B U IT E N L A N it. GEMENGD NIEUWS. terwijl de heer Pijls bij Hoofdstuk Fi nanciën aandrong op niet te kooge op drijving der personeele belasting. De koloniale begrootiug werd eenparig aangenomen. Het uitvoerigst werd beraadslaagd over Hoofdstuk Waterstaat. De heer Tak van Poortvliet hield een rede om het ge wicht uiteen te zetten van verbetering onzer riviereu en riviertakken, die met Rijn en Zee gemeenschap hebben, zelfs ten koste van veel geld, omdat wij niet alleen in ternationale verplichtingen nakomen als Rij noe verstaat, maar ons welbegrepen eigenbelang bevorderen door het verkeer over ons land te trekken. De minister scheen dit belang volkomen te beseffen; maar van de benoeming van een speciale commissie wenschte hij niets te weten. Omtrent de proefstations voor den land bouw is reeds overleg met deu minister van Binnenlandsche Zaken aangevangen. Het wetsontwerp tot wering van misbrui ken bij den boterhandei is gereed, maar moet nog alleen de departementen van Justitie en Financiën doorloopen. Voor tusschenkomst der regeering in de kwestie van verbetering van den water weg AmsterdamRotterdam zag de mi nister op het oogenblik geen grond. Afschaffing van de rechten op het Noord- zeekaiutal waren ongerechtvaardigd met 't oog op de groote uitgaven gedaan en nog te doen. Omtrent het spoorwegonge luk te Ruinerwold is nog niet een defini tief rapport ingediend; zoodra het ver schenen zal zijn, zal worden overwogen welke maatregelen ter verzekering der vei ligheid nog noodig zijn. Do Kamer is tot nadere bijeenroeping gescheiden. mmmm. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Rot terdam, ds. J. M. Snethlage te Haarlem. Bedankt voor het beroep naar Gouda door ds. J. D. van Arkel, te Bloemen- daal (cl. Haarlem); naar Hedel (cl. Znltbomrael) door ds. P. Bongers, te Ameide (cl. Gouda). Duitschland. Te Berlijn zal wel dra een aanvang worden gemaakt met een monster proceshet geldt een politieke en sociale kwestie, die ontstaan is tijdens de groote werk staking der metselaars te Berlijn, in het jaar 1885. De beschuldiging is gegrond op het feit, dat een groot aantal per sonen, leiders van werklieden-ver- eenigingen, in dien tijd doorquasi- officieele verklaringen openbaar te maken, de meening veld hebben doen winnen, dat de werkstaking verplichtend was. Onder de beschuldigden bevinden zich vele socialisten. De minister van Oorlog heeft de hem door de commissie uit den Rijksdag gestelde vragen over de kosten van het nieuwe legerontwerp ontwijkend beantwoord, en verwe zen naar de weldra in te dienen auppletoire begrooting. Tegelijker tijd wees hij elke verantwoordelijk heid af voor de in de pers aange geven cijfers. Deze laatste schijnen echter verre beneden de werkelijk heid te zijn gebleven. De Kölnische Zeilung althans verneemt, dat de kosten eer 200 millioen, dan 100 millioen zullen bedragen. Een reeds met 180,000 hand- teekeningen voorzien adres aan den Kroonprins ligt nog tot 22 Januari ter teekening. Het adres zal ter ge legenheid van het dertigjarige huwe lijksfeest van den Kroonprins, het geen den 25en Januari gevierd wordt, hem te San Remo overhan digd worden. Nadat de Pruisische regeering onlangs in de provincie Posen het onderwijs in de Poolsche taal op de scholen had afgeschaft, heeft zij thaDS op de onderwijzerskweekscho len aldaar ook het wetenschappe lijk onderwijs in die taal doen ver vallen. Bij deze inrichtingen zullen de Duitschers nog wel in het Poolsch spreken worden geoefend, doch alleen voor zoover de toekomstige onderwijzers er door in staat worden gesteld om in de school voldoende te kunnen spreken met de eerstbe ginnende Poolsche leerlingen, bij welke in de laagste klassen Duitsch en Poolsch wordt gesproken, omdat zij zich dan nog alleen in het Poolsch kunnen uitdrukken. Frankrijk. Hérédia, een der afge- vaardig den van het dep. der Seine, heeft in de Kamer een voorstel in gediend om het eeuwfeest der Re volutie van 1789 waardiglijk te vie ren. Met dat doel wil hij in 1«89 op het plein der Tuilerieën een Mu seum der Eransche Revolutie, en in alle gemeenten des lauds een ge denkzuil opgericht hebben. Een cre- diet van 6 millioen wordt aange vraagd ter verwezenlijking van het plan. De toestand van generaal Bru- gère, die onlangs op de jacht te Rambouillet een schot hagel in het been kreeg, is zeer verergerd. De geneesheeren hebben alle hagelkor rels verwijderd, maar een vrij he vige koorts maakt den toestand van den patiënt zorgelijk. Reuter seint van heden uit Parijs: De La/uterne verneemt uit Rome, dat de Italiaansche regeering een telegram heeft onderschept, be stemd voor den Corriere del Mattino, waarin wordt gemeld, dat een ge vecht is geleverd tusschen de Itali anen en de Abyssiniëra. De Abys- siniërs leden zware verliezen en van de Italianen sneuvelden er 100. Reuter seint van heden uit HavreBij gelegenheid van eene zeer onstuimige bijeenkomst der anar chisten, die hier door Louise Michel werd gehouden, loste iemand te midden vau het rumoer een pistool schot op Louise, die daardoor werd gewond. In strijd met het beweren der dagbladen, verneemt Renter's Bureau dat er geen enkele bewe ging van belang heeft plaats gehad in de arsenalen van Cherbourg en Toulon. Italië. De meeste Italiaansche bladen verheugen zich over de ge lukkige oplossing van het incident tusschen Frankrijk en Italië. Er is te Massowah niets be kend van de beslissingen, welke de Negus in den krijgsraad te Adana genomen heeft. De Negus schijnt zeer bezorgd over een beweging der derwischen te Galavat. De in boorlingen zijn van meening, dat de Negus Ras Alula naar Adoua ont boden heeft, om hem uit te uoodi- gen Abyssinië niet door een over haaste beweging in gevaar te brengen. Spailje. Het gerucht vindt veel geloof dat koningin Isabella weder deel neemt aan politieke intriges. Hetzij dat het gouvernement daar om hare verwijdering uit de hoofd stad heeft verlangd, hetzij dat zij zelve dat gerucht wil wederleggen, zij zal den 25sten dezer Madrid verlaten om het overige van den winter in Frankrijk door te bren gen. De Sultan van Marocco zal eerlang een buitengewoon gezant schap naar Madrid zenden, om Ko ningin Christina kostbare geschen ken aan te bieden. Portugal. In Portugal is eene werkstaking uitgebroken onder de werklieden en zeelieden in de ha vens, zoodat de schepen niet kunnen uitloopen. Rusland. Omtrent den spoorweg in Midden-Azië meldt men dat het statioidoor de Rassen in Bokhara te bouwen, ongeveer over zes maan den gereed zal zijn. Het bouwma terieel, als ijzeren deelen en balken, wordt op kameelen en paarden van Samarkand aangebracht. Op dezelfde wijze wordt het materieel voor het bouwen van een brug over de Oxus bij Hari getransporteerd. Bulgarije. Prinses Clementine van Orleans, de moeder van vorst Ferdinand, heeft weder een eigen aardig bewijs gegeven van hare menschenkennis, door haren zoon te bewegen tot het instellen eener rid derorde, welke naar haar de «Cle mentine-orde» zal heeten. De slimme vrouw moet gezegd hebbendat eene aardige decoratie een der beste middelen is om zich vrienden te maken, en deze heeft vorst Fer dinand zeker in de eerste piaats noodig. Naar de Daily News uit Cou- stantinopel verneemt, heeft de Oos- tenrijksche regeering aan de Porte verklaard dat zij geen bizonder be lang heeft bij het aanblijven van prins Ferdinand, doch wel bij het handhaven der orde in Bulgarije, welke zou kunnen verstoord worden door eene gewelddadige pogiDg tot onttrooning van den vorst. Servië. Te Belgrado heeft men het druk over de geschiedenis van een glas water. Koning Milan, die bij de opening der Kamer weer eene krasse, sterk op de rechten van het koningschap drukkende toespraak hield, was na die redevoering, welke in alle stilte werd aangehoord, weinig op zijn gemak. Toen men hem het gebrul kelijk glas water aanbood, nam hij dat eerst op, maar zette het met eene zenuwachtige beweging weder neer, en bij het verlaten van het lokaal beval hij dat men onmiddel lijk dat glas water naar zijn paleis zou brengen. Daar liet hij het water dadelijk scheikundig onderzoekenhet be vatte geeue buitengewone bestand- j deelen, en 's konings vrees dat men hem had willen vergiftigen, bleek ongegrond. In eeu manufactuur-ma- gazijn te Keulen kwam dezer dagen eene dame, vergezeld van ten kin dermeisje, dat een klein kind op den arm droeg. De dame zocht verschei den kostbare stoffen uit. Iutusschen 1 werd het kind onrustig, zoodat het kindermeisje, om het weer te beda- ren, er mede heen en weer begon te loopen. De dame vroeg om de I rekening en verzocht, ot zij het I kind een kwartiertje mocht achter laten, opdat het dienstmeisje de ge kochte zaken naar huis zou kunnen dragen; zij zou haar dan tevens het geld medegeven. Gaarne werd dit verzoek ingewilligd; er werden twee stoelen naast elkaar gezet en het kind daarop als in eeu bedje, neer gelegd. Hierna verwijderde zich de dame met het kindermeisje, terwijl zij de waren medenamen. Toen er echter een uur verstreken en het kind verwonderlijk rustig gebleven was, ging de winkeljuffrouw er eens naar zien. Hoe verbaasd was zij ech ter, toen het kind eeu groote pop bleek te zijn. De eigenaar van het magazijn kwam nu tot de overtui ging, dat hij het slachtoffer was geweest van eene even slimme als oorspronkelijke oplichterij. Nabij Londen, te Leichton, is dezer dagen eene geheele kudde schapen dood in het veld gevonden. Bij nader onderzoek bleek, dat de dieren met strychnine vergiftigd waren. Men schrijft de daad aan defenians toe. Ernst Possart is Brook lyn voeder in het huwelijk getre den met dezelfde vrouw (inej. Deinet), vau wie hij zich reeds tweemaal heeft laten scheiden. Alle goede din gen bestaan in drieën. De brand te Birmingham was grooter dan eenige brand daar in de laatste jaren. De magazijnen der meubelmakersfirma Marris en Nortoü, waarin hij ontstond, besloe gen eene oppervlakte van 1000 vier kante meters. Het trappenhuis heeft ook hier als schoorsteen gewerkt en reeds eenige minuten na het uitbreken van den brand stond het middelge deelte van het reusacht ge gebouw in lichterlaaie. Er heerschte groote ontsteltenis toen bekend werd dat een aantal vrouwelijke bedienden uit den restau rant, welke deel uitmaakte van het gebouw, en het gezin van den con- cierse te midden der vlammen nog te slapen lagen. Allen werden ech ter gered door de brandweermannen, die door een paar moedige matrozen werden bijgestaan. In anderhalf uur was men het vuur meester, doch het had toen reeds het gansche gebouw verwoest en vele der belendende perceelen zwaar beschadigd. De schade wordt zeer verschil lend geschat. Sommigen zeggen 50,000, maar anderen beweren dat zij 100,000 pd. st. overtreft. Na bijna twee jaren lang zijne proefneming te hebben voort gezet, heeft Edison thans octrooi bekomen voor zijne verbeteringen in de telegraphie. Door deze is men in staat twee reeksen van Morse- sche teekeneu achterwaarts en voor waarts te gelijk over ééne geleiding te voeren, zonder dat de reeksen van teekenen elkander storen, en wel tusschen eind- of bijstations naar believen. Naar de meening van Edi son wordt door zijne uitvinding het arbeidsvermogen der geleidingen ver dubbeld. Eenige dagen geleden bezichtigde de President der Fran- schen Republiek de op het Champ- de-Mars te Parijs begonnen werken voor de tentoonstelling in 1889. Het toeval wilde, dat tijdens zijn bezoek een metselaar door een balk ernstig aan den voet werd verwond. Twee uren nadat de President zich huiswaarts had begeven, kwam me vrouw Carnot aanrijden en liet zich naar den verwonde geleiden, voor wien zij een korf linnengoed en eenige ververschingen medebracht. Zij zeide tot den man: «Denk er aan, dat u het eerste bezoek gegolden heeft, dat ik sedert mijn man tot President benoemd isaflegde. Als gij weer beter zijt, moet ge mij een tegenbezoek brengen en dan zullen wij samen eens overleggen, of het ook raadzaam is, dat gij een ander beroep kiest.» Toen de vrouw van den President zou wegrijden, om ringden de arbeiders luide juichend hare ekwipage. Op de schitterende re ceptie, in de vorige week door den president der Fransche Republiek gegeven, deed zich iets voor dat onder al de aanwezigen groot opzien wekte. Na generaal Miribel kon digde een livreibediende de komst aan vau Maxime Lisbonne, ko lonel onder de commune, denzelfden die een tijdlang houder was van de kroeg «le Bagne», en die, om dit uithangbord eer aan te doen, en voor al ook om volk te trekken, zijne kuechts had gestoken in het galei boevenpak. Lisbonne, wel verre van in het fantasiepak te verschij nen, dat hij gewoon is te dragen, was recht fijn gekleed, zelfs dege lakte schoenen ontbraken niet.Voor den President der Republiek geko men, groette hij hem deftig, ver volgens boog hij eerbiedig voor mevr. Carnot. Daarna doorliep hij de zaal om naar de andere vertrekken te gaan, waar hij gevolgd werd door verscheidene personen, die niet van hunne verbazing konden bekomen, dat zij hem in het Elysée zagen. Lisbonne was blijkbaar hierdoor ge streeld. Iemaud, die hem vroeger gekend had, vroeg hem hoe het kwam dat hij zich vertoonde. Het antwoord was: Het zijn de revolu tionairen die den heer Carnot tot President hebben doen benoemen. Ik beu nu gekomen om te zien hoe hij het volk op het paleis ontvangt, ten einde het aan mijne vrienden te kun nen vertellen. Het museum Cluny isde- zer dagen in het bezit gekomen van een zeldzaam kostbare verzameling degens. Zij werd het museum nagelaten door den schilder Beaumont, wiens levensgeluk zij heeft uitgemaakt en die er dan ook voor geen geld af stand van heeft willen doen. Beaumont leefde zeer afgezonderd en eenvoudig. De opbrengst zijner schilderijen en aquarellen en de ren ten van een klein kapitaaltje, hem door een vriend nagelateD, stelden hem in staat, onafhankelijk van de wereld te leven en aan zijn harts tocht voor historische degens den vrijen teugel te geven. Hij begon met verzamelen, voor nog het oog des kunstkoopers op de oude degens was gevallen, en kocht de eerste dozijnen voor een betrekkelijk kleine som. Langzamerhand had hij veertig degens en zwaarden bijeen, die hij zorgvuldig in een groote kast be waarde. Groote sommen werden hem voor zijn schatten geboden. Een millionair, de heer Spitzer, bood 500,000 fr., wanneer hij twintig de gens mocht uitzoeken; maar Beau mont weigerde. Hij kon niet alleen niet scheiden van zijn degens, maar hij was ook bang voor het geld. Hij vreesde, dat het geld hem zijn rust en zijn arbeid, die de vreugde uitmaakte van zijn leven, zou ont nemen. Beaumont schreef ook een boek over zijn lievelingsstudie, namelijk „L'Epée et la Femme". Het zal ge volgd worden door twee andere, waarin de geschiedenis van alle be roemde degens en zwaarden wordt beschreven. De wereldsche schatten zijn niet alleen het zilver en het goud, maar ook de verschillende delfstoffen door de natuur zelf gevormd in de zoutbronneu, voor de hulp der zieken en getrokken door uit damping onder het toezicht der oflicieele geneeskunde, om ze in de mineraal pastillen van Soden te brengen (te bekomen bij alle apothekers voor 60 cents de doos) en die ook zekere uitwerkiugen voortbrengen op de ontstekingen der lucht pijpen en alle zinkingen der keel. Mr. Rodiee te Weissenburg in den Elzas schrijft //Na verscheidene middelen gebruikt te //hebben tegen mijne slepende zinking van //liet strottenhoofd en dat zonder gevolg, //heb ik een besluit genomen de pastillen «van Sodean te nemen eu ik kan be lwijzen, tot mijne groote verbazing, daar //ik er nog maar zeer weinig genomen had, //de slijmen zich zeer gemakkelijk los z/inaakten en de ademhaling vergemakke lijkten. Ik ben overtuigt dat, indien ik //voortga met de pastillen te gebruiken, //ik mij geheel van mijne kwaal zal ge- nezen. Ik kan een ieder deze uitmun tende pastillen aanbevelen." VARIA. A. Wat heb je vreeselijk den hik. B. Ja. Je moet me eens aan 't schrikken maken. A. Waarom? B. Dan is 't dadelijk over. A. Goed. Leen me 1000 gulden. B. Dank je 't heeft geholpen! Kleermakers troost. HeerDie jas kunt je wel weer meenemen die zit me veel te ruim. Kleermaker. Wacht u maar eens totdat het er flink op geregend heeft dan zit-ie u als aan het lijf gegoten! RECLAMES STOORSVAASTBERICHTEK. liet stoomschip Amsterdam, der N. A. S. M-, vertrok 21 Jan. van New-York naar Rotterdam. liet stoomschip Sumatra, kapt. Drooglever Fortuijn, vertrok 21 Jan. van Batavia naar Am sterdam. Het stoomschip Conrad- vertrok 21 Jan. van Amsterdam naar Batavia. Het stoomschip Zaandam, der N. A. S. M., van Amsterdam naar New-York, passeerde 22 Jan. des ochtends 9 uur Dover. Wind NVV. Het stoomschip jKoningin Emmavan Am sterdam naar Batavia, vertrok 20 Jan. van Aden. Het stoomschip Soerabayukapt. Klein, van Java naar Rotterdam, arriveerde 21 Jan. tc Marseille Het stoomschip Surat, met de Eng. mail, arriveerde 20 Jan. van Alexandrië le Briudisi. Do mail werd heden te Rotterdam vernacht. Het. stoomschip Prins Alexander, van Am sterdam, arriveerde 21 Jan. te Batavia Het stoomschip Melbourne van Japan, via Singapore, met de Fransche mail, arriveerde 20 Jan. te Suez en heeft <le reis naar Marseille voortgezet. Het kan den 27en dezer aldaar wor den verwacht. Het stoomschip Burgemeester den Tex, van Amsterdam naar Batavia, ertrok 21 Jan. van Marseile. MAlKTIiKlCHTEN. Haarlem, 23 Jan. Graan- en Zaadmarkt. Roode Tarwe f 6,a 5,75, Witte Tarwe 6,65 a 6.30, Rogge f4,65 a 4,40, Haver f3,125 a 2,80 Garst t 0,a 0,Duiveuhoonen f 6,25 a 6,20, Paardenhoouen f 5,45 a 5,15, Bruine hoonen f 0,a f0—Groene Erwten f 0,-— a 0.Bruin mosterdzaad f 15 625 a 0,per Heet. Karweizaad f14,per 50 K.G. Amsterdam, 23 Jan. De prezen der Aardappelen waren als volgt: Held. Blauwe fl,70 a 1,80, dito Kralen f0. i 0,Zeeuwsche Flakkeesche fl,80 a 2,10, do. Blauwe f 1,75 a 1,80, do Poters f 1, a 1,20, Prui- ♦iache Hamburger f 2,60 a 2.70, id. Zaaiers f 0, s 0,Saksische Jammen f 0,a 0,Frio- «che Franeker Jammen f 1,80 a 1,90, do. En- ^elsehe f 1,30 a 1,40, dito Dokkumer Jammen f 1 90 a 2,10, Zeeuwsche Spuiaclie Jammen f 2, a 2,60, alien per Hl. Aangevoerd 0 versche ladingen. Handel flauw. Suiker: Biet en Geraffineerd kalm. Petroleum-berichJ van P. G. C. Calkocn, Makelaars, Amsterdam 21 Jan. De Amerikaansehe Petroleum-uoteeringen wa ren sedert ons laatste bericht volgens Reuters telegram New-York 73/„ 73/<, 73/„ VU V/it 73/< ct. p. gall. Philadelphia 73;4, 73/., 73/4, 773 73/« ct. per gallon, Ruwe Olie 915,l. S95;a86?/., S8Vs, 89J/f, 917. ct- F- fat. Door kleine voorraad en hoogere berichten der nevcmnarkten. liepen de prijzen voor disponibel tot t 10 op. Latere termijnen, alhoewel schaarsch aangeboden, trokken op de verhoogde vraagprij zen minder attentie. De noteering is heden hij minstens 25 vn. te ontvangen aan het Amsterdam3ch Petroleum- Entrepot: Disponibelƒ9,85 a Entr. Levering Januari 9 65 'm Febr. 9.50 A® Maart - 9, April a 9, Sept./rec. a 9,u u Nobels Petroleum 8.85 Mrt/Apr.-levering 8,60 h Amerikaansehe Petroleum in consumtie vrij aan boord i 11,Nobels Petroleum in consumtie vrij aan boord f 9,75. Bij kleinigheden f '/4 a l/3 hoogcr. De voorraad aan het Amsterdanisch Petroleum- Entrepot bedroeg op 14 Jau. 21,142 vn. Afgeleverd8,583 Voorraad op heden 12,559 Verwacht wordende ladingen: Favonta (IJmuiden binnen) 7,612 Helena 8,059 Castina (gezeild 28 Nov.) 7,035 - Oberon 29 8,323 Galatea (zeilkl. 22 Dec.) 8.022 Adorna a 18 Jan. 9,485 - Tarwe op levering onveranderd, Maart 192. Noteoring van de Commissie voor den Gruan- aaadol. Ko«ge op levering vast, Maart f104, 105. Oct. f108 109. Notcering van Menne Thole. Koolzaad t Raap- en Lijnolie zonder handel. Edam, 21 Jan. Kaas: Aangevoerd 17 stapels, wegende 3706 Kg. Hoogste prijs der Gras- '29,— Handel vlug. Alkmaar, 20 Jan. Ter Kaasmarkt aangevoerd 92 stapels, wegende 24,602 Kg. Prijzen kleine Gras Kaas f 0,dito Hooi f 82,Commissie Gras f 0,dito Hooi f 29,middelbare Gras f 0,dito Hooi f 29,50. Leiden, 21 Jan. Aan de Gemceuto-Waag ge wogen 168 1/3 en 84 yi6 deelen Boter, tc zamen 4200 stukken. Prijs le kwal. f 62,a 68, 2e kwal. f52,a 60, Schiedam, 23 Jan. Moutwijn f$,Jenever f 14,50, Amst. Proef f 15,75 Spoeling-Beurs f 1,40, dito Commissie f 1,40.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 3