NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Dinsdag 31 Januari 1888. No. 1 ABOHHEMEHTSFRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. 1$ I N K N L A D. HAARLEM'S DAGBLAv Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Ad verten tiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publieite Etrangere G. L. UATJBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. Haarlem, 30 Januari. Van de 20 laatst aangekomen volontairs op de militaire school al hier, worden er op 1 Februari e. k. 19 aangesteld tot korporaal. Eén kan er nog niet worden bevorderd wegens te korten diensttijd. Bij de onderofficiers-vereeniging «Concordia» alhier, beschermheer luit.-kolonel Vogel, bestaat het voor nemen, ter gelegenheid van 's Ko- nings verjaardag, den avond te voren eene uitvoering te geven in «de Kroon». Gymnastiek, schermen en tooneelspel zullen elkander af wisselen. De derde séance voor kamermu ziek, te geven door den heer L. Schlegel alhierzal Zaterdag 4 Februari plaats hebben, met mede werking vau de heeren Joseph Cra mer en Henri Bosmans. Zondagavond werd in den Schouw burg, ten voordeele der alhier be staande Israël, liefdadig heidsv er- eeniging de aangekondigde voorstel ling gegeven, met geheel belang- looze medewerking der vereenigiDg T. O. N. E. G. I. D. O te Amsterdam. De zaal was goed bezet. Wat de op voering betreft deze mag als uitmun tend geslaagd worden beschouwd zelden zag men van een liefhebberij gezelschap zooveel goeds. De meeste spelers gaven blijken de tooneel- speelkunst wel te verstaanvooral dient hier bizonder vermelding de got de vertolking der rol van Wil lem Vervoort m het drama «Hun Zoon». Het dames-personeel komt mede veel hulde toe. De optredenden werden herhaaldelijk toegejuicht en na het laatste bedrijf werd onder daverend applaus de schrijver, de heer C. A. J. Koos, die aanwezig was, ten tooneele geroepen. Het nastuaje werd flink en vlug afgespeeld eu bracht de lachspieren der aanwezigen niet weinig in be weging. Met voldoening kan de lief- dadigheidsvereenigicg op haar werk terugzien en wij houden ons over- I tuigd, dat wanneer T.O.N.E.GJ.D.O. haar hulp hier nogmaals verleend,ook I dan weder op de onbekrompen me dewerking onzer stadgenooten kan worden gerekend. Een heldere hemel begunstigde Zaterdagavond de waarneming van een indrukwekkend natuurverschijn sel, eene totale maansverduistering, welke in het grootste deel van Europa zichtbaar was. Het begin der ver duistering had te 9 uur 50 min. plaats; de schaduw der aarde raakte de maan links en bedekte een deel van de heldere maanschijf, dat al grooter en grooter werd, naarmate het midden der verduiste- riug naderde. Te 10 uur 50 min. was de maan geheel in de schaduw onzer aarde verborgen. Na ruim anderhalf uur aldus aan den blik onttrokken te zijn geweest, kwam zij te 12 uur 29 min. weder te voorschijn en werd de aardschaduw allengs kleiner, totdat te 1 uur 29 min. het verschijnsel had opgehou den en de maan weder in vollen glans schitterde. Jammer dat het verschijnsel hier ter stede niet in zijn geheelen om vang is te zien geweest. Toen de maan geheel verduisterd was werd de lucht bewolkt. Een lid onzer redactie, die dit schrijft, had echter het genoegen de verduistering op een andere plaats van Nederlandzooais bovenom schreven te kunnen waarnemen. Den 23en Mei 1891 zal weder een maansverduistering plaats heb ben, doch slechts eene halve en den 16eu Nov. 1891 zal het verschijnsel zich weder herhalen, gelijk op den avond van Zaterdag jl. Woensdag 1 Februari des namid dags ten 2 ure, zal in het lokaal van den heer Slikker te Hoofddorp, voor de anti-revolutionaire kiesver- eeniging «Nederland en Oranje» te Haarlemmermeer als spreker optre den, jhr. mr. F. A. F. van Asch van Wijk, burgemeester van Amers foort en lid der Tweede Kamer, die als lid van het centraal-comité, het program van actie zal toelichten. Naar wij uit goede bron vernemen wendt het «Leger desHeils» pogin gen aan, voor goed eene afdeeling te Hoofddorp te vestigen. Reeds zijn onderhandelingen aan geknoopt tot koop of huur vaneen gebouw. Vrijdagavond hield de afd. Hille- gom der centr. lib. kiesvereeniging Haarlemmermeer eene vegadering in het «Wapen van Friesland». De opkomst der leden was zeer slecht. Het bestuur hield voorlezing van een schrijven van den heer H. F. Bultman, houdende bericht, dat hij niet kon voldoen aan de uitnoodi- giüg der afd. Hillegom om voor haar op treden ten einde zijn poli tieke gevoelens kenbaar te maken, daar hij de gave der welsprekend heid niet meende te bezitten. Om deze ieden legde de heer B. thans zijn politieke opinie bloot in den brief. In het algemeen, schrijft de heer B., stem ik in met het programma der Liberale Unie. Groote uitbrei ding van het oorlogs-budget komt mij echter minder gewenscht voor. Evenwel verklaar ik voorstander te zijn van algemeenen dienstplicht, openbaar onderwijs, van scheidiDg van Kerk en Staat (hoewel op het oogenblik de tijd daarvoor nog niet rijp ïi.) en vau undcroteuning uit 's Rijks kas aan de Chr. Geref. voorgangers. Wenschelijk komt hem voor een wijziging in de uitvoering van de wet op het L. O. van 1878, voor zoover het den kostbaren school- bouw en het aanstellen van over tollig personeel betreft. Ieder die eene poging *ou doen om het ge halte van onderwijs en personeel te doen dalen, zou in kern een ernstig tegenstander vinden. De heer Bultman sluit zich aan bij hen die geleidelijken vooruit gang in liberalen zin bedoelen, doch kan zich niet vereenigen met het streven van hen, die meer radicaal wenschen op te treden. De heer Bultman werd zonder eenige discussie door de leden der afdeeling tot candidaat voor de Tweede Kamer gekozen. LETTEREN EN KUNST. De heer L. Springer, vroeger te Leiden woonachtig, is benoemd tot leeraar voor riool aan de Muziekschool der Maatschap pij voor Toonkunst te Alkmaar. Te 's-Hage is Zaterdag overleden de heer C. A. van Reyu, administrateur van het „Vaderland", welke betrekking hij se dert de oprichting van dat blad vervulde. Voor dien tijd was de overle lene te Rotterdam vele jaren als directeur der vroegere „Rotterdamsche Courant" werk zaam. De heer Völlmar, directeur der Ko- ninkl. Mil. Kapel van het regiment gre nadiers en jagers heeft Zaterdagmorgen op de repetitie aan de leden zijner kapel me degedeeld, dat hij met het oog op zijn gezondheidstoestand den regiments-com mandant had verzocht hem tegen het voorjaar voor pensioen voor te dragen. Carmen Sylva is bezig met een li bretto voor een operette. Zij gebruikt daarbij Rumeensche Volkssagen. Zij zal het componeeren van den tekst opdragen aan een Weener componist. LEGER EN VLOOT. Volgens de "verschenen naamlijst der Vereeniging tot "onderlinge ondersteuning van officiers-echtgenooteu en weduwen, bedraagt het ledental op 1 Jan. 1013, zijnde 34 meer dan op 1 Jan. 1887. Op 31 Dec. 1837 was in kas f 2459.89, ONDERWIJS. De A/Stct." bevat het programma voor het in de maand Juli e. k. te houden examen tot toelating aan de rijkskweek scholen voor onderwijzers, bedoeld bij art. 25 der Regelen voor de rijkskweekscho len, vastgesteld bij kon. besluit van 28 Mei 1879 („Stbl." no. 105). Tot onderwijzer aan eene bizondere school voor u. 1. o. te Rotterdam is benoemd de heer M. v. Dijk Lz. te Haarlem. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 28 Januari. De kot ter //Christine/' schipper Smit, bracht heden 105 groote, 20 kleine tongen, 90 bunschollen en eene partij rog en schel- visch ten afslag en besomde daarvoor f 70. De Lemmer, 27 Jan. Na staking der visscherij wegens ijs op de Zuiderzee, juist eene maand geleden (27 Dec. 11.) konden heden voor het eerst de visschers weder zee kiezen ter hariugvisscherij. De angst was vrij goed: aan de bokkiug- visscherijen te dezer plaatse werden aan gebracht: een last of 50 tal, dat is 10.000 stuks, die werden afgezet voor f 5 per 200 stuks of tal. Thans is in de S t.-C t. v e r- sclienen het kon. besluit van 20 dezer, waarbij het port der brieven, die tussc'neu het Rijk en zijn ko loniën en bezittingen in Oost- en West-111d>e anders dan langs den rechtstreeksehen zeeweg worden uit gewisseld, bepaald wordt op 15 cent voor de gefrankeerde en op 30 cent voor de ODgefrankeerde brieven voor elk gewicht van 15 grammen of gedeelten van 15 grammen. Dit besluit zal in Nederland van kracht zijn, te rekenen van 1 April 1888 en in de Nederlandsche kolo niën en bezittingen in Ooit- en West-Indië op den dag door den goeverneur - generaal van Neder - landsch-Indie en de goeverneurs van Suriname en van Curagao vast te stellen. De Tweede Kamer zal vermoedelijk tegen Dinsdag 14 Fe bruari bijeengeroepen worden, ten einde een drietal weken saam te blijven. 25 Januari is te Brussel eene vergadering gehouden van de commissie, door de regeering belast met het onderzoek naar den toestand der visscherij op de Noordzee. O. a. maken de heeren Van Lim burg Stirum, De Stuers, Janssens, Van Berchem, Ruzette en Wauters deel uit van die commissie. Volgens het IV. v. d.D. i8 besloten het tegenwoordige post en telegraafkantoor te Amsterdam door een nieuw te vervangen. Dit zou «ebouwd worden ter plaatse waar het tegenwoordige slaat, dat met eenige aangrenzende huizen, welke reeds bij den dienst aange trokken zijn, zou gesloopt worden. De kosten worden geraamd op een half millioen. TeAmsterdam is proces verbaal opgemaakt tegen een maD, die getracht had een valschen rijke daalder in betaling te geven. Een 16-jarige jongen uit Brunswijk, die te Amsterdam zwierf en volgens eigen verklaring zijn ouders had bestolen, is aange houden. In zijne vergadering van Vrijdagavond besloot de gemeente raad van Purmerend, op voo-stel van het dagelijksch bestuur, tot het stichten eener bad- en zweminrich ting, aanvankelijk op kleine schaal, waarvan de kosten zijn begroot op f 1265.50. De Gemeenteraad van Wijde Wormer benoemde in zijne laatste zitting de heeren K. Brou- PHUILLBTO NT. 1431 XLVIIIe HOOFDSTUK. HET WATER KOMT AAN DE LIPPEN. Zooals gij zegt, is mijne kindsheid door weelde om ringd geweest, ik heb het vergeteD, ik herinner mij alleen de dagen mijner moeielijke en werkzame jeugd. Ik ben de eenige van mijn geslacht, vrij in mijne daden, en hoe jong ik ook nog ben, heb ik reeds de dooden en levenden vergeten. O, mijn vader, o mijn vriend! ik ben het, die u thans als eene gunst verzoek om voortaan hij u in deze woestijnen te blijven, uwe gevaren te deelen en mij te ver binden aan dit leven van onafhankelijkheid, dat geen ander zou kunnen vervangen. Zeg, Bois-Rosé, zeg Pepe, wilt gij het? Corbleu! of ik het wil, antwoordde de ex-kara- binier met eene stem, die hij te vergeefs vroolijk trachtte te maken om zijne aandoening te verbergen. En gij, mijn vader, gij zegt niets? vroeg de jon geling zacht. De oude jager bleef werkelijk onbeweeglijk en stom; onder den indruk eener vreugde, die hem het woord be nam, kon hij slechts de armen openen en met bevende stem uitroepen Mijn zoon, mijn Fabiaan! Kom hier, aan mijn hart. En de jongeling voelde zich krampachtig in de armen van den reus gesloten. Een nieuw leven begon voor Bois- Rosé. Hij had thans het kind waarop al zijne hefde en ge negenheid gevestigd was, teruggevonden om het niet meer te verlatenhem daarna langzaam ten hemel heffende, evenals de jonggeborene, dien een vader aan God op draagt, riep hij uit O God! vergeef mij; maar ik heb de kracht niet het hem af te raden. Dat is een besluit, waarover gij wel eens berouw zoudt kunnen gevoelen, zeide Pepe tot den jongeling, dien de Canadees weer uit zijne omhelzing had losgelaten, denk er wel over na, nu het nog tijd is. Ik heb er rijpelijk over na gedacht. Wat zou ik in eene wereld doen, die ik niet ken? antwoordde Fabiaan. Ik heb een oogenblik naar rijkdom en eer gehaakt, niet voor mij, maar om ze te deelen. Eenige dagen geleden hoopte ik nog; thans hoop ik niet meer en ik zou mij schamen aan mijn nieuwen toestand te danken te hebben hetgeen zij mij geweigerd heeft, toen ik haar niets anders dan eene vurige liefde kon aanbieden. In gedachten verzonken, merkten Bois-Rosé en Fabiaan niet op hoe de gewezen karabinier, na een oogenblik ach ter den stam der beide dennen, die op den top van het plat groeiden, gezeten te hebben, met langzame schreden in de vlakte was afgedaald. Hij scheen voortgedreven te worden door een dier plotselinge en onweerstaanbare aandriften, waaraan men werktuigelijk gehoorzaamt zonder er zich rekenschap van te geven en waarvan de gevolgen somtijd» onberekenbaar zijn. De maan was op het punt te verdwijnen en wierp hare laatste en zachte stralen op de Goudvallei, toen Pepe zich zacht een doortocht baande door den gordel van katoen- boomen en wilgen. Hij sloeg gedurende eenige oogenblikken met eene me lancholische oplettendheid dien wondervollen bodem gade, waarvan het eerste gezicht voor hem de oorzaak was ge weest van zulke vreeselijke gedachten. Pepe kon het zich zeiven nog niet vergeten ze opgevat te hebben, ofschoon hij er rechtmatig trotsch op mocht zijn, ze voor altijd ver stikt te hebben. Hoeveel minder sterke zielen dan de mijne, zeide hij tot zich zeiven, zouden te midden van deze opeen- hooping van rijkdommen er hun verderf gevonden hebben. Nu ik deze vallei niet van hare schatten zal kunnen be- rooven, zal ik ten minste het gezicht er van verbergen voor hen, die door het toeval hierheen geleid werdeD. De reiziger zal voortaan langs dit goud gaan zonder er de tegenwoordigheid van te vermoeden. Het zijn misschien wel misdaden die ik zoodoende voorkom. Dit zeggende verstrooide Pepe het door Cuchillo op zijn mantel verzamelde goud met den voet en nadat hij de opper vlakte van de vallei zooveel mogelijk effen had gemaakt,

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1