Hoe hiertoe te geraken, wees spre ker in bizonderheden aan. Ten slotte werd de vraag beant woord: op welken grondslag moet de wettelijke regeling rusten? Op dien van toezicht op de uitoefening van het bedrijf, a vanwege den staat, te beantwoorden met neen 6 vauwege de polishouders, te be antwoorden met: ja, en c op vol ledige openbaarheid volgens regelen door de wet te stellen, te beant woorden met ja. Te Amsterdam zaleene inrichting worden geopend, zooals Amsterdam er nog geen bezit. Een huis zal nl. tot vischrestaurant wor den ingericht, waar men tegen de billijkste prijzen vischdiners en visch dejeuners kan bekomen. Voor de ramen aan de straat zullen bassins gesteld worden, waarin de zee- en riviervisch rondzwemt, zoolang tot een kooper komt, die ze wenscht te verorberen. Behalve een restaurant zal er een oester salon ingericht worden. De heer H. Joh. Smid, te Laren, is door de vrijzinnige kies- vereeniging «De Grondwet», te Bus- sum, candidaat gesteld voor het lid maatschap van de Tweede Kamer. Te Sloterdijk ging Zater dag een onbekend persoon den win kei binnen van den bakker V. D. B. aldaar en maakte zich van de toonbanklade en het daarin aan wezige geld meester. Vervolgens maakte hij zich met den behaalden buit uit de voeten, zoodat men hem niet heeft kunnen opsporen. Wel heeft men een deel van het gesto- lene ergens aan den dijk terugge vonden. De politie doet nasporingen. Het te Edam, in een onbe- woond huis gevonden lijk, is ge bleken te zijn van een man uit Spanbroek, die in krankzinnigheid zijn woning had verlaten. Het lijk moet stellig daar een paar weken hebben gelegen. Men schrijft ons uit Alk- maar: De heer Th. Heemskerk, van Am sterdam, trad den 19en dezer in het lokaal «Diligentia» op, daartoe door eenige anti-revolutionairen te dezer stede uitgenoodigd. Met eene uit eenzetting van de anti-revolutionaire beginselen werden de aanwezigen tot het vormen eener kiesvereenigiDg in bedoelde rchting opgewekt. Van de daarop gevolgde uituoodiging om zich daarbij aan te sluiten, werd door een klein deel van het publiek gebruik gemaakt, zoodat het aantal kiesvereenigingen alhier weder met ééne vermeerderd is. Niet onaardig was evenwel het slot der rede, aangezien spreker verklaarde wanneer hij van ongelijk overtuigd werd hij niet zoude schro men dit te bekennen, en niettegen staande deze mededeeling werd den heer M. Cohen Stuart een debat ge weigerd. Volgensde Verz.tode is te Hoorn een naamlooze vennoot schap in wording, tot verzekering tegen schade, voortspruitende uit belemmering of stilstand van bedrijf en uit ontruiming der woning, wan neer deze het gevolg zijn van brand of blussing daarvan. Ontwerpers zijn de heeren dr. Mijers, G. H. van Hoolwerf en P. van Dijk. Als com missarissen zijn bereid op te treden jhr. mr. Van Akerlaken, C. Bol- dingh en mr. G. H. Bast te Hoorn, en J. van Sonsbeeck te 's-Hertogen- bosch. Het kapitaal zal bedragen 1 ton, in 200 aandeelen waarvan 25 pCt. te storten. Te Noordbroek is Vrij- dagavond een moord gepleegd. De aauleidende oorzaak moet hierin worden gezocht, dat de winkelier H. V. zekeren F. v. D. verdacht de oorzaak te zijn dat hij (V.) wegens overtreding van de drankwet door de veldwachters was bekeurd. Dit gaf aanleiding tot eene heftige woor denwisseling. V. D. trok zijn mes en trof V. daarmede in de borst. V. gaf binnen een half uur den geest. De dader is in hechtenis genomen. De verslagene was een paar jaren geleden gehuwd en ruim 30 jaar oudde dader is ruim 70 jaar. Zaterdagmorgen zijn na- bij de haven van Tessel twee bla zersschuiten met elkaar in aanzeiling geweest. De eene schuit brak daarbij den mast en werd hier door eenen makker binnengesleept. De andere schuit zonk na eenige oogenblikken. De beiden opvarenden werden gered. In den polder te Zuid- land houden zich zes vreemde vogels op, ter grootte van volwassen kal koenen en versierd met prachtige vederen. Een dier vogels is door een jager geschoten. De vogels hebben een krommen bek en de pooten zijn niet van zwemvliezen voorzien. Door den heer Couvée te 's Hage wordt in den handel gebracht, een groot lithographisch portret van het Prinsesje, door de firma Tres- ling Co. vervaardigd naar een nieuw photographisch portret, door H. M. de Koningin voor dat doel aan den heer Couvée in bruikleen afgestaan. Donderdag trok te Rot terdam iemand een twintigste van de f 50.000 uit de Staatsloterij. Hier over geraakte hij in een zoodanigen vreugderoes, dat hij zijn patroon het werk opzegde, de meest dwaze mkoopen deed en met een zwerm vrienden «uitaging. Op het oogen- blik moet hij reeds ongeveer de helft hebben zoek gemaakt. Door het bestuur der scherpschutters-vereeniging «Rotter dam» is aan alle scherpschutters- en weerbaarheidsvereeuigiugen of korpsen in Nederland, bij circulaire kennis gegeven, dat het plan be staat om het vijfjarig bestaan der Vereeniging te vieren door het hou den van eenen algemeenen schiet wedstrijd, aangeboden aan genoemde vereenigiugen of korpsen. Het uitvoerig programma zal later worden toegezonden. Na eene woordenwisse- lingmeteen «lodger» kreeg mevrouw W., aan de Korte Hoogstraat te Rotterdam, een zenuwtoeval, tenge volge waarvau zij dood bleef. Of de woordenwisseling zich be woog op politiek terrein wordt niet vermeld. Te Kralingen is een be gin gemaakt met het sloopen der uitgestrekte buitenplaats «Ons Ge noegen». De oude gebouwen wor den afgebroken en een groot aan tal kolossale boomen wordt geveld, dat aan velen weder werk verschaft. Met het aanleggen der straat en het bouwen van huizen zal spoedig een aanvang worden gemaakt. De Dordrechtsche werk- lieden-vereeniging «Eendracht», op gericht door uitgetreden leden van «Patrimonium», heeft zich de vorige week definitief geconstitueerd. Zij heeft haar huishoudelijk reglement, van het ziekenfonds en dat voor het weduwen- en weezenfonds vastge steld. De koninklijke goedkeuring daarop wordt ingewacht. De nieuwe vereeniging telt thans ongeveer 230 leden. Het ziekenfonds beoogt aan elk lid, dat door ziekte verhinderd wordt zijnen gewonen arbeid te ver richten, gedurende hoogstens 26 weken f5 's weeks uit te keeren. De leden van het voorloopig bestuur werden met algemeene stemmen in hunne betrekking gehandhaafd, ter wijl als eerevoorzitter werd gekozen ds. van Hoogenhuijzen, die deze be noeming aanvaard heeft. De Arnh. Cl. s c h r ij f t Welke ongerijmde gevolgen de nieuwe kieswet heeft, nu uitsluitend huurwaarde en grondbelasting tot grondslag voor het kiesrecht zijn aan genomen, bleek na het opmaken der kiezerslijsten. Aanzienlijke industrieelen, die een huis bewonen dat tot de firma be hoort en niet op hunnen naam is gebracht, zijn, terwijl zij duizenden en duizenden omzetten, van het kiesrecht uitgesloten, terwijl hunne boekhouders, ja zelfs vele van hunne knechts de bevoegdheid bezaten, die aan hunnen patroon niet werd toe gekend. Wij zouden eenen stadgenoot kunnen aanwijzen, die in zijn vak een der eersten in Nederland en geen kiezer is, omdat zijne aanzienlijke panden, voor zijne woning en zaak in gebruik, op naam van de ven nootschap staan, waarbij hij min stens voor de helft is betrokken. Men schrijft uit Arnhem: Evenals in 1887 zal ook dit jaar alhier een «concours hippique» wor den gehouden en wederom op het «Sport en Tentoonstellingsterrein» aan den Velperweg. Bij die gele genheid verwacht men ook de me dedinging van den heer Oscar Carré, althans zijne medewerking tot op luistering. Op dat terrein zal voorts een feestlokaal, 8 bij 16 M., verrij zen en eene wielrijdersbaan worden aangelegd. Men hoopt nog altijd dat de pogingen van het bestuur om daar de groote landbouw-tentoon- stelling dit jaar te doen plaats heb ben, zullen gelukken. Het terrein is voor dat doel uitnemend gelegen. Omtrent het sloopen van den toren te Geldrop meldt men De reus te Geldrop is gevallen. Toen alle voorbereidingen genomen waren, is generaal Kromhout, intijds telegrafisch ontboden, zich persoon lijk bij het vallen van den toren komen overtuigen van de uitwer king der ontploffing. De berekenin gen van kapitein Gijsberti Hodeupijl bleken zeer nauwkeurig geweest te zijn, want statig en kalm zakte de kolossus Zaterdagmiddag half drie ineen, en kwam zonder ongelukken te veroorzaken terecht, juist op Je plek door den kapitein aangeduid. Eene aanzienlijke menigte was ge tuige van het indrukwekkend schouwspel. Eenige oogenblikken na den val waren twee vlaggen op de puinhoopen geplant; een waar dig gedenkteeken op het graf van den heengeganen vriend. Sinds eenige jaren hou den vele slagers en landbouwers te Nijmegen en in de omstreken zicb bezig met het slachten van varkens voor Engeland. Vooral de laatsten vinden daarin een gewenschte aan vulling voor de lage prijzen hun ner landbouwproducten. Er zijn daar slagers, die tot zelf 40 varkens per dag, vooral op Maandag, slachten en verzenden. De geslachte dieren worden alleen van de ingewanden ontdaan, en aldus in hun geheel met 5 5 6 tegelijk in kisten ge pakt, en naar Londen of andere Engelscht plaatsen verzonden. De prijs der varkens is thans 40 cent per kilo schoon. Ook te Nijmegen hebben zich Zigeuners vertoond. Door de politie aldaar is eene bende van dezen, elf personen sterk en een wagen medevoerende, over de gren zen gezet. Als bewijs dat niet over al de waarde van den grond in prijs is verminderd kan dienen, dat de vorige week te Kesteren voor een stuk weiland van 1 heet. 51 aren bij publieken verkoop ruim f4300 werd besteed. Twee kooplieden vroe ge» te Hulst in een bierhuis, waar zij een pak goed in bewaring gaven, f 150 te leen. De houders van dat bierhuis, jongehuwde lieden, gaven de som, en sedert zijn de negocian- ten spoorloos verdwenen. Een on derzoek van het pak goed bracht aan het licht, dat het nog niet een derde van de waarde der geleende som vertegenwoordigde. De politie doet onderzoek. Te Driel speelde een 12- jarig meisje in eene kamer waar een geladen geweer stond. Door een ongelukkig toeval ging het schot af, waardoor het kind doodelijk werd gewond. Een jonkman, werkzaam in de spekslagerij van den heer Reijers te Didam, geraakte met den rechterarm bekneld tusschen de kamraderen van een worstmachine, waardoor dat lichaamsdeel deerlijk werd verminkt. Dezer dagen stierf te Vlissingen zooals wij onlangs meldden een militair en wel zoo plotseling en onder zulke omstan digheden dat men aan vergiftiging dacht. Men schreef zijn dood toe aan het gebruik van vijgen, d e de overledene kort voor zijn dood in groote hoeveelheid zou hebben ge nuttigd. Thans meldt men aan de M. C., dat bij de verrichte sectie geen enkele vijg is gevonden. Een overmatig gebruik daarvan kan men dus zeker uitsluiten bij het zoeken naar de oorzaak van zijn plotselin- gen dood. Uit Valkenburg (Limb.) meldt men Het bericht dat de vrouw, die voor eenigen tijd op den weg van Maastricht naar haar huis door een Duitschen schipper werd aangerand en beroofd, ten gevolge van den schrik overleden zou zijn, is onge grond. In Limburg is veel valsch Pruisisch geld in omloop, meestal éénmarkstukken. Zij zijn zeer goed nagemaakt, doch van nikkel, in plaats van zilver. Door den burgemeester van Hoensbroek (L;mburg) is proces verbaal opgemaakt tegen vijf ge meenteraadsleden ter zake van valschheid in geschriften. Uit Deventer wordt ge meld De voorraad steenen is aan enkele fabrieken langs den IJsel reeds geheel uitverkocht. Aan de overige fabrieken is veel aftrek, zoodat de geheele voorraad van het vorige jaar weldra zal zijn opge ruimd. Ook in het buitenland (Gronau) zijn gelden gecollecteerd voor de werkstakers te Almeloo. Men noemt eene som van pl. m. f 90, die aldaar is in ontvangst ge nomen. In den nacht tusschen Donderdag en Vrijdag zijn in de woning van B. A. Wolters, touw- baas op de fabriek van de heeren H. B. Scholten te Almeloo, glas ruiten stuk geslagen. Als de oorzaak hiervan wordt genoemd, dat hij bij de arbeiders dezer fabriek pogingen in het werk stelde om den arbeid te doen her vatten. Een oude landbouwer in Friesland besloot dezer dagen eens te reizen. De beste manier vond hij die, welke de spoorwegen aanbie den, en hij verlangde dus eene abonnementskaart voor het noorder- net van de Staatsspoorwegen. De bureau-beambte deelde hem mede, dat men daarvoor zijn portret noo- dig had. De landman ging naar huis en verscheen kort daarna met eene prent in lijst en achter glas, ver- toonende eenen kurassier te paard, wat den persoon in kwestie voor stelde op 20-jarigen leeftijd. Na tuurlijk kon dit voorwerp niet die nen tot het beoogde doel. In eene der Twentsche gemeenten kwam een boerenknecht op het stadhuis om eene koe aan te geven, die geslacht moest wor den. Of men daar ook nog zoo dui delijk mededeelde dat hij aan het verkeerde kantoor was, het hielp niet. De knecht, die meende in zijn recht te zijn, gooide het meegege- geven geld er neer en zeide „Ik laot mi nig veur den gek holden! Wi kunt de ,,koo boeten uw breefken ook wal dood kriegen!" en ging heen. Vr ij dagavond kwam de Groninger sneltrein, die te 6.24 te Meppel moest zijn, daar nagenoeg 20 minuten te laat aan, wegens oponthoud te Ruinerwold, veroor zaakt door eenen gebroken wissel, zoodat de trein langzaam over het tweede spoor moest rijden. Naar men verneemt, is door het gemeentebestuur vau Oude- pekela, in eene door hem verleende vergunning tot het oprichten eener fabriek, onder meer ook bepaald, dat de ondernemer verplicht is de verplegingskosten te dragen, indien eenen der werklieden eens een on geluk mocht overkomen. WETGEVENDE MACHT» EERSTE KAMER- Al de hoofdstakken der StautsbegrootiDg van hoofdstuk VI tot het laatste toe, met inbegrip van spoorweg-, vesting- en Surinnamsch» begrootingen zijn Zaterdag aangenomen. Op eene vraag van den heer Blijdenstein gaf de m i n i s t e r een antwoord waaruit bleek dat het Kon. Besluit ge reed is waarbij verlaagd zal wordeu het port voor de brieven naar Indië. Maar niet verlaagd zal worden hot port voor monsters en drukwerken. Toch gold de aandrang tot portverlaging hoofdzakelijk die laatste voorwerpen. Bij de defensie hoofdstukken stemde de heer Breuning tegeu hoofdstuk Oorlog. De heer van Tienkoveu bleef het deu minister tot grief rekeueu, dat hij het begrip vau „ge meen overleg met ue Vertegenwoordiging" zoo opvatte, dat hij eerst eenige millioe- nen voor een schip aanvroeg, om het ter stond weer prijs te geven, toen er beden kingen werden gemaakt. Het bleek 's mi nisters voornemen te zijn dit jaar op de zaak terug te komen. Hoofdstuk Oorlog gaf alleen de gele genheid aan den heer De Bruiju om nog eens aan te dringen op completeering van het garnizoen te 's-Hertogenbosch, Aangenomen, hernam deze; maar hij zou ten slotte berouw over den koop kunnen hebben en ik moet beken nen dat, indien hij mij het bevel gaf u de hersenpan te verbrijzelen om zich van u te ontdoen, ik verplicht zou zijn hem te gehoorzamen. Sta mij dus toe hem bij ons te roe pen om hem gerust te stellen, of beter nog, wijs mij het aandeel aan dat gij in uwe milddadigheid voor mij bestemd hebt. Daarna zullen wij ieder van onzen kant trekken en wat gij er ook van zeggen moogt, het aandeel dat u zal toekomen, zal al uwe verwachtingen overtreffen. Laat ons dan gaan, hernam Cuchillo, gelukkig van zoo voordeelig een einde gemaakt te zien aan een onder handeling waarvan het resultaat hem ernstig begon te ver ontrusten, en na eerst nog een blik van hartstochtelijke teederheid op het reeds door hem verzamelde goud ge worpen te hebben, begaf hij zich op weg naar den top der pyramide. Nauwelijks was hij daar aangekomen of op Pepe's uit- noodiging begonnen Fabiaan en Bois-Rosé de steile helling van den anderen kant te beklimmen. En deze drie onverbiddelijke mannen zetten zich plech tig op den top der pyramide, waar Cuchillo hen reeds wachtte, neder. Op het gezicht der strenge houding van hen, die hij inwendig om zoovele redenen had te vree zen, bekroop Cuchillo eene geduchte vrees. Hij trachtte evenwel zijn zelfvertrouwen terug te krijgen. Cuchillo, zeide hij, gij hebt mij belet van dorst te versmachten en daardoor geen ondankbare aan u verplicht. Ik heb u den dolkstoot vergeven, waarmede gij mij op de hacienda del Venado verwond hebt. Ik heb ook uwe nieuwe pogingen nabij de Salto de Agi.a vergeven; ik heb u het karabijnschot vergeveu dat gij alleen van den top dezer pyramide op ons hebt kunnen lossen; ik zou u eindelijk alle aanslagen vergeven hebben die slechts ten doel had den mij het leven te ontnemen dat gij voor mij behouden hebt; niet tevreden u vergeven te hebben, had ik u zelfs betaald zooals een koning den uitvoerder zijn gerechtig heid niet betaalt. Ik ontken zulks üiet; maar die achtenswaardige jager, die mij het delicate punt waartoe gij wildet komen, heeft blootgelegd, heeft u moeten zeggen, hoe handelbaar hij mij omtrent dit onderwerp heeft gevonden. Ik heb u vergeven, aldus vervolgde Fabiaan, maar er is onder andere eene misdaad, waarvan uw geweten u niet heeft kunnen vrijspreken. Mijn geweten en ik verstaan elkander heel goed, hernam Cuchillo glimlachende, maar mij dunkt dat wij van ons onderwerp afdwalen. Dien vriend, welken gij lafhartig vermoord hebt Hij betwistte mij mijn aandeel in den buit en, waar achtig, het verbruik van brandewijn was zeer groot, viel Cuchillo hem in de rede. Maar veroorloof.... Veins niet mij niet te begrijpen, riep Fabiaan, over de onbeschaamdheid van den schelm vertoornd, uit. Gij hebt Marco Arellanos gedood.' Op deze verpletterende beschuldiging bedekte eene lijk kleurige bleekheid de trekken van Cuchillo. Hij kou zich niet langer het lot ontveinzen, dat hem te wachten stond. De band die zijne oogen bedekte, viel plotseling neder en op de zoete begoocheling, waarmede tiij zich gevleid had, volgde eensklaps eene verschrikkelijke werkelijkheid. Marcos Arellanos, stamelde hij met bevende stem, wie heeft u dat gezegd? Ik heb hem niet gedoodI Fabiaan glimlachte bitter. Wie, riep hij uit, wie zegt aan den herder waar het hol van den jaguar is, die zijne kudden verslindt Wie zegt aan den vaquero waar het paard is heen gevlucht dat hij vervolgt Aan den Indiaan den vijand dien hij zoekt? Aan den goudzoeker het metaal dat God verbergt? Wordt vertolqi,.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2