HAARLEMMER HALLETJES. Een Zaterdagavondpraatje. RUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. Een onderwijzer in de ge meente Haskerland (Fr.) heeft voor zijne betrekking bedankt, om als -commis-voyageur op te treden. Dit pleit misschien evenmin tegen het onderwijs als voor den handel. Bij Groningen is een fraai gouden muntstuk opgedolven, afkomstig uit den tijd van Willem de Vijfde, graaf van Holland, Zeeland en Friesland. De nieuwe cellulaire ge vangenis te Groningen, waarin bijna 400 cellen zijn, is reeds zoo bevolkt, dat uit kleinere gevangenissen in het noorden niet meer naar Gro ningen wordt getransporteerd. Uit Heerenveen worden de veroordeelden nu tot het ondergaan van hunne straf naar de gevangenis te Arn hem overgebracht. Een zeldzaam geval doet zich te Schoterland voor. Een zoon en een achterkleinzoon van den heer G. Woudstra te Oudeschoot hebben zich dit jaar aangegeven voor de loting der nationale militie. Oud-oom en achterneef bereikten in het vo rige jaar beiden den leeftijd van 18 jaar. Te Veendam heeft zich een vrijwillige brandweerclub ge vormd, bestaande uit 27 leden. De statuten der vereeniging zijn door den gemeenteraad goedge keurd, en eene der spuiten ter ha- rer beschikking gesteld. WETGEVENDE MACHT, De visscken in de Zuiderzee blijven beschermd. Zietdaar de uitkomst van het lange debat in de zitting van de Eerste Kamer van Vrijdag, dat eindigde met de verwer ping met 21 stemmen. Het voorstel van den heer Reekers, strekkende om de vis- scherij weer geheel vrij te laten, ook met den zoogouaamden wouderkuil, is ver worpen. De heeren Breuning, Schimmel- penninck van der Oye en Moolen- burgh bestreden het voorstel evenals de minister van Waterstaat, die mede oordeelde dat de tijd om met de proef neming op te houden, nog niet was aau- gebroken. Daarentegen vereenigden de heeren Fransen van de Putte, Roëll en van Nispen zich met het voorstel, of schoon de j urische gronden van den heer van N i s p e n als zoude bij verwerping de verbodsbepaling geen kracht meer hebben, sterk bestreden worden door den heer Roëll. Door de verwerping blijft de verbods bepaling voorloopig bestaan. Wel heeft de Regeering een herziening der Visscherijwet toegezegd, maar daartoe zal hij eerst de onderzoekingen afwachten van den nieuwen weteuschappelijken ad viseur. Na de verwerping van het voorstel- Reekers kwam de Staatsbegrooting weer aan de orde. Donderdag was bij hoofdstuk V (Binnenl. Zaken) veel gesproken over de geschiedenis der restauratie van de Utrechtsche Hoogeschool. Zooveel is zeker dat de Regeering blijft weigeren over de bouwplannen in overleg te treden, zoolang Utrecht weigert een aannemelijke over eenkomst met het Rijk te sluiten. Doet zij dit wel, dan is de regeering goedge zind. Hiervan namen de heeren Roëll en van L ij n d e n akte. Nog verklaarde de minister dat regeling der Rijksarchieven zeer goed bij konink lijk besluit kon geschieden, ontkende dat er bedenkingen van belang tegen de wet op besmettelijke ziekten zouden bestaan en wees er op dat reeds nu Gedep. Sta ten de macht hebben, gemeentebesturen die niet zorgen voor voldoende schoollokalen, tot hun plicht te brengen. Daarna gaf de minister van Bui- te nl. Zaken nog eenige mededeelingen over den Bonede ï-Eems. Heden voortzetting. XXI. Naast de woning die ik de mijne mag noemen (in bruikleen althans) bevindt zich een kruidenierswinkel. Ik zal u maar niet zeggen in welke straat dat is, anders zoudt gij dadelijk in staat zijn mijn incognito op te heffen. En dat incognito, waarde lezer, acht ik bepaald onmisbaar voor mijn zielsrust. Kende men den naam, waaronder ik bij den ambtenaar van den Burgerlij ken Stand te boek sta, dan zou ik dik wijls moeten hooren//Zeg, reis, Fidelio wat bedoel je met je laatste //halletje"? z/Dat ding smaakt me volstrekt niet," of //je beweringen zijn niet juist of //je stijl deugt niet!" enz. Om die reden wandel ik liever rond als Fidelio, zonder meer, met omsluierd aangezicht. Maar wij dwalen van onzen kruideniers winkel af. Op alles wat daarin plaats Engeland. De Parnellietische af- gefaardigde Blaine is Vrijdag te Armagh in verzekerde bewaring genomen, ais beschuldigd van eene oproerige rede gehouden te hebben. Hij is reeds voor den magistraat verschenen. Zijne zaak is verwezen naar het hof van assises. De afgevaardigde O'Brien is Vrijdag uit de gevangenis te Tul- lamore ontslagen, daar de drie maan den gevangenisstraf, waartoe hij veroordeeld was, verstreken zijn. Een katholiek priester, Mac. Fadden genaamd, is te Armargh gevangen genomen. Sir Robert Carden, oud-lord mayor van Londen, is Vrijdagnacht plotseling overleden. Reuter seint van heden uit Londen: Aau de Times wordt uit Sofia gemeld, dat de beambten van het Oostenrijksche consulaat-gene raal plotseling naar Weenen terug geroepen en reeds daarheen ver trekken zijn. Duitschland. Aan de beurs te Berlijn eD onder het publiek is met groote ingenomenheid het bericht vernomen, dat prins Bismarck zich zou hebben uitgelaten«Naar mijn innigste overtuiging zullen wij in de naaste drie jaren geen oorlog heb ben». De beurs was daardoor zeer opgewekt. Het bericht vereischt ech ter nog bevestiging. Frankrijk. Reuter seint van he den uit Toulon: Het bericht wordt bevestigd, dat er bevel is gegeven een eskader uit te rusten, ten einde naar de Middellandsche Zee te ver trekken. In de tuighuizen heerscht groote diukte. Reuter seint van heden uit Parijs Het Petit Journal ontvangt bericht uit Cherbourg, dat in die haven maatregelen worden genomen voor het geval het geschil tueschen Frankrijk en Italië niet wordt bij gelegd. Italië. Don Quiehotte meldt dat het geschil tusschen Frankrijk en Italië wegens het gebeurde te Flo rence geschikt is door het verplaat sen van den kantonrechter Tosini en het toedienen eener vermaning aan den Franschen ambtenaar. Bulgarije. De Wiener Gorr. deelt mede, dat vorst Ferdinand van Bul garije er zoo weinig aan denkt om zijn land te verlaten, dat hij tot het instellen eener nieuwe ridder orde is overgegaan. Het zal een be looning zijn voor burgerlijke ver diensten, de Orde van Clementine genaamd, met drie klassen. Een Londensche firma is met de ver vaardiging der onderscheidingstee- kens belast. Het denkbeeld moet uit gegaan zijn van de moeder van den vorst, die ook haar naam aan de orde gegeven heeft en die van een kleine speculatie op de ijdelheid der Bulgaren de beste resultaten voor de populariteit van haar zoon ver wacht. Servië. Reuter seint van heden uit Belgrado: Het regeeringsblad deelt mede, dat 6 prefecten zijn afgezet, wegens hun houding tegenover de regeering. Men verwacht ook nog het ontslag van een twaalftal an dere ambtenaren. grijpt, heb ik eene schoon uitzicht door de niet genoeg te roemen uitvinding der spionnetjes, die ons ook zoo kostelijk in staat stellen ongewenschte bezoekers van verre te zien naderen, tijdig onze voor kamer te verlaten en de meid te laten zeggen, dat wij niet thuis zijn. Waardoor wij zelf haar het liegen leeren en ons dus niet mogen boos maken, als zij straks ver klaart, niets te weten van den hal ven schapenbout die in de kast stond. In dien winkel dan staat de deur geen oogenblik stil. Onophoudelijk komen er dienstmeisjes met mandjes, jongens, vrou wen om hunne boodschappen te doen. De lezer zal wel begrijpen dat ik, die kiezer ben, niet den ganschen dag voor het spie geltje de klanten van mijn buurman be schouw. Het is mijn vrouw die zich dat genoegen gunt, sedert mijn oudste dochter van school gekomen is en thans, op moe ders bevel, de edele kookkunst bestudeert, waarvan ik de aangebrande, zoutelooze of ongare resultaten vaker dan mij lief is des middags op mijn bord krijg. Zoo zit mijn waarde echtvriendin dan voor haar raam en breidt o, echtelijke trouw, sokken voor mij. Middelerwijl ver- Uit Aken wordt een staal- tje van verregaande stroopersbruta- liteit gemeld, dat met een misdaad eindigde. Dezer dagen ontving de jachteigenaar vanGrevenich, te Aken woonachtig, ter gelegenheid van zijn huwelijk, als geschenk, eeue mand thuis gestuurd, gevuld met ....hazenooren. Er was een briefje bij, met de woorden; „Wij eten meer hazen dan gij." Tot dusverre had de heer G. de wildstrooperij oogluikend aangezieD, niettegenstaande hij wist, dat zijn jacht er zeer door leed maar nu de wilddieven hem nog voor den gek hielden, stelde hij onmiddellijk voor eigen rekening een jachtopzie ner aan. Deze werd nog vóór 1 Ja nuari 11. beëedigd en deed Nieuw jaarsavond reeds de ronde op het jachtveld, toen hij eensklaps op een bende stroopers stuitte, niet minder dan 15 personen sterk, allen met stokken, geweren en messen ge wapend. Vóór hij den tijd had, van zijn geweer gebruik te maken, lag hij reeds op den grond en werd hij door stokslagen en messteken on schadelijk gemaakt. Eenige voor bijgangers vonden hem later ster vende. Hij was echter nog bij machte aan de overheid de namen zijner aanvallers mede te deelen. Den vol genden dag stierf hij. Indevorigeweek heersch- te in de stad Birmingham groote ontsteltenis. Een gek of grappen maker had in sommige bladen voor speld, dat op den elfden der maand eemge planeten in botsing zouden komen, waardoor op dien dag ongeluk en ellende over de be woners der aarde zouden komen. Plotselinge sterfgevallen, ontplof fingen in steenkolenmijnen, brand moord, aardbeving, storm, enz., enz. zouden plaats vinden. Toen op den elfden Januari een bizonder zware mist viel, waren de domooren van Birmingham dan ook overtuigd, dat het einde der wereld gekomen wa". Vele vrou wen liepen door de straten om bij bels te gaan koopen, andere bleven den geheelen dag in haar bed liggen en sommige vrouwen zochten een schuilplaats in kelders. De politie-bureau's waren den ge heelen dag omringd door huilende vrouwen, die zich daar nog het veiligst achtten. De schoolkinderen werden te huis gehouden. Spoor weg- en tramkaartjes werden haast niet verkocht, maar velen sloten eene verzekering tegen persoonlijke ongelukken. Vr ij dagochtend had er een brand plaats in een kruideniers winkel in Houastich (Londen) waar bij vier personen in de vlammen omgekomen en vijf zwaar gewond zijn laatstgenoemden zijn naar het hospitaal gebracht. Het is voorgekomen, dat negenjarige schoolknapen zich van het leven beroofden, omdat hun ouders hun, verklaarbaar genoeg, niet wilden toestaan te trouwen; het is wel gebeurd, dat een schoen makersgezel verkoos het tijdige met het eeuwige te verwisselen, daar het leven hem te onbeteekenend toe scheen ook heeft het zelfs plaats ge vonden, dat een drie-en-tachtigjarige jongejuffrouw zich«om een on gelukkige liefde» van kant wilde makenonlaDgs is nog bericht van een moeder, die tot hetzelfde uiter- biudt zij het aangename met het nuttige, en neemt nota van de personen die den winkel binnengaan en van de artikelen die zij daaruit medebrengen. Haar door lang durige waarneming geoefend oog weet zelfs onder het boezelaar der aardige dienst meisjes den inhoud harer boodschappen te raden. Zoo weet zij mij met veel ver ontwaardiging te vertellen dat mevrouw A. ieder oogenblik siroop van punch laat halen, dat mevrouw B .zulke groote quan- titeiten sago gebruikt voor hare zwakke bloeden van kinderen, en dat mevrouw C. de grootste afneemster is van Engelsche beschuitjes, waarmede zij hare ondeugende spruiten tracht te temmen. Nu, ik laat mijn vrouw die onschul dige liefhebberij en stoor mij niet veel aan hare kritiek, omdat ik weet, dat ze het eigenlijk goed meent en werkelijk niet zoo scherp over de raenschen denkt als ze wel zegt, zooals er zoovelen zijn die wel op alle dingen op- en aanmerkingen ma- keu, maar dat meer uit gewoonte doen, dan wel omdat hun karakter zoo kantig en hoekig is. Maar er was een klant van mijn buur man die de verontwaardiging van mijn ste wilde overgaan, omdat zij niets dan dochtertjes ter wereld bracht en dit haar echtgenoot mishaagde; maar welke redenen ooit tot zoo droevig uiteinde mogen hebben ge leid als een zelfmoord wegens een lossen tand, daarvan heeft men naar elke waarschijnlijkheid tot heden nog niet gehoord. De Berl. Börs. Ztg. verzekert, dat de oDgehuwde Elizabeth Magaron te Londen, oud 55 jaar, in leven genietende een jaarlijksch inkomen van 10000 pond sterling, dezer da gen een onweerstaanbare behoefte gevoelde zich te vergiftigen en dit omdat haar tand loszat. Het leed der zottin is geleden. Geen tand doet haar meer pijn. Haar vermogen heeft ze aan lief dadige instellingen vermaakt. De heer St. Jean Bap- tiste André Godin, die in 1859 te Guisse (Aisne) een «familistère» stichtte voor zijne werklieden, is overleden. Hij was de zoon van een slotenmaker en in 1817 geboren. In 1846 richtte hij te Guisse een ijzer smelterij op en hij werd spoedig een vermogend man. Het „famili stère" bestond uit 600 woonhuizen met coöperatieve winkels, eene so ciëteit, schouwburg enz In 1871 werd hij lid der nationale vergade ring, doch hij trok zich vier jaar later uit het openbare leven terug. Onrustbarend breidt zich te Weenen het getal moorden en zelfmoord en in deMaatste dagen uit. Een kapitein van een fregat schoot zich dood, even als een notaris-vrouw te Presburg; op de openbare straat te Weenen vond men het lijk vau een net jonkman, die zich een ko gel door het hoofd had gejaagd een ander jongeling verdronk zich in den Donau; de dochter van een koffiehuishouder hing zich wegens een liefdes-historie op; een school- juffer vergiftigde; zich de vrouw van een wethouder der stad wierp zich onder een trein de echtgenoote van een jong journalist sneed zichzelf en haar twee kinderen in den pols; de kinderen zullen vermoedelijk herstellen. Gedurende het afgeloo- peu jaar hebben te Gotha 110 lijk verbrandingen plaats gehad, tegen 95 in 1886 en 76 in 1885. Het to taal der crematies aldaar, sinds de openstelling in 1879 van den lijk oven, is 496. De laatste verbranding was die van een lijk uit Nederland. Het vervoer, de begeleiding en de ver branding geschiedde voor rekening van de Nederlandsche Vereeniging voor Lijkenverbranding. Zooals wij meermalen herinner den, heeft deze Vereeniging siüds een paar jaar de gelegenheid open gesteld om, tegen storting van f 200 in het Fonds van lijkovens, zich het recht te koopen op crematie voor hare rekening. Reeds zeven leden hebben deze storting gedaan. Aan het hoofd van 11 Pr e- senteeen te Parma verschijnend dagblad, kon men dezer dagen bet volgende lezen: «Wegens de nijpende koude zal bet blad morgen niet verschijnen. Indien wij belangrijke telegrammen uit Afrika outvaDgen, zullen wij een buitengewoon bulletin uitgeven.» In een hospitaal te Rome voüd Vrijdag een opstand plaats van zeventig vrouwen, die onder toezicht der politie stonden. Zij vie len op de barmhartige zusters aan en sloegen die tegen den grond. andere helft in lioogeu mate opwekte. Het was een vrouw, armoedig gekleed, die iederen dag op een vast uur den winkel bezocht. Dit feit op zichzelf was het.niet, dat haren toorn gaande maakte, maar wel de aard der artikelen die zij er kocht. t Is een schandaal! bepaald een schan daal! Er gaat haast geen dag voorbij of 't mensch komt een of andere lekkernij halen. Vandaag is het een flesch wijn, ik zie het aan het étiquet, morgen een busje geperst vleesch, dan weer vleesch-extract. 't Is wat fraais! ik kan het van mijn huishoudgeld niet betalen, maar sommige menschen leven ook alleen voor lekker eten en drinken!" Den verborgen steek over het huis houdgeld liet ik ongemoeid passeeren, maar ik kon niet nalaten even de vrouw in kwestie te verdedigen. //Misschien heeft ze een zieke thuis,"waagde ik te observeeren, z/die versterkende middelen noodig heeft." //Gekheid," zei mijn vrouw, zoo over tuigd dat ik begreep hoe vast haar opiüie was, //snoeplust en anders niet. Misschien verdient haar man tegenwoordig groot geld en wordt nu alles verteerd, om straks gebrek te lijden!* De te hulp gesnelde mannelijke bestuurders en bewakers werden door de vrouwen met een hagelbui vau steenen ontvangen, en eerst toen politie en militaren op het ter rein kwamen, trokken de opstan delingen af en verschansten zich in de ziekenzalen, zoodat daarop let terlijk storm moest worden geloopen. Twee personen werden door de voorwerpen waarmede gegooid werd, zwaar gekwetst en de inspecteur vau het hospitaal verkeert in levens gevaar. Negentien vrouwen werden naar de gevangenis overgebracht. De impresario Schür- mann heeft een zonderling avontuur gehad op zijnreis in Italië. Te Napels gaf zij secretaris Ullmann 52 koffers, met een gewicht van 2552 kilo ter ver zending aan en omdat er vroeger al eens een kist zoek was geraakt, liet hij al de bagage in een verze gelden waggon verzenden. Te Vene tië aangekomen, waren er nochtans maar 51 koffers, die...2852 kilo wo gen! De koffer van Ullmann, met da boeken, contracten euz. was zoek. De telegrafisten en tele- graatkantoorklerken te Johannes burg in Transvaal meenden veron gelijkt te zijn, en namen de vrijheid over te gaan tot werkstaking. Zij dachten dat zij onmisbaar waren, en zonden zelfs den 8n December eene ontwerp-overeenkomst ter on- derteekeniDg aan „het hoofd van het Trans vaalsche telegraaf wezen", den heer C. K. Van Trotsenburg. Uit die voorwaarden, waarop zij weer hun werk wilden hervatten, blijkt echter niet dat zij hooger sa laris eischten. Het heeft er den schijn van, dat zij slechts hun ongenoe gen en hunne onmisbaarheid eens wilden toonen. Zij hadden echter buiten den waard gerekend, De heer Van Trotsenburg, die zeer bij de pinken blijkt te zijn, bracht de belooniüg voor overwerk bij de te legrafie vau 2 shillings in het uur op 4 shillings. Daardoor werden an dere stilzwijgend aangespoord om overwerk te doen. Van de kantoren te Barberton, Pretoria, Heidelberg enz. werden nu klerken naar Johan nesburg opontboden, waardoor de dienst spoedig hervat en in gere- gelden gang was. Naar aanleiding van dit geval spoort de Volksstem de Regeering aan om voorzichtig te zijn in de keuze harer ambtenaren, en niet alleen naar de technische bekwaam heid van een candidaat onderzoek te doen, maar tevens of hij een juist besef heeft vau zijn plicht als amb tenaar. Onder de zeven ontslagen werk stakers leest men slechts éen Ne- derlaudschen naam. Door eenMexicaanschen millionair zal, wegens gezondheids redenen, een paleis worden gebouwd, 300 voet boven den grond. Het is omgeven door een uitgestrekten tuin; men heeft er lift en telefooD, terwijl het paleis door een fontein van wa ter wordt voorzien. Het geheel rust op ijzeren kolommen. In hst midden der Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika woeden zware sneeuwstormen. Tal van personen komen om. Het spoor wegverkeer staat stil. De geteisterde staten zijn Texas, Mmnesota, Dacota, Montana en Nebraska. (Zie 2de blad.) De Norton Canes-kerk, Cannock Chase district, is door de vlammen vernield; alleen de toren bleef gespaard. De brand kwam door een gasvlam aan, die bij 't orgel Ik zweeg maar, want, ben ik in mijn halletjes alleen aan het woord, thuis in vertrouwen gezegd, lezer, ben ik dat niet. Maar overtuigd had mijn wettige weder helft mij niet. De vrouw zag er zoo fat soenlijk, zoo net uit, in weerwil van hare armoedige kleeding, dat ik haar niet van zulk eeu ontembare» snoeplust kon ver denken. Ik besloot dus, gedreven door den echten Hollandschen onderzoekings geest die ons volk (vroeger) kenschetst, op kondschap uit te gaan, om te weten of mijn optimisme of mijn vrouw's pessi misme de zegepraal zou behalen. Toen dus op een zekeren morgen de vrouw weer uit den winkel kwam, ging ik haar op een afstand na. Zij liep vlug door, om des te gauwer aan het smullen te kunnen gaan," zou mijn vrouw misschien hebben gezegd, maar onderweg ging zij een hoogen stoep op en een winkel bin nen. Ik verhaastte mijn stap en ontdekte dat mijn vermoeden juist was geweest: het was een apotheek die ze was binnenge treden en ik zag door de groote ruiten, hoe de apothekersbediende achter de toon bank haar een paar fleschjes toereikte. Daarop ging zij haastig de deur weer uit.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2