NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De Goudvallei. 5e Jaargang. Vrijdag 27 Januari 1888. No. 1400. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. 'ETcBcf'oonnuviinier 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangere G. L. BA UBE Co., JOH. F. JONESStier., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 26 Januari. De laatstealgemeene repetitie voor de uitvoering van Handel's «Messias», door de Haarlemsche af- deeling der Maatschappij tot bevor dering der Toonkunst, had Woens dagavond plaats. Tal van personen hadden zich naar de concertzaal der sociëteit Vereeniging» begeven, om reeds een voorproefje te smaken van het muzikaal genot, dat hen op heden avond wacht. In ons volgend nummer hopen wij van de uitvoering een verslag te geven. GEMEENTERAAD. Vergadering van Woensdag 25 Januari 1888, De vergadering wordt bijgewoond door 20 leden. Na het lezen der notulen doet de Voorzitter mededeeling van inge komen stukken. Onder deze bevond zich ook het //Provinciaal blad", waaruit blijkt dot de gemeente van 't 4/s der persoueele belasting over de drie laatste jaren nog f 646.675 te ontvangen heelt. Van minder aangenamen aard was de inhoud der missive van den Raad van Ad ministratie der Holl. IJzeren Spoorweg maatschappij, waaruit blijkt, dat deze, nadat de indertijd benoemde speciale com missie voor de overwegen van den spoor weg, de bezwaren tegen de door den heer J. M. Telders ontworpen concept-plannen had kenbaar gemaakt en verzocht zoo mo gelijk daaraan tegemoet te komen, beslo ten heeft de ouderhandelingen af te bre ken. Van B. en W. zijn de navolgende voor stellen ingekomen lo. een voorstel tot verdeeling der ge meente in 4 afdeeliugen met 't oog op de verkiezingen van leden der Tweede Ka mer, Provinciale Staten en Gemeeuteraad. 2o. een voorstel omtrent eene concessie met de Duinwater-maatschappij Bo. een tot naamsverandering van stra ten. Ten slotte deelt de Voorzitter mede, dat door B. en W, op 17 Dec. jl. de Bank van Leening, het Gasthuis en de Stads-apotheek zijn bezocht. Bij dit be zoek bleek alles in goede orde te zijn. Nu wordt oyergegaau tot de behande ling der punten, die op de agenda voor komen. Voor kennisgeving wordt aangenomen het besluit van G. S., waarbij de ge- meenterekeuing over 1886 i keurd. De ontvangsten bedroegen f 1.016.356,80; de uitgaven f 982.478,82, zoodat een ba tig saldo van f34.878.48 overblijft,'t welk, voor zoover daaraan nog geen vaste be stemming is gegeven, op de begrootiug voor 1888 in ontvangst behoort gebracht te worden. Blijkens schrijven van B. en W. wer den door hen herhaaldelijk pogingen aan gewend om de perceelen van W. Kooy en A. H. Kappelhoff, aan de Barrevoete- steeg gelegen, voor de gemeemte in eigen dom te verkrijgen, doch zonder guustig gevolg. Aangezien de tegenwoordige toe stand van genoemde steeg van dien aard isdat daarin noodzakelijk verbetering moet komen, stellen B. en W. voor, hen te machtigen het noodige te verrichten, ten einde toepassing der onteigeningswet te erlangen. De Raad verklaart nu, dut eene ont eigening van genoemde perceelen in het publiek belang der gemeente is en draagt B. en W. op, zich omtrent de uitvoering van 't besluit tot de Hooge Regeering te wenden. Een rekest van een aantal ingezetenen, houdende verzoek, dat de Raad maatre gelen neme om in den ouhoudbaren toe stand van de Barrevoetestceg te voorzieu, kon, na 't nemen van voormeld besluit, buiten behandeling blijven. De vergadering vereenigde zich daarom met 't voorstel van den Voorzitter om adressanten te berichten, dat de Raad be reids een besluit genomen heeft om aan hun verzoek te voldoen. Eene belangrijke kwestie komt nu aan de orde. Zij betreft de hoegrootheid der bijdrage, door de eigeuaars van nieuw aangelegde straten aan de gemeente uit te keeren voor rioleering en bestrating. B en W. willen het bedrag van f 1 per M* handhaven. De heer De Kan ter ver klaart zich er tegen. Hij zegt: de ge meente heeft voor bestrating en riolee ring f 100.000 uitgegeven en slechts f 8000 a f 9000 terug ontvangen. Dit verklaart hoe de commissie van Financiën er toe kwam om in overweging te geven de bijdrage te verhoogen. Ofschoon B. en W. de bijdrage van f 1 per M2 nog te hoog vinden, omdat sommige eigenaars nog niet genegen zijn haar te betalen, moet spreker op verhooging bij herhaling aan dringen. Veel straten bevonden zich in slechten toestanddaaruit blijkt niet, dat de bijdrage te hoog is, maar dat de eige naren niet genegen zijn vrijwillig uitgaven te doen, en de bepaling wordt gemist vol gens welke zulke eigenaren verplicht kun nen worden de straten in behoorlijken toestand te brengen en te houden. In dit laatste wordt nu voorzien door de juist hedeu afgekondigde nieuwe politie-veror- dening. De overneming van straten geschiedt niet in alle gemeenten op dezelfde wijze. Te Groningen o. a. gebeurt dit eerst, wan neer de eigenaars ze geheel kant en klaar hebben gemaakt. Te Arnhem moet voor gewone strateu van f 1 tot f 5 en voor zeer breede straten van f 1 tot f8 per M3 worden betaald, 't Juiste bedrag bepaalt de gemeenteraad. Hoe de zaak nu geregeld wordt is spre ker onverschillig, mits de bijdrage maar wordt verhoogd. De Voorzitter, zijne zienswijze tegen over die van den heer De Kauter bloot leggend, heeft gemeend den bloei der ge meente te bevorderen, door de huurpen ningen der huizen zoo laag mogelijk te houden. Daarom heeft 't Dagelijksck Be stuur nooit eene straatbelastiug gewild; 't is te goed bekend, dat alles terug moet komen uit de huurprijzen der huizen. Eerst is de Raad van de stelling uitge gaan, dat de werkman goed en goedkoop moest wonen, dus werd er niets gevor derd. In 1880 of 1881 is f 1 per M3 ge vorderd. Aan dit systeem heeft men zich steeds gehouden. Nu heeft men daardoor flinke huizen voor den werkman verkre gen, zouder hooge huren. Dit was goed; ook de aanbouw vau grootere huizen is door dien maatregel bevorderd. Terecht heeft de heer De Kanter opgemerkt, dat f100,000 is uitgegeven voor bestrating, maar veel daarvan is besteed voor dat f 1 per M2 werd gevorderd. Het iu orde bren gen van nieuwe straten aau den Zijlweg zal aau de gemeente pl. in. f9000 kosten, doch daarvan ontvangt zij pl. in. f3,800, dus ^iets minder dau de helft terug. Een groot gebrek van 't wonen te Amsterdam is de hooge huur; laat ons, zoo vervolg de spreker, dit hier voorkomen en den bloei der gemeente niet tegengaan. Enkele strateu komen niet in orde, nu eene bij drage van f 1 gevorderd wordt; zooveel te minder zal dit 't geval zijn iudien men tot verhoogiug besluit. Dat Haarlem niet een andere gemeente, maar men elders Haarlem volge! De heer Von Reekeu deelt niet ge heel 't gevoelen van den Voorzitter. Hij heeft reeds vroeger verhooging voorge steld. Arbeiderswoningen bouwen wordt in den laatsteu tijd meer eene speculatie. De arbeiders ziju nu geholpen. Van dien kant bestaat dus geeu bezwaar meer tegeu de j verhoogiug. Waar men echter reeds ge- bouwd heeft, wenscht hij geene verhoogiug toe te passen; maar in de toekomst wil hij daartoe overgaan. De heer Waller bestrijdt den grond slag, waarop de redeneering van den Voor zitter berustverhooging der bijdragen zal z. i. de huurprijzen niet noodwendig ver hoogen. Bij speculatie vraagt meu niet zoozeer, wat heeft 't huis gekost; men neemt wat men krijgen kan. Op dezen grond twij felt hij aan de conclusie vau deu Voorzitter. De heer Enschede beaamt door den vorigen spreker is aangevoerd, terwijl de heer K r o 11 wijst op 't verschil tusschen eene bijdrage als waarvan hier sprake is en eene straatbelasting. Verder deelt hij mede, dat zijne verhouding tot twee bouwmaatschappijen hem de over tuiging heeft gegeven, dat de arbeider goed en goedkoop kan wonen en metter tijd eigenaar worden van een huis. Even goed als thans geene vrijstelling van grond belasting meer gegeven wordt voor nieu we gebouwen, kan men tot verhooging der bijdrage over bestrating en rioleering overgaan. De heer De Kanter repliceert dat de bestrating van het Rozenpriëel pl. m. f 47,000 heeft gekost, waarvan slechts f151 is terugontvangen. Hij heeft een hart voor den werkman als de Voorzitter er een kan hebben, maar heeft bij de opzegging der huren van gemeente-eigendommen eene eigeuaardige ondervinding opgedaan. Na men zal hij nog niet noemeu, maar, in dien hij goed is ingelicht, waaraan hij niet twijfelt dan stond iemand, die iets van de siad in huur had, dit aan een ander af en liet zich per week zooveel betalen als hij 'sjaars aan de gemeente schuldig was. Voor deu werkman wil hij 't minimum der bijdrage voor bestrating enz. wel lager stellen, maar soms ook de volle kosten treffen. Verschillende leden voeren nog korte- lijk 't woord over de aanhangige zaak; allen scharen zich aan de zijde van den laatsteu spreker, behalve de heer Heshuysen. 't Voorstel van B. en W. om de bijdra ge van f 1 te bestendigen, wordt met 17 tegen 3 stemmen verworpen. (Vóór stemden de hh. Heshuysen, Kist en De Haan.) Na 't vullen dezer beslissing stelt de heer De Kan ter voor, de Commissie van Fabrikage over de toekomstige regeling dezer zaak te hooren.Dehli. Heshuysen Van Dieren Bijvoet meenen, dat het meer op deu weg ligt van de com missie van Financiën, in dezen advies te dienen. Met 13 tegen 7 stemmen neemt de vergadering de motie-De Kanter aan. Een volgend voorstel van B. en W. om voor de woningen van de eigenaren van huizen in de Verlengde Oranjeboomslaan, die de van hen gevorderde bijdrage heb ben voldaan, een voetstraat ter breedte van 2 M. aan te leggen vond alweder bij den heer De Kauter ernstige bestrijding, omdat de geheele straat niet aan de gemeente is overgedragen. Sommige eige naren zijn alsnog niet bereid den grond met bijbetaling van f 1 aan de gemeente over te dragen, 't Zelfde geval had iu 1884 plaats betrekkelijk de Leidschestraat. Een voorstel als nu door B. en W. is ingediend werd toen met groote meerder heid verworpen, omdat men van 5t begin sel niet wilde afwijken. Spreker hoopt dus dat de Raad ook nu zal besluiten geen werken uit te voeren, alvorens de geheele staaat eigendom der gemeente is. De heer Macaré wenscht in geen ge val overeenkomstig 't voorstel te besluiten. Over drie dagen zal de politie-verorde- ning in werking treden en daarin komt een artikel voor, nagenoeg van dezen in houd //Alle straten niet aan de Gemeente n of het Rijk behoorende moeten door z/de eigenaren in behoorlijken staat //gebracht en gehouden worden." Met dit artikel zal men de weigerack- tigen kunnen dwingen. De heer Sn eitjes kan 't belang van eindjes straat niet begrijpendoch de Voorzitter wenscht de gewilligen eenigszins te helpen en betwijfelt bovendien of boven aangehaald artikel der politie-verordening op nieuwe straten wel vau toepassing is; is dit het geval, dan zou men in 't vervolg maar hebben te zeggen: zoo en zoo moet de straat worden aangelegd. De heer Von Reeken merkt op, dat de Voorzitter en de overige juristen't niet eens zijn over de beteekeuis van 't artikel en beveelt alzoo uitstel van behandeling aan. Dienovereenkomstig wordt heloten. Eveneens geschiedde met 't voorstel om trent de aanvaarding in schenking van den projectweg benoorden den Zijlweg. Daarentegen werd het crediet van f1133 bij besluit vau 6 April 1887 verleend ten behoeve van eenige bestratings- en riolee- ringswerken in de Barendsestraat met f 1148 verhoogd voor de uitvoering van derge lijke werken in genoemde straat en in de Rozenpriëel- en Van Marumstraat. De schoolcommissie der Israëlïetisclie godsdienstschool, aan wie bij besluiten vau 8 April en 28 September 1887 onder daarbij bepaalde voorwaarden is toege staan, het tijdelijk gebruik vau twee schoollokalen der Burgerschool op het Klein Heiligland, weudde zich bij adres van 10 November jl. tot deu Raad om wijzi ging dier voorwaarden te erlangen. Ge noemde commissie heeft bezwaar tegen de betaling van f30 voor aanleg van gaslei ding, die eigendom der gemeente blijft, benevens tegen het voor hare rekening plaatsen en onderhouden van kachels, welke ook door de gemeente kosteloos worden gebruikt. Ofschoon vroeger daar van niet werd gerept, beroept de commis sie zich thans op art. 22 der wet op het lager ouderwijs. B. en W. wijzen op 't feit, dat, terwijl genoemde commissie slechts f70 aan de gemeente heeft uit te keeren, er ougeveer voor f85,95 aan gas zal wor den verbruikt gedurende den tijd, dat de commissie de schoollokalen gebruikt; van dit bedrag is slechts een zeer klein deel ten laste der gemeente te brengen, daar ia 1885 en 1886 voor de Tusschenseholen FHUILLETO JXT. 1401 XLVII. HOOFDSTUK. INWENDIGE STEMMEN. FabiaaD, alleen wakende gebleven, wikkelde zich in zijn mantel en het oog naar het westen gekeerd, van waar hoofdzakelijk het gevaar kon komen, hield hij zich even onbeweeglijk als de beide slapers aan zijne zijde. Te midden der nachtelijke stilte, nahij het graf dat zich geopend had om een nieuwen gast te ontvangen, onder vroeg de jongeling, onwetend getrouw aan de zinspreuk van zijn huis: «ik zal waken,» drie raadslieden, die nooit bedriegende eenzaamheid, de dood en God. Na eene lange en diepe overpeinzing verliet hij de plaats waar hij zoo lang onbeweeglijk gezeten had, om tot aan den rand van het plat te gaan. Bois-Rosé had zijne eerste behoefte aan slaap bevredigd en opende de oogen weder, toen Fabiaan nog in gedach ten verdiept was. De stem van den jager rukte hem uit zijne mijmeringen. Niets nieuws? vroeg Bois Rosé. Niets, antwoordde Fabiaan, maar waarom zoo spoedig uw 6laap afgebroken? Zoo spoedig! aan de sterren te zien is het middernacht. Nu reeds! ik dacht niet dat de nacht reeds zoo ver gevorderd was. Slaap nu op uwe beurt, mijn kind zeide Bois- Rosé het is niet goed dat de jeugd evenals de ouder dom wake. Slapen! hernam Fabiaan met den vinger den arm des ouden jagers aanrakende; is het voorzichtig te sla pen wanneer men dergelijke geluiden rondom zich hoort? Een klagend gehuil verhief zich uit het midden der vlakte, op de plaats waar het paard van don Estevan door deu kogel van den Canadees was neergeveld om niet meer op te staan. Zwarte gedaanten vertoonden zich onduidelijk in het flauwe schijnsel der maan. Die wolven hernam Fabiaan betreuren een prooi welke zij in tegenwoordigheid van den mensch niet durven verslinden. Misschien zij wij niet alleen om hen te verschrikken. Verwijderde losbarstingen schenen eensklaps de vrees van Fabiaan te bevestigen. De jager, die door zijn langdurig verblijf in de woestijn de oorzaken van het geringste geluid wist op te sporen, had slechts eene minuut noodig om zich rekenschap van die losbarstingen te geven. De Mexikauen zeide hij zijn een tweede uiaal handgemeen met de Apachen en vrij ver van hier. Wat die wolven betreft, ons gezicht alleen maakt hen vreesach tig, slaap dus mijn kind en 6laap onbevreesd telkens, wan neer ik over u zal waken; gij moet behoefte aan slaap hebben. Ik zal het beproeven antwoordde Fabiaan. Eu eerder om Bois-Rosé zijn zin te geven dan om aan eene behoefte te voldoen, welke hij niet gevoelde, strekte hij zich op zijne beurt op den grond uit. Door deu verlammenden invloed der hevige gemoedsbe wegingen van den verloopen dag, sloten zijne oogleden zich onwillekeurig en een diepe 6laap, een slaap zooals alleen de jeugd hem kent, hield plotseling den loop zijner gedachten tegen. Zooals in de dagen der kindsheid van Fabiaan, boog de Canadeesche reus zich over 't door de maan beschenen gelaat van den slapende. Kind met de blonde haren, waarover ik vroeger zoo menigmaal gewaakt heb, zeide hij tot zich zeiven, zich met de vreugde eens grijsaards zijn jongelingstijd voor den geest brengende, gij, die thans in al uwe kracht slaapt, gij wiens gelaat door de zon gebruind en wieiis haren door de jaren zijn verdonkerd, gij die mij thans toeschijnt als het begin en het einde van een onderbroken droom, slaap nog een maal rustig onder het oog van den jager die u rijk ge maakt heeft, evenals gij vroeger sliept onder de hoede van den matroos, die u het leven redde; het oogenblik nadert waarop onze wegen opnieuw uit elkander gaan loopen om niet meer vereenigd te worden, de weg naar de steden is niet die welke naar de woestijn voert; de eik en de palm-

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1