maar f 10,26 en f4,86 aan de gasfabriek is betaald. Besloten wordt adressanten te berichten, dat de Raad ggen termen gevonden heeft om de gemaakte bepalingen te wijzigen. Op het adres van G. Timmer, waarbij hij verzoekt een pakhuisje der gemeente aan het Groot Heiligland te mogen koo- pen, wordt afwijzend beschikt, omdat dit perceel bij de gemeente in gebruik is. Voor de vervanging van een bouwvalligen muur, waartoe genoemde Timmer teveus vergun ning verzoekt, behoeft hij die vergunning van den Raad niet. Tegen de verleening eener gratificatie aau het hoofd der opleidingsschool, heb ben G. S. blijkens hun schrijven aan den Raad, 't zelfde bezwaar als tegen het ge ven eener personeele toelage. Zij stellen mitsdien voor, de jaarwedde, //Voor zoolang die betrekking zal worden bekleed door den heer H. M. Hubregtse", te verhoogen en te bepalen op f2160 's jaars. Gelijk voorstel doen zij ten opzichte van den onderwijzer B. Kleuke, wien in 1882 eene jaarlijksche gratificatie is verleend. Beide voorstellen, door B. en W. overge nomen en bij den Raad ingediend, worden aangenomen. Volgens besluit van 19 Januari 1887 moet de Raad telken jare de plaatsen aan wijzen, waar de kermis zal worden gehou den. B. en W. stellen voor daarvoor de zelfde plaatsen als in 1887 te kiezeu. De heer Ma ca ré had zich voorgesteld, dat men een //wandelende// kermis zou verkrijgen, doch bemerkt nu, dat 't een //stilstaande// zal zijn. De heer De Kan ter zegt, dat de een de kermis als een lust, de andere haar als een last beschouwt. Hij wenscht dus hare lusten en lasten onder de burgerij te verdeelen. Hij heeft niets tegen eene wan delende kermis, als zij maar niet te snel gaat, zoo, dat men haar kan bijhouden. Nu zou hij gaarne zien, dat de Gedempte Oudegracht voor dit jaar van de lusten en lasten werd ontheven en de Kraaien horstergracht daarmede bedeeld. De heer Macaré wil de kermis ver plaatsen naar den Dreef en 't grasveld voor het Paviljoen, waartegen de heer 't Hooft een groot bezwaar heeft, met ®t oog op de zedelijkheid. Noch de heer De Kanter, noch de heer Macaré zien hun wenschen bevredigd. De Raad besluit de kermis te plaatsen, waar zij in 1887 hare tenten had opgeslagen. De uitgave van een //Raadsverslag//, reeds menigmaal een onderwerp van be handeling in de Raad, scheen een ander stadium te zijn ingetreden. Volgens een schrijven van de heeren Joh. Enschedé en Zonen, had de heer W. Meijer, sinds 1881 belast met het leveren van de verslagen van het verhandelde in den Raad, voor de //Oprechte Haariemsche Courant//, te ken nen gegeven, dat hij tegen 't einde van 1887 dezen arbeid wenschte te staken. Dientengevolge hadden zij zich gewend tot den heer mr. J. Bruin, advocaat alhier, die zich bereid heeft verklaard, bedoelde verslagen in 't vervolg op te maken. Na ontvangst dezer mededeeling meenden B. en W. het reeds begonnen onderzoeknaar de kosten van een zakelijk raadsverslag te moeten staken. Zij blijven de uitgave van een stenografisch verslag om de groote kosten ontraden, achten het niet mogelijk omtrent het verschijnen van een zakelijk verslag voordeeliger voorwaarden te verkrijgen, dan door de firma Enschedé worden aangeboden, daar deze geene gel delijke bijdrage verlangt. Evenwel zou het bijeenverzamelen dier verslagen vergemak kelijkt worden, door afdrukken te nemen uit de Haariemsche Courant" in den vorm der notulen. Eeu veertigtal zulke afdruk ken biedt de firma Enschedé aan te leve ren voor f 2 per raadszitting. B. en W. stellen daarom voor het adres van den heer Er. Netscher betrekkelijk de levering van een raadsverslag buiten ver dere behandeling te laten, een veertigtal afdrukken van het verslag in de //Haar iemsche Courant" voor de gemeente aan te schaffen en B. en W. op ten dragen den heer Netscher van deze beslissing me dedeeling te doen. De heer Sn eitjes wil 't adres van laatstgenoemden heer //voorloopig" buiten behandeling laten en de regeling doorB. en W., omtrent de aanschaffing van af drukken voorgesteld, voor één jaar doen gelden. De hh. Krol en De Kanter zien in het voorstel van B. en W. iets com- promitteerends voor den vroegeren ver slaggever, den heer Meyer. De eerste vindt 't verslag van den nieuwen verslaggever niet beter dan van den vroegerende laatste zou uit 't verslag niet gemerkt hebben, dat een nieuwe verslaggever was opgetreden, indien 't hem niet bekend geweest ware en verbaast zich over 't voorstel van B. enW. De wijzigingen van den heer Snei tje s op laatstgenoemd voorstel aanbevo len, worden zonder hoofdelijke stemming en 't gewijzigde voorstel van B. en W. aangenomen met 11 tegen 8 steramen. (Tegen stemden de hh. Huet, Macaré, 't Hooft, Van Weel, Krol, De Kanter, Van Ek en Stolp). Benoemd worden totgemeente-genees kundige, dr. J. van Praag; gemeente-heel- en verloskundige dr. B. J. Kouwer, beiden alhier; lid der commissie van onderzoek voor de schutterij de heer mr. R. H. J. Gall an dat Huet. Wegens 't vergevorderde uur worden de overige punten tot eene volgende verga dering uitgesteld. Voor de sluiting der vergadering wijst de heer De Kanter op de gebrekkige en ongeregelde wijze van zandstrooiiug bij gladheid der wegen en de heer Macaré op de wenschelijkheid, dat de nieuwe po- litie-verordeniug voldoende bekend worde bij Haarlem's burgerij. In ons verslag over het Bach- concert van Dinsdagavond zijn in het laatste gedeelte twee misstel lingen ingeslopen. Waar iets ge zegd wordt van de uitvoering van het «adagio en allegro op. 70 van Schumann» leze men in plaats van den naam Pianté, dien van onzen stadgenoot den heer L. Schlegel, en verderop, waar van de begeleiding van het door Mej. von Sicherer gezongene «der Hirt auf demFelsen», wordt gesproken, verbetere men deze zelfde fout. De welwillende lezer zal dit zeker reeds hebben gedaan en tevens hebben bemerkt, dat het geen van de pianobegeleiding ge zegd wordt, volkomen van toepas sing is op het uitmuntend spel van den heer Schlegel, en in geen ver band staat met het van den heer Pianté gezegde. Nog is het ons aangenaam te kunnen vermelden dat het bestuur der Bach-vereeniging denzelfden avond de heereu Pianté en Bosnians onder de eere-leden der Vereeniging opnam; na de pauze zag men beide kunstenaars, het insigne dezer Ver eeniging dragende, op het orkest verschijnen. Het doet ons leed, dat het bericht over het door den heer W. Meyer in de eerstvolgende vergadering der «Debating Society» te behandelen on derwerp door genoemden heer wordt afgekeurd, omdat het eene besloten vergadering betreft en de daarin te behandelen stellingen niet worden gepubliceerd. «De bespreking dezer strekt alleen tot oefening in de uiter lijke welsprekendheid.» Woensdagavond hield de afd. Haarlem van de Alg. Vereen, voor Bloembollen cultuur eene vergadering in het gebouw //Weten en Werken." De notulen der rorige vergadering wer den gelezen en goedgekeurd, eveneens het verslag der afgevaardigden. De heer Joh. de Breuk merkt op dat de afgevaardigden op de vorige algem. vergadering hun man daat niet in het oog hebben gehouden, doordat zij bij art. 7 van het voorstel over afgesneden bloemen niet gestemd hebben zooals de afdeeling hen had op- De afgev. Loman verdedigt zich hier tegen, ook de voorzitter is van meeuing dat er omstandigheden kunnen zijn die een afgevaardigde noodzaken anders te stem- mem dan hem opgedragen is. De verslagen van den penningmeester en den secretaris worden gelezen en goedge keurd. Uit eerstgenoemd verslag blijkt dat de afd. financieel niet is vooruitgegaan, hetgeen echter in 1888 weer terechtko men zal. Na een dankbetuiging aan de heeren de Waal Maiefijt en Loman die als af gevaardigden hebben gefungeerd, worden tot afgevaardigden voor de volgende alge- meene vergadering benoemd de heeren A. C. Groenewegen en J. H. Kersten Jr. Tot vice-president wordt herbenoemd de heer A. C. Groenewegen. Tot secretaris wordt gekozen (in plaats van den heer L. de Breuk, die zich niet herkiesbaar stelt) de heer T. Jansen. Uit gedane mededeelingen blijkt dat tot heden vijf leden der afd. Haarlem hebben geweigerd, zich schriftelijk te verbinden geen afgesneden bloemen te verkoopen enz. Thans volgden eeoige besprekingen welke wij meenen niet te behoeven weer te geven, wijl zij betrekking hadden op de a. s. algemeene vergadering en derhalve slechts een voorloopig karakter dragen. Na dankzegging aan den heer L. de Breuk, voor zijn vele goede diensten als secretaris gedurende tal van jaren, sloot de president de vergadering. Wegens plaatsgebrek ziju wij ga- noodzaakt, onze kunstbeschouwing over de tentoonstelling van aqua rellen der Haagscke vereeniging «Pulcbri Studio», gegeven door de vereeniging «Kunst zij ons doel» alhier, tot het volgend nummer te laten liggeu. Woensdagavond is alhier eene 78 jarige vrouw, de wed. W., terwijl zij in de Gierstraat liep, plotseling ineengezakt en doodgebleven, waar schijnlijk tengevolge van een aan val van beroerte. Zij is door eenige agenten vau politie per brancard naar hare woning overgebracht. Tegen een bierhuishouder alhier, is proces-verbaal opgemaakt wegens het voorhanden hebben en schen ken van sterken drank in het klein, zonder hiertoe vergunning te heb ben. Tevens is eene bierhuishoud ster ten tweeden male terzelfder zake bekeurd. Arrondissement^ Itcchlbank TE HAARLEM zitting van 26 Januari 1888. W. K., schilderskuecht te Wormer, be schuldigd va» tot den gem. veldw. Du- piu te hebben gezegd, ,7datde rijks-veldw. Riensma voor het kantongerecht drie val- sche eeden had afgelegd." Get. Dupin eu Riensma bevestigen die beschuldiging, eveneens P. Breeuwer en P. Breeuwer Cz. die bekl. deze woorden hebben hooreu uiten. Bekl. zegt dat hij niet meer weet waarom hij Riensma dit toevoegde, maar dat hij een slokje ophad. De subs. off. v. just, requireert 7 dagen gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. C. K. dochter van de eigenares van het Doelen-Hotel to Monnikendam, oud 40 jaar, beschuldigd van tot A. Cosman te hebben gezegd: «je bent een schurk en een schelm!" Get. Cosman, poelier te Amsterdam, ver klaart dat de familie K. hem niet meer genegen is, sedert hij de vreemdelingen die bij hem komen een ander dan het Doelen-Hotel aanraadt, omdat over laatst genoemd herhaaldelijk geklaagd werd. De bekl. herinnert zich niet, die woor den te hebben gebezigd. Door een agent van politie te Monni kendam wordt de getuigenis van Cosman bevestigd. De sub. off. v. just, requireert f 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. Uitspraak over 8 dagen. P. T. te Aalsmeer, G. T., C. J. S., Jac. S., S. S. en VV. v. L. te N.-Amstel, be schuldigd van deu onbezold.rijksveldw.Joost Landseu, J. Olij en den veldw. Vermeer te hebben mishandeld, geslagen en getrapt, waardoor bloedende wouden ontstonden. Deze beschuldiging wordt gestaafd door een tiental getuigen, waaruit ook blijkt dat P. T., G. S. en J. S. de hoofdschuldigen zijn. De zes bekl. blijven halsstarrig ont kennen. De subs.-off. van just, requireert voor de drie genoemde bekl. gevangenisstraf van 4 ra. eu voor de anderen ieder 2 m. De verdediger, mr. Van Styrum, doet opmerken, dat het verzet niet is bewezen, hij vindt het vreemd dat de proces-ver balen geen datum dragen, dat ze niet door de getuigen geteekend zijn eu dat de be klaagden volstrekt niet verhoord zijn. Daarbij meent de verdediger, datLandsen die volstrekt geen order had om te sur- veilleeren, niet kan worden beschouwd als ambtenaar iu functie. Na repliek van deu ambtenaar van het O. M. en dupliek van den verdediger, wordt de uitspraak bepaald op hedeu over 8 dagen. ln ons nummer van morgen zullen wij liet vervolg der zitting opnemen.) Thans kan met zekerheid worden gemeld dat de WesteinderplasseD, onder Aalsmeer, zullen worden droog gemaakt. De iugediende plannen zijn aan het departement van Oorlog eemgs- zins gewijzigd, wegens eventueele opnemingen in de nabijheid van batterijen enz. Een oppervlakte van 900 Heet. water zal in vruchtbaar land her schapen worden. LETTEREN EN KUNST. De heer Willem van Zuijletf trad Dins dagavond, na herstel van eene zware ziekte, weder voor het eerst op in den nieuwen grooten schouwburg te Rotterdam. Het 10e stuk van Bredero's werken (uitgevers Gebrs. Biuger te Amsterdam) is verschenen. Het bevat //Nederduytsche Rymen//, met aauteekeningen van dr. J. Te Winkel. Te Antwerpen is in den Nederland- schen schouwburg een voorstelling gege ven ten bate van het standbeeld van Vic tor Driessens, dat door den beeldhouwer Erans Joris gemaakt en thans te Geut in de gieterij van Steyaert in brons gegoten wordt. Men gaf Rosier Eaassen's «Zwarte Griet", met medewerking van Catkarina Beersmans. Uit New-York wordt aan de «Daily News" geseiud, dat de Duitsche Opera al daar dit jaar nog veel grooter deficit zal geven dan vroeger. Men schrijft dat toe aan het herhaald geven van de zwaarste werken van Wagner, die het publiek ver moeien (Walkiire, Siegfried, Götterdam- merung). Do «Waguerrage" is sterk aan het dalen en er is een reactie ten gunste van de Italiaansche Opera ingetreden. Webers nagelaten opera «Die Drei Pintos" is te Leipzig met succes gegeven. Webers zoon had den tekst van Heil om gewerkt en de kapelmeester Mahler had het werk voltooid en voor de instrumen tatie gezorgd. De le en 3e acte voldeden het meest en verscheidene nummers moes ten worden gebisseerd. Aan het slot werd een buste van Weber bekranst. Eugène Labiche, de geestige tooneel- schrijver en lid der Fransche Academie, is overleden. LEGER EN VLQOT. Bij het regiment grenadiers is eene veldpers in werking gesteld ten behoeve van het regimentsbureau, bij beschikbaren tijd ook te gebruiken door de bataljons en de compagnieën. Met het toezicht op deze veldpers is belast de le-luitenant- adjudaut Nierstrasz, aan wien de sergeant onderwijzer Hillegers is toegevoegd. De korporaal, beschuldigd van de te Naardeu vermiste patronen te hebben ont vreemd en verkocht, zal te dier zake voor den krijgsraad te Haarlem terechtstaan de kooper is reeds door den rechter-com- missaris gehoord. VISSCHERIJ. Nieuwe diep, 25 Januari. Heden kwamen van de groote visscherij binnen tie Belgische sloepen «Augelique", sch. Franken, met 30 levende, 50 doode kabelj. II lengen, 1 heilbot en 1500 schelv. (waarvan 500 levende), en «Avenir", sch. Dubbelt, met 15 levende, 196 doode kabelj., 9 lengen en 2000 schelv. (waarvan 550 levende), terwijl door 3 Schevening- sche bommen 260 tongen, 90 bunschollen, 1 tarbot, 5 mandjes groote en 15 mandjes kl. 3chol werden aaugebrachtlev. kabelj. gold ten afslag f2.25, doode id. f 1.40 a 2.20, leng f3.70 a 3,60 p. st., de heilbot f22, schelv. f24.50 a f 18 het hond., tong 60 a 65 cent, bunschol 60 cent per stuk, de tarbot f 10.50, gr. schol f8.50 per maud en kleine id. f4 per mandje. BI IV IV N LAN I). Z. M. de Koning heeft HDs. adjudant eu partieul. secretaris, kapitein De Ranitz, benoemd tot offi cier in de orde van de Eikenkroon. Jhr. H.A.L. van Vessum, intendant van het koninklijk paleis te Amsterdam, belast met het be heer van het paleis te 's-Hage en met dat van het Huis ten Bosch, is door Z. M. den Koning benoemd tot commandeur met de Ster in de orde van den Gouden Leeuw van Nassau. Staatsblad No. 4 bevat het Kon. besluit vau 17 Jan. 11., waarbij het maximum-bedrag vau de postwissels, alsmede het bedrag dat in de acht dagen, door den zelfden afzender aan denzelfden ge adresseerde, per postwissel van Ne derland naar NederJandsch-Iudië en van Nederlandsch-Indië naar Neder land kan worden overgemaakt, ver hoogd wordt van f 150 tot f 250. Dit besluit treedt in werking 1 April a. s. De minister van Water- staat enz. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op een nader te bepalen dag in het einde van de maand Februari het examen zal worden afgenomen aan hen, die voor de betrekking van adspirant-inge- nieur voor het stoomwezen in aan merking wenschen te komen. Wie aan dit examen wenscht deel te nemen, moet zich daarvoor vóóf 20 Febr. e. k. bij gezegeld adres bij het departement van ge noemden minister aanmelden. De voorwaarden ziju vermeld in de Staatscourant van 26 Januari. Door de uitbreiding van het kiesrecht is in Hollands Noor derkwartier het politieke leven zeer ontwaakt, althans als men dit af meten kaD naar het aantal kies- vereenigingen dat ontstaat. In langen tijd waren er ook geene nieuwe vereemgingen ontstaan, zoo dat iedere gemeente, hoe klein ook, zich beijvert eene afdeeling van de centrale kiesvereeniging op te richten. De afd. Noord-Holland van het Nederl. Rundveestamboek heeft in hare vergadering van Woens dag gesloten, het hoofdbestuur uit te noodigen, maatregelen te nemen ten einde het Hollatidsche vee op de tentoonstelling te Parijs in 1889 waardig te doen vertegenwoordigen. Dat het jonge Nederland niet afkeerig is van heilzame lichaamsoefeningen blijkt uit den Sport Almanakwaarvan de derde jaargang, onder redactie van den heer J. Wopkes Jz., bij de firma Ipenbuur en Van Seldam is ver schenen. Door ongeveer 300 ver- eenigingen toch worden de verschil lende takken van sport beoefend, waaronder 60 ijsclubs, 54 schiet hoorn zouden niet onder denzelfden hemel kunnen leven. Deze woorden op diep neerslachtigen toon uitsprekende hief Bois-Rosé zacht het hoofd des jongelings op, die door deze bewegiDg niet ontwaakte, legde het op zijne knieën en plaatste zich tusschen de stralen der maan en de ge sloten oogen van Fabiaan. Hoezeer zeide Bois-Rosé tot zich zeiven den vrijen loop aan zijn gedachten gevende hoezeer gelijkt de Oceaan toch op de woestijnHet is of ik hier de zee hoor bruischen; ik hoor het kanon dat over de vlakte weer klinkt. Hoe dikwijls heb ik te midden van die groote door den wind omvergeworpen boomen, niet gemeend dat ik de masten van de «Albatros» hoorde gieren. De Oceaan, de woestijn Fabiaan, dat zijn de eenige aantrekkelijkheden mijns levens. De woestijn alleen heeft mij de zee doen ver geten. Wie zal voor mij de woestijn vervangen?Ongetwij feld Fabiaan. Welnu, ik zal het beproeven vervolgde de jager zuchtende de mensch is waarlijk ook niet ge schapen om zijn geheele leven in de bosschen te slijten, verre van zijns gelijken. Ja, ik zal aan mijn zwervend leven vaarwel zeggen en Fabiaan zal mij voor dit offer dank zeggen. Daarna liet de jager zijne gedachten gaan door een sinds lang vergeten wereld. Eensklaps bekroop een smartelijke vrees zijn hart: Maar hernam hij opdat Fabiaan mij dank zoude zeggen voor een offer dat ongetwijfeld mijn leven zou verkorten, zou hij het mij moeten vragen. Twee malen reeds heb ik gezinspeeld op onze aanstaande schei ding en twee malen heeft zijn stilzwijgen mij het hart verbrijzeld. O, mijn Godl welke laatste beproeving bewaart gij voor mij? Thans hief de jager de vochtige oogen op naar het uit spansel, alwaar het instinct des menschen hem altijd de oordeelen Gods doet zoeken. De Groote Beer neeg naar het Noorden en was op het punt achter de heuvelen te ver dwijnen; en als een treurig voorteekeD, gelijk de hoop die opflikkert en uitsterft, doofden vallende sterren uit, terwijl zij met hun vuur het hemelgewelf doorploegden. Het hoofd van Fabiaan rustte nog op de knieën van den Canadees. XLVIIIe HOOFDSTUK. HET WATER KOMT AAN DE LIPPEN. Een dof gerucht verhief zich intusschen uit den gordel der Goudvallei en van den voet der pyramide. De jager legde zachtjes het hoofd des jongelings ter aarde en ging al kruipende tot den rand van het plat, met de karabijn in de hand. Zijne oogen bevestigden de waarschuwing zijner ooren en hij ging zijne plaats weer innemen, toen hij Fabiaan opgestaan vond. Wat is er? vroeg de jongeling. Niets, het zijn slechts een half dozijn jakhalzen die daar ginds nabij het meer de aarde omwoelen.... aangelokt door den reuk van het bloed. Ach! dat is waar, er ligt bloed antwoordde Fa biaan op treurigen toon. Laat ons dan spreken over de toekomst die u toelacht, riep Bois-Rosé en de rijkdommen waarvan gij mees ter gaat worden en den naam dien gij terug gaat krijgen. O! Fabiaan, zult gij in dat nieuwe, woelige leven dat u wacht; nu en dan eens denken aan dien grijsaard, dien God heeft doen geboren worden om uw leven te bewaren, in wiens hart bij voor u de teederheid eener moeder en de mannelijke genegenheid eens vaders gelegd bad en wien bet steeds zoo zoet was, u daarvan bewijzen te geven? Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2