wer tot wethouder en P. Van Twisk tot ambtenaar van den bur- gerl. stand. De heer D. F. Pont, geko zen tot lid van den gemeenteraad van Edam, heeft verklaard deze be trekking niet te zullen aanvaarden. Vrijdag avond is eene boerenplaats te Koegras, gem. Hel der, bewoond door L. Wiering, door eene tot heden onbekende oorzaak tot den grond afgebrand. Acht koeien en een paard kwamen in de vlam men om. Alles moet verzekerd zijn. De heer J. A. DeBergh, schrijver van de «Haagsche penkras- sen» en oudredacteur van de Amst. Ct. is Zaterdagnacht te 's-Hage na een langdurige ongesteldheid op den leeftijd van 43 jaar overleden. Voor een 5 k 600 part ij- genooten is de heer Domela Nieu- wenhuys, voor de eerste maal na zijn ontslag uit de gevangenis, Zon dag in «Walhalla» te 's-Hage op getreden met de tekende, reeds te Amsterdam uitgesproken rede«Wie zijn de misdadigers?» Bij zijn ver schijnen op de tribune werd hij lang durig en warm toegejuicht. Bij het uiteengaan der vergadering werd eene collecte voor de werkstakenden te Almeloo gehouden. Zaterdagmiddag zou het barkschip Mathildadat in het dok onder Charlois gekoperd had, van daar naar de werf der heeren Gebr. Van de Wetering te Oud-Delftsha ven gesleept worden, toen het schip dat niet geballast was, door het aanzetten der sleepbooten, zoodanig begon ie werken, dat het op punt stond om te slaan. Alle drie de mas ten braken echter gelijk af, waar door het schip weer recht kwam; ware het omgeslagen, dan had dit ongeval zeker velen menschen het leven kunnen kosten, daar een groot getal werklieden in het schip werk zaam waren, en tegelijk de over tocht naar de scheepstimmerwerf mede maakten. Gelukkig liep het nu zonder per soonlijke ongelukken af, maar de schade voor de reederij zal belang rijk zijn. (N. RC.) Omtrent de voorgeno men reorganisatie te Bronbeek kan worden medegedeeld, dat het voor nemen bestaat aldaar in te stellen de betrekking van tweeden of onder commandant van het Koloniaal Mi litair Invalidenhuis, te vervullen door een gepensioneerd hoofdoffi cier (luit.-kolonel of majoor) van het leger in Oost-Indië. In verband daarmede zou de functie van kapi tein-adjudant, thans opengevallen, worden opgeheven. Onlangs is gewag ge maakt van een effecten- en geld- diefstal, gepleegd ten nadeele van zekeren A. Groothoff, wonende aan den Dubbeldamschen weg te Dordrecht. Na lang en ijverig surveilieeren is het eindelijk Zaterdagmorgen aan de politie mogen gelukken de ver moedelijke dievegge, zekere weduwe L., en hare medeplichtige vrouw D., op wie sedert eenigen tijd zware verdenking rustte, is voorloopige hechtenis te brengen. Grooteinkoo- pen van beddegoed, manufacturen, enz., alsmede de omstandigheid, dat de eerstgenoemde vroeger werkster hij den bestolene was geweest, heb ben tot de opsporing en ontdekking geleid. Eene afdeeling van het Leger des Heils schijnt zich thans voorgoed te Utrecht gevestigd te hebben. Geregeld worden de oefe ningen in een lokaal in de Noten- boomenlaan gehouden en is een ge bouw in de Weistraat in bouw. Tegen den koopman K., uit Gouderak, die in den laatsten tijd den goedgeloovigen marktbezoe- kers te Schoonhoven vervalschte boter verkocht, is door de politie aldaar proces-verbaal opgemaakt. Uit Almeloo word aan de Z. C. gemeldt: De dag van Vrij dag was meer kalm. Bij het uit gaan des avonds van een der fa- briekeu voldedeu verscheiden per sonen niet aan herhaalde aanma ningen der politie om hun weg te vervolgen, waarna de aldaar op post gestelde huzaren de menigte uiteendreven. Patrouilles doorkruis ten nog eenige gedeelten der stad, waarna de cavalerie inrukte. De orde is verder niet verstoord. De Commissaris des Konings ver trok Vrijdag weder naar Almeloo. De p r ij 8 van honderddui- zend gulden in de thaus trekkende Staatsloterij is voor 2/5 gedeelte aan ingezetenen vau Breda te beurt ge vallen. De vrouw van den bur gemeester van Beek (Limb.,) die ten gevolge van schrik bij het vernemen der verwonding* van haren man ontijdig beviel en ernstig ziek werd, is Vrijdagnamiddag overleden. In de vorige weekis te De Wijk (Dr.) eene brutale inbraak gepleegd in de woning van den tuinmau op den huize «Voorwijk», bewoond door den heer C. baron de Vos van Steenwijk. Door open breking van eene achterdeur is men binnenshuis gekomen en heeft men een kastje geopend, waaruit onge veer 120 gulden en eenige huis houdelijke voorwerpen zijn out vreemd. De deuren van de bedstede, waarin de bewoners, zijn door de inbrekers tijdens den diefstal geslo ten, zoodat zij toen vrij huu werk konden ten uitvoer brengen. Men i6 nog niemand op het spoor. Naar men aan de Asser Ct. mededeelt, doet de stationschef te Ruinerwold sedert Zaterdag geen dienst, en is hij voorloopig door een ander vervangen. Het aantal landverhui zers in de prov. Friesland is in 1887 belangrijk hooger geweest dan in 1886het bedroeg 669, tegen 252 in laatstgenoemd jaar. In de laatste tien jaren werd het slechts over troffen in 1881 (1817), 1882 (1164) en 1883 (742). De vertrokkenen behoorden tot 31 gemeenten. Het getal hoofden van huisgezinnen of vrijgezellen was 204, 19 van welke welgesteld, 130 mingegoed en 55 behoeftig waren. Met dezen ver trokken 104 vrouwen, 359 kinderen en 2 dienstboden. RECHTSZAKEN. Op Donderdag 9 Februari is de lieer Willink Ketjen, wegeus beleediging van den minister van Koloniën, gedagvaard om te verschijnen voor de arrondissements rechtbank te 's Graveuhage. Als verdediger zal optreden mr. W. A. Paap, advocaat te Amsterdam. (N. R. Ct.) Voor de rechtb. te Heerenveen stond de vorige week terecht de kermisreiziger L. B., van Buitenpost, die in een slaap- huis aldaar zijne 5 kinderen, van welke hij het oudste 11, het jongste 6 jaar, onver zorgd achterliet. Tegen hem werd een jaar gevangenis straf geëischt. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Voor de eerste maal zal te Hoofddorp, een doleerend predikant een predikbeurt vervullen. De Chr. geref. kerk is afgestaan aan ds. G. Vlug van Leiderdorp, die 31 Januari, des avonds ten 6 ure daarin optreedt. BUITENLAND. Engeland. De Eng. commissie tot bet ontzet van Emm Bey schrijft, dat zij volstrekt niet bezorgd is over Stanley. Boden van Zanzibar naar Wadelai gezonden kunnen eerst einde Febr. terug zijn, maar bet is de vraag of zij Stanley kouden be reiken, daar alles afhangt van de grillen van M'Wanga. Berichten van Bartelot kunnen er evenmin nog zijn. De boeren van Donegal, Ier land, wapenen zich en dreigen er de autoriteiten mede, dat zij ds brug gen door middel van kruit in de lucht zullen doen vliegen, teneinde bet voortrukken der troepen te ver hinderen, welke door het goeverne- ment naar Dunfanaghy gezonden zijn. In deze plaats is de orde ern stig gestoord; men belemmert er den geregelden voortgang van bet pro ces tegen den katholieken priester Mac Fadden, die, zooals wij mede deelden, Zaterdag 11. te Armagh ge vangen genomen werd. Bruter seint van heden uit Londen: Aan de Times wordt uit Weenen gemeld, dat bij bet onder- boud, hetwelk de Rumeenscbe mi nister van Buiteulandscbe Zaken Sturnsza Zaterdag met graaf Kal- noky had, gesproken werd over de maatregelen, welke men moest ne men tot handhaving van Rumenië's onzijdigheid. Uit Constantinopel ontvangt de Times bericht, dat de Porte te Pe tersburg opheldering heeft gevraagd betreffende Rnslands plannen ten opzichte van Rumenië. De Standard en de Daily News hechten groote waarde aan de rede, door den Hongaarschen minister president Tisza ir. de Kamer gehou den en beschouwen de mededeelin- gen van den minister als vrede lievend. Volgens de Times is prinses Cle mentine van Saksen Coburg, de moe der vau prins Ferdinaud van Bulga rije van plan een bezoek te brengen te Constautinopel, maar is de Porte voornemens haar den toegang tot de stad te beletten. De Daily News spreekt het be richt tegen, dat de Porte van plan is, in alle provinciën van het Turk- sche Rijk Duitschers als assistenten der goeverneurs aan te stellen. De Times is vau meening, dat de toestand door Tisza's rede niet is veranderd. Tisza gaf geen andere inlichtingen, als die, welke reeds bekend ziju, xoodat het vooruitzicht ongunstig blijft. Duitschland De Rijksdag heeft de beraadslaging over de socialis tenwet voortgezet en die ten slotte verdaagd tot heden. Het wetsont werp werd verdedigd door Helldorf en door den Saksischen gevolmach tigde Held, bestreden door Bamber ger en Koszielski, terwijl Marquard- sen verklaarde, dat de nationaal- liberaleu eenparig voor eene ver lenging van de op het oogenbiik bestaande en onveranderde socialis tenwet voor tïeu jaar zouden stem men. De minister von Puttkammer zeide in antwoord aan Bamberger o. a., dat deze, wanneer hij thaus de partij der socialisten steunde, dit zekerlijk deed met het oog op de verkiezingen, want dat op eenen enkelen wenk van den socialist Be- bel de helft der leden van de vrij zinnige partij hun mandaat konden verliezen. De minister moest verder herhalen, dat de verbonden regee ringen liet wetsontwerp eenparig als noodzakelijk beschouwen. Prins Bismarck is Zaterdag avond, vergezeld van zijne gemalin te Berlijn teruggekeerd. De groothertog van Baden en zijne dochter, prinses Irène, zijn Donderdag naar San Remo ver trokken om aldaar eenigen tijd te vertoeven, prinsesj Irène is de ver loofde van Prins Hemrich, die zich reeds geruimen tijd bij zijn vader bevindt. De jongelieden zullen in het voorjaar te Berlijn huwen en men hoopt dat de kroonprins zelf daarbij tegenwoordig zijn zal. Men spreekt reeds van toebereidselen voor de buitengewone feesten, wel ke bij deze gelegenheid gevierd zul len worden. Frankrijk. Een waanzinnige beeldhouwergewapend met een rovolver, die met zes kogels gela den wa«, wilde Dinsdag, naar de Fo«. Ztg. uit Parijs wordt bericht, het Eiysée binnendringen, om den president Carnot te vermoorden. Hij werd gearresteerd. Louise Michel heeft een beetje koorts, maar haar toestand is overi gens gunstig. Een der kogels, die Lucas op haar afschoot, werd ge vonden in haar hoed. Louise zond dien als aandenken aan Rochefort. De Raad van de orde van het Legioen van Eer heeft besloten 14 dragers dier orde te schrappen, tij delijk te schorsen en aan 4 waar schuwingen te doen toekomen. Reuter seint van heden uit Parijs: Volgens de Soleil is het be richt, dat de Porte te Petersburg ophelderingen wil vragen betref jende Armenië, een beursmanoeuvre. Te Vesoul is tot lid der Kamer gekozen de republikein Mercier mat 34,103 stemmen. De monarchist Marquines verkreeg27,103 stemmen. Oostenrijk. Ia antwoord op eeoe interpellatie van den afgevaaidigde Helffy, verklaarde de mmister Tisza, dat er niet de geringste grond aan wezig is om te twijfelen aan de wederzijdsche goede trouw van de tot instandhouding des vredes en tot hare eigen veiligheid mtt elkan der verbonden mogendheden. Naar aanleiding van belangrijke disloca tion en verplaatsingen van Russi sche troepen in de richting naar de grenzen der monarchie, is het plicht te waken, zonder eenigen twijfel te koesteren omtrent de vredelievende verklaringen van den Czaar, en daar bij zorg dragende om iederen schijn van uittarting te vermijden, dat alles geschiede wat noodig :s tot beveili ging onzer grenzen en tot bevorde ring van de slagvaardigheid van ons lege'. Tisza herhaalde dat het ver bond der mogendheden van Midden Europa niets anders is als een be slist vredesverbond op zuiver verde digenden grondslag, en vrij van alle aanvallende bedoelingen. Hij hoopte dat het aan de vredelievende souve- reinen en hunne regeeringen moge lijk moge zijn den vrede te hand haven en Europa te ontlasten van het drukkend gevoel van onzekerheid. Een telegram van den 28sten uit Weenen meldt aan le Soleil, dat in Bosnië en de Herzegowina eene oproerige beweging wordt voorbe reid, waarvan Montenegrijnen de aanstokers zijn. Spanje. Isabella, de koningin moeder, of eigenlijk grootmoeder, is naar Sevilla vertrokken, waar zij vooreerst zal blijven. Men houdt het er voor, dat dit vertrek op bevel heeft plaats gehad; dat namelijk de regeering zich op deze wijze voor hare kuiperijen heeft willen vrij waren. Alzoo een soort van tijdelijke verbanning binnenslands. Volgens een telegram uit Madrid aan den Temps, zal de gewezen koningin, na eenige weken te Se villa gebleven te zijn, zich te Parijs gaan vestigen. Italië. Aan de Correspondance politique wordt uit Rome geschre ven, dat de paus de laatste hand legt aan de encycliek, waaraan hij nu reeds bijna een jaar werkt, en die zeker grooten ophet zal maken. Zij handelt over de sociale kwestie eu over de tusschenkomst vaD den staat ten behoeve der werklieden. De Daily Chronicle verneemt uit Rome dat de Laliaansche regee ring berichten ontvangen heeft, waaruit absoluut blijkt, dat de Eu- gelsche zeuding in Abystiuië mis lukt is tengevolge vau de tegen werking vau Frankrijk. Rusland. Czaar Alexander heeft besloten nog eeuigen tijd te St. Pe tersburg te blijven. Eerst was het zijn plan, onmiddellijk na Nieuw jaar naar Gatschina te verhuizen, maar nu zal de keizerlijke familie eerst de carnaval-feesten te St. Pe tersburg bijwonen. Een reeks van hoffeesten zal in deze en de vol gende maand worden gegeven. Bulgarije. Prins Ferdinand heeft de gebeden te Phüippopel bijgewoond In antwoord aan den Kadi heeft hij gezegd, dat hij al zijne zorg zou wijden aan de ontwikkeling des volks, waardoor hij ook aau het verlangen des Sulians voldoen zou. De prins heeft nog verschillende andere be zoeken afgelegd. Turkije. Le Paris ontvangt uit Constantinopel het verhaal van een incident, dat te Galata veel van zich doet spreken. Voor eenige dagen kregen 4 ma trozen van het Fransche wachtschip Le Pétrel in een café-concert te Galata twist met 14 matrozen van hetDmtsche wachtschip.EenFransch matroos, Sehan genaamd, ontving een stokslag, die hem den schedel verbrijzelde. Toen trokken 3 zee lieden van het Russi.-ch wachtschip partij voor de Franschen. Aldus vereenigd viel men de Duit schers aan, die revolvers te voor schijn haalden. Eenige bewoners kwamen tusschenbeide en de nade ring van een Turksche patrouille schijnt een einde aan den strijd ge maakt te hebben. De Fransche com mandant heeft, toen hij het gebeurde vernam, zijn Dnitscheu collega doen weten, dat zijne matrozen niet meer aan wal zouden gaan dan gewa pend, evenals de Duitsche matrozen. Noord Amerika (V. S.) De Daily News bevat het droevig ver haal der onheilen, die een hevige sneeuwstorm, een dusgenaamde bliz zard met zich bracht, welke voor twee weken in Dakota woedde. Het aantal slachtoffers beloopt twee honderd. De Nieuw-Yorksche correspondent van het blad schrijft, onder dagtee- keuing van 17 Jan. Dakota had nog nooit zulk schoon wierp hij den mantel van den bandiet over de haag. Daarna trok hij zijn mes, sneed eenige grashalmen, lianen en bie zen en bedekte er zorgvuldig den bodem mede. Niets verried voortaan onder deze bedekking van groen het bestaan der Goudvallei; de geringste weerkaatsing was er van verdwenen, en, alsof de maan het betreurde van voortaan dit wonder des Scheppers niet meer met hare stralen te kunnen koesteren, had zij op het oogenbiik, dat Pepe met zijn arbeid klaar was, haar baan afgelegd en verdween achter de heuvelen. Pepe ging zich weer stil achter de dennen neerzetten op het plat, waar de Canadees en Fabiaan zich aldus met elkander onderhielden. Gij kiest den rechten weg, mijn kind, zeide de oude jager. Gij zijt ook van het geslacht des leeuw, Fabiaan, en de woestijn is zijn eigendom. Een wild paard beteugelen, in de stroomen en watervallen visschen, in de grenzelooze en vrije bosschen jagen, in listen met zijne vijanden wor stelen, hen door kracht bestrijden; dan, 's avonds bij den glans van het vuur en het licht der sterren zich onder het hemelgewelf aan droomerijen overgeven, een gretig oor leenen aan de stem des winds en der hoornen, aan het ge murmel der wateren, eene onophoudelijke melodie, die de natuur voor den mensch zingt en die het gewoel der ste den hem niet toestaat te hooren, zoodanig is het lot dat God hem toebedeelt. O! mijn zoon, is dat lot niet den af stammeling der Mediana's waardig? Kijk eens Fabiaan, aldus ging de jager voort, het eerste ottervel waarvoor gij den prijs zult opstrijken, zal u meer genoegen veroorzaken dan de zakken goud, die gij hier kunt inzamelen. Ik zal van u een schutter maken zooals ik van Pepe gemaakt heb en met ods drieën zullen wij uitstekende zaken doen. Er komt u thans niets meer te kort dan een goed Kentuckisch geweer en er zal wel ergens eene goede ziel gevonden worden, die er ons een op crediet aan de hand doet, voegde de jager er tot slot heel naïef bij. Waarop wachten wij dan nog om te vertrekken? zeide Fabiaan met een glimlach, die aan zijne aandoening afgedwongen werd door de oprechtheid van den eerlijken Canadees, die niet nadacht, dat hij een schat van onbere- kenbaren rijkdom onaangeroerd liet. Laat hem maar praten, don Fabiaan, zeide Pepe, hem met den elleboog aanstootende. Ik heb daar ginds genoeg genomen om daarmede uw geweer contant te betalen. En Pepe vertoonde met zegevierenden blik aan Fabiaan een goudkorrel ter grootte van eene noot, de eenige leening, die hij zich veroorloofd had van deze wonderbare opeen- hooping van rijkdommen te doen, toen hij hem met de voeten vertreden had om hem aan de blikken der menschen te onttrekken. Op het oogenbiik waarop de drie vrienden het plat gin gen afdalen om terug te keeren naar de plaats waar zij Gayferos gelaten hadden, hoorden zij in de stilte van den nacht den galop van een paard in de vlakte weerklinken. Eene pijnigende ontroering trof den Canadees in het hart, maar hij verborg de onrust, die hij inwendig gevoelde. Zeker de een of andere vluchteling uit het Mexi- kaansche kamp die naar deze zijde vlucht, zeide hij zonder het zelf te durven gelooven. Geve God dat het niet erger zijgaf Pepe hierop ten antwoord, ik ben maar over één diDg verwonderd, dat is dat de nacht zoo rustig geweest is, wanneer er niet ver van hier zwemmende Indianen zijn, blanken nog hebzuch- tiger dan de Indianen en die vervloekte schatten daar in onze nabijheid. Ach! ik zie den ruiter, zeide Fabiaan zacht, maar sedert de maan is ondergegaan, is de nacht zoo zwart, dat ik niet kan onderscheiden of het een vriend of een onbekende is. Ik hen er evenwel zeker van, dat het een blanke is. Wordt vervolgd^

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2