NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Maandag 30 Januari 1888. No. 1402. Dit Nummer hestaat uit twee Men Riool- en Straatwerken. STADSNIEUW S. HAARLEMS DAGBLAD ABOHNEHENTSFItlJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit bind verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangere G. L. O AU BE Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlem zullen, op Donder dag 2 Februari 1888, 's nam. te 2 ure, ten Raadhuize, bij enkele inschrijving aanbesteden: Het matten van Bioleerings- en Bestratingswerken in den Zuiderpolder, de ver lengde Teylerstraat en de ten oosten daarvan gele gen projectstraat. Bestek en voorwaarden liggen ter inzage ter Gemeente Secretarie op alle werkdagen, van 10 tot 4 ure; gedrukte exemplaren daarvan zijn aldaar te verkrijgen, h 50 Cents per stuk. Plaatselijke aanwijzing op Vrijdag 27 Januari 1888, des morgens te 10 ure. Inlichtingen te verkrijgen daarna tot den dag der besteding, 's morgens tusscben 9 en 11 ure, op alle werk dagen, aan het Bureau van Ge meentewerken, Koningstraat No. 2. Haablem, 13 Jan. 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. JORDENS. De Secretaris A. A. LAND. Haarlem, 28 Januari. De zoogenaamde bruidenbus op het raadhuis alhier heeft over het fgeloopen jaar opgebracht f 397,385. De heer W. Meng, uit Ouwerschie, hield Vrijdagavond in hötel Funckler eene anthropologische voordracht. Spreker had tot onderwerp geko zen ttDe tocht der Argonauten, en het streven naar waarheid in het rijk der leugen.» Het is zeer moeilijk, den inhoud van 's sprekers rede juist weer te geven, daar hij dikwijls lange zij paden bewandelde en men daar door den hoofdweg moeilijk in het oog kon houden. In korte woorden kan men zeggen, dat de strekking zijner rede deze was «De menschen maken zich te veel schuldig aan leugen, en streven niet genoegzaam naar waarheid, omdat zij niet meer aan den schoot van de Natuur komen luisteren naar wat deze tot hen te zeggen heeft, ja zelfs hare raadge vingen wantrouwen.i De heer M. legt er zich blijkbaar op toe, populair te zijn in zijn voor dracht. Het komt ons echter voor, dat dit doel zeer wel te bereiken is ook met een grootere zorg voor taal en stijl, dan wij bij den heer M. mochten ontdekken. In de groote zaal der sociëteit „Vereeniging" werd Vrijdagavond op feestelijke wijze het 50 jarig priesterschap van Paus Leo XIII herdacht. De R. K. Leesvereeniging had daartoe het initiatief genomen en zich de medewerking verzekerd van een honderdtal zangers onder directie van den heer Andriessen, waarbij de heeren Q. Brom (tenor) en P. Ifegener (bariton) als solisten optraden. Dit koor voerde een feestzang uit met woorden van dr. H. J. A. M. Schaepman, getoonzet door Joh. J. H. Verhulst. De heer F. J. Poelhekke, kape laan alhier, trad als feestredenaar op. Spreker schetste de geschie denis der instelling van hst Paus schap en gaf daarna eene karakter - teekenmg van het tegenwoordige hoofd der R. K. kerk, als vereerder van wetenschappen, als dichter en als mensch. Het programma bestond verder uit: Leo-CantateA mort. Veni Creator Spiritus. Andriessen. Aria en Recit uit die Schöp- fung. (tenor solo) Haïdn. Deus nosterAiblingek. Gouden "J ubeltoon P. J. v. Paeschen. (bariton solo) Te üeura Laudamus Ver hulst. Vo^slied (de Rijk) Lans. Daarop bracht de heer Gonnet dank aan allen, die hunne bereid willige medewerking hadden ver leend, om dezen avond tot een on vergetelijke feestviering te maken. Het koor zong ten slotte met geest drift het „Wien Neêrlaodsch bloed". Woensdag, 1 Februari a. s., zal in de concertzaal der sociëteit „Ver eeniging" door de leerlingen der muziekschool van „Toonkunst", des avonds te half 7 de gewone jaar- lijksche uitvoering worden gegeven. Na den onverwachten dood van Viollet le Due, den grooten Fran schen bouwkundige, die op het ge bied der middeleeuwsche bouwkunde zooveel heeft gewrocht, heeft zich in 1879 te Parijs een comité ge vormd om de onuitgegeven schet sen en teekeningen van den meester onder den titel „Compositions et Des sins de Viollet le Due" in een werk te verzamelen en zooveel mogelijk te verspreiden. Door deze uitgave is de oorspronkelijkheid, de vrucht baarheid en het talent van den kun stenaar, die reeds zooveel naam had gemaakt door zijne bouwkundige woordenboeken en andere geschrif ten. nog meer bekend geworden en heeft het Fransche volk hem eene welverdiende hulde gebracht. Het Museum van Kunstnijverheid had de eer van genoemd comité een present-exemplaar dezer uitgave te ontvangen en Zondag 29 Januari en volgende dagen zullen de platen van dit werk op het Museum ten toongesteld zijn. Bouwkundigen en beoefenaars der meest verschillende a n bach ten zullen er oorspronkelijke teekeningen, op hun vak betrekking hebbende, kunnen aanschouwen. Zondag is de toegang vrij. Men schrijft ons uit VelsenVrij dagavond trad voor eene flink be zette zaal de heer Rippe van Rot terdam als spreker op. Verschillende goede gedichten, zoowel op ernstig als op luimig gebied, droeg hij voor, en uit het applaus kon men duide lijk bemerken, dat hij zich den bij val van velen verwierf. De voor zitter, de heer Wiiste, sprak om half tien een woord van dank tot den spreker, en nam tevens de ge legenheid waar, den heer van Tuyll, die door langdurige afwezigheid zich genoodzaakt zag het secreta riaat neer te leggen, een woord van lof en hulde te brengen voor zflne bemoeiingen voor de afdeeling Vel sen van 't N. v. 't A. Een hartelijk „tot weerziens", waarmede alle aan wezigen instemde?!, werd hem toe geroepen. Tot secretaris werd ge kozen de heer Hoekstra van IJmui- den, die de benoeming aannam. Vrijdagavond had in het Noord- zeekanaal, tusscben de zijkanaleu E en F, eene aanvaring plaats van twee zeilschepen, het eene van Am sterdam, het andere vaD Spaarndam. Dit laatste «De twee Gebroeders», bekwam zoodanige averij, dat de reis niet kon worden voortgezet en men genoodzaakt was het Spaarndamsche kanaal binnen te loopen. LETTEREN EN KUNST. Het aantal leerlingen van deLeidsche Muziekschool bedroeg op 1 Oct. 1887 230 (99 jongens en 131 meisjes), tegen 258 in het vorige jaar. Te Leiden is overleden de teekenaar en graveur A. J. Kouwels, tot voor kor ten tijd leeraar in het teekenen aan „Ma thesis Scienliarum Genitrix" aldaar. Kou wels leverde o. a. teekeningen voor de botanische werken van Miquel, deVriese, Suringar, Van Eeden, enz. Onze landgenoot, de violoncellist Joseph Hollman, i3 den 16en dezer ee ie kunstreis door Engeland begonnen, die 6 weken zal duren en waarop hij zich in 35 der voornaamste steden zal laten hoo- ren. Na afloop van die reis zal hij Por tugal bezoeken, waartoe hij door den Ne- derlandschen consul aldaar is uitgenoo- digd. Schürmann's Frausch operette-gezel schap is te Berlijn opgetreden (met „La Mascotte") en vond daar veel bijval, hoe wel men vijandige demonstraties had ver wacht. In 20 jaren had zich geen Frausch gezelschap te Berlijn gewaagd. De Poolsche dichter Mickiewicz krijgt een gedenkteeken te Krakau. Er is daar voor 200.000 gld. bijeengebracht. Het mo nument zal 15 meter hoog zijn. LEGER EN VLOOT. De minister van Koloniën brengt in de „Stct." ter kennis van de belangheb benden, dat bij het korps genietroepen te Utrecht de gelegenheid bestaat voor vier jongelingen van zestien tot achttien jaar, om te worden opgeleid tot korporaal en sergeant bij de Indische genietroepen. Voor de voorwaarden zie men de „Stct." (uo. 24). Wij vernemen, dat bij de Tweede Ka mer is ingekomen een wetsontwerp tot regeling van het militair onderwijs, voor zooveel daarbij de opleiding tot den offi ciersrang betrokken is. In de thans be staande regeling van de Kon. Mil. Aca demie te Breda worden bij dit onderwerp ingrijpende wijzigingen gebracht. Het ontwerp is vergezeld van eeue zeer uitvoerige memorie van toelichting. Het mondelinge examen tot toelating van jongelingen als kadet «aan de Kon. Mil. Acad, wordt uitsluitend te Breda gehouden. Het geneeskundig onderzoek zal uit sluitend te Breda plaats hebben, onmid dellijk vóór den aanvang van het monde- ling gedeelte van het examen van elke groep der opgeroepen adspiranten. Het schriftelijk examen duurt twee dagen; het mondelinge examen, met inbe grip van het geneeskundig onderzoek, evenzoo twee dagen. Zij, die verlangen, dat hun zonen of pupillen tot het ad spirant-examen worden toegelaten, behooren de kennisgeving daar van in dier voege te zenden, dat zij vóór 16 Mei 1888 aan het departement van Oorlog ontvangen worde. ONDERWIJS. In de vergadering van den gemeen teraad te Zaandam op Donderdag jl. ia het voorstel van het lid F. IIBuijs, strekkende om aan te benoemen onder wijzers en onderwijzeressen niet langer toe te kennen de verhooging van f25 en f50 na één- tot tweejarigen dienst, met 12 tegen 2 stemmen verworpen, en daarentegen het advies van B. en W., om de verorde ning betreffende de salarissen der onder wijzers zoo spoedig mogelijk in haar ge heel te herzien, aangenomen. HANDEL EN NIJVERHEID. Wij hebben melding gemaakt van de oprichting eener afdeeling landbouw van den ontworpen algemeenen bond ter be scherming der nationale fabriek- en land bouwnijverheid en van de vorming eener commissie tot het ontwerpen der statuten. Het plan was dudelijk, daarin uit elke pro vincie twee personen zitting te doen hebben, docb daar niet alle provinciën vertegen woordigd waren, werden slechts diegenen benoemd, die of ter vergadering aanwezig waren, of van wier instemming men zeker was. De commissie werd gemachtigd, zich uit de overige provinciën leden toe te voegen. Thans vernemen wij dat het laatste heeft plaats gehad, en dientengevolge in die commissie zijn opgenomenvoor Gro ningen de heeren J. Doornbosch, voorz., en Wieringa; Gelderland, de heeren H. M. Hartog en N. van Heukelom; Utrecht, de heeren G. van Hazendonk en G. Bos Zuid-Holland, de heeren T. H. B. Snijders en J. J. Duinstee; Noord-Holland, de hee ren G. Borst en H. van Blaaderen; Zee land, de heeren Hombach en Gerlacfi; Noord-Brabant, de heeren Hub. Stokke- maus en A. van Rijckevorsel, en voor Limburg de heeren J. A. Cremers en jhr. FHUÏIiLETO N". 1421 XLVIIIo HOOFDSTUK. HET "WATEK KOMT AAN DE LIPPEN. Fabiaan meende slecht verstaan te hebben. Het leven in de woestijn heeft dus alle bekoorlijk heden, die gij zoo roemt, voor u verloren? hernam hij. Hm! gaf Bois-Rosé hierop ten antwoord, het zou een mooi leven zijn, ware het niet dat men er in bloot gesteld was om nu eens van honger, dan weer van dorst, een andermaal door het mes der Indianen te sterven, welke laatsten u nooit het leven ontnemen, zonder u terzelfder tijd van uw scalp te berooven. Het gehoest van Pepe scheen een stuiptrekkend karakter aan te nemen. Dat is het evenwel toch niet wat ik u aeo dikwijls heb hooreu zeggen, antwoordde Fabiaan verwonderd. Geloof hem niet, viel de ex-karabinier hier on verwacht in de rede en naderbij komend, de matroos, de otter- en beverjager het verblijf in de steden verkiezen voor 't vrije, ongedwongen leven der woestijnen, kom aan toch! Ziet gij niet dat het een erbarmelijke comedie is die de arme Bois-Rosé daar speelt, die zich, omdat hij niet zonde, u kan leven, inbeeldt, dat het voor een jong en schitterend heer zooals gij het te Madrid zijn zult, een zeer groot genoegen zal zijn, zijn leven in gezelschap van een ouden grijsaard door te brengen Pepe, riep de reus met donderende stem, terwijl hij zich oprichtte als een getergde leeuw. Ik zal ondanks u spreken, riep de Spanjaard uit. Daarna zich tot Fabiaau wendende, zeide hij Bois-Rosé zich in eene stad, in de steenen kooi van een huis opsluiten! dat is onmogelijk. Hij wil u b-driegen zonder zich zei ven te kunnen bedriegen I De ongelukkige, hij voelt wel dat hij er van zou sterven. Weet gij wat hij noodig heeft? de onmetelijke ruimte voor hein, voortgaan zooals de zon, dat is te zeggen zonder dat hem iets weer houdt. Hij heeft voor zijne ru me longen de lucht der woestijuen noodig, nu eens bezwangerd met wilde geuren, dan weer met het gehuil der Indianen. Neen, neen, aldus ging de Spanjaard voort, de oude leeuw zou niet evenals een afgeleefde muilezel op het stalstroo kunnen sterven. Dat is waar! dat is waar! mompelde de Cana dees zuchtende, maar zijne hand zou ten m:nste mijne oogen sluiten! En droevig liet de grijsaard zijn hoofd op de breede borst hangen. En ik dan! riep Pepe door deze stille smart ge troffen uit, ben ik dan niet daar, ik die sedert tien jaren niet opgehouden heb, u als een broeder te bemin nen, ik, die sedert tien jaren met u gestreden en ge leden heb En hij schudde onstuimig de hand des jagers, die langs zijn lichaam afhing. Fabiaan kwam hem te hulp Luistert, zeide hij, luistert beiden. Ik heb te veel van mijne zedelijke kracht willen vergen, ver volgde hij, ik heb de zorg over mijne wraak en die mijner eerzucht meenen te kunnen vereenigen. Mijn wraak is bevredigd en mijn eerzucht is uitgebluecht. De nacht en de eenzaamheid hebben mij raad geschaft, en ik heb van een vreeselijk voorbeeld partij getrokken. De groote heer is hier een onbekenden dood komen sterven; de hebzuch tige bandiet heeft zijn dood gevonden nabij de schatten die hij benijdde. Wat blijft hun beiden thans over? De rijkdom staat, zooals ik thans zie, in geene ver houding tot het zweet, dat hij gekost heeft en met welken prijs zal ik hem betaald hebben? Ik heb niet met u ge leefd zonder de geheele wijsheid uwer lessen te erkennen; dat goud komt mij afschuwelijk voor, want ik zou bloed gestort hebben om van de nalatenschap der dooden gebruik te maken; ik zal er niet aanraken. {Wordt vervolgde

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1