NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De Goudvallei. 5e Jaargang. Woensdag 1 Februari 1888. No. 1404. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenf1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. H'oofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. DATJBE Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs31bis Faubourg Montmartre. STADSNIEU W S. Haarlem, 31 Januari. De heer Fr. Lieftinck heeft be richt ingezonden dat hij, om voor hem overwegende redenen, eene voorloopige candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, in dit district, hem door de vereeni- ging Volksbelang» alhier aangebo den, niet kan aanvaarden. Zondag hield dr. Barger alhier, die naar Amsterdam vertrekt, in de Groote Kerk zijne afscheidsrede, naar aanleiding van 2 Cor. 6vers 1. Zeven en een half jaar was hij hier werkzaam geweest. De plech tigheid werd besloten met het zin gen van het 3s vers van psalm 134. dat door de gemeente staande werd verricht. Hedenmorgen te 10 uur is de Ijsbaan bij Overveen wedergeopend; maar de voortdurende sneeuwjacht en de harde wind waren aanleiding dat slechts een enkele liefhebber van de gelegenheid gebruik maakte. Een aantal baanvegers is bezig, de sneeuw te verwijderen. Het ijs is niet zoo mooi als de vorige maal, doch wanneer het eenigszius bere den is, zal dat spoedig verbeteren. Morgen misschien schoonrijden; het hangt natuurlijk van het weêr af, en de dikke lucht schijnt nog een massa sneeuw gereed te houden. van ie Al- Vereeniging voor Bloembollen-Cultuur. De Alg. Vereen, voor Bloemb.-Cultuur hield Maandag hare 68e algemeene ver gadering in /Felix Favore", des namid dags ten 12l/s ure. Daarop riep de Voorzitter de afdeelin- gen op, waarbij bleek dat al de afd. ver tegenwoordigd waren, te zamen uitbren gen 44 stemmen. De Voorzitter heette de leden welkom en deelde mede dat thans deze zaal tot vergaderlokaal was gekozen, omdat bij de vorige vergadering de bovenzaal van de Vereenigiug" gebleken was te klein te zijn. Er is veel te doen, ging de president voort, ik beb dus geen vrijheid den kost baren tijd voor een lange toespraak te ge bruiken. De Notulen der vorige vergadering wer den gelezen. De afd. Uitgeest zegt dat de bewering in d9 notulen als zoude de afd. U. eene bijdrage tot het voorstel Sassen- heimVoorhout (opkoopen enjvernietigen van hyacinten onder de waarde) foutief is. Uitgeest heeft voor deze zaak geen dub beltje over. Na deze rectificatie worden de Notulen goedgekeurd, eu wordt den Secretaris dank gezegd voor de lezing. Het lid Couwen- hoveu brengt den Secretaris afzonderlijk nog zijn dank. De Voorzitter deelt mede dat uit Phi ladelphia een brief is ontvangen, houdende bericht dat een paar medailles van de vorige zending zijn overgeschoten en dat men de nieuwe deelname gaarne aan neemt. De medailles naar Worcester zijn weder verzonden en die naar Boston en Philadelphia eveneens (de laatste door tusschenkomst van Z.Ed. den minister v. Buitenl. Zaken. Uit Hietzing (bij Weenen) is bericht van ontvangst ingekomen, met dankbetui ging van den President der Vereenigiug aldaar. Punt VIL Voorloopige bespreking van een voorstel van het hoofdbestuur, strek kende om voor 1889 geene medailles van wege de algem. vereen, voor bloemb.-cult. op buitenl. tentoonstellingen uit te loven. Het hoofdbest. geeft in ernstige over weging hieromtrent in deze vergadering geen besluit te nemen. Worcester valt niet in de termen voor het ontvangen van medailles, voor Boston en Philadelphia is genoeg gedaan en zijn de opofferingen niet evenredig aan het succes. Een groote re den is de financiëele toestand. Daarom meent het hoofdbest. te moeten praead- viseeren in 1889 geen medailles uit te loven. Later kan men weder zien. De afd. Lisse zegt, dat zij de medailles wel uitloven, maar dan de jaarlijksche ten toonstelling wat bescheidener maken wil. Afd. Haarlem verklaart zich vóór het voor stel van het hoofdbestuur. Een Lid der afd. Hillegom zegt dat deze afd. meent, dat de kosten voor het hoofdbestuur niet groot zijn en wil daarom de medailles niet afschaffen. De heer De Breuk zegt dat de kas van het hoofdbestuur f140 a f150 voor me dailles betaalt. Voor de teutoonstelling be taalt zij f1500 a. f1600 terwijl de ten toonstelling totaal ongeveer f 6000 kost. Dat heeft dus geen invloed op de kas van het hoofdbestuur. De Voorzitter zegt, dat als de medailles werden betaald door de offervaardigheid der leden, deze niet zoo groot zou zijn bij de Haarlemsche teutooustelliug. Er zijn, zooals blijkt uit het overhouden vau medailles, niet veel inzendingen in Amerika. Hij verzoekt dus de afd. Hillegom en Lisse in de volgende vergadering een meer uit gebreid betoog te ge reu. Het lid Kuyk wilde medailles in Amerika blijven verleenen (en liever de Haarl. ten toonstelling afschaffen wijl het nut daar van miniem is) wijl f150 te weinig is om het daarom te laten. Hij acht het succes van buitenl. exposities veel grooter dan dat van de Haarlemsche. De Voorzitter bestrijdt dit gevoelen. Hij acht het nut der Haarl. tentoonstelling integendeel groot en wijst den heer K. er op, dat de statuten haar verplichtend maken, en dat hij de zaak dan maar in de afd. Hillegom ter sprake brengen en deze dan een voorstel tot statuten-veran dering doen moet. VIL Voorloopige bespreking van een voorstel der afd. Oegstgeest om in het vervolg op de algemeene vergaderingen, die in Dec. worden gehouden, prijzen uit te loveu voor bloeiende tulpen om daar door de liefhebbers van het vervroegen dier bollen, welke daarvoor zoo uitmun tend geschikt zijn, op te wekken. Het hoofdbestuur wil hier ook hyacin ten en andere bol- en knolgewassen bij voegen, en met het oog op den toestand der kas, liever getuigschriften dan medail les uitreiken. De afd. Oegstgeest wil dit beschouwd hebben als eeu afd.-wedstrijd, niet als een leden-wedstrijd opdat ook kleine afd. kun nen mededingen. Oegstgeest wenscht fraai uitgevoerde getuigschriften. De afd. Hillegom en Haarlem stemmen in met hel voorsiel om alleen getuigschriften aifc te reiken, en afd. Noordwijk wil liever medailles, men heeft ze liever dan getuig schriften en ze kosten niet zooveel meer. De Voorzitter zegt dat de kas hoog stens brons kan verleenen. Op zijn voor stel wordt het hoofdbestuur uitgeuoodigd in de volgende vergadering een concept- programma ter tafel te brengen. Inmid dels kan in de afd. de zaak rijpelijk worden besproken. De Voorzitter deelt op eene desbetreffende vraag van de afd. Sasseuheim-Voorhout, mede dat de tentoon stelling in hetzelfde gebouw, maar in eeu andere zaal zal wordeu gehouden. VIII. Bespreking van het bij de Tweede Kamer der Staten-Geueraal ingediende nieuwe outwerp van wet tot het tegen gaan van overmatigen arbeid en verwaar- looziug van jeugdige personen en zoo noodig het verleenen van machtiging aan het hoofdbestuur om te dezer zake namens de alg. vereen, handelend op te treden. Deze machtiging wordt bij acclamatie verleend. IX. Mededeelingen omtrent de uitgave der vorslageu van Dr. J. H. Wakker. De Voorz. deelt mede, dat het 2e ver slag aan heu, die er recht op hadden, verzonden is eu dat eeu 100-tal exempl. van het le in den handel is gebracht tegen f 1.50 door tusscheukomst van de firma Loosjes die fl per exempl. betaalt. X. Ontvangen stukken Een exempl. der nieuwe politie-ver- ordeuing van Haarlem, waarin is opgeno men een artikel tegen het wegwerpen van zieke bloembollen op straat, op voorstel van den heer Krelage daarin opgenomen, (art. 40) Het hoofdbestuur zal daarvan eeu exempl. zenden aan die gemeenten, die vroeger zeiden, niet te weten hoe dit kwaad te beletten, om hen tot navolging aan te sporen. Van de afd. BloemendaalO verveen de correspondentie met Rijnland over het boezemwater. Het hoofdbestuur zal zien wat hieraan kan worden gedaan. Het bestuur vau de afd. Bennebroek- Vogelenzang heeft zich geconstitueerd, dat van de afd. Noordwijk en Haarlem is ver anderd. Het hoofdbestuur heeft de statu ten van eerstgenoemde vereenigiug goed gekeurd. De heer de Breuk, alg. penningmeester, deelt mede, dat de afd., die het bedrag der kaarten innen,voortaan zuilen ontvangen voor elke kaart van lid en donateur 10 ets, en voor elke van leerling en lid na 1 Juli 5 ets. XI. Voortzetting der behandeling van de middelen ora den handel in en verkoop van afgesneden bloemen tegen te gaan. De Voorz. deelt mede, dat aan de afd. Haarlem de lijsten zijn teruggezonden ter rectificatie, dat aan afd. Noordwijk is verzocht de officieele lijsten te zenden, dat aan afd. Benuebroek-Vogelzang lijsten zijn verstrekt en dat het hoofdbestuur pogingen heeft aangewend om lijsten te doen circuleeren in de gemeente Akersloot. Afd. Oegstgeest verklaart bij haar be sluit te blijven, en tegeu art. 7 te zullen stemmen. Afd. Lisse verklaart zich zeer vóór art. 7. Afd. Bennebroek-Vogelenzang heeft in gemeenschappelijke vergadering met ver schillende afd. besloten art. 7 te hand haven. Een lid uit Sassenheim wil ge royeerd wordeu als art. 7 wordt aange nomen (hilariteit.) Art. 7 luidt aldus. Personen die weigeren om zich door ouderteekening der verklaring of verbin tenis heu aangeboden, te verbinden,om geeu handel in afgesneden bloemen te drijven of dieu handel te bevorderen, zooals dit is besloten op de algemeeue verg. der alge meene vereenigiug voor "bloemb.-cultuur gehouden te Haarlem den llcn Juli 1887, zullen beschouwd worden dien handel te drijven of dien te bevorderen. Op hen zal wordep toegepast het bepaalde bij de artt. 3a 3b, en 6 van dit reglement. Personen die na zich te hebben ver bonden, hunue verbintenis hetzij schrifte lijk, hetzij op andere wijze te niet doen, zullen mede geacht worden den haudel in afgesneden bloemen te drijven of dien handel te bevorderen en zullen op gelijke wijze behandeld wordeu als zij, die ge weigerd hebben door onderteekeniug der aangeboden verklaring, zich te verbinden. Het bestuur der betrokken afdeeling geeft aan het hoofdbestuur de namen op van hen die geweigerd hebben de ver klaring te onderteekenen, of die hunne aangegane verbintenis te niet doen. De opgaven geschieden in den door het hoofdbestuur aangegeven vorm. Afd. Oegstgeest meent dat bet art. in strijd is met de statuten art. 2 hoofdstuk I waar staat: het doel der Vereeniging is: de belangstelling in de bloemb.-cult. levendig te houden, en het onderling verkeer te bevorderen. Oegstgeest acht art. 7 be lemmerend voor het onderling verkeer en zegt dat men dan ook niet handelen mag met plaatsen waar de lijst niet is aange boden, zooals Loosduinen en Veur. De heer de Breuk zegt dat de derde alinea luidt: en in het algemeen door alle haar ten dienste staande middelen de belangen der bloemb. cult, en van den bloem bollen handel te bevorderen. De Voorzitter verzoekt den secretaris voor te lezen de vertaling van een brief eener buiteulandsche firma, die inhoudt dat ook daar de handel vermindert door het snijden van bloemen, dat de zaad- en bloemenhandelaars daardoor groot nadeel ondervinden en dat bedoelde firma hare orders alleen zal geven aan firma's di© geen bloemen snijden. Applaus. De Afd. Heemstede wil de zinom geen handel te drijven met hen die r.iet geteekend hebben, veranderen in met hen die bloemen afsnijden eu verzenden. De Voorzitter zegt, dat dit moeilijk te formuleereu is en dat het amendement niet kan worden aangenomen, daar dit in de vorige vergadering is gezegd. Na gcdachtenwisseling tusschen den Voorzitter, den heer de Breuk, den heer Kuyk en de afd. Oegstgeest, trekt de afd.. Heemstede haar amendement in. Een lid der afd. Noordwijk deelt mede dat aldaar 40 leden niet geteekend heb ben. Het lid Couwenhoven zegt dat hij rid derlijk tegen art. 7 heeft geijverd, maar dat hij, als het aangenomen wordt, even ridderlijk zich aan de meerderheid zal onderwerpen. Niettemin blijft hij bij zijn meening, dat over 2 jaar van een regle ment met zulk een artikel, niet veel meer over zal wezen. Art. 7 wordt daarop aangenomen met 37 van de 42 stemmen. Tegen stemden de afd. Noordwijk en Oegstgeest. Het geheele reglement wordt nu in stemming gebracht eu aangenomen met 37 van de 42 stemmen. Tegen stemden de afd. Noordwijk en Oegstgeest. Wordt besloten op voorstel der afd. Haarlem in het reglement eene bepaling op te nemen, waarbij verplichtend wordt geacht dat leden eener firma allen de lijst teekenen. De afd. Haarlem stelt verder voor, de FI3IJILLESTO INT. 1441 XLVIIL HOOFDSTUK. HET WATER KOMT AAN DE LIPPEN. De ruiter bleef voortgaloppeeren en zijne richting scheen hem ver voorbij de pyramide te moeten doen gaan, toen hij plotseling eene zwenking maakte en op het Indiaansche graf aanreed. Holal vriend, wie zijt gij? riep Bois-Rosé in het Een vriend, zooals gij zegt, antwoordde de ruiter, wiens stem ieder der drie jagers herkende; het was die van Pedro Diaz. Luistert allen naar mij, riep hij uit en maakt gebruik van hetgeen ik u ga zeggen. Wilt gij dat wij maar afdalen vroeg de Canadees. Neen, misschien zoudt gij den tijd niet meer hebben om tot uwe versterking op te kftmmen. De Indianen zijn meester van de vlakte; onze makkers zijn bijna allen ver moord geworden. Ik heb ter uauwernood aan het bloedbad kunuen ontsnappen. Wij hebben het geweervuur gehoord, zeide Pepe. Valt mij niet in de rede, hernam Diaz, de tijd dringt. Het toeval heeft mij zoo straks een schelm doen ontmoeten dien gij niet hadt moeten laten ontsnappenhet is Baraja. Hij leidt twee kapers dezer woestijnen en eenige Apachen-Indianen, waarvan ik het aantal niet heb kunnen tellen, hierheen. Ik heb maar enkele minuten op hen voor, zij zitten mij op de hielen. VaartwelI gij hebt mij gespaard toen ik uw gevangene was; moge de waarschuwing, d.e ik u thans geef, mijne schuld jegens u kwijten! Wat mij betreft, ik ga op eenigen afstand van hier eenige vrienden waarschu wen, die evenzoo in gevaar verkeeren, wa t de schelmen die mij achteropkomen, ontveinzen hunne bedoelingen niet. Indien gij hun ontsnapt, tracht dan den tak der Roode Rivier te bereiken, en daar zult gij dapperen vinden die.... Een door een onzichtbare hand afgeschoten pijl vloog fluitende langs Diaz heen en ontnam hem het woord. De tijd drong inderdaad en na deze onvolledige waarschuwing gegeven te hebben, gaf de avonturier zijn ros de sporen en riep met donderende stem als laatste waarschuwing aan zijne vrienden en als laatste uittarting aan de vijanden die hem achterop kwamen Schildwacht, wees op uwe hoede! En de echo herhaalde nog dezen alarmkreet, als Diaz reeds in de duisternis te midden der uitgestrekte eenzaam heid verdwenen was. Ter zelfder tijd huilden wolven op verschillende punten der vlakte. Dat zijn de Indianen, zeide Bois-Rosé, zij heb ben gezien hoe de wolven bezig zijn het lijk van gindsch paard te verslinden, zij bootsen hunne stem na om elkan der te waarschuwen; maar de duivels kunuen oude jagers zooals ons niet misleiden. XLlXe HOOFDSTUK. WAARIN BARAJA VAN 'T BED OP SXROO KOMT. Om den oorsprong en de natuur van het nieuwe gevaar te verklaren dat de drie jagers bedreigde, moeten wij terug- keeren tot op het oogenblik waarop wij den ongelukkigen Oroche, boven den afgrond hangende, verlaten hebben, tusschen zijne armen het goudbiok geklemd houdende, dat hij met zooveel moeite aan den rotswand ontrukt had. Ouder het gewicht van zijn last bezwijkende, had hij eeu oogenblik het denkbeeld het aan Baraja over te geven; maar hij veranderde spoedig van gevoelens, want hij be oordeelde zijn makker naar zich zeiven en hij kende maar al te goed diens roofzucht om niet overtuigd te zijn, dat zijn buit aan hem ter hand stellen hetzelfde was als zich zeiven aan den afgrond over geven. Aarzelen was thans niet meer geoorloofd, hij verkoos met zijn schat door den afgrond verzwolgen te worden. Meedoogenloos had Baraja een voor een de strengen van het touw doorgesneden, terwijl hij zijn vreeselijk werk ver mengde met woedende smeekingen en verwenschingen. De laatste draad die den gambusino tegenhield, was uit zich zeiven gebroken, het was dus wel het lichaam vau Oroche

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1