GOIKNGD NIEUWS. Burgerlijk*'. NtaswL HRKTBERICHTEH. winterweder gezien als jl. Woensdag bij zonsopgang. De lucht was hel der en doorzichtig; elk voorwerp aan den horizon duidelijk waar neembaar. De wind woei uit het zuiden, warai en vochtig, en eer de zon hoog aan den hemel stond, viel de dooi krachtig in. De boeren de den hun voordeel met het schoone weder en reden hun hout naar de stad. Omstreeks het middaguur kwam eene wolk uit het noord-westen op zetten, scheen vlak over den grond te strijken en breidde zich allengs kens in een donkeren halven cirkel van het westen noordwaarts uit. Men sloeg er weinig acht op, maar een uur later hing de wolk zwaar boven de landstreek, voor zoover het oog reikte. De zon was verduisterd,eene dichte sneeuw viel neder en een noordwestenwind gierde als eene bende losgelaten furiën over den aardboden. De blizzard had een aan vang genomen. Het kwik in den thermometer daalde met groote snelheiddes mid dag te vijf uren stond het 15 gra den beneden het vriespunt en den volgenden morgen 30 graden. M d delerwijl was de woede van den storm nog toegenomen, viel de sneeuw in steeds dikker vlokken neder, om, eer zij den grond hadden bereikt, tot poed-r te verstuiven op den machtigen adem van den wind. In de vlakte kon men op veertig voet afslands niets onderscheiden, op zes voet afstands geene men- schelijke stem verstaan. De lucht was vol met sneeuw, fijn als bloem, en bij het brullen van den wind bood 'de aarde, in naargeestige sche mering gehuld, een tooneel, zóó mistroostig, zóó aoodsch en somher als ooit meuschennogen hebben aan schouwd. Elke spoorweg in Dakota, Min nesota, vele in Iowa, Nebraska en Wisconsin waren versperd door de sneeuw. De telegraafdraden waren overal naar beueden gekomen en eerst Zaterdag kon men eenigermate met zekerheid nagaan, hoe groot de materiëele schade was, welke de storm had aangericht. De telegraaf bracht dagen achtereen elk uur uit de stre ken, welke de storm geeselde, roe rende verhalen van droevig lijden, van hev'gen doodstrijd, vsn held haftige daden van moedige mannen en vrouwen. Zoo kwamen eene onderwijzeres en eeu meisje, dat zij naar huis bracht, beiden om het leven. Men vond hen in eeu oudiepen kuil, waar ze een toevlucht haddeu gezocht tegen de koude. De jonge dame had het kind in bare japon gewikkeld en hield de armen om de kleine heengeslagen. Twee kinderen, een jongen en een meisje, waren niet thuis gekomen van school. Vijf-en-twintig mannen gingen hen zoeken en men kon niet verhinderen dat de moeder medeliep. Men vond de kinderen dicht naast elkander op den weg liggen. De jongen hield de handen van zijn zusje iu de zijne. Ze waren dood gevroren. Twee onderwijzers lieten de kinderen in de scholen achter, om hulp te gaan halen iu de dichtst bijzijnde boerenwoning, maar onder weg zijn zij doodgevroren. Den kin deren in de school trof hetzelfde lot. Eene vrouw vond men doodgevroren op korten afstand van hare woning. Ze werd ongerust over het uitblij - ven van haren man, ging de deur uit om hem te zoeken, maar bracht het geene veertig schreden ver. Bij velen van de dooden heeft het den schijn, of zij aan adembeklem- ming zijn gestorven. Verscheidene hadden hunne dassen als in hevige benauwdheid van de keel gerukt. Anderen hadden hunne hoofdbedek king weggeworpen en grepeu met beide banden naar de keel. Terwijl de blizzard woedde, wa6 de lucht gevuld met fijne ijsdeeltjes, die met eene hevige kracht werden voortge jaagd. De ongelukkige die zich bui ten waagde, ondervond al spoedig dat zijne ademhaling werd belem merd en het duurde niet lang, of hij voerde den hevigsten doodstrijd, welke zich laat denkeD. Duizenden stuks vee zijn in hunne stallen om gekomen en menige eigenaar, die zijne koeien en paardeu zoo moge lijk in veiligheid wilde brengen, vroor onderweg dood. De koude is zoo buitengewoon dat de Colorado- River in Texas, die sedert menschen- heugenis niet is dichtgevroren, met eene ijskorst is bedekt van een voet dikte. Zelfs zuidelijker gelegen stre ken zijn door den storm bezocht en in Memphis is een neger doodge vroren. Volgens de laatst ontvangen berichten is de temperatuur weer gestegen. Het ergste is thans voorbij. Het jongste telegram uit New- York omtrent den sneeuwstorm in het Noordwesten van Amerika meldt, dat volgens juiste opgaven het aantal slachtoffers tw, e honderd vijf en dertig bedraagt. Een aantal kostbare schilderijen, behoorende aan lord Rothschild te Londen, zijn verbrand. De schade bedraagt 360.000 gd. Miss Jackson, eene on vermoeibare Engelsche van vijf voet eu zes duim lengte, zoo schrijft men uit Bern, bestijgt eiken dag iu de zonderlingste kostuums onze bergen. Verleden week beklom zij de Jungfrau en bracht van dien tocht twee flesschen mede, waarin de visitekaartjes der zes slachtoffers van de ramp van 15 Juli 1887. Op eeu dier kaartjes leest men: «De storm jaagt wolken sneeuw om ons heen.... Wij zijn verloren.... vaar wel Op den spoorweg te Lon den, tusschen Manor Park en de Stratford ICerk, wordt sedert eeuigen tijd electriciteit als beweegkracht gebruikt. De dienst geschiedt met 6 locomotieven systeem-Edison. De afstand van 8 km. wordt in 20 mi nuten afgelegd. De dienst gaat zeer geregeld en vind veel bijval bij het publtek. De locomotieven hebben het uiter lijk van een gewoon tramwegrijtuig, met schuifdeur aan de voor- en achterzijde. Aan elke zijde zijn ac cumulateurs geplaatst; zij worden aan het station Stratford geladen. Niet lang geleden was Bismarck des avonds te voet uit gegaan en keerde juist terug, toen een aantal menschen voor zijn huis een soort vau ovatie brachteu. Voor het ijzeren hek, waarboven twee gaslantaarns slechts een spaarzaam licht verspreidden, verdrongen de lieden zich. Met den breedgeranden hoed diep in 't gelaat gedrukt, trachtte de kanselier stilletjes zijn huis binnen te gaan. Dit was ech ter tevergeefs beproefd. Hij werd in zijne burgerkleeding niet herkend en onder het geroep: «Halt, hier is een kerel, die niet mee wil doen werd hij aangehouden, kreeg eenige duwen en stompen en was genood zaakt om voor zich zelf hoera te roepen. In het circus Renz te Berlijn is de vorige week tijdens de avond-voorstelling een koorddan seres van een aanmerkelijke hoogte naar omlaag gestort. Er was geen net gespannen. Het jonge meisje werd zwaar gekwetst weggedragen. Nadat het publiek een weinig van den schrik was bekomen, dank zij de geruststellende woorden van den directeur, werd de voorstelling ten einde gebracht. In het laatst der vorige week hielden eenige Berlijnsche wiel rijders een wegwedstrijd op den Daldorfer straatweg. Alles ging aan vankelijk goed en het scheen of Albrecht Kerger, een student in de rechten, de zege zou wegdragen. Bij eeu draai van den weg beproefde echter de student Holzhamen hem voorbij te Tijden. De bicycles kwa men zoo hevig met elkander in bot- siDg dat de beide wielrijders voor over sloegen. Kerger bleef op de plaats dood. Hij had den nek ge broken. Holzhausen had een ern stige verwonding bekomen. De rug gegraat was zwaar beleedigd. Hij werd bewusteloos naar het dichtst bijzijnde ziekenhuis vervoerd. Voor belooningen van dappere soldaten in den eerstvol- genden grooten oorlog dien Pruisen voeren zal, is reeds gedeeltelijk ge zorgd. De onlangs overleden Han- delsraad Reviandt, die aan Elber- feldt 200,000 mark en aan zijn geboorteplaats Mettmann 110,000 mark vermaakte, heeft 10,000 mark vermaakt aan het Pruisisch minis terie van Oorlog, om van die som en de renten belooniogen uit te keeren aan onderofficieren en sol daten, die zich in den eerstvolgen- den grooten oorlog zullen onder scheiden. Breekt er vóór 1921 een halve eeuw na den vrede van Frank fort geeo oorlog uit, dan moet het geld verdeeld worden onder de nog levende oud-strijders van 1864—66 en 1870—71. Een trouwlustig jongge zel te Nordhausen zou onlangs een knap, rijk vrouwtje hebben ge trouwd, wanneer daar niet iets tus- schenbeide was gekomen, dat hem zijn bruid met geheel andere oogeu deed aanzien. De jonge man had een huwelijks- aanvrage in een courant geplaatst. Ouder al de reflecteerende dames was er een, twintig jaar oud, met een aardig gezichtje en die boven dien een kapitaaltje van 24,000 mark iu> effecten bezat. Wat wonder, dat zij de uitverkorene werd. Vier we ken verkeerde het meisje bij de ouders van haren aanstaande aan huis en wist in dien tijd de gene genheid van alle hui.-'genooteu te verwerven. De bruidegom was bi zonder met haar ingenomen. Alleen meende hij, dat ze wat minder preutsch mocht zijn, maar hij troostte zich met de gedachte, dat de brui- loit op handen was. Deze zou dan eindelijk plaats hebben en het bruidspaar trok naar Dresdeu, de geboorteplaats der ge lukkige bruid, om de voor het hu welijk vereischte stukkeu te halen. Aldaar aangekomen, kwam de bruid op deu inval haar effecten te ver- koopen. Men zocht een bankier op, maar o wee, deze ontdekte terstond bij het nazien der nommers, dat de effecten van diefstal afkomstig wa ren. Het paartje werd aan de po litie overgeleverd, duch toen uit het verhoor de volkomen onschuld vau den bruidegom bleek, stelde men dezen weder op vrije voeten. Niet alzoo de bruid. Het kwam aan deu dag, dat men te doen had met een man in vrouwenkleeren, die, als intelligent lid eeuer gausche spitaboevenbende, op deze wijze had willen beproeven de gestolen effec ten zouder dat het de achterdocht gaaude maakte, in klinkende munt om te zetten. De volgende komische vergissing heeft dezer dagen te Keu len plaats gehad. Tegen twaalf uren in den avond ligt moeder de vrouw uit het venster eu ziet naar alle richtingen ot haar dierbare weder helft nog niet in aantocht is. Daar hoort zij stemmen en vragen als: «Waar woon je?» «Hoe heet je?» enz. Zij snelt de trappen af en roept den dienaren van deu heiligen Her mandad toe: «Laat mij eens zien, het is, geloof ik, mijn mau, eu waarlijk het was haar Hendrik. Dat de brave Hendrik allesbehalve liefelijke woordjes naar zijn hoofd kreeg, is te begrijpen. De politie mannen brachten deu half bewus- telooze naar boven en te bed, ter wijl de vrouw op eene sofa rust zocht. Nauwelijks is alles tot rust gekomen eu de vrouw een weinig ingesluimerd of daar hoort zij op de trap schreden. Zij luistert eu daar komt haar man binneu, nuch ter en wel. Tableau! De vrouw denkt gedroomd te hebben, maar door het corpus delicti, dat in een vasten slaap verzonken was, bleek helaas het tegendeel, hoewel de ware Hendrik moest bekennen dat het een treffend fac similé van hem was. Dat de ongelukkige slaper spoedig weder in handen der nacht- wachts was, laat zich denken. De«bedel-armband», zoo als in Duittchland de armband van zooveel kleine muntstukjes als men bij elkaar kan krijgen, genoemd wordt, is in gevaar voor een groot aantal der draagsters contrabande te worden. In vele scholen namelijk is hrj verboden. De kerstboom had dezen armband bij dozijnen over de vrouwelijke jeugd uitgeschud, en de meisjes droegen hem zeer gaarne naar schooi, om te laten zien hoe veel muntstukjes zij gekregen of «bijeeugebedeld» hadden. De onge lukkige armbanden echter veroor zaakten bij het schrijven, bij het opheffen der armen een «polizei widriges» gerinkel, en men kent de Pruisische schooltucht. Een onder wijzer te Berlijn vergeleek in zijne predikatie de meisjes met «schellen- behangenen Schlittenpferden» of met jeugdige misdadigers wier hand boeien rammelden, en verbood ten slotte ten strengste het lastige sie raad. De baron Rothschildte Weenen,die onlangs van den Keizer van Oostenrijk vergunning kreeg om aan het hof toegelaten te worden, woonde 18 dezer met zijn gemalin het eerste hofbal bij. De barones Bettina Rothschild trok aller aan dacht door haar schitterend toilet eu door de massa juweelen, waar made zij getooid was. De bewoners der gemeen- te Hardegg (Oostenrijk) en hare omgeving verkeeren, naar het Wie ner Extrablatt bericht wordt, sedert eenige dagen in groote opgewon- gewondenheid. Uit het slecht ge sloten hok eener menagerie aldaar, is tijdens de afwezigheid vau den eigeuaar een leeuw ontsnapt, die zich in het omliggend geoergte op houdt. Zaterdagnamiddag werd de leeuw bij den zoogenaamdsn Fellinger-pas, later op den Raszberg eu des avonds niet ver van den Tuggnitzbeek ge zien. Door het boschwachter perso neel vauKhevenbüller wordt jacht op den leeuw gemaakt, daar het dier groot nadeel toebreDgt aan den rij ken wiidvoorraad in de uitgestrekte wouden der graafschappen. Tot op heden heeft men den woeslijnko- ning nog niet onschadelijk kunnen makeu. Te Par ij s heeft men het plan opgevat een «Ecole du livre» op te richten. Zij zou een druk kerij, eeu steendrukkerij, een gie terij voor letters, clichés en galva noplastiek, een werkplaats voor het graveeren in metaal, een binderij eu vergulderij bevatten; het bind werk zou er onderwezen en door voordrachten worden toegelicht. De school zou driehonderd leerlingen kunnen bevatten. Een Fracsch werkman heeft in de loterij van Nizza 500.000 fr. getrokken Een der redenen waar om de groote magazijnen als Priu- temps, Bon Marché, Louvre, Saint Joseph, in Parijs zelf zulke goede zakeu makeu, ligt in eene gewoon te, door Arwtide Boucicaut inge voerd en die kleinere winkels on mogelijk kunnen navolgen. Het is: terugnemen der voorwerpen wan neer de koopster, thuis gekomen, vindt, dat zij te duur is uitgeweest. Het magaziju ruilt niet alleeu, maar betaalt zouder bezv/aar deu koop prijs volledig terug, zoodra „l'objet a cessé de platre", gelijk de term luidt. Naar het schijnt wordt de schade door dit verkoopen en terug nemen aan de voorwerpen toege bracht, vergoed door de grootere gemakkelijkheiu waarmede de dames aan haren kooplust toegeven, we tende dat zij, als het berouw komt, er weer van af kunnen; maar dit neemt niet weg dat er wel misbruik vau gemaakt wordt. Het gebeurd dagelijks dat dames een hoed of een vêtement koopen, het eens dragen en 's avonds terugzenden; geheele ameublementen worden voor ééne receptie ingedragen, om daarna in het magaziju terug te keeren. Het minste vlekje, al mocht het door de koopster eerst niet opgemerkt zijn maakt in dat geval natuur lijk den ruil onmogelijk. De kappersbedienden te Napels maken sedert eenige da gen strike, wat den bewoners der stad dwingt hun baarden te laten staau. Onlangs nam een rijke En- gehchman, de heer Mose, te Napels zijn intrek in een aanzienlijk hotel. Hij beval om den volgenden mor- aen tijdig een barbier te zenden, en toen hij hoorde, dat dezeheeren weigerden hun ambt waar te ne men, loofde de heer Mose twintig pond sterling uit voor den man. die hem scheeren wilde. Tot dien prijs liet zich een barbiersgezel vinden, het gelaat van den lord onderhan den te nemen. Toen echter zijn collega's vernamen, dat hij tegen de afspraak in toch had «gewerkt», lokten zij den jongen man in een hinderlaag en brachten hem zeven en twintig messteken toe. Het arme slachtoffer hunner woede verkeert in levensgevaar. Twintig der heet hoofden zijn reeds in hechtenis ge nomen. In Pesth ziet men ook da mes in politie-uniform. De dames die dienst doen .hij de telephoon in po- litiebureaux, vonden zich namelijk tegenover de mannelijke medebe ambten in haar gewone damesklee- ding niet op haar gemak en dienden een adres in, met het verzoek even Vrourc. Als je dat veel rooken eens liet. Man. Maar vrouw, het ie mij tot een tweede natuur geworden. Vrourn. Het onmatig bierdrinken dan? Man. O, dat is mij tot derde na tuur geworden. eens de uniform te mogen dragen. Het ministerie willigde den wenech in en de dames uit de telephoonzaal vertoonen zich tegenwoordig in de voorgescheven blouse, waarop ook het onderscbeidingsteeken, de ver galde roset, niet ontbreekt. "V j&. X-ï. I Mijn waarde heer P., hoe kunt ge uw huis en meubeleu bij de X-maatschappij verzekeren Deze maatschappij betaalt nooit zonder een proces eu gij zijt aan de grootste onaangenaamheden blootgesteld. Och wat, als ik mijn premie op tijd betaal en iedere brandschade vermijd, wat heb ik dan eigenlijk met de maatschappij te maken? Dame. Vroeger was de wereld veel poëtischer; bij de oude Hol landers stonden de vrouwen in hoog aanzien. Heer. Wel, tegenwoordig staan zij dat nog meer bij de jouge Hol landers. Het stoomschip Burgemeester den Tex, van Amsterdam naar Batavia, "ertrok 37 Jan. van Suez. Het stoomschip Botterdamder N. A. S. M., van Rotterdam naar New-York, passeerde 39 Jan. des ochtends 3,10 uur. Dover. Wind N. Het stoomschip Zuid-Holland, vertrok 28 Jan. van Rotterdam naar Batavia. Het stoomscliip Leerdamder N. A. S. M.. van New-Yorlc naar Rotterdam, passeerde 29 Jan. des morgens 10,30 uur Dover. Wind N. GEBOORTEN: 27 Jan. C. D. G. v. Lenven-Dreijer z. - 28. G. Freijer-Wernik d. - F Vcrdol-Ligthurt d. - E. Janse-Liudeman z - J. Raadseheldcra-Eller- man z. - E. S. v. tl. Most van Spijk-Freeman z. (levenl.) - 29. W, Timmer-Akersloot z. - G. Scheffer-Groes d. - W. M. Kenselaar-van Schijn- del d. - M. Vrecnegoor-Modcublik z. OVERLEHKN: 27 Jan. F. Slingerland 65 j. Lange Boogaard- straat. - 28. A. Blom 16 m. z. Ged. Raamgr. - A. E. Boeree 6 m. d. Korte Begijnestraat. - H. J. van Wijk 7 m, z. Scliotersingel. - J. ten Post- Soekle3 34 j. Oranjehoomslaan. - 29. O. Snoek 28 j Sophiastraat. - W. ,T. M. Hnrkmans 15 m d. Oranjebooms'iaan. - H. Scheffer 77 j. Ged. Raamgracht. Haarlem, 30 Jan. Graau- eu Zaadmarkt. Roode Tarwe f 0,a 0,Witte Tarwe 6,80 s 5.20, Rogge t'4,65 a 4,60, Haver f 3,07s a 2,75 Garst t'5,25 a 4,75, Duivenhoonen f6,20 a 6,Paurdenboonen f 5,40 a 0,Bruine boonen f 0,a f 0.Groene Erwten f 0,a 0.Bruin mosterdzaad f a 0,per Heet. Karweizaad f 0,per 50 K.G. Amsterdam, 30 Jan De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Geld. Blauwe fl,70 a 1,75, dito Kralen f 0. 0,Zrauwsche Klakkoesche f 1,60 a 2,-, do. Blauwe f 1,70 a 1,80, do Poters f 0,90 a 1,10, Prui sische Hamburger f2,60 a 2 75, id. Zaaiers f 0, k 0.Saksische Jammen f 0,a 0,Frie- iche Franeker Jammen f 1,75 a 1,80, do. En gelsche f 1,25 a 1,35, dito Dokkumer Jammen f 1.85 a 2,Zeeuwsche Spuische Jammen f 1,60 a 2,50, allen per Hl. Aangevoerd 0 verache ladingen. Handel flauw. Suiker: Biet iets vast, Geraffineerd stil. Petroleum-bericl^ van P. G. C. Calkoen Makelaars, Amsterdam 28 Jan. De Amerikaansche Petroleum-noteeringen wa ren sedert ons laatste bericht volgens Reuters telegram New-York 73/», 73/4,73/<, 7s/«, 73/«,73/, ct. p. gall. Philadelphia 73/,. 73/<, 7»/4, 7773 73/« ct. per gallon, Ruwe ölie 92l/s> 8987 !/s» 883/s, 885/f, 88a/p ct. p. vat. De prijzen liepen successievelijk in navolging der nevenmarkten tot f 9,60 voor disponibel terug, terwijl de omzet niet groot was. Aange voerd werden per diverse schepen 39,051 vaten. Latere leveringen bleven zelfs op de verlaagde noteeringen weinig attentie genieten. Nohel Pe troleum in prijs onveranderd. De noteering is heden bij minstens 25 vn. te ontvangen aan het Amsterdamach Petroleum- Entrepot Disponibelƒ9,50 a Entr. Levering Januari 9,50 Febr. 9.30 u Maart -8,90 April a 8,80 nu Sept./Dec. 9, Nobels Petroleum 8,85 Mrt/Apr.-levering 8,60 u n Amerikaansche Petroleum in consumtie vrij aan boord f 10,75. Nobels Petroleum in consumtie vrij aan boord f9,75. Bij kleinigheden f 1/4 a l/a hooger. De voorraad aan het Amstcrdamsch Petroleum- Entrepot bedroeg op 14 Jan. 12,559 vn. Aangevoerd per Favorita 7,612 Helena 8,059 n n Castina 7,035 1 n Oberon8,323 n n Galatea 8.022 Afgeleverd5,035 n Voorraad op heden46,575 Verwacht wordende ladingen: Adorna (zeilkl. 18 Jan.) 9,487 Tarwe op levering onveranderd, Maart f 190. Mei f191. Noteering van de Commissie voor den Graan handel. Rogge op leïering vast, Maart f104, 103, Oct. f 107, 108. Noteering van Menne Tholo. Koolzaad sti

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 3