloten, daar ue vorst der laatste dagen de ontbinding kan hebben tegenge houden. üit een 92-tal sollicitan ten naar de betrekking van gemeente architect te Alkmaar, is door B. en W. eene aanbeveling opgemaakt bestaande uit de heeren G. Looman, hoofdopzichter bij de gemeentewer ken te Leiden; R. A. Hey, archi tect te Amsterdam; A. H. W» Van der Vegt, civiel-ingenieur te's-Gra- venhage. Aan Th. Rijkers, schip per v. d. reddingsboot der N.- en Z. reddingmaatschappij, te Nieuwediep en aan J. J. Bakker gezagvoerder van de sleepboot Hercules is door de afd. Helder van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen de zilveren medaille voor edelmoedige bedrijven met daarbij behoorend diploma toe gekend als belooniug voor de red ding van de ekwipage der Renown op 9 Dec. j.len een getuigschrift uitgereikt aau de roeiers der red dingboot en d_ bemanning der Her cules, die een groot aandeel ia de redding hadden. Een IJsclub wordt te Leiden opgericht. Van het terrein der fa briek van de firma Enthoven en Co. aan bet Zieken te 's Hage, verdwenen in den laatsten tijd herhaaldelijk partijen ijzer op raadselachtige wijze. De politie heeft na zorgvuldige sur veillance eindelijk de hand mogen leggen op een viertal knapeD, waar onder een weesjongen uit een der gestichten aldaar. Ook worden het viertal diefstallen van lood en zink van een kerkgebouw ten laste ge legd. De politie nam 1600 kilo ijzer in beslag. De heler is bekend. De voorwaarden waarop de tramonderneming te Beek (bij Nij megen) den straatweg tusschen Beek en Nijmegen mag gebruiken, wor den tusschen de concessionarissen en de straatweg-commissie geregeld. De gemeenteraad verleendo eenparig de concessie op Nijmeegsch grondge bied. Men is dus met deze zaak weder een flinke stap nader tot bet doel. Door de politie te Nij- megen zijn twee knechts van de zeepfabrikanten Gebrs. Dobbelman aldaar, in hechtenis genomen, be schuldigd van een belangrijke boe veelheid zeep te hebben gestolen. De spoorwegarbeider H. A. te Deutichem is Dinsdagavond aan de bekomen wonden overleden. Het kind van den land bouwer P. v. B. te Ottersum is ten gevolge van de hevige brandwon den, welke het ontving, doordien het de inhoud van een ketel kokend water over zich kreeg, gestorven. Te Giethoorn is eene 47-jarige vrouw, door de duisternis misleid, te water geloopen en ver dronken. De vermoedelijke dader van den diefstal van 20' horloges bij een horlogemaker te Ter borg in December j.l. gepleegd, is te Wesel aangehouden. Het was Maandag der tig jaar geleden dat de heer Pyls als burgemeester van Maastricht in functie trad. De leden van het arm bestuur boden hem hunne geluk- wenschen aan. Te Mee helen bij Maas tricht is een 22-jarig voerman, door dien het paard van den wagen, weiken hij bestuurde, op hol sloeg, onder de wielen geraakt en aan de gevolgen overleden. Te Nieu waal is een per soon door het ijs gezakt en ver dronken; ook te Schoterland kostte het ijs een menschenleveu. Te Finsterwolde werd een knaapje door de tram overreden het bekwam eene ernstige wonde aan den nek en een der armen werd op verschillende plaatsen gebroken. Woensdag was de heer D. v. d.Werf, opzichter en werkmees ter aan de zakiinnenfabriek te Har- lingen, 40 jaren als zoodanig in be trekking. Voor een groot deel is het aau zijn ijver te danken, dat deze inrichting tot werkverschaffing zulk een hoogen bloei heeft bereikt, dat 120 personen er hun dagelijksch brood verdienen. Den jubilaris werden vele bewij zen van belangstelling geschonken. WETGEVENDE MACHTo EERSTE KAMER STAATSBEGROOTING. Spoedige wettelijke regeling der inrich" tingen vau levensverzekeringen werd nood zakelijk geoordeeld. De vermeerdering van het eindcijfer werd afgekeurd deze minis ter schijnt te gereedelijk toe te geven aan aanvragen om verhooging, vooral voor kunsten en wetenschappen. Opnieuw werd de aandacht gevestigd op het buitensporig aantal examens bij de verschillende tak ken van onderwijs; nagenoeg algemeen werd op vereenvoudiging aangedrongen bij verwachte herziening der verschillende onderwijzerswetten. Voorts werd er op ge wezen dat bij het hooger onderwijs te veel doctoraten zijn gespecialiseerd, en gevraagd of de geneeskundige professoren zich wel houden aan 't verbod om andere dan con sultatieve praktijk uit te oefenen. Vrij al gemeen uitte men de hoop dat er als nog een schikking zou tot stand komen met de gemeente Utrecht ten aanzien van het te stichten Universiteitsgebouw. Met in genomenheid had men kennis genomen van het nieuwe leerplan der gymnasia. Op herziening der wet op het middelbaar On derwijs werd aangedrongen, waarbij ook meer zorg zal moeten worden gewijd aan het ambachtsonderwijs. Bij 't lager onder wijs werd uitstel noodzakelijk geacht van 't tijdstip waarop het wettelijk aantal on derwijzers aanwezig zal moeten zijn. Beter nog zou men achten wijzigingen der school wet, waardoor 1 onderwijzer op 50 kin deren voldoende werd geacht. Een mini mum-leeftijd voor toelating scheen dan ook te moeten worden bepaald. Vele leden hadden geen guustigen in druk ontvangen van 's ministers beleid. Men miste vastheid van inzichten en van leiding, vooral gebleken uit de terugne ming van den post voor een groot schip- Ook meenden eenige leden dat liet beheer der marine niet in een goede richting is, daar de uitgaven voor het personeel steeds stijgen en die van 't materiëel overtreffen. Ten aanzien van de werven werd ook de aanneming van een vast stelsel noodig ge acht. Op betere inrichting van ons loods wezen werd opnieuw aangedrongen. Tegen de wijze van bezoldiging der landmeters werd bezwaar gemaakt, die niet afhankelijk moet worden gesteld van meer of minder werk ten behoeve van particulieren verricht. Het vraagstuk der repeteergeweren had men liever bij afzonderlijk wetsontwerp beslist gezien. De wijze waarop de Reg. de oefeningen in den wapenhandel bevordert, werd zeer toegejuicht. Sommigeu weusch- ;ten die bij gymnasia eu burgerscholen ver plichtend te stellen. Men vroeg of nader# mededeelingeti van den minister ook den vreemden indruk zouden kunnen wegnemen, dien de zaak van dr. Gratama in 't laatste stadium heeft teweeggebracht. Zitting van Woensdag 18 Januari Ingekomen een telegram van Vollen- hovener visschers, verklarende dat zij zich niet aansluiten bij het adhaesie-adres van daar aan het voorstel-Reekers. Het eindverslag is gereed over het voor stel-Reekers. Het openbaar debat wordt bepaald op Vrijdag te 11 uren. De Voorzitter stelt de behandeling der eindverslagen over de Staatsbegrooting voor, na afloop van het voorstel-Reekers. Besloten werd de Staatsbegrooting heden te behandelen. RECHTSZAKEN, Het gerechtshof te Amsterdam beves tigde de vonnissen der rechthnHk, waarbij respectievelijk: lo. W. M. Biichuer, we gens beleediging van den directeur der YYestersuikerraffiuaderij tot 3 maanden ge vangenisstraf werd veroordeeld; 2o. P. C. De Rnyter wegens beleediging van den minister van Justitie in een „Welkomst lied», ter gelegenheid van de aan den beer Domela Nieuwenhuis verleende gratie, tot 3 maanden gevangenisstraf werd verwezen. De gewezen gevangenbewaarder Met- böfer, tegen wien eene vervolging was aangevangen ter zake van een in „Hecht voor Allen» geplaatst stuk over Jeanne Lurette, is door de rechtbank te 's-Hage buiten vervolging gesteld. De rechtbank te Dordrecht behan delde Dinsdag in een buitengewone, open bare terechtzitting do zaak van de te Go- richem aangehouden li. de K. en zijne huisvrouw Th. S reizende met de schooue „Galathee», eigenaars van eeu draaimolen, en thans gedetineerd in het huis van Arrest te Dordrecht. Het echtpaar werd gehoord op het door de Belgische regeering gedane verzoek tot uitlevering. Uit de verhoeren (elk afzonderlijk) is gebleken dat man en vrouw tot het begin van 1887 te Gent eene herberg hebben gehouden en daarna to Breda, later te Gorinchem, hunne woonplaats hadden ge vestigd, de kermissen met hun caroussel in Holland bezochten, enz. enz.; dat zij in April 1887 door de rechtbank te Gent ieder tot drie maanden gevangenisstraf en boeten waren veroordeeld wegens het he len van 1000 frs.van dat vonnis waren zij in hooger beroep gekomensedert had den zij vau den afloop niets vernomen, totdat zij op 11 Januari 11. door den commissaris van politie aangehouden werden. Door den president werd hun medege deeld, dat zij luidens de arm de rechtbank overgelegde stukken, door het Hof te Gent elk tot 2 jaar gevangenisstraf en B0 frs Er heerschte een oogenblik verwarring. Fabiaan, Bois-Roeé en Pepe snelden heen om hunne ka rabijnen te halen; Cnchillo maakte van dit kort oogenblik gebruik en zich op don Antonio stortende, plofte hij hem tot tweemaal toe den dolk in de keel. De ongelukkige de Mediana stortte neer, stroomen bloeds uitbrakende. Een glimlach verhelderde de lippen van Cuchillo; don Antonio nam het geheim van den bandiet met zich mede. XLVI HOOFDSTUK. HET GODSOORDEEL. Een oogenblik van verstomming volgde op dezen zoo snel uitgevoerden moord. Don Antonio verroerde zich niet meer. Fabiaan scheen te vergeten dat de bandiet enkel de uit voering van het door hem uilgesproken vonnis verhaast had. Ongelukkige I riep hij uit, naar Cuchillo snellende met den loop zijner karabijn in de hand, alsof hij zich slechts verwaardigde zich tegen den beul van zijn kolf te bedienen. Stil, stil, zeide Cuchillo terugwijkende, terwijl Pepe die voor den moordenaar van don Antonio toegeeflijker was, zich tusschen beiden stelde, gij zijt driftig en op loopend als een wild veulen, eu elk oogenblik gereed om als een joDge stier toe te stooten. De Indianen hebben daarenboven te veel bezigheden om aan ons te denken. Dat is eene krijgslist, ten einde u te spoediger den dienst te bewijzen welken gij mij gevraagd hadt. Wees daarom niet ondankbaar, want, waarom zoudt gij er niet mede ingeno men zijn? gij waart vroeger de neef die zijn oom het meest in den weg stond.... Gij zijt edelmoedig, gij hebt een edel hart, gij zoudt er uw geheele leven spijt van hebben gehad aan dien oom geen vergiffenis te hebben geschonken, toen ik een einde aan de zaak maakte, ik neem alle gewetens wroeging op mij, ziedaar alles. Ach! zuchtte Fabiaan, ik hoopte hem nog te kunnen vergeven. Een waas van diepe droefheid overtoog zijn edel voorhoofd. Cuchillo had intusschen al zijne stoutmoedigheid terug gekregen; de zaken namen voor hem eene gunstiger wen ding. Hij wierp op het lijk van dengene die thans niet meer kon praten, een blik van bevredigden haat en mompelde binnensmonds Waartoe dient de bestemming des menschen? Twintig jaren geleden heeft mijn leven slechts afgehangen van de afwezigheid eens booms. Daarna zich tot Fabiaan richtende, zeide hij: Het is dus uitgemaakt dat ik u een grooten dienst heb bewezen. Maar toch! don Tiburcio, gij moet besluiten mijn schuldenaar te blijven en kijk, ik ben zoo edelmoedig om u de middelen te verschaffen om u daarvan te kwijten. Er zijn daar onmetelijke rijkdommen en daarvoor behoeft gij u slechts uw woord te herinneren dat gij gegeven hebt aan hen, die niet gevreesd heeft zich voor u, eu ik durf zeggen voor de eerste maal, in openlijken tweestrijd met zijn geweten te stellen. En Cuchillo, die ondanks de belofte van Fabiaan, van hem het door hem zoo vurig verlangde goud te laten, wist dat beloven en doen twee is, wachtte vol angst op het antwoord van Fabiaan. Ja! dat is waar! de bloedprijs is u verschuldigd, zeide hij tot den bandiet. Cuchillo veinsde verontwaardigd te zijn. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2