Het „bektesnüflen" voorheen en thans. A. H. J. H. Michiels van Kessenich, ter wijl de heer F. R. Corten tot secretaris werd benoemd. (U. D.) VISSCHERIJ. E n k h u i z e n, 27 Jan. Gedurende deze week zijn eenige onzer vissckers we der uitgevaren, om hun geluk te beproe ven, doch de vangst was zeer onbedui dend. Heden kwamen weer een vijftal schuiten binnen, waarvan de gelukkigste slechts 28 haringen aanbracht. Eenige Marker vissehers hebben even wel niet ver van de stad ongeveer 9 tal (één tal is 200 stuks) gevangen; een be wijs, dat er wel haring in de Zuiderzee aanwezig is, zoodat men op eene betere vangst kan hopen. Nieuwe diep, 27 Januari. Hedeu kwam van de groote visscherij binnen de sloep ,vPresto II," sch. Zwartveld, met 50 lev., 100 doode kabelj. en 1800 schelv. (waarvan 500 lev.). Lev. kabelj. gold ten afslag f 2.70, doode id. f 1.40 per stuk en schelv. f 21 het honderd. Wegens het stormachtige weer konden de kustvisschers hun bedrijf niet uitoefenen. KINNEN IA N I). Z. M. d e K o n i 11 g-g toother- tog' heeft benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon, den heer J. Tydeman, secretaris van het Ko ninklijk Instituut van ingenieurs. BI ij kens mededeelmg van den Nederlandschen gezant te Brus sel, zal op 15 April e. k. te Gent eene internationale tentoonstelling van tuinbouw worden gehouden. De minister vanjustitie heeft aan de politie-ambtenaren op gedragen, om voortaan na eiken brand, nauwkeurig te onderzoeken of die niet ontstaan is door eigen schuld. Dit laatste is strafbaar ge steld bij artikel 158 van het Straf wetboek. Door Ged. Staten van Noord-Holland is bepaald dat de verkiezing voor een lid der Prov. Staten in het hoofdkiesdistrict Am sterdam, ter vervanging van wijlen den heer mr. Herman J. van Len- nep, zal plaats hebben op Vrijdag 9 Maart e. k.. de eventueel noodige herstemming op Vrijdag 23 Maart. Bij zijn geboorte aldus betoogde Zondag de leider der so ciaal-democraten is de mensch noch goed, noch kwaad. Eerst van zijn omgeving neemt hij zijn eigenschappen over. Onttrek hem aan die omgeviDg, en hij wordt weer als het pasgebo ren kind, zonder positieve eigen schappen. In de gevaogenis is de mensch aan zijn omgeving onttrokken. Ergoschrik niet, lezer van de gevolgtrekking, die nu komt, in de gevangenis kunnen dus geen misdadigers zijnin de gevangenis wonen dus uitsluitend brave lieden. De toehoorders applaudisseerden na dat moois zoo vol geestdrift, dat het Volkspark ervan dreunde (Nil. v. Ned.) Men schrijftons uit Hil- versum «In de zaal der Kath. Vereeni- ging, alhier, had Vrijdagavond de bijeenkomst plaats tot viering van het gouden jubelfeest van Paus Leo XIII. Uitgevoerd werden de Leo-can tate, muziek van den heer C. An- driessen Jr. en de cantate: «de kerk der Nederlanden en het Pausschap, muziek van pastoor Lans op woor den van prof. de Kijk. Het laatste zangstuk werd opgeluisterd door dertig groepen levende beelden. Als Het zoogenaamde „bekkesuijdeu", dat tegenwoordig nog nu en dan plaats beeft bij twisten van boerenjongens in Drente en vooral in Limburg, was vroeger (in de achttiende eeuw), een zeer gewoon ver maak, vooral op het platteland. Ieder, die van Lennep's fraaien roman „Ferdinand Huyck" gelezen heeft, weet hoe vooral in Gooi- en Eemland de beoefenaars van dit eigenaardig handwerk bij dozijnen waren te tellen, in spijt van het verbod der justitie. Men behoefde geen ruziemaker te zijn, om het met de liefhebbers van bekkesnij- den aan den stok te krijgen. Het was voornamelijk in de herbergen, dat de vechtersbazen de gelegenheid zochten en vonden, om een klein snijpartijtje te hou den. Zij waren gewoon, hun mes in de houten tafel van de gelagkamer te steken zoodanig, dat het iederen bezoeker in het oog moest vallen, en gingen dan op eeni- gen afstand zitten zonder het echter uit het oog te verliezen. Wanneer nu een niets kwaads vermoedend vreemdeling, feestredenaars traden op de heeren J. A. de Rijk, professor aan het seminarium Hageveld en J. Heeres, te Blaricum. Men schrijft ons uitZaan- dam Op uitnoodiging der St. Jozefa- vereeniging trad Dinsdagavond dr. H. J. A. M. Schaepman alhier in «Café Suisse» voor een zeer talrijke vergadering als redenaar op. Het door hem behandelde onderwerp was: Het jubelfeest van Paus Leo XHI. Zijne schoone, gespierde taal boeide de toehoorders in hooge mate. In de Donderdag gehouden vergadering van den Raad te Zaan dam, is door B. en W. het kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1888, aan den Raad aangeboden. Dit geeft een belastbaar vermogen van f5.803.022,50 aan, en zal waar schijnlijk in eene raadsvergadering op 2 Febr. e. k. behandeld worden. De burgemeester van Helder heeft van de Duitsche re geering een bedrag van f 2500 ont vangen, om dit als een blijk van waardeeriug harerzijds uit te reiken aan de redders der schipbreukelin gen van het in Dec. jl. op de Pan- nekoek verongelukte Duitsche schip Renown. In den Tesselschen pol der «het Noorden», welks bodem niet zeer vruchtbaar is, zal eene proef worden genomen met het plan ten van boomen. Gelukt de proef, dan wordt later een groot deel van dien polder tot bosch ingericht. Wederom zijn te Scheve- ningen 2 levende zalmen aan het strand gevangen, die f20 en f 30 opbrachten. Zaterdag 1.1. werd in het krankzinnigengesticht te Rotterdam een meisje opgenomen, die een paar dagen te voren voor de eerste maal den schouwburg had bezocht. De voorstelling maakte op haar zulk een jammerlijken indruk, dat zij alles brak, wat onder haar handen kwam. Iedereen noodigde zij uit om te zingen. In genoemd gesticht heeft zij nog een ruit verbrijzeld. Dezer dagen vroeg een boer, die zich op het perron van een der stations te Rotterdam bevond, aan een paar zich daar ook bevin dende heeren, waar hij een kop koffie krijgen kon. Men zeide hem dat hij dan maar aan de groote 'bel, welke daar hangt, moest luiden. Zoo gezegd, zoo gedaan. Ons boertje ging aan het luiden; in plaats van een gedienstigen keilner kwam een stationschef aangesneld, die den boer tamelijk barsch vroeg, waarom hij de bel luidde. «Omdat ik een kop koffie hebben wil," was het ant woord. Naar de Dordtsche Ct. meldt, heeft het Leger des Heils twee vrouwelijke éclaireurs naar Dordrecht gezonden, om het terrein te verkenneD. Dr. F. C. Donders te Utrecht herdenkt heden den dag, waarop hij voor 40 jaren zijn hoog- leeraarsambt aanvaardde. Eene nieuwe proef van de ongelijke werking van de kies wet. Een der firmanten van eene firma, H. Lasonder, te Groenloo, te vens grondeigenaar, is geen kiezer, maar wel verscheidene arbeiders, d:e op zijne fabriek werkzaam zijn. In een der Bredasche courauten komt de volgende ad vertentie voor: «Ons wacht weêr eene verkie- oubekend met de landsgewoonten, liet mes ter hand nam om bet te gebruiken voor het snijden zijner spijzen, of zelfs wanneer bij er maar toevallig naar keek, dan achtte de eigenaar er van zicli den bandschoen toegeworpen, en daagde den vreemdeling uit tot een suijpartij. Hoe weinig lust de laatste ook in een dergelijk gevecht mocht hebben, hij moest zich er wel in schikken, wilde hij niet weerloos door de ruwe gasten met een zoogenaamd „rood lintje" worden versierd. De kastelein toch wachtte zich wel, tus- scheubeide te komen, daar de vechters bazen meestal zijn beste klanten waren en de overige bezoekers zeer op een dergelijk gevecht waren gesteld. Wèl waren deze gevechten door de over heid verboden, maar zij was niet in staat die geheel te beletten. De rechtspraak was toen nog zoo vlug niet als thans, zoodat de aangevallene zich, wanneer de verwon ding onbeduidend was, maar liever buiten de omslachtige moeilijkbeden van een ge rechtelijke vervolging hield. Bij ernstige verwondingen maakte zich de aanvaller, dien bet meestal vrij onverschillig was of hij zij» domicilie in Groningen of in zing voor den gemeenteraad. Wien zullen wij kiezen? «Het antwoord is: Piet Sckelle- kens Sr., koperslager. «In hem zal onze vriend De Booy, wien het aan den noodigeu steun in den raad ontbreekt, een steun pilaar vinden. «Het is waar: Schellekens is een eenvoudig man, maar hij weet zijn mond beter te roeren dan menige jabroêr in het raadscollege. «Hoofdzaak is, dat hij zijn stem zal durven verheffen tegen den te- genwoordigen tragen gang van za ken, waarvan er zelfs enkele nu en dan maar eenvoudig in den doofpot worden gestopt. «En juisï iemand, die slag heeft van doofpotten, past in den raad. «Kiest dus den ouden Piet Schelle kens.» Te Goorle kregen twee personen oneenigheid in zekere her berg. Van woorden ging men tot daden over. Al vechtende kwamen onze drinkebroers tegen een houten putkuip verzeild, welke slechts los op den put stond. De kuip schoof door den schok weg ende helden tuimelden hals over kop den put in. Met den schrik en een nat pak kwamen zij vrij. De commissaris desKo- nings in Overijsel is Vrijdag op nieuw naar Almeloo vertrokken. Dezer dagen had bij W. Haanstra te Sueek een biljartpartij plaats, waarbij 3000 punten werden gespeeld door de heeren T. Terpstra te Ferwerd eu J. De Jager te Am sterdam. Den eersten avond werden er drie partijen van 500 punten gespeeld op twee biljarten. Bjj de eerste partij (caramboles) bleet de heer De Jager 62 caram boles achter, doch bij het einde der 1500 punten stond de partijde heer Terpstra 1502 en de heer De Jager 1485 punten. Den 13en Januari 's namiddags werden wederom 250 caramboles gespeeld, en bleef De Jager nog maals achter met een verschil van 89 caramboles. Het slot was Terpstra 3000 pun ten en De Jager 2723 punten. Laatst genoemde speler had dus op het zakbiljart op 2000 punten 25 meer g-emaakt dan de heer Terpstra, doch bleef op 500 caramboles 151 achter. (N. Sport.) Van de kiezers in de ge meente Veendam is er éen geboren in de vorige eeuw. De man heeft al dien tijd gewacht om kiezer te worden! LAND- EN TUINBOUW. In een bijvoegsel van de „St.-C." uo. 23, komt voor een oordeel omtrent de uitkomsten van den oogst over 1887 iu de provincie Noord-Holland. VEETEELT. Het programma ia verschenen voor de jaarlijksche Paaachtentooustelling van rij- stieren, melkvee, vet rundvee, rammen en fokschapen, te houden te Alkmaar, op Vrijdag 23 Maart a. s. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Toezegging van beroep naar Zandvoort aan M. A. van Regteren Altena, predi kant te Bussura. BUITENLAND. België. In de Nouvelles dn Jour van Brussel wordt gemeld, dat prin- Hollund had, naar eene andere provincie weg, waar bet dikwijls moeilijk was hem op te sporen. In onzen tijd passen die ruwheden niet meer. Wij stellen meer prijs op bet „Neêr- luudsck bloed dat ons iu de aderen vloeit» d'au onze voorouders klaarblijkelijk deden en laten het dragen van messen over aan matrozen en slagers, die er niet wel bui ten kunnen. Neen, niet waar, onze tijd is boven aulke woestheden verheven Men zou zoo denken. Als wij de zit tingen der rechtbank bijwonen en er op letten boe veelvuldig en onophoudelijk allerlei zaakjes voorkomeu van personen, die door anderen zijn uitgescholdeu, dan komen wij tot de slotsom, dat de driftige personen van onze dagen zich meer be dienen van bun tong dan van hun brood mes. Het moet verbazing wekken, dat in onzen tijd in een beschaafd land eu onder de allerbeschaafdste standen de gewoonte van bet bekkesnijden nog in zwang is. Ik bedoel daarmede Duitscbland en de Duitsche studenten. Iemand, die in een der Zuidduitsche steden studeert, deelt ons hieromtrent het volgende mede: „Als men '3 morgens ses Henriëtte, de oudste dochter van den graaf van Vlaanderen, weldra verloofd zal worden met den Itali- aanschen kroonprins Victor Ema nuel. De prinses is 30 Nov. 1870, de prirs 11 Nov. 1869 geboren. Engeland. Patrick O'Brien, lid van het parlement, is wegens het houden van oproerige redevoeringen veroordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf. Duitschland. In Jen Rijksdag heeft de afgevaardigde SiDger eene uitvoerige rede gehouden tegen de socialistenwet. De minister van bin- nenlandsche zaken, de heer v. Putt- kamer, bestreed alle beweringen van den beer Singer. Het was aan de bestaande wet te danken, dat Duitschland bevrijd is gebleven van de stormen, waaronder andere lan den geleden hebben. Uitspattingen zijn verhinderd, de drukpers is in toom gehouden, uitbreiding vau de sociaal-democratie is tegengegaan. De sociaal-democratie verloochent onze geheele maatschappelijke in richting, dat is haar standpunt; en zij kan dus geen aanspraak maken op eene behandeling volgens het gemeene recht. Uitzonderingswetten, die noodig zijn om den staat voor de verschrikkingen der onbeperkte sociaal-democratie te behoeden, zijn niet inhumaan. De Rijksdag zal juist humaan handelen door het aannemen der voordracht. Van den Beneden-Rijn wordt gemeld, dat de nieuwe Duitsche graaurechten zich reeds in de brood prijzen beginnen te doen gelden. Door de bakkers te Barmen is aan hun klanten reeds medegedeeld, dat zij het roggebrood opnieuw met 4 penningen per 7 pond moeten ver- hoogen. Hierbij werd de mededee lmg gevoegd, dat de prijsverhooging hierbij niet zou blijven. DeBarmer Ztg. rekent uit, dat de nieuwe be lasting voor een familie, die weke lijks 4 h 5 brooden gebruikt, 10 mark per jaar bedraagt. De brood- mand moet dus hooger worden ge hangen, of liever de boterhammen dunner gesneden worden. Op deze wijze doen zich in de arbeiderskrin gen de zegeningen der nieuwe rech ten voor. De grondbezitters zullen daarentegen champagne blijven drin ken eu glacé handschoenen blijven dragen. Gelria Frankrijk. Magnard geeft inde figaro den raad de zaak-Wilson maar met verder door te zeLten. Bijna alge meen is men het er over eens, dat men niets zal vinden wat bepaald een vonnis kan motiveeren hetzij omdat men niet viuden wil, hetzij omdat Wilson alle compromittee- rende stukken heeft verduisterd. In die omstandigheden is het maar beter Wilson ongemoeid te laten, dau de Fransche justitie onder ver denking te brengen van medeplich tigheid of ezelachtigheid. «Boven dien, wat heeft men er aan, zoo Wilson 6 maauden of 1 jaar ge vangenschap krijgt? Het doel is immers reeds bereikt. Wilson is voorgoed geschandvlekt en hetdie- veuhol is gesloten». De heer De Brazza, goeverneur van Frankrijke bezittingen op Afri ka's westkust, zal binnenkort te Pa rijs aankomen. Spanje. Op Havana is het vrij woelig. Men klaagt over de arnbte- naien; een blad dat hun handelin gen aan de kaak stelde, werd ge schorst en telegrammen aan de Spaansche Regeering werden ouder- opstaat," zeide hij, „weet men uiet of men '3 avonds nog wel met een ongeschonden gelaat naar bed zal gaan. Om een bagatel wordt men uitgedaagd. Als ik in een kof fiehuis zit eu zonder eenige kwade bedoe ling naar iemand kijk, die toevallig een mooie das of een extra langen knevel heeft, dan komt hij op mij toe en zegt, ten zeerste beleedigd: „Meiu Herr, Sie fixiren michIhre Kartel" (Mijnheer, gij ziet mij brutaal aan! Uw kaartje!) En dan is er geen helpen aan. Al betuig ik honderdmaal dat ik zijn das of zijn snor zat te bewonderen, hij acht zich beleedigd en wil vechtenof het reeht hebben mij overal voor een lafaard uit temaken. Nu, dat wil men ook liever nietik geef dus mijn baartje eu ontvang het zijne, wij zoeken beide» een paar secondanten op (geen moeielijk werk, want ieder is er op gesteld) eu den volgenden dag vindt bui ten de stad de strijd plaats. "Wij hebben een stuk flanel om ooreu, neus en hals gebonden zoodat alleen hoofd, wangen en kin aan de slagen zijn bloot gesteld. Het wapen is een sabeltje van hout met een klein mes er iu. Met dit wapen, dat wel diepe maar kieiue eu zei- schept. Te Havana en Cardenas had den verscheidene moorden en dief stallen plaats. Italië. De universiteit te Rome is gesloten wegens wanordelijkhe den, door de studenten veroorzaakt, die geweldenarijen pleegden tegen over den afgevaardigde Bonghi, omdat deze zich verklaard heeft tegen de oprichting van een stand beeld voor Giordano Bruno. Bulgarije. De gearresteerde mui ters die onlangs poogden in Bulga rije eene revolutie te verwekken, zijn, naar de Daily News verneemt, te Constantinopel aangekomen. Ne- lidoff heeft in eene nota aan de Porte doen weten dat Rusland niet zoekt deze personen te beschermen tegen de gevolgen van hunne da den, doch niettemin verklaart de Russische regeering zich te verzet ten tegen de Turksche arrestatiën, wanneer deze bewerkstelligd zijn op verzoek van de Bulgaarsche regee ring. Aan Nelidoff heeft de Russi sche regeermg opgedragen de uit gewekenen uit Macedonië te be schermen. Donderdagavond had te Phi- lippopel een bal plaats van de mi litaire club. NiColaieff stelde een dronk in op prins Ferdinand en prinses Clementine, zijne moeder. De prins dronk onder bijvalsbetui gingen op de overwinning der offi cieren. De prins vertrok heden van daar. Prinses Clementine begeeft zich binnenkort naar Sofia. Rusland. Turksche consuls in Rus land rapporteeren, dat de krijgstoe rustingen op zoo groote schaal plaats hebben, dat dit onvereemgbaar is met het defensieve karakter hetwelk daaraan werd toegeschreven. In het rapport van den consul te St. Pe tersburg wordt melding gemaakt van omvangrijke oorlogsmaatregelen, die het karakter hebben van eene extensieve geheime mobilisatie. GE3IENGD NIEUWS. Door een fabrikant in Engeland is een spoorwegrijtuig vervaardigd, dat «gevaarvrij» ge noemd wordt. Het is minder zwaar dan de ge wone waggons. De wanden zijn van buiten van staal, van binnen van gegalvaniseerd ijzer en tusschen den binnen en buitenwand opge vuld met mineraal wol. Het rijtuig is aau de binnenzijde geschilderd en met asbestpapier versierd, zoo dat het, wat voorkomen aangaat, met een gewoon rijtuig overeenkomt; verder rust het op een stevig stel stalen wielen. Door de mineraal wol zou het gedruisch gedurende het rijden eenigszins verminderen. In den Zoölogischen tuin te Berlijn zijn eenige Laplanders in nationale kleederdracht te zien; zij hebben een hut gebouwd en zijn vergezeld van acht rendieren met ontzaglijke geweien. Te Cunewalde bij Lönau in Pruisische Silezie is op ver schrikkelijke wijze de trichineziekte uitgebroken. Den eersten dag werd gesproken van ruim 40 zieken, doch een bericht uit Litgnitz meldt dat aldaar 171 lijders in het ziekenhuis opgenomen zijn, dat er in het ge heel 484 personen zijn aangetast en dat er reeds 21 van zijn overleden. Het is gebleken, dat een slager al daar, die zelf onder de eerst aan- deii gevaarlijke wouden maakt, slaan wij nu op elkander los totdat een van beiden gewond is. Zijn de partijen iu behendig heid tegen elkaar opgewassen, zoodat geen hunner den ander treffen kan, dan eindigt het gevecht na 25 minuten. Soms vecht men wel met het halve lijf ontbloot, het geen natuurlijk veel gevaarlijker is. De wet laat deze meer bloedige dan levensgevaarlijke schermutselingen niet toe, maar de politie heeft de hierop betrekking hebbende artikelen waarschijnlijk nooit nauwgezet bestudeerd; ze verschijnt al thans nimmer op het slagveld. En voor dengene die gekwetst wordt is het roode litteeken, dat hij van zijn wond houdt en zijn regelmatig gezicht voor goed be derven zal, een voorwerp van trots, een teeken van dapperheid, dat onder zijn mede-studiosi hoog wordt geschat." Men zou met deze vechtpartijen, die ge woonlijk niets anders veroorzaken dan eenig bloedverlies en een litteeken, vrede kunnen hebben, indien ze zeldzaam wareu. Maar de gekorven gezichten van menigen student bewijzen, dat deze snijpartijen aan de orde van den dag zijn, en men ziet jongelieden van twintig jaar met diepe

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2