Parnell zou echter voor de erf lating bedankt hebben, maar den millionnair in bedenking gegeven hebben eenige legaten te vermaken aan weinig met aardsche goederen gezegende leden der Ier?cbe partij. Naar de Times verneemt, heb ben er te Sint-Petersburg m de laatste dagen vele arresiatiën plaats gehad, o. a. van eenen inspecteur en van al de agenten in zijn dis trict. Duitschland. Het keizerlijk paar ontviüg Vrijdagmiddag de presiden ten der beiden huizen van den Land dag. De Keizer wees bij de ont vangst op den gunstigen financi- eelen toestand van den Staat, en uitte terloops ook de hoop dat de vrede bewaard zou mogen blijven, waardoor een nog gunstiger toe stand der geldmiddelen te verwach ten zou zijn. In het bizonder sprak bij zijn voldoening uit over de welge slaagde spoorweg-politiek, die aan vankelijk, met het oog op de groote geldelijke eischen, niet onbedenke lijk geschenen had. Dr. Windthorst, de bekende lei der der centrum-partij in den Duit- schen Rijksdag, heeft zijn 77steu verjaardag gevierd. Ter zijner eere had verleden Zondag een feestmaal plaats, waaraan de te Berlijn aan wezige centrumledeu van den Prui- sischen Landdag deelnamen. Binnen een;ge dagen zullen de Duitsche troepen in Elzas-Loiha ringen met 30,000 man versterkt worden. De werken die de onderwaterzet- ting van de omstreken van Straats burg over een uitgestrektheid van zeven mijlen moeten mogelijk ma ken, zijn geëindigd eu men begint thans gelijke werken rondom Metz in gereedheid te brengen. RuslandHet aangekondigd morganatisch huwelijk tnsscheu den Russiscben grootvorst Nicolaas en mevrouw Boureoinewaartoe de czaar zijn toestemming gaf, zal vooreerst niet kunnen worden vol trokken, daar dc vader van den grootvorst zich er tegen verzet. Omtrent, den spoorweg in Middel-Azie meldt men dat het station, hetwelk de Rus-en besloten hebben in Bokhara te bouwen, on geveer over zes maanden gereed zal zijn. Het bouwmaterieel alsijzeren delen eu balken, wordt op kamee- leu en paarden van Samarkand aan gebracht. Op dezelfde wijze wordt liet materieel voor het bouwen van eene brug over de Oxus bij Hari getransporteerd. GEMENGD VIKIWS. Het Panama-kanaal zal vermoedelijk in 1890 kunnen worden geopend voor schepen zoo groot als de grootste booten der Compagnie Trau=atlantique. Wauneer men dan zooals men hoopt, jaarlijks 120 millioen francs ontvangt, kaD men de lasten Oetalen en dividend nit- keeren en het overt-chot bezigen tot het voltooien van het kanaal. Een vernuftig middel om een stervenden perenboom voor a!ge- heelen ondergang te bewaren, werd voor twee jaren toegepast door iemand te Boston. De stam was kwijnende, en daarom plantte men vier jonge peren boompjes via& tegen den ouden j stam aan, sneed de toppan geheel weg, maakte insnijdingen in deu i bast van den ouden boom en entte de jonge stammetjes daarop in. Del oude, zoowel als alle jonge boom pjes bleven in het leven. Hoofdza kelijk trekt nu de vruchtboom zijue sappen uit de jonge stammen. Een ruime oogst van lekkere peren wa iu 't volgende jaar de beiuoning voor de aangewende moeite. Een jeugdig velocipe- dist heeft in 9 dagen heel Frankrijk met zij a tricycle door gereden. Den 3eu Jail. van Havre vertrokken, kwam hij den 12eu te Toulon aan. Tengevolge van een scheur in de buis van de waterier ding zijn drie verdiepingen vau de bibliotheek van de Académie frau caise te Parijs onder water gezet. Hierdoor werden 2500 kostbare wer ken, waaronder exemplaren, welke men onmogelijk door anderen kan vervangen, deels vernietigd, deel zwaar beschadigd. Het schip Entrepreneur, van de haven Saiut-Maio, was dezer dagen door den storm naar Malaga gedreven en de kapitein, vree^ennc dat zijn schip tegen de kust in stui ken zoude geslagen worden, wierp zijn laatste anker uit. Vier-en twintig uren lang bleef het klemc vaartuig als een mosselschelp aan de geweldige branding ten prooi. Elke minuut verwachtte men het breken vau deu ketting en het ver brijzeleu van het schip. Eu langer voor auker blijven was insgelijks de dood, want men had geene le vensmiddelen meer aan booid. Ge weldige golven rukten nu dit dan dat stuk van het tuig overboord, eu de storm bleef aanhouden eu van tijd tot tijd zag men van het vaartuig niets dan de toppen der masten. De bevolking van Malaga stond op den oever der zee den strijd der schipbreukelingen aan ie zien, maar het was niet mogelijk hulp te ver- leeuen. Door middel vau groote letters, die men op witte muien schilderde, wilde men den kapitein beduiden, dat hij zich naar de kust moest laten drijven en men dau het moge lijke zou doen om üein aan wai ie brengen. De teekens werden door deu kap te n verkeerd opgevat en hij schreef eenen brief terug, die in eeue gesloten flesch gelukkig naar wal dreef. Deze brief luidde«Redt ons in Gods naam! Wij hebben een vrouw aau boord, die zinneloos is van schrik en wanhoop. Wij hebben eten noch drinken meer». Met ongehoorde pogingen slaagde men er toen in eeue lijn naar tiet schip te schieten eu den ongeluk- kigen een vaatje levensmiddelen te doen toekomen. Twee uren later kwam eeue pakketboot voorbij, die de schipbreukelingen opnam. Verscheidene vaartuigen, onder anderen twee Spaansche oorlogs schepen, die in de haven lagen, stelden geene enkele poging in het werk om hulp te brengen. Omtrent de levuiiswijze vau den Czaar verneemt de Corres- pondance de V Est het volgende: Alexander III beweegt zich m een kleiueu kring van bekenden, onder wie geen als politicus uitmunt. Zijn omgeving bestaat iu hoofdzaak uit de heeren en daoies der hof houding, voortonrend onder elkaar intrigee- reude. Tot dezen kring behoort ook de generaal Tcherewiu, die voor de veiligheid van den Czaar te waken1 iieett. Slechts te midden dezer lieden gevoelt de Czaar zich wel, iedere vreemdeling verveelt hem. De Czaar houdt veel van lichaamsoefeningen, snijdt hout, harkt de paden in den slottuin te Gatschina en jaagt in het park. Men heeft opgemerkt, dat zijn eetlust steeds toeneemt. Voor en na het ontbijt, dat om twaalf uur wordt opgediend, werkt de kei zer dagelijks ééu uur met zijn mi nisters. De geruchten van gesmeede aan slagen worden, zoo verzekert men, dikwerf in zijne omgeving zelf ver zonnen. Toch neemt men de klem- geestigste voorzichtigkeidsmaatrege- len in acht met de spijzen, welke den Czaar worden voorgezet. Alle voorraad, die voor de keuken be stemd is, wordt achter slot eng: en- del bewaard en de sleutel bevindt zich in handel van den maitre d'hó- tel, die den Czaar ook alleen aan tafel bedient. De keizerin is steeds goedhartig en beminnelijk eu tracht, wanneer er gasten zijn, dezen de ongemakkelijkheid van den Czaar met te zeer te doen gevoelen. Gelijk in vroeger dagen heeft de Keizerin ook thans een passie voor dansen en fraaie toiletten. De Groot vorstin, Maria Pauiowna, is een vrouw van scüittereude begaafdhe den eu verle.delijke bevalligheid. Tegenwoord g staat zij bij den Czaar zeer slecht aangeschreven, wegens hare sympathie voor de Duitschers en in het bizonder voor de Berlij- uers. Zoo heeft de Czaar haar zelf dezer dagen geschrapt van de lijst zijner ga;?ten voor de jacht. De Grootvorstin een voortreffelijke ja geres, ze is op geen sportgebied vreemdeimg en een vriendin van het haza.dspei. Nog steeds is het de Gravin Beauharnais, de zuster van Skobe- iew, die aan het Hof' den toon aangeeft. Men vreest den Czaar aan het Hof, men vreest hem m de stad, uiaar voor alles vreest men de treu rige gevolgen, die zijn gedrag voor den staat kan hebben. St. Petersburg, de hoofd- stad van Rusland, biedt op geen enkel tijdstip des jaars zulk een e genaardigeu en aantrekkelijken aanblik ais in het tegenwoordige. Cm ceu zoo gewichtige handelsstad te worden als zij nu is, heeft de omstandigheid medegewerkt, dat het huis des Czaren en de leden der keizerlijke familie met hun talrijk personeel er zijn gevestigd. Hier schittert het beroemde Winterpaleis met zijne verzilverde turnen eu voorts treft men hier de beroemde paleizen Anitcheff, Michael, Marie, Tadrit- chestie, het marmeren paleis en zoo vele andere aan. St. Petersburg is de eerste fabriek en havenstad van het rijk; het bestaat door zijn eigen industrie en handel. Er zijn op 't oogenbiik 553 fabrieken en inrich tingen welKe voor 50 millioen roe bei 's jaars verwerken en de invoer van de zeezijde bereikt het cijfer van 160 millioen roebel. Het ver keer tusschen de verschillende stads wijken en de voorsteden, dat langs kanalen geschil dt, is zeer levendig. Deze op Hollandsche wijze aange legde kanalen en de op pa en ge bouwde paleizen met hunne Iiaii- aant-che zuilenrijen en de breede wandelwegen, die zich waaiersge- wijze uitstrekken, geven aan de stad geheel een oostersch voorkomen. Maar toch is St. Petersburg een bij uitstek Russische stad, en wonen er zelfs meer Russen dan in Moskou. De bevolking bestaat thans uit meer dan eeu millioen zielen; iu 1848 was dit getal 473,437. Destadsirt- gaven bedragen 7,235,277 roebel, bijna 9 millioen gulden 's jaars. TeWarschau werd dezer dagen een arts bij een patiënt ge roepen. Hij vond een bewustelooze en constateerde alcoholvergiftiging. Eene menigte ledige rlesschen be vestigde deze verklaring, welke bo vendien bekrachtigd werd doorschrif- teiijke aanteekeningen van den zieke. Van af 's namiddags drie uren was hij, met het voornemen zich door alcohol te doodenbegonnen met drinken en had dit voortgezet tot 10 uren 's avonds. Elk uur schreef hij op, wat hij gevoelde. Tot zes uren was de gewaarwording aan genaam, om 9 uren schreef hij „Kan nauwelijks meer schrijven; spoedig nadert het einde." Tegen middernacht verloor hij zijn bewust zijn en heeft hij zijn doel bereikt: de dokter kon hem niet in het leven houden. In het midden der vo rige maand heeft, zooals wij reeds melden, iu het Indianeugebied üer Vereenigde Staten een orkaan ge woed, die groote verwoestingen aan richtte en het verlies van eeu aantal menschenlevens ten ge volge had. Tegen vijf uur iu den morgen werd een geraas gehoord, dat de weinige ingezetenen van fort Washita uit den slaap deed opschrik ken. Men zag een dikke, zwarte trechtervormige wolk aanrukken, die ongeveer een mijl ten noorden van Washita aan de aarde raakte. Daar stak de storm op en begon, zich naar het zuiden richteud, het werk der verwoesting. In een om mezien lag de helft der huizen van fort Washita in puin. Armstrong Academy leed geen g-roote schade, daarentegen de veefokkerijen in den omtrek aanmerkelijk. Te Green, een plaatsje, dat ongeveer zes mijlen ten zuiden van Armstrong ligt, berok kende de storm groote schade en werden een aautal personen gekwetst. Zeventien woningen en een winkel waaiden letterlijk weg, paarden en runderen werden gedood of gewond. De materieele schade valt vooralsnog niet te ramec. Twee kinderen in Green werden door den wind opge nomen, 60 el ver door de lucht medegevoerd en met zulk eeu kracht tegen den grond geslingerd, dat men slechts hun deerlijk verminkte lijken vond. Veel vee werd door den blik sem getroffen, want een hevig on- weder ging met den storm gepaard. Deze zelf hield in elke plaats slechts ongeveer zes minuten aan. VARIA. Onder de hooggeplaatste ambte naren van Japan neemt «Hare gratie van de Vijf en Vijftig parasol.-» een eerste plaats in. Ook de «Heer van honderd waaiers» en de «Opper- controleur van de Gouden Heuvels» zijn mannen van hoogen rang. Bij zulke titels zijn die van het hertog dom Gerolstein nog niets. Wijs als SalomonDeChinee- zen te Shanghai zijn een en al be wondering over de wijsheid van hun districts magistraat. Men bracht een mau voor hem, beschuldigd een tafel te hebben gestolen, doch de aangeklaagde beweerde onmogelijk schuldig te kunnen zijn, daar hij te zwak was om zulk een voorwerp te kunnen dragen. De rechter luis terde en veinsde medelijden met den man. «Ga heen en genees», sprak hij vriendelijk, «en daar je arm bent, neemt dien zak, die 10.000 stukken geld bevat, van mij aan.» De man nam den zak over den schouder en ging heen. Maar nog was hij het gebouw niet uit of hij werd weder voor den rechter ge voerd, die thans geloofde dat hij de tafel had gestolen, daar de man wel den zwaren zak met geld kon til len, dus zeker ook een tafel. «Gij wijst mij dus af, mejuffrouw» zeide een jongeling tot eene jonge dame. aMaar ik wenschte nog een dringend verzoek te doen!» «Eu welk verzoek is dat?» «Of gij het stilzwijgen wilt be waren over wat ik tot u gezegd heb.» «O, zeker. Maar waarom vraagt u dat zoo iu het bizonder?» a Ja ziet u, hmik wilde mor gen uwe oudste zuster ten huwelijk vragen». Jonge vrouw, een dag na het huwelijk: «Neen, geef mij maar geen geld, lieve, ik mocht het eens ver liezen Dezelfde., een jaar na het huwe lijk. Ik heb gisterenavond f 60. uit je portefeuille genomen, manlief. Ik kan mij niet voorstellen, zegt een vader tot ziju luien zoou, hoe gij het werken zoo kunt verafschu wen; het is waarlijk een genot voor mij. Ja, papa, is het antwoord, maar ik houd er niet van mijn leven al tijd in genoegen door te brengen. DAMPROBLEEM No. 3. ZWART. genum merd in de vak ken waar de stuk ken kun nen staan. 46 47 48 49 50 41 42 43 44 45 36 37 38 39 40 31 32 33 34 35 26 27 28 29 30 21 22 23 24 25 16 17 18 19 20 11 12 13 14 15 6 1 8 9 10 1 2 3 4 5 WIT. De stand van het spel is als volgt A. (Wit) 3, 4, 5, 13, 14, 15. 20, 33 en 36. B. (Zwart) 22, 23, 29, 34, 42, 44, 47 en 48, d. 31 en 35. lloe moet Wit srelen om te winnen? Oplossingen worden ingewacht tot 26 Januari e. k. ten einde die te vermelden in ons nummer van 30 Januari. DE REDACTIE. vau het hotel «della Nationi» en bracht alle vreem delingen die de stad weuschten te bezien, naar dit gedeelte. «Uno centesimo, Siguore (een cent, mijuheer) zeide de jon gen die den vreemdeling het eerst had bemerkt en met groote sprongen naar huis toegegaan was. «Un centesimo per un pover ragazzo» (een cent voor een armen jongen) en hij keek met zijn guitige donkere kijkers den jongen man zoo eineekend aau, dat deze hem een paar stukjes kopergeld toewierp. In een oogwenk was de troep die de twee strijdlustige vröuwen omringde, tot eenige ouden van dagen geslonken, al de toeschouwers vestigden hunne aandacht op den edel- moedigen bezoeker en bedelden om centen op allerlei toon en allerlei manier. De jonge man «limlachte. haalde een handvol kleine zil veren munt te voorschijn en strooide dat onder de hoop, die zich thans om hem verdrong. Terwijl de geheele bende over en door elkander buitelde en rolde, ging hij met zijn geleider verder en keek nieuwsgierig naar de twee vrou wen die het plan voor een vechtpartij, bij gebrek aan pu bliek, hadden opgegeven en zich schadeloos stelden door elkauder wederkeerig een aantal scheldnamen naar het hoofd te slingeren. Dicht in de nabijheid stond in een deur een jong meisje te kijken naar de ruzie van de vrouwen en de worsteling van de mannen, om het zilvergeld van den vreemdeling. Zij zou eeu schilder tot model hebben kunnen dienen. Hare gitzwarte oogeu, glinsterend als diamauten, zagen vrij en oubeschroomd rund, het ravenzwarte haar golfde vrij over de schouders, terwijl de halfgeopende mond een rij hagel witte tanden liet zien. Een rechte, kleine neus verhoogde nog de bekoorlijkheid van dit jonge gelaat. Met brutalen blik keek de jonge man haar aan en streek haar toen hij bij haar was, vrijpostig over de wang. Me! een klein gilletje van schrik sprong het meisje, dat hem niet bemerkt had, achieruit eu richtte hare fonkelende oogen op den jongen mau, terwijl zij eenige woorden uitte welke hij niet verstond. «Wat zegt zij?» vroeg hij, zich tot den gids wendende. «Zij waarschuwt u, dit niet weer te doen,» antwoordde deze. «Wees voorzichtig, Signor, men geeft in dit kwartier spoedig een messteek.» «Dwaasheid,» zeide de jonge man, de schouders opha lende, «zij vergeten alles als men hen geld geeft,» en op het meisje toetredende zeide hij in gebroken Italiaansch: «Wilt gij mij niet een kus geven, lief kind?» Het meisje zeide niets, maar bleef hem aanstaren met hare doordringende oogen, zonder een stap achteruit te doen. Hierdoor aangemoedigd deed de vreemdeling nog een stap vooruit en trachtte den arm om haar middel te slaan, toen plotseling eeu krachtige slag met hare gespierde hand hem tegen den muur van het huis wierp en het meisje te gelijkertijd met luider stemme riep: «Francesco, vieni qnil» «Wat hebt gij gedaan?» zeide de gids haastig, hem met zich voorttrekkende. «Spoedig, vooruit! anders sta ik er niet voor in, dat wij hier heelhuids vandaan komen.» Maar plotseling sprong een jonge Italiaan hen in den weg. Het was eeu ranke, slanke zoon van het Zuiden, met levendige bewegingen en hartstochtelijke g-eharen. Mt-t van drift bevende stem riep hij, de vuisten zoo zichtbaar bal lende, dat de vrijpostige jongeling eeu stap achteruitdeed: «Venite qui per offendere ragazze? Siete troppo poltrone per defendervi?» (Ivomt gij hier om meisjes te beleedigen? Zijt gij te laf om u te verdedigen?) Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 6