NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. D@ Goudvallei. 5e Jaargang. Maandag 23 Januari 1888. No. 1396. Dit luw Maat uit twee Mea STADSNIEUWS. HAARLEM'S DAGBLAD ABOHHEMEKTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door KTonze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publici/e Etrangère G. L. BA U BE fy" Co., JOH. F. JONES, Sitcr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Haarlem, 21 Januari. Aan J. van Beek is vergunning verleend tot oprichting van eene slachterij en rookerij in het perceel aan den Kruisweg no. 33, kadaster sectie B no. 916. In ons verslag van de vereeni- ging Volksbelang", in het nummer van gisterenbevindt zich eene omissie. Punt K. ontbrak er aan. De punten, die de genoemde candidaten te bespreken zullen hebben, zijn nu: a. kiesrecht, b. lager onderwijs, c. wet op den arbeid, d. arbeidsdag en rustdag, e. vak onderwijs, de fensiewezen, g. belastingstelsel, Ti. verhouding tusschen Kerk en Staat, i. koloniale politiek, j. koloniale huishouding, k. land-nationalisatie. Volgens achterstaande advertentie wordt de dienst op de intercommu nale lijn AmsterdamHaarlem der Nederlandsche Bell-Telepboon Maat schappij 23 Januari a. s. geopend. Door de politie alhier zijn twee personen aangehouden, die zich aan oplichting kaddea schuldig gemaakt. Zij hielden collecte aan de huizen der ingezetenen, zoo het heette voor de werkloozen, en gaven valschelijk voor, leden der commissie te zijn. Reeds hadden een aantal goedge- loovigen verschillende bijdragen ge geven. Bij den laudbouwer C. Bakker aan den Spaaruwouderweg te Haar lemmermeer, is in den nacht van Donderdag op Vrijdag jl ingebroken. Er worden een aantal kippen vermist. Op Donderdag a. s. zal in het lokaal van den heer Slikker te Hoofd dorp, eene vergadering gehouden worden voor a Volksonderwijs Als spreker zal optreden, 's avonds ten 7 ure, dr. H. A. v. Meulen, van Haastrecht. VISSCHERIJ. Nieuwe diep, 20 Januari. Heden kwam van de groote visscherij binnen de sloep «Op Hoop van Zegen" sch. v. d. Hoek, met 130 lev. 40 doode kabelj., 8 lengen en 1600 schelv.(waarvan 450 lev.,) terwijl 8 korders en beugers aanbrachten 70 tot 200 schelv., 2 tot 15 kabelj., 60 tot 86 gr., 30 kl. tongen, 30 bunschotten en 4 tot 10 m. kl. schol; lev. kabelj. gold ter afslag f 2.40 a, f 2.85, doode id, f 1.55, long f 2.70 per stuk, schelv. van de sloep f 20, van de beuger f 33 a f34 't honderd, gr. rog 83 cent, kl. id. 11c., gr. tong 60 c., kl. id. 20 c., bunschol 60 c. p. st. en kl. schol f 2.85 per m. I i\ li I A N I). Volgens een Renter-t e 1 e- gram van 19 dezer uit Washington heeft de senaat der Vereenigde Sta ten van Noord-Ame-ika, op dien dag het uitleveringstraktaat met Ne derland bekrachtigd. In eene Vr ij dagavond gehouden vergadering, van de leden iler Maatschappij voor den Wer kenden Stand, werden aan een vier tal personen die vele jaren bij een en denzelfdet! patroon werkzaam zijn bekroningen uitgereikt. Zij zijn de volgende D. Harberts, 56 achtereenvol gende jaren in dienst bij de heeren Mulemaus, later Coops en ZuonJ. C. van de Linde, 40 jaren in dienst bij de firma De Vries en Co.; H. J. vau Siingerlandt, 40 jaren in dienst bij de firma G. Dop en Zoon; H. H. Steeukamp, 28 jaren in dient t bij de afdeeling straatreiniging. Bij derijkstelegraafwor- den verplaatst met 1 Februari: de telegrafist 2e kl. J. Smitz van Wor- merveer naar Koog Zaandijk; de telegrafist 2e kl. A. H. Gijsmk van Amsterdam naar Zaandam; de klerk 2e kl. G. W. Röhuer van Amster dam naar Wormerveer. Aan den beeldhouwer Bart van Hove, te Amsterdam, is de uitwendige versiering opgedra gen van het gebouw der Kunstnij- verheidtentoonstellingdit jaar te 's-Hage te houden. Twee met petroleum ge- laden Russische stoombooteu in de Stadsrietlauden te Amsterdam, zijn te gelijk aan het lossen. Aan den overgang bij de Cr.aarpeterstraat te Amsterdam is Vrijdagmorgen door den trein eene vrouw, die de onvoorzichtigheid had ouder de sluitboomen door te gaan, overreden en gedood. De concessie voor een spoorweg, aangevraagd door de hee ren Lapère en Langemyer, va i Zeist naar Hilversum, zal om redenen van defensie niet verleend worden. Een paar jongens te Noordbroek deden zich te goed aan jenever, dien zij door een pijpen steel uit een vat zogen, dat zij ge vonden hadden. Een hunner is dien tengevolge zwaar ziek. Donderdagavond is te 's Hage op 57 jarigen leeftijd over leden de heer dr. K. W. Gratama, tot voor weinige maanden dirigee- rend officier van gezondheid en chef van het militair hospitaal aldaar. De overledene doorliep gedurende 36 jaren de verschillende rangen bij den geneeskundigen dienst en bracht eenige jaren in Japan door. De ijzeren verkapping van het nieuwe stationsgebouw de- H. IJ. S. Mij. te 's Hage, waaraan in den laatsten tijd zoo hard ge- a-be d werd, is in zooverre gereed, dat aanstaanden Zaterdag een hon derdtal werklieden vau den aauue- mer, den heer Vau Enthoven, daar aan gedaan krijgt. De leden van de coöp. volksbroodbakkerij «de Volharding» te 's-Hage, hebben in eene alge- meene vergadering besloten, aan de werkstakers te Almeloo brood te zenden tot een bedrag van f 500, ten einde aldus de werkstaking te ondersteunen. Een machinist Scholten, die bij het vergaan dat schip omkwam, zou bij terugkomst te Rotterdam in huwelijk zijn getreden met een dienst meisje, wier uitzet reeds kant en klaar was. Men kan zich de smart van het ongelukkige, oppassende meisje voorstellen, toen zij den dood van haar aanstaande vernam. Zij kon zich echter met het denkbeeld van zijn dood niet vereeuigen en heeft d'enst genomen op het stoomschip Caland van dezelfde maatschappij, in de hoop dat zij haar minnaar nog eens zal wedervinden. De drie kinderen, twee zoons en een dochter, aan welke de echtgenoote van G. Burggraaf, van de znn het te Zegveldde vorige week het leven schonk, zijn deze week alle drie overleden. Dit jaar zal te Arnhem, evenals in 1887, op het dusgenaamd «sport- en tentoonstellingsterrein» nabij den Velperweg een concours hippique worden gehouden. Op dat terrein zal voorts een wielrijdersbaan worden aangelegd, terwijl er tevens een feestgebouw zal verrijzen. Hier door hoopt men te bewerken, dat de landbouwtentoonstelling, welke dit jaar te Arnhem wordt gehouden, daar zal kunnen plaats hebben. Voor Belgische reke- ning zijn aangekocht de beide uit gestrekts bosschen genaamd «Freu- desberg» en „Heidebosch" te Eist bij Reenen, toebehoorende aan graaf Aldenburgh Bentinck. Met het vel len der bocmen zal een aanvang worden gemaakt. De toren te Geldrop is Vrijdagmiddag te half drie uren gevallen, zonder de minste onge lukken te veroorzaken. Uit Almeloo wordt ons geseind dat de werkstaking nog niet is geëindigd, maar er rust onder de bevolking heerscht. Politieagenten, die tot handhaving der orde waren aangekomen, zijn deels weder ver trokken, doch een troep huzaren zijn in hun plaats aangekomen. Woensdag werd door de politie te 's-Bosch aangehouden Johanna V., oud 19 jaar, wonende te Tilburg, die in den laatsten tijd bij verschillende winkeliers diefstal pleegde van schoenen, pantoffels, manufacturen en onlangs nog bij eenen horlogemaker een gouden re montoir-horloge ontvreemdde. Zij is in voorloopige hechtenis gesteld. Te Me ij el is een mole naar achterover van een der wieken van den molen gevallen, terwijl hij bezig was de zeilen af te nemen. Zwaar gekwetst ligt hij al twee dagen buiten bewustzijn. Er is wei nig hoop op zijn herstel. Het fonds tot stichting van een christelijk «Te Huis voor Zeelieden", te Vlissingen, heeft van eene vermogende te 's-Hage eene gift van duizend gulden ontvangen. Eene vrouw uit het dorp lerg bij Maastricht, welke voor eenigen tijd, op weg naar huis zijnde, door een Duitschen schipper werd aangerand, geslagen en beroofd, is tengevolge van den schrik overleden. Te Twisk heerscht dezer dagen algemeene ontsteltenis, door dien een groot landbouwer aldaar, die voor vermogend gehouden werd, thans blijkt in zijn zaken een te kort van f280,000 te hebben. Een aantal personen zijn daarbij betrok ken en lijden groote schade. In één worp met den ze gen ving Donderdag een vischhan- deiaar in de Lek meer dan 500 kilo visch. Te Heerenveen zijn Don- derdag aangekomen de EDgelsche rijders George Fish Smart, diens broeder James Smart, George See eu mr. Charles Goodman. De eerste drie zullen als professionals meerij den, de laatste in den wedstrijd voor liefhebbers. Ofschoon het ijs nog zwak is, werd door de vreemde rijders dade lijk een ritje gemaakt. Jammer dat de dooi thans is ingevallen. De hofstede van C. Eisma onder Dautumawoude is Donder dagnacht geheel afgebrand. De dochter heeft ernstige brandwonden gekregen. Het vee is met moeite gered. Van den inboedel, graan, enz., was niets verzekerd. De postbode van Hee- renveen op Joure heeft in de laatste nachten last gehad van bedreiging van zijn leven, als hij geen geld afgaf aan de brutale eischers. Of schoon hij geen geld gaf, pakte men hem toch niet aaD, maar den vol enden nacht was men weer present. De bode heeft zich nu gewapend om zich des noods te kunnen ver- iren. Een 7-jarig jongentje waagde zich Donderdagmiddag te Leeuwarden op het brooze ijs bij het militaire hospitaal, met het ge volg dat hij er doorzakte. De poli- tiebediende Haije van der Heide schoot toe, om den jongen te helpen, doch zakte er mede door. Zijn toe stand en dien van den knaap werd zeer gevaarlijk. Daar kwam de jeug dige Rinke Bergsma aanloopen, die den politiebediende eene lijn wist toe te werpen, welke deze kon vast grijpen en daarna om den pols wist te winden. De redding van beide drenkelingen volgde nu. PBUILLETO KT. 1361 XLVIe HOOFDSTUK. HET GODSOORDEEL. Het spijt mij u te zien vertrekken, zeide Bois- Rosé tot den avonturier, een man die, zooals gij, de hardnekkige vijand der Indianen is, zou een makker ge weest zijn wiens gezelschap ik hoog zou geschat hebben. Mijn plicht roept mij naar het kamp, van waar ik onder den invloed van het slecht gesternte van den onge- lukkigen don Estevan vertrokken ben, antwoordde de avonturier, maar er zijn twee zaken die ik nooit ver geten zaldat is eerstens de handelwijze van edelmoedige vijanden en ten twe de den eed dien ik in uwe handen heb afgelegd van aan niemand ter wereld het geheim van deze onmetelijke rijkdommen te onthullen. Na dit gezegd te hebben, verwijderde de ridderlijke Diaz zich snel, terwijl hij nadacht over de middelen om zijn eerbied voor zijn gegeven woord en de zorg voor de vei ligheid der expeditie, waarover de aanvoerder hem alvorens te sterven, het bevel gegeven had, met elkander overeen te brengen. De drie vrienden hadden hem weldra uit het gezicht verloren. Terwijl hij zich verwijderde, sloeg een ander ruiter, evenzoo voor hen onzichtbaar, door langs den arm der rivier te rijden, den weg naar het Mexikaansche kamp inhet was Baraja. Deze, het hart vol van de verfoeilijkste hartstochten die hem zijn makker hadden doen opofferen en meer dan ooit hunkerende naar het goud, was eindelijk tot het besluit gekomen om den buit te deelen; eu hij galoppeerde heen om versterking te halen, wel verre van te verwachten in het kamp slechts dood en verderf voor ontknooping te vinden. Fabiaan had stilzwijgend geluisterd naar de meening van Bois Rosé, evenals naar die door Diaz bij zijn vertrek ge geven en hij wachtte thans nog naar den raad van den vroegeren karabinier. Gij hebt, zeide deze op zijne beurt, eene belofte gedaan waarvan niets u kan ontslaan; de vrouw van Arel lanos heeft haar op haar sterfbed ontvangen, gij hebt den moordenaar van haar echtgenoot in ,.w macht, gij kunt uwe belotte niet herroepen. Toen hij daarna op Fabiaan's gelaat een trek van be sluiteloosheid gewaar werd, voegde hij er met bijtende spot ternij, die den grond van zijn karakter uitmaakte, bij Maar alles goed en wel beschouwd, indien gij zoo veel afkeer van die rol hebt, zal ik er mij wel mede be lasten; want, ofschoon ik tegen Cuchillo niet den minsten wrok gevoelde, kan ik hem toch zonder eenige gewetens wroeging ophangen; gij zult zieD, don Fabiaan, dat de schelm niet verwonderd zal zijn over hetgeen ik hem ga zeggen; lieden van zulk ongunstig uiterlijk als Cuchillo, verwachten altijd het een of ander oogenblik opgehangen te worden. Na deze oordeelkundige opmerking gemaakt te hebben, naderde Pepe de haag van groen welke hem van den ban diet scheidde. Deze had niets gezien, niets gehoord. Zijn gekromde vingers woelden in het zand met den ijver van den uitgehongerden jakhals, die een lijk opgraaft. Signor Cuchillo 1 een woordje, als het u belieft, riep Pepe, eene opening in de haag van katoenboomen makende. Maar Cuchillo hoorde niets. Eerst op het derde geroep keerde hij het hoofd om en vertoonde aan den karabinier zijn vuurood gelaat, na alvo rens uit wantrouwen een tip van zijD mantel over het goud geworpen te hebben dat hij reeds verzameld had. De ex-karabinier glimlachte welwillend. Ik zeide het wel, antwoordde hij, waartoe dient de bestemming der menschen? hebt gij gezegd. Twintig jaar geleden heeft mijn leven afgehangen van de afwezig heid eens booms. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1