NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Dinsdag 24 Januari 1888. No. 1397. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE!!: S T A D SIV1 E IIIV S. IH N N E N L A N D. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit bind verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Pnblicite Etrangere G. L. HATJBE Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs3Ibis Faubourg Montmartre. Haarlem, 23 Januari. In het bestuur van de Liedertafel aZaDg en Vriendschap» hebben de volgende veranderingen plaats ge had. In de plaats van de heeren Brondgeest, Haartman en Oosten broek, reep. vice-president, 1ste secretaris en commissaris, die om verschillende redenen hunne func- tiën hebben nedergelegd, zijn be noemd de heeren H. van Bremen, vice-president, T. C. Niephaus, Iste secretaris (thans 2de secretaris), K. van Eden, commissaris. Tot 2den secretaris is benoemd de beer H. P. Loots. Met rassche schreden nadert de voltooiing van een nieuw gesticht op de terreinen der Chr. V. t. V. van lijders aan vallende ziekte, ge legen aan deMeesterlottelaan, alhier. Dit gebouw is veel grooter en ruimer dan het thans aldaar bestaande. Het zal den eersten Mei worden geopend en,behalve voor patiënten derde klas se, ook zijn ingericht voor de ver pleging van patiënten der eerste en tweede klasse, die tot nu toe niet dan bij uitzondering konden wor den opgenomen. Aan dit gebouw, waaraan den Daam «Sarepta» zal worden gegeven, was groote be hoefte, en ook op «Meer-en-Bosch» blijkt het bouwen van een nieuw gebouw onontbeerlijk. Het bestuur is evenwel niet zon der zorg, daar reeds nu de noodige fondsen ter bekostiging van den bouw en de meubeling van «Sarepta» ont breken. Het blijft echter met ver trouwen voortgaan op den ingesla gen weg, overtuigd dat de noodige ondersteuning voor een werk, dat niet slechts van plaatselijk belaDg is, maar het gansche land ten nutte komt, geenszins zal ontbreken. Met het oog hierop doet het dan ook op nieuw een beroep op de belangstel ling en medewerking van alie wel- gezinden in den lande en vraagt hun de behulpzame hand te willen bie den om bet aangevangen werk op uitgebreider schaal tot hulp voor velen te doen strekken. Zondag 22 Januari werd op het terrein van de cavalerie-kazerne aan de Kleverlaan alhier een football- wedstrijd gehouden tusschen het tweede twaalftal der Haarl.Football- club en het eerste twaalftal der football-club „Excelsior'', beiden al hier. Na een hevigen strijd van drie malen mocht het de laatstgenoemde club gelukken de overwinning te behalen met 1 goal tegen geen enkele der eerste club. Hedennacht overleed hier ter stede W. van Cuijk, een der weinig over gebleven oudstrijders van 1830, en als zoodanig gerechtigd tot het dra gen van het Metalen Kruis. De vereeniging «door Inspanning: Uitspanning» voerde Zondagavond in den Schouwburg alhier, ten too- neele «Lazaro de Veehoeder». Dat de titel vau dit aantrekkelijke stuk de leden had bewogen, weder in grooten getale op te komen, be hoeft wel niet gezegd te worden. De meeste rollen waren in goede handen en werden vlug en vlot af gespeeld. Het herhaalde applaus der toeschouwers zij daarvoor een recht matig huldebetoon. Dinsdag zal hier ter stede eene proefueming worden genomen met eene zandstrooimachine, vervaardigd door de firma Landré en Glinderman te Amsterdam. Het werktuig zal in het Kenaupark worden beproefd. In de vorige week is in de Haar lemmermeer door een beroepsjager, die zelfs de linkerhand mist, gescho ten een trapgans, welke in ons land hoogst zeldzaam wordt aangetroffen en in Zuid-Duitschland thuis be hoort. Het dier is aangekocht door het Museum van Natuurlijke His torie te Leiden. Naar men meent bevond zich van dezen vogel tot nog toe slechts één opgezet exem plaar in ons land, nl. bij den heer Crommelin te Haarlem. LETTEREN EN KUNST. Johan Smit onze jonge landge noot, die mon zich zeker nog herinnert, gaf te Dresden een concert, waarop hij Reineckes concert voor cel, Bruchs //Kol Nidrei", een Sarabanda van Bach en een Spinlied van Popper speelde. Zijn succes was zeer groot en de bladen van Dresden zwaaiden den talentvollen leerling van Grützmacher warmen lof toe. Reinecke zelf dirigeerde het orkest, toen Smit zijn concert speelde. Sardou moet bezig zijn aan een stuk voor het toekomende jaar, een overzicht gevende van de geschiedenis van 1789 tot 1889, beginnende met de inneming der Bastille. Sardou, kreeg tot zijne ver bazing uit de dagbladen kennis van dit plan en besloot toen te deen wat men hem klakkeloos had toegeschreven. Inhoud van de Portefeuille. Negende jaargang no. 43Edouard Detaille (met illustraties). E. Rittner Bos, Kunstliteratuur. Willem Van Zuyleu, door N. Yan Harpen. (Met portret).H. Viotta, Muziekliteratuur. Gerbraud, Het antwoord van Marcellus Emants. Puck, Pastoor of abtDona Carmen, door J. Hendrik van Balen. Agape, Oud- Grieksche novellen. - Balbi, Parijsche kroniek. Jack T. Grein, Oost en West. A., Het tooueel in de Hoofdstad. LEGER EN VLQOT. Herhaaldelijk is in den laatsten tijd in onderscheidene bladen de meening ge uit dat het gering aantal vrijwilligers voor den krijgsdienst in Oost-Indië moet wor den toegeschreven aan de te strenge eischen hij het voorschrift op het geneeskundig onderzoek vastgesteld Dit belangrijk onderwerp ia dezer dagen nu ook besproken door den dirigeerenden officier van gezondheid Dr. J. H. Gentis, chef van don geneeskundigen dienst bij het garnizoen te Arnhem. In de onlangs verschenen 4e aflevering van het //Neder- landsch Militair Geneeskundig Archief" vestigt hij op dit onderwerp de aandacht en toont aan, dat eene herziening van ge noemd voorschrift billijk en noodzakelijk is, niet alleen voor vrijwilligers voor het leger hier te lande en voor de koloniën, maar ook voor de militie. Naar zijn oordeel is dit voorschrift te veeleischend en moet dientengevolge een aantal overigens geschikte personen onge schikt worden geoordeeld voor den krijgs dienst, wegens kleine gebreken, waarvan zij niet of zeer weinig hinder hebben. Hij wijst er op, dat dit van den dienst in de koloniën het geval is met eenige der meest voorkomende gebrekeu, en dat, met het oog op de uitkomsten der wer ving, bij de groote behoefte aan soldaten voor het Indische leger, het wenschelijk is, de bepalingen daaromtrent hoe eer hoe beter te wijzigen. Daar het bestaande voorschrift op het onderzoek bij koninklijk besluit is vast gesteld, mag er niet van worden afgewe ken maar zoolang dit niet geschiedt, is dan ook geen beter resultaat van de wer ving te verwachten. (Arnh. Ct.) Voor het examen tot toelating bij de tweede afdeeling der krijgsschool, dat in Juni of Juli e. k. zal plaats hebben, zijn voor het leger hier te lande 10 plaat sen opengesteld, nl. 6 voor de artillerie en 1 voor de genie, met dien verstande, dat van eenig wapen meer officieren kun nen worden toegelaten, indien de voor een of meer andere wapens opengestelde plaatsen niet mochten worden vervuld. Voor het tegelijk te houden examen tot den intendance-cursus worden drie plaat sen beschikbaar gesteld. ONDERWIJS. Bij kon. besluit van 21 Jan. is mr. J. A. van Gilse, te Rotterdam, met ingang van 1 Eebruari, opnieuw benoemd als schoolopziener in het arrondissement Rot terdam. Benoemd tot onderwijzeres le kl. aan de openbare school voor gewoon en m. u. 1. onderwijs voor meisjes te Schie dam, mej. M. W. van Grasstek, te Hil- legom. VISSCHERIJ. Het is gelukkig zoo schrijft men uit Egmond aan Zee dat naast hei ont moedigend bericht van verleden week, be treffende den toestand der visscherij al hier, ook bemoedigende teekenen, welke zich voordoen, zijn te vermelden. Al is het dan ook niet door eigen schuiten, welker aantal helaas, gedurig inkrimpt, zoo zal de vloot dit jaar toch vermeer derd worden door eenige bommen uit Scheveniugen en Zandvoort, welke aldaar in de vaart gebracht zullen worden. Daar door toch wordt voor menigen visscher de gelegenheid opengesteld, arbeid en ver diensten te vinden, terwijl ook voor den koopman het vooruitzicht op meerderen aanvoer niet anders dan welkom kan we zen. Van de twee schuiten, die verleden week afvoeren, is er ééne thuisgekomen, doch met weinig vangst en dus geringe opbrengst. Eenige schuiten zullen deze week bij gunstig weder vertrekken. Van de afreke ningstermijn op 2 Eebr. heeft de reederij besloten af te wijken, en deze, zoo moge lijk te vervroegen. Tengevolge van dezen eersten goed genomen maatregel bestaat er nu althans kans, dat de Jauuari-maand in volgende jaren niet weder nutteloos en noodeloos ongebruikt zal voorbijgaan, maar ieder in de gelegenheid wordt gesteld te visschen op zijn geiij. Dat allen haar mochten waarnemen! Nieu wed iep, 21 Jan. Heden kwam van de groote visscherij binnen de sloep //Tweelingen", sch. De Waard, met 160 levende, 5 doode kabeljauwen; 6 lengen, 1 heilbot en 2100 schelv. (waarvan 500 levende), terwijl door 36 korders en beu- gers 2 tot 8 kabelj., 25 tot 125 groote-, 200 tot 300 kl. roggen, 15 tot 75 groote-, 20 tot 30 kl. tongen, 2 tarbotten, 35 tot 70 bunschollen en 30 tot 125 schelv. werden aangevoerd; lev. kabelj. gold ten afslag f2.10 a 2.80, doode idem fl.40, leng f3.10, heilbot f 14, gr. rog 88 a 98 cent, kl. id. 11 a 13 cent, gr. tong 70 cent, kl. id. 20 cent, tarbot f 14, bun schol 70 a 75 oent per stuk, schelv. van de sloep f20.50 en van de beugers f34 a f35.50 het honderd. Het lid der Tweede Ka mer, de heer Farncombe Sanders, heeft in eene vergadering' van de Zaanlandsche Kamer van Koophan del, die hij dezer dagen bijwoonde, medegedeeld, dat hij geen candida- tuur voor h»t nieuwe kiesdistrict Zaandam wilde aanvaarden. Hij wenschte dat district vrij' te laten voor den heer De Meijier. Het Siameesch gezant- echap is te 's Hage gearriveerd en heeft zijn intrek genomen in het hötel «Bellevue.» Uit Londen wordt g e- meld, dat de gezworenen den Hol- landscheu kapper Sernee schuldig verklaarden aan moedwillige brand stichting en het gerechtshof hem tot twintig jaren tuchthuisstraf ver oordeelde. Zijn bediende werd vrij gesproken. In de j. 1. Donderdag in het gebouw «Felix Meritis» te Am sterdam gehouden vergadering van de Vereeniging voor levensverzeke ring werd in de eerste plaats be handeld de in de vorige vergadering onafgedane vraag: Op welken grond slag moet de regeling der levens verzekering berusten? Op dien van toezicht op de uitoefening? vanwege den staat of vanwege den polishou der? Deze vraag werd ingeleid door den heer A. S. Van Reesema. Hij acht toezicht noodzakelijk. De vraag isdoor wien moet het worden uit geoefend? Hij toonde aaD, dat staatstoezicht niet wenschelijk is, doch achtte het noodig om, even als prof. Asser dit wil, een nieuw rechtsinstituut in het leven te roe pen, waarbij aan verzekerden een zakelijk recht op de reserve werd gegeven, een gepreviligeerd recht op de activa van de Maatschappij. FBÜILIiETO -INI. 1371 XLVL HOOFDSTUK. HET GODSOORDEEL. Dat is waar, antwoordde Cuchillo afgetrokken, ik heb lang aan de struiken de voorkeur gegeven, maar sedert heb ik mij met de grootste boomen verzoend. Ik zeide het wel. En dan is deze nog eene mijner geliefkoosde grond stellingen: dat de wijze mensch over veel kleine onaange naamheden moet kunnen heenstappen. Ik zeide het wel. En nu gij daarover spreekt, voegde Pepe op opachtzamen toon er bij, daar boven op dien steilen heuvel staan twee prachtige dennen, die over den afgrond neerhuigen en die u twintig jaren gele den heel wat onrust zouden veroorzaakt hebben. Ik zeg niet neen, maar thans geef ik er niemendal meer om. Ik zeide het wel. Ik zeide het wel, herhaalde Cuchillo eenigsziDS ongerust. Ah zoo, gij deed mij dus de eer aau van mij te spreken? en waarover? Och! eene eenvoudige opmerkiDg. Mijne twee vrien den en ik hadden eenige redenen om te vermoeden dat zich nabij deze bergen eeDe zekere Goudvallei bevindt; maar wij hebben haar eerst na lang zoeken gevonden. Gij keudet haar dus ook en zelfs beter dau wij, omdat gij zonder aar zelen en zonder een oogenblik te verliezen juist in het midden der vallei zijt gekomen en naar ik waarachtig zie reeds genoeg goud verzameld hebt, om er voor uw schuts engel een kerk voor te bouwen. Bij de herinnering aan de onvoorzichtigheid welke hij begaan had en bij dezen zijdelingechen aanval, voelde Cu chillo zijne beenen knikken. Mijn plan is ook alleen, om dit goud aan te wenden tot vrome doeleinden, zeide hij, zoo goed mogelijk zijn angst trachtende te verbergen, wat de kennis dezer won derbare vallei aangaat, die heb ik.... die heb ik aau een toeval te danken. Het toeval komt altijd de deugd te hulp, gaf Pepe hierop onverschillig teu antwoord. Welnu, in uwe plaats zou ik niettemin wel wat ongerust zijn met bet.ekking tot de nabijheid van die twee dennen. Wat wilt gij zeggen? riep Cuchillo verbleekende. Niets, of het moest zijn dat zulks voor u een dier kleine onaangenaamheden zou kunnen zijn waarover, zooals o-ij zoo straks zeidet, de mensch zich niet moet bekomme ren. Lieve hemel 1 gij hebt daar een buit om een koning jaioersch te maken. Maar ik heb dit goud eerlijk verdiend. Om het te verdienen, heb ik een moord begaan; hetgeen ik gedaan heb, was verduiveld geen knip voor den neus waard! Ik ben niet gewoon voor niemendal te dooden, riep Cuchillo vertoornd uit. Ik herhaal het u nog eens, alleen het toeval heeft mii deze mijn doen vindenmaar ik wil geen zelfzuchtige zijn en mijn bedoeling is u een gedeelte van mijn aandeel te laten nemen. Luister, aldus ging hij voort, er ligt op eene plaats een blok goud van onbe taalbare waarde, eerlijke lieden moeten elkander verstaan en die blok zal voor u zijn. Achuw aandeel zal schooner zijn dan het mijne. Ik hoop het, zeide Pepe, en op welke plaats hebt gij mijn aandeel bewaard? Daar boven, zeide Cuchillo, op den top der pyram'de wijzend. Daarboven? bij die dennen? Achl Signor Cuchillo, wat ben ik toch gelukkig dat gij eene dwaze scherts niet kwalijk opgenomen hebt en dat die boomen u niet de minste zorg meer baren 1 Onder ons gezegd, don Tiburcio, dien gij schijnbaar zoo in gedachten verdiept ziet, betreurt in wer kelijkheid slechts het buitengewoon hooge salaris dat hij u gegeven heeft voor een werk, dat hij even goed zeiven had kunnen doen. Een buitengewoon hoog salaris; dat was wel de juiste prijs en ten minste zou ik er bij verloren hebben, riep Cuchillo uit, wiens gewone onbeschaamdheid weer terug keerde, toen hij de verandering in de manieren en de wijze van spreken van den ex-karabinier opmerkte.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1